Menu
...

W cylindrze na lwy by… czyli Przybora i Wasowski raz jeszcze

przyborabibliot160119 2 2

przyborabibliot160119 90Doskonały spektakl przypominający wspaniałe, sprzed kilkudziesięciu lat utwory Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, zaprezentował zespół aktorów w składzie: Agnieszka Bednarz, Anna Gamrot, Błażeja Olma i Jarosława Tyran.

Spektakl zainaugurował obchody roku jubileuszowego jaworznickiej biblioteki. 16 stycznie mija 70 lat od uroczystego otwarcia Biblioteki Miejskiej w Jaworznie.
To wielki dzień, będący okazją do wspomnień, podsumowań, życzeń i marzeń na przyszłość.

Spektakl pod tytułem „W cylindrze na lwy by… czyli Przybora i Wasowski raz jeszcze”, utrzymany w konwencji i stylistyce sławnych programów Kabaretu Starszych Panów, był pierwszym akcentem jubileuszu, których to akcentów zapewne czeka na nas wiele.

przyborabibliot160119 72Zarówno scenografia, jak i oświetlenie spowodowały przeniesienie się klimatu w lata 60, 70 XX wieku, a zgrabnie napisany scenariusz, będący podróżą współczesnych starszych panów w tamte czasy, wciągał i wywoływał wspomnienia u tych, którzy pamiętają jeszcze doskonałe, w czerni i bieli programy telewizyjne, kiedy to wieczorami przez ekranami zasiadała cała Polska, aby skosztować wybitnie wysokiej i eleganckiej, wolnej od uprzedzeń, wulgaryzmów kultury.

Z racji takiego wydźwięku programu zapraszamy na w większości czarno białej galerii zdjęć ze spektaklu.

Niech zadziałają wspomnienia i wyobraźnia.

Czytaj dalej...

Tura Gra - ballady ku wyciszeniu i ku nadziei

 

turagra200119a 1To wyjątkowe doświadczenie, zagrać i zaśpiewać dla niedzielnej, porannej publiczności wyjątkowej, wymagającej, ale i doskonale odbierającej i rozumiejącej muzykę i treści w niej zawarte.

turagra200119 11Wbrew niektórym opiniom warto tworzyć, odtwarzać i pielęgnować kulturę w sposób wierny, naturalny i prawdziwy, w przeciwieństwie do pobieżnego, płytkiego i zdawkowego.

Obecność publiczności na niedzielnym koncercie z cyklu "Muzycznych poranków" organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Miasta Jaworzna była dowodem na to, a opinie, jakie usłyszał wykonawca, są jednoznaczne.

Wielka szkoda, że sporo jaworznian, którzy z racji swoich ról w mieście powinni być na bieżąco z wydarzeniami służącymi propagowaniu kultury, zarówno w profesjonalnym, jak i amatorskim wydaniu, nie ma czasu albo ochoty na bycie tu czy tam.

Niemniej aby być rzetelnym, trzeba wielce podziękować tym osobom, które swoją obecnością wspierają działalność miejskich jednostek i twórców.
To bardzo ważne dla organizatorów i dla bohaterów tych wydarzeń i dla wszystkich, którzy dla kultury poświęcili swoją życiową aktywność.

turagra200119 3Wśród nich Panie Magdalena Ossysek i Urszula Warszawska Adamczyk z TPMJ, które niestrudzenie propagują niebanalne istotne wartości jakich w mediach po prostu brak z powodu parcia na zysk i tak zwana klikalność, która staje się wyznacznikiem kierunków, wzorców, niekoniecznie właściwych i sensownych.

A koncert choć niedługi, nieco ponadgodzinny zawarł w sobie aż 14 ballad wybranych spośród bogatego dorobku Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy, Leonarda Cohena, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego i samego autora, Aleksandra Tury.

Ballady dobrane tak aby wywołały refleksję wyciszenie i nadzieję że mimo wszystko świat nie jest taki zły, jak próbuje się nam go przedstawić za pomocą eskalacji mowy nienawiści czy poprzez zapominanie i lekceważenie wartości nadrzędnych, tworzących podwaliny naszej kultury i narodowości.

turagra200119 2

poranek muzyczny aleksander tura

 

 
 
 
 
Czytaj dalej...

