Menu
reklama
reklama
reklama

Poznaj Cukrzycę w Światowy Dzień Zdrowia

cukrzyca01a5Państwowa Powiatowa Inspekcja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jaworznie informuje, że 7 Kwietnia 2016 r. obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia, w tym roku pod hasłem „Pokonaj Cukrzycę”.
Wraz z rozpowszechnieniem cukrzycy, coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, a także o sposobach jej wykrywania i leczenia.
Niemal 350 mln osób na całym świecie cierpi na cukrzycę- chorobę przewlekłą, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności.


W 2012 r. cukrzyca była bezpośrednia przyczyną około 1,5 mln. Zgonów na świecie z których 80% miało miejsce w państwach o niskich i średnich dochodach. Według WHO do 2030 r. cukrzyca stanie się 7 najczęściej występującą przyczyną zgonów.
 Rozróżniamy dwa główne typy choroby: osoby cierpiące na cukrzycę typu 1, które na ogół nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego aby przeżyć muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji, oraz osoby cierpiące na cukrzycę typu 2( którzy stanowią 90% wszystkich przypadków zachorowań), które najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej wykorzystać.
Długotrwale utrzymujący się we krwi wysoki poziom glukozy powoduje uszkodzenie narządów wewnętrznych i może być przyczyną ataku serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, impotencji oraz zakażeń prowadzących do amputacji kończyn.
Przy zastosowaniu właściwego leczenia wpływ cukrzycy na życie chorego można zminimalizować.

Dodaj komentarz

Teksty i fotografie opublikowane w portalu stanowią własność intelektualną ich autorów. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Napisz komentarz.
Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu. Nie będą publikowane: Komentarze naruszające netykietę, oraz promujące komercyjne strony, produkty itp. Komentarze obraźliwe, bądź nie wnoszące nic do dyskusji. Komentarze propagujące nienawiść, rasizm, nietolerancję wobec poglądów, przekonań i wyznań. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy umieszczanych przez użytkowników i gości serwisu. Odpowiedzialność za treść postów ponosi wyłącznie ich autor. Komentarze nie są materiałem prasowym w rozumieniu prawa prasowego.


Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us