Menu
reklama

Relacje (695)

Pasterka u Świętego Wojciecha
pasterka2019 67
pasterka2019 16Pokłony narodzonemu dzieciątku, poprzedzone hejnałem mariackim, to jak zwykle elementy pasterki, która rozpoczęła się punktualnie o godzinie 12 w nocy rozpoczynając Święta Bożego narodzenia.
Koncelebrowana msza święta była zarazem modlitwą o Łaski Pańskie, o zgodę, o pomyślność i dobro nas wszystkich, jak i ojczyzny,, której nieodłącznym elementem jest katolicka wiara i przeświadczenie o przyjściu Jezusa Chrystusa aż 2019 lat temu.
Coroczna tradycja nakazuje w symboliczny sposób odnowić narodziny Zbawcy i podzielić radość z tego faktu pomiędzy wiernych.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tegorocznej pasterki w Kolegiacie Świętego Wojciecha i Świętej Katarzyny.


Czytaj dalej...

Betlejemskie Światło Pokoju już dotarło do mieszkańców Jaworznaswiatlopokoju2019 81
swiatlopokoju2019 57Tradycyjnie na nasz rynek dotarło Światełko Pokoju, czyli symbol, jak sama jego nazwa wskazuje, pokoju, przyjaźni i wspólnego przeżywania świątecznego czasu.

Mimo, że na dworze pogoda mało zimowa i nie kojarząca się ze świętami grudniowymi i to nie należąca do tych pogód, które określamy mianem, piękna, to na rynku zebrało się sporo osób chcących powitać światełko i złożyć sobie pierwsze świąteczne życzenia.

Akcja ?Betlejemskie Światło Pokoju" została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku w Linz w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę "Światło w ciemności" i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF).

swiatlopokoju2019 82Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji - szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF w śród grona działających charytatywnie odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło jest transportowane do Wiednia za pośrednictwem austriackich linii lotniczych. Jeśli ze względu na skomplikowaną sytuację w relacjach izraelsko - palestyńskich zdarzało się, że nikt z Austrii nie mógł odebrać światła w samym Betlejem, wtedy dzieci izraelskie i palestyńskie przewoziły ogień do Tel Awiwu, a nawet do samego Wiednia.

swiatlopokoju2019 7Na około tydzień przed świętami Bożego narodzenia w Wiedniu odbywa się ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego odbiera Światło na przejściu granicznym na Łysej Polanie w Tatrach.

W niedzielę, 22 grudnia o godzinie 17.00 zaczęły na rynku rozbrzmiewać kolędy śpiewane przez jaworznickich harcerzy, którzy to wzorem swoich kolegów z sąsiednich krajów obejmują patronat nad podróżą przez swoją ojczyznę płomienia, który rozpalony został w Betlejem

swiatlopokoju2019 84W obecności mieszkańców miasta, z których większość pragnie ten płomień zabrać ze sobą do domu, na ręce władz miasta oraz wszystkich mieszkańców harcerska starszyzna przekazuje kaganek.

To symbol wielkiej ludzkiej wspólnoty, bez granic, bez uprzedzeń.

Dlatego też podczas uroczystości wszyscy zebrani proszeni są o utworzenie wielkiego kręgu, w którym trzymają się za ręce przy dźwiękach kolęd.
Uroczystość krótka, ale bardzo sympatyczna, bardzo świąteczna, wpisuje się znakomicie w grudniowy kalendarz wydarzeń przygotowujących nas do narodzin Chrystusa.


swiatlopokoju2019 8

Czytaj dalej...

Wigilijna wieczerza w Muzeum Miasta Jaworznawigiliamuzeum221219 64
wigiliamuzeum221219 17Już tradycją jest organizowanie prze Muzeum Miasta Jaworzna wigilijnej wieczerzy dla mieszkańców według najbardziej dokładnych jaworznickich przekazów historycznych.

O zgodność realizacji wigilii, o scenariusz i scenografię dba Pani Iwona Brandys, której to jest autorskie dzieło.

W przygotowanie typowo jaworznickich potraw angażują się Dąbrowianki - zespół śpiewaczy, którego członkinie przygotowują wyśmienite specjały - a to siemieniatkę, a to kaszę ze śliwkami i cieciorką, a to groch z kapustą i wiele wiele innych dań, których po trochu kosztują wszyscy biesiadnicy, często prosząc o przepisy i wypytując o historię dań.

wigiliamuzeum221219 13Pełne stoły w największym pomieszczeniu muzeum pomieściły kilkadziesiąt osób. Wśród gości honorowych zasieli między innymi  Pan Tadeusz Kaczmarek z małżonką, ksiądz Wiesław Jarząbek z parafii Jw Jeziorkach.

Wieczerza rozpoczęła się zaraz po ogłoszeniu przez Dąbrowianki, że pierwsza gwiazdka pojawiła się na niebie. Odczytano fragment Ewangelii, po czym rozdano opłatki, którymi wieczernicy dzielili się, składając sobie życzenia.

Stopniowo przy stołach zaczęli zasiadać goście i raczyć się daniami.

Niespodzianką była wizyta kolędników ze Wspólnoty Betlejem wraz z kapelą Fedaków, którzy zaprosili wszystkich do odwiedzenia Betlejemskiego Ogrodu Biblijnego. Na czele kolędników oczywiście ksiądz Mirek Tosza

I my zapraszamy do BOB-a w dniach 24 grudnia do 2 lutego, a tymczasem do obejrzenia zdjęć z wigilii w Muzeum Miasta Jaworzna.

Czytaj dalej...

Wigilijna kolacja wśród hafciarek

 miastowieczor191219 14
Pracownia Haftu Regionalnego miała wspólną wigilię przedświąteczną 19 grudnia 2019 roku

W kategorii artykułów "Bez komentarza" prezentujemy zdjęcia miejsc i z wydarzeń, które działy się na terenie miasta.
"Bez komentarza" - niech same za siebie mówią kolory, kształty i to, co utrwaliliśmy za pomocą naszych obiektywów.

UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do domowego użytku. Ściąganie i publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Redakcja wyraża zgodę na  udostępnianie i zamieszczanie linku do artykułu.


miastowieczor191219 6

Czytaj dalej...

Święty Mikołaj odwiedził Jaworzno

mikolaj2019rynek 128
Święty Mikołaj odwiedził jaworznicki rynek. Wśród zabaw, atrakcji, świeżego słodkiego pieczywa i innych słodkości przechadzał się Święty i rozdawał prezenty.

W innym miejscu dzieciaki pokazywały swoje talenty muzyczne i taneczne, a jeszcze w innym miejscu można było sobie z pięknie oświetlonym Mikołajem na saniach i Jego aniołkiem zrobić zdjęcia. Zabawa trwała trzy godziny, a z niej mamy sporo zdjęć.

zapraszamy do GALERII.

mikolaj2019rynek 141

Czytaj dalej...

Gospel Wings i Shanta Rei zagrały kolędyorszaktrzechkroli2020 154
orszaktrzechkroli2020 98Niezwykłych doznań doświadczyła zarówno publiczność jak i muzycy Chóru Gospel Wings oraz zespołu Shanta Rei podczas wspólnego koncertu kolędowego w Klubie Relax w dniu święta Trzech Króli, czyli szóstego stycznia.

Na zaproszenie doświadczonego, fantastycznego w swojej klasie, muzyki gospel i chrześcijańskiej chóru, odpowiedział jeszcze początkujący w tym rodzaju pieśni zespół poruszający się w tematyce ballad, szant i piosenki poetyckiej.

Wbrew pozorom kolędy to nie łatwy temat. O ile wszelkie inne utwory śpiewa się przez cały rok, to kolędy tylko przez pięć zimowych tygodni, toteż doświadczenie i pewność sceniczna jest tu walorem niezbędnym.

orszaktrzechkroli2020 83Tego mogliśmy spodziewać się po chórze, który już od wielu lat raczy Jaworzno wspaniałymi radosnymi, pieśniami chwalącymi Pana i komentującymi wydarzenia dotyczące życia Chrystusa na ziemi.
Koncert był umownie podzielony na cztery części. Pierwsza z nich bardzo łagodna i spokojna to kolędy właśnie stonowane, refleksyjne w wykonaniu chóru.

Druga część zagospodarowana została przez Shanta Rei. Również cztery utwory - kolędy i ballady kolędowe, bardziej dynamiczne z próbą wciągnięcia publiczności do wspólnego śpiewania.

orszaktrzechkroli2020 151Potem na scenę znów wyszedł chór, który dał fantastyczny pokaz radosnej, nieskrępowanej i spontanicznej pieśni, po czym scena zapełniła się obojgiem zespołów i publiczność mogła usłyszeć wspólne śpiewanie oraz już śmiało włączyć się do kolędowej zabawy.