Wodociągowe plany na 2019 rok

 

 

Plan Działań 2019wodociagi
Z Nowym Rokiem z nowym, pewnym krokiem. Wodociągowe plany i założenia inwestycyjne na 2019 rok już się ukształtowały i nabrały następującej formy.

Oprócz trwającej i prowadzonej modernizacji oczyszczalni ścieków Jeleń Dąb, ważnym
i kluczowym przedsięwzięciem będzie dokończenie inwestycji sanitarnej w Byczynie oraz rozpoczęcie budowy kanalizacji w dzielnicy Dąbrowa Narodowa. W pierwszym kwartale 2019 ponownie ogłoszony zostanie przetarg na to nie małe zadanie. Zarówno Spółce, jak
i mieszkańcom zależy, aby inwestycja w Dąbrowie została wykonana w terminie.
Zakres zaprojektowanej kanalizacji obejmuje bowiem około 20 km sieci sanitarnej dla ponad 550 posesji oraz dodatkowo modernizację 19 kilometrów sieci wodociągowej. Realizacja inwestycji jest elementem projektu „Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzna – faza VI” – tłumaczy rzecznik jaworznickich wodociągów Sławomir Grucel.

W przedsiębiorstwie trwają również prace nad dokończeniem robót wodociągowych
w osiedlu Podwale, w ulicy Ciężkowickiej, robót wod-kan w ulicy Wiosny Ludów i w rejonie Jeleń Rynek, a także nad kolejnym etapem wymiany sieci wodociągowej w os. Gigant.
W nowych planach i zadaniach na rok 2019 znalazła się również budowa kanalizacji w ulicy Kruczej i Tylnej, Upadowej i Zubrzyckiego. Przygotowywane są również przedsięwzięcia projektowe mające na celu opracowanie projektów budowlano – technicznych pozwalających wybudować sieć sanitarną w osiedlu Cezarówka, Jeziorki, i Wilkoszyn. Przygotowanie projektu nie należy mylić z wykonaniem. To może nastąpić dopiero po 2021 roku – dodaje Grucel.

W nowym roku, jednak nie wcześniej niż na wiosnę, ruszy proces i akcja podłączania mieszkańców osiedla Byczyna do kanalizacji sanitarnej. Sukcesywnie rozbudowywany będzie również system monitoringu sieci wodociągowej, dla lepszej kontroli i analizy przepływów wody produkowanej i wtłaczanej do sieci. Niezmiennie oprócz powyższych, cały czas spółka wodociągowa będzie produkować wodę dla mieszkańców oraz stać na straży jej jakości.

 

 

Plan Działań 2019wodociagiab

Czytaj dalej...

Audycje muzyczne dla dzieci

 

 

audmuzluty19

Zapraszamy

Audycje muzyczne 1 lutego w siedzibie Archetti w Jaworznie przy ul. Wiosny Ludów 1. Bilety w cenie 7 zł do nabycia w siedzibie Orkiestry, więcej informacji tel. 602 701 238. Do zobaczenia!

Więcej można przeczytać TUTAJ - https://centrumkultury.jaworzno.pl/audycje-muzyczne-dla-dzieci/

 

 

 

Czytaj dalej...

Koncert Noworoczny - życzenia Prezydenta dla mieszkańców. Zdjęcia

 

 

koncnoworoczny2019 1 3
koncnoworoczny2019 1 4Dwa razy wybrzmiał w Jaworznie koncert Noworoczny.
Podczas gdy hala przy ulicy Grunwaldzkiej jest w remoncie, wybrano największą i najlepiej do tego się nadającą salę koncertową w Młodzieżowym Domu Kultury.
Wystąpiła Narodowa Orkiestra Filharmonii Lwowskiej INSO pod dyrekcją Johanna Kruka, a solistami byli Anna Szumarina, Liliya Nikitchuk, Serhii Kutepov, Vladslav Tluchch i Agata Sava, która jednocześnie koncert prowadziła.

