Menu
reklama
Breaking news 2

Breaking news 2 (218)

Ponad 10 milionów dla Jaworznacentrumprzystanek 7
Zarząd Województwa Śląskiego zwiększył kwotę dofinansowania na projekt „Centrum Integracji Transportu Jaworzno z integracją dróg dla rowerów i systemem roweru miejskiego” o ponad https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t72/1/16/39_20e3.png")">9️⃣ mln zł oraz przyznał dofinansowanie w wysokości prawie 1,8 mln zł na projekt związany z uruchomieniem i doposażeniem „Centrum Usług Społecznych w Jaworznie”.

centrumprzystanek 4 2

Czytaj dalej...

W Jaworznie pracownicy są coraz bardziej zadowoleni

 

zadowoleni pracownicy 1200 Według przeprowadzonych badań w pierwszym kwartale 2019 roku przez Confidence Index ponad 80% mieszkańców Śląska pozytywnie ocenia swoje warunki zatrudnienia, a także warunki placowe na zajmowanych stanowiskach.

Wszystko to sprawia, że na śląsku wciąż umacnia się pozycja pracowników na rynku pracy, a pracodawcy mają coraz większe problemy aby poprzez swoje oferty pracy w Jaworznie ściągać do firm coraz lepszych specjalistów, a także zatrzymać ich siebie na stałe.

Pracownicy z Jaworzna pewni siebie i świadomi swojej wartości

Jeszcze nigdy do tej pory sytuacja na rynku pracy nie była tak korzystna dla pracowników na śląsku, jak w tym momencie. Według badań większość osób nie boi się zmiany stanowiska pracy, a co więcej deklaruje, że byłoby w stanie znaleźć nowe zatrudnienie w mniej niż 30 dni. Taka postawa sprawia, że pracodawcy są wręcz zmuszeni do ponoszenia atrakcyjności oferowanych przez siebie stanowisk pracy. Nie, tylko jeśli chodzi o kwestie płacowe, ale także pakiety benefitów i motywacji.

Niska stopa bezrobocia

Utrzymujące się trendy w całym kraju nie ominęły także Jaworza. Obecnie bezrobocie w tym regionie utrzymuje się na poziomie poniżej 5%. Co jest niezwykle korzystnym wynikiem i oznacza, że na rynku można znaleźć o wiele więcej ofert pracy w Jaworznie niż chętnych do jej podjęcia. Taka sytuacja pozwala na dyktowanie warunków przez pracowników i kończy niemoralną sytuację, kiedy to wysokość wynagrodzenia nie pozwala na życie na godnym poziomie. Najatrakcyjniejsze oferty pracy według osób biorących udział w badaniach to te, które zapewniają równowagę miedzy praca a życiem prywatnym, a także oferują szereg dodatków pozapłacowych.

taka sytuacja to jednak wielki problem dla przedsiębiorców, którzy z miesiąca na miesiąc mają coraz większe problemy z zatrzymaniem pracowników na stanowiskach, a także stworzeniem zgranego zespołu. Wciąż rosnące koszty rekrutacji i wdrażania nowych pracowników, stają się poważną kwestią, które jest głównym tematem w wielu firmach nie tylko w Jaworznie czy na śląsku, ale w całej Polsce.
zadowoleni pracownicy2

Czytaj dalej...

Cztery Pory Roku - Osiedle przedstawia się mieszkańcom4poryczerw19 27
Kilka dni temu informowaliśmy, że inwestor budujący Osiedle Cztery Pory Roku w Jaworznie przygotował szereg udogodnień dla mieszkańców powstającego osiedla. Dzisiaj deweloper podzielił się z nami kolejnymi ułatwieniami, jakie przygotował z myślą o właścicielach oraz najemcach lokali w powstających budynkach przy ul. Jana Pawła II w Jaworznie.

4poryczerw19 13Przypomnijmy, że dotychczas inwestor zagwarantował dla nabywców mieszkań rabat na usługi notarialne przy zakupie mieszkania, zobowiązał się do zorganizowania dla mieszkańców transportu wyposażenia z dotychczasowego mieszkania, a także pomocy sprawdzonych ekip budowlanych, pracowni projektowania wnętrz oraz osób sprzątających oraz opiekujących się dziećmi mieszkańców osiedla.