Oba zespoły wyraziły nadzieję że uda się spotkać na scenie ponownie, a z pewnością każdy kolejny taki występ zaowocuje jeszcze bardziej spontaniczną zabawą, reakcją publiczności w chrześcijańskim rytmie Gospel Wings oraz nabieraniem pewności siebie przez wchodzących na sceny, pełnych energii i radości członków Shanta Rei.
Czego obojgu zespołom życzymy. 

 

koledygospshant 960

Czytaj dalej...

Barbórka w Jaworznie - Górnicy obchodzili swoje święto.
barborka2019 64
barborka2019 984 Grudnia w Jaworznie, jak co roku odbyła się tradycyjna uroczystość barbórkowa. Cechownia ZG Sobieski wypełniła się górnikami i dostojnymi gośćmi, a jedyna zakładowa orkiestra, która pozostała w Jaworznie, zakładu Tauron Wydobycie S.A, zagrała na powitanie znane standardy przypominane z tej okazji.

Jedną część uroczystości wypełniły przemówienia gości, drugą dekoracja zasłużonych górników i zasłużonych dla górnictwa, a w trzeciej części wyróżnieni górnicy otrzymali szable, jako symbol przynależności do górniczej braci.


barborka2019 106Wśród Gości znaleźli się: Biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak, Wicemarszałek woj. Śląskiego Pan Dariusz Starzycki, Wojewoda małopolski Pan Piotr Ćwik, Minister w Kancelarii Prezydenta RP Anna Surówka Pasek, władze Jaworzna w osobach Pani Moniki Bryl, Pana Tadeusza Kaczmarka, i Pana Łukasza Kolarczyka, Wiceprzewodnicząca sejmiku woj. Małopolskiego Pani Iwona Gibas, wiceminister w ministerstwie aktywów państwowych Pan Adam Gawęda, europoseł Pani Beata Szydło, posłowie na Sejm RP Pani Ewa Malik i Pan Krzysztof Kozik, Prezes Tauron Polska energia Pan Filip Grzegorczyk Prezes Tauron Wydobycie Tomasz Cudny, wielu prezydentów i burmistrzów okolicznych miast, oraz cała rzesza górników.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z jaworznickiej Barbórki.

Czytaj dalej...

John Porter w Jaworznie - solo - niezwykły koncert

 

 

john porter301119 14 2
john porter301119 24Dla pewnych osób, dla pewnych środowisk, zwłaszcza dla tych, które wychowywały się i poznawały życie u progu lat 80 John Porter był i pozostaje ikoną tamtych czasów.

Kiedy ukazała się płyta Helicopters, młodzi ludzie byli w niekłamanym szoku pod wpływem kilku rzeczy. Że to płyta polska, że to płyta śpiewana po angielsku, że śpiewa ja człowiek, który wybrał Polskę, zamiast Wysp, co wtedy było nie do pomyślenia! To przecież my chcieliśmy wyjeżdżać, osiedlać się, pracować na zachodzie.
Surowe, zupełnie nowatorskie brzmienie, polscy muzycy... to było coś niewyobrażalnego. Czarne krążki były słuchane do zdarcia ostatniego rowka, do bólu.


john porter301119 32Czas mijał szybko i ukazywały się kolejne płyty. China Disco, Mobilizations, One Love, I'ts a Kid's Life, Magic Moments, Wings Inside, a w międzyczasie wspólne z Maciejem Zembatym interpretacje piosenek Leonarda Cohena, z których "Wspomnienia" pomimo upływu czasu czarują wrecż niebiańskimi wokalizami Johna.

Potem czasy się zmieniły, John Porter poszukiwał różnych form wyrazu, i to już nie było tak dla Jego wielbicieli ważne, ale kiedy tylko pojawia się w repertuarze z "tamtych lat" stawiają się obowiązkowo na widowni i przeżywają solowe poczynania artysty.
Po kilkudziesięciu latach John Porter zagościł snów solo, znów ze swoimi gitarami i niezmienionym głosem, z niemieniona cudną łamaną polszczyzną mimo tego, że przecież czas nie stoi w miejscu.

Ten sam uśmiech, ten sam żart, ujmujący, celny, nieco frywolny.
john porter301119 28Zaśpiewał i Life, i Fixin, i Crazy, Crazy, Crazy, i I'm just a Singer... i jeszcze parę starych i nowych utworów, w których wciąż słychać tamtego Johna Portera, do którego przyzwyczaił nas i oby w dalszym ciągu przez długie lata śpiewał bo są takie piosenki, są tacy artyści, którzy wręcz trzymają przy życiu takie skromne pokolenie lat 60, 70. Dziękujemy John, że jesteś.