Wrażenia z koncertu oraz galerię zdjęć zaprezentujemy naszym czytelnikom później, a teraz słowo noworoczne Prezydenta, Pana Pawła Silberta i kilka taktów muzyki. Poniżej galeria zdjęć.

koncnoworoczny2019 1 6

Czytaj dalej...

Tomasz ŻóŁtko we wspólnocie Betlejem

tomasz zoltko jaworzno

Zapraszamy na kameralny koncert Tomasza Żółtko - polskiego pieśniarza, gitarzysty, kompozytora, muzyka, poety i publicysty. Twórcy współczesnej piosenki autorskiej, autora i wykonawcy słynnego już przeboju "Kochaj mnie i dotykaj" - https://www.youtube.com/watch?v=mOE1UznQ7YE. Wstęp wolny. Po koncercie dobrowolna składka na pokrycie kosztów. Ponieważ liczba osób mocno ograniczona zachęcamy do wpisywania się w wydarzeniu "WEZMĘ UDZIAŁ" tylko wtedy, gdy naprawdę weźmiesz udział

Wtorek., 22 stycznia o 18:00 - Wspólnota Betlejem, Jaworzno ul Długa 16

Czytaj dalej...

Przeciwtrądzikowa terapia IPL – na czym polega i kto może z niej skorzystać?


przeciwtradzikowa terapia ipl na czym polega i kto moze z niej skorzystacKuracje przeciwtrądzikowe stanowią odrębną grupę zabiegów, które są współcześnie przeprowadzane w większości gabinetów kosmetycznych i dermatologicznych. I już samo to mówi wiele o tym, z jak bardzo rozpowszechnionym problemem mamy do czynienia. Wśród dostępnych zabiegów znajduje się m.in. redukowanie trądziku przy użyciu aparatury IPL. I jest to z pewnością jedna z najpopularniejszych terapii tego typu.

Nie jest prawdą, że trądzik to problem występujący wyłącznie w okresie dojrzewania, głównie na skutek zaburzeń gospodarki hormonalnej organizmu. Coraz częściej borykają się z nim przecież osoby dorosłe – nawet po 40. roku życia. Wszystko przez to, że przyczyną powstawania nieestetycznych zmian skórnych mogą być także zła dieta, stres czy predyspozycje genetyczne. Natomiast terapia IPL sprawdza się znakomicie w szczególności przy redukowaniu trądziku zapalnego. I co najważniejsze, w tym przypadku widoczne efekty są osiągane bez ryzyka wystąpienia skutków ubocznych.

Czytaj dalej...

Szkoła jak marzenie! KANA

kana dni otwarte 2019 1a
Dlaczego "szkoła jak marzenie"?

Przede wszystkim dlatego, że nasi uczniowie każdego dnia nie chcą wychodzić ze szkoły. Ciągle słyszymy jak mówią do rodziców: za wcześnie po mnie przyjechaliście, mamy jeszcze takie fajne zajęcia. Chcę zostać! To dla nas ogromnie motywujące i miłe.

Skąd taki entuzjazm wśród dzieci?

Przede wszystkim z dwóch powodów: po pierwsze - mamy nauczycieli, którzy naprawdę pracują z pasją i są autentycznie zaangażowani w pracę z dziećmi. Po drugie - oferujemy naszym uczniom bardzo bogaty wachlarz zajęć dodatkowych, zarówno artystycznych, "techniczo-inżynierskich", jak i ruchowych. Każde dziecko znajduje coś dla siebie. Nie bez znaczenia są też liczne wyjścia i wyjazdy edukacyjne. Dlatego też szkoła nie kojarzy się dzieciom z długimi, trudnymi lekcjami, a z ciekawymi zajęciami, które ich rzeczywiście interesują.

Co jeszcze odróżnia Waszą szkołę od szkół publicznych?

W związku ze szczególnym charakterem naszej szkoły i zastosowaniem niektórych metod, zaczerpniętych z pedagogiki Marii Montessori, mamy możliwość elastycznego prowadzenia zajęć. Nie używamy dzwonków - bywa, że lekcje trwają dłużej lub krócej, bo dostosowujemy czas pracy do możliwości dzieci w danym momencie, tak by pracowały najbardziej efektywnie.

