Menu
reklama
reklama

Relacje (414)

Złota Kantyczka 2018 - kolędy i pastorałki w MDK

 

zlota kantyczka 2018 62Coroczny koncert finałowy Festiwalu Kolęd i Pastorałek odbył się tym razem w Sali Teatralnej Młodzieżowego Domu Kultury.

Zmiana podyktowana zapewne faktem, że takowa sala jest i w świetle reflektorów, w miejscu ciepłym, przytulnym, z doskonałym nagłośnieniem zupełnie inaczej wyglądają występy dzieci, młodzieży i dorosłych biorących udział w konkursie.

A w tym roku w przesłuchaniach konkursowych wzięło udział ponad 100 podmiotów wykonawczych co w sumie dało ponad tysiąc uczestników.

Kolęd i pastorałek jest tak wiele, że wybór ogromny, a jednak i tak nie uniknięto powtórzeń, co jednak ma tę dobrą stronę, że można było posłuchać różnych interpretacji, a tych nie zabrakło. Nie zabrakło również różnych stylów muzyki.

Czytaj dalej...

Przyszli mistrzowie dziś zagrali kolędy

szkmuznoworoczny 59Koncerty uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im Grażyny Bacewicz w Jaworznie są doskonałą formą prezentacji tego, co dzieci nauczyły się podczas semestru, czy roku.

To możliwość zagrania przed publicznością, po długich dniach, tygodniach i miesiącach ciężkich, często wymagających wielu wyrzeczeń ćwiczeń.

Trema "trzyma' wszystkich. Młodzi muzycy są niezwykle podekscytowani, bo na co dzień grają albo przed własnymi rodzicami, członkami rodziny, albo przed nauczycielami.

Czytaj dalej...

Orszak Trzech Króli w Jeleniu

trzechkrolijelen18 72W Jeleniu Orszak Trzech Króli przeszedł długi dystans - od szkoły Podstawowej nr 22 na kościele kończąc. To jeden z kilkuset organizowanych w całym kraju tego typu pochodów, które stają się coraz bardziej powszechne.
Święto to, które do niedawna kojarzyło się wyłącznie z udziałem w mszy świętej, dziś absorbuje dużo więcej czasu, będąc radosnym podsumowaniem okresu bożonarodzeniowego.

Każdy orszak ma w sobie coś charakterystycznego. W Jeleniu całość prowadziły anioły na koniach, a Królowie do Jezusa jechali prawdziwą, piękną dorożką.

Mieszkańcy przygotowali oprócz tego atrakcje, z których najciekawsze odbyły się na schodach Domu Kultury oraz w rynku, czyli na rondzie, gdzie odbyła się pokazowa walka dobrego ze złem. Wynik oczywiście nie był zaskoczeniem, wygrało dobro - anioły z diabłami.

Zapraszamy do galerii zdjęć z orszaku w Jeleniu.Czytaj dalej...

Noworoczne spotkanie członków i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości

spotknowor50118 26Jaworznickie spotkania Noworoczne członków i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości mają już swoją tradycję. Od kiedy naszym przedstawicielem w parlamencie jest Pan Poseł Dariusz Starzycki, nabrały one charakteru jeszcze bardziej wytwornego i ważnego u progu roku.

Tu podsumowuje się pracę ostatnich miesięcy, tu padają słowa na temat nowych wyzwań i zadań, czekających partię w najbliższym czasie.

Dobra passa PiS od wyborów w 2015 roku, pozytywne zmiany społeczne, gospodarcze, ekonomiczne, powodują, że do pracy na najbliższą przyszłość podchodzi się z nieukrywanym optymizmem i wolą jeszcze większego zaangażowania. Oprócz Pana Posła organizatorką spotkania była Pani Maria Materla, radna Sejmiku Ślaskiego.

spotknowor50118 35Oprócz członków PiS na spotkaniu pojawiło się wiele osób, które sprzyjają dobrym zmianom, polityków i samorządowców, do których należą Pan Jarosław Wieczorek - Wojewoda Śląski, Pan Waldemar Andzel - Poseł na Sejm RP, Panowie Artur Warzocha i Arkadiusz Grabowski senatorowie RP,

Gośćmi byli Prezydent Jaworzna Pan Paweł Silbert wraz z Zastępcami, Panią Moniką Bryl i Panem Tadeuszem Kaczmarkiem, Pan Wiesław Więckowski - przewodniczący Rady Miejskiej, Ksiądz Eugeniusz Cebulski, Pan Grzegorz Gaża - radny Sejmiku Śląskiego, Oraz dyrektorzy, prezesi i pracownicy samorządowi, spółek i zakładów.

W słowach inaugurujących rok 2018 Poseł Pan Dariusz Starzycki podkreślił wyjątkową atmosferę panującą wśród pracujących wspólnie dla Polski, województwa i dla miasta osób, wyraził nadzieję na dalsze wielkie zaangażowanie w sprawy społeczne i gospodarcze. W tym samym tonie wypowiadali się kolejni zabierający głos.
Po oficjalnych przemówieniach nastąpiła czas składania życzeń i wspólnego kolędowania.
UWAGA Miej szacunek dla mojej pracy. Wszystkie fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do prywatnego użytku. Publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ! .

