Menu
reklama

Z kraju (24)

Osadzeni będą ratować pluszcze w Beskidzie Śląskim

pluszczWieloletnia współpraca Aresztu Śledczego w Bielsku-Białej i Klubu Gaja zaowocowała realnymi działaniami. Osadzeni w dniach 27-28.08.2015r. będą składać, a następnie instalować w terenie budki lęgowe dla pluszczy nad potokami górskimi w Beskidzie Śląskim. Pluszcze wymagają czynnej ochrony, ze względu na zmniejszanie się ilości naturalnych siedlisk.

Inicjatywa obywatelska ?Pluszcze nad potokami Beskidu Śląskiego?, organizowana  we współpracy z Nadleśnictwem Bielsko i Starostwem Powiatowym w Bielsku-Białej, to jedna z 23 lokalnych inicjatyw realizowanych przez Klub Gaja, w ramach projektu ?Zaadoptuj rzekę? sfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czytaj dalej...

Kolejna odsłona wspólnej akcji wolontariuszy PZU i policji

Warszawa 3 CustomJuż wkrótce niebieskie serca kampanii ?Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym? trafią w ręce kolejnych kierowców. Wspólna inicjatywa policji i wolontariuszy PZU promująca cel kampanii ? poprawę bezpieczeństwa pieszych, przeprowadzona zostanie już w najbliższy weekend w całej Polsce.

To już druga w tym roku odsłona akcji wolontariuszy PZU i policji w ramach kampanii ?Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym?. Poprzednie wspólne patrole zorganizowane w połowie sierpnia zakończyły się sukcesem. Mnóstwo pozytywnych emocji, tysiące rozdanych serc
i ogromne zainteresowanie użytkowników dróg będą towarzyszyły kolejnej odsłonie akcji.

Czytaj dalej...

Nagrody Czarodziejskiego Drzewa 2015

statuetkiMoże kiedyś w Jaworznie nasz Jawor i działania z nim związane zasłużą na nagrodę?
Pole do popisu dla mieszkańców, organizacji społecznych...

W kolejnej 12. edycji programu Święto Drzewa, świętowaliśmy odzyskanie swobód obywatelskich pod hasłem ?Drzewo Wolności?. Ponad 60 000 uczestników posadziło wspólnie ponad 40 000 drzew. Dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu osób wzrasta nie tylko zalesienie i zadrzewienie kraju ale także świadomość ekologiczna zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Najbardziej aktywnych uczestników programu Klub Gaja nagradza statuetkami Czarodziejskiego Drzewa.

Czytaj dalej...

Bez promili za kierownicą. Kampania "Nigdy nie jeżdżę po alkoholu" na miejskich muralach

Mural Warszawa CustomWielkoformatowe murale promujące trzeźwość za kierownicą i przypominające
o odpowiedzialności, jaka spoczywa na osobach kierujących pojazdami, pojawiły się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz Lublinie w ramach drugiej edycji kampanii ?Nigdy nie jeżdżę po alkoholu?. Akcji, prowadzonej przez Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie we współpracy z Komendą Główną Policji patronuje Ministerstwo Gospodarki. Swoje poparcie dla inicjatywy wyraziło już ponad 50 instytucji i organizacji z całej Polski.

Ponad 400 m2 powierzchni w pobliżu najbardziej ruchliwych punktów Warszawy, Poznania, Gdyni i Lublina ? tyle łącznie zajmują murale zaprojektowane i wykonane przez Europejską Fundację Kultury Miejskiej w ramach kolejnej odsłony kampanii ?Nigdy nie jeżdżę po alkoholu?. Jej celem, podobnie jak w roku ubiegłym, jest promowanie wśród kierowców trzeźwości za kółkiem. Choć policyjne statystyki wskazują na malejącą liczbę osób prowadzących pod wpływem alkoholu oraz wypadków przez nich spowodowanych, wciąż istnieje przestrzeń do poprawy. Dotyczy to m.in. biernej postawy osób bliskich i współpasażerów, którzy nie reagując w sytuacji, gdy nietrzeźwy wsiada za kierownicę, wyrażają przyzwolenie na jazdę na ?podwójnym gazie?. Tym samym stają się współodpowiedzialni za zagrożenie, jakie dla bezpieczeństwa na drodze stanowi pijany kierowca.

