Menu
reklama
Breaking news 2

Breaking news 2 (232)

Uruchomiona technologia da lepszą jakość węglataursobieski2
W TAURON Wydobycie uruchomiono nowoczesny kompleks technologiczny umożliwiający produkcję najlepszych jakościowo paliw węglowych m.in. do produkcji ekologicznych produktów grzewczych.

Dzięki oddanej inwestycji Spółka zwiększy wydajność Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie i tym samym produkcję sortymentów średnich Groszek, i  Jaret®, czyli gatunków najchętniej kupowanych przez indywidualnych odbiorców do ogrzewania domów. Lepsze będą także parametry jakościowe produktów w dostosowaniu do obiektywnych warunków funkcjonowania na rynku z zachowaniem obecnych norm jakościowych obowiązujących w Polsce.

taursobieski1Szacowana wielkość produkcji sortymentów średnich wynosi obecnie 95 tys. ton,  a w kolejnych latach będzie wzrastać, do osiągniecia w 2022 roku wydajności na poziomie 190 tys. ton. Warta 20 mln zł modernizacja rozpoczęła się trzy lata temu.

- Coraz większa grupa odbiorców indywidualnych dostosowuje swoje domowe kotły do spalania ekogroszków. Wpisując się więc w te trendy rynkowe uruchomiliśmy technologię, która poprawi jakość produkowanych paliw węglowych – mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu TAURON Wydobycie. – To jedna z tych inwestycji, które podnoszą wydajność i efektywność zakładu górniczego, a przy tym sprawią że nasze produkty są bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego - podkreśla prezes Cudny.  

Wzbogacanie jest jedną z operacji technologicznych Zakładu Przeróbczego, dzięki której z urobku uzyskuje się określone sortymenty węgla o żądanej jakości, bądź sortymenty posiadające określone własności techniczne i technologiczne związane z jego dalszym wykorzystaniem.

W celu poprawy procesu wzbogacania węgla oraz optymalizacji kosztów przeróbki węgla niezbędna jest zmiana procesu technologicznego z procesu dwuproduktowego wzbogacania na wzbogacanie trójproduktowe przy równoczesnym poprawieniu skuteczności procesu rozdziału.

Zobacz video z ZG Sobieski:

Zadania, które weszły w skład projektu koncentrowały się w głównej mierze na modernizacji maszyn i urządzeń służących do przygotowania węgla surowego oraz jego wzbogacania, jak również urządzeń odpowiadających za odwodnienie wyprodukowanego koncentratu.               

Inwestycja pozwoli na wydzielenie ziaren przerostu w procesie wzbogacania w węźle osadzarkowym, a następnie ich skierowanie do powtórnego wzbogacenia w trzecim stopniu poprzez układy kruszarek, przesiewaczy i taśmociągów co skutkuje odzyskiem czystej substancji węglowej z przerostów węglowo-kamiennych. W efekcie uzyskujemy dobrej jakości wsad do produkcji i sprzedaży kruszyw stosowanych głównie w budownictwie drogowym.

Jednym z zadań projektu była modernizacja węzła technologicznego produkcji Sortymentu Jaret®, który jest jednym z ważniejszych produktów produkowanych w ZG Sobieski.

Trzy nowe ściany wydobywcze

W każdym z trzech zakładów górniczych TAURON Wydobycie uruchomiono w listopadzie nową ścianę wydobywczą. Ich zdolność produkcyjna to około 10-13 tys. ton węgla kamiennego na dobę. Uruchomienie ścian pozwoli kopalniom Grupy na zwiększenie produkcji węgla handlowego.

Zaawansowane inwestycje

Wartość całego realizowanego programu inwestycyjnego w TAURON Wydobycie na lata 2016-2020 wynosi 1,3 mld zł. Tylko w tym roku nakłady na inwestycje w tym segmencie wyniosą ponad 300 mln zł.

Największe realizowane zadanie to budowa Szybu Grzegorz w Zakładzie Górniczym Sobieski, którego docelowa głębokość wyniesie 870 metrów. Realizacja inwestycji pozwoli na udostępnienie nowych pokładów węgla. Inwestycja osiągnie pełną funkcjonalność w 2023 r.

Dodatkowo w zakładzie Janina pogłębiony został szyb Janina VI i budowany jest poziom 800 m. Kluczowy etap prac przy budowie powierzchniowej infrastruktury szybu Janina VI  w Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu został już ukończony. W tej jednej ze strategicznych inwestycji TAURON Wydobycie, wykonano najwyżej położony poziom technologiczny wieży szybowej. Realizowana inwestycja udostępni nowe zasoby wysokiej jakości węgla energetycznego.

W Zakładzie Górniczym Brzeszcze zrewitalizowano już ponad 2 000 metrów wyrobisk wentylacyjnych i wydrążono blisko 2 500 metrów wyrobisk inwestycyjnych, a także zmodernizowano stację odmetanowania i zakład przeróbki węgla. 

