Menu
reklama

RE:akcja w depresji - Ogólnopolska akcja walki z depresją również w Jaworznie

depresja230216004Depresja jest "niedocenianą" chorobą. Stanem, który bardzo trudno wykryć zarówno przez lekarza u chorego, jak i samemu choremu u siebie. Należy do tych nieprawidłowości funkcjonowania naszej psychiki oraz organizmu, które wywołują wewnętrzny protest w chwili podejrzeń o taki stan nas samych. Az ja? Skąd mnie to nie dotyczy? Ja miałbym leczyć się psychicznie? Ja jestem zdrowy na umyśle. Być może mam jakieś dolegliwości somatyczne, bóle, może nie mogę, spać, może jestem zbyt nerwowy, ale wariata ze mnie nie zrobicie - tak reaguje ktoś, komu radzimy my, lekarz, aby udał się do psychologa, wykluczyć, lub potwierdzić konieczność leczenia duszy, psychiki, a nie tylko ciała.


W dzisiejszych czasach wobec tak zwanych wstydliwych chorób społeczeństwo staje się bardziej tolerancyjne, świadome. Już nie na każdy traktuje kogoś z depresją jak odmieńca, tylko jak osobę potrzebującą pomocy.
Ale aby powiedzieć: jest dobrze" należy jeszcze poczekać. Nieustanne uświadamianie, organizowania akcji, publikowanie artykułów wyjaśniających mechanizm depresji, ukrywania swoich prawdziwych uczuć pod maską kogoś uśmiechniętego, a w rzeczywistości zamkniętego w sobie, wyobcowanego, szukającego "świętego spokoju", to zadanie psychologów. Oni to muszą wyjść ze swoich gabinetów i przekonywać, że życie może być piękniejsze, o ile postaramy się popatrzeć w swoje wnętrze i spróbować dać sobie pomóc.

23 lutego miał miejsce Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją - jednego z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Poza konsekwencjami natury medycznej, depresja może powodować ogromne spustoszenie we wszystkich pozostałych sferach życia jednostki, w życiu społecznym i zawodowym, obejmując znaczne ograniczenie ilości i jakości relacji interpersonalnych, degradację zawodową oraz ekonomiczną, które odciskają swoje piętno w życiu człowieka jeszcze długo po ustąpieniu objawów samego zaburzenia.

W Bibliotece odbyło się spotkanie inauguracyjne akcji walki z depresją, mówiące o podstawowych zagadnieniach związanych z tym problemem.
Przytaczamy dwa referaty wygłoszone przez panie Dominikę Kajdas Ciupek ? psycholog w Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii SELF oraz Martynę Gorczyńską ? dietetyka.

Poniżej pliki do pobrania

Smak radości Dominika Kajdas-Ciupek 

Maski depresji Martyna Gorczyńska

Poniżej zdjęcia ze spotkania w dniu 23 lutego
psychoedu0216b23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z depresją.
Według Światowej Organizacji Zdrowia na zaburzenia związane z depresją cierpi ok. 350 mln ludzi na całym świecie, w tym ok 1,5 mln Polaków. W tym dniu już po raz trzeci rozpocznie się akcja psychoedukacyjna: RE:akcja w depresji - największa tego typu inicjatywa w Polsce, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej depresji, edukacja w zakresie objawów i sposobów jej leczenia oraz zachęcenie do korzystania z profesjonalnej pomocy. Akcja została zainicjowana w 2013 roku przez wrocławski Ośrodek Psychoterapii  i fundację TRZECI BIEGUN, a już w trzecim roku w wydarzeniach związanych z RE:akcją w depresji wzięło udział ponad 2000 osób w dziesięciu miastach Polski. W Jaworznie wydarzenia będą trwały od 23.02.2016 do 23.03.2016 i są organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Centrum Kultury Teatr Sztuk a inicjatorem jest jaworznickie Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii SELF.


W ramach wykładów  podejmowana będzie tematyka min. profilaktyki depresji, związku żywienia ze stanami emocjonalnymi, zagrożenia depresji u młodych matek a także aspektów prawnych ochrony zdrowia psychicznego.
Wykłady prowadzone będą przez psychologów, psychoterapeutów Joannę Beker z Ośrodka Interwencji Kryzysowej, Natalię Prostak, dietetyka Martynę Gorczyńską, radcę prawnego Katarzynę Martykę oraz pracowników Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii SELF. Szczególną rolę profilaktyki poprzez sztukę i kulturę,  które są wyrazem naszych emocji i przeżyć przyjęło na siebie Centrum Kultury Teatr Sztuk,  organizując szereg wydarzeń stwarzają możliwość aktywizacji osób w różnym wieku.
   W ramach akcji Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza na cykl wykładów i spotkań warsztatowych, poświęconych zagadnieniom związanym z depresją, które zainaugurujemy 23 lutego br. o godz. 16.30 w sali audytoryjnej Biblioteki Głównej.
Podczas pierwszego spotkania przedstawione zostaną dwa tematy: ?Maski depresji ? nietypowe objawy i przebieg choroby?, który zreferuje Dominika Kajdas-Ciupek z Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii SELF oraz ?Smak radości i smak smutku ? o związku odżywiania z emocjami?, który omówi Martyna Gorczyńska, dietetyk. Spotkania zainauguruje Maria Materla ? Pełnomocnik Prezydenta ds. Osób Niepełnosprawnych. 

 

psychoedu0216a

 

 depresja021623 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z depresją. W tym dniu już po raz trzeci rozpocznie się akcja psychoedukacyjna: RE:akcja w depresji - największa tego typu inicjatywa w Polsce, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej depresji, edukacja w zakresie objawów i sposobów jej leczenia oraz zachęcenie do korzystania z profesjonalnej pomocy. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza na cykl wykładów i spotkań warsztatowych, poświęconych zagadnieniom związanym z depresją, które zainaugurujemy 23 lutego br. o godz. 16.30 w sali audytoryjnej Biblioteki Głównej. Inicjatorem wydarzenia będzie jaworznickie Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii "SELF".

 


Podczas pierwszego spotkania przedstawione zostaną dwa tematy: ?Maski depresji ? nietypowe objawy i przebieg choroby?, który zreferuje Dominika Kajdas-Ciupek z Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii SELF oraz ?Smak radości i smak smutku ? o związku odżywiania z emocjami? , który omówi Martyna Gorczyńska, dietetyk. Spotkania zainauguruje Maria Materla ? Pełnomocnik Prezydenta ds. Osób Niepełnosprawnych.

depresja plakat

 

Zaloguj się, by skomentować
Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us