Menu
reklama
Breaking news 2

Breaking news 2 (197)

ZNAMY TRASĘ 76. TOUR DE POLOGNE UCI WORLD TOUR

 

 

76 TDP layout poziom trasa prev
tdp2019a1 3176
Tour de Pologne UCI World Tour odbędzie się w dniach 3-9 sierpnia. Kolarze wystartują z Rynku Głównego w Krakowie i po pokonaniu siedmiu etapów o łącznej długości ponad 1060 kilometrów zafiniszują w Bukowinie Tatrzańskiej. Tegoroczny Tour de Pologne nawiązuje do stulecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego i będzie rozgrywany jako „Wyścig Pokoleń”. Dziś w Hotelu InterContinental Warszawa oficjalnie zaprezentowano trasę wyścigu.

- 76. Tour de Pologne UCI World Tour zapowiada się bardzo ciekawie, a trasa jest szybka i dynamiczna. Kolarze ponownie będą się ścigać na południu Polski, bo te tereny sprawdziły się podczas poprzedniego wyścigu. Mamy wiele ciekawych miejsc, etapy płaskie, pagórkowate i górskie. Na jednym z etapów będzie premia rozgrywana na bieżni Stadionu Śląskiego w Chorzowie, czym nawiązujemy do przeszłości i czasów Królaka, Szurkowskiego, czy Szozdy, kiedy tysiące ludzi na trybunach obserwowało rywalizację kolarzy – mówi Czesław Lang,  Dyrektor Generalny Tour de Pologne. 

tdp2019a1 15Podobnie jak przed rokiem uroczyste otwarcie wyścigu będzie miało miejsce na Rynku Głównym w Krakowie. Pierwszego dnia kolarze będą mieli do pokonania pagórkowaty etap ze startem i metą w Krakowie. Kolejne dwa dni to typowo sprinterskie etapy z trudną technicznie trasą. 4 sierpnia peleton wystartuje z Tarnowskich Gór i zafiniszuje przy Spodku w Katowicach. Dzień później na trasie pojawi się miejsce symbol polskiego sportu, czyli Stadion Śląski w Chorzowie, a finisz zaplanowano w Zabrzu. Czwarty etap Jaworzno – Kocierz, Śląskie będzie rozgrywany pod hasłem stulecia powstań śląskich, a partnerem mety jest Województwo Śląskie. Tego dnia kolarze pierwszy raz wjadą w wysokie góry, a na trasie znajdą się dwie premie górskie pierwszej kategorii. Piąty etap to znów interwałowa, pagórkowata trasa z Kopalni Soli „Wieliczka” do Bielska-Białej. Ostatni dwa dni będą decydujące dla losów klasyfikacji generalnej. Szósty etap Małopolska, Zakopane i siódmy, królewski etap BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska to klasyczna górska trasa w przepięknej scenerii polskich Tatr.

tdp2019a1 15W 76. Tour de Pologne UCI World Tour kolarze będą walczyć o żółtą koszulkę i zwycięstwo w klasyfikacji generalnej CARREFOUR, a także w poszczególnych klasyfikacjach – Najlepszy Góral TAURON, Najlepszy Sprinter LOTOS oraz Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO. LOTOS jest także sponsorem klasyfikacji premii Najlepszy Polak.

Tour de Pologne po raz kolejny włączy się w obchody najważniejszych wydarzeń z historii Polski. Wyścig świętował już obchody Roku Chopinowskiego, upamiętniał rocznicę Powstania Warszawskiego, przejechał śladami papieża Jana Pawła II i narodowego hymnu „z ziemi włoskiej do Polski”, a także celebrował 25. rocznicę wolnej Polski. W ubiegłym roku Tour de Pologne odbywał się pod hasłem Narodowy Wyścig Niepodległości włączając się w obchody stulecia odzyskania niepodległości. W tym roku przypada stulecie polskiego olimpizmu i Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W związku z tym Tour de Pologne rozgrywany będzie jako „Wyścig Pokoleń” i w szczególny sposób nawiąże do olimpijskich sukcesów kolarzy, przede wszystkim Ryszarda Szurkowskiego, Czesława Langa i Rafała Majki.

Tradycyjnie już podczas Tour de Pologne odbędą się inne wydarzenia kolarskie. 9 sierpnia w BUKOVINA Resort w Bukowinie Tatrzańskiej zostanie rozegrany Tour de Pologne Amatorów, a w dniach 3-8 sierpnia odbędzie się kolejna edycja Kinder+Sport Mini Tour de Pologne. Młodzi kolarze będą rywalizować w Krakowie, Katowicach, Zabrzu, Jaworznie, Bielsku-Białej i Zakopanem.