***
TAURON Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa TAURON jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem i jednym z największych sprzedawców i wytwórców energii elektrycznej. W skład Grupy TAURON wchodzą m.in. TAURON Wytwarzanie, TAURON Dystrybucja, TAURON Sprzedaż, TAURON Obsługa Klienta, TAURON Wydobycie, TAURON Ekoenergia oraz TAURON Ciepło. Od 2010 roku akcje TAURON Polska Energia SA notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie m.in. w indeksach WIG20 i WIG30. Spółka wchodzi w skład indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie RESPECT Index.

TAURON Wydobycie S.A. to jeden z kluczowych producentów węgla energetycznego w Polsce.  W Grupie TAURON zajmuje się wydobyciem, wzbogacaniem i sprzedażą węgla kamiennego w trzech Zakładach Górniczych: Sobieski, Janina oraz Brzeszcze. W każdej z kopalń spółka realizuje program inwestycyjny prowadzący do sukcesywnej poprawy efektywności i wydajności. Spółka posiada ok. 40 proc. zasobów bilansowych węgli energetycznych złóż zagospodarowanych w kraju oraz 10 proc. udział w krajowym rynku sprzedaży węgla. Zapewnia bezpieczne dostawy paliwa dla elektrowni i elektrociepłowni Grupy TAURON, a klientom indywidulanym oferuje wysokiej jakości paliwa węglowe do ogrzewania, w tym ekogroszki.

Czytaj dalej...

Python kurs - jak wygląda rynek pracy programistów?
man in grey sweater holding yellow sticky note 879109 1200Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych programistów na rynku pracy cały czas rośnie i można oczekiwać, że ten trend w kolejnych latach się utrzyma.
Dlatego też nie słabnie zainteresowanie kursami programowania.
Wiele osób zastanawia się jednak, jaki język wybrać, by mieć największe szanse na znalezienie dobrej pracy.
Trudno wskazać jeden konkretny, który daje najlepsze perspektywy, ale jednym z tych cieszących się największym zainteresowaniem jest Python.
 
 


Python - uniwersalny język programowania

Na pytanie czy Python jest dobrym wyborem do nauki odpowiedź brzmi: bez wątpienia tak. Jego popularność rośnie głównie dlatego, że należy do najbardziej uniwersalnych i wszechstronnych języków kodowania. Jest stosowany do obliczeń, wykorzystywany przy tworzeniu gier komputerowych oraz jako silnik aplikacji internetowych. To również dzięki niemu możemy korzystać na przykład z takiego serwisu jak YouTube. Python znakomicie sprawdza się w aplikacjach sieciowych i skryptach, a także pomaga generować raporty i zestawienia.

Zakres możliwości jego wykorzystania wydaje się niemal nieograniczony. A te szerokie możliwości sprawiają, że cały czas na rynku jest zapotrzebowanie na programistów, którzy go znają. Dane międzynarodowe pokazują, że jego popularność systematycznie, rok w rok, rośnie na całym świecie.A wiadomo, że w branży nie ma obecnie nadmiaru programistów. W całej Europie ich niedobór szacuje się na kilkaset tysięcy. W Polsce według ostatnich danych brakuje ok. 50 tysięcy osób zajmujących się programowaniem. To tworzy lukę, którą warto wykorzystać, zwłaszcza że zarobki są interesujące. Mediana wynagrodzeń programistów Pythona wynosi ponad 6,5 tys. zł brutto.

Intuicyjny jak Python

Popularność Pythona wynika w dużym stopniu z jego prostoty, co sprzyja temu, by od niego właśnie zacząć swoją przygodę z programowaniem. Język ma prosty, czytelny kod, który dodatkowo może być łatwo rozwijany i stosowany na różnych platformach. Jest bardzo intuicyjny, a tym samym relatywnie łatwo uczą się go również osoby, które nigdy nie miały do czynienia z programowaniem czy branżą IT w ogóle, a szukają możliwości przekwalifikowania się, by znaleźć atrakcyjną, dobrze płatną pracę.

Kurs Pythona - dobry wybór

Stąd bardzo dobrym wyborem jest pójście na kurs Pythona dla osób zupełnie początkujących. Firma ALX organizuje kurs Python również dla tych, którzy nigdy nie mieli styczności z programowaniem, ale chcą się go nauczyć i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Kursy prowadzą programiści, którzy mają w tej dziedzinie bogate doświadczenie i potrafią przekazać swoją wiedzę uczestnikom. Taki kurs z profesjonalistami to świetna droga do rozpoczęcia swojej przygody z programowaniem.

