Menu
reklama

Smolilo zabinska 750 Jacek Kielski 750Mariusz Kowalski 750

reklama

Sobotnia promocja JBO na Manhattanie

 

jbomanhattan220918 8Czerwony Manhattan stał się w sobotę, 22 września, miejscem promocji kolejnego rewelacyjnego i rewolucyjnego projektu złożonego w ramach jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok.

W stawce do głosowań znajduje się kilka w miarę ciekawych propozycji, ale ten, w którym, popularnie mówiąc "palce maczała" Pani Jadwiga Grzybek, jest według naszej redakcji wart największej uwagi.

W roku ubiegłym wygrał projekt tężni solankowej, który nasz portal promował bardzo mocno.

Czytaj dalej...

Chcesz zostać wolontariuszem? To bardzo proste!

 

wolowntmops2018 CustomPomogę, bo mogę!

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaworznie poszukuje wolontariuszy. Szukamy osób, które będą nieodpłatnie udzielać korepetycji dzieciom i młodzieży z rodzin zastępczych. Nasi podopieczni to uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich, a najczęściej zgłaszanymi nam problemami są trudności z nauką matematyki, języków obcych oraz języka polskiego.

wyrównywaniu braków edukacyjnych.

Nie szukamy osób wybitnych w nauce. Wystarczy nam, by wolontariusze czuli się pewnie w wybranym przez siebie przedmiocie szkolnym. Dużo bardziej zależy nam na chęci pomagania, zaangażowaniu, cierpliwości i konsekwencji. Nie musisz mieć samych szóstek, aby nam pomagać! Często potrzebujemy wsparcia na bardzo podstawowym poziomie i pomocy w

Czytaj dalej...

Magia Kolorów - w barwach niepodległości Ojczyzny

magiakolorow2018 109Kiedy powstawała inicjatywa konkursu "Magia Kolorów" na pewno nikt nie spodziewał się, że to wydarzenie będzie miało tak wielki oddźwięk, że stanie się wydarzeniem wpisanym w krajobraz miejskich artystycznych corocznych imprez i że bez niej nie można będzie wyobrazić sobie funkcjonowania w społeczności miejskiej, ale i pozamiejskiej, osób z niepełnosprawnościami.

Czytaj dalej...

Gordon Haskell znów w Jaworznie

gordonhaskell0918Uwaga, uwaga! Gratka dla fanów Orkiestry eM Band Jaworzno, Jerzego Główczewskiego, zespołu King Crimson i samego Gordona Haskella!

 

Zapraszamy 30 września do Młodzieżowego Domu Kultury o godz. 19.00


Bezpłatne wejściówki można odbierać / zamawiać w klubie Relax przy ul. Szczakowskiej 35

Czytaj dalej...

Lotnictwo Polskie ma swoje centrum w Jaworznie

 

chwalebnedzieje2018 109W niedzielę, 16 września w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym i w Parku Gródek w Pieczyskach, odbyły się obchody Chwalebnych Dziejów Lotnictwa Polskiego upamiętniające stulecie Polskiego Lotnictwa Wojskowego. Uroczystości połączone były z Jaworznickim Modelarskim Piknikiem Lotniczym.

Obchody rozpoczęły się w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym, wyjątkowo gorącym i przesyconym myślą patriotyczną, troską o ojczyznę, przemówieniem Pana Tadeusza Zemuły.

Czytaj dalej...

I LO w Jaworznie ma nowe boisko. Młodzież szczęśliwa!

 

boiskoiloW piątek, 14 września br. przy I Liceum Ogólnokształcącym na Podwalu, oficjalnie zostało otwarte wielofunkcyjne boisko sportowe. W uroczystości udział wziął Prezydent Miasta Paweł Silbert wraz z zastępcą Tadeuszem Kaczmarkiem, którzy życzyli młodzieży aktywnie spędzonego czasu na nowym obiekcie.

Ponadto w uroczystości udział wzięli m.in. Biskup Diecezji Sosnowieckiej Grzegorz Kaszak, Maciej Stanek – dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Dariusza Starzyckiego, przedstawiciele miejskich instytucji oraz grono pedagogiczne i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego.

Czytaj dalej...

Aktywne dzielnice na Borach. Kolejna impreza dla mieszkańców z Archetti w roli głownej!

Aktywne dzielnice w rękach Archetti - Centrum Kultury.
Będzie barwnie, wesoło i optymistycznie

zapraszamy

dzielnicebory0918 960a

Czytaj dalej...

Stowarzyszenie Twórców Kultury ma już 35 lat! Huczny jubileusz

stkjubil35lat21 września w Teatrze Sztuk odbył się wieczór jubileuszowy podczas którego świętowano 35 lecie Stowarzyszenia Twórców kultury w Jaworznie.

To niezwykła organizacja, której członkowie spotkają się, wspierają się w rozwijaniu swoich artystycznych pasji, jakimi są wszelkie rodzaje twórczości, począwszy od najprostszych form graficznych, rysunkowych malarskich haftowanych poprzez tworzenie prozy, poezji, czy też muzyki, na trudnych rzemiosłach, jak metaloplastyka, czy kowalstwo artystyczne kończąc.

Jubileusz było okazją do spotkania z zacnymi osobistościami życia miejskiego, jakim byli między innymi Zastępca Prezydenta Jaworzna, Pan Tadeusz Kaczmarek, poseł na Sejm, RP, Pan Dariusz Starzycki, Radna, Ewa Zuber - wiceprzewodnicząca rady Miejskiej i inni.

Czytaj dalej...