Większość zadań domowych dzieci odrabiają jeszcze w szkole, więc rodzice mają mniej dodatkowych obowiązków, a dzieci czas po południu na inne zajęcia lub na rozrywkę i odpoczynek.

Mamy kilkuosobowe klasy, dlatego nauczyciel może poświęcić czas każdemu uczniowi z osobna.

Niektóre zajęcia odbywają się w grupach wielorocznikowych, w których młodsi uczą się od starszych, a starsi pomagają młodszym.

To wszystko powoduje, że atmosfera w szkole jest rodzinna, każdy zna każdego, a do tego autentycznie się lubimy, co ma kapitalne znaczenie, jeśli chodzi o aspekt wychowawczy szkoły.

Co z Pani punktu widzenia jest najistotniejsze w tworzeniu takiej szkoły?

Niewątpliwie najważniejsze jest tworzenie nowej jakości w edukacji. Jest to proces niełatwy i długotrwały, ale dzień po dniu staramy się tworzyć szkołę, do której sami chcielibyśmy chodzić. Jednym z głównych naszych celów jest zmiana myślenia o nauce i szkole jako o przykrym obowiązku. Obserwacja małych dzieci pokazuje, że są one w naturalny sposób zainteresowane otaczającym je światem. Chcą wszystkiego dotknąć, polizać, obejrzeć - w ten sposób poznają swoje otoczenie, a potem..... idą do szkoły i cała ciekawość świata znika. Naszą ambicją jest, by podtrzymać w dzieciach tę naturalną radość i zainteresowanie światem, co przekłada się w dalszych latach na chęć zdobywania wiedzy. To jest klucz do pełnego rozwoju człowieka.

A jak wygląda metoda nauczania w Waszym liceum?

W szkole średniej, gdy mamy do czynienia z niemal dorosłą młodzieżą, jeszcze mocniej stawiamy na samodzielność i odpowiedzialność uczniów. Stosowana przez nas metoda Indywidualnego Nauczania Symultanicznego pozwala każdemu na naukę we własnym tempie i zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami i możliwościami, a także eliminuje niezdrową wśród uczniów rywalizację. Nasze liceum jest zupełnie inne niż wszystkie dotąd nam znane. Uczniowie, sami planując swój dzień nauki, mają szansę na maksymalne wykorzystanie czasu w szkole, zyskując go na liczne swoje aktywności pozaszkolne, mają też możliwość swobodnego konfigurowania rozszerzeń, a że metoda nauki przypomina system akademicki, fantastycznie przygotowuje ich do studiów. Najważniejszą jednak wartością jest to, że w ramach tak prowadzonego nauczania młodzi ludzie uczą się uczyć! To umiejętność nie do przecenienia w czasach, gdy kilkakrotnie w dorosłym życiu musimy zmienić miejsce pracy, a nawet wykonywany zawód. Nasi absolwenci mówią nam jak ogromne znaczenie dla ich dalszej edukacji miało zdobycie tej umiejętności samodzielnego i efektywnego uczenia się. Nie muszę chyba dodawać, że wszyscy nasi uczniowie zdają pomyślnie egzaminy końcowe, znajdując się wysoko w rankingu szkół naszego województwa! Taka metoda nauki po prostu musi przynosić efekt!

Jak wygląda rekrutacja?

Prowadzimy zapisy do wszystkich klas szkoły podstawowej oraz do liceum.

Na naszej stronie internetowej można zarezerwować miejsce w szkole. Potem jest czas na spotkanie - albo podczas dni otwartych, albo w innym, dogodnym momencie. Podczas takiego spotkania można szkołę obejrzeć i zapoznać się z pełną ofertą. Zapraszamy do odwiedzania nas w Jaworznie i w Sosnowcu, w ramach dnia otwartego, bowiem wówczas jest możliwość porozmawiania nie tylko ze mną czy nauczycielami, ale też z uczniami i ich rodzicami, którzy najlepiej opowiedzą o własnych odczuciach i doświadczeniach. Poza tym dzień otwarty to takie nasze święto szkoły i okazja, by razem bawić się i uczyć. Zawsze przygotowujemy szereg ciekawych zajęć - dla naszych uczniów oraz tych wszystkich, którzy chcą nas poznać.