Czytaj dalej...

Sopot Molo Jazz Festival 7-9 sierpnia

sopotmolo15 aZapraszamy na kolejną edycję festiwalu jazzowego na Molo w Sopocie. W sobotę o 17:00 przejdzie tradycyjny pochód muzyków i publiczności ulicą Bohaterów Monte Cassino do Molo, a następnie rozpoczną się występy w muszli koncertowej.

Informację o wydarzeniu przesłał nam niezawodny Marcin Jacobson polski manager, producent i wydawca muzyczny

-> http://www.polskirock.art.pl/marcin-jacobson,1,4708,muzyk.html

 

XIX SOPOT MOLO JAZZ FESTIVAL - 2015

 

7 sierpnia (piątek) - 17:30

 • Warsaw Dixielanders ? Najlepszy polski zespół dixielandowy, w którym grają muzycy znani z: Asocjacji Hagaw, Gold Washboard, Vistula River Brass Band, Sami Swoi i wielu innych.  

 • Quartado ? Ich pierwsza płyta zrobiła furorę na antenie programu III Polskiego Radia, a nazwiska Rejnowicz czy Łosowski niekoniecznie kojarzą się już tylko z zespołami Rama 111 i Kombi .

 • Irek Wojtczak Folk 5 ? Ceniony saksofonista i improwizator, niespokojny duch polskiej sceny jazzowej, który tym razem postawił przetłumaczyć naszą muzykę lodową na język jazzu.

 • Zbigniew Namysłowski ? Dokładnie 40 lat po nagraniu epokowej płyty ?Kujaviak Goes Funky?, ponownie zmierzy się z tym materiałem, mając za partnera m.in. Sławka Jaskułke.   

   

8 sierpnia (sobota)

17:00

 • Nowoorleański Pochód ulicą Bohaterów Monte Cassino ? demokratyczna przemarsz, w którym obok wybitnych muzyków uczestniczą również ludzie, którym słoń na ucho nadepnął.

  17:30

 • Jerzy Detko ? Wielokrotny mistrz Polski w dziesięcioboju, który jazz przedłożył nad karierę sportową. Stylowy klarnecista i MC Benefisu Przemka Dyakowskiego.

 • Ilona Damięcka & Francesca Bertazzo (PL/I)? Utalentowana wokalistka i pianistka jazzowa z Wybrzeża przedstawi nowy program z równie utalentowaną wokalistką i gitarzystką z Włoch.

 • Benefis Przemka Dyakowskiego ? muzyczna feta z okazji 80 urodzin zasłużonego saksofonisty, w której udział wezmą: Take It Easy, Rama 111 i soliści, których nazwisk nie wolno nam ujawnić.

 • Leszek Dranicki + Wojciech Karolak + Adam Wendt + Andrzej Ryszka ? okazjonalna super-grupa, która zmierzy się z ich ulubionymi standardami muzyki rhythm?n?bluesowej i soulowej.

 

9 sierpnia (niedziela) - 17:30

 • Sound of Affection ? Laureat wielu krajowych konkursów, w tym zwycięzca tegorocznego XVIII Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych organizowanego w klubie Ucho w Gdyni.     

 • Adrian Cunningham (USA/GB/DK) ? Pochodzący z Australii, nowojorski klarnecie, grający wysmakowany neo swingu, który nigdy wcześniej nie gościł w Polsce.    

 • Piotr Lemańczyk & Quartet North ? Jeden z najlepszych polskich basistów jazzowych przedstawi materiał z siódmej, sygnowanej własnym nazwiskiem płyty, którą obsypano wieloma nagrodami.