Obecnie trwają prace nad rozszerzeniem tego pakietu korzyści, wśród których szczególną uwagę przykuwa osiedlowa aplikacja, za pośrednictwem której mieszkańcy kilkoma kliknięciami na swoim smartfonie, laptopie czy tablecie zarezerwują miejsce parkingowe dla gości, opłacą rachunki mieszkaniowe, a także zgłoszą zapotrzebowanie oraz ustalą dogodny dla siebie termin pomocy konserwatora, osób sprawujących opiekę i wykonujących prace porządkowe. Docelowo aplikacja służyć ma również integracji członków osiedlowej społeczności, którzy za jej pomocą będą mogli skontaktować się z administracją osiedla, umówić się na wspólną wycieczkę rowerową, zaplanować wzajemną opiekę nad dziećmi czy zgłosić pomysły poprawiające jakość życia na osiedlu. O kolejnych udogodnieniach będziemy informować naszych czytelników na bieżąco.

Inwestor poinformował również, że jeszcze do końca lipca bieżącego roku będzie można nabyć mieszkania w promocyjnej cenie od 4 266 zł brutto za metr kwadratowy.

O idei Osiedla Cztery Pory Roku obszernie pisaliśmy TUTAJ - KLIKNIJ

O możliwości nabycia mieszkań można dowiedzieć się więcej na stronie www.osiedle-jaworzno.pl oraz na profilu FB Osiedla: https://www.facebook.com/OsiedleCzteryPoryRokuJaworzno/

Czytaj dalej...

W temacie butelek - Wystarczy pomysleć. To nie boli

 

butelka1
Ile osób narzeka, że odpady zajmują im ogromne ilości miejsca. największy problem widzą w butelkach, których do żółtego worka zmieści się powiedzmy trzydzieści.

Czy lenistwo, czy przekora, czy jakieś inne powody decydują o tym, że większości mieszkańców nie chce się wykonać prostego ruchu dwiema dłońmi, które zmniejszą objętość butelki.

Kilkukrotnie idąc ulicą, przy której mieszka około 140 rodzin, wpatrywałem się w żółte worki przygotowane do jutrzejszego odbioru, z nadzieją, że osób choćby dbających o pozory swojej społecznie pozytywnej postawy jest więcej niż tych, którzy nie myślą kategoriami wspólnego dobra.

Niestety zauważyłem jedynie pięć worków ze zgniecionymi butelkami, przed trzema posesjami.

U innych po 6, 7, 8 i 10  żółtych zasobników, często z zakręconymi nakrętkami.

Tak, nakrętki należy nakręcać, ale na zgniecione butelki, o ile nie zbieramy nakrętek - jak informuje MZNK w Jaworznie.

Jednocześnie przypomniały mi się pyskówki na temat odbiorcy, który raz, czy dwa w przeciągu kilku lat spóźnił się o jeden dzień z zabraniem plastików.

Drodzy jaworznianie a może tak wykazać się drobna pomysłowością i zrobić tak, jak nieliczni, czyli skręcać butelkę, albo deptając ją, bądź po prostu w inny sposób gniotąc?

I miejsce zaoszczędzimy, i pewnie łatwiej będzie odbiorcy jednorazowo obsłużyć trzy, cztery ulice, zamiast jednej? Dziwi mnie, że knajpki, restauracje, puby nie gniotą butelek. A przecież tam ogromne ilości worów, które czekają długo zajmując sporo miejsca?

Warto pomyśleć - to nie boli. I nie kosztuje!

butelka1b

Czytaj dalej...

Marszałkowski Budżet Obywatelski Województwa Śląskiego
bomjaworzno
mbo10719 4Po raz pierwszy w Województwie śląskim będziemy mieli do czynienia z Budżetem Obywatelskim.
W Jaworznie BO dział już kilka lat i osoby, które interesowały się naszym miejskim podziałem środków, które składały projekty, doskonale wiedzą co się z tym wiąże. Wiążą się przede wszystkim szanse na przedstawienie swojego pomysłu, ale tym razem w szerszym aspekcie – całego województwa.

Marszałkowski Budżet Obywatelski Województwa Śląskiego został zaprezentowany w Jaworznie w Geosferze w dniu 1 lica w obecności samego Wicemarszałka Pana Dariusza Starzyckiego i Pani Karoliny Kosowskiej - raczek - Sekretarz Województwa w obecności jaworznickich aktywistów oraz pracowników urzędu Marszałkowskiego.

Kilka treściwych wykładów zdołało zaspokoić ciekawość mieszkańców Jaworzna i zapewne wyzwoliło w nich wolę działania społecznego. Przyjrzyjmy się zatem założeniom MBO na 2020 rok.