 1. Tour de Pologne UCI World Tour 3-9.08.2019
 1. etap: 3.08 Kraków – Kraków / 136 km
 2. etap: 4.08 Tarnowskie Góry – Katowice / 153 km 
 3. etap: 5.08 Stadion Śląski, Chorzów – Zabrze / 157 km
 4. etap: 6.08 Jaworzno – Śląskie, Kocierz  / 173 km
 5. etap: 7.08 Kopalnia Soli „Wieliczka” – Bielsko-Biała / 154 km 
 6. etap: 8.08 Małopolska, Zakopane / 155 km
 7. etap: 9.08 BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska / 132,5 km

STRONA:

www.tourdepologne.pl

tdp2019a1 3

Czytaj dalej...

Wiosenny konkurs Galerii Galena - Zobacz zdjęcia pisanek! Wygraj rower!

 

 

pisankigalena100419 17
Mamy galerię zdjęć pisanek w GALERII GALENA, które biorą udział w konkursie na pisankę wielkanocną.
A poniżej wszystko o konkursie...alejaja jaworzno konkurs pisanka1

alejaja jaworzno konkurs pisankaALE JAJA!

Bez kolorowych pisanek trudno wyobrazić sobie Święta Wielkanocne. Nie zabraknie ich także w Galerii Galena. Do przygotowania pisanek w rozmiarze XXL zaprosiliśmy dzieci 9 szkół podstawowych w Jaworznie. 4 kwietnia mali artyści za pomocą kolorowej bibuły, farby, kolorowego papieru i innych artykułów papierniczych stworzyli wielobarwne i zdobione cudeńka.

Wielkanocna ekspozycja będzie zdobić plac przy wejściu głównym do Galerii Galena przez dwa tygodnie, a spośród kolorowych Megapisanek chcemy wybrać tą najładniejszą i nagrodzić jej twórców.

Aby wybrać najciekawszą, najbardziej oryginalną Megapisankę, wystarczy zrobić zakupy za min. 20 zł i odebrać kupon do głosowania w Punkcie Konkursowym. Za każde wydane 20 zł przysługuje 1 kupon. Głosowanie potrwa do 19 kwietnia. Dla zwycięzców przygotowaliśmy nagrody:  zwycięska szkoła otrzyma telewizor, a autorzy projektu otrzymają nagrody rzeczowe.

Atrakcyjna nagroda czeka też na głosujących, którzy wypełnią zadanie konkursowe i udzielą odpowiedzi na wiosenne pytanie konkursowe ,,co dodaje kolorów Twojemu życiu?”. Do wygrania  jest rower marki Romet LTD EDITION, który umili niejedną wiosenną przygodę.

Wyniki Plebiscytu na najciekawszą Megapisankę i Wiosennego Konkursu zostaną ogłoszone
30 kwietnia na stronie www.galeriagalena.pl

REGULAMIN PLEBISCYTU NA NAJCIEKAWSZĄ MEGAPISANKĘ ORAZ WIOSENNEGO KONKURSU

Czytaj dalej...

Rusza 3 edycja konkursu Popisz się talentem!

 

 

marzyciela2019a
Więc pozwólcie dzieciom marzyć,
bo cóż złego jest w marzeniach.
Wszystko może się przydarzyć,
A gdy marzysz - świat się zmienia”
(Bogusia, pierwsza Marzycielka Fundacji Mam Marzenie)

Dzieciaki, chwytajcie za pióra! Rusza Popisz się talentem - największy konkurs literacki w kraju dla uczniów szkół podstawowych. Nagrodą jest debiut w prawdziwej książce!

Już 2 kwietnia startuje 3. edycja konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych Popisz się talentem, organizowanego przez wydawnictwo Nowa Era. W tym roku zapraszamy dzieci do napisania o swoich największych marzeniach. Jury konkursowe wybierze 30 laureatów, których opowiadania zostaną opublikowane w prawdziwej książce! Opowiadania można zgłaszać do 28 kwietnia, szczegóły znajdują się na stronie www.nowaera.pl/popiszsietalentem.

W tym roku tematem Popisz się talentem są dziecięce marzenia. Zadaniem uczniów, którzy chcą wziąć udział w konkursie, jest napisanie opowiadania o ich wizycie w “Punkcie spełniania marzeń”. O spełnienie jakich marzeń poproszą? Co może się w związku z tym wydarzyć? Opowiadania o objętości nie większej niż 500 słów (2800 znaków bez spacji) należy zgłosić do 28 kwietnia za pośrednictwem strony www.nowaera.pl/popiszsietalentem. Można tam również znaleźć pełen tekst zadania konkursowego oraz regulamin.

- Dotychczasowe edycje konkursu Popisz się talentem pokazały, że w każdym zakątku naszego kraju mieszkają dzieci, w których drzemie prawdziwy talent literacki. Trzeba tylko pozwolić mu zaistnieć. Dlatego naszym celem jest wsparcie uczniów - tak by zechcieli spróbować swoich sił i odważyli się sięgnąć po pióro. Najbardziej liczy się dla nas sam pomysł na opowiadanie, ale żeby pomóc uczestnikom konkursu, na naszej stronie internetowej publikujemy również szereg praktycznych porad na temat pisania - zachęca uczniów do udziału w konkursie Małgorzata Jankowska specjalista ds. PR i komunikacji w wydawnictwie Nowa Era, członek jury konkursu Popisz się talentem.

Laureatów konkursu poznamy 3 czerwca, a na jesieni ukaże się książka ze zwycięskimi opowiadaniami. W tym roku cały dochód ze sprzedaży książki pokonkursowej wydawnictwo Nowa Era przekaże na rzecz Fundacji Mam Marzenie, która spełnia marzenia dzieci cierpiących na choroby zagrażające ich życiu.

- O czym marzą dzieci? Przez ponad 15 lat istnienia Fundacji Mam Marzenie, przekonaliśmy się, że ich wyobraźnia nie zna granic! Przed nami stoi ważne zadanie, aby te marzenia urzeczywistniać. Cieszymy się, że pomoże nam w tym w tym konkurs Popisz się talentem i książka z opowiadaniami o marzeniach dzieci, która ukaże się na jesieni - komentuje Wiesia Borysiak z Fundacji Mam Marzenie.

Wydawnictwo Nowa Era stworzyło konkurs Popisz się talentem w2017 roku. Obecnie jest to największy konkurs literacki dla dzieci w Polsce. Jego celem jest wspieranie dzieci i młodzieży w odkrywaniu drzemiącego w nich potencjału literackiego, rozbudzanie ich kreatywności i talentu, poszerzanie kompetencji oraz zainteresowań czytelniczych.

Popisz się talentem to także szansa na prawdziwy literacki debiut pod okiem fachowców. We wszystkich edycjach konkursu główną nagrodą dla laureatów jest publikacja zwycięskich opowiadań w prawdziwej książce - profesjonalnie zredagowanej i przepięknie ilustrowanej. Co roku na konkurs spływa około 5000 opowiadań z całego kraju, a ocenia je kilkuosobowe jury, w skład którego wchodzą: przedstawiciele Polskiej Sekcji IBBY, magazynu literackiego dla dzieci “Świerszczyk”, Wydawnictwa Nowa Era oraz twórcy książek dla dzieci.

Do tej pory ukazały się dwie książki z opowiadaniami laureatów konkursu: Ukryte światy (2017) i Tajemnicza wyprawa (2018). Od pierwszej edycji Popisz się talentem, zasadą wydawnictwa Nowa Era jest, by cały dochód ze sprzedaży książek pokonkursowych przekazywany był na szlachetny cel, związany ze wspieraniem talentów polskich dzieci.

Prace konkursowe można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej https://www.nowaera.pl/popiszsietalentem między 2 a 28 kwietnia. Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach wiekowych - dla klas 1-4 oraz 5-8. Wyniki zostaną ogłoszone 3 czerwca, a książka z opowiadaniami laureatów konkursu ukaże się tradycyjnie na jesieni tego roku.

fundacja mam marzeniePatronem honorowym konkursu jest Polska Sekcja IBBY, a patronami medialnymi magazyn Świerszczyk, TVP ABC oraz portal Qlturka.pl. Partnerem specjalnym 3. edycji konkursu jest Fundacja Mam Marzenie, na rzecz której zostanie przekazany cały dochód ze sprzedaży tegorocznej książki pokonkursowej.

Jury konkursu Popisz się talentem 2019

Monika Hałucha (ur. 1979) – członkini Polskiej Sekcji IBBY promującej wartościowe książki dla niedorosłych, redaktorka merytoryczna w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era i magazynie „Świerszczyk”, współautorka aktywnościowych książek dla dzieci „Cyrk na kółkach”, „Porachunki robota Mata”, „Heca w kurniku”. Bibliofilka i kolekcjonerka pięknych publikacji.

Małgorzata Jankowska (ur. 1980) – specjalistka PR i komunikacji w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era, inicjatorka konkursu „Popisz się talentem”, koordynatorka licznych projektów edukacyjnych. Z wykształcenia dziennikarka. Prywatnie mama Kacpra i Dawida, z którymi w wolnych chwilach wymyśla niestworzone historie.

Małgorzata Węgrzecka (ur. 1967) – redaktor naczelna (od 2008) wydawanego przez wydawnictwo Nowa Era magazynu dla dzieci „Świerszczyk”, pisarka. Wcześniej współpracowała też z „Ciuchcią”, „Tiną” czy „Pentliczkiem” (sekretarzyni redakcji). Z wykształcenia filolożka języka polskiego. Dla dzieci napisała m.in. trylogię detektywistyczno-magiczno-przygodową „Żółty Smok & „Żółty Smok”, „Akademia detektywów”, „Wyprawa po skarb”, dla dorosłych dzieci wymyśliła i współtworzyła „Leksykon fantastyki”. Uwielbia szarlotkę na ciepło (najchętniej bez lodów).

