Menu
...
reklama

W cylindrze na lwy by… czyli Przybora i Wasowski raz jeszcze

przyborabibliot160119 2 2

przyborabibliot160119 90Doskonały spektakl przypominający wspaniałe, sprzed kilkudziesięciu lat utwory Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, zaprezentował zespół aktorów w składzie: Agnieszka Bednarz, Anna Gamrot, Błażeja Olma i Jarosława Tyran.

Spektakl zainaugurował obchody roku jubileuszowego jaworznickiej biblioteki. 16 stycznie mija 70 lat od uroczystego otwarcia Biblioteki Miejskiej w Jaworznie.
To wielki dzień, będący okazją do wspomnień, podsumowań, życzeń i marzeń na przyszłość.

Spektakl pod tytułem „W cylindrze na lwy by… czyli Przybora i Wasowski raz jeszcze”, utrzymany w konwencji i stylistyce sławnych programów Kabaretu Starszych Panów, był pierwszym akcentem jubileuszu, których to akcentów zapewne czeka na nas wiele.

przyborabibliot160119 72Zarówno scenografia, jak i oświetlenie spowodowały przeniesienie się klimatu w lata 60, 70 XX wieku, a zgrabnie napisany scenariusz, będący podróżą współczesnych starszych panów w tamte czasy, wciągał i wywoływał wspomnienia u tych, którzy pamiętają jeszcze doskonałe, w czerni i bieli programy telewizyjne, kiedy to wieczorami przez ekranami zasiadała cała Polska, aby skosztować wybitnie wysokiej i eleganckiej, wolnej od uprzedzeń, wulgaryzmów kultury.

Z racji takiego wydźwięku programu zapraszamy na w większości czarno białej galerii zdjęć ze spektaklu.

Niech zadziałają wspomnienia i wyobraźnia.

Czytaj dalej...

Tura Gra - ballady ku wyciszeniu i ku nadziei

 

turagra200119a 1To wyjątkowe doświadczenie, zagrać i zaśpiewać dla niedzielnej, porannej publiczności wyjątkowej, wymagającej, ale i doskonale odbierającej i rozumiejącej muzykę i treści w niej zawarte.

turagra200119 11Wbrew niektórym opiniom warto tworzyć, odtwarzać i pielęgnować kulturę w sposób wierny, naturalny i prawdziwy, w przeciwieństwie do pobieżnego, płytkiego i zdawkowego.

Obecność publiczności na niedzielnym koncercie z cyklu "Muzycznych poranków" organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Miasta Jaworzna była dowodem na to, a opinie, jakie usłyszał wykonawca, są jednoznaczne.

Wielka szkoda, że sporo jaworznian, którzy z racji swoich ról w mieście powinni być na bieżąco z wydarzeniami służącymi propagowaniu kultury, zarówno w profesjonalnym, jak i amatorskim wydaniu, nie ma czasu albo ochoty na bycie tu czy tam.

Niemniej aby być rzetelnym, trzeba wielce podziękować tym osobom, które swoją obecnością wspierają działalność miejskich jednostek i twórców.
To bardzo ważne dla organizatorów i dla bohaterów tych wydarzeń i dla wszystkich, którzy dla kultury poświęcili swoją życiową aktywność.

turagra200119 3Wśród nich Panie Magdalena Ossysek i Urszula Warszawska Adamczyk z TPMJ, które niestrudzenie propagują niebanalne istotne wartości jakich w mediach po prostu brak z powodu parcia na zysk i tak zwana klikalność, która staje się wyznacznikiem kierunków, wzorców, niekoniecznie właściwych i sensownych.

A koncert choć niedługi, nieco ponadgodzinny zawarł w sobie aż 14 ballad wybranych spośród bogatego dorobku Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy, Leonarda Cohena, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego i samego autora, Aleksandra Tury.

Ballady dobrane tak aby wywołały refleksję wyciszenie i nadzieję że mimo wszystko świat nie jest taki zły, jak próbuje się nam go przedstawić za pomocą eskalacji mowy nienawiści czy poprzez zapominanie i lekceważenie wartości nadrzędnych, tworzących podwaliny naszej kultury i narodowości.

turagra200119 2

poranek muzyczny aleksander tura

 

 
 
 
 
Czytaj dalej...

Audycje muzyczne dla dzieci

 

 

audmuzluty19

Zapraszamy

Audycje muzyczne 1 lutego w siedzibie Archetti w Jaworznie przy ul. Wiosny Ludów 1. Bilety w cenie 7 zł do nabycia w siedzibie Orkiestry, więcej informacji tel. 602 701 238. Do zobaczenia!

