Menu
reklama

Miasto (165)

70 wniosków mieszkańców na 2017 rok

 

jbo17obr23 pomysły na projekty ogólnomiejskie i 47 wniosków na projekty dzielnicowe złożyli do urn mieszkańcy Jaworzna w ramach JBO 2017. Najwięcej pomysłów na wykorzystanie budżetu obywatelskiego w dzielnicy mają mieszkańcy Ciężkowic i Jelenia - 5. Żadnego wniosku nie złożyli mieszkańcy obszaru Azot, Stara Huta.

W poniedziałek, 4 lipca br. w sali obrad Urzędu Miejskiego publicznie otwarto urny z wnioskami złożonymi przez mieszkańców.

Czytaj dalej...

Nowy kształt metropolii. Sukces Prezydenta Pawła Silberta

herbjaworznoDziałania podjęte przez Prezydenta Jaworzna Pawła Silberta spowodowały, że w zaktualizowanym przez MSWiA projekcie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, nastąpiły fundamentalne zmiany. To dla nas nowa rzeczywistość oznaczająca, że głos Jaworzna został wysłuchany i większość istotnych zmian, które zostały wprowadzone do projektu ustawy wynikają z naszej inicjatywy.

15 czerwca br. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się spotkanie międzyresortowe, na którym dyskutowano o propozycjach zmian do pierwotnego projektu ustawy. Uczestniczący w nim Prezydent Paweł Silbert, już wcześniej zgłaszał uwagi i wątpliwości dotyczące regulacji tworzących metropolię. W swoim piśmie do Pani Premier Beaty Szydło, prezydent wykazywał m.in., że ograniczenia w transporcie publicznym oraz planowaniu przestrzennym są nie do przyjęcia przez Jaworzno.

Czytaj dalej...

Inwest in Jaworzno!

inwestinjaw0616Doskonała lokalizacja, nowoczesna komunikacja, otwartość na inwestorów, bezpieczeństwo, to atuty naszego miasta. Tak reklamuje się Jaworzno w internecie, na specjalnej stronie, mającej na celu zachęcić do inwestowania na naszym, terenie.

Strona ma służyć do prezentacji walorów, potencjału Jaworzna w zakresie inwestycji i gospodarki.
Pod hasłem Elektryzujące Jaworzno działa projekt obejmujący przygotowanie i przeprowadzenie kampanii promocyjnej, ukierunkowanej na promocję inwestycyjną i gospodarczą Jaworzna, realizowaną w kraju oraz zagranicą, wykorzystującą na wielką skalę nowe media, a szczególnie narzędzie nowej komunikacji elektronicznej ? Internet, przy jednoczesnym wsparciu tradycyjnych form promocji.
Zapraszamy do odwiedzenia strony i rozpropagowania jej na szerokim internetowym forum.

  www.invest-in-jaworzno.pl

Czytaj dalej...

Ruszają kontrole Straży Miejskiej i MPWiK

 
wodociagi0616kontr CustomMieszkańcy osiedla Bory, Warpie oraz ulic Koniówka i Lipnika, mają ostatnie 4 miesiące
na podłączenie się do kanalizacji.
Zgodnie z prawem na właścicielu nieruchomości ciąży obowiązek przyłączenia jej do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Obowiązek taki nakłada art. 5 ust. 1 pkt. 2 Ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2013 roku poz. 1399 z późn. zm.). Właściciel nieruchomości ma zapewnić czystość i porządek poprzez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Nawet posiadanie bezodpływowego zbiornika na nieczystości ciekłe (szamba), nie zwalnia z tego obowiązku.

Czytaj dalej...

Jaworznicki UTW zakończył kolejny etap działalności

utw300516051600014Rok szkolny się zakończył i dla osób w wieku, który niespecjalnie ze szkołą się kojarzy. A jednak bardzo aktywne środowisko jaworznickich emerytów, rencistów chodzi systematycznie do szkoły i osiąga coraz wyższe stopnie wtajemniczenia w naukę, technikę i inne dziedziny życia w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
W poniedziałek po południu w stałym miejscu spotkań słuchaczy ? sali obrad Urzędu Miejskiego, odbyło się zakończenie kolejnego etapu działalności. W towarzystwie zaproszonych gości ? Zastępcy Prezydenta Jaworzna, Pana Tadeusza Kaczmarka i Wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej, Pani Ewy Zuber, słuchacze uniwersytetu pożegnali się przed wakacyjnym okresem, podsumowując to, co zrobili do tej pory.