P.S.

John otrzymał od artysty Jacka Gąsiora potrójny portret. Ten gest jest kierowany już tradycyjnie w stronę artystów występujących w Jaworznie. Bardzo miły i niecodzienny gest, dzięki któremu zapewne bytność w naszym mieście będzie przez nich z pewnością niezwykle wspominana.


UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do domowego użytku. Ściąganie i publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Readakcja wyraża zgodę na  udostępnianie i zamieszczanie linku do artykułu.

Czytaj dalej...

Jaworznicka Olimpiada ze wsparciem wolontariuszy TAURONA
tauolimp2

Ponad 160 młodych sportowców ze śląskich i małopolskich miast wzięło udział w II Jaworznickiej Olimpiadzie Sportowej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo. W ramach wolontariatu pracowniczego organizację wydarzenia wsparli pracownicy elektrowni i kopalni Grupy TAURON.

tauolimp115 listopada w Jaworznie odbyła się II Jaworznicka Olimpiada Sportowa dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo. W sportowych zmaganiach wzięło udział 161 zawodników reprezentujących 22 drużyny z Jaworzna, Katowic, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, Miechowa oraz Chrzanowa. Pracownicy TAURON Wytwarzanie i TAURON Wydobycie, w ramach wolontariatu pracowniczego, czuwali nad bezpieczeństwem młodych sportowców i wspierali organizatorów.

Igrzyska organizowane są przez Szkołę Podstawową nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jaworznie. Honorowy patronat nad imprezą objęli Wicemarszałek Województwa Śląskiego Dariusz Starzycki oraz Prezydent Miasta Jaworza Paweł Silbert.

- To niesamowite, jaką satysfakcję odczuwają ci młodzi ludzie startując w zawodach, często po raz pierwszy w życiu. To tworzy bardzo pozytywną energię, dlatego chętnie angażujemy się w pomoc przy realizacji takich wydarzeń, szczególnie tu w Jaworznie, czyli mieście silnie związanym z energetyką – powiedziała Elżbieta Guzikowska, wolontariuszka z TAURON Wytwarzanie.

tauolimp3Nad bezpieczeństwem rywalizujących zawodników czuwali ratownicy górniczy z TAURON Wydobycie. 

- Praca ratownika górniczego wymaga ciągłej gotowości do niesienia pomocy drugiej osobie. Pod ziemią mogą liczyć na nas górnicy, a tu na powierzchni także społeczność lokalna. Wolontariat pracowniczy przy tak niezwykłych projektach sportowych jak olimpiada dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo, dodaje każdemu z nas energii i daje dużą satysfakcję - mówi Artur Szlósarczyk, wolontariusz, a zarazem ratownik górniczy z ZG Sobieski TAURON Wydobycie.

Dzieci konkurowały między innymi w takich dyscyplinach jak boccia, slalom na wózkach, sprint na wózkach, rzutki czy kręgle.

Czytaj dalej...

Jedynkowe Zaduszki - muzyka dla nieobecnych nauczycieli

 


zaduszkijedynka 42
zaduszkijedynka 4Coroczne wspominanie wychowawców i nauczycieli, którzy swoja karierę zawodową związali z Pierwszym Liceum Ogólnokształcącym w Jaworznie to wyjątkowa chwila.

Zarówno uczniowie, jak i absolwenci biorą sobie bardzo do serca fakt, że na koncert przyjdą osoby szczególnie związane ze szkołą, ci, którzy są na emeryturach, ci którzy uczą w szkole i ci, którzy się uczyli. Są na widowni także osoby sprzyjające, czy wspierające liceum.

Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków jedynki jest organizatorem koncertu, a inicjatywę wspiera Teatr Sztuk w Jaworznie. Tym razem po krótkim rysie historycznym i powitaniu publiczności na scenie zaprezentowali się uczniowie obecni i byli.


zaduszkijedynka 45Piosenki starannie dobrane, nostalgiczne, ale nie smutne, wykonali fantastycznie uczniowie i uczennice, a na twarzach widzów często gościł wyraz nostalgii, a w oku pojawiła się łezka wspomnień.
Szczególnie zapamiętamy rodzący się zespół dziewcząt, które na styl modnej dziś Tulii wykonały nastrojową piosenkę a capella.

W zapowiedzi jest powstanie regularnego zespołu folkowego, który wspierać będzie Pani Ewa Zuber, pomysłodawczyni grupy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Zaduszek. 

 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us