Marszałkowski Budżet Obywatelski Województwa Śląskiego

I edycja

Marszałkowski budżet obywatelski województwa śląskiego pozwoli zrealizować pomysły i inicjatywy, które wpłyną na rozwój regionu.

W I edycji budżetu obywatelskiego do dyspozycji mieszkańców jest 10 milionów złotych – podzielone na dwie pule: wojewódzką (1/4) i podregionalne (3/4). 2,5 mln na zadania wojewódzkie oraz 7,5 mln na zadania podregionalne.

Minimalne wartości projektów to 100 tys. zł dla zadań wojewódzkich i 50 tys. zł dla zadań podregionalnych. W obu przypadkach maksymalnie mogą sięgać 50% poszczególnych pul.


Zadania o charakterze inwestycyjnym lub infrastrukturalnym mogą być realizowane wyłącznie na mieniu Województwa Śląskiego (na stronie internetowej bo.slaskie.pl przygotowana jest lista oraz aplikacja mapowa – z wybranym mieniem; nie każda nieruchomość może być przedmiotem projektu w ramach BO).

Każdy mieszkaniec województwa – niezależnie od miejsca stałego zameldowania – może zgłosić projekt m.in. z zakresu: zdrowia, kultury, edukacji, turystyki, sportu, ekologii czy transportu.

Od 1 do 26 lipca są przyjmowane wnioski – zgłoszenia zadań. Do wniosku należy dołączyć listę poparcia – 50 podpisów dla projektów podregionalnych i 100 dla projektów wojewódzkich.

Od 12 do 30 listopada 2019 r. na platformie bo.slaskie.pl,odbędzie się głosowanie. Każdy z mieszkańców do dyspozycji będzie miał 3 głosy na projekty podregionalne oraz jeden na projekty wojewódzkie.

Do 31 grudnia 2019 r. zostanie ogłoszona lista zadań do realizacji na podstawie wyników głosowania.

Pomysły, które zyskają najwięcej głosów zostaną zrealizowane w 2020 roku przez UMWŚ lub jednostki.

Województwo zostało podzielone na 7 podregionów (zbieżne z okręgami wyborczymi do Sejmiku)

  1. Grupa powiatów nr 1 (bielski, cieszyński, żywiecki, miasto na prawach powiatu Bielsko-Biała): 1 125 000,00 zł (15%);
  2. Grupa powiatów nr 2 (bieruńsko-lędziński, pszczyński oraz miasta na prawach powiatu: Katowice, Mysłowice, Tychy): 1 125 000,00 zł (15%);
  3. Grupa powiatów nr 3 (mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski oraz miasta na prawach powiatu: Jastrzębie Zdrój, Rybnik, Żory): 1 200 000,00 (16%);
  4. Grupa powiatów nr 4 (gliwicki, lubliniecki, tarnogórski oraz miasta na prawach powiatu: Bytom, Gliwice): 1 125 000,00 zł (15%);
  5. Grupa powiatów nr 5 (miasta na prawach powiatu: Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice i Zabrze): 975 000,00 (13%);
  6. Grupa powiatów nr 6 (częstochowski, kłobucki, myszkowski oraz miasto na prawach powiatu: Częstochowa): 825 000,00 (11%);
  7. Grupa powiatów nr 7 (będziński, zawierciański oraz miasta na prawach powiatu: Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec): 1 125 000,00 zł (15%);

 

 

Czytaj dalej...

Prestiżowa nagroda dla chłodni kominowej w Jaworznie
elektrownia jaworzno 2 1200
Chłodnia kominowa nowego bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie została doceniona w konkursie Budowa Roku 2018.  Uwagę komisji konkursowej zwróciły wyjątkowa konstrukcja i proporcje pozwalające porównać ją do skorupki jajka.

To już 29 edycja Konkursu - prestiżowego przeglądu osiągnieć polskiego budownictwa kubaturowego i infrastrukturalnego organizowanego przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, przy udziale Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

uwycieczka riser11 1200Chłodnia kominowa w Jaworznie jako wymagający obiekt inżynierski była pieczołowicie weryfikowana w specjalnej kategorii: obiekty oceniane indywidualnie. Uwagę komisji konkursowej zwróciły wyjątkowa konstrukcja, kształt hiperboloidy obrotowej i proporcje pozwalające porównać ją do skorupki jajka.

