Menu
reklama
reklama

Breaking news 2 (123)

MPWiK informuje - Przepięcia na os. Stałym

 

Przepiecia na os Stalym aOd jutra tj. od 16 stycznia firma wykonawcza nowej sieci wodociągowej na osiedlu Stałym przystąpi do sukcesywnego przepinania bloków na nową instalację. Oznacza to,
że w poszczególnych klatkach, blokach na terenie osiedla mogą nastąpić czasowe wyłączenia wody (2-3 godzinne). Związane jest to m.in. z połączeniem instalacji wewnętrznej z nowo wybudowaną siecią zewnętrzną oraz montażem urządzenia pomiarowego.

Prace przełączeniowe zostały zaplanowane na okres do końca lutego br. O wszystkich wyłączeniach wykonawca, firma Insbud, będzie informować zarządcę budynku
oraz umieszczać ogłoszenia na klatkach schodowych. Temat dotyczy bloków przy ulicy Langego, Sempołowskiej, Starowiejskiej, Klonowej, Jaśminowej, dla których od 2017 roku prowadzona była wymiana sieci wodociągowej o wartości 1,5 mln złotych.

Czytaj dalej...

Wspieramy rodziny – wspólna uchwała żłobkowa

Wspieramy rodziny – wspólna uchwała żłobkowa

12 stycznia 2018, 15:40

zlobkiporozumPodczas styczniowej sesji Rady Miejskiej, radnym zostanie przedłożony projekt uchwały inicjującej powstanie żłobka publicznego i wsparcia finansowego opieki w żłobkach i klubikach na terenie Jaworzna. To wspólna propozycja środowiska jaworznickich mam i prezydenta Pawła Silberta.

Podczas spotkania, które odbyło się 11 stycznia br., w Urzędzie Miejskim w Jaworznie na zaproszenie Zastępcy Prezydenta Miasta Jaworzna, Moniki Bryl z udziałem Pani Małgorzaty Kudrej i Pani Anny Fitrzyk, przedstawicieli wnioskodawców, przedyskutowano możliwe rozwiązania, które doprowadzą do sfinalizowania intencji społeczności wyrażonej poprzez zebrane podpisy pod obywatelskim projektem dotyczącym jaworznickiego żłobka.(za portalem www.um.jaworzno.pl)

Efektem spotkania jest skierowanie na najbliższą sesję Rady Miejskiej w Jaworznie uchwały intencyjnej o utworzeniu takiej placówki, dopłatach do niepublicznych żłobków i klubików dziecięcych. Przedyskutowano też ważniejsze kwestie związane z uruchomieniem żłobka, które będą przedmiotem szerokiej dyskusji podczas otwartego spotkania adresowanego do środowiska jaworznickich rodziców, zaplanowanego na 30 stycznia 2018 r.

- Spotkanie było bardzo potrzebne, cieszę się, że mogłyśmy w dobrej atmosferze wyjaśnić przede wszystkim wątpliwości prawne obywatelskiego projektu uchwały. Co do tego, że w mieście powstanie żłobek publiczny i system dopłat zgadzamy się bezspornie. Na styczniową sesję przedłożymy uchwałę intencyjną w tej sprawie, a do końca marca konkretne już uchwały o utworzeniu, statucie i dopłatach -  mówi Monika Bryl, zastępca prezydenta.

Zgodnie z założeniami nowa placówka powstanie we wrześniu tego roku, w budynku przy ul. 3 Maja 16 i funkcjonować będzie w nim równolegle z przedszkolem. W tym czasie uruchomiony zostanie także system dotacji dla niepublicznych żłobków i klubów dziecięcych.

- Inicjatywa jaworznickich rodzin jest zbieżna z naszymi działaniami i mocno wpisuje się w program „Jaworzno wspiera rodziny”. W 2017 r. złożyliśmy wnioski o dofinansowanie środkami zewnętrznymi kosztów remontu i funkcjonowania publicznego żłobka oraz o dofinansowanie zadania w ramach programu Maluch Plus - mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Obrazek

Czytaj dalej...

Nowe strefy ochronne ujęć

 

 

strefyochr0118Osoby spacerujące, biegające, czy też jeżdżące na rowerze, zwłaszcza po zielonych terenach Jaworzna, mogą napotkać na swojej drodze niebieskie tabliczki sygnalizujące przynależność terenu, na którym przebywają do strefy ochronnej ujęcia wody. Strefy, choć niewidoczne istniały zawsze. Teraz ich obszar zostanie bardziej uwidoczniony.

To efekt działań spółki wodociągowej, która końcem 2017 roku uzyskała od Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej decyzje związane z aktualizacją stref ochronnych. Ze względu na przemysłowy charakter miasta i warunki hydrogeologiczne, MPWiK wystąpił o wyznaczenie takich stref dla ujęć głębinowych.

Czytaj dalej...

Przedświąteczne zakupy - Rzecznik Konsumentów radzi

 

jarmark jaworzno swieta 16a900 54Grudzień to miesiąc intensywnych zakupów związanych ze zbliżającymi
się świętami. Bardzo łatwo o nietrafiony prezent czy decyzję pod wpływem kuszących „promocji”.

O czym powinniśmy pamiętać, kupując prezenty?