Do tego, by poznać tajniki Pythona potrzebna jest chęć do nauki, duże zaangażowanie i systematyczność pracy własnej, również poza samymi bootcampami. Bo nauka programowania to także ciężka praca i wiele godzin spędzonych na doskonaleniu swoich umiejętności na podstawie wskazówek i materiałów przekazanych przez osoby prowadzące kursy. Warto jednak się temu poświęcić, by dobrze nauczyć się jednego z najpopularniejszych i najbardziej intuicyjnych języków programowania, a w przyszłości wykorzystać nabyte w ten sposób umiejętności w nowej pracy.


man in grey sweater holding yellow sticky note 879109 1600

Czytaj dalej...

Świadczenia 500+ dla niesamodzielnych wypłacane już od października
zusswiadcz

W województwie śląskim wnioski o 500+ dla niesamodzielnych złożyło ponad 29 tys. osób. Co oznacza, że 35 proc. szacunkowej liczby uprawnionych do tego świadczenia, już to zrobiło. W naszym regionie decyzje przyznające otrzymało blisko 10 tys. wnioskodawców. Do ponad 3,5 tys. pierwsze pieniądze przesłane zostały w październiku, kolejne 6,1 tys. osób otrzyma je w listopadzie.

Więcej informacji w załączonym pliku.

Dodatkowo podaję dane dla Oddziału ZUS w Sosnowcu( na 25.10)

Liczba zarejestrowanych wniosków – 4842

Liczba wydanych decyzji 2198, w tym przyznających – 2045

Najczęściej powód NIEprzyznania świadczenia wynikał z przekroczenia progu 1600 zł brutto.W województwie śląskim wnioski o 500+ dla niesamodzielnych złożyło ponad 29 tys. osób. Co oznacza, że 35 proc. szacunkowej liczby uprawnionych do tego świadczenia, już to zrobiło. W naszym regionie decyzje przyznające otrzymało blisko 10 tys. wnioskodawców. Do ponad 3,5 tys. pierwsze pieniądze przesłane zostały w październiku, kolejne 6,1 tys. osób otrzyma je w listopadzie.

Z dotychczas złożonych wniosków o to świadczenie wynika, że częściej występują o nie kobiety (59 proc. wnioskujących). Jeśli chodzi o strukturę wiekową to najwięcej formularzy ESUN wpływa od osób w wieku 60 lat - 74 lata (ponad 32 proc.), drugą liczbą grupę wnioskodawców stanowią osoby 75 lat i więcej (ponad 22 proc). W naszym województwie wśród wnioskodawców jest też 12 obcokrajowców.
Przypomnijmy, świadczenie 500+ dla niesamodzielnych jest adresowane do osób, które ukończyły 18 lat, mieszkają na terytorium Polski, są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a łączna wysokość dotychczasowych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych nie może przekraczać kwoty 1 600 zł brutto. Przekroczenie tego kryterium dochodowego to w 80 proc. przyczyna wydania decyzji odmawiającej świadczenie.
zus2019

Nie zawsze będzie to 500 zł
- Należy pamiętać o tym, że nie zawsze świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało w wysokości 500 zł. W takiej maksymalnej wysokości świadczenie otrzyma osoba, która poza spełnieniem innych warunków przewidzianymi w przepisach, spełni także kryterium dochodowe, tzn. łączna kwota tego świadczenia i innych świadczeń finansowanych ze środków publicznych, które otrzymuje, nie może przekracza 1600 zł. Na przykład: osoba, która ma emeryturę w wysokości 1400 zł brutto, uzyska świadczenie uzupełniające w kwocie 200 zł. Z dotychczas złożonych wniosków w śląskich oddziałach ZUS wynika, że najwięcej osób otrzyma świadczenie w pełnej wysokości, czyli 500 zł. Ale mamy też w dwudziestu jeden przypadkach wypłaty, które nie przekroczą 10 zł. Są też takie w wysokości nieco ponad 3 zł, czy 1 zł, a nawet 40 groszy - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Konieczny wniosek
Aby otrzymać świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji należy przede wszystkim złożyć wniosek – formularz ESUN, który jest dostępny na stronie internetowej, a także w każdej placówce ZUS. Wniosek może złożyć sam zainteresowany lub jego przedstawiciel ustawowy, pełnomocnik bądź opiekun faktyczny. Wniosek można też złożyć elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Wystarczy mieć założone konto na PUE i dysponować certyfikatem kwalifikowanym lub darmowym profilem zaufanym ePUAP.
Jeśli wnioskodawca nie posiada orzeczenia potwierdzającego niezdolność do samodzielnej egzystencji albo upłynął okres, na który zostało ono wydane, to do wniosku o to świadczenie powinna dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką się znajduje oraz – jeśli posiada – dokumentację medyczną i inne dokumenty, które mają znaczenie przy orzekaniu o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Samo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, nawet znacznym, nie jest dokumentem równoważnym z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Właściwe orzeczenie musi mieć każdy, również osoby po 75. roku życia, którym z racji wieku ZUS z urzędu przyznał dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty.
- Jeśli mamy trudności w pozyskaniu od lekarzy zaświadczeń o stanie zdrowia to ZUS nie będzie wymagał tego dokumentu. Poprosimy osobę składającą wniosek o świadczenie uzupełniające o wypełnienie dodatkowego formularza OL-9A (informacji o miejscach leczenia). Na podstawie tych informacji ZUS we własnym zakresie pozyska dokumentacje medyczną niezbędną do wydania orzeczenia – dodaje rzeczniczka.