Rafał Witek (ur. 1971) – autor powieści, zbiorów wierszy, opowiadań i słuchowisk radiowych dla dzieci. Zdobywca nagród literackich im. Kornela Makuszyńskiego, Astrid Lindgren i Leopolda Staffa. Twórca ponad 30 książek (m.in. „Plaża tajemnic”, „Julka Kulka, Fioletka i ja”, „Klub latających ciotek”, „Chłopiec z Lampedusy”, „Tresura pióra”) oraz tekstów edukacyjnych i czytanek publikowanych w podręcznikach do edukacji wczesnoszkolnej wydawnictwa Nowa Era.

***

Nowa Era to największe w Polsce wydawnictwo edukacyjne z kompleksową i nowoczesną ofertą obejmującą wszystkie etapy edukacyjne oraz wszystkie przedmioty, w tym także języki obce oraz największy w Polsce wybór kartografii szkolnej. Ofertę Grupy Nowa Era uzupełniają nowoczesne rozwiązania informatyczne, oprogramowanie wspomagające zarządzanie oświatą (firma VULCAN) oraz produkty z obszaru specjalnych potrzeb edukacyjnych, w tym popularna seria eduSensus (dotychczas firma Young Digital Planet).

Nowa Era to również wydawca najstarszego w Europie czasopisma literackiego dla najmłodszych „Świerszczyk” oraz dwujęzycznego magazynu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży „National Geographic Odkrywca”. Ofertę Nowej Ery wzbogaciły ostatnio także wyjątkowe serie książek dla dzieci: Lubię czytać ze Strzałką i KsiążkoGry.

Kontakt dla mediów: Bogna Piechocka, bogna.piechocka@prart-media.pl, 604 465 074

Myślisz, że napisać ciekawe opowiadanie to trudna sprawa? Dla chcącego nic trudnego. Oto wskazówki, które pomogą Ci stworzyć wciągający tekst:

 1. Ustal temat i plan tekstu czyli zastanów się, o czym chcesz napisać i co się w tekście wydarzy, co będzie w nim najważniejsze; zanotuj swoje ustalenia w punktach.
 2. Stwórz bohatera lub grupę bohaterów jeśli będzie kilku bohaterów, pamiętaj, aby każdy z nich był nieco inny; ważne, aby Twój bohater (lub bohaterowie) budził zainteresowanie i sympatię czytelnika.
 3. Inspiruj się prawdziwymi wydarzeniami - to świetny sposób na stworzenie historii, która będzie logiczna i wiarygodna, nawet kiedy piszesz „bajkę”.
 4. Poobserwuj rówieśników, posłuchaj, o czym rozmawiają, co jest dla nich ważne, a co nudne. Zwróć uwagę, jakich słów, odzywek i powiedzonek używają.
 5. Używaj krótkich zdań dzięki temu łatwiej sprawisz, że będą one klarowne i zrozumiałe dla czytelnika, a także... dodasz tekstowi dynamiki.
 6. Nie stosuj wyrazów, których nie rozumiesz. Jeśli chcesz zabłysnąć trudnym lub obcojęzycznym słowem, najpierw sprawdź jego znaczenie w słowniku.
 7. Pamiętaj o humorze. Dowcipne dialogi, sytuacje, opisy i porównania sprawiają, że tekst dużo lepiej się czyta, a przede wszystkim… że się chce do niego wracać!
 8. Wyrzuć z tekstu niepotrzebne informacje, zostaw tylko te, które mają bezpośredni związek z akcją i bohaterem/ bohaterami.
 9. Pomyśl o zaskakującym zakończeniu. Dzięki temu Twój tekst będzie do samego końca ciekawy i da czytelnikowi do myślenia.
 10. Nie praw morałów. Od tego są dorośli :)

marzyciela2019b

Czytaj dalej...

Konkurs "Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2019"

 

bibliotZarząd Województwa Śląskiego podjął decyzję w sprawie przystąpienia do organizacji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2019.

Celem konkursu jest nagrodzenie realizacji urbanistycznych i architektonicznych kształtujących przestrzenie publiczne w naszym regionie oraz promocja rozwoju i zmian jakościowych przestrzeni sprzyjających podnoszeniu atrakcyjności miast województwa śląskiego.

W 2008 roku budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie został uznany za najlepszą przestrzenią publiczną w województwie śląskim, w kategorii architektura.

 

 

bibliote2

Czytaj dalej...

