Menu
reklama

Konferencja pod egidą Domu Pomocy Społecznej

konferencja dps 030419a

Już 3 kwietnia w Miejskiej Bibliotece publicznej w godzinach przedpołudniowych odbędzie się konferencja poświęcona działaniom i współdziałaniom instytucji zajmujących się pomocą społeczną.


Program konferencji obejmie wykłady z dziedziny współpracy międzyinstytucjonalnej, działaniom na rzec rodzin z wieloma problemami egzystencjalnymi oraz rolę wizerunku instytucji PS w działaniach na rzecz społeczności.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

konferencja dps 030419

Czytaj dalej...

Zespół Aktorski Proscenium ma zaszczyt zaprosić na spektakl teatralny „Bunia”

 

 

Bunia Klub Relax0419Tragikomedia opowiada o włoskiej rodzinie na emigracji, w której życie sprowadza się do zaspokajania nienasyconego apetytu tytułowej bohaterki.
Członkowie rodziny bez wyraźnego efektu nieustannie podejmują kolejne próby znalezienia pracy i funduszy, skutkiem czego są ciągle narastające konflikty prowadzące do tragedii. Wycieńczona psychicznie rodzina planuje pozbyć się niewygodnego domownika. Czy im się to uda? O tym dowiecie się Państwo oglądając nasz spektakl.

W spektaklu biorą udział: Aleksandra Chudoba, Agata Mikłas, Anna Miller, Sylwia Sural, Damian Jasiński, Marcin Miliński.

Wstęp wolny ( wejściówki do odbioru w Klubie Relax)

Roberto Cosso jest autorem z jednej strony groteskowego, a z drugiej bardzo życiowego tekstu. Sztuka, którą się zainspirowaliśmy powstała w latach 70′ ubiegłego stulecia i jest bez wątpienia ponadczasowa.

Muzykę przygotował Grzegorz Wanatowicz, pomysłodawczynią jest Marta Grabska, która również pracowała przy adaptacji scenariusza, a kostiumy przygotowali sami aktorzy.

Kolejna odsłona spektaklu zaplanowana jest na początek czerwca w szczakowskim domu kultury.

Zespół Aktorski Proscenium powstał w 2014 roku a pierwszą zrealizowaną sztuką była Moralność Pani Dulskiej, w skład wchodzą pasjonaci teatru, amatorzy.

Bunia Klub Relax0419a

Czytaj dalej...

Jaworznianie na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach.konwencja pis160319 89Kilkunastu jaworznian zdołało zdobyć wejściówki na śląską konwencję Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w maju bieżącego roku.

Jesteśmy przyzwyczajeni do formuły konwencji, jakie już odbyły się w kraju i były transmitowane przez telewizję. Oczywistym faktem jest obecność na spotkaniu premiera rządu polskiego Pana Mateusza Morawieckiego oraz prezesa PiS Pana Jarosława Kaczyńskiego.

Wśród najważniejszych osób znaleźli się kandydaci do Europarlamentu ze śląskiej listy, na której czele plasuje się Pani Jadwiga Wiśniewska, dotychczasowa europoseł, jedna z najbardziej aktywnych i skutecznych przedstawicielek społeczeństwa naszego kraju w PE.

Cała lista obejmuje 10 osób: Jadwiga Wiśniewska, Grzegorz Tobiszowski, Izabela Kloc, Bolesław Piecha, Waldemar Andzel, Andrzej Sośnierz, Józef Kubica, Wioletta Koper-Staszowska, Bożena Szydlik i Stanisław Szwed

konwencja pis160319 101Wystąpieniami trzech wymienionych polityków wypełniona została pierwsza część konwencji.

Zarówno Panowie: Premier, Prezes, jak i Pani Europoseł wyjątkowo dużą wagę w swoich słowach przywiązali do wartości patriotycznych, do zasadniczych priorytetów, jakimi są potrzeby Europy wobec naszego kraju i odwrotnie.

Podkreślona została konieczność współistnienia narodów w ramach UE, ale zgodnie z jednymi z najważniejszych wartości, na kanwie których społeczeństwa starego kontynentu wyrosły i zbudowały swoją kulturę.

konwencja pis160319 132Chodzi oczywiście o wartości chrześcijańskie i etykę, której dziś przeciwstawiają się różne siły, chcące zaprzepaścić dotychczasowe osiągnięcia i wprowadzić porządek, na który większość społeczeństw się nie zgadza. W tym oczywiście społeczeństwo polskie.