Więcej można przeczytać TUTAJ - https://centrumkultury.jaworzno.pl/audycje-muzyczne-dla-dzieci/

 

 

 

Czytaj dalej...

Koncert Noworoczny - życzenia Prezydenta dla mieszkańców. Zdjęcia

 

 

koncnoworoczny2019 1 3
koncnoworoczny2019 1 4Dwa razy wybrzmiał w Jaworznie koncert Noworoczny.
Podczas gdy hala przy ulicy Grunwaldzkiej jest w remoncie, wybrano największą i najlepiej do tego się nadającą salę koncertową w Młodzieżowym Domu Kultury.
Wystąpiła Narodowa Orkiestra Filharmonii Lwowskiej INSO pod dyrekcją Johanna Kruka, a solistami byli Anna Szumarina, Liliya Nikitchuk, Serhii Kutepov, Vladslav Tluchch i Agata Sava, która jednocześnie koncert prowadziła.

Wrażenia z koncertu oraz galerię zdjęć zaprezentujemy naszym czytelnikom później, a teraz słowo noworoczne Prezydenta, Pana Pawła Silberta i kilka taktów muzyki. Poniżej galeria zdjęć.

koncnoworoczny2019 1 6

Czytaj dalej...

Zima w mieście Archetti zaprasza dzieci

 

dzielnicearchetti110818 1280 166

FERIE ZIMOWE - ZAPRASZAMY DZIECI
Wprawdzie zdjęcie pochodzi z letnich zabaw, ale i w zimie u nas będzie gorąco i kolorowo.

Akcja Zima w Mieście 2019 - Orkiestra kameralna Miasta jaworzna

11.02.2019r. godz. 10.00 „Jak to leciało?” - muzyczne zgadywanki

godz. 12.00 Bajkowe stwory, a nawet potwory – zabawy plastyczne

12.02.2019r. godz. 9.00 Wyjazd do Parku Trampolin w Jaworznie

13.02.2019r. godz. 10.00 „Co podpowie wyobraźnia?” – warsztaty twórcze

godz. 12.00 Ruch to zdrowie. Zajęcia rekreacyjno - sportowe

14.02.2019r. godz. 9.00 Wyjazd do Multikina

15.02.2019r. godz. 10.00 „Co nam w duszy gra” - warsztaty teatralne

godz. 12.00 Zabawy i ćwiczenia muzyczno - taneczne dla dzieci

18.02.2019r. godz. 10.00 Zabawy przy muzyce – mini playback show

godz. 12.00 Eko plastyka dla małych i dużych – zajęcia twórcze

19.02.2019r. godz. 9.00 Wyjazd do Parku Trampolin w Jaworznie

20.02.2019r. godz. 10.00 Zima także może być kolorowa – zajęcia plastyczne

godz. 12.00 Warsztaty cheerleaders dla dzieci

21.02.2019r. godz. 9.00 Wyjazd do Multikina

22.02.2019r. godz. 10.00 „Wesoły autoportret”- zajęcia plastyczne

godz. 12.00Klub Przyjaciół Zwierząt

 

11, 18 lutego godz. 14.30 Aerobik dla Seniora

Czytaj dalej...

Rajd Zimowy Czterech Pór Roku przed nami!

 

zimawms17

 

Zapraszamy na zimową edycję Rajdu Stowarzyszenia Cztery Pory Roku!!!
Zapiszcie datę w kalendarzu i zarezerwujcie czas aby go razem z nami spędzić :)
Niezmiennie zapisy i start rajdu będzie na Plantach przy Galerii Galena, a meta będzie na Stadionie Azotania.
Oczywiście na Mecie będzie ciepły posiłek regeneracyjny, szereg gier aby w zimowej aurze nie zmarznąć.

Będą również upominki

Szczegóły będziemy przekazywać sukcesywnie

W imieniu Zarządu jak i całej grupy SR4PR Zapraszamy !!!

 

 

 

 

zimawms17a

Czytaj dalej...

Konkurs kolęd Angielskich - zgłoś się , zaśpiewaj, wygraj!

Zapraszamy do udziału w Konkursie Kolęd Angielskich.

Już po raz dwudziesty święta w kulturze anglosaskiej zawitają do Jaworzna za sprawą konkursu Kolęd śpiewanych w języku Szekspira.

konkkoledaang2019

 

 

 

konkkoledaang202019

 

Czytaj dalej...