Tauron ratuje zyciemapa defibrylatory tauron 1200TAURON wyposażył swoje budynki w ponad 100 defibrylatorów AED. Te małe urządzenia, które ratują życie po nagłym zatrzymaniu krążenia, zostały umieszczone w miejscach, gdzie pracuje największa ilość osób. Ponadto firma przeszkoliła blisko 10 tysięcy pracowników z obsługi tych urządzeń. Dotychczas nasze defibrylatory pięciokrotnie ratowały życie.

Budynki Grupy zostały wyposażone w defibrylatory przede wszystkim w celu zabezpieczenia życia i zdrowia pracowników, ale także klientów firmy. W sumie TAURON umieścił 109 takich urządzeń w 54 miejscowościach na południu Polski. Najwięcej defibrylatorów znajduje się w budynkach TAURONA we Wrocławiu, Opolu, Katowicach, Krakowie, ale także w Jaworznie, Będzinie, Bielsku Białej, Gliwicach, Legnicy oraz Tarnowie.

Czytaj dalej...

Tajne szyfry, kody i matematyczne zagadki czekają na dzieciGrafika pokoj zagadeka1W dniach 16 i 17 marca 2019 r., w Studio Nauczania MathRiders Jaworzno odbędzie się niecodzienne wydarzenie dla dzieci. Specjalny matematyczny pokój zagadek kryje w sobie różnorodne łamigłówki, szyfry i kody, których rozwiązanie krok po kroku, doprowadzi uczestników do odkrycia tajemnicy Profesora Sinusoidosa. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Podczas zagadkowego wydarzenia organizatorzy zapraszają dzieci do tajemniczego gabinetu Profesora Sinusoidosa. Ten sławny, ekscentryczny i postępowy matematyk odkrył sposób na miłą i przyjemną naukę matematyki. Jednak zanim zdążył go ujawnić światu zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach. Zadaniem uczestników jest odnalezienie sekretnego dziennika uczonego, w którym znajdują się jego osobiste notatki. Wskazówki do rozwiązania tajemnicy zostały ukryte i zakodowane w różnych miejscach w jego gabinecie, aby dojść do celu należy obserwować, łączyć fakty, ale przede wszystkim dobrze się bawić.

Czytaj dalej...

Transmiter danych, czyli jak odmłodzić stare radio samochodowetransmiterdanychczylijakodmlodzicstareradiosamochodowe3Nie wyobrażamy sobie jazdy samochodem bez słuchania muzyki? Droga wtedy się dłuży, a korki są nie do zniesienia? Niestety, często narzekamy na nasze stare radio, które nie pozwala odtwarzać muzyki ani ze smartfona, ani z tabletu. W konsekwencji jesteśmy skazani albo na to, co puszczają stacje radiowe, albo też na stare płyty, które znamy już na pamięć. Czy rzeczywiście musimy inwestować w nowe radio, aby zmienić ten stan? Niekoniecznie, ponieważ w takiej sytuacji pomaga transmiter FM! Co to takiego i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Czym jest transmiter FM?

Transmiter FM to małych rozmiarów urządzenie, dzięki któremu nasze wiekowe, wysłużone radio samochodowe będzie w stanie odtwarzać muzykę z takich nowoczesnych źródeł jak smartfon lub tablet! Jednak to nie wszystko, bo na przykład Transmiter FM z Bluetooth pozwala prowadzić rozmowy przez zestaw głośnomówiący, co w czasie jazdy samochodem jest bardzo przydatne. Transmiter FM przyda się każdemu, kto nie wyobraża sobie jeżdżenia w ciszy, a chce jednocześnie mieć dużo muzyki pod ręką i wybierać to, na co ma ochotę, a nie być skazanym na propozycje stacji radiowych. Żeby jednak cieszyć się z tej możliwości, powinniśmy pamiętać, aby przed wyborem zwrócić uwagę na szereg parametrów!

transmiterdanychczylijakodmlodzicstareradiosamochodowe2

Wyświetlacz LCD

Chociaż nie każdy transmiter posiada wyświetlacz, to warto zapłacić nawet trochę więcej, by nasz model był w niego wyposażony. To element, który znacząco podnosi funkcjonalność urządzenia. Na ekranie bowiem nie tylko zobaczymy, jaka jest wybrana częstotliwość, ale uzyskamy również dodatkowe informacje, na przykład nazwę utworu i czas jego trwania. Żebyśmy jednak byli zadowoleni z wyświetlacza, warto pamiętać, aby był odpowiednio duży, a co za tym idzie - czytelny.

Jakiego zasilania wymaga tego typu sprzęt?

Transmiter FM podłącza się do gniazda zapalniczki, a zdecydowana większość urządzeń dostosowuje się do napięcia, które spotykane jest w samochodach osobowych, czyli 12 V. Zdarzają się też modele, jakie spokojnie można podłączyć do instalacji w ciężarówce (24 V). Zawsze jednak przed kupnem przekonajmy się, do jakiego typu instalacji został przystosowany dany transmiter FM. Można również kupić model z wbudowanym akumulatorem, nie musimy wtedy podłączać sprzętu do gniazda zapalniczki.

