Menu
...
reklama
reklama

Breaking news (297)

Anioł dla wolontariusza 2018

 

anioldlawalont71218 1

anioldlawalont71218 91Wolontariusze mają swoje święto - jest to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza przypadający 5 grudnia. Został ono ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1985 roku.

Bardzo prężny wolontariat działa przy Domu Pomocy Społecznej w Jaworznie, gdzie rąk do pracy, ale i serc okazujących empatię dla drugiego człowieka nigdy nie jest za dużo.

Stąd jest taka potrzeba, aby całoroczny wysiłek i poświęcenie docenić, zauważyć, dać satysfakcję, radość z zaangażowania młodych i nie tylko, ludzi w ulżenie cierpiącym, potrzebującym, nie dający sobie często rady w codziennym życiu.

Uroczystości organizowane przez Dom Pomocy Społecznej i wolontariat tam działający, są zawsze bardzo miłe, ale i w sposób wyjątkowo elegancki skromne, oraz traktujące każdego człowieka tak samo - równo, jak równymi jesteśmy przed naszym stwórcą.

Tu nie liczą się tytuły, nie liczy się wielkość zasług. Doceniani są wszyscy, którzy w jakiś sposób udzielają się, wspierając działalność wolontariatu.

anioldlawalont71218 105Tak więc wymieniając udekorowanych w tym roku wspaniale skomponowanymi dyplomami, oraz przepięknymi aniołami, które powstały we Wspólnocie Betlejem, nie wymieniamy tytułów ale tylko osoby A są to: Agnieszka Kloc, Angelika Lelek, Kinga Jędrzejek, Maciej Senior, Jacek Szkółka, Maria Bryła, Grzegorz Waligóra, Roman Oleś, Jacek Nowak, Mariusz Rechul, Dariusz Starzycki, Łukasz Cyryło, Monika Rejdych, Anna Lichota, Teresa Angelika Klimczak, Aleksander Tura, Bożena Partyka, Władysława Wadowska, Janina Wesołowicz, Kinga Kurleto.

W uroczystym wręczeniu Aniołów uczestniczył czynnie zespół Jawor z Centrum Kultury, Archetti, który swym występem artystycznym rozradował serca w chłodny grudniowy dzień, śpiewając dwa bloki piosenek, Jedne typowo ludowy oparty na twórczości folklorystycznej, drugi popularny z piosenkami serdecznymi, mówiącymi o wzajemnej przyjaźni, miłości i zrozumieniu siebie nawzajem.

Czytaj dalej...

Pierwsza w kadencji sesja Rady Miejskiej

 

sesja221118 56

Pierwsza sesja Rady Miejskiej jest wielkim przeżyciem zarówno dla radnych, którzy już jedną, dwie, albo więcej kadencji zasiadają w tym gremium, jak i dla nowo wybranych osób, które czują się wyjątkowo - jako przedstawiciele wszystkich mieszkańców miasta.
Złożenie ślubowania jest doniosłym aktem, zobowiązującym do rzetelnej pracy na rzecz społeczności lokalnej i współpracy w imię dobra wspólnego.
Sesja w dniu 22 listopada rozpoczęła nową kadencję, mająca trwać aż pięć lat. Rok dłużej, to o jedną czwartą więcej niż dotychczas, a to znaczy, że na realizację zamierzeń będzie więcej czasu ale i wymagań więcej, więcej wyzwań.

Czytaj dalej...

Rusza XVII Konkurs Młodych Solistów w PSM w Jaworznie


konksolist18aPo raz siedemnasty w Państwowej Szkole Muzycznej im. Grażyny Bacewicz w Jaworznie odbywa się Ogólnopolski Konkurs Młodych Solistów.

W przesłuchaniach bierze udział 120 uczestników z kilkunastu szkół w wielu miastach Polski.

Rywalizacja w Jaworznie co roku stoi na bardzo wysokim poziomie, laureaci konkurów mają powody do dumy, że to właśnie tutaj zdobyli swoje laury.

