Menu
reklama

Smolilo zabinska 750 Jacek Kielski 750Mariusz Kowalski 750

reklama

Magia Kolorów - w barwach niepodległości Ojczyzny

magiakolorow2018 109Kiedy powstawała inicjatywa konkursu "Magia Kolorów" na pewno nikt nie spodziewał się, że to wydarzenie będzie miało tak wielki oddźwięk, że stanie się wydarzeniem wpisanym w krajobraz miejskich artystycznych corocznych imprez i że bez niej nie można będzie wyobrazić sobie funkcjonowania w społeczności miejskiej, ale i pozamiejskiej, osób z niepełnosprawnościami.

Czytaj dalej...

W nowym żłobku w Jaworznie już głośno dziecięcym gaworzeniem

zlobekpodwale0918 58Pluszowe misie, tort i pachnące radością łóżeczka i zabawki.

Wszystko nowe, wszystko świeżutkie i radosne, kolorowe, a zwłaszcza pościel, która czeka na dzieci, mające w niej spać.

Prezydent miasta, Pan Paweł Silbert wspominał swoje doświadczenia z tego typu jednostkami, kiedy był jeszcze dzieckiem.
Przyznał, że dzisiejszy wygląd żłobka w niczym nie przypomina tamtego, czy tamtych przedszkoli, sprzed kilkudziesięciu lat, gdzie łóżeczka były albo surowe, metalowe, pokryte białą, niepierwszej jakości poszewkami, spranymi i mało przytulnymi, bądź też łóżeczka drewniane - takie składane leżaki, na których niespecjalnie chciało się leżeć.

zlobekpodwale0918 33Na skromne, ale bardzo radosne otwarcie żłobka przybyli oprócz Prezydenta, Pani Monika Bryl - Jego zastępca i Pan Dariusz Starzycki, poseł na Sejm.
To była okazja dla mam, aby poznać osobiście osoby od który w dużym stopniu zależało to, że żłobek powstanie i będzie służył, i to z dopłatami 300 zł dla każdego dziecka.

Jest tu miejsca dla 30 dzieci, a to dzięki remontowi budynku, za kwotę około 1,7 miliona złotych.
Żłobek dla rodzin oznacza ni mniej ni więcej, tylko to, że mamy będą mogły wrócić do pracy, czyli zadbać o podtrzymanie domowego budżetu, który, jak wiadomo, w wypadku obecności w rodzinie małego człowieczka, nigdy za bogaty nie jest.
Zapraszamy do obejrzenia naszych zdjęć z otwarcia placówki.

Czytaj dalej...

I święcić będą nam potomni po pierwszym września, siedemnasty

 

pomn ikkatynski170918 12By uczcić ofiary sowieckiej agresji, w 79. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę, prezydent Paweł Silbert wraz ze swoim zastępcą Tadeuszem Kaczmarkiem, Poseł na Sejm RP Dariusz Starzycki oraz Paweł Kamiński - syn gen. Feliksa Kamińskiego zamordowanego w Charkowie - złożyli kwiaty przy tablicy upamiętniającej jaworznian zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Osiem lat temu w tym miejscu został posadzony długowieczny Dąb, który ma być symbolem nieustającej pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej.

Czytaj dalej...

Lotnictwo Polskie ma swoje centrum w Jaworznie

 

chwalebnedzieje2018 109W niedzielę, 16 września w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym i w Parku Gródek w Pieczyskach, odbyły się obchody Chwalebnych Dziejów Lotnictwa Polskiego upamiętniające stulecie Polskiego Lotnictwa Wojskowego. Uroczystości połączone były z Jaworznickim Modelarskim Piknikiem Lotniczym.

Obchody rozpoczęły się w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym, wyjątkowo gorącym i przesyconym myślą patriotyczną, troską o ojczyznę, przemówieniem Pana Tadeusza Zemuły.

Czytaj dalej...

I LO w Jaworznie ma nowe boisko. Młodzież szczęśliwa!

 

boiskoiloW piątek, 14 września br. przy I Liceum Ogólnokształcącym na Podwalu, oficjalnie zostało otwarte wielofunkcyjne boisko sportowe. W uroczystości udział wziął Prezydent Miasta Paweł Silbert wraz z zastępcą Tadeuszem Kaczmarkiem, którzy życzyli młodzieży aktywnie spędzonego czasu na nowym obiekcie.

Ponadto w uroczystości udział wzięli m.in. Biskup Diecezji Sosnowieckiej Grzegorz Kaszak, Maciej Stanek – dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Dariusza Starzyckiego, przedstawiciele miejskich instytucji oraz grono pedagogiczne i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego.

Czytaj dalej...

Drapieżne ptaki - piękno samo w sobie - na dożynkach w Byczynie

dozynkiyczyna2018 131Podczas Dożynek w Byczynie swoje ptaki zaprezentowali sokolnicy.