Jakość dźwięku ma ogromne znaczenie

Każdemu powinno na tym zależeć, w końcu dobry dźwięk to większa przyjemność podczas słuchania muzyki. Niestety, tanie transmitery FM nie zapewniają zbyt wysokiej jakości odbioru. Jeśli liczymy na przyzwoite parametry, sprawdźmy przed zakupem, jak prezentuje się specyfikacja, a także jak interesujący nas model wypada w recenzjach i testach.

transmiterdanychczylijakodmlodzicstareradiosamochodowe3

Sprawdźmy ilość dostępnych gniazd

Transmiter FM powinien mieć odpowiednie gniazda USB, dzięki któremu będzie można podłączyć dodatkowe urządzenia (tablet, pendrive itd), jednak przydaje się też slot na kartę SD. Nie musimy bowiem zabierać ze sobą zewnętrznego źródła, gdy muzykę można zgrać na kartę SD.

I tym prostym sposobem będziemy mieć zawsze przy sobie ulubioną muzykę. Niezależnie, czy ruszamy w daleką trasę, czy jedziemy załatwić coś na mieście - ukochane dźwięki będą zawsze z nami!

Czytaj dalej...

Używane wózki widłowe – dobra inwestycja dla Twojego biznesu?

 

 

uzywane wozki widlowe

Używane wózki widłowe są coraz częściej wybierane przez przedsiębiorców i właścicieli magazynów, hal czy centrów logistycznych. Dlaczego? Ze względu na dużą opłacalność takiego rozwiązania!

Wózki jezdniowe podnośnikowe, zwane popularnie wózkami widłowymi lub widlakami, na stałe zdominowały wyposażenie polskich magazynów, a także innych terenów roboczych. Nic dziwnego – stanowią one duże ułatwienie w wykonywaniu codziennych czynności związanych z transportem bliskim ładunków o różnych wielkościach i ciężarze.

Obecnie da się zaobserwować tendencję wzrostową, jeśli chodzi o zakup wózków używanych zamiast nowych. Jest to znacząca zmiana w porównaniu do lat poprzednich, kiedy na kupno sprzętu używanego decydowali się jedyni ci, których nie stać było na sprzęt nowy. Aby zrozumieć, dlaczego używany sprzęt zaczął cieszyć się w ostatnim czasie taką popularnością, warto zacząć od obalenia kilku popularnych mitów na jego temat.

Używane wózki widłowe – popularne mity

1. Używane wózki widłowe nie posłużą nam już za długo – MIT

Tego rodzaju stwierdzenie – choć ma podstawy w rzeczywistości – jest daleko idącym uproszczeniem. Owszem, wózki widłowe były, w mniejszym lub większym stopniu, używane, nie oznacza to jednak od razu, że okres ich prawidłowego funkcjonowania się kończy. Aby obiektywnie ocenić, ile wózek nam jeszcze posłuży, konieczne jest sprawdzenie następujących elementów jego budowy:

 • silnik – jest to najważniejsza część maszyny, od której w głównej mierze zależeć będzie jej dalsza żywotność – dlatego warto jego przeglądowi poświęcić sporo uwagi. W szczególności powinien nas zaniepokoić każdy sygnał, który może świadczyć o nieprawidłowym jego działaniu, np. wycieki.
 • opony – w przypadku wózków widłowych te elementy budowy pojazdu mają szczególne znaczenie, ponieważ to im zawdzięczamy bezpieczeństwo w trakcie poruszania się wózkiem. Należy zatem skontrolować, czy nie posiadają żadnych odkształceń, uszkodzeń lub przetarć.
 • hamulce – jest to kolejny element gwarantujący bezpieczeństwo operatora oraz osób znajdujących się w pobliżu, należy zatem sprawdzić, czy oba hamulce – zarówno ręczny, jak i nożny – działają w pełni poprawnie.
 • akumulator – jest to część maszyny, którą poddać należy szczegółowym oględzinom, jeśli chcemy przewidzieć, jak długo pojazd nam jeszcze posłuży. Tym, co powinno nas zaniepokoić, są kryształki na powierzchni akumulatora – mogą one sygnalizować zasiarczenie.
 • widły oraz maszt – są to części typowe dla budowy wózka widłowego, należy więc dokładnie je sprawdzić, mając świadomość, że jeśli okażą się one wadliwe, wózek, choćby jego silnik czy akumulator był w idealnym stanie, nie przyda się nam na wiele. W szczególności powinny nas zaniepokoić: w przypadku masztu – jego wygięcie, zaś w przypadku wideł – ich niepoprawny przechył, a także wszelkie rysy i pęknięcia.