Poruszone zostały sprawy bezpieczeństwa energetycznego, czystości powietrza, edukacji, oraz młodzieży i osób starszych.

Zacnymi jaworznianami, którzy zasiedli w honorowych ławach, byli Pan Dariusz Starzycki, Wicemarszałek Województwa Śląskiego oraz Pani Maria Materla - Radna Sejmiku Śląskiego. Ponadto wśród gości znaleźli się członkowie PiS, jednocześnie będący działaczami "Solidarności", czy  Klubu Gazety Polskiej oraz Młodzieżowej Rady Miasta Jaworzna.

Czytaj dalej...

AJAGORE w Jazz Clubie

 

 

ajagore
AJAGORE to formacja z powoli dojrzewającego w Polsce nurtu Jam Band. Muzycy na co dzień kontraktowani są jako wzięci producenci płyt, m.in. znanych polskich wykonawców takich jak: Krystyna Prońko czy Grażyna Łobaszewska (doskonale przyjęte płyty przez krytykę Dziwny jest... oraz Sklejam Się).

Swoje artystyczne ambicje AJAGORE spełnia, koncertując z własnym repertuarem. W dorobku ma dwie autorskie płyty. Ostatnia to "Zimowe sny", na której wystąpiło ponad dwudziestu muzycznych gości, między innymi wspomniane Grażyna Łobaszewska oraz Krystyna Prońko, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Grzegorz Nagórski, Paweł Serafiński, Piotr Mania, Maciej Rychły, Przemek Dyakowski, Irek Wojtczak, Dominik Bukowski i wielu innych. Muzyka AJAGORE to swobodne interpretacje wspaniałych polskich tekstów ludowych Oskara Kolberga, Romana Landowskiego oraz Grzegorza Ciechowskiego, w których gatunek muzyczny jest tylko narzędziem do stworzenia odpowiedniego klimatu w piosence. Słyszalne są obszerne elementy folku, jazzu, bluesa, rocka oraz rhythm'n'bluesa itd.
Bilety w cenie 30 zł. dostępne na Kup Bilecik, oraz w klubie.
https://www.kupbilecik.pl/impreza-35906-ajagore.jaworzno.html?fbclid=IwAR1_E8aewCCyq9R8rc1GleatovG4Vepa6DfsUXs_sOjdAU_cC8-2rB6o67A#

Czytaj dalej...

Konkurs Pocztów Sztandarowych oraz Wiedzy o Polskich Symbolach i Barwach Narodowych.

Konkurs pocztow sztandarowych jaworzno 71Po raz kolejny w Jaworznie odbędzie się w tym roku Konkurs Pocztów Sztandarowych oraz Wiedzy o Polskich Symbolach i Barwach Narodowych.

Tym razem jednak będzie to konkurs o zasięgu wojewódzkim, a więc jego ranga wzrośnie.

Przedstawiamy harmonogram przebiegu poszczególnych etapów.

Ciekawostką jest plan przeprowadzenia szkolenia pocztów, aby na finale, który odbędzie się w Młodzieżowym Domu Kultury - na hali sportowej, poczty zaprezentowały naprawdę wysoki poziom.Harmonogram Wojewódzkiego Konkursu Pocztów Sztandarowych oraz Wiedzy o Polskich Symbolach i Barwach Narodowych. Harmonogram do pobrania i wydruku - TUTAJ

1. Do dnia 22 marca 2019 r. - nadsyłanie zgłoszeń do konkursu.

2. 26 marca 201 9r. godz. 11.30 - szkolenie zainteresowanych pocztów sztandarowych w Szkole Podstawowej nr 13 w Jaworznie.

3. 26 marca 2019 r. godz. 11.30 - lekcja dla zainteresowanych uczniów szkół podstawowych z klas IV - VI prowadzona przez pracowników Muzeum Miasta Jaworzna na temat: „Kto ty jesteś? Polak mały”, mająca na celu przybliżenie symboli narodowych: flagi państwowej, godła oraz hymnu – w Szkole Podstawowej nr 13 w Jaworznie.

Konkurs pocztow sztandarowych jaworzno 474. 1 kwietnia 2019 r. godz. 9.00 w budynku Szkoły Podstawowej nr 13 w Jaworznie Konkurs Wiedzy o Polskich Symbolach i Barwach Narodowych

5. 4 kwietnia 2019 r. godz. 10.00 uroczyste rozpoczęcie konkursu w Miejskim Domu Kultury im. Jaworzniaków w Jaworznie, ul. Inwalidów Wojennych 2.