Trzech Króli we Wspólnocie Betlejem - Bieg z Gwiazdą

 

trzechkrolijaworzno0119 1 2

trzechkrolijaworzno0119 61Nieco zmarznięci, nieco zmęczeni przybyli do progu stajenki, gdzie czekali już trzej królowie, owieczki, i inne zwierzątka, i tam otrzymali nagrody - jedną wielką, czyli widok Narodzonego Chrystusa i drugą mniejszą, piękną koronę, będącą medalem za ukończony dziesięciokilometrowy bieg. Zawieszony na szyi medal będzie wspomnieniem i niewątpliwie zachętą, aby pojawić się tutaj za rok, co obiecali wszyscy, bez wyjątku.

Ale atrakcje rozpoczęły się już wcześniej, kiedy to podczas zbiórki przed startem, podczas rozgrzewki, okazało się, że sygnał do startu da dobry znajomy, aczkolwiek niespodziane przybyły do Jaworzna, Jasiek Mela.

A wszystko to z powodu nowej inicjatywy we Wspólnocie Betlejem. Pomysł urządzenia biegu okazał się wspaniałym podsumowaniem Święta Trzech Króli. Dziesięciokilometrowa trasa była trasą w sam raz na nieco ponadgodzinną imprezę, po której wszyscy zostali przyjęci gorącą wyśmienitą grochówką, wyjątkowo smakującym pieczywem i herbatą z prawdziwymi niemal świeżymi ziołami, które w całym Betlejem rozniosły swój zapach tworząc wyjątkową aurę.

Zapraszamy na krótki filmik ze startu i do ogromnej galerii, w której na zdjęciach znaleźli się po prostu wszyscy, którzy byli w ten wieczór w Betlejem!

A na koniec przypominamy, że w Betlejem przygotowany jest specjalny kufer - skrzynia, do której można wrzucać niepotrzebne klucze - z tych kluczy zostanie odlany pomnik Włodka, bezdomnego - mieszkańca Wspólnoty, o którym piszemy TUTAJ - w artykule o koncercie kolęd - prosimy o przynoszenie kluczy, które leżą gdzieś na dnie szuflad - one będą bardzo potrzebne - to będzie ich nowe życie...

trzechkrolijaworzno0119 63

 

Czytaj dalej...

Strefa piosenki - karnowałowo kabaretowe klimatykoncertalexstyczen19a


Tym razem wśród piosenek zaprezentowanych w czwartkowe popołudnie w muzycznej kawiarence w Centrum Kultury w Jeleniu, 24 stycznia, znajdą się utwory znane z kabaretów, czyli satyryczno humorystyczne przeboje sprzed lat.

Nie zabranie również piosenek autorskich i ballad lubianych niezależnie od czasu, pory roku, czy pogody.

ZAPRASZAMY

 

 

 

koncertalexstyczen19aa

Zapraszamy

Czytaj dalej...

Trzej Królowie zawitali do Kolegiaty

 

trzechkrolijaworzno0119 50
trzechkrolijaworzno0119 11W uroczystej mszy świętej z okazji święta Trzech Króli w jaworznickiej Kolegiacie brał udział ksiądz biskup Grzegorz Kaszak.

To wielkie wyróżnienie dla naszego miasta i dla Parafii Świętego Wojciecha i Świętej Katarzyny, tym bardziej, że zaproszony do udziału w orszaku trzech króli, jednym z kilkuset, jakie w całej Polsce odbyły się w niedzielę, bez wahania skorzystał z możliwości przejścia po naszym rynku i spotkania się bezpośrednio z jaworznianami.

W mszy świętej koncelebrowanej przez Księdza Biskupa i między innymi Księdza Kacpra Górskiego mającego oczywiście w tym dniu imieniny, wzięli udział trzej królowie, którzy również integrowali się z wiernymi zajmując między nimi miejsca w ławkach świątyni.

trzechkrolijaworzno0119 42Słowem skierowanym do wiernych ksiądz Eugeniusz Cebulski zainicjował wspólne wyjście z kościoła i wzięcie udziału w orszaku.

Przemarsz obejmował trzy przystanki - jeden w kolegiacie, zaraz po mszy - w bezpośredniej bliskości prezbiterium, drugi w podcieniach biblioteki, a trzeci na przygotowanej scenie na rynku. Scenki zaprezentowała jaworznicka młodzież.

Tam jaworznianie mieli okazję dołączyć do scholi, której dzieci śpiewały kolędy. Usłyselismy najbardziej radosne kolędy i pastorałki, w tym śpiewana wraz z księdzem Adrianem Piętką - na góralską nutę.
Zapraszamy do obejrzenia filmu z śpiewającą scholą i zdjęć ze świętowania w centrum Jaworzna.