Miernikiem, który pozwoli z dużym prawdopodobieństwem ocenić stan wózka, są motogodziny – liczba przepracowanych przez pojazd godzin. Warto tę wartość zestawić z rokiem produkcji – duża liczba przepracowanych motogodzin w połączeniu ze stosunkowo nieodległą datą oddania pojazdu do użytku świadczą o intensywnym eksploatowaniu wózka przez poprzedniego właściciela.

2. Nigdy nie mamy pewności, czy źródło, z którego kupujemy używane wózki widłowe, jest sprawdzone – MIT

Jak w przypadku każdego zakupu sprzętu używanego, istnieją zarówno niepewne źródła sprzedaży, jak i te sprawdzone. Do pierwszych zaliczyć można ogłoszenia na różnego typu portalach czy w mediach społecznościowych. Decydując się na taką transakcję, ryzykujemy, że kupowany wózek okaże się w rzeczywistości inny niż ten, który prezentowano w ogłoszeniu, czyli, mówiąc prościej, padniemy ofiarą oszustwa. Od ogłoszeniodawcy bowiem tylko zależy, co umieści on w ogłoszeniu – i nie muszą to być informacje zgodne z prawdą. Podobnie jest ze zdjęciami – może się zdarzyć, że po zakupie pięknie prezentującego się na fotografiach sprzętu okaże się, że w rzeczywistości wygląda on zupełnie inaczej – najczęściej, niestety, na naszą niekorzyść.

Gdzie w takim razie można znaleźć używane wózki widłowe, co do stanu których możemy być spokojni? U autoryzowanych, sprawdzonych dealerów! Renomowane marki w ogromnej większości prowadzą, obok sprzedaży wózków nowych, sprzedaż wózków używanych. Aby poznać ich ofertę, wystarczy wejść na ich stronę internetową, na której znajduje się zazwyczaj szczegółowy opis każdego modelu wraz z aktualnym zdjęciem, jak na przykład tutaj. Innym rozwiązaniem jest odwiedzenie salonu sprzedaży, w którym można przetestować wózek bezpośrednio w trakcie jazdy.

uzywane wozki widlowe fakty i mity

 

3. Kupując używane wózki widłowe, pozbawiamy się dodatkowych korzyści, dostępnych w przypadku wózków nowych – MIT

Powyższe twierdzenie jest prawdziwe tylko w wypadku kupowania wózków z wymienionych w poprzednim podpunkcie niepewnych źródeł, takich jak ogłoszenia od prywatnych osób na portalach ogłoszeniowych czy w mediach społecznościowych. Narażamy się wówczas na podwójne straty: nie tylko ryzykujemy, że kupowany wózek okaże się innym sprzętem niż ten, który prezentowano w ogłoszeniu, ale także samowolnie rezygnujemy z szeregu dodatkowych świadczeń, takich jak:

 • gwarancja – używane wózki widłowe mogą być objęte gwarancją, i to wcale nie krótszą niż wózki nowe!
 • możliwość korzystania z usług autoryzowanego serwisu (np. takiego) oraz dokonywania regularnych przeglądów i konserwacji sprzętu, wraz z odnotowaniem przez serwisantów wszelkich napraw w Dzienniku Konserwacji Wózka Widłowego.

Tego rodzaju dodatkowe świadczenia dostępne są tylko w przypadku zakupu wózka od autoryzowanych dealerów.

Kiedy używane wózki widłowe sprawdzą się najlepiej?

Chociaż cena jest ważną kartą przetargową, jeśli chodzi o wybór między wózkami widłowymi nowymi a używanymi, warto, podejmując decyzję, dokładnie rozważyć wszystkie czynniki mogące mieć wpływ na to, w jakich okolicznościach będziemy używać wózka. Jeśli bowiem wybierzemy wózek używany tylko ze względu na niższą cenę, a nie na nasze potrzeby, które być może wymagają od pojazdu intensywnej codziennej pracy, możemy się rozczarować możliwościami używanego sprzętu.

Kiedy zatem używane wózki widłowe są najlepszym rozwiązaniem?

 • gdy potrzebujemy ich do prac wykonywanych z niską lub średnią częstotliwością, a także sezonowych;
 • gdy potrzebujemy ich do prac średnio intensywnych;
 • w sytuacjach, gdy „szkoda by nam było” wózków nowych – mowa tutaj o okolicznościach, w których wózki narażone są na szybkie zabrudzenie czy uszkodzenie, np. wskutek warunków atmosferycznych czy rodzaju powierzchni – np. na placu budowy.