Czytaj dalej...

W interesie pracowników Taurona - Posłowe PIS zadziałali

 

Artykuł pochodzi z gazety EXTRA Nr 20 (281)27 maja - 2 czerwca  2016 r.

elektr030416i003We wtorek, 17 maja, doszło do porozumienia między zarządem Tauron Polska Energia a przedstawicielami reprezentatywnych związków zawodowych (?Solidarność?, OPZZ i ZZPRC). Negocjacje między zarządem i stroną społeczną zakończyły się sukcesem. Nie będzie reorganizacji polegającej na wydzieleniu sekcji nawęglania i odpopielania z Tauron Wytwarzanie. Miejsca pracy zostaną zachowane.

Rozmowy między stroną związkową i zarządem spółki, dotyczące założeń Planu Poprawy Efektywności grupy toczyły się od połowy marca. Znacząco przyspieszyły po 6 maja, kiedy w negocjacje zaangażowała się dwójka posłów PiS z naszego regionu ? Ewa Malik i Dariusz Starzycki. W rezultacie już 17 maja udało się wypracować rozwiązania, które nie będą godzić w interesy pracowników Taurona Wytwarzanie.

Czytaj dalej...

Jaworznicki Budżet Obywatelski 2017 - nadchodzi czas pisania wniosków

jbo30m1jaSpotkania w sprawie jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego zbliżają się do końca. W czerwcu czekają nas jeszcze cztery lokalizacje, czyli Góra Piasku, Podłęże, Pańska Góra - Skałka i Pszczelnik.
Na każdym ze spotkań mieszkańcy zainteresowani pracą dla swojego najbliższego otoczenia, po wysłuchaniu ogólnych zasad zgłaszania projektów na 2017 rok, po zapoznaniu się z możliwościami finansowymi i sposobem pozyskiwania poparcia,mogą zadać pytania dotyczące szczegółów.
Duże zainteresowanie wzbudza sprawa osób, które mogą wyrażać pisemnie poparcie dla danego projektu. Teoretycznie zarówno zgłoszenie poparcia, jak i samego projektu nie jest uzależnione od wieku, ale należy zadać sobie pytanie, czy na przykład piętnastolatek, nie mówiąc już o kilkulatkach, może i powinien brać odpowiedzialność za sprawy finansowe i realizacyjne nie tanich przecież inwestycji. A więc lepiej aby pomysły zgłaszały osoby starsze, bardziej doświadczone, mające pewne rozeznanie w temacie, które nabiera się z wiekiem - mówi Pani Magdalena Tomaszewska z Referatu Inicjatyw i Konsultacji Społecznych.
Wiek zatem nie ma znaczenia ale wskazany jest po prostu zdrowy rozsądek - dodaje.
W spotkaniach nie zawsze bierze udział wielu mieszkańców. Najczęściej jednak są i tacy, którzy już mają doświadczenia związane z JBO, i tacy, którzy dopiero teraz zobaczyli swoją szansę zaistnienia w środowisku lokalnym.
W spotkaniu w Urzędzie Miejskim w dniu 31 maja uczestniczyła Pani Monika Bryl - Zastępca Prezydenta Jaworzna, która objaśniła zmiany dokonane w trakcie konsultacji od początku tego roku na spotkaniach z mieszkańcami, przez nich zainicjowane.
Teraz czas na przemyślenia w domach, wśród rodzin, przyjaciół, sąsiadów, znalezienie pomysłu na swój kawałek dzielnicy, osiedla i zaprezentowanie go w postaci wniosku.
Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby samemu taki wniosek napisać, w czerwcu zostanie zorganizowany tak zwany maraton pisania wniosków.
Odbędzie się on 16 czerwca od godziny 10 - 17 i będzie doskonałą okazją do zweryfikowania swojej wiedzy, pomysłowości, zaangażowania się w życie swojego otocznia.
Zapraszamy, bo okazja aby bezpośrednio zadecydować o wydatkach gminy nie zdarza się często.