Czytaj dalej...

Renata Przemyk na Dniach Muzyki Jeunesses Musicales

yahozna
Gwiazdą tegorocznych Dni Muzyki będzie Renata Przemyk! Ya Hozna i The Best Of - energetyczny koncert podczas którego w całości grana jest kultowa, pierwsza płyta "Ya Hozna", z której pochodzą takie hity jak: "Babę zesłał Bóg" czy "Protest dance” (Tańczę na stole) oraz największe przeboje Artystki z pozostałych płyt, m.in: "Ten taniec", „Zero”. "Kochana" czy "Jakby nie miało być".

Czytaj dalej...

Ku pamięci górników - Na rowerach do Stonavy

 

 

2018 12 29 141356
Odeszli tuż przed świętami. Polscy górnicy pracujący w Czechach w kopalni Stonava.
Nic już im życia nie wróci, ale każda inicjatywa mogąca pokrzepić ich rodziny i przyjaciół jest dobrym i miłym akcentem.
Wszystkim rowerzystom z Jaworzna i okolic proponujemy wyjazd do Stonavy w dniu 5 stycznia, by uczcić pamięć tragicznie zmarłych górników.
Trasa tam i z powrotem liczyć będzie około 160 kilometrów. Tempo będzie dostosowane do wszystkich. Na trasie będziemy robić postoje ustalimy je wszyscy wspólnie. Dzisiejsze prognozy przewidują, że pogoda ma być sprzyjająca.
Wyjazd będzie odwołany jedynie jeżeli będzie padał deszcz.
Więc jeśli jesteś chętny i czujesz się na siłach zapraszamy 5 stycznia o godzinie 7. 00 na Jaworznicki Rynek który będzie miejscem zbiórki.
Więcej można dowiedzieć się na profilu organizatora, Darka Żołny - https://www.facebook.com/events/213860366225545/?active_tab=about

bicyclewinter

Czytaj dalej...

Archetti - najbliższy koncert już 27 stycznia

archkonc011927 stycznia 2019 roku w siedzibie "Archetti" w Jaworznie – Jeleniu, Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna zaprezentuje program oparty na muzyce polskiej.
Wytrwale chcemy pokazywać jej piękno i niezwykłość i udowadniać, ze nasi polscy kompozytorzy często niesłusznie są traktowani trochę po macoszemu. W tym sezonie szczególny nacisk kładziemy na promowanie muzyki naszych rodzimych twórców, a możemy to robić pod patronatem PWM w ramach programu Tutti.pl.

W programie znajdują się miedzy innymi miniatury autorstwa wielkiej damy (przez kolegów po fachu nazywanej pieszczotliwie „Babą”!) polskiej kompozycji i wiolinistyki – Grażyny Bacewicz. Patronka jaworznickiej szkoły muzycznej ma w swoim dorobku miedzy innymi szereg skrzypcowych miniatur, którymi postanowiliśmy się zająć i wykonać je w wersji orkiestrowej. Przełożenie na język zespołu tak indywidualnie kształtowanych przez solistę utworów jak „Oberek”, czy „Kaprys polski” jest nie lada wyzwaniem, jesteśmy jednak przekonani, ze dobra muzyka broni się sama.
Nie mogliśmy odmówić sobie przyjemności zaproszenia do współpracy solistów młodego pokolenia. Tym razem będzie to duet wspaniałych harfistów. Prywatnie rodzeństwo, na scenie tandem pełen twórczej energii i wrażliwości. Anna Scheller oraz Wojciech Trefon wykonają z towarzyszeniem Archetti „Concertino na dwie harfy i orkiestrę smyczkową” autorstwa Macieja Małeckiego. Zarówno Anna, jak i Wojciech są laureatami szeregu konkursów solowych i kameralnych w kraju, jak i za granicą. Anna Scheller to obecnie doktorantka na katowickiej uczelni muzycznej, a jej grę mieliście już Państwo okazję kilkukrotnie usłyszeć podczas naszych wspólnych koncertów.
Za pulpitem dyrygenckim tym razem pojawi się profesor dyrygentury, mający w swoim pedagogicznym dorobku miedzy innymi takich absolwentów jak Maciej Tomasiewicz, wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach, Szymon Bywalec. Specjalista w dziedzinie muzyki współczesnej, laureat między innymi Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.
Jak widać wrażeń nie zabraknie, co gwarantuje niecodzienny repertuar, a przede wszystkim wspaniali goście. Mamy nadzieję, ze zaszczycą nas Państwo swoją obecnością i tłumnie zjawią się 27 stycznia w naszej siedzibie!

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us