Menu
reklama

Smolilo zabinska 750 Jacek Kielski 750Mariusz Kowalski 750

reklama

Relacje (543)

Sobotnia promocja JBO na Manhattanie

 

jbomanhattan220918 8Czerwony Manhattan stał się w sobotę, 22 września, miejscem promocji kolejnego rewelacyjnego i rewolucyjnego projektu złożonego w ramach jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok.

W stawce do głosowań znajduje się kilka w miarę ciekawych propozycji, ale ten, w którym, popularnie mówiąc "palce maczała" Pani Jadwiga Grzybek, jest według naszej redakcji wart największej uwagi.

W roku ubiegłym wygrał projekt tężni solankowej, który nasz portal promował bardzo mocno.

Czytaj dalej...

Magia Kolorów - w barwach niepodległości Ojczyzny

magiakolorow2018 109Kiedy powstawała inicjatywa konkursu "Magia Kolorów" na pewno nikt nie spodziewał się, że to wydarzenie będzie miało tak wielki oddźwięk, że stanie się wydarzeniem wpisanym w krajobraz miejskich artystycznych corocznych imprez i że bez niej nie można będzie wyobrazić sobie funkcjonowania w społeczności miejskiej, ale i pozamiejskiej, osób z niepełnosprawnościami.

Czytaj dalej...

Lotnictwo Polskie ma swoje centrum w Jaworznie

 

chwalebnedzieje2018 109W niedzielę, 16 września w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym i w Parku Gródek w Pieczyskach, odbyły się obchody Chwalebnych Dziejów Lotnictwa Polskiego upamiętniające stulecie Polskiego Lotnictwa Wojskowego. Uroczystości połączone były z Jaworznickim Modelarskim Piknikiem Lotniczym.

Obchody rozpoczęły się w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym, wyjątkowo gorącym i przesyconym myślą patriotyczną, troską o ojczyznę, przemówieniem Pana Tadeusza Zemuły.

Czytaj dalej...

I LO w Jaworznie ma nowe boisko. Młodzież szczęśliwa!

 

boiskoiloW piątek, 14 września br. przy I Liceum Ogólnokształcącym na Podwalu, oficjalnie zostało otwarte wielofunkcyjne boisko sportowe. W uroczystości udział wziął Prezydent Miasta Paweł Silbert wraz z zastępcą Tadeuszem Kaczmarkiem, którzy życzyli młodzieży aktywnie spędzonego czasu na nowym obiekcie.

Ponadto w uroczystości udział wzięli m.in. Biskup Diecezji Sosnowieckiej Grzegorz Kaszak, Maciej Stanek – dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Dariusza Starzyckiego, przedstawiciele miejskich instytucji oraz grono pedagogiczne i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego.

Czytaj dalej...

Stowarzyszenie Twórców Kultury ma już 35 lat! Huczny jubileusz

stkjubil35lat21 września w Teatrze Sztuk odbył się wieczór jubileuszowy podczas którego świętowano 35 lecie Stowarzyszenia Twórców kultury w Jaworznie.

To niezwykła organizacja, której członkowie spotkają się, wspierają się w rozwijaniu swoich artystycznych pasji, jakimi są wszelkie rodzaje twórczości, począwszy od najprostszych form graficznych, rysunkowych malarskich haftowanych poprzez tworzenie prozy, poezji, czy też muzyki, na trudnych rzemiosłach, jak metaloplastyka, czy kowalstwo artystyczne kończąc.

Jubileusz było okazją do spotkania z zacnymi osobistościami życia miejskiego, jakim byli między innymi Zastępca Prezydenta Jaworzna, Pan Tadeusz Kaczmarek, poseł na Sejm, RP, Pan Dariusz Starzycki, Radna, Ewa Zuber - wiceprzewodnicząca rady Miejskiej i inni.

Czytaj dalej...

Drapieżne ptaki - piękno samo w sobie - na dożynkach w Byczynie

dozynkiyczyna2018 131Podczas Dożynek w Byczynie swoje ptaki zaprezentowali sokolnicy.