Zadaniem komina wywiewnego chłodni jest wywoływanie ciągu powietrza niezbędnego do odpowiedniej wymiany ciepła w jej urządzeniach technologicznych. Chłodnia jest zintegrowana z układem odprowadzającym oczyszczone spaliny z kotła. Zastosowana technologia chłodzenia ma na celu maksymalne obniżenie oddziaływania na środowisko i uniknięcie konieczności budowy komina. Odpylone spaliny, oczyszczone w instalacjach odsiarczania i odazotowania są transportowane do chłodni specjalnym kanałem o średnicy niemal 9 metrów, wprowadzonym do chłodni na poziomie około 45 metrów.

To rozwiązanie, dzięki wyższemu wyniesieniu spalin w stosunku do tradycyjnego komina, minimalizuje oddziaływanie na środowisko. Ponadto chłodnia została wyposażona w tłumiki, dzięki którym obiekt nie podniesie poziomu hałasu na granicy terenów chronionych wokół elektrowni.

O inwestycji

Blok w Jaworznie zostanie przekazany do eksploatacji w czwartym kwartale 2019 r. Formuła realizacji inwestycji obejmuje podział projektu na Kontrakt Główny – kotłownia, maszynownia, obiekty IOS – realizowany przez konsorcjum Rafako S.A. – Mostostal Warszawa S.A. oraz 12 gospodarek pomocniczych i towarzyszących.

Spółka Nowe Jaworzno Grupa TAURON powstała poprzez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa z TAURON Wytwarzanie S.A. i rozpoczęła działalność w kwietniu 2017 roku. Utworzenie wyodrębnionego podmiotu dedykowanego do realizacji projektu pozwala na ograniczenie wpływu wydatków związanych z inwestycją na bilans Grupy TAURON.

Blok będzie przystosowany do spełnienia restrykcyjnych norm z zakresu ochrony środowiska, znacznie ograniczając emisje CO2 oraz pozostałych emisji.

Jednostka o sprawności 45,9% netto budowana jest w technologii węglowej na parametry nadkrytyczne z wyprowadzeniem mocy linią 400 kV, przyłączonej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Planowane roczne zużycie węgla wyniesie do 2,8 mln ton. Paliwo w większości będzie pochodzić z kopalń Grupy TAURON. Blok wytworzy rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych.

Po zakończeniu inwestycji, ze względu na ponad 10% wzrost sprawności w stosunku do bloków oddanych do eksploatacji w latach 70 i 80 ubiegłego wieku, do atmosfery trafi o 2 mln ton CO2 mniej, a w ramach wymagań polityki klimatycznej, blok będzie dostosowany do budowy instalacji wychwytu CO2 ze spalin (CCS ready).

***

TAURON Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa TAURON jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem i jednym z największych sprzedawców i wytwórców energii elektrycznej. W skład Grupy TAURON wchodzą m.in. TAURON Wytwarzanie, TAURON Dystrybucja, TAURON Sprzedaż, TAURON Obsługa Klienta, TAURON Wydobycie, TAURON Ekoenergia oraz TAURON Ciepło. Od 2010 roku akcje TAURON Polska Energia SA notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie m.in. w indeksach WIG20 i WIG30. Spółka wchodzi w skład indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie RESPECT Index.

Czytaj dalej...

Zostań pacjentem OneDayClinic i usuń zaćmę pod okiem wykfalifikowanych chiurgów


 

oko

Perspektywa operacji zaćmy może wydawać się dla wielu pacjentów trudnym wyborem, jednak dziś medycyna nie znalazła jeszcze lepszego sposobu na trwałe pozbycie się zmętnienia soczewki i powstrzymanie procesu pogarszania się wzroku dążącego w kierunku całkowitej ślepoty. Według statystyk prowadzonych przez Międzynarodową Organizację Zdrowia WHO, znaczną część osób niewidomych lub z poważnymi uszkodzeniami wzroku stanowią pacjenci po 50 roku życia, a przyczyną tego jest pojawiająca się u nich zaćma, jaskra lub zwyrodnienie plamki żółtej.[1] Utracie wzroku z ich powodu można jednak zapobiec właśnie operacyjnie, co w Polsce możliwe jest zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Wielu pacjentów decyduje się jednak na wyjazd do Czech. Dlaczego warto wyjechać na operację za granicę?

