Menu
reklama
reklama
reklama

Na manhattanie coroczne kolędowanie...

jarmarkzyczeniaprez 30Na Manhattanie tamtejsze stowarzyszenie kupców urządziło piękne przedświąteczne spotkanie z mieszkańcami, klientami sklepów  oraz władzami miasta. Na przedpołudniowe godziny do hali została zaproszona kapela góralska, która w doskonały, sposób wprowadziła klimat świąt Bożego Narodzenia, śpiewając kolędy i pastorałki zachęcając do wspólnego kolędowania każdego, kto tylko znalazł się w pobliżu.
Nie dało się odmówić wspólnego śpiewania. Trzeba było choć zanucić refren albo kawałek zwrotki.
Będący tu z odwiedzinami Prezydent, Pan Paweł Silbert oraz Jego Zastępca, Pani Monika Bryl również z chęcią wtórowali kapeli.

Czytaj dalej...

Jarmark Bożonarodzeniowy - jaworznicka tradycja

jarmarkzyczeniaprez 70Jak zwykle Jarmark Bożonarodzeniowy przygotowany przez jaworznickie instytucje, szkoły, organizacje i Urząd Miejski cieszył się wielkim zainteresowaniem jaworznian.

Nigdzie indziej, jak tu, na jarmarku można zaopatrzyć się w wyjątkowe ozdoby na wigilijny stół i na choinkę, które uprzyjemnią świąteczne chwile w każdym domu. Toteż jak ciepłe bułeczki rozchodziły się wyroby rękodzieła uczniów, członków warsztatów terapii zajęciowej, mieszkańców Wspólnoty Betlejem, czy gospodyń zrzeszonych w kołach dzielnicowych.

Czytaj dalej...

XIX Konkurs Kolęd Angielskich

 

koledyang 13Dziewiętnasta edycja konkursu Kolęd Angielskich organizowana przez Pierwsze Liceum Ogólnokształcące w Jaworznie przebiegła jak zwykle w radosnej świątecznej atmosferze. To konkurs bardzo popularny wśród uczniów szkół nie tylko Jaworznickich.

Mamy zaszczyt gościć doskonałych młodych wokalistów z Katowic, Miast Małopolski – Trzebinia, Sobolewo. Angielskie kolędy i piosenki świąteczne nie są łatwe w interpretacjach. Znane z radia, telewizji, wykonywane przez najwspanialszych artystów z całego świata stawiają wykonawcom bardzo wysoko poprzeczkę zarówno pod względem językowym, ale i dykcji, czy prozaicznego „zachowania się na scenie”.

Oceniane są wszelkie aspekty występu, i jak zwykle po burzliwych obradach jury wystąpiło z werdyktem, który prezentujemy w całości w postaci protokołu. (poniżej_) nagrody wręczyli członkowie jury oraz patron honorowy, Pan Paweł Silbert - Prezydent Jaworzna.

Na uczestników czekała również niespodzianka w postaci występu jednej z członkiń jury, znanej doskonale jaworznianki, wokalistki Małgorzaty Zuber.

Czytaj dalej...

Jaworzno upamiętniło ofiary stanu wojennego

stanwojenny2017 6113 grudnia to data, która bardzo zapadła w pamięć Polaków.

Naród zdominowany przez sowieckich sługusów, poniżony do granic możliwości, chcący oddychać wolnością, został przyparty do muru przez juntę Jaruzelskiego, która to przez długi czas pilnowała aby płonień wolności nie płonął.

Jednak Naród przetrwał trudy stanu wojennego, czyli, jak się do dziś mówi wojny wypowiedzianej przez Jaruzelskiego Polakom.

Czytaj dalej...

Muzeum Miasta Jaworzna zaprasza na wykłady

h i pasje1 CustomMuzeum Miasta Jaworzna zaprasza na wykłady poświęcone mitologii różnych stron świata. Będzie o potworach, o smokach i o wilkołakach

I my zapraszamy do zapoznania się z programem periodycznych spotkań.

Historia i pasja młodych

15 grudnia 2017 r. godz. 17

Odyn i ferajna władają światem” – mitologia nordycka.

12 stycznia 2018 r. godz. 17

Exodus - bogowie i królowie” – mitologia egipska.