 • Janusz Muniak & Beets Peter Trio (PL/NL) ? Jeden z najwybitniejszych polskich saksofonistów jazzowych wystąpi z holenderskim pianistą, którego nazywają następcą Oscara Petersona.

WSTĘP WOLNY

 

organizator:

Kąpielisko Morskie Sopot

sponsorzy:

Związek Artystów Wykonawców STOART

Hossa.biz

współpraca:

Stowarzyszenie Muzyków Jazzowych

Let?s Art Cafe ? Sopot

kierownictwo artystyczne:

Przemek Dyakowski ? Marcin Jacobson ? Marcin Kulwas

sopotmolo15pl

Czytaj dalej...

BLIND GUARDIAN już w przyszłym miesiącu na jedynym koncercie w Polsce

Zespół był w Jaworznie podczas METALFEST 2012. Już w maju znów zagra w Polsce

 

2015 04 14 231237BLIND GUARDIAN już w przyszłym miesiącu na jedynym koncercie w Polsce! Znamy support!
 
Już po raz kolejny, polska publiczność będzie mogła cieszyć się muzyką legendarnych power metalowych bardów z Blind Guardian.
26 maja 2015 autorzy takich piosenek jak ?The Bard?s Song? czy ?Valhalla?, w ramach promocji swojego najnowszego albumu, zagoszczą na deskach warszawskiego klubu Progresja Music Zone. Wydana na początku roku płyta ?Beyond The Red Mirror? trafiła do pierwszej dziesiątki najlepiej sprzedających się płyt m.in. w Niemczech, Austrii czy Szwajcarii. Płytę promuje ?lyric video? do singla ?Twilight Of The Gods?, które można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=AdxRHtNw940. Na warszawskim koncercie będzie można usłyszeć premierowe kompozycje, oraz najlepsze utwory z już 30-letniej kariery Blind Guardian.

Czytaj dalej...

Tour de Pologne - w tym roku również w Jaworznie

72. Tour de Pologne: lwia część wyścigu znów w Małopolsce, znamy szczegółową trasę

tourdepol14 4W roku 2014 przejazd wyścigu przez Jaworzno był dużym medialnym wydarzeniem, które przyciągnęło na trasę wyścgu i głównie na jaworznicki rynek wielu mieszkańców. W tym roku organizatorzy poszli o krok dalej, a może nawet o krok milowy, dalej...

IV etap wyścigu Jaworzno - Nowy Sącz - czyli startują u nas! 

Czytaj dalej...

Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii

olimpsolid15Już w marcu poznamy laureatów etapu wojewódzkiego konkursu:
Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii.

10 marca o godzinie 10:00 w 16 miastach  województwach odbędzie się II etap ogólnopolskiego konkursu, organizowanego przez Fundację Centrum Solidarności.
Do etapu szkolnego przystąpiła 2.500 uczniów z całej Polski. Wojewódzki egzamin ma charakter testu wielokrotnego wyboru. Uczniowie indywidualnie odpowiadać będą na pytania sprawdzające ich wiedzę historyczną lat 1970 - 1990.  Obowiązujące uczniów materiały źródłowe w tej części konkursu wzbogacone zostały o  filmy  i utwory muzyczne. Drugi etap konkursu pozwoli wyłonić troje finalistów,  którzy od tego momentu utworzą wojewódzką drużynę, rywalizującą z pozostałymi piętnastoma zespołami.

