Menu
reklama
reklama
reklama

Relacje (450)

Praca górnika i energetyka - oczami dziecka - nagrody rozdane

 

konkenerggorn0318 108Niemal 500 prac przysłały dzieci na konkurs, który już od 7 lat funkcjonuje w artystycznej przestrzeni miasta, a od lat dwóch jest konkursem ogólnopolskim.

"Praca górnika i energetyka - oczami dziecka" bo taki ma tytuł, odbywa się w trzech kategoriach wiekowych: dzieci przedszkolnych, klas I do II, i klas IV do VII szkół podstawowych.

Po raz drugi nieformalnie pojawiła się kategoria specjalna, obejmująca niepełnosprawne umysłowo dzieci, które nadesłały wiele prac i bardzo ważnym było zauważenie niezwykłych pomysłów, wrażliwości i zdolności tychże dzieci.

Uroczystość przyznania nagród odbyła się w Miejskiej Bibliotece publicznej, z udziałem przedstawicieli Urzędu Miejskiego i Przedstawicieli patronów honorowych.

Czytaj dalej...

Lilia - spektakl na motywach historii Maryi, matki Jezusa

 

liliaspektakl 108Kolejny taneczny hit w Jaworznie. Tym razem na deskach MDK spektakl Lilia - teatru tańca działającego przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Przepiękne, barwne, nacechowane emocjami baletowe widowisko na motywach życia Maryi. W okresie przedświątecznym to spektakl prawdziwie wprowadzający w Wielkanoc, w przeciwieństwie do wszechobecnej komercji, króliczków, malowanek i plastikowych jajek, nie mających nic wspólnego z istotą Triduum Paschalnego.

Aby zrozumieć taniec, czasem trzeba sporo wiedzieć na temat libretta, podobnie, jak niedawno zastanawialiśmy się nad sensem jeziora łabędziego, wyrażonego baletem, tak dziś mamy do czynienia z baletowym przedstawieniem życia Maryi, która dziś jest wzorem, jest dającą moc do życia dla wielu ludzi, jako niezwykła matka, której zarówno życie jak i cierpienie były zupełnie inne od znanych nam do czasów Chrystusa.

Czytaj dalej...

Estrada bardzo młodych - koncert uczniów PSM im G. Bacewicz

archetkoncertmlodych190318 46Wyjątkowe zdolności uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im Grażyny Bacewicz w Jaworznie nie są dla nikogo nowością. Od dawna przyzwyczailiśmy się do tego, że tam gdzie grają, choćby najmłodsi, początkujący skrzypkowie, skrzypaczki, czy inni instrumentaliści, tam zawsze można przeżyć artystyczne chwile.
Bo gra to jeszcze nie wszystko.
Do gry potrzebne jest uczucie, potrzebne są emocje, a tych nie brakuje w często krótkich, acz skomplikowanych, jak na wiek wykonawców utworach. Teraz to łatwiejsze, etiudy, koncerty, polonezy, mazurki, a za jakiś czas zobaczymy solistów na scenie z naprawdę wybornym repertuarem.

Czytaj dalej...

Krzesimir Dębski - wybitny muzyk - o Wołyniu i tragedii Polaków na Ukrainie

krzesimirdebski150318 11Krzesimira Dębskiego ostatnio widzieliśmy w Jaworznie 22 czerwca 2015 roku podczas Dni Jaworzna, kiedy to wystąpił z orkiestrą Archetti, wspomagany kwartetem HeFi. Tamten koncert odbił się głośnym echem wśród melomanów - miłośników zarówno klasyki, jak i nowoczesności w muzyce.

Dziś, kiedy Krzesimir Dębski przybył do Jaworzna w zupełnie innym wcieleniu, doskonale pamiętał tamto popołudnie i muzyków z, jak się wyraził, młodej doskonałej orkiestry, z którą grało mu się bardzo dobrze, komfortowo.
Czytaj TUTAJ

To świadczy samo przez się o naszych muzykach, ale i o artyście, który potrafi docenić młode talenty. Poza tym po prostu miło, kiedy po niemal trzech latach artysta tego, światowego formatu pamięta występ, jeden z setek, które sa z jego udziałem.