Zapraszamy zatem na Dni Otwarte:

  • w szkole podstawowej - 6 lutego, godz. 17.00, Jaworzno, ul. Chopina 40,
  • w liceum - 31 stycznia, godz. 17.00, Sosnowiec, ul. Legionów 10.

I jeszcze słowo zachęty.....

Warto starannie wybrać szkołę podstawową dla swojego dziecka, bo jak mówiła Maria Montessori: „Okres wczesnego dzieciństwa jest bez wątpienia najbogatszy. (...) Straty tego czasu nie da się odnowić.”

W dzisiejszych czasach umiejętność samodzielnego i szybkiego zdobywania wiedzy wyposaży człowieka na całe dalsze życie i da mu swobodę wyboru zawodu, miejsca pracy i sposobu życia. Szkoła średnia stawiająca na te zdolności jest szkołą na miarę współczesnego świata.

Daj sobie szansę na edukacyjną przygodę! Dołącz do nas

Więcej informacji na stronie: www.kana.edu.pl lub pod tel. 32 363 10 30.

  dr Magdalena Kielska                       

Dyrektor                       

Uniwersyteckiego Zespołu Szkół Katolickich KANA                       

kana dni otwarte 2019 1

Czytaj dalej...

Zima w mieście Archetti zaprasza dzieci

 

dzielnicearchetti110818 1280 166

FERIE ZIMOWE - ZAPRASZAMY DZIECI
Wprawdzie zdjęcie pochodzi z letnich zabaw, ale i w zimie u nas będzie gorąco i kolorowo.

Akcja Zima w Mieście 2019 - Orkiestra kameralna Miasta jaworzna

11.02.2019r. godz. 10.00 „Jak to leciało?” - muzyczne zgadywanki

godz. 12.00 Bajkowe stwory, a nawet potwory – zabawy plastyczne

12.02.2019r. godz. 9.00 Wyjazd do Parku Trampolin w Jaworznie

13.02.2019r. godz. 10.00 „Co podpowie wyobraźnia?” – warsztaty twórcze

godz. 12.00 Ruch to zdrowie. Zajęcia rekreacyjno - sportowe

14.02.2019r. godz. 9.00 Wyjazd do Multikina

15.02.2019r. godz. 10.00 „Co nam w duszy gra” - warsztaty teatralne

godz. 12.00 Zabawy i ćwiczenia muzyczno - taneczne dla dzieci

18.02.2019r. godz. 10.00 Zabawy przy muzyce – mini playback show

godz. 12.00 Eko plastyka dla małych i dużych – zajęcia twórcze

19.02.2019r. godz. 9.00 Wyjazd do Parku Trampolin w Jaworznie

20.02.2019r. godz. 10.00 Zima także może być kolorowa – zajęcia plastyczne

godz. 12.00 Warsztaty cheerleaders dla dzieci

21.02.2019r. godz. 9.00 Wyjazd do Multikina

22.02.2019r. godz. 10.00 „Wesoły autoportret”- zajęcia plastyczne

godz. 12.00Klub Przyjaciół Zwierząt

 

11, 18 lutego godz. 14.30 Aerobik dla Seniora

Czytaj dalej...

Rajd Zimowy Czterech Pór Roku przed nami!

 

zimawms17

 

Zapraszamy na zimową edycję Rajdu Stowarzyszenia Cztery Pory Roku!!!
Zapiszcie datę w kalendarzu i zarezerwujcie czas aby go razem z nami spędzić :)
Niezmiennie zapisy i start rajdu będzie na Plantach przy Galerii Galena, a meta będzie na Stadionie Azotania.
Oczywiście na Mecie będzie ciepły posiłek regeneracyjny, szereg gier aby w zimowej aurze nie zmarznąć.

Będą również upominki

Szczegóły będziemy przekazywać sukcesywnie

W imieniu Zarządu jak i całej grupy SR4PR Zapraszamy !!!

 

 

 

 

zimawms17a

Czytaj dalej...

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us