Menu
reklama

Złoto z Jaworzna

  • Autor  Dawid Domagalski


grzlota0816 11Tydzień temu Grupa Złota Jaworzno w liczbie 180 pątników, przekroczyła po 6 dniach marszu progi sanktuarium na Jasnej Górze. Pokonali ponad 130 km w skrajnych warunkach atmosferycznych (upał, deszcz, burze, silny wiatr, przenikliwe zimno), śpiąc pod namiotami, wspólnie dzieląc radości i ciężary pielgrzymowania. Ktoś mógłby zapytać: ?po co, skoro można wsiąść do samochodu i do Częstochowy w godzinę z tzw. haczykiem dojechać?? Po co?

Mój znajomy kupił kiedyś ?stertę złomu?, bo trudno to było nazwać motocyklem. Przez wiele miesięcy mozolnie łączył poszczególne elementy tej układanki spędzając długie godziny w warsztacie. Korzystając z dobrodziejstw internetu wyszukiwał funkcjonujące w obrocie oryginalne części - w końcu udało mu się i odrestaurował JUNAKa ? jednoślad produkowany w latach 50 XX w.

grzlota0816 7Zapytałem go wtedy: ?po co to wszystko ? czy nie byłoby prościej kupić nowy, na gwarancji i o wiele lepszy motocykl?? Odpowiedział mi jednym zdaniem: ?On nie byłby wtedy taki mój.?

Podobnie jest z poniesionym trudem dla jakiejś sprawy ? jeśli sami włożymy swój czas, zaangażowanie a przede wszystkim serce ? bardziej doceniamy efekt, który udało nam się uzyskać.

Na Jasną Górę każdy z pielgrzymów idzie z bagażem swoich intencji.

grzlota0816 16Pokonując po drodze wszelkie przeciwności fizyczne i psychiczne wierzy, że Bóg doceni jego wysiłek i pomoże mu znaleźć rozwiązanie jego trudnych spraw.

Dodatkowo, abstrahując od kwestii religijnych, każdy z pątników musi po drodze pokonać swoje słabości ? to właśnie wtedy wyzwala się w człowieku chęć walki i poczucie, że jeśli udało mu się uporać z samym sobą upora się również z innymi trudnymi sprawami, z którymi przyjdzie mu się zmierzyć. Doświadczeni pątnicy mawiają, że ?pielgrzymka jest jak energia, która ładuje akumulator zwany chęcią życia.? 13 sierpnia osiemnasta pielgrzymka Grupy Złotej dobiegła końca i choć plecaki i śpiwory spoczęły już w szafach jaworzniccy pątnicy z Grupy Złotej już myślą o przyszłorocznej wyprawie.
Dawid Domagalski

grzlota0816 5Pielgrzymi Grupy Złotej pragną serdecznie podziękować wszystkim osobom i instytucjom, których wsparcie było  organizacji tegorocznej pielgrzymki:
Paweł Silbert ? Prezydent Miasta Jaworzna
Dariusz Starzycki ? Poseł na Sejm RP
Maria Materla ? Radna Sejmiku województwa Śląskiego
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Jaworznie
Jaworznickie TBS Sp. z o. o.
Zespół Lecznictwa Otwartego sp. z o. o. w Jaworznie
F.H.U. Banasik sp. j. z Sosnowca
SKOK Jaworzno
Państwowa Straż Pożarna w Jaworznie,
Komenda Miejska Policji w Jaworznie

 

Dawid Domagalski

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us