Menu
...
reklama

Stulecie Ojczyzny, rekord Hymnu Narodowego i cytat Gałczyńskiego - LO 3 świętowało

stulecieliceum3 11Kolejna uroczystość z okazji Święta Niepodległości, w jakiej mieliśmy zaszczyt jako redakcja brać udział, to akademia w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworznie.

Szkoła przy ulicy Towarowej nosi imię Orła Białego, a więc jest szczególnie predysponowana do otoczenia opieką młodzieży wartości, jaką jest niepodległość Ojczyzny.

Punktualnie o godzinie 11.11 w ramach Rekordu Dla Niepodległej, zebrani z reprezentacyjnej auli uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi odśpiewali Hymn Narodowy.

Czytaj dalej...

Stulecie Niepodległej Ojczyzny - akademia w Ciężkowicach

ciezkowicestolat11Jednym z akcentów przygotowanych na stulecie Niepodległości naszej Ojczyzny była akademia pod hasłem "My Polacy"w szkole podstawowej nr 18 w Ciężkowicach.
Wspólne odśpiewanie hymny państwowego rozpoczęło spotkanie z gronem pedagogicznym, nauczycielami i zaproszonymi gośćmi.

Program artystyczny zagospodarowali w pierwszej części uczniowie szkoły, którzy przedstawili patriotyczny montaż słowno muzyczny.

Piękną, również muzyczną niespodziankę zaproponował chór Sokół, który pod batutą Pani Ireny Skakuj przeniósł zebranych w świat dawnych pieśni o tematyce związanej z ojczyzną, walką o jej niepodległość i radością z wolności i niezawisłości.

Wyjątkowo ciekawy był wykład pana Adriana Ramsa, pracownika jaworznickiego muzeum .

Adrian Rams jest fantastycznym oratorem, potrafiącym doskonale zainteresować poruszanymi tematami w sposób przystępny, acz bardzo dokładny, szczegółowy.i wierny wobec historii, która doprowadziła nas do wolnej Polski.
Zebrani otrzymali okolicznościową publikację autorstwa historyka, pod tytułem "Witam Cię Polsko" - traktującą o Jaworznie w czasach przed i po odzyskaniu niepodległości, której tematem był wykład historyka
Na zakończenie odbył się koncert orkiestry parafialnej i  wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych

 

 

 

Czytaj dalej...

Koronowane Madonny Polskie - Sto obrazów na Stulecie Ojczyzny

wystawa10koronowanemadonny 65Światowe Stowarzyszenie Lotników nie ustaje w krzewieniu patriotycznych wartości, oferując swój wielki wkład w działalność zarówno społeczną, jak i kulturalną miasta.

Niedawno, odbyły się w Jaworznie uroczystości związane z lotniczym świętem pod corocznym Hasłem "Chwalebne Dzieje Lotnictwa Polskiego", a 4 listopada w ramach obchodów Stulecia Niepodległej Ojczyzny ŚSLP zaprosiło do Sanktuarium MBNP w Osiedlu Stałym, na intencyjną mszę świętą.


W tymże sanktuarium zorganizowano niezwykłą wystawę również poświęconą narodowemu świętu, pod tytułem "100 Koronowanych Madonn Polskich na Stulecie Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej", autorstwa Pani Agaty Macugi.

Czytaj dalej...

Koncert Archetti na zakończenie obchodów Święta Narodowego

archetti100latniepodl960 71Koncertem Orkiestry kameralnej Miasta Jaworzna "Archetti" zakończył się dzień, w którym w Jaworznie świętowano niepodległość.

Na widowni zasiedli zarówno przedstawiciele instytucji miejskich z Zastępcą Prezydenta Panią Moniką Bryl na czele, jak i kombatanci, oraz wielu mieszkańców Miasta,

Niezwykle odświętnie przygotowana sala, piękne foldery rozdane gościom i przede wszystkim wspaniałe brzmienie jaworznickich kameralistów robiły ogromne wrażenie. Na koncert zaplanowano ważne utwory największych polskich kompozytorów, w których słychać ducha polskości, słowiańską melodykę, góralskie motywy.

Czytaj dalej...

Jak odbudowywano Rzeczpospolitą po 1918 roku

niezgiksiazki81018 31We wtorek 30 października po spektaklu Nie zginęła w sali teatralnej Młodzieżowego Domu Kultury odbyła się debata historyczna poświęcona zagadnieniu odbudowy Rzeczypospolitej po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

W debacie udział wzięli uczniowie z I, II, i III Liceum Ogólnokształcącego w Jaworznie. Debatę prowadził Adrian Rams z Muzeum Miasta Jaworzna.

Dyskusja rozpoczęła się od omówienia zagadnienia odzyskiwania niepodległości w poszczególnych częściach ziem polskich przez struktury lokalne, np. przez Polską Komisję Likwidacyjną w Galicji.

Czytaj dalej...

100 lat Niepodległej Ojczyzny - obchody w Jaworznie

swietoniepodl201826011 listopada obchodzimy co roku i coroczne świętowanie jest radosną chwilą w naszej codzienności.

To ważne, aby taki dzień który mówi o niepodległości, niezależności, wolności kraju, w którym żyjemy, mówić, przypominać, wiedzieć jak najwięcej o ojcach tej wolności, o wydarzeniach, które doprowadziły do tak szczęśliwej rzeczywistości, ale także o zagrożeniach, które niestety czyhają na każdą nację, każdy kraj w dzisiejszym cywilizowanym przecież świecie.

