Menu
reklama
reklama
reklama

Muzyczny poranek - ostatni w tym roku

poranek muzyczny 12 2017 3Ostatni tegoroczny Poranek Muzyczny, na który zaprosiło Towarzystwo przyjaciół Miasta Jaworzna wraz z Muzeum Miasta Jaworzna zagospodarował Chór Jawor z akompaniamentem Filipa Białasa, oraz czytający poezję łagodną, czasem filuterną, Pani Krystyna Łaźnia i Domink Socha.

W bardzo świątecznym wręcz rodzinnym nastroju wysłuchano kilku piosenek, w tym z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, oraz oczywiście kolęd, które stanowiły pożegnanie z niedzielnym cyklem, na który zaproszenie na rok przyszły zostało wypowiedziane z nadzieją w wręcz z pewnością, że co miesiąc w roku 2018 wszyscy będą się tu spotykać przed niedzielnym obiadem.

Czytaj dalej...

Dzień pamięci - tym którzy dla nas walczyli

dzienpamieci20170112 31Inicjatorem obchodów Dnia Pamięci w Jaworznie był Pan Stanisław Nowakowski, ówczesny Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło w Jaworznie. Po jego śmierci, która przyniosła wielki żal, Jego myśl kontynuuje Pan Rafał Soból - obecny Prezes Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej O/Jaworzno. W Dniu Pamięci, 1 grudnia odbyła się uroczystość wspomnieniowa, a referat wygłoszony przez Pana Rafała Sobóla niech będzie relacją z wydarzenia.
1 grudnia - Dzień Pamięci. Pamięci o wydarzeniach sprzed 74 lat. To właśnie wtedy, w czasie II wojny światowej, na terenie naszego miasta, niemiecki okupant zamordował 10 żołnierzy polskiego podziemia. A kolejnym 80 zostało aresztowanych i wywiezionych do więzień w Mysłowicach, Sosnowcu i Oświęcimia. Większość z nich tam zginęła. Spośród tych dziesięciu najmłodszy miał 17 lat. Dziś, spacerując ulicami Jaworzna możemy napotkać tablice wmurowane w ściany budynków, a na nich nazwiska: Bulga, Faltus, Głowacz, Janikowski, Krawczyk, Rożnowski, Purchałka, Tosza - żołnierze AK - 1 grudnia 1943r. zamordowani przed własnymi domami.

Czytaj dalej...

Na manhattanie coroczne kolędowanie...

jarmarkzyczeniaprez 30Na Manhattanie tamtejsze stowarzyszenie kupców urządziło piękne przedświąteczne spotkanie z mieszkańcami, klientami sklepów  oraz władzami miasta. Na przedpołudniowe godziny do hali została zaproszona kapela góralska, która w doskonały, sposób wprowadziła klimat świąt Bożego Narodzenia, śpiewając kolędy i pastorałki zachęcając do wspólnego kolędowania każdego, kto tylko znalazł się w pobliżu.
Nie dało się odmówić wspólnego śpiewania. Trzeba było choć zanucić refren albo kawałek zwrotki.
Będący tu z odwiedzinami Prezydent, Pan Paweł Silbert oraz Jego Zastępca, Pani Monika Bryl również z chęcią wtórowali kapeli.

Czytaj dalej...

Jarmark Bożonarodzeniowy - jaworznicka tradycja

jarmarkzyczeniaprez 70Jak zwykle Jarmark Bożonarodzeniowy przygotowany przez jaworznickie instytucje, szkoły, organizacje i Urząd Miejski cieszył się wielkim zainteresowaniem jaworznian.

Nigdzie indziej, jak tu, na jarmarku można zaopatrzyć się w wyjątkowe ozdoby na wigilijny stół i na choinkę, które uprzyjemnią świąteczne chwile w każdym domu. Toteż jak ciepłe bułeczki rozchodziły się wyroby rękodzieła uczniów, członków warsztatów terapii zajęciowej, mieszkańców Wspólnoty Betlejem, czy gospodyń zrzeszonych w kołach dzielnicowych.

Czytaj dalej...

XIX Konkurs Kolęd Angielskich

 

koledyang 13Dziewiętnasta edycja konkursu Kolęd Angielskich organizowana przez Pierwsze Liceum Ogólnokształcące w Jaworznie przebiegła jak zwykle w radosnej świątecznej atmosferze. To konkurs bardzo popularny wśród uczniów szkół nie tylko Jaworznickich.

Mamy zaszczyt gościć doskonałych młodych wokalistów z Katowic, Miast Małopolski – Trzebinia, Sobolewo. Angielskie kolędy i piosenki świąteczne nie są łatwe w interpretacjach. Znane z radia, telewizji, wykonywane przez najwspanialszych artystów z całego świata stawiają wykonawcom bardzo wysoko poprzeczkę zarówno pod względem językowym, ale i dykcji, czy prozaicznego „zachowania się na scenie”.

Oceniane są wszelkie aspekty występu, i jak zwykle po burzliwych obradach jury wystąpiło z werdyktem, który prezentujemy w całości w postaci protokołu. (poniżej_) nagrody wręczyli członkowie jury oraz patron honorowy, Pan Paweł Silbert - Prezydent Jaworzna.

Na uczestników czekała również niespodzianka w postaci występu jednej z członkiń jury, znanej doskonale jaworznianki, wokalistki Małgorzaty Zuber.

Czytaj dalej...

Jaworzno upamiętniło ofiary stanu wojennego

stanwojenny2017 6113 grudnia to data, która bardzo zapadła w pamięć Polaków.