Dzikie drapieżniki robią ogromne wrażenie pięknem smukłością, ale przede wszystkim niezwykłym wzrokiem, który jest tak przejmujący, że wzbudza ogromny respekt i podziw dla świata zwierzęcego.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pokazów, podczas których można było dowiedzieć się wiele o zwyczajach tych drapieżników i o tym, jak wiele czasu i serca trzeba poświęcić, aby je oswoić i przygotować do pracy dla człowieka. 

Czytaj dalej...

Byczyńskie Dożynki jak zwykle pełne atrakcji

 

dozynkiyczyna2018 53W niedzielę, 9 września br. na byczyńskim rynku odbyły się "Dożynki Dzielnicowe".
Jak zwykle lokalni gospodarze wystawili swój dorobek całego roku, aby mieszkańcy mogli podziwiać wspaniałe plony. Mimo, że lato nie sprzyjało w stu procentach uprawom, to jednak jak zwykle udało się zebrać tyle, że do następnego roku wystarczy.
Występy Zespołu śpiewaczego Byczynianki i dzieci szkolnych i przedszkolnych ubarwiły zabawę na rynku.
Największą atrakcją był pokaz ptaków drapieżnych przez sokolników. Raróg, Puchacz, uznawany za największą sowę na świecie i sokół przyciągnęły zarówno dzieci jak i dorosłych, którym wierzyć się nie chciało, że nasza rodzima sowa jest tak ogromna.

Czytaj dalej...

Narodowe czytanie - "Przedwiośnie" pod Jaworem

narodczytanieprzedwiosnie0918 44Po raz siódmy naród czytał polską literaturę, która stanowi wielki dorobek kulturalny naszego państwa.

Przez długie dzieje słowo pisane pozwalało przetrwać Polakom najtrudniejsze chwile, utrwalić polskość, czy wręcz zapobiec jej zanikowi, bo o to chodziło wszystkim krajom, które bądź to napadały na nasze ziemie, bądź, tak jak na przykład po II wojnie światowej, po prostu stały się naszym okupantem na skutek zorganizowanych działań mocarstw Europejskich.


W tym roku czytane było przedwiośnie Wielkie dzieło Stefana Żeromskiego, które czytano w kilkudziesięciu krajach w których Polacy żyją poza swoją ojczyzną.

narodczytanieprzedwiosnie0918 1W Jaworznie na rynku w otoczeniu biblioteki, u stóp drwala, pod jaworem, czytanie rozdziału Przedwiośnia poprzedziła muzyka grana przez Kwartet Archetti, czyli czterech skrzypaczek, członkiń Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna.

Jak na wielkie literackie dzieło traktujące o patriotyzmie i szacunku do swojej ojczyzny, oprawa muzyczna rozpoczęła się do Poloneza Wojciecha Kilara, z filmu "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy.

Pierwsze akapity, pierwsze strony przeczytał Prezydent Jaworzna Pan Paweł Silbert, by oddać kontynuację Jakubowi Przebindowskiemu, aktorowi, który w filmie Przedwiośnie Filipa Bajona wcielił się w porucznika Mamczura, dowódcę Baryki w Wojsku Polskim.

Sporo jaworznian zainteresowała sama akcja, o której szeroko informowały narodowe media. Czy udało się sprawić, że jaworznianie sięgnęli do biblioteczki po tom prozy, aby przypomnieć sobie lekturę obowiązkową ze szkoły? 

 

Czytaj dalej...

120 lat energetyki w Jaworznie

tauron120lat mj 186Wielka impreza, jakiej w Jaworznie jeszcze nie było. Ponad tysiąc, a kto wie, czy ta liczba nie sięgnęła około dwóch tysięcy uczestników Night Biking z Tauronem pokazało, że jaworznianie chcą aktywnie bawić się a symbolem tej wspólnej zabawy jest... rower !

To za sprawą pójścia przez Tauron za ciosem popularności jeżdżenia na rowerach wśród mieszkańców naszego miasta, organizowania się przez nich w nieformalne grupy, albo stowarzyszenia, ale i za sprawą polityki władz miasta, które postawiły na przeniesienie, choćby częściowego, ciężaru transportu osobowego z samochodów na rowery, oraz na ułatwienie jaworznianom korzystania z rowerów.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us