6. 4 kwietnia 2019r. po zakończeniu uroczystego rozpoczęcia konkursu wręczenie nagród laureatom Konkursu Wiedzy o Polskich Symbolach i Barwach Narodowych.

7. 4 kwietnia 2019 r. godz. 10.45 rywalizacja pocztów sztandarowych szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na hali sportowej Młodzieżowego Domu Kultury im. Jaworzniaków w Jaworznie.

8. 5 kwietnia 2019r. godz. 14.00 - opublikowanie wyników konkursu na stronie internetowej www.gim1jaworzno.edupage.org.

9. 03 maja 2019r. na Rynku Głównym w Jaworznie pod Pomnikiem Niepodległości podczas miejskich uroczystości związanych z obchodami 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja – wręczenie nagród zwycięzcom Konkursu Pocztów Sztandarowych.

 

 

Czytaj dalej...

15-lecie Kabaretu Skeczów Męczących w Jaworznie

 

 

 

KSM 15 lecie jaworzno plakJuż dziś zapraszamy na świetne widowisko kabaretowe, które odbędzie się w Sobotę,13 kwietnia 2019 r. o  godz. 19:30 w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie.

Przez 15 lat na scenie Kabaret Skeczów Męczących zdążył udowodnić, że jest jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego kabaretu. To właśnie KSM wprowadził na scenę, a potem w codzienne anegdoty całą masę charakterystycznych postaci, powiedzeń i żartów.


I właśnie niepowtarzalni bohaterowie ich skeczów będą motywem przewodnim spektaklu z okazji 15-lecia zespołu. Zupełnie nowe perypetie tych, dzięki którym pokochaliście Kabaret Skeczów Męczących. Najbardziej lubiane postaci w niespotykanych dotąd odsłonach. Premierowy program, pełen nowych skeczy, które już zaraz staną się absolutnymi hitami.

 

TU BILETY - https://kabaretowebilety.pl/jaworzno-kabaret-skeczow-meczacych-15-lecie-kabaretu/wydarzenie/882

Pamiętasz jak to było mieć 15 lat? – taki właśnie jest program Kabaretu Skeczów Męczących – pełen entuzjazmu, lekkości i niepohamowanej radości. W połączeniu ze scenicznym doświadczeniem i niepowtarzalnym stylem KSM powstał legendarny spektakl, którego nie możesz przegapić. 

KSM 15 lecie jaworzno plakat

 

 

 

Czytaj dalej...

Żołnierze Wyklęci – polskie podziemie niepodległościowe... konkurs

 

 

wykleci19konkursW ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapraszamy uczniów do udziału w III miejskim konkursie historycznym pt. Żołnierze Wyklęci – polskie podziemie niepodległościowe w latach 1944-1956. Celem konkursu jest szerzenie wiedzy i pamięci o bohaterskich żołnierzach konspiracji niepodległościowej, którzy po oswobodzeniu się spod niemieckiego jarzma, stawili czoło sowieckiemu okupantowi.
Organizatorem konkursu jest Muzeum Miasta Jaworzna. Konkurs został objęty honorowym patronatem Wicemarszałka Województwa Śląskiego Dariusza Starzyckiego oraz Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej.
W tym roku konkurs będzie odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: I – uczniowie klas 7-8 szkół podstawowych oraz klas 3 gimnazjów; II – uczniowie szkół ponadpodstawowych. Dla laureatów konkursu przewidziano nagrody rzeczowe.

DO POBRANIA

Regulamin_konkursu_Żołnierze_Wyklęci_2019.pdf

Zgoda_nauczyciela_żołnierze_wyklęci_2019.pdf

Zgoda_rodzica_ucznia_Żołnierze_Wyklęci2019.pdf

Zgoda_ucznia_żołnierze_wyklęci2019_dla_pełnoletnich_uczestników.pdf

 

 

 

wykleci19konkursplak

 

Czytaj dalej...

Sportowe Jaworzno. Przywitanie wiosny! Zapraszamy wszystkich na pierwszą tego typu imprezę w mieście

 

piknikwiosna19Większość klubów sportowych z naszego miasta postanowiła zjednoczyć siły i zorganizować piknik Sportowy.
Impreza ma charakter sportowo - rekreacyjny, podczas której chcemy zebrać fundusze dla Mariki Korzeniowskiej.