Młodzi muzycy będą prezentować swoje talenty w środę i w czwartek, a w piątek odbędzie się gala, na której zostaną wręczone nagrody.

Czytaj dalej...

JAWORZNO MA SZANSĘ NA KOLEJNE ODWIEDZINY ŚWIĄTECZNEJ CIĘŻARÓWKI COCA-COLA

cocacola1218aJAWORZNO MA SZANSĘ NA KOLEJNE ODWIEDZINY ŚWIĄTECZNEJ CIĘŻARÓWKI COCA-COLA. WŁAŚNIE RUSZYŁ plebiscyt NA DODATKOWE MIAsto!

16 listopada 2018 - Od wielu lat stanowią silnie rozpoznawalny atrybut okresu przedświątecznego. Co więcej, społecznie pożądany. Kiedy kilka lat temu
Coca-Cola emitowała reklamy bez ich udziału konsumenci wnioskowali
o przywrócenie ich jako swoistej wizytówki świąt. Oto kultowe, czerwone ciężarówki Coca-Cola. W pierwszych dniach grudnia br. już po raz 4 znów wyruszą w ogólnopolską trasę. Ten współczesny konwój św. Mikołaja, złożony
z oryginalnych amerykańskich ciężarówek, odwiedzi 14 miast. Na wzór ubiegłorocznej edycji i w roku ubiegłym Coca-Cola daje możliwość wybrania
15 miasta, które odwiedzi świąteczna ciężarówka Coca-Cola! Wystarczy w dniach 14 – 19 listopada oddać jak największą ilość ważnych głosów na
dedykowanym poście na Facebooku marki z nazwą swojego miasta.

Czytaj dalej...

Od 1 stycznia kasy w siedzibie wodociągów zostają zamknięte

przelewywodawjWodociągi Jaworzno informują, iż od 1 stycznia 2019 r. likwidacji ulegają kasy znajdujące się w siedzibie spółki przy ul. św. Wojciecha 34. W związku z tym nie będzie już możliwości wpłat (za wodę i ścieki) w wodociągach. Bezpośrednie regulowanie opłat wciąż możliwe będzie
w Banku Spółdzielczym przy ulicy Stojałowskiego 10 oraz Grunwaldzkiej 54,
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00. Usługa bezpłatna. Bank nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Wszelkich formalności związanych z opłaceniem otrzymanych rachunków za wodę
i ścieki można dokonać przez Internet. Mieszkaniec może także zapisać się do Internetowego Biura Obsługi Klienta e-BOK w celu otrzymywania faktur mailowo. W tym przypadku (faktura poprzez e-BOK na maila), stawka za rozliczenie zostaje obniżona z 2,33 zł brutto na 1,00 zł brutto.

Dostęp do Internetowego Biura Obsługi Klienta e-BOK możliwy jest poprzez stronę główną www.wodociagi.jaworzno.pl zakładka eBOK. Po uzupełnieniu formularza zgłoszeniowego
na podany adres mailowy, mieszkaniec otrzyma wiadomość zawierającą login i hasło. Login stanowi indywidualny pięciocyfrowy numer Klienta, natomiast hasło automatycznie wygenerowane przez system, stanowi ciąg znaków, które później należy zmienić.

przelewywodawj

Czytaj dalej...

Amazon wspiera czytelnictwo w Jaworznie - uczniowe dostali 100 książek

amazonszkola141118 40Amazon to firma, które jeszcze 25 lat temu nie istniała, a pierwsze swoje biznesowe działania rozpoczęła dopiero w roku 1995, sprzedając książki przez internet.

Świat jednak poszedł tak bardzo do przodu z produkcją wszelakich dóbr, z rozwojem techniki i technologii, że szybko firma stała się potentatem z handlu muzyką,na płytach, sprzętem komputerowym, elektroniką, meblami.

Dziś niedaleko Jaworzna, w Sosnowcu otwarła wielkie centrum dystrybucyjne odzieży i obuwia, które jest największym pracodawcą w regionie.