Nowa wystawa czasowa w Muzeum Miasta Jaworzna.


szkolnictwo 2018 plakat 1 960Przedstawiamy wystawę czasową
„Witaj Szkoło! 200 lat historii szkolnej edukacji w Jaworznie”,
która upamiętnia rocznicę założenia pierwszych szkół.

W 1818 roku działalność rozpoczęło pięć pierwszych szkół w: Jaworznie, Ciężkowicach, Byczynie, Jeleniu i Szczakowej. Nauczanie było obowiązkowe, powszechne i bezpłatne.

Otwarcie wystawy odbędzie się 26 września 2018 r. o godz. 10. Wstęp bezpłatny.

Wystawę można oglądać od 12 września do 26 października 2018 roku w galerii antresola.

Muzeum czynne jest wtorek, środa, piątek w godz. 9 - 16; czwartek 9 - 17, sobota 9 - 14.

Cena biletu: normalny - 5 zł, ulgowy 3 zł, grupa do 30 osób (2,50 zł za osobę).

Zapraszamy!

Czytaj dalej...

Drapieżne ptaki - piękno samo w sobie - na dożynkach w Byczynie

dozynkiyczyna2018 131Podczas Dożynek w Byczynie swoje ptaki zaprezentowali sokolnicy.

Dzikie drapieżniki robią ogromne wrażenie pięknem smukłością, ale przede wszystkim niezwykłym wzrokiem, który jest tak przejmujący, że wzbudza ogromny respekt i podziw dla świata zwierzęcego.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pokazów, podczas których można było dowiedzieć się wiele o zwyczajach tych drapieżników i o tym, jak wiele czasu i serca trzeba poświęcić, aby je oswoić i przygotować do pracy dla człowieka. 

Czytaj dalej...

Byczyńskie Dożynki jak zwykle pełne atrakcji

 

dozynkiyczyna2018 53W niedzielę, 9 września br. na byczyńskim rynku odbyły się "Dożynki Dzielnicowe".
Jak zwykle lokalni gospodarze wystawili swój dorobek całego roku, aby mieszkańcy mogli podziwiać wspaniałe plony. Mimo, że lato nie sprzyjało w stu procentach uprawom, to jednak jak zwykle udało się zebrać tyle, że do następnego roku wystarczy.
Występy Zespołu śpiewaczego Byczynianki i dzieci szkolnych i przedszkolnych ubarwiły zabawę na rynku.
Największą atrakcją był pokaz ptaków drapieżnych przez sokolników. Raróg, Puchacz, uznawany za największą sowę na świecie i sokół przyciągnęły zarówno dzieci jak i dorosłych, którym wierzyć się nie chciało, że nasza rodzima sowa jest tak ogromna.

Czytaj dalej...

Narodowe czytanie - "Przedwiośnie" pod Jaworem

narodczytanieprzedwiosnie0918 44Po raz siódmy naród czytał polską literaturę, która stanowi wielki dorobek kulturalny naszego państwa.

Przez długie dzieje słowo pisane pozwalało przetrwać Polakom najtrudniejsze chwile, utrwalić polskość, czy wręcz zapobiec jej zanikowi, bo o to chodziło wszystkim krajom, które bądź to napadały na nasze ziemie, bądź, tak jak na przykład po II wojnie światowej, po prostu stały się naszym okupantem na skutek zorganizowanych działań mocarstw Europejskich.


W tym roku czytane było przedwiośnie Wielkie dzieło Stefana Żeromskiego, które czytano w kilkudziesięciu krajach w których Polacy żyją poza swoją ojczyzną.

narodczytanieprzedwiosnie0918 1W Jaworznie na rynku w otoczeniu biblioteki, u stóp drwala, pod jaworem, czytanie rozdziału Przedwiośnia poprzedziła muzyka grana przez Kwartet Archetti, czyli czterech skrzypaczek, członkiń Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna.

Jak na wielkie literackie dzieło traktujące o patriotyzmie i szacunku do swojej ojczyzny, oprawa muzyczna rozpoczęła się do Poloneza Wojciecha Kilara, z filmu "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy.

Pierwsze akapity, pierwsze strony przeczytał Prezydent Jaworzna Pan Paweł Silbert, by oddać kontynuację Jakubowi Przebindowskiemu, aktorowi, który w filmie Przedwiośnie Filipa Bajona wcielił się w porucznika Mamczura, dowódcę Baryki w Wojsku Polskim.

Sporo jaworznian zainteresowała sama akcja, o której szeroko informowały narodowe media. Czy udało się sprawić, że jaworznianie sięgnęli do biblioteczki po tom prozy, aby przypomnieć sobie lekturę obowiązkową ze szkoły? 

 

Czytaj dalej...

Strefa piosenki - Spotkanie w krainie łagodności

krainalagodnosci 1Już 27 września w Centrum Kultury Archetti w sali kominkowej odbędzie się koncert piosenki łagodnej i poezji śpiewanej.

W programie usłyszymy ballady, ale i dynamiczne, energiczne utwory pochodzące z kilku dziesięcioleci istnienia nurtu Krainy łagodności i piosenki z tekstem, jak w latach 70, 80 XX wieku określano utwory śpiewane na festiwalach studenckich, turystycznych żeglarskich.

Tym razem goście usłyszą piosenki między innymi takich autorów jak Edward Stachura, Paweł Orkisz, Andrzej Sikorowski, Wojciech Młynarski, Jonasz Kofta, Agnieszka Osiecka.

Centrum Kultury Archetti
Sala Kominkowa
27 września
godzina 17.00
Zapraszamy

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us