Perspektywa operacji zaćmy może wydawać się dla wielu pacjentów trudnym wyborem, jednak dziś medycyna nie znalazła jeszcze lepszego sposobu na trwałe pozbycie się zmętnienia soczewki i powstrzymanie procesu pogarszania się wzroku dążącego w kierunku całkowitej ślepoty. Według statystyk prowadzonych przez Międzynarodową Organizację Zdrowia WHO, znaczną część osób niewidomych lub z poważnymi uszkodzeniami wzroku stanowią pacjenci po 50 roku życia, a przyczyną tego jest pojawiająca się u nich zaćma, jaskra lub zwyrodnienie plamki żółtej.[1] Utracie wzroku z ich powodu można jednak zapobiec właśnie operacyjnie, co w Polsce możliwe jest zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Wielu pacjentów decyduje się jednak na wyjazd do Czech. Dlaczego warto wyjechać na operację za granicę?


operating room eye surgery hfdt3vjOperacja zaćmy za granicą i w Polsce – podstawowe różnice

Jednym z bardziej zauważalnych trendów w leczeniu zaćmy w Polsce są coraz popularniejsze wyjazdy pacjentów na operację usunięcia zaćmy za granicę. Najczęściej wybieranym kierunkiem są Czechy i Niemcy, które przyciągają nie tylko małymi odległościami dojazdu, ale także działającymi tam polskimi klinikami. Pracujący w nich doświadczeni chirurdzy, posiadający ponad 20 tysięcy operacji na swoich kontach, a często specjalizują się wyłącznie w leczeniu zaćmy, dzięki czemu mogą zagwarantować jakość zabiegu znacznie wyższą, niż w przypadku państwowych szpitali w Polsce, a przy tym przyjąć pacjenta bez konieczności oczekiwania w kolejce przez kilkanaście miesięcy.

Główne różnice pomiędzy operacją zaćmy za granicą i w Polsce opierają się zdecydowanie o oferowaną jakość zabiegu. Podczas gdy te wykonywane na NFZ obejmują jedynie podstawowy zabieg z wszczepieniem białej, standardowej soczewki sferycznej jednoogniskowej, okulistyka rozwinęła się już na tyle, by zaoferować pacjentom znacznie większy wybór. Brak możliwości dopłaty do lepszej soczewki jest tłumaczony przez NFZ brakiem jednej, sprawdzonej soczewki która byłaby odpowiednia dla każdego pacjenta, a także pewnymi ograniczeniami prawnymi. Pacjenci wyjeżdżający za granicę nie muszą jednak obawiać się takich kłopotów.

Operacje oczu w Czechach – kiedy warto wyjechać na zabieg?

Decydując się na operację zaćmy w Czechach pacjent może przede wszystkim wybrać klinikę i chirurgów, którym chce powierzyć zdrowie własnych oczu. To ważne, bo choć w szpitalach w kraju również operują doświadczeni chirurdzy, ci za granicą najczęściej specjalizują się jedynie w operacjach zaćmy i są w stanie zminimalizować ryzyko powikłań po zabiegu do minimum, nawet jeśli przypadek pacjenta jest niezwykle trudny. Co więcej, to właśnie doświadczeni specjaliści z klinik zagranicznych jeszcze przed operacją omawiają z pacjentem dostępne dla niego opcje pakietów i soczewek i dobierają rozwiązanie, które zapewni najlepszą możliwą jakość i pełen komfort widzenia po operacji. Na operację do Czech warto wyjechać więc, poszukując pewniejszej, bardziej zaufanej obsługi medycznej i indywidualnego podejścia do pacjenta. Co ważne, za usługi takie nie trzeba wcale dużo płacić.

Zostań pacjentem OneDayClinic i usuń zaćmę pod okiem doświadczonych chirurgów

Zlokalizowana w czeskiej Ostrawie polska placówka OneDayClinic to wyspecjalizowana klinika okulistyczna przystosowana do wykonywania operacji zaćmy w trybie jednego dnia. Pracujący w niej chirurdzy, zarówno z Czech jak i z Polski, to specjaliści wykwalifikowani w przeprowadzaniu prostych, jak i trudniejszych zabiegów usunięcia zaćmy, przygotowani do stosowania nie tylko standardowych soczewek sferycznych, ale wszystkich dostępnych rodzajów soczewek wewnątrzgałkowych. Ich kompleksowe i indywidualne podejście do każdego pacjenta daje szansę osiągnięcia wyższej skuteczności operacji i mniejszego odsetka powikłań, który w ostatnich latach działania spadł w OneDayClinic poniżej 0,5%. Na sukces taki ogromny wpływ ma także fakt, że pacjent po zabiegu zostaje w hotelu i odpoczywa, a następnie zgłasza się na kontrolę następnego dnia i otrzymuje od lekarza wszelkie zalecenia i lekarstwa, które pomogą zagoić oko bez żadnych powikłań.

Jednym z większych atutów operacji zaćmy z OneDayClinic jest fakt, że pacjenci po zakończeniu operacji i badaniu kontrolnym nie są pozostawieni sami sobie. W Polsce działa obecnie 5 klinik okulistyczno-optycznych, pod których opiekę trafiają osoby operowane w czeskiej placówce. To dzięki pracującym tu lekarzom pacjenci nie muszą powracać zaraz po operacji do swojego regularnego okulisty, który nie zna szczegółów zabiegu i mogą korzystać z pomocy kliniki aż do całkowitego zagojenia się oka i upewnienia się, że operacja przebiegła zgodnie z planem. Placówki w Polsce wykonują także zabiegi usunięcia tzw. zaćmy wtórnej, czyli jednego z najczęstszych powikłań pooperacyjnych, co automatycznie eliminuje konieczność ponownego oczekiwania w kolejce do wykonania takiego zabiegu na NFZ.

Leczenie zaćmy za granicą ma wiele plusów, które coraz częściej przekonują pacjentów do wyjazdu i operacji poza polskimi szpitalami NFZ. Dzięki obowiązującej Dyrektywie Transgranicznej koszt podstawowego zabiegu za granicą może być pokryty ze środków NFZ, przez co jedyne opłaty wnoszone przez pacjenta to ewentualne dopłaty do lepszej soczewki i transportu do i z kliniki. Krótki czas oczekiwania i szansa na uratowanie ostrości widzenia przed całkowitą utratą wzroku są wystarczającym powodem, by rozważyć takie rozwiązanie.

[1] https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/blindness-and-visual-impairment

Czytaj dalej...

Nie dajcie się zrobić w balona, majster ma zawsze rację... (wężykiem, wężykiem)
wyprzedaz 1

Już w sławnym skeczu pod tytułem "Ucz się Jasiu" w którym występował Jan Kobuszewski, Wiesław Gołas i Wiesław Michnikowski, pan majster był przedstawiony jako niezły cwaniaczek, wiedzący wszystko lepiej i mający tak naprawdę w nosie potrzeby i uczciwość klienta. To nic, że rurka cieknie, to nic że klient płaci.
Ważne, że jest śmiesznie, a pobierający naukę Jasiu na pewno każdy dowcip podkreśli "wężykiem, wężykiem..."

wyprzedaz 2Jeden ze sklepów w Jaworznie ogłasza swoją likwidację.
Jak na poważny sklep mający w Polsce wiele oddziałów, informacja nabazgrana na wymiętej szmacie nie jest zbyt elegancka i zachęcająca, niemniej po skromności można domniemywać, że firma chyba cieniutko przędzie.

Zakupy tutaj nigdy nie były komfortowe, bo spory bałagan na półkach, brak metek z kodami kreskowymi na towarach, powodował, że zakupów się odechciewało.
Kiedy przychodzi do zapłaty, trzeba swoje odczekać przy kasie, bo niemal każdy klient ma jakiś produkt, który kasjerka musi wyszukać w systemie, bo czytnik laserowy nie znajdował go i należało ręcznie dotrzeć do katalogu.

Jakiś czas temu pojawiła się ciekawa promocja.

Przy zakupie jakiegoś towaru otrzymywało się kupon na 30 % zapłaconej ceny, który można było zrealizować w przeciągu kolejnych 7 dni. A więc kupując coś za 100 złotych, nazajutrz płaciło się za zakupy 30 złotych taniej. Fajne, choć niekoniecznie aż tak opłacalne, bo w niedalekim markecie te same produkty z reguły były i są dużo tańsze. Ale... zawsze jakaś oszczędność. Obecnie podjeżdżając do marketu rzuca się w oczy wcześniej opisana szmata z informacją o 30 procentowej wyprzedaży.

Jak rozumie to zwykły klient?

A no tak, że kiedy biorę z półki produkt za 100 złotych, w kasie zapłacę 30 złotych mniej.
Na każdej półce wisi informacja o likwidacji sklepu i że do wyczerpania zapasów płacimy 30 % mniej.
Natomiast enigmatyczna informacja malutkim drukiem mówi coś o... o tym właśnie co wcześniej obowiązywało, czyli że nic się nie zmieniło. Jest odesłanie do regulaminu.
Nie ma więc żadnej wyprzedaży, nie ma trzydziestoprocentowej obniżki, tylko jest rabat na kolejne zakupy.