Beata Kopczyńska
regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa śląskiego
zus2019a

Czytaj dalej...

Felieton periodyczny - Podatki nie są własnością płacącego
procent
Jeśli się komuś daje cokolwiek, w tym wypadku pieniądze "daje" obywatel państwu w formie podatku, to te pieniądze nie są już jego. Tylko obdarowanego.
Pieniądze z podatków nie są pieniędzmi podatnika! Pracujesz legalnie - na całym świecie masz obowiązek, a nie widzimisię, płacenia podatków.

Wpływy z podatków są pieniędzmi przeznaczonymi do rozdysponowania przez władzę ustawodawczą i wykonawczą tak, aby wyrównywać szanse każdego obywatela, Polaka. Zadaniem Państwa jest wspieranie tych, którzy nie dają sobie rady tak dobrze, jak ci, którzy mogliby spać na pieniądzach.

Jeśli jakiś sfrustrowany obywatel marudzi, ze 500+ to jego pieniądze, to po pierwsze, to nie są jego pieniądze, tylko państwa, które ma je na podstawie prawa ustanowionego wykorzystać.
Po drugie pieniądze takie, podobne jak u nas 500+ są dysponowane w krajach całej Europy, więc nie jesteśmy enklawą w kosmosie.

Miarą człowieczeństwa jest wspieranie słabszych, a to dzieje się tak w innych krajach, jak i w Polsce.

Nie chcesz, aby Twoje pieniądze trafiały do biednych, słabszych, do dzieci, niepełnosprawnych, użyj karty do głosowania.
Jeżeli demokracja sprawi, że wygra inna partia, która pieniądze z podatków weźmie dla siebie, albo wyda na co innego, jednocześnie wspierając oszustwa podatkowe, bądź organizując koncerty Madonny za wielkie miliony, budując niewydolne, wadliwe oczyszczalnie ścieków za cenę największą na świecie, albo kupując wadliwe helikoptery dla armii, itp, itd, będziesz zapewne usatysfakcjonowany.

Kiedy demokracja postanowiła, że jest inaczej, bądź silny, weź na klatę porażkę tych, których wspierasz i swojego światopoglądu, i czekaj do następnych wyborów.

Jeśli się nie zgadzasz z dystrybucją tych pieniędzy przez władzę, to nie dawaj, ale pamiętaj, że zarówno partia, której jesteś przeciw, jak i partia, którą popierasz wsadzi Cię do pierdla za unikanie płacenia podatków, a co najmniej obarczy solidna karą.

Wszystko...

podatkia

Czytaj dalej...

Czego się wystrzegać w trakcie wprowadzania robotyzacji przemysłowej do firmy?
robotyfirmaCzy obecnie można uznać robotyzację przemysłową za standard firm produkcyjnych?

Zdania mogą być podzielone, co nie zmienia faktu, że jej powszechność stała się faktem. Natomiast jeśli zostanie w nieodpowiedni sposób wdrożona, to będzie mowa nie tylko o zmarnowaniu czasu, ale przede wszystkim pieniędzy.

Polskie przedsiębiorstwa decydujące się na ten ruch wciąż są jeszcze w tyle za fabrykami z Niemiec, czy Chin, przez to znacznie częściej zdarza się im popełnić błędy. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka z nich wraz z propozycjami ich eliminacji. Partnerem artykułu jest lider optymalizacji i automatyzacji produkcji Fanuc.

fot: Sabine Peters https://www.kredite.org

Brak określonego celu biznesowego

Właściciel firmy chcący wprowadzić w poczet swojej hali/hal produkcyjnych odpowiednią maszynerię, powinien wiedzieć, co dzięki temu osiągnie. Motywacje mogą być następujące:

 • zwiększenie wydajności,
 • redukcję kosztów,
 • zapewnienie większego bezpieczeństwa fizycznym pracownikom.