Czytaj dalej...

Czyste powietrze - rządowy program nabiera tempa

czyspow118„Czyste powietrze” to nie tylko slogan. To program finansowany przez Ministerstwo Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej, mający na celu zdecydowana poprawę jakości powietrza, którym oddychamy, a co za tym idzie eliminację ze środowiska niekorzystnych dla zdrowia czynników chemicznych oraz fizycznych.

Czyste powietrze to kompleksowe działania na niespotykaną wcześniej skalę, skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych, skupiające się m.in. na wymianie kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji.

W założeniu chodzi o przyznanie dotacji dla osób, które zdecydują się na te działania, w wysokości takiej, aby wspomóc domowe budżety w sposób zdecydowany i w miarę pełny w zależności od dochodu.

Czytaj dalej...

"Nie zginęła" - jaworznicki spektakl o drogach do Niepodległej

niezginelapremiera281018 152Drogi przez jakie przeszła Polska podczas swojego marszu do niepodległości były zawsze zawiłe, zawsze trudne, zawsze naznaczone krwią i łzami, upokorzeniem i cierpieniem, bólem i śmiercią.


Fakt, ze w roku 1918 Polska stała się krajem wolnym po 123 latach zaborów, wcale nie oznaczał całkowitej i nieprzerwanej wolności Polaków.

Dopiero niedawno Polska naprawdę stała się krajem wolnym i niepodległym, choć i teraz dawni ciemiężyciele próbują zdominować nasze życie swoimi żądaniami, albo pomysłami na zorganizowanie nam porządku w naszym kraju.

Czytaj dalej...

Honorowy Profesor Oświaty z Jaworzna

prpfjarosz111 października 2018 roku w Kancelarii Premiera w Warszawie z udziałem minister Anny Zalewskiej odbyła się ogólnopolska uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym roku w obchodach uczestniczył nauczyciel z Jaworzna, wieloletni dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. G. Bacewicz – Jan Jarosz. Na wniosek Kapituły do spraw Profesorów Oświaty, z rąk Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, pan Jan Jarosz otrzymał tytuł- Honorowy Profesor Oświaty. Ten najwyższy tytuł w polskiej oświacie nadawany jest nauczycielom za wyróżniające osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej oraz dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami.

Warto zaznaczyć, że w szkolnictwie artystycznym niewielu pedagogów może poszczycić się tym wyjątkowym tytułem. Poza panem Janem Jaroszem, jedynie dwoje innych nauczycieli z całej Polski otrzymało najwyższe uznanie za działalność pedagogiczną w dziedzinie sztuki. Jednocześnie pan Jan Jarosz jest pierwszym nauczycielem z Jaworzna, który dostąpił tego zaszczytu.

Recepta na sukces

Co należy zrobić, by otrzymać tytuł Honorowego Profesora Oświaty? Przede wszystkim należy wyróżnić się wysoką jakością pracy dydaktycznej potwierdzoną licznymi dyplomami. Tych w swojej karierze pan Jarosz otrzymał ponad 200! Jego uczniowie zostali laureatami międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów muzycznych. Umiejętne kierowanie talentami, predyspozycjami uczniów doprowadziło do perfekcyjnego przygotowywania laureatów. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez znakomitej współpracy z rodzicami oraz zaangażowaniem w codzienne problemy wychowanków.