Kiedy w kasie zapłaciliśmy już za zakupy orientujemy się, że żadnej 30 procentowej zniżki nie otrzymaliśmy, chcielibyśmy zrezygnować z zakupu, po prostu zwrócić towar.
Wtedy pani w stanowisku dowódczym wstaje i tryumfalnym głosem oznajmia: "Zwrotów nie ma! Trzeba było przeczytać informację drobnym drukiem".
No niby racja. Wszystko jest w regulaminie, nie ma się do czego przyczepić.

Tak, jak u Barei: "Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi”.
Cała polskość, a biorąc pod uwagę to że market ogłasza się jako polska firma, czyli taka w której warto robić zakupy, bo nie karmimy zachodnich kapitalistów, tylko rodzimą inicjatywę, w zderzeniu z przytoczonym bareizmem uświadamia, że jesteśmy u siebie.

Ale podświadomość działa i sporo klientów widząc hasło "wyprzedaż 30 %" ładuje szczęśliwie do koszyka towary, które ma nadzieję kupić okazyjnie.
Jak się to ma w rozliczeniu?
Dziś kupuję coś za 100 złotych i otrzymuję kupon na 30 złotych rabatu.
Jutro kupuję coś również za 100 złotych i mam odliczane 30 złotych za wczorajsze zakupy, czyli płacę 70 złotych.
Sumarycznie zapłaciłem 200 złotych i otrzymałem zniżkę trzydziestozłotową, czyli zaoszczędziłem jedynie 15 procent!
Czy ktoś mnie wyprowadzi z ewentualnego błędu mojego rozumowania?
Chyba, że to po prostu dowcip.
A więc likwidacja sklepu, czy sobie ktoś z nas robi jaja?  "Wężykiem, wężykiem... "

Czytaj dalej...

Organizacja indywidualnego nauczania w świetle prawa oświatowegoprawo oswiatOd jakiego momentu i na jakiej podstawie prawnej rozpoczyna się indywidualne nauczanie z uczniem? Czy podpisanie aneksu do arkusza organizacji jest podstawą do rozpoczęcia takich zajęć?

Odpowiedź:

Przepisy nie określają szczegółowo terminu, od którego powinny być realizowane zajęcia indywidualne z uczniem. Podstawą organizacji nauczania indywidualnego jest orzeczenie o takiej potrzebie złożone w szkole, rozumiane jako oczekiwanie rodziców do realizacji orzeczenia (art. 130 § 4 kodeksu postępowania administracyjnego)

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 127 ust. 16 ustawy Prawo oświatowe, dyrektor szkoły, której uczeń posiada orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania, organizuje takie nauczanie w porozumieniu z organem prowadzącym. Natomiast na podstawie § 3 ust. 1 i 2 rozporządzenia w sprawie organizowania nauczania indywidualnego:

l indywidualne nauczanie organizuje się w sposób zapewniający wykonanie zaleceń określonych w orzeczeniu,

l dyrektor ustala, w uzgodnieniu z organem prowadzącym szkołę, zakres i czas prowadzenia zajęć indywidualnego nauczania.

W związku z tym nauczanie indywidualne powinno być organizowane niezwłocznie po dostarczeniu do szkoły orzeczenia, z uwzględnieniem okresu jego organizacji wskazanego w orzeczeniu.

Istotną kwestia, która może wpływać na podjęcie organizacji nauczania indywidualnego jest 14-dniowy termin przysługujący na wniesienie odwołania od decyzji zespołu. Zgodnie z § 25 ust. 1 rozporządzenia w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające, od orzeczenia wnioskodawca może wnieść odwołanie do kuratora oświaty, za pośrednictwem zespołu, który wydał orzeczenie, w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia. Ponadto na podstawie art. 130 § 1 i 2 Kodeksu postępowania administracyjnego, przed upływem terminu do wniesienia odwołania decyzja nie ulega wykonaniu. Natomiast wniesienie odwołania w terminie wstrzymuje wykonanie decyzji.

Zapamiętaj!

Zgodnie z art. 130 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego decyzja podlega wykonaniu przed upływem terminu do wniesienia odwołania, jeżeli jest zgodna z żądaniem wszystkich stron lub jeżeli wszystkie strony zrzekły się prawa do wniesienia odwołania. W związku z tym w sytuacji, gdy rodzice dostarczyli orzeczenie do szkoły i wnieśli o organizację nauczania indywidualnego, dyrektor powinien niezwłocznie podjąć czynności związane z organizacją nauczania w tej formie.