Beztroska z jaką przeżywamy każdy dzień, nie może nie pozwolić trzeźwo i realnie spoglądać na każde działanie zarówno wewnątrz Ojczyzny, jak i poza nią, które mogłoby być zarzewiem niepokoju, czy też dominacji jednego kraju nad drugim, tak jak to w wypadku Polski działo się przez 123 lata, a skończyło właśnie 11 listopada 1918 roku.

Czytaj dalej...

Początek sezonu w Archetti

archetti071018 69Początek sezonu artystycznego w Archetti Orkiestrze Kameralnej Miasta Jaworzna był bez wątpienia godny braw, jakie otrzymali nasi muzycy po niedzielnym koncercie przygotowanym w ramach programu Tutti.pl prowadzonego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

To już druga edycja programu, w którym preferuje się muzykę polską, tę znaną i mniej znaną, wybitnych kompozytorów.

Przybliżenie szerokiej publiczności piękna naszej rodzimej muzyki to wspaniałe założenie, które powinno procentować popularyzacją klasyki narodowej.

Szczególny wymiar Tutti.pl ma w roku stulecie odzyskania niepodległości. Niemniej koncerty obejmować będą również innej narodowości dzieła, stanowiąc o wszechstronności i różnorodności repertuarowej naszych kameralistów.
archetti071018 18W inauguracyjnym koncercie znalazły się dzieła Wojciecha Kilara - „Preludium chorałowe”, Witolda Szalonka - „Toccata polyphonica”.

Na koniec została wykonana klasyka klasyki czyli „Serenada na orkiestrę smyczkową” Piotra Czajkowskiego, grany przez nas już niejeden raz, wywołujący zawsze wielkie poruszenie ze względu na swoją monumentalność i przemawiający do najgłębszych emocji dramatyzm. Jak zwykle ciepło została przyjęta konferansjerka dyrygenta, Macieja Tomasiewicza, który z profesjonalizmem, okraszonym swadą humoru  przybliżył okoliczności powstawania dzieł i ich wagi w światowej, europejskiej i polskiej literaturze muzycznej
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu.
 
Czytaj dalej...

Janusz Saługa śpiewa pieśni o Niezłomnych

jsalugakoncertniepodl 12O Ince, o Fieldorfie NIlu, o innych, którzy za Polskę zginęli z rąk Polaków - braci z rąk NKWD, z rąk sługusów Kremla i zdradzieckiej partii, mającej rzekomo doprowadzić do szczęścia w naszym kraju.

Piosenki na podstawie wierszy mniej, lub bardziej znanych autorów do własnej muzyki zaśpiewał Janusz Saługa z towarzyszenie zespołu w Teatrze Sztuk, w piątkowy wieczór.

Te piosenki to hołd złożony Niezłomnym, Wyklętym, o których pamięć Janusz zaszczepia w nasze serca delikatną muzyką i pełną żalu i niezrozumienia świata poezją. Poezją rozumiejącą jednak, że gdyby nie tamte ofiary, dziś mogłoby nas nie być tu, gdzie jesteśmy i tacy, jak jesteśmy.

A z nim zespół, dobrze wpisujący się w dźwięki, które w wielkim milczeniu i brawami łączonymi z żalem, że taki świat zgotowano Polsce kiedyś, zagrał i pozostawił okruch pamięci, która nie zniknie.


Czytaj dalej...

Jaworznianie na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach.


konwencjapis121018 63Mocna grupa jaworznian pojawiła się na wyborczej konwencji Prawa i Sprawiedliwości dla województwa śląskiego w Centrum Kongresowym w Katowicach.

Znaną z telewizji atmosferę przedwyborczego okresu, w kręgu najwyższych władz partii można było poczuć osobiście, wysłuchać przemówień oraz spotkać się z Premierem Rządu Rzeczypospolitej, Panem Mateuszem Morawieckim z Prezesem Prawa i Sprawiedliwości Panem, Jarosławem Kaczyńskim oraz z parlamentarzystami i posłami do Parlamentu Europejskiego.

Czytaj dalej...

Poseł w przedszkolu. Pan Dariusz Starzycki czyta dzieciom

d starzycki przedszkole jaworzno 14Dzieci słuchały jak zaczarowane, z wypiekami na twarzy, oraz z uśmiechem, choć kto wie, czy to nie pierwsze ich spotkanie z tak poważną osobą i tak poważnym tematem.

W ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury", w którym biorą udział starszaki z Przedszkola Miejskiego nr 9., placówkę odwiedził Poseł na Sem, Pan Dariusz Starzycki. Całość przygotowały dwie wychowawczynie: Karolina Synowiec i Magdalena Stawarz.

Akcja polega na wędrówce małego misia od  przedszkola do przedszkola, i w jej ramach
dzieci zapoznają się z nim i otrzymują różne zadania do realizacji w domach, albo w przedszkolach.

Poseł przyniósł ze sobą upominki, odpowiednio przygotowane przez Sejm Rzeczypospolitej dla młodych obywateli i przyniósł książeczkę skierowaną do najmłodszych, z której wyczytał śliczną historię na temat patriotyzmu, wartości jakim powinien sprostać każdy obywatel.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us