Kluczowy jest zatem określony cel biznesowy. Nieuzasadniona i kosztowna inwestycja w postaci kupna robotów oraz sprzętu przemysłowego będąca jedynie kaprysem technologicznym sama z siebie brzmi abstrakcyjnie, nie wspominając o niepotrzebnym uszczupleniu firmowego kapitału.

robotyfirma 2fot: Sabine Peters https://www.kredite.orgBagatelizowanie analizy technicznejBez konsultacji z firmowym technologiem dotyczącej przeprowadzenia analizy technicznej danych stanowisk produkcyjnych przeprowadzenie tak rozbudowanego procesu, jak automatyzacja procesów produkcyjnych nie będzie rozsądnym posunięciem. Mowa o człowieku z doświadczeniem i wiedzą dotyczącą ról poszczególnych maszyn w przedsiębiorstwie. Taka analiza powinna zawierać właściwe plany na wykorzystanie robotów, koncepcję ich zainstalowania i określony budżet, który firma jest w stanie udostępnić.

Nieprzeprowadzanie testów

Co jednak po planach, koncepcjach i budżecie, gdy nieprzeprowadzone zostaną testy wykazujące, że wspomniane składowe mają rację bytu? Długość trwania testów zależna jest od tego, jak kompleksowe one będą, natomiast absolutnym minimum jest zagospodarowanie przynajmniej kilku tygodni, maksimum – parę miesięcy. Warto wspomnieć o w opinii wielu właścicieli firm najtrudniejszym procesie związanym z automatyzacją, czyli włączenie jej do produkcji o charakterze seryjnym. Ilość koniecznych modernizacji wymaga dużej grupy ludzi zdolnych do nadzorowania przebiegu poszczególnych zadań.

Czytaj dalej...

Myślisz o zmianie strony internetowej? Sprawdź czy to dobry moment
mac 459196 960 720Strona internetowa - całkiem atrakcyjna i dopracowana w każdym szczególe - to z pewnością powód do zadowolenia. Jednak może się okazać, że takim stanem rzeczy będziemy cieszyć się jedynie przez chwilę. Dlaczego? Otóż moda na konkretny design stron szybko przemija, równie szybko zmieniają się wytyczne w zakresie optymalizacji. Może zatem się okazać, że pora wprowadzić zmiany na stronie internetowej - o ile nie chcemy pozostać w tyle i oczekujemy, że nasza strona będzie kluczowym narzędziem dla osiągnięcia sukcesu.

Możesz wiele zyskać, ale i stracić

Jak twierdzą specjaliści z eactive.pl, sygnałów zwiastujących, że potrzebna jest nam nowa strona internetowa, jest całkiem sporo, na szczęście ich identyfikacja nie jest trudna. Na co zatem warto zwrócić uwagę? Podstawowe czynniki determinujące płynność działania strony oraz wpływające na to, jak strona będzie postrzegana przez użytkowników, to przede wszystkim:

Wygląd, który nie przyciąga uwagi

Nieatrakcyjny, przestarzały wygląd strony odstrasza użytkowników i zniechęca potencjalnych klientów. Firma w takim przypadku postrzegana jest jako nienadążająca za tym, co nowe i na czasie. Co więcej, przestarzała strona może generować problemy z prawidłowym wyświetlaniem się, zwłaszcza na urządzeniach mobilnych.

Nieprawidłowe zarządzanie stroną

Uaktualnianie treści na stronie czy też zmiany jej układu powinny przebiegać sprawnie i płynnie. Niewłaściwe zarządzanie stroną może w tym przypadku spowodować konieczność jej "wyłączenia" na czas wprowadzania wszelkich zmian, co będzie z pewnością negatywnie odebrane przez użytkowników.

Monitoruj liczbę odrzuceń

Jeśli osoby wchodzące na naszą stronę nie przeglądają jej, a odrzucają i zamykają już "na starcie", oznacza to, że jest ona dla nich po prostu nieatrakcyjna.

Wersja mobilna to podstawa

Aktualizacja strony internetowej polegać będzie także na przygotowaniu szablonu, który będzie automatycznie dostosowywał się do rozdzielczości danego urządzenia. Alternatywnym rozwiązaniem będzie stworzenie dedykowanej wersji mobilnej. Strona nieprzystosowana do tabletów i smartfonów zdecydowanie zawęża grono potencjalnych użytkowników, bo to właśnie na urządzeniach mobilnych najczęściej korzystamy z internetu.

Czas

Wolno ładująca się witryna to jeden z najlepszych sposobów, aby zniechęcić, a nawet zirytować użytkowników. Dlatego warto sprawdzić szybkość strony za pomocą narzędzi dostępnych w sieci.

Pozycjonowanie a strona internetowa

Nasza nowa strona internetowa powinna być atrakcyjna dla użytkowników, ale także dla... wyszukiwarki. Dlatego, aby poprawić pozycję w jej rankingu, nie można zapomnieć o temacie, jakim jest pozycjonowanie stron. Aktualizacja strony internetowej to dobry moment, aby podjąć tę kwestię - najlepiej korzystając z pomocy profesjonalistów.