Czytaj dalej...

Janek Samołyk i Generał Stiwell w Jazz Clubie

janeksamolyk 41Dwa zespoły rozpoczęły sezon koncertowy w Jazz Clubie Muzeum.
Gwiazdą inaugurującą sezon był zaznajomiony już z Jaworznem bardzo dobrze, Janek Samołyk, który miał ten przywilej, że mógł zaprosić do supportu kogo chciał. Padło na mysłowicką grupę rockową General Stilwell, której muzyka w prostej linii koresponduje z innymi mysłowickimi tuzami Myslovitz oraz Negatyw. Śledzący na bieżąco scenę rockową doskonale wiedzą, zę nic nie dzieje się tu przypadkowo.
General Stilwell zagrał czterdziestominutowego seta składającego się z utworów z trzech płyt wydanych na przestrzeni ostatnich lat. To ballady z nutą lekkiej agresywności w warstwie muzycznej, ale w każdym przypadku z przemyślaną warstwą tekstową - tak już mysłowiczanie mają.

Czytaj dalej...

Maciej Miecznikowski - Leszcz dla Betlejem kolędowo

miecznik291217 23Niezwykle sympatycznym i rodzinnym akcentem zakończył się rok we Wspólnocie Betlejem, ale i w całym mieście.

Ostatnim artystycznym wydarzeniem był koncert Macieja Miecznikowskiego, który, podobnie jak w roku ubiegłym Olga Szomańska, wprowadził szczelnie wypełniającą salę koncertową MDK publiczność, w bożonarodzeniowy i noworoczny klimat, za pomocą własnych interpretacji kolęd i kilku innych piosenek z rosnącego wiele lat repertuaru.

Maciej Miecznikowski to przede wszystkim rockandrollowiec w pełni tego słowa znaczeniu.

Czytaj dalej...

Dziewięć kilometrów dla dziewięciu górników


9YWUJKA18 2Bieg Dziewięciu Górników tradycyjnie już towarzyszy obchodom rocznicy pacyfikacji katowickiej kopalni Wujek, która miała miejsce 16 grudnia 1981. Co roku uczniowie szkół regionu biegną pod bramę kopalni Wujek w Katowicach Brynowie, by oddać w ten sposób hołd dziewięciu poległym na Wujku górnikom. Bieg Dziewięciu Górników odbywa się pod patronatem honorowym Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Organizatorem Biegu Dziewięciu Górników jest Śląskie Centrum Wolności i Solidarność. W biegu uczestniczą uczniowie ze szkół podstawowych i średnich województwa
śląskiego (z każdej szkoły 9 uczniów plus opiekunowie).

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie jako jedyna szkoła w mieście wzięła udział w tej inicjatywie, zaś opiekę nad uczestnikami sprawowali  p. Agata Budka i p. Mateusz Bargieł.

Czytaj dalej...

Jarmark Bożonarodzeniowy - jaworznicka tradycja

jarmarkzyczeniaprez 70Jak zwykle Jarmark Bożonarodzeniowy przygotowany przez jaworznickie instytucje, szkoły, organizacje i Urząd Miejski cieszył się wielkim zainteresowaniem jaworznian.

Nigdzie indziej, jak tu, na jarmarku można zaopatrzyć się w wyjątkowe ozdoby na wigilijny stół i na choinkę, które uprzyjemnią świąteczne chwile w każdym domu. Toteż jak ciepłe bułeczki rozchodziły się wyroby rękodzieła uczniów, członków warsztatów terapii zajęciowej, mieszkańców Wspólnoty Betlejem, czy gospodyń zrzeszonych w kołach dzielnicowych.

Czytaj dalej...

XIX Konkurs Kolęd Angielskich

 

koledyang 13Dziewiętnasta edycja konkursu Kolęd Angielskich organizowana przez Pierwsze Liceum Ogólnokształcące w Jaworznie przebiegła jak zwykle w radosnej świątecznej atmosferze. To konkurs bardzo popularny wśród uczniów szkół nie tylko Jaworznickich.

Mamy zaszczyt gościć doskonałych młodych wokalistów z Katowic, Miast Małopolski – Trzebinia, Sobolewo. Angielskie kolędy i piosenki świąteczne nie są łatwe w interpretacjach. Znane z radia, telewizji, wykonywane przez najwspanialszych artystów z całego świata stawiają wykonawcom bardzo wysoko poprzeczkę zarówno pod względem językowym, ale i dykcji, czy prozaicznego „zachowania się na scenie”.

Oceniane są wszelkie aspekty występu, i jak zwykle po burzliwych obradach jury wystąpiło z werdyktem, który prezentujemy w całości w postaci protokołu. (poniżej_) nagrody wręczyli członkowie jury oraz patron honorowy, Pan Paweł Silbert - Prezydent Jaworzna.

Na uczestników czekała również niespodzianka w postaci występu jednej z członkiń jury, znanej doskonale jaworznianki, wokalistki Małgorzaty Zuber.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us