Czego możecie się spodziewać. Przede wszystkim dużo śmiechu i świetnej zabawy.
Piknik sportowy jest świetną okazją aby przybliżyć mieszkańcom jakie formy aktywności sportowej oferują nam jaworznickie kluby.
Każdy może przyjść i poćwiczyć razem z instruktorami.
Będzie kilka stanowisk sportowych takich jak: boks, Ju Jitsu, Aikido, Capoeira, strzelanie z broni airsoftowej.


To tylko część atrakcji jakie na Was czekają.
Będą również jaworzniccy biegacze i rowerzyści ;)
Na dzieci czekać będą animatorzy zabaw, pokazy, malowanie twarzy i wiele innych gier oraz topienie Marzanny
Dla dorosłych ciekawe konkursy i zabawy sportowe.
Całość imprezy zamknie ognisko przy którym zagramy i zaśpiewamy przy gitarze ;)
Ruch to zdrowie ale i dla ciała coś się znajdzie. Będą pieczone kiełbaski, zupa grochowa ale i coś na słodko :)
Z racji tego że będziemy zbierać fundusze dla Mariki, prosimy Was aby wrzucić co nieco do puszek.
Puszki będą zlokalizowane przy gastronomii oraz w punkcie informacyjnym.
Za wrzuconego "piątaka" otrzymacie posiłek lub los uprawniający do konkursu z licznymi nagrodami!
Jak godzinowo ma się rpzedstawiać impreza?

13.00 – Start rowerzystów pod Galeną
14.00 – Rozpoczęcie, przywitanie
14.15 – Rozgrzewka przed biegami
14.30 – 15.20 Bieg „Pokonaj Tyrana”
15.30 – 16.00 Topienie Marzanny
16.00 – 18.00 zajęcia na poszczególnych pkt tematycznych
18.00 – 19.30 Zakończenie imprezy sportowej z gitarą przy ognisku

Punkty tematyczne:

MilitarnaPolska – strzelanie do celu z broni oraz łuku
Sporty walki – boks, Ju-Jitsu, Aikido oraz Capoeira
Punkt dla dzieci – konkursy, malowanie buziek, itp.

Punkty z jedzeniem:

Gastronomia: ciasta, kiełbaski, grochówka
Food Trucki

piknikwiosna19a

Czytaj dalej...

Jacek Maliszczak i Jego Poezja juz 5 kwietnia

 
 
jmaliszczak04191Zapraszamy na spotkanie autorskie Jacka Maliszczaka, poety, Prezesa Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie, które odbędzie się w CK Teatr Sztuk w Jaworznie 5 kwietnia 2019r. o godz.18,00

Zapraszamy do posłuchania dawno nie słyszanego zespołu "A jednak ty" z własnymi utworami. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich, a przede wszystkich dla tych, którzy lubią połączenie muzyki z nie banalnym słowem. 
 
 
 
 
jmaliszczak04192
 
 
 
Czytaj dalej...

Stanisława Celińska - Malinowa w Jaworznie
celinska0319Przepiękny koncert Stanisławy Celińskiej odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie w piątkowe popołudnie. Już sama scena przygotowana na wejście muzyków zdradzała, że będzie to koncert niecodzienny. Bo niecodzienna artystka miała opowiedzieć słowami piosenek o własnym życiu w zaciszu domowego kącika, w którym stoi stolik a z małej lampki sączy się wieczorne, delikatne światło.

Stanisława Celińska to nie jest ten typ artystki, która opowiada w mediach, że leczyła swoją depresję, leżąc w hamaku w Tajlandii. Ona swój ból i smutek zamienia na miłość, która niesie jej słuchaczom nadzieję. Na "Malinowej” jest to jeszcze bardziej wyraźne niż na "Atramentowej”, bo aktorka śpiewa własne teksty - pisze portal Onet "Muzyka".


celinska013192Wciąż na koncerty Pani Stanisławy przychodzą rzesze słuchaczy zakochanych w jej wspaniałej osobowości, w aktorstwie, w cieple, jakie z jej twarzy i ust za pomocą piosenek płynie i łagodzi świat wokół nas.

Warto być choć raz na takim koncercie, bo nie uświadczy takich wrażeń na żadnym innym.

Ale na koncert trzeba być przygotowanym, trzeba wiedzieć, że nie będzie to galopująca impreza, na której ilość utworów gra najważniejszą rolę.