Zmiany na stronie internetowej powinny mieć na celu jej uproszczenie, nadanie jej nowoczesnego, zgodnego z obowiązującymi trendami w zakresie web design, charakteru. Aktualizacja powinna pozwolić użytkownikom na łatwe, intuicyjne poruszanie się po stronie, która z kolei powinna zapadać im w pamięć. Tutaj liczy się każdy szczegół - unikatowe logo firmy, układ strony, a nawet dobrana czcionka.

mac 459196 960 720a

Czytaj dalej...

Pożyczka dla nowego przedsiębiorstwa
pozyczkao1Właściwe rozpoczęcie działalności gospodarczej jest nierozłącznie związane z inwestycją dużej ilości pieniędzy. Przy tym nie wszyscy właściciele firm będą mieć do dyspozycji taki kapitał. Dlatego szansy na odpowiednie wdrożenie się w rynek dopatrują się w pożyczce bankowej.

W jaki sposób mogą oni ją uzyskać? Na to pytanie pomoże nam odpowiedzieć pośrednik finansowy Expander.


Pierwsze kroki

Etap kreowania kształtu przedsiębiorstwa mimo, że wymagający jest dopiero pierwszym z długotrwałego i wymagającego procesu budowy firmy. Mowa tu przecież o sporym ryzyku, konieczności wstrzelenia się w potrzeby konsumentów, aby można było mówić o odpowiednim wyniku finansowym pozwalającym zarówno na utrzymanie się, jak i gromadzenie kapitału.

Według danych statystycznych ¾ młodych biznesów ogłasza upadłość po upływie maksymalnie 24 miesięcy. Nie należy traktować tego jedynie w charakterze przestrogi dla osób zainteresowanych otworzeniem własnej firmy i samych banków, a możliwości wyciągnięcia wniosków.

Dostępne oferty kredytowe dla przedsiębiorców

Ludzie chcący uzyskać kredyt dla nowych firm mogą się z początku rozczarować skromną ilością dostępnych ofert. Jedną z nich przy tym będącą korzystniejszą jest ta dotycząca finansowania przedsiębiorstwa od pierwszego dnia jego działalności. Druga tyczy się działalności istniejących na rynku od przynajmniej 6, a najlepiej 12 miesięcy, które to dla banku są bardziej atrakcyjne i pewniejsze.
pozyczkao2
Sumy oferowane przez instytucje finansowe wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Przy czym omawiane propozycje bankowe funkcjonują na znacznie gorszych warunkach niż tych charakterystycznych dla tradycyjnych kredytów konsumenckich. Wszystko z powodu wysokich oprocentowania i krótszych okresów spłaty.

Warunki do uzyskania kredytu

Przed podjęciem decyzji co do wniosku potencjalnego kredytobiorcy bank musi przeanalizować jego sytuację finansową. Aby zapewnić sobie większe szanse, warto na początku mieć przygotowany plan biznesowy. Skrupulatne zajęcie się tym dokumentem powinno obejmować umieszczenie w nim analiz rynkowych, perspektyw i ewentualnych zagrożeń. Przyda się również posiadanie planu budżetowego, uwzględniającego zarówno dochody, jak i koszty utrzymania przedsiębiorstwa. Kluczowe będzie pokazanie bankowi, że otrzymane pieniądze nie zostaną w żadnym razie wykorzystane w nieumiejętny sposób.

Czytaj dalej...

Drewniane zabawki to dobry wybór
drewniane zabawki
Drewniane zabawki to, z całą pewnością zabawki, w które warto inwestować! Posiadają one cały szereg zalet, a przecież warto przywiązywać uwagę do jakości oraz wykonania dziecięcych zabawek. W końcu są to elementy, którymi dzieci bawią się przez cały dzień. Warto więc zadbać o ich bezpieczeństwo.

tamaja pl drewniane zabawkiDrewniane zabawki- jakie posiadają zalety?

Przede wszystkim są to zabawki i akcesoria szczególnie trwałe. Drewno praktycznie od zawsze kojarzone jest z wytrzymałością, wysoką jakością oraz solidnością wykonania. Zabawki drewniane mogą więc zachować odpowiednią formę nawet przez wiele długich lat. Są to też zabawki ponadczasowe, ponieważ produkowane były od wielu wieków i nic nie wskazuje na to, aby miały wyjść z mody. Zabawkami z drewna bawili się dziadkowie oraz rodzice. Zabawki wykonane z drewna są także bardzo bezpieczne, nawet dla dzieci, które wszystko wkładają do buzi.

Warto jednak sprawdzić, jakimi ewentualnie farbami pokryte są zabawki. W przypadku tych wysokojakościowych zazwyczaj jest to farba całkowicie bezpieczna dla organizmu. Dlatego drewniane zabawki mogą być gryzione i wkładane do ust nawet przez najmłodsze pociechy.

Gdzie kupić drewniane zabawki wysokiej jakości?