Zgodnie z § 2 rozporządzenia w sprawie indywidualnego nauczania, indywidualne nauczanie organizuje się na czas określony wskazany w orzeczeniu potrzebie indywidualnego nauczania. W związku z tym organ prowadzący nie może odmówić dyrektorowi szkoły organizacji indywidualnego nauczania w określonym terminie. W wielu organach prowadzących uzgodnienia dotyczące organizacji nauczania indywidualnego polegają na akceptacji terminów przedstawionych przez dyrektora na podstawie wcześniej ustalonych zasad działania w takich sytuacjach oraz zgodnie z okresem nauczania wskazanym w orzeczeniu.

Podstawa prawna

l Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży (Dz. U. 2017 poz. 1616) - § 2, § 3 ust. 1 i 2,

l Ustawa z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz.U.2018 r. poz. 2096) - art. 130 § 4.

Marzenna Czarnocka

Dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej, wykładowca kursów dla kadry zarządzającej placówek oświatowych

Ekspert Portalu Oświatowego

www.PortalOswiatowy.pl

Czytaj dalej...

Starczowzroczność – czym jest i jak się objawia?

 

 

starczowzrocznoscStarczowzroczność, inaczej presbiopia, presbyopia czy prezbiopia to rodzaj procesu fizjologicznego, który pojawia się około 40-45 roku życia. Spowodowany jest stopniowym zmniejszaniem zdolności oka do akomodacji (nawet aż do całkowitej utraty). Gałka oczna staje się mniej elastyczna, co powoduje pogorszenie widzenia na krótkie odległości. Proces ten mylony jest często z nadwzrocznością starczą ze względu na podobieństwo początkowych objawów. Jednak ten rodzaj zaburzenia może wystąpić zarówno przy krótko- jak i dalekowzroczności czy innych wadach wzroku. Może pojawić się również u osób, które wcześniej nie miały żadnych problemów z widzeniem.

W jaki sposób objawia się starczowzroczność?

Główne objawy starczowzroczności zauważalne są szczególnie podczas czytania. Przejawiają się jako problem z odczytaniem małych liter w książce, czasopiśmie lub na monitorze komputera czy urządzeń mobilnych. Ponadto może być utrudnione widzenie przy pracach wymagających wytężenia wzroku na bliskiej odległości (np. nawlekanie igły, szycie). Obraz zaczyna się rozmywać i tracić na ostrości. Żeby lepiej zobaczyć tekst konieczne jest oddalenie od siebie książki czy gazety. Są to oznaki, że konieczna jest wizyta u lekarza w celu dokonania szczegółowych badań. Szczególnie osoby z wadą dalekowzroczności mogą pomylić starczowzroczność z pogłębieniem się istniejącego już zaburzenia.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej zobacz na https://vidiummedica.pl/zycie-bez-starczowzrocznosci/

Starczowzroczność a wady wzroku

Starczowzroczność może pojawić się zarówno u osób, które nie mają żadnej wady wzroku, jak i w przypadku zaburzeń takich jak oko miarowe, krótkowzroczność czy nadwzroczność.

W przypadku poszczególnych schorzeń konieczna jest korekcja właściwie dobranymi okularami. Osoby posiadające zaburzenie w postaci oka miarowego powinny nosić okulary „plusowe” zakładane wyłącznie do czynności wykonywanych z bliska (np. czytanie, szycie itp.). Przy krótkowzroczności objawy są zwykle późno dostrzegane, gdyż często pojawienie się starczowzroczności jest mylone ze zmianą wady na dalekowzroczność. Czasem korekcja okularowa nie jest w ogóle konieczna lub wystarczająca jest nieznaczna zmiana mocy soczewek.

Najtrudniejsza sytuacja diagnostyczna może wystąpić w przypadku istniejącej wady nadwzroczności (dalekowzroczności). Wówczas objawy są niezwykle podobne, szczególnie przy wadach poniżej +3 dioptrii. Często zaburzenie jest więc mylone z naturalnym procesem fizjologicznym. Pojawienie się jednoczesnych zaburzeń akomodacji może wywołać konieczność wzmocnienia soczewek okularowych lub sprawić, że okulary będą używane tylko do wykonywania czynności na bliskich odległościach.

Proces starczowzroczności w niektórych przypadkach może również powodować problemy z widzeniem dalekim.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us