To jest wieczór przemyśleń, przede wszystkim dla ludzi dojrzałych, doświadczonych życiowo, również dla młodych potrafiących zrozumieć naturę innego człowieka.

celinska031921 A to wszystko wśród wspaniałej instrumentalnej aury, jaką stworzył Maciej Muraszko, sięgając po świetnie sprawdzające się w takich piosenkach instrumenty: fortepian, skrzypce, gitarę akustyczną, klarnet czy saksofon oraz szereg egzotycznych perkusyjnych brzmień.

Stanisława Celińska śpiewając, nie koncentruje się na sobie, ale na słuchaczach, wlewając w ich serca wiarę, miłość i nadzieję.

Trudne, zawiłe losy życiowe cenionej aktorki stają się tym samym autentyczne i wzbudzają wielkie pokłady sympatii i oczywiście po ostatnich dźwiękach utworów autentyczne, szczere, ogromne brawa.
UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do domowego użytku. Ściąganie i publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ!


Czytaj dalej...

Konkurs o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna” 2019

 

zlotepioro19plakSzanowni Czytelnicy ruszamy z kolejną edycją Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Konkursu Literackiego o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”. W tej wyjątkowej rywalizacji, która ma już swoją 23 letnią tradycję, każdego roku bierze udział ok. 300 młodych ludzi. Grupą docelową projektu są uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy poprzez udział w konkursie rozwijają swoje zainteresowania, doskonalą umiejętność posługiwania się poprawną polszczyzną oraz werbalizowania myśli i płodów własnej wyobraźni. 

Patronat Honorowy nad przedsięwzięciem objął Prezydent Miasta Jaworzna, fundator nagród głównych: złotego, srebrnego i brązowego pióra oraz kałamarzy. Organizatorami wydarzenia są: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie oraz Wydział Promocji, Kultury i Sportu UM.

Patronat medialny: Puls Jaworzna, Gazeta Extra i portal MojeJaworzno. Patronat merytoryczny: Biblioteka Śląska, Filia AKADEMII IGNATIANUM w Krakowie - Wydział Zamiejscowy Nauk Humanistycznych i Społecznych w Mysłowicach, Fundacja Wisławy Szymborskiej.

Nagrodzone i wyróżnione utwory zostaną opublikowane w książce: Ogólnopolski Międzyszkolny Konkurs Literacki o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”: laureaci.

Zainteresowanych udziałem w konkursie prosimy o zapoznanie się z REGULAMINEM i Kartą Zgłoszenia. Wszelkie informacje udzielane są pod nr tel. /32/ 751-91-91 wew. 2 230. Termin składania prac upływa 5 kwietnia 2019 r. Uroczysta gala finałowa zaplanowana jest w czerwcu br., podczas obchodów Dni Jaworzna.

DO POBRANIA

REGULAMIN    

 KARTA ZGŁOSZENIA

 

 

 

zlotepioro19plakat

Czytaj dalej...

Kris Barras: Dał czadu na Rawie Blues, w kwietniu wraca do Polski!

zapo 1200Jedna z największych nadziei europejskiego bluesa. Na Wyspach Brytyjskich jego koncerty wyprzedają się na pniu, a płyty należą do ścisłej czołówki w serwisach streamingowych. Był gościem specjalnym na niedawnej trasie koncertowej Beth Hart. Nagrywa dla tej samej wytwórni co Joe Bonamassa. Dwa lata temu zrobił furorę na festiwalu Rawa Blues w katowickim „Spodku”. Wiosną Kris Barras i jego zespół zagrają dwa klubowe koncerty w Polsce. 10 kwietnia muzycy wystąpią w warszawskiej „Proximie”, dzień później - w krakowskim „Kwadracie”.

- Kiedy byłem młody i zaczynałem swoją przygodę z graniem, moje pierwsze kontakty z bluesem to muzyka Gary'ego Moore'a oraz B.B.Kinga. To były moje pierwsze, poważne inspiracje. Można powiedzieć, że oni wprowadzili mnie w świat bluesa. Później odkryłem takie postaci jak Steve Ray Vaughan, Freddy King, Albert King – wspomina gitarzysta i wokalista.

