Menu
reklama
reklama

Relacje 2 (167)

Ogólnopolskie Zawody Wędkarskie Osób z Niepełnosprawnością


zwodyniepelnospr070718 94W dniu 7 lipca w Jaworznie, na stawie „Grajdołek" po raz IX odbyły się Ogólnopolskie Zawody Wędkarskie dla Osób z Niepełnosprawnością. Organizatorami zawodów była Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Ratownik Górniczy" wspólnie z Kołem PZW nr 94 Jeleń przy wsparciu Jaworznickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.
Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Jaworzna. Rywalizacja odbywała się metodą spławikową na jedną wędkę. Zawodnicy mogli korzystać z pomocy opiekunów. W zawodach uczestniczyło 21niepełnosprawnych wędkarzy z różnych rejonów kraju.

Czytaj dalej...

Pierwsze dni wakacji w Jeleniu razem z Archetti

archetwakacje 34Pierwsze dni wakacji Zorganizowane przez Archetti w Jeleniu obfitowały w wiele kolorowych i ciekawych wydarzeń.

Wycieczki, zabawy, warsztaty, zajęcia taneczne, teatralne,  spotkania z piosenką i dużo dużo uśmiechu i poznawania ciekawych możliwości spędzania czasu.
Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z tych wydarzeń.

 

 

 

 

Czytaj dalej...

Msza z okazji święta Patronki Jaworzna - Matki Bożej Nieustającej Pomocy

mszazamiasto 17W środę, 27 czerwca w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie - Osiedlu Stałym odprawiono msze świętą w intencji patronki parafii, ale zarazem patronki miasta Jaworzna.

18 sierpnia 2005 r. Komitet Organizacyjny obchodów Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Jaworznie, w związku z ogłoszonym w mieście Rokiem Jana Pawła II – papieża, Honorowego Obywatela Jaworzna, zwrócił się do Prezydenta Jaworzna o poparcie przez miasto wniosku o ogłoszenie Matki Bożej Nieustającej Pomocy - Patronką Jaworzna. Pod wnioskiem Komitetu Organizacyjnego podpisało się blisko siedem tysięcy mieszkańców naszego miasta.

Czytaj dalej...

Obóz Dwóch Totalitaryzmów - Konferencja naukowa w Jaworznie

 

bozdwochtotalkonfer 10W piątek, 15 czerwca w Młodzieżowym Domu Kultury na Osiedlu Stałym odbyła się III ogólnopolska konferencja naukowa "Obóz dwóch totalitaryzmów. Jaworzno 1943-1956".

Nazwa Obóz dwóch totalitaryzmów jest używana w historiografii na określenie trzech różnych obozów, które funkcjonowały w tym samym miejscu i następowały po sobie. W latach 1943-1945 działał podobóz KL Auschwitz: Neu-Dachs. