Menu
reklama
reklama

Breaking news 2 (127)

Psia kupa jak bumerang

psiakupa 1Tak.  Psia kupa powraca jak bumerang do publicznej dyskusji o przestrzeni miejskiej. Jest to również dyskusja zadaniach instytucji samorządowych, jak i zadaniach właścicieli terenów w mieście.
Pamiętajmy, że bardzo dużo terenów leży w gestii prywatnych, bądź spółdzielczych zarządów, do czego te z oporem się przyznają, chcąc wywołać wrażenie, że za wszystko odpowiedzialne jest miasto.

Dawid Domagalski, jaworznicki radny po raz kolejny pisze o wywołanym kilka dni temu temacie psich odchodów. Te są pozostawiane przez ich właścicieli na trawnikach, chodnikach. A to przecież prawny obowiązek! Ci usprawiedliwiają swoją bezczynność wobec kupek, brakiem specjalnych koszy. Czy to dające się przyjąć usprawiedliwienie?
A gdyby w rynku nie było miejskiej toalety, to czy usprawiedliwionym byłoby wypięcie pośladków na przykład pod jaworem i pozostawienie tam, kolokwialnie mówiąc, "klocka"? Kulturę wynosimy z domu.
Co o tym ma do powiedzenia Dawid Domagalski? Zapraszamy do lektury.

Czytaj dalej...

Dlaczego fotografowie nie lubią być okradani?

 

fotoaparat1Kilku znajomych fotografów, czy też osób, zajmujących się amatorskim robieniem zdjęć prosiło, abym napisał i opublikował kilka zdań na temat plagi zalewającej internet oraz inne media. Plagą tą jest kradzież zdjęć: czyli ściąganie ich bez skrupułów przez inne osoby, czy media, czy instytucje i publikowanie ich jaki ilustracji własnych materiałów prasowych czy reklamowych, czy też po prostu - dla ubarwienia np profilu.
W zależności od dziedziny sztuki podobny felieton mógłby napisać muzyk, plastyk, aktor, reżyser, dziennikarz.

A kto lubi? Nikt. Tyle że praca fotografia jest przez resztę pracującego społeczeństwa traktowana jak coś, co tenże wykonuje z zamiłowania, z pasji.
Dlaczego więc, skoro swoje zdjęcie raz "wrzucił" do sieci, to po jakimś czasie upomina się o zapłatę, gdy ktoś to zdjęcie wykorzysta: ściągnie i opublikuje na własnej stronie, czy profilu na portalu społecznościowym?

Czytaj dalej...

Milionowy plan rozbudowy sieci wod-kan przyjęty


mpwikkolaz0118Wilkoszyn, Jeziorki i Cezarówka zostaną wyposażone w kanalizację!!!

Podczas Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Wodociągów Jaworzno sp. z o. o., które odbyło się 15 stycznia, Prezydent Miasta Paweł Silbert zatwierdził wieloletni Plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych. Plan nakłada
na przedsiębiorstwo wodociągowe zakończenie obecnych i kontynuację dalszych inwestycji w zakresie modernizacji infrastruktury wod-kan. Plan obejmuje lata 2018 – 2021, a jego łączna wartość szacowana jest na 93 mln zł.
Przedstawiony plan to konsekwencja naszej polityki dotyczącej wymiany sieci wod-kan
dla mieszkańców. Od 2010 realizowany jest w mieście projekt kanalizacyjny, który doczekał się już sześciu edycji. Od tego czasu za blisko 320 milionów złotych, wodociągi wybudowały

Czytaj dalej...

Bezpieczne ferie - Inspekcja Sanitarna przypomina

 

feriezimoweW związku ze zbliżającymi się w województwie śląskim feriami zimowymi, uprzejmie państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Jaworznie zwraca się do mieszkańców o zwrócenie uwagi na przygotowaną ulotkę i plakat, mówiące o najważniejszych sprawach mówiących o bezpieczeństwie zarówno dorosłych jak i dzieci podczas okresu ferii...

Celem akcji „bezpieczne ferie 2018” jest stworzenie bezpiecznych warunków wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie woj. śląskiego poprzez prowadzenie działalności informacyjno-edukacyjnej, zwłaszcza w zakresie bezpiecznych zachowań zdrowotnych.

Zapraszamy do lektury

Czytaj dalej...

MPWiK informuje - Przepięcia na os. Stałym

 

Przepiecia na os Stalym aOd jutra tj. od 16 stycznia firma wykonawcza nowej sieci wodociągowej na osiedlu Stałym przystąpi do sukcesywnego przepinania bloków na nową instalację. Oznacza to,
że w poszczególnych klatkach, blokach na terenie osiedla mogą nastąpić czasowe wyłączenia wody (2-3 godzinne). Związane jest to m.in. z połączeniem instalacji wewnętrznej z nowo wybudowaną siecią zewnętrzną oraz montażem urządzenia pomiarowego.

Prace przełączeniowe zostały zaplanowane na okres do końca lutego br. O wszystkich wyłączeniach wykonawca, firma Insbud, będzie informować zarządcę budynku
oraz umieszczać ogłoszenia na klatkach schodowych. Temat dotyczy bloków przy ulicy Langego, Sempołowskiej, Starowiejskiej, Klonowej, Jaśminowej, dla których od 2017 roku prowadzona była wymiana sieci wodociągowej o wartości 1,5 mln złotych.

Czytaj dalej...