Dzikie drapieżniki robią ogromne wrażenie pięknem smukłością, ale przede wszystkim niezwykłym wzrokiem, który jest tak przejmujący, że wzbudza ogromny respekt i podziw dla świata zwierzęcego.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pokazów, podczas których można było dowiedzieć się wiele o zwyczajach tych drapieżników i o tym, jak wiele czasu i serca trzeba poświęcić, aby je oswoić i przygotować do pracy dla człowieka. 

Czytaj dalej...

Byczyńskie Dożynki jak zwykle pełne atrakcji

 

dozynkiyczyna2018 53W niedzielę, 9 września br. na byczyńskim rynku odbyły się "Dożynki Dzielnicowe".
Jak zwykle lokalni gospodarze wystawili swój dorobek całego roku, aby mieszkańcy mogli podziwiać wspaniałe plony. Mimo, że lato nie sprzyjało w stu procentach uprawom, to jednak jak zwykle udało się zebrać tyle, że do następnego roku wystarczy.
Występy Zespołu śpiewaczego Byczynianki i dzieci szkolnych i przedszkolnych ubarwiły zabawę na rynku.
Największą atrakcją był pokaz ptaków drapieżnych przez sokolników. Raróg, Puchacz, uznawany za największą sowę na świecie i sokół przyciągnęły zarówno dzieci jak i dorosłych, którym wierzyć się nie chciało, że nasza rodzima sowa jest tak ogromna.

Czytaj dalej...

Narodowe czytanie - "Przedwiośnie" pod Jaworem

narodczytanieprzedwiosnie0918 44Po raz siódmy naród czytał polską literaturę, która stanowi wielki dorobek kulturalny naszego państwa.

Przez długie dzieje słowo pisane pozwalało przetrwać Polakom najtrudniejsze chwile, utrwalić polskość, czy wręcz zapobiec jej zanikowi, bo o to chodziło wszystkim krajom, które bądź to napadały na nasze ziemie, bądź, tak jak na przykład po II wojnie światowej, po prostu stały się naszym okupantem na skutek zorganizowanych działań mocarstw Europejskich.


W tym roku czytane było przedwiośnie Wielkie dzieło Stefana Żeromskiego, które czytano w kilkudziesięciu krajach w których Polacy żyją poza swoją ojczyzną.

narodczytanieprzedwiosnie0918 1W Jaworznie na rynku w otoczeniu biblioteki, u stóp drwala, pod jaworem, czytanie rozdziału Przedwiośnia poprzedziła muzyka grana przez Kwartet Archetti, czyli czterech skrzypaczek, członkiń Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna.

Jak na wielkie literackie dzieło traktujące o patriotyzmie i szacunku do swojej ojczyzny, oprawa muzyczna rozpoczęła się do Poloneza Wojciecha Kilara, z filmu "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy.

Pierwsze akapity, pierwsze strony przeczytał Prezydent Jaworzna Pan Paweł Silbert, by oddać kontynuację Jakubowi Przebindowskiemu, aktorowi, który w filmie Przedwiośnie Filipa Bajona wcielił się w porucznika Mamczura, dowódcę Baryki w Wojsku Polskim.

Sporo jaworznian zainteresowała sama akcja, o której szeroko informowały narodowe media. Czy udało się sprawić, że jaworznianie sięgnęli do biblioteczki po tom prozy, aby przypomnieć sobie lekturę obowiązkową ze szkoły? 

 

Czytaj dalej...

120 lat energetyki w Jaworznie

tauron120lat mj 186Wielka impreza, jakiej w Jaworznie jeszcze nie było. Ponad tysiąc, a kto wie, czy ta liczba nie sięgnęła około dwóch tysięcy uczestników Night Biking z Tauronem pokazało, że jaworznianie chcą aktywnie bawić się a symbolem tej wspólnej zabawy jest... rower !

To za sprawą pójścia przez Tauron za ciosem popularności jeżdżenia na rowerach wśród mieszkańców naszego miasta, organizowania się przez nich w nieformalne grupy, albo stowarzyszenia, ale i za sprawą polityki władz miasta, które postawiły na przeniesienie, choćby częściowego, ciężaru transportu osobowego z samochodów na rowery, oraz na ułatwienie jaworznianom korzystania z rowerów.

Czytaj dalej...

Wędkarskie Lato Archetti i Grajdołka

szkolkawedkarskafinal18 153Dwumiesięczna wakacyjna szkółka wędkarska zorganizowana przez Koło nr 94 Polskiego Związku Wędkarskiego Jaworzno Jeleń dobiegła końca.

Jej ukoronowaniem były zawody uczestników zajęć, którzy przez wakacje poznawali tajniki życia ryb, sposoby ich łowienia, ale również podczas zajęć uczyły się zasad bezpieczeństwa nad wodą, udzielania pierwszej pomocy, czy też ratowania tonących.

Te zajęcia zawdzięczają dzieci funkcjonariuszom Komendy Miejskiej Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us