Czytaj dalej...

Żołnierze wyklęci - konkurs rozstrzygnięty

konkurswykleci130318 11Druga edycja konkursu pod nazwą "Żołnierze wyklęci" miała swój finał we wtorek, 13 marca w Muzeum Miasta Jaworzna.

Inicjatorem, pomysłodawcą konkursu jest Pan Dariusz Starzycki, Poseł na sejm RP, a wspaniałą współorganizatorką, fundatorką głównej nagrody jest Europoseł, Pani Jadwiga Wiśniewska.

Dopiero niedawno współczesna Polska dowiedziała się o ofierze, jaką ponieśli zarówno prawdziwi żołnierze, wyżsi, czy też niżsi rangą, ale i młodzież, wręcz dzieci, które przez tak zwaną władzę ludową, nasłaną na nasz kraj przez sowieckiego okupanta, mając świadomość swojego patriotyzmu, wiedzą, jak Polska z powodu zdrajców i zbrodniarzy cierpi, nie wahali się iść na pierwszą linię frontu walki z kłamstwem, z bezwzględną chęcią zniszczenia przez komunistów polskiej kultury, inteligencji, w zasadzie wszystkiego co polskie.

Czytaj dalej...

Jezioro łabędzie - Balet z Petersburga w Jaworznie

jezioro labedzie 110318 89Aby skutecznie przeżyć przedstawienie baletowe, należy z całą pewnością najpierw przeczytać libretto, aby wiedzieć o co na scenie chodzi.

Bez tego możemy tylko domyślać się, że na przykład ktoś kogoś kocha, a inny ktoś chce w miłości przeszkodzić i od tworzenia intryg zaczynając, a kończąc na zabójstwie chce postawić na swoim.
Albo zemścić się za nieszczęśliwą miłość, albo skończyć raz na zawsze z kochanką, kochankiem, a być może i z samym sobą.

I tak sobie można gdybać, błądzić  domysłach.

Czytaj dalej...

Aktywne Jaworznianki - to już niemal przdsiębiorstwo

 

jaworznianki90318 71Za nami kolejne spotkanie realizowane w ramach cyklu "Aktywne Jaworznianki", które odbyło się w piątek, 9 marca br., w sali obrad Urzędu Miejskiego. Pomysłodawczyniami cyklu Aktywne Jaworznianki są Patrycja Kłósek oraz Karolina Boborowska. W inicjatywę spotkań włączyła się również Zastępca Prezydenta Monika Bryl.

Cykl spotkań skierowany jest zarówno do kobiet pracujących zawodowo, prowadzących własne biznesy, jak również osób bezrobotnych, poszukujących pracy oraz planujących otworzyć własną działalność gospodarczą.

Czytaj dalej...

Piraci - najmłodsi w rejsie do nieznanych lądów

piraci40318 12W sam raz dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym - tak można określić grupę, dla której w Teatrze Sztuk powstał spektakl grupy Teatralnej Groszki pod kierownictwem Pani Basi Wójcik Wiktorowicz.

Czego dzieci pragną najbardziej? Jakie są ich marzenia?

Są proste, bardzo prozaiczne; Żeby nie trzeba było sprzątać, uczyć się, żeby można się było wciąż bawić i spać wtedy, kiedy przychodzi na to ochota, a nie kiedy trzeba.

Czytaj dalej...

Pobiegli Tropem Wilczym aby uczcić Niezłomnych

wilczymtropem40318 33Udał się Bieg Wilczy. Impreza pod tym tytułem to ogólnopolska akcja upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych.

To jedna z największych w ten sposób zorganizowanych akcji, do udziału w której każdy może się zapisać na jednej stronie internetowej, oczywiście określając, w jakim mieście chce wziąć udział we wspólnym pokonywaniu kilometrów.

W Jaworznie zapisało się około 150 osób, które miały do dyspozycji dwie trasy krótszą - ok 2 km. i dłuższą - 8 km. Oczywiście, jak to zwykle bywa, osoby mocniejsze przebiegły oba dystanse.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us