prpfjarosz2W ciągu 53 letniej pracy pedagogicznej pan Jarosz osiągnął znaczący dorobek zawodowy. Jego absolwenci to światowej klasy artyści, którzy kontynuowali edukację muzyczną na Akademiach Muzycznych w Polsce i za granicą. Wielu z nich pracuje już zawodowo w filharmoniach, operach oraz szkołach muzycznych. Długoletnie doświadczenie zawodowe pana Jarosza przyniosło wspaniałe owoce w postaci odznaczeń i medali, w tym Złoty Krzyż Zasługi, medal Komisji Edukacji Narodowej, odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Można powiedzieć, że całe swoje życie zawodowe pan Jarosz poświęcił pracy w szkole muzycznej w Jaworznie. Pracę podjął w roku 1965, kiedy Państwowa Szkoła Muzyczna w Jaworznie dopiero rozpoczynała samodzielną działalność. W latach 1978-1980 pełnił funkcję wicedyrektora szkoły, natomiast w roku 1980 został mianowany dyrektorem. Funkcję tę pełnił do roku 2006, kiedy przeszedł teoretycznie na emeryturę. Faktycznie praca z uczniami jest dla niego takim impulsem, że kontynuuje nauczanie kolejnych adeptów gry na trąbce. Właściwie można by stwierdzić, że mimo 53 lat pracy zawodowej nigdy nie spoczął na laurach. Wciąż inspiruje młodych muzyków oraz innych nauczycieli, dla których pozostaje niedościgłym wzorem zaangażowania i pasji pedagogicznej. Podsumowując, pan Jan Jarosz jest bezapelacyjnie „Zasłużonym dla Kultury Muzycznej w Jaworznie”.

Alicja Molitorys

Czytaj dalej...

Mamy nowego prezydenta Jaworzna. Mamy nowych radnych

prezydent2018 1 z 1Po podliczeniu głosów, które spłynęły z niemal połowy spośród 47 obwodowych komisji w Jaworznie prezydent Paweł Silbert wygrywa w pierwszej turze wyborów samorządowych stosunkiem procentowym 65 : 35, pokonując obu kontrkandydatów: Pawła Bańkowskiego (~30%) i Dawida Bógdała (~5 %).

Wypada nam zainicjować brawa, gratulacje i satysfakcję z tego, że jaworznianie docenili program Pana Pawła Silberta zarówno ten realizowany przez ubiegłe lata, jak i zapowiadany na kolejne pięć lat. 

Na zdjęciu Prezydent Paweł Silbert w towarzystwie posłów z naszego okręgu, Panów Dariusza Starzyckiego i Waldemara Andzela, podczas wieczoru wyborczego.


Po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich wszyscy czekali na wyniki głosowania do Rady Miejskiej. Czy rada zmieni się diametralnie, czy też będą nowe twarze, nowa jakość?
Otóż i w tym wypadku mamy zdecydowaną przewagę wspierającej Pana Pawła Silberta ekipy.

Przy siedmiu mandatach dla Stowarzyszenia Jaworzno Moje Miasto i siedmiu dla Prawa I Sprawiedliwości, koalicja Platforma - Nowoczesna zdobyła 9 mandatów.

Daje to nieskrępowaną możliwość czynienia powinności w mieście dla koalicji. Kilku radnych pożegnało się z mandatami i tyleż samo nowych osób zasili to gremium.

I tak z JMM mamy następujące nazwiska: Paweł Silbert, Sebastian Pycia, Jolanta Smoliło Żabińska, Tadeusz Kaczmarek, Mirosław Pieczara, Mariusz Kowalski, Marzena Czarny.
Z PIS: Anna Lichota, Dawid Domagalski, Janusz Papuga, Monika Bryl, Teresa Kondoszek, Ryszard Maciejowski, Wiesław Więckowski
Z PO.N: Barbara Sikora, Renata Chmielewska, Ewa Głąbik, Maciej Bochenek, Tomasz Sędor, Janusz Ciołczyk, Grzegorz Piętak, Dorota Guja, Bogusław Śmigielski.

Z mocy wyników wyborów do rady wejdzie jeszcze Ewa Zuber, bowiem Prezydent Paweł Silbert złoży mandat radnego oraz prawdopodobnie za Tadeusza Kaczmarka, jeśli zostanie on zastępcą Prezydenta - Małgorzata Musiał i za Panią Monikę Bryl, Pan Maciej Stanek.
Gratulujemy jaworznianom dobrego wyboru i nowym radnym poparcia oraz życzymy owocnej pracy dla miasta i merytoryki w dyskusjach na sesjach.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS