Menu
...
reklama

Karczma Piwna 2015 zaliczona. Solidarność gościła Prezydenta RP, Andrzeja Dudę


karczpiw111215143Do Karczmy przygotowania trwały długo, długo też nie podawano do publicznej wiadomości informacji o tym, że jaworznicka górniczą Solidarność odwiedzi Prezydent Rzeczypospolitej Pan Andrzej Duda. Ze zrozumiałych względów takie postępowanie jest właściwe. O jego wystąpieniu i pisaliśmy TUTAJ, o wystąpieniu również obecnego Marszałka Senatu, Pana Stanisława Karczewskiego TUTAJ, a tym razem poświęcamy artykuł braci górniczej, która po roku ciężkiej pracy i zmagania się z przeciwnościami serwowanymi przez polityków mających zamiar "wygaszać" wydobycie węgla w kraju.

Obecny rząd postanowił ratować sytuację i wspomóc działaniami kopalnie, aby nasz kraj, który w zdecydowanej większości korzysta z węgla mógł dalej go eksploatować, a dekarbonizację potraktować jako walkę z zanieczyszczeniami generowanymi przez spalanie węgla, a nie na walkę z samym węglem. Słowa Prezydenta Dudy na ten temat spotkały się z gromkim przyjęciem górników, którzy "trzymają za słowo" głowę państwa i rząd.


karczpiw111215022Karczma piwna to, co tu dużo mówić, jak sama nazwa wskazuje impreza wybitnie konsumpcyjna podczas której przez trzy, cztery godziny serwowany jest wyłącznie jeden napój, a do zakąszenia podane jest skromne menu oraz golonka, bez której karczmy by pewnie nie było.
Karczma nieco inaczej wyglądała niż te karczmy, które urządzane są w sali przy ulicy Krakowskiej, bo tam raczej brakło by miejsca na ugoszczenie tylu dostojników.
Górników również było tym razem bardzo wielu - w sumie ponad 800 osób.

karczpiw111215134Przypomnijmy głównych gości Karczmy. A więc obok Prezydenta Rzeczypospolitej, Pana Andrzeja Dudy, widzieliśmy Marszałka Senatu RP, Pana Stanisława Karczewskiego, Wicepremiera, Pana Mateusza Morawieckiego, Ministra Andrzeja Dery, Ministra Sportu i Turystyki, Pana Witolda Bańki, Ministra Skarbu Państwa Pana Dawida Jackiewicza, Wiceministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Stanisława Szweda i posłów na Sejm RP, Panów Dariusza Starzyckiego, Waldemara Anzela i Roberta Warwasa.

karczpiw111215036Gośćmi byli również Wojewoda Śląski, Pan Jarosław Wieczorek, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, Pan Piotr Duda, oraz oczywiście władze Miasta Jaworzna z Prezydentem Panem Pawłem Silbertem i Panem Tadeuszem Kaczmarkiem oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej Panem Wiesławem Więckowskim.
Wśród władz Solidarności nie mogło zabraknąć Pana Waldemara Sopaty - Przewodniczącego NSZZ Solidarność w TAURON Wydobycie ZG Sobieski i Pana Bogdana Bisia -  pierwszego zastępcy przewodniczącego Komisji Krajowej.

karczpiw111215130Dzięki takiej liczbie mężczyzn piosenki śpiewane wraz z prowadzącymi całość, członkami kabaretu "Jestem" z Piekar Sląskich, brzmiały wyjątkowo donośnie.
W programie karczmy znalazły się tradycyjne punkty czyli pasowanie na górnika połączone ze skokiem przez skórę, maraton piwny, picie piwa na czas, mycie głowy piwem, konkurs polegający na skręceniu elementów przenośnika taśmowego tak, aby nadawały się one do zastosowania w maszynie, czy też konkurs na wzór krykieta, czy też golfa. Ważnym konkursem było wyłonienie "Piwnego Króla", którym został gwarek - zwycięzca ubiegłorocznej rywalizacji. Wypił kufel piwa w mgnieniu oka.
karczpiw111215056Przede wszystkim śpiewano, a piosenki były równe, wspólną ich cechą była biesiadność oraz język zwyczajny, prosty, przaśny i surowy, niepozbawiony elementów, które mogłyby być uznane za nieprzyzwoite. Ale w gronie, do którego Panie mają zakaz wstępu, wśród twardej, górniczej braci, żadne słowa nie są niewłaściwe, każde ma określone znaczenie i nikt się o takie czy inne wyrażenie nie obraża, nie oburza.
Górnik musi zakląć, aby robota szła i aby jedzenie smakowało, i dawało siłę do pracy.

Z karczmy Piwnej mamy kilka podglądniętych scen i fragmentów pieśni, a w GALERII MNÓSTWO ZDJĘĆ. Zapraszamy do obejrzenia i jednego i drugiego i zapamiętania tego dnia przez górników na cały zapewne kolejny trudny rok pracy.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us