Naród zdominowany przez sowieckich sługusów, poniżony do granic możliwości, chcący oddychać wolnością, został przyparty do muru przez juntę Jaruzelskiego, która to przez długi czas pilnowała aby płonień wolności nie płonął.

Jednak Naród przetrwał trudy stanu wojennego, czyli, jak się do dziś mówi wojny wypowiedzianej przez Jaruzelskiego Polakom.

Czytaj dalej...

Karczma Piwna Solidarności 2017


karczma17a 6Grudzień to w górnictwie czas podsumowań, uroczystości wyznaczonych przez świętą Barbarę oraz oczywiście czas zabawy na wyłącznie dla mężczyzn przeznaczonych karczmach piwnych. Solidarność z ZG Sobieski bawiła się 9 grudnia.

Oprócz górników młodych, którzy dopiero zostali pasowani, były stare lisy oraz szacowni goście. Za ławą główna zasiadło "Wysokie, a w sprawach piwnych nigdy nieomylne prezydium.

Wśród gwarków byli Prezes Zarządu spółki Tauron Wydobycie Pan Zdzisław Filip i wiceprezesi Panowie Łukasz Gębala i Janusz Czarnecki.

karczma17a 43Przy nich Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność" Piotr Duda, Bogdan Biś – pierwszy zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność" Waldemar Sopata - przewodniczący Terenowej Sekcji NSZZ Solidarność Miasta Jaworzna: Waldemar Sopata oraz jako honorowy gość, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, Pan Józef Tobiszowski.

Ponad cztery godziny przy piwnym stole obfitowały w momenty poważne i refleksyjne, kiedy to uczczono górników, którzy odeszli w ostatnim roku, czy też odśpiewano pieśń "Mury" i zbierali datki na fundację imienia Grzegorza Kolosy powstałej w 1992 roku z inicjatywy Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność. W swojej działalności Fundacja skupia się głównie na wspieraniu dzieci i młodzieży z rodzin o najsłabszej kondycji finansowej - zebrano ponad 4 tysiące złotych!

karczma17a 27Ale przede wszystkim bawiono się przy różnorakich konkursach i testach sprawnościowych.

Nie mogło zabraknąć konkursu na króla piwnego oraz na najbardziej sprawnego mechanika, a młodzi adepci zawodu skakali przez skórę, aby stać się prawdziwymi gwarkami. Rozrywkę zagwarantował kabaret "Jestem"


Ze strony miasta w karczmie uczestniczyli Prezydent Pan Paweł Silbert, Jego zastępca - Pan Tadeusz Kaczmarek, poseł na Sejm RP, Pan Dariusz Starzycki, Przewodniczący Rady Miejskiej, Pan Wiesław Więckowski, Radny Dawid Domagalski i wiele innych postaci z Jaworznickiej przestrzeni publicznego życia.

Zapraszamy do obejrzenia serii zdjęć z Karczmy Piwnej 2017 NSZZ Solidarność ZG Sobieski w Jaworznie.



Czytaj dalej...

Rondo Marii i Lecha Kaczyńskich

 

rondomariiilecha 9W niedzielę, 10 grudnia odbyła się uroczystość poświęcenia i odsłonięcia nowego obiektu publicznego - ronda imienia Marii i Lecha Kaczyńskich u zbiegu ulicy Św. Wojciecha i "Obwodnicy Północnej". W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz, związków zawodowych oraz mieszkańcy Jaworzna.

Po uroczystej Mszy Świętej w Kolegiacie Św. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta, specjalnie podstawionym autobusem udali się z Rynku - na rondo imienia Marii i Lecha Kaczyńskich u zbiegu ulicy Św. Wojciecha i Obwodnicy Północnej, gdzie odsłonięto tablice pamiątkowe i poświęcono obiekt.

Czytaj dalej...

Anioł dla wolontariusza - serdeczne podziękowania

anioldlawolwnt 1Wolontariusz to taki człowiek, który dla innych oddaje swoje serce, swój czas i dzieli się radością, jaką ma w duszy, z tymi, którym jej brakuje.

Czy wolontariusz liczy na wynagrodzenie? Ależ nie! On syci się uśmiechem tego, któremu pomógł. I to wystarczy, bo kieruje się myślą według Juliana Tuwima, że "Dwa szczęścia są na świecie, jedno małe – być szczęśliwym, drugie wielkie - uszczęśliwić innych.

Dlatego aby w jakiś sposób docenić dobro wolontariusza, wystarczy kilka słów, drobny upominek, piosenka i cały świat wygląda jeszcze piękniej.

Czytaj dalej...

Piękna i Bestia - Musical niczym z Broadwayu

 

pieknaibestia960 142Wielomiesięczne przygotowania do spektaklu nie zwiastowały tego, co zobaczyliśmy na scenie. Bo wiele razy jakieś grupy formalne, albo nieformalne realizowały różne spektakle teatralne, czy musicalowe, Które w końcu ujrzały światło dzienne, były oklaskiwane,. a czasem wystawione były kilka razy ze względu na życzenia publiczności. Ale różnica między tymi spektaklami, a przedstawieniem, które zostało wystawione na scenie "Archetti" w Jeleniu jest ogromna.


Piękna i bestia to realizowana na całym świecie historia o miłości i nienawiści, a może raczej o nieufności, o przemianach bohaterów, o ich szlachetności, ale i o walce dobra ze złem, które to dobro w ostateczności zwycięża, a zło zostaje pokonane tak, że widz nie ma wątpliwości z jakimi emocjami opuścić teatr.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us