Wspieramy rodziny – wspólna uchwała żłobkowa

Wspieramy rodziny – wspólna uchwała żłobkowa

12 stycznia 2018, 15:40

zlobkiporozumPodczas styczniowej sesji Rady Miejskiej, radnym zostanie przedłożony projekt uchwały inicjującej powstanie żłobka publicznego i wsparcia finansowego opieki w żłobkach i klubikach na terenie Jaworzna. To wspólna propozycja środowiska jaworznickich mam i prezydenta Pawła Silberta.

Podczas spotkania, które odbyło się 11 stycznia br., w Urzędzie Miejskim w Jaworznie na zaproszenie Zastępcy Prezydenta Miasta Jaworzna, Moniki Bryl z udziałem Pani Małgorzaty Kudrej i Pani Anny Fitrzyk, przedstawicieli wnioskodawców, przedyskutowano możliwe rozwiązania, które doprowadzą do sfinalizowania intencji społeczności wyrażonej poprzez zebrane podpisy pod obywatelskim projektem dotyczącym jaworznickiego żłobka.(za portalem www.um.jaworzno.pl)

Efektem spotkania jest skierowanie na najbliższą sesję Rady Miejskiej w Jaworznie uchwały intencyjnej o utworzeniu takiej placówki, dopłatach do niepublicznych żłobków i klubików dziecięcych. Przedyskutowano też ważniejsze kwestie związane z uruchomieniem żłobka, które będą przedmiotem szerokiej dyskusji podczas otwartego spotkania adresowanego do środowiska jaworznickich rodziców, zaplanowanego na 30 stycznia 2018 r.

- Spotkanie było bardzo potrzebne, cieszę się, że mogłyśmy w dobrej atmosferze wyjaśnić przede wszystkim wątpliwości prawne obywatelskiego projektu uchwały. Co do tego, że w mieście powstanie żłobek publiczny i system dopłat zgadzamy się bezspornie. Na styczniową sesję przedłożymy uchwałę intencyjną w tej sprawie, a do końca marca konkretne już uchwały o utworzeniu, statucie i dopłatach -  mówi Monika Bryl, zastępca prezydenta.

Zgodnie z założeniami nowa placówka powstanie we wrześniu tego roku, w budynku przy ul. 3 Maja 16 i funkcjonować będzie w nim równolegle z przedszkolem. W tym czasie uruchomiony zostanie także system dotacji dla niepublicznych żłobków i klubów dziecięcych.

- Inicjatywa jaworznickich rodzin jest zbieżna z naszymi działaniami i mocno wpisuje się w program „Jaworzno wspiera rodziny”. W 2017 r. złożyliśmy wnioski o dofinansowanie środkami zewnętrznymi kosztów remontu i funkcjonowania publicznego żłobka oraz o dofinansowanie zadania w ramach programu Maluch Plus - mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Obrazek

Czytaj dalej...

Nowe strefy ochronne ujęć

 

 

strefyochr0118Osoby spacerujące, biegające, czy też jeżdżące na rowerze, zwłaszcza po zielonych terenach Jaworzna, mogą napotkać na swojej drodze niebieskie tabliczki sygnalizujące przynależność terenu, na którym przebywają do strefy ochronnej ujęcia wody. Strefy, choć niewidoczne istniały zawsze. Teraz ich obszar zostanie bardziej uwidoczniony.

To efekt działań spółki wodociągowej, która końcem 2017 roku uzyskała od Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej decyzje związane z aktualizacją stref ochronnych. Ze względu na przemysłowy charakter miasta i warunki hydrogeologiczne, MPWiK wystąpił o wyznaczenie takich stref dla ujęć głębinowych.

Czytaj dalej...

Przedświąteczne zakupy - Rzecznik Konsumentów radzi

 

jarmark jaworzno swieta 16a900 54Grudzień to miesiąc intensywnych zakupów związanych ze zbliżającymi
się świętami. Bardzo łatwo o nietrafiony prezent czy decyzję pod wpływem kuszących „promocji”.

O czym powinniśmy pamiętać, kupując prezenty?

  • Tylko gdy kupujemy produkt przez Internet, możemy zrezygnować z zakupów bez podawania powodu w ciągu 14 dni od dnia jego odbioru.
  • 2 lata – tyle wynosi czas na zgłoszenie reklamacji od momentu zakupu. Reklamację składamy w sklepie, w którym zrobiliśmy zakupy. Najlepiej na piśmie. Kupując rzeczy na wyprzedaży, z ekspozycji lub z promocji – mamy tyle samo praw, co w przypadku zakupu po cenie regularnej.
Czytaj dalej...

Dzień dla Biznesu w Jaworznie - baza wiedzy o przedsiębiorczości

 

dzienbiznesu301117 730 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się Jaworznicki Dzień dla Biznesu. Wydarzenie zorganizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Jaworznie to inicjatywa poświęcona przedsiębiorcom. Podczas spotkania omówiono działalność instytucji publicznych wspierających lokalny biznes oraz przedstawiono zmiany w przepisach prawnych, ważnych z punktu widzenia prowadzenia działalności gospodarczej.

Podczas spotkania zaproszeni specjalnie na tę okazję prelegenci przedstawili m.in tematykę w zakresie wsparcia zatrudnienia, pozyskania środków na poprawę warunków pracy, ulg w zakresie podatków od nieruchomości, ulg i preferencji dla zatrudniających niepełnosprawnych oraz e-składki i e-ZLA.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us