Z całą pewnością w tym przypadku warto udać się do specjalnego sklepu, który oferuje zabawki drewniane przeznaczone dla dzieci w różnym wieku. Bardzo często takie zabawki są oryginalne i kosztują nieco więcej. To dlatego warto kupować je jedynie w wyspecjalizowanych sklepach, aby mieć pewność, iż faktycznie płaci się za jakość.

Ciekawych ofert można szukać także bezpośrednio u producentów. Czasami znaleźć można także sklepy, które oferują wykonanie takiej zabawki na zamówienie. Naturalnie wiąże się to z większymi kosztami, ale dzięki temu uzyskać można naprawdę oryginalny dodatek, jakiego nie będzie miał nikt inny, co już samo w sobie jest wspaniałe!

zabawki z drewna tamajaNa jakie zabawki należy się zdecydować?

Na pewno doskonałym wyborem będą klocki wykonane z drewna. Jest to wybór naprawdę na długie lata, ponieważ takich klocków praktycznie nie da się zniszczyć. Można kupować je na kilogramy albo w postaci gotowych zestawów, z których można stworzyć konkretne projekty.

Oczywiście fajną alternatywą są także samochodziki drewniane. Są to bardzo proste modele, które doskonale podbiją dziecięce serca. W końcu w tym przypadku prostota i funkcjonalność są kluczowe! Warto wybierać modele w różnych kolorach.

Wśród drewnianych zabawek wskazać można także te najbardziej rozwijające typu liczydło, czy gotowe zestawy nawiązujące do danych roli społecznych. Na przykład prawdziwym hitem są drewniane kuchenki oraz wszelkiego rodzaju elementy do gotowania. Tak pięknie wykonane elementy dają naprawdę ogrom radości i są niezastąpioną rozrywką dla kilkuletnich dzieci. Na pewno to też dobry wybór na prezent.

Dla jakich dzieci klocki drewniane będą dobrym wyborem?

Drewno jest surowcem naturalnym, dzięki czemu może być używane już nawet przez najmłodsze dzieci. Warto jednak zwrócić uwagę także na to, jaka została użyta farba oraz, czy zabawka nie posiada żadnych dodatkowych elementów, które mogą zostać połknięte.

Jeśli chodzi konkretnie o klocki oraz samochody to na pewno dobrze jest odczekać kilka lat i pozwolić na zabawę dopiero 3-4 letnim dzieciom. Zazwyczaj to wtedy maluchy zaczynają interesować się konstrukcjami.

Źródło wiedzy: https://www.tamaja.pl/kategoria/zabawkidrewniane zabawkia

Czytaj dalej...

Soczysta pieczeń z indyka – dwa proste i smakowite pomysły
barbecue 1239146 1920 1200Pochodzący z Ameryki Północnej indyk to dostojny ptak, powszechnie ceniony za swoje słynące z wysokiej jakości mięso.

Szczególnie lubiane jest ono przez sportowców i kulturystów, ze względu na wysoką zawartość pełnowartościowego białka, w połączeniu z niewielkimi ilościami tłuszczów.

Wielu rodziców małych dzieci decyduje się właśnie na nie jako na pierwsze mięso w jadłospisie pociech.

Konsumenci mniej wymagający pod względem diety też bardzo cenią indyka, chwaląc jego delikatność i soczystość.

Przedstawiamy Państwu dwa przepisy na pieczeń z indyka, które pozwolą wydobyć z niego to, co najlepsze.

Pieczony filet z indyka w pikantnej marynacie

Nieskomplikowana w przygotowaniu pieczeń, podkreślająca kruche indycze mięso nutami ostrych przypraw.

 • Poziom trudności: łatwe
 • Liczba porcji z podanych składników: około 3
 • Danie obiadowe

Składniki:

 • 0,5 kg filetu z piersi indyka
 • 3 łyżki oliwy
 • 0,5 łyżeczki soli
 • 2 ząbki czosnku
 • 1,5 łyżeczki ostrej papryki
 • łyżeczka słodkiej papryki
 • łyżeczka mielonego czarnego pieprzu
 • 0,5 łyżeczki curry

Przygotowanie:

 1. Mięso umyć i osuszyć
 2. Pozostałe składniki połączyć w misce i dokładnie wymieszać
 3. Natrzeć indyka marynatą, zawinąć w folię spożywczą i wstawić na kilka godzin (albo na noc) do lodówki
 4. Rozgrzać piekarnik do 190°C, przełożyć mięso do naczynia żaroodpornego i piec przez 30-45 minut
 5. Bezpośrednio przed podaniem pozwolić pieczeni postać przez kilka minut w temperaturze pokojowej i pokroić w plastry

Glazurowana pierś z indyka

Efektowne, nieco czasochłonne ale satysfakcjonujące danie, kuszące błyszczącą skórką i bogatym aromatem.