26 stycznia 2018 r. godz. 17

Bestiariusze, czyli co ci się chowa pod łóżkiem” – mitologia słowiańska

16 lutego 2018 r. godz. 17

Wierzenia ludzi odległych światów” – mitologia Azteków

2 marca 2018 r. godz. 17

Siedem cudów świata starożytnego i nowożytnego”

16 marca 2018 r. godz. 17

Wilkołaki na przestrzeni wieków”

30 marca 2018 r. godz. 17

Potworologia, czyli nie taki diabeł straszny…”

13 kwietnia 2018 r. godz. 17

Smokologia, czyli co o smokach każdy wiedzieć powinien”

27 kwietnia 2018 r. godz. 17

Król Artur i rycerze okrągłego stołu zza kulis”

11 maja 2018 r. godz. 17

Zakon Templariuszy - najwięksi kolekcjonerzy średniowiecza”

Prelekcje poprowadzi Zuzanna Otrębska

Muzeum Miasta Jaworzna ul. Pocztowa 5

Wstęp wolny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj dalej...

Karczma Piwna Solidarności 2017


karczma17a 6Grudzień to w górnictwie czas podsumowań, uroczystości wyznaczonych przez świętą Barbarę oraz oczywiście czas zabawy na wyłącznie dla mężczyzn przeznaczonych karczmach piwnych. Solidarność z ZG Sobieski bawiła się 9 grudnia.

Oprócz górników młodych, którzy dopiero zostali pasowani, były stare lisy oraz szacowni goście. Za ławą główna zasiadło "Wysokie, a w sprawach piwnych nigdy nieomylne prezydium.

Wśród gwarków byli Prezes Zarządu spółki Tauron Wydobycie Pan Zdzisław Filip i wiceprezesi Panowie Łukasz Gębala i Janusz Czarnecki.

karczma17a 43Przy nich Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność" Piotr Duda, Bogdan Biś – pierwszy zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność" Waldemar Sopata - przewodniczący Terenowej Sekcji NSZZ Solidarność Miasta Jaworzna: Waldemar Sopata oraz jako honorowy gość, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, Pan Józef Tobiszowski.

Ponad cztery godziny przy piwnym stole obfitowały w momenty poważne i refleksyjne, kiedy to uczczono górników, którzy odeszli w ostatnim roku, czy też odśpiewano pieśń "Mury" i zbierali datki na fundację imienia Grzegorza Kolosy powstałej w 1992 roku z inicjatywy Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność. W swojej działalności Fundacja skupia się głównie na wspieraniu dzieci i młodzieży z rodzin o najsłabszej kondycji finansowej - zebrano ponad 4 tysiące złotych!

karczma17a 27Ale przede wszystkim bawiono się przy różnorakich konkursach i testach sprawnościowych.

Nie mogło zabraknąć konkursu na króla piwnego oraz na najbardziej sprawnego mechanika, a młodzi adepci zawodu skakali przez skórę, aby stać się prawdziwymi gwarkami. Rozrywkę zagwarantował kabaret "Jestem"


Ze strony miasta w karczmie uczestniczyli Prezydent Pan Paweł Silbert, Jego zastępca - Pan Tadeusz Kaczmarek, poseł na Sejm RP, Pan Dariusz Starzycki, Przewodniczący Rady Miejskiej, Pan Wiesław Więckowski, Radny Dawid Domagalski i wiele innych postaci z Jaworznickiej przestrzeni publicznego życia.

Zapraszamy do obejrzenia serii zdjęć z Karczmy Piwnej 2017 NSZZ Solidarność ZG Sobieski w Jaworznie.Czytaj dalej...

Rondo Marii i Lecha Kaczyńskich

 

rondomariiilecha 9W niedzielę, 10 grudnia odbyła się uroczystość poświęcenia i odsłonięcia nowego obiektu publicznego - ronda imienia Marii i Lecha Kaczyńskich u zbiegu ulicy Św. Wojciecha i "Obwodnicy Północnej". W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz, związków zawodowych oraz mieszkańcy Jaworzna.

Po uroczystej Mszy Świętej w Kolegiacie Św. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta, specjalnie podstawionym autobusem udali się z Rynku - na rondo imienia Marii i Lecha Kaczyńskich u zbiegu ulicy Św. Wojciecha i Obwodnicy Północnej, gdzie odsłonięto tablice pamiątkowe i poświęcono obiekt.

Czytaj dalej...

Anioł dla wolontariusza - serdeczne podziękowania

anioldlawolwnt 1Wolontariusz to taki człowiek, który dla innych oddaje swoje serce, swój czas i dzieli się radością, jaką ma w duszy, z tymi, którym jej brakuje.

Czy wolontariusz liczy na wynagrodzenie? Ależ nie! On syci się uśmiechem tego, któremu pomógł. I to wystarczy, bo kieruje się myślą według Juliana Tuwima, że "Dwa szczęścia są na świecie, jedno małe – być szczęśliwym, drugie wielkie - uszczęśliwić innych.