  • Tylko gdy kupujemy produkt przez Internet, możemy zrezygnować z zakupów bez podawania powodu w ciągu 14 dni od dnia jego odbioru.
  • 2 lata – tyle wynosi czas na zgłoszenie reklamacji od momentu zakupu. Reklamację składamy w sklepie, w którym zrobiliśmy zakupy. Najlepiej na piśmie. Kupując rzeczy na wyprzedaży, z ekspozycji lub z promocji – mamy tyle samo praw, co w przypadku zakupu po cenie regularnej.
Czytaj dalej...

Dzień dla Biznesu w Jaworznie - baza wiedzy o przedsiębiorczości

 

dzienbiznesu301117 730 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się Jaworznicki Dzień dla Biznesu. Wydarzenie zorganizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Jaworznie to inicjatywa poświęcona przedsiębiorcom. Podczas spotkania omówiono działalność instytucji publicznych wspierających lokalny biznes oraz przedstawiono zmiany w przepisach prawnych, ważnych z punktu widzenia prowadzenia działalności gospodarczej.

Podczas spotkania zaproszeni specjalnie na tę okazję prelegenci przedstawili m.in tematykę w zakresie wsparcia zatrudnienia, pozyskania środków na poprawę warunków pracy, ulg w zakresie podatków od nieruchomości, ulg i preferencji dla zatrudniających niepełnosprawnych oraz e-składki i e-ZLA.

Czytaj dalej...

Odtworzenia na Jeleniu


Jaworzno Jelen odtworza CustomKanalizacja w dzielnicy Jeleń Łęg staje się faktem. Większość, bo prawie 90% prac, związanych z ułożeniem pod ziemią rur kanalizacyjnych została już wykonana.
Do zrealizowania pozostają roboty związane z odtworzeniem nawierzchni.
Zgodnie m.in. z wytycznymi Unii Europejskiej odtworzenia nawierzchni dotyczą i są prowadzone po linii prowadzonych wykopów. Przy takich projektach przedmiotem dofinansowania jest budowa kanalizacji wraz z odtworzeniem. Nie obejmują one budowy nowej infrastruktury dodatkowej takiej jak chodniki, czy krawężniki. Chyba że zostały rozebrane pod budowę sieci sanitarnej – tłumaczy kierownik Jednostki Realizującej Projekt jaworznickich wodociągów Małgorzata Wojas.

Czytaj dalej...

A może JADŁODZIELNIA w Jaworznie?

jadlodzielniaBył już pomysł na dzielenie się ubraniami, Wieszaki, na których można było zostawić niepotrzebną odzież a ci, którym by się ona przydała, mógł sobie wziąć i cieszyć się odzieniem, na które ich nie stać. A co by było gdyby taką sama "wymianę" zorganizować z żywnością?
Trudno powiedzieć, czy mógłby to wypalić, bo aby taka lodówka mogła zadziałać, potrzeba bardzo odpowiedzialnych osób, które po pierwsze przynosiłyby naprawdę świeże, pełnowartościowe jedzenie, a po drugie takich potrzebujących, które byłyby naprawdę głodne, a nie z chciejstwa zabierałyby z lodówki przygotowane porcje.

Czytaj dalej...

Jak wziąć auto w leasing i zyskać rabat? Zobacz poradnik leasingu dla nowych firm.

ultimo wprost CustomWśród firm rośnie popularność leasingu samochodów osobowych – tak wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. To atrakcyjna forma finansowania, dzięki której można nie tylko osiągnąć wiele korzyści podatkowych, ale również skorzystać z dodatkowych rabatów. Poznaj najważniejsze informacje i sprawdź, czy to rozwiązanie opłacalne również dla Ciebie.

Leasing aut osobowych to ciekawa forma finansowania, którą charakteryzuje więcej zalet w porównaniu z typowym kredytem samochodowym. W przeciwieństwie do kredytu, leasing dla nowych firm jest łatwiej dostępny i oferowany w oparciu o uproszczone procedury.

Czytaj dalej...

Nie tylko nowa kanalizacja. W wielu ulicach trwa wymiana wodociągówwodociag1017aPatrząc na ostatnie inwestycje i publikacje prasowe, ktoś mógłby pomyśleć iż jaworznickie wodociągi skupiają się na realizacji ekologicznych przedsięwzięć związanych tylko z rozbudową kanalizacji sanitarnej w naszym mieście. Jednak nic bardziej mylnego. W sposób sukcesywny
i zaplanowany dużo dzieje się także w sferze modernizacji rurociągów przesyłających wodę pitną.
Od 2013 roku w Jaworznie funkcjonuje ujęcie wody pitnej Piaskownia. To dało miastu niezależność oraz możliwość obniżenia ceny wody o 16 groszy. Przed oraz po tym zdarzeniu m.in. dzięki dotacją unijnym, nastąpiła ekspansja związana z kanalizowaniem poszczególnych dzielnic Jaworzna. Łącznie wybudowano od 2011 ponad 100 kilometrów rur sanitarnych. A co z instalacjami wodociągowymi, których w mieście jest blisko 600km? Te również stopniowo były i są unowocześnianie. Blisko 50 km w ciągu ostatnich 6 lat.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us