 • Poziom trudności: przeciętne
 • Liczba porcji z podanych składników: około 4
 • Danie obiadowe, odświętne

Składniki:

 • 0,6-0,8 kg piersi z indyka
 • 4 łyżki masła
 • 1 marchewka
 • 1 cebula
 • 2 łyżki miodu gryczanego
 • 1 łyżka ostrej musztardy
 • 1/4 szklanki sherry
 • 0,5 l rosołu drobiowego
 • sól
 • pieprz biały

Przygotowanie:

 1. Pierś z indyka opłukać, osuszyć i oprószyć solą oraz białym pieprzem
 2. Sklarować masło i oblać nim mięso
 3. W naczyniu żaroodpornym wstawić mięso na 35 min do piekarnika nagrzanego do 220°C. W trakcie pieczenia przewrócić je parokrotnie i polewać sosem
 4. Umytą marchew oraz obraną cebulę pokroić w kostkę
 5. Wymieszać miód z musztardą
 6. Na 10 min przed końcem pieczenia posmarować mięso miodem z musztardą i dodać marchew z cebulą do sosu. Po tym zabiegu nie przewracać piersi
 7. Po skończonym pieczeniu wyjąć indyka i nie narażając go na wychłodzenie dodać do sosu sherry i rosół
 8. Połowę sosu odparować, jeśli zajdzie taka potrzeba – doprawić solą i pieprzem, przecedzić i podać w sosjerce

Mamy nadzieję że dwa powyższe przepisy skuszą Państwa do sięgnięcia po smaczne i zdrowe mięso indycze. Bez względu na to, który z nich Państwo wybiorą, nam pozostaje jedno: życzyć smacznego!

Wingsofquality.eu
Przepisy kulinarne zostały dostarczone przez portal Wingsofquality.eu - źródło informacji o mięsie indyczym.

 

barbecue 123911200

Czytaj dalej...

Szkoła Tańca "Sukces" zaprasza...


szkolatancasukces

SZKOŁA TAŃCA SUKCES W JAWORZNIE
Zaprasza mamy, córki, siostry, babcie na:

LATINO SOLO DLA PAŃ POCZĄTKUJĄCYCH ‼️

taniec 1

- Połączenie zajęć ruchowych z rytmami gorących tańców latynoskich
- Idealne dla pań, które nie mogą skorzystać z kursów tańca w parach
- To aktywnie i interesująco spędzony czas w gronie znajomych niezależnie od wieku
- To praca nad swoją sylwetką oraz doświadczanie pozytywnych reakcji , wynikających z samej formy ruchu i artystycznej strony tańca i muzyki
- Na koniec dnia to również czas na rozładowanie emocji

DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH "LATINEK"!!!
Zapraszamy do zapisów :501105134, 503115175 lub kontakt@sukces-jaworzno.pl
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Szkoła Tańca SUKCES w Jaworznie
Zaprasza na KURS TAŃCA UŻYTKOWEGO
dla par dorosłych 40+,50+,60+....

taniec 2

- Dołącz do grona naszych kursantów, którzy pod okiem cierpliwego instruktora doskonalą swoje umiejętności
- Po trzech miesiącach nauki dołącz do naszego Klubu Dorosłego Miłośnika Tańca
- Spędź miło i efektywnie czas ze swoją drugą połową
- Zaproś swoich znajomych- i znajdźcie w tańcu wspólną pasję
- Szalej z nami na naszych wieczorkach tanecznych
Zapraszamy do zapisów :
501105134, 503115175 lub kontakt@sukces-jaworzno.pl

P. S.

Jeśli się boisz lub wstydzisz, to pomyśl sobie, że inni kursanci też się boją lub wstydzą, a my zapewniamy, że nasz instruktor wie, że się boisz lub wstydzisz, więc stanie na głowie, żebyś z każdym dniem coraz mniej się bał i wstydził ?

---------------------------------------------------------------------------------------------------

SZKOŁA TAŃCA SUKCES W JAWORZNIE rozpoczyna
NABÓR CHŁOPCÓW I DZIEWCZĄT
na zajęcia tańca towarzyskiego!!!

- Klub Maluszka (rocznik 2015)
- Poziom 1, grupa młodsza (roczniki 2013,2014)
- Poziom 1, grupa starsza (roczniki 2012-2008)

taniec 3jpg

SZKOŁA Z KILKUNASTOLETNIM DOŚWIADCZENIEM ORAZ WIELOMA SUKCESAMI KRAJOWYMI I MIĘDZYNARODOWYMI.
Zapraszamy do zapisów :
501105134, 503115175 lub kontakt@sukces-jaworzno.pl

DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH MISTRZÓW ‼️

Nasza strona na Facebooku - https://www.facebook.com/sukces.jaworzno

szkolatancasukces1

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us