Oczywiście nie ma tutaj reguły – używane wózki widłowe można także z powodzeniem wykorzystywać w przypadku częstych, intensywnych prac – należy się tylko wówczas liczyć z faktem, że taka eksploatacja może się odbić na ich stanie znacznie szybciej niż na wózku nowym.

uzywane wozki widlowe podsumowanie

 

Podsumowanie

Jak widać, używane wózki widłowe są rozsądną – i często lepszą – alternatywą dla tradycyjnego zakupu, jakim jest wózek prosto z salonu. Mamy nadzieję, że w tym artykule skutecznie obaliliśmy mity, z jakimi najczęściej można się spotkać, jeśli chodzi o używane wózki widłowe, a także wyjaśniliśmy, kiedy warto na poważnie pomyśleć o takiej inwestycji.

Czytaj dalej...

"Jaworzno to My" zaprasza do pomocy innym.

 

jawtomynabor


Los innych ludzi nie jest Ci obojętny? Lubisz pomagać?

Chciałbyś mieć wpływ na to co dzieje się w Jaworznie?
Jesteś kreatywny i masz dużo pomysłów?
Dołącz do nas! Czekamy na Ciebie!


jawtomynabor0219

Czytaj dalej...

Kiedy Ci się przyda głośnik Bluetooth?

 

kiedycisieprzydaglosnikbluetooth1Głośniki bezprzewodowe Bluetooth cieszą się olbrzymią popularnością – na rynku pojawia się coraz więcej modeli tego urządzenia, a ich sprzedaż ciągle rośnie.
Zastanawiasz się nad zakupem głośnika dla siebie, ale nie jesteś pewien, czy jest Ci potrzebny?
Sprawdź zatem, w jakich sytuacjach głośniki bezprzewodowe przydają się najbardziej i przekonaj się, czy jest to produkt dla Ciebie!

Na wyjazdach

Każdy wakacyjny wyjazd kojarzy się z beztrosko spędzonym, radosnym czasem w gronie rodziny lub przyjaciół. Aby zadbać o odpowiednią atmosferę, czy to w czasie leniwych poranków, czy też wieczornych imprez, warto puścić muzykę, która będzie stanowiła tło dla wspaniałych chwil leniuchowania. DO tego celu możesz wykorzystać głośnik bezprzewodowy JBL GO, który kupisz tutaj: https://www.euro.com.pl/glosniki-przenosne/jbl-go-czarny.bhtml. Wystarczy, że połączysz go ze swoim odtwarzaczem MP3, tabletem, komórką czy nawet laptopem, a będziesz mógł się cieszyć głośnym i czystym dźwiękiem swoich ulubionych piosenek. Co więcej, taki głośnik może pracować nawet kilka godzin bez potrzeby podłączania do prądu, więc będzie idealny do tworzenia oprawy muzycznej na ogniskach, na prywatnej plaży czy też na kempingu w środku lasu.

kiedycisieprzydaglosnikbluetooth2

W domu

 Zastanawiasz się, po co Ci głośnik bezprzewodowy do domu, skoro w mieszkaniu masz już głośniki komputerowe, wieżę stereo lub inne urządzenia grające? Głośnik Bluetooth może Ci się przydawać częściej niż myślisz! Przede wszystkim zabierz go ze sobą do kuchni i w ten sposób urozmaić sobie czas spędzony na przygotowywaniu posiłków – zobaczysz, że codzienne obowiązki staną się od teraz przyjemniejsze! Ponadto takie urządzenie będzie świetnym towarzyszem podczas ciepłych weekendów, gdy chętniej spędzasz czas na świeżym powietrzu – umili Ci błogie lenistwo w hamaku lub stworzy tło podczas rodzinnego obiadu w altance. Świetnie sprawdzi się także w czasie wieczornego grilla, na którym spotkasz się z przyjaciółmi. A może często majsterkujesz w swoim warsztacie lub zajmujesz się naprawianiem samochodu w garażu? Tam również głośnik JBL GO znajdzie swoje zastosowanie – zabierz go ze sobą gdzie tylko chcesz i miej przy sobie ulubioną muzykę!

kiedycisieprzydaglosnikbluetooth3

W samochodzie

 Jeśli nie posiadasz zestawu głośnomówiącego w aucie, nie musisz go już kupować – głośnik bezprzewodowy z powodzeniem CI go zastąpi. Wiele modeli jest bowiem wyposażonych w mikrofon, a zatem po sparowaniu go z telefonem będziesz mógł przez niego wygodnie rozmawiać! Ponadto to również alternatywa dla radia – często w starszych samochodach radio nie ma wejścia USB lub na karty pamięci, więc nie można przez nie puszczać własnej muzyki. Dzięki głośnikowi Bluetooth będzie to możliwe! Ponadto takie urządzenie będzie też wymarzonym prezentem dla każdego bibliofila – możesz nagrać na swój telefon audiobooki i puszczać je w samochodzie i w każdym innym miejscu poprzez właśnie głośnik bezprzewodowy. Możesz mieć pewność, że z tym sprzętem już nigdy nie dopadnie Cię nuda: w domu, na wyjazdach czy też w samochodzie!

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us