Dlatego aby w jakiś sposób docenić dobro wolontariusza, wystarczy kilka słów, drobny upominek, piosenka i cały świat wygląda jeszcze piękniej.

Czytaj dalej...

Piękna i Bestia - Musical niczym z Broadwayu

 

pieknaibestia960 142Wielomiesięczne przygotowania do spektaklu nie zwiastowały tego, co zobaczyliśmy na scenie. Bo wiele razy jakieś grupy formalne, albo nieformalne realizowały różne spektakle teatralne, czy musicalowe, Które w końcu ujrzały światło dzienne, były oklaskiwane,. a czasem wystawione były kilka razy ze względu na życzenia publiczności. Ale różnica między tymi spektaklami, a przedstawieniem, które zostało wystawione na scenie "Archetti" w Jeleniu jest ogromna.


Piękna i bestia to realizowana na całym świecie historia o miłości i nienawiści, a może raczej o nieufności, o przemianach bohaterów, o ich szlachetności, ale i o walce dobra ze złem, które to dobro w ostateczności zwycięża, a zło zostaje pokonane tak, że widz nie ma wątpliwości z jakimi emocjami opuścić teatr.

Czytaj dalej...

Stowarzyszenie "Jaworzno to My" i święty Mikołaj w Domu Dziecka

 

jtmwdomudziecka 2Święty Mikołaj za sprawą Stowarzyszenia ,,Jaworzno to My" zawitał w tym roku także do jaworznickiego Domu Dziecka.

Nie był osamotniony bowiem do placówki przybył wraz z urodziwymi Śnieżynkami.

Zazwyczaj to on wręcza prezenty grzecznym dzieciom, ale tym razem również dla niego przygotowano niespodziankę!

Dzieci pięknie zarecytowały wierszyk, odśpiewały piosenkę a następnie wręczyły rysunki z podobiznami Świętego Mikołaja.

Wzruszony ,,Miko" rozdał w podziękowaniu prezenty, które już po chwili cieszyły całą gromadkę. Radości nie było końca.

Czytaj dalej...

Piękna i Bestia - Musical niczym z Broadwayu w Jaworznie!

pieknaibestia960 142Wielomiesięczne przygotowania do spektaklu nie zwiastowały tego, co zobaczyliśmy na scenie. Bo wiele razy jakieś grupy formalne, albo nieformalne realizowały różne spektakle teatralne, czy musicalowe, Które w końcu ujrzały światło dzienne, były oklaskiwane,. a czasem wystawione były kilka razy ze względu na życzenia publiczności. Ale różnica między tymi spektaklami, a przedstawieniem, które zostało wystawione na scenie "Archetti" w Jeleniu jest ogromna.


Piękna i bestia to realizowana na całym świecie historia o miłości i nienawiści, a może raczej o nieufności, o przemianach bohaterów, o ich szlachetności, ale i o walce dobra ze złem, które to dobro w ostateczności zwycięża, a zło zostaje pokonane tak, że widz nie ma wątpliwości z jakimi emocjami opuścić teatr.

Czytaj dalej...

Bombka w Byczynie już świeci - święta tuż tuż

bombkabyczyna61217 68Święty Mikołaj i do Byczyny przybył na saniach, które wiozły go przez całe Jaworzno. Bo jechał od zachodnich granic miasta.

Widziano go tu i tam, ale nikt nie przewidział że tym razem trafi do Byczyny. Aby zachęcić go do odwiedzin, Byczyna przygotowała piękną niespodziankę i dla niego, ale przede wszystkim dla mieszkańców.

Wielka Bombka został ustawiona na rynku, a kiedy zapadł zmrok została zapalona, co oznaczało początek okresu przedświątecznego w tej dzielnicy.

Jest miło, jest przytulnie, kolorowo i po prostu świątecznie.

Czytaj dalej...

Podstawy haftu w Muzeum Miasta Jaworzna. Tego jeszcze nie było

szkolahaftu1Muzeum Miasta Jaworzna organizuje kurs haftu od podstaw dla mieszkanek i mieszkańców miasta Jaworzna.

Zapraszamy do spędzenia piątkowych popołudni całkiem „unplugged”.
W trakcie spotkania będziemy uczyć się ściegów haftu płaskiego, rozmawiać i inspirować się.

Warsztaty poprowadzi Monika Drożyńska - artystka sztuk wizualnych specjalizująca się w technikach haftu płaskiego. założycielka Szkoły haftu dla pań i panów Złote rączki w Krakowie.
http://monika.drozynska.pl/

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us