 

 

 


 

 

jbobyczyna0516 1Pierwszy dzień spotkań informacyjnych związanych z Jaworznickim Budżetem Obywatelskim na 2017 rok już za nami.

Do Klubu Niko w Byczynie i do Klubu Kasztan w Jeziorkach zostali zaproszeni mieszkańcy Byczyny, Cezarówki Górnej i Dolnej, Jeziorek,Koźmina i Wilkoszyna.

Podstawowe założenia JBO zostały uporządkowane przez pracowników Urzędu Miejskiego i w formie prezentacji multimedialnej przedstawione przybyłym osobom - społecznikom, którzy są żywo zainteresowani działalnością na rzecz swojego najbliższego otoczenia.

Czytaj dalej...

Gródek najpiękniej wygląda w niedzielę. Wtedy na spacer


grod705160516001Całymi rodzinami można chodzić po wytyczonych ścieżkach, i choć zakazu wchodzenia w las nie ma, lepiej nie zbliżać się do krawędzi zbocza nad byłym kamieniołomem. Jest stromo, niebezpiecznie  a podłoże może się osunąć. Śmierć gotowa. I niech to będzie przestrogą. Wystarczy widoków dla wszystkich z i z bezpiecznych miejsc.
A miejsca są urokliwe, choć możemy je zwiedzić w jeden dzień, ba w kilka godzin, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby tu wracać w różnych porach roku i obserwować zmiany w przyrodzie.
Od łąk, poprzez kamieniste ścieżki i gęste leśne tereny, po rozległe połacie poniżej nas. Z góry możemy obserwować charakterystyczne punkty Jaworzna - Grodzisko, osiedle bloków przy ul Św Wojciecha, albo najwyżej położony budynek bloku socjalnego na Północnej.
grod705160516002Schodów jest mnóstwo, prowadzących w dół, nad wodę. Woda jak w Adriatyku - przejrzysta, hiperrealistycznie zielona. Jej klarowność można docenić wpatrując się z góry, kiedy to do zauważenia są cienie ryb pływających tam leniwie.
Niedzielny spacer wskazany w tym miejscu, można odetchnąć od miejskiego zgiełku, wsłuchując się w ptasie trele. To miejsce staje się już niemal tradycyjnym miejscem obserwacji rozgwieżdżonego nieba nocą. I mimo tego, że jednak w naszej aglomeracji świetlnego hałasu jest bardzo dużo, to romantyzm tam jest gwarantowany.

A jeszcze tak niedawno, bo 11 lat temu kręcono tutaj film! Polski Western  z udziałem Bogusława Lindy, Katarzyny Figury i Vala Kilmera oraz kilku innych bardzo znanych polskich aktorów!

Zapraszamy do artykułu sprzed lat - TUTAJ - Westernowy zakątek Jaworzna - bywał tu sam Val Kilmer!? - odświeżamy temat  

Czytaj dalej...

Siódma rano - w jaworznickiej bacówce wstaje dzień...

owce7maj16009Siódma rano, to pora, kiedy pilnujący owiec pan Marian sprawdza, czy rosa z traw już wyparowała. Jeśli tak, to znak, aby owieczki wyszły na swoje pastwisko i skosztowały pierwszych zielonych pędów w promykach wschodzącego słońca. Mordki są urocze, patrzą na człowieka, jakby to był ich najlepszy przyjaciel. Fakt to dzięki człowiekowi żyją w stadzie, nie brak im pożywienia na które składa się pasza w korytku oraz przede wszystkim trawa tak zielona, jak i sucha. Do dyspozycji mają wodę zmienianą tak często, jak potrzebuje tego jej świeżość, choć, jak mówi pan Marian, przecież na hali w górach wody osobno nie mają - tyle co na trawie pozostanie po nocnych rosach, albo po deszczu. Ale tam nie mają schronienia. Pasą się i śpią pod gołym niebem. Tu, w Jaworznie, w Gródku zbudowano dla nich wiatę i w razie deszczu a i zimna mogą się schować.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us