Kris Barras przyjedzie do Polski w ramach europejskiego tournée promującego jego najnowszą płytę „The Divine and Dirty”. Album przynosi porcję znakomitego bluesrockowego grania, zbiera świetne recenzje w mediach. A że Kris to prawdziwe „sceniczne zwierzę”, więc  jego utwory jeszcze zyskują podczas bezpośrednich spotkań z publicznościąkrisbalasa1Angielski artysta to generalnie nietuzinkowa, barwna postać. Zanim postawił na karierę w showbusinessie zajmował się … mieszanymi sztukami walki. Brał udział w zawodowych galach i to z powodzeniem. Przełomem w muzycznej karierze okazał się drugi album w jego dyskografii - „Lucky 13”. Trzynastka przyniosła Krisowi szczęście. Dzięki niej zaczął grać dużo więcej koncertów (dla dużo większej widowni), został też uznany za odkrycie brytyjskiego bluesa. „Jego palce mają bezpośrednie połączenie z duszą” - napisał o jego grze jeden z recenzentów. Warto przekonać się o tym osobiście....

Bilety na polskie koncerty Krisa Barrasa są dostępne w ogólnopolskiej sieci Eventim.

KRIS BARRAS BAND
Kiedy: 10 kwietnia (środa) 2019

Gdzie: Warszawa @ Proxima, ul. Żwirki i Wigury 99a
Bilety: 70 zł – przedsprzedaż, 80 zł – w dniu koncertu
Organizator: Knock Out Productions

Kiedy: 11 kwietnia (czwartek) 2019
Gdzie: Kraków @ Kwadrat, ul. Skarżyńskiego 1
Bilety: 70 zł – przedsprzedaż, 80 zł – w dniu koncertu
Organizator: Knock Out Productions

Czytaj dalej...

Bieg Tropem Wilczym w Jaworzniebieg wilczy jaworzno 3 319 48Jak w wielu miastach w Polsce, tak i w Jaworznie staraniami Jaworznickiej Inicjatywy narodowej
i wielu współpracujących organizacji, instytucji
i formalnych bądź nieformalnych zrzeszeń osób kultywujących zarówno kulturę fizyczną, jak
i postawę patriotyczną, odbył się Bieg Tropem Wilczym, mający na calu upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych, Żołnierzy Niezłomnych, którzy swoją postawą w czasie wojny jak i długie lata po niej, opierając się niemieckiemu i sowieckiemu okupantowi, nie zdradzili ideałów miłości do Ojczyzny, Nie zdradzili przyjaciół wobec bezsensownych oskarżeń o knowanie przeciwko tak zwanej władzy, czy władzy ludowej, nie poddali se presji okrutnych tortur, ale trwali w prawdzie do końca.

bieg wilczy jaworzno 3 319 85Komuniści rękami polskich sługusów wykańczali, zarzynali naród polski , a głownie inteligencję, która chciała przekazać wartości narodowe, polskie, rodzinne, świadczące o istnieniu nas, naszych przodków, naszej historii.
ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Ile ludzi zginęło w obronie ojczyzny - podkreśla Tadek. Ile młodych ludzi chcąc pomóc w obronie swojego państwa zostało zamęczonych przez oprawców, ile istnień zostało skazanych na zapomnienie, zabitych dwukrotnie - najpierw strzałem w tył głowy, albo zamordowanych za pomocą tortur, a potem zakopanych gdzieś w nieznanym miejscu, aby pamięć o nich nie wyszła na jaw nigdy.

bieg wilczy jaworzno 3 319 21Co gorsze, do dziś niektórzy z tych oprawców sędziowie skazujący nawet dzieci na śmierć żyją, pobierając wysokie apanaże, ciesząc się wolnością, a nawet pretendując do stanowisk państwowych.

Protestem przeciwko temu są właśnie biegi, marsze, czy inne wydarzenia zaplanowane w okresie rocznicowym Wyklętych.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Biegu Tropem Wilczy, który w Jaworznie biegł kilkoma dystansami w zależności od możliwości i wieku uczestników.


bieg wilczy jaworzno 3 319 20Zacnymi i honorowymi gośćmi byli Pan Podpułkownik Stanisław Pakuła pseudonim „Krzewina”, żołnierz WiN-u ostatni żyjącym podkomendny porucznika Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia” dowódcy oddziału Wolność i Niezawisłość.

Wyjątkowymi gośćmi byli również przedstawiciele Towarzystwa Krzewienia Tradycji kawalerii Polskiej imieniem Rotmistrza Witolda Pileckiego, w Chrzanowie, reprezentujący barwy 21 pułku ułanów nadwiślańskich.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us