Menu
reklama

Zajrzyjmy na Grunwaldzką w Jaworznie lat 70.

  • Autor 

barexpressJak Jaworzno wyglądało jeszcze nie tak dawno temu? Często pragniemy przypomnieć sobie wygląd ulic, którymi podążamy codziennie i każda nowinka - fotografia, a nawet opowieści starszych, mówiące o tym że "tu stało drzewo", a tam "sprzedawano papierosy" na sztuki, ekscytują nas.

Tak, tak. W Jaworznie był sklepik, w którym sprzedawano ogólnie tytoń. Był zlokalizowany przy ulicy Grunwaldzkiej w okolicach dzisiejszego wejścia na plac targowy za bankiem PKO.


W latach 80 już sklepik zniknął, ale za to bardzo długo "trzymała się pijalnia piwa właśnie na miejscu targowiska. Nazywano ją "Za blachą" bo zasłonięta była ordynarną ocynkowana płachtą blachy. Za nią to dzieciom i młodzieży wstęp był wzbroniony, zresztą wcale żadnemu nastolatkowi nie tęskniło się za odwiedzeniem pijalni. Trochę inaczej młodzież spędzała czas, wybierając raczej książki albo sport na świeżym powietrzu.
Dziś prezentuję kilka zdjęć w zasadzie głównie tego samego miejsca w kilku ujęciach. Zdjęcia robiłem z okolic dzisiejszego skwerku przy sklepie zabawkowym. Robione właściwie bez celu - chyba tylko po o aby sprawdzić "jak wyjdą".
Wyszły całkiem nieźle, jak na zwykłą Smienę - sowiecki aparat, który był marzeniem każdego w tamtych czasach.
Zdjęcie pierwsze - widzimy od lewej bramę która funkcjonuje do dziś, Bar Ekspres Społem (zauważmy, że napisane prawidłowo po polsku), którego dziś nie ma.Grunw70 1
Nie ma również kiosku, nie pamiętam co w nim sprzedawano. Nie ma też sklepu Hermes, a w zasadzie domu towarowego, funkcjonującego podobnie jak bar pod egidą PSS Społem. Są takie osoby, które pamiętają, że wchodząc do Hermesa po schodkach, tak jak do dzisiejszego banku w prawo skręcało się do piekarni - ciastkarni, którą można było przejść na wylot i wyjść znów w dół po schodach na róg ulicy.
Idąc po schodach i na wprost, wchodziło się wahadłowymi drzwiami do domu towarowego. Hala, ta w której są dziś okienka wpłat i wypłat była halą odzieżową, a część gdzie dziś są stanowiska obsługowe, banku wypełniał sprzęt AGD. Pod koniec lat 80 sklep strawił w dużej części pożar, a nadtlone, albo po prostu przesiąknięte swądem spalenizny i zmoczone wodą z sikawek strażackich rzeczy, można było kupić na wyprzedaży za grosze.
Grunw70 2 CustomKWK Jaworzno 2Zdjęcie drugie, nieco bardziej "odsłania" urządzenia Kopalni Jaworzno - Szybu Kościuszko.

Warto zauważyć, że jeszcze nie ma tam budynku, w którym do dziś jest kwiaciarnia. Nie ma też kiosku ruchu, który widzimy na skanie widokówki.

 

 


Zdjęcie trzecie to krok w kierunku wschodnim i kolejny widoczny sklep - wyroby garmażeryjne oraz fryzjer. Mamy tu też bardzo popularną w owych czasach ciężarówkę ZIŁ.
Grunw70 3
Na czwartym zdjęciu na pierwszym planie skoda 105 oraz widok, jak i i dziś możemy zobaczyć stojąc naprzeciw kiosku ruchu.
Grunw70 4
No i obracając się nieco w lewo widzimy blok nr 45, kompletnie nieotynkowany z wyjątkiem pasażu sklepów. Dziś to w większości banki, ale wcześniej było tam słynne Merino, czyli sklep z ciuchami i materiałami, a po prawej, jak widać, sklep o szyldzie Fotooptyka. To był sklep w którym dumnie prezentowały się najnowsze osiągnięcia światowej (głównie radzieckiej) techniki fotograficznej. Tam to kupiłem pierwszą lustrzankę Zenith TTL. Ale był i powiew ?zachodu?. Wszyscy zainteresowani fotografią podziwiali tkwiący bardzo długo na honorowym miejscu niedostępny z powodu ceny aparat Pentacon Six TL, produkcji DDR, czyli Niemiec wschodnich.
Grunw70 5
Tu kupowało się filmy - negatywy, odczynniki do wywoływania filmów, albumy do zdjęć i drobne akcesoria, których jak to za komuny dużo nie było. 10 półek - 10 rodzajów towaru i tyle.
Po lewej od ?Fotooptyki? był Jubiler, którego raczej młodzi ludzie nie odwiedzali, niemniej tenże sklep zaopatrzony był dobrze. Mnóstwo złota pochodzącego z ZSRR oraz wiele tandetnych wyrobów, oraz zegarki, trochę galanterii metalowej, spinek do koszul i tac, pater, kieliszków.

Zdjęcie ostatnie to już inna część ulicy Grunwaldzkiej. Zdjęcie zrobione w okolicach numeru 160. Wszechobecne drewniane słupy  energetyczne a w tle dźwigi - żurawie budujące wieżowce na Leopoldzie.
Grunw70 6
Po prawej relikt - budka telefoniczna z której rzadko kiedy udawało się gdzieś dodzwonić.

I na chwilę obecną to wszystkie zdjęcia, które udało mi się odzyskać z odnalezionych negatywów z przełomu lat 70/ 80  XX wieku.
Chętnych zapraszam do innych artykułów na temat starego Jaworzna na zdjęciach - Kolejne unikalne zdjęcia z Jaworzna. Tylko w MojeJaworzno.pl - W podlinkowanym artykule kolejne odnośniki do galerii i artykułów z wieloma zdjęciami dawnego Jaworzna.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us