Innowacją konkursu jest praca zespołowa trójki laureatów wojewódzkich  w części finałowej konkursu. Intencją organizatora jest nabycie przez uczniów umiejętności współdziałania  w dążeniu do celu,  jakim, w tym przypadku jest zwycięstwo w konkursie. Aby uczniowie mogli się lepiej poznać, przygotować do finału konkursu  Fundacja Centrum Solidarności zaprasza w kwietniu 2015 r. laureatów etapu wojewódzkiego na 2 dniową wizytę studyjną w Gdańsku.  Przyjazd nad morze, do Trójmiasta, z   jednej strony jest  nagrodą dla zwycięzców etapu wojewódzkiego,  szansą na dotknięcie historii z bliska oraz zwiedzanie miasta, z drugiej natomiast  możliwością bliższego poznania tych, którzy w finale pracować będą w zespole, przygotowując wspólnie prezentację multimedialną na wybrany temat oraz odpowiadać ustnie na wylosowane pytania.
Lista finalistów zostanie opublikowana na stronie www.olimpiadasolidarnosci.pl, do dnia 18 marca 2015 r. Egzamin finałowy odbędzie się 10 czerwca 2015 r. w Warszawie

2015 03 09 191522 Custom

     Nagrodami w konkursie są promesy indeksu na wybrane kierunki Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Warszawskiego (studia stacjonarne pierwszego stopnia), roczne stypendia naukowe oraz bony na wybrane  publikacje IPN. Nauczyciele prowadzący uczniów ze zwycięskiej, finałowej drużyny otrzymają nagrody pięniężne,  a szkoły uhonorowane zostaną statuetkami II edycji  Olimpiady wraz z listem gratulacyjnym od patronów konkursu.  Patronat nad Konkursem objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Patronat honorowy sprawują:  Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji  oraz Lech Wałęsa. Współorganizatorem konkursu jest Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka, a partnerami Instytut Pamięci Narodowej i NSZZ Solidarność.
Partnerem strategicznym II edycji jest Grupa Energa. Wsparcia finansowego udzielili również : Fundacja Polska Miedź, Fundacja PGNiG SA im. Ignacego Łukasiewicza i Samorząd Województwa Pomorskiego.

Zapraszamy do śledzenia strony konkursu www.olimpiadasolidarnosci.pl

Szczegółowych informacji udziela:
Katarzyna Lamża-Ogrodnik, Anna Adamczyk | 58 308 43 28

kontakt@olimpiadasolidarnosci.pl
www.olimpiadasolidarnosci.pl

Czytaj dalej...

Jestem jak lipa... i dąb - o rzeźbiarzu z Betlejem pisze "Gość Niedzielny"

2015 03 06 210502Barbara Gruszka-Zych

GN 10/2015 |

Tak pił, że zapomniał, dokąd prowadzą go nogi. Aż zaczęły mu gnić stopy, jakby przerażone, że przez nie trafił na złą drogę. Miał 25 lat, kiedy mu je obcięli. ? Zostały mi tylko pięty ? mówi Grzegorz Hutyra. Po operacji półtora roku chodził na kolanach. Ale ta pokuta nie zmieniła jego życia. Dopiero teraz wie, dokąd iść, choć nie ma protez, tylko kikuty w butach na wysokim podbiciu.

Artykuł rzeźbiarzu ze Wspólnoty Betlejem, o wspaniałym, mocnym człowieku, który pokonał swoje słabości pisze Gość Niedzielny. Więcej można przeczytać TUTAJ

Czytaj dalej...

Europejskie Drzewo Roku 2015 ? znamy wyniki!

 

slowianin CustomW międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2015 zwyciężył Dąb na boisku piłkarskim z Estonii. Polski dąb Słowianin ? zwycięzca konkursu Drzewo Roku 2014 Klubu Gaja - uplasował się na czwartym miejscu zdobywając blisko 12 500 głosów.

W plebiscycie oddano niemal 185 tysięcy głosów. Estoński dąb ? zwycięzca konkursu ? zdobył blisko 60 tysięcy głosów, drugie miejsce zajął węgierski Wielki platan w Tata zyskując 53 500 głosów. Na trzecim miejscu znalazła się ogłowiona topola z Hiszpanii otrzymując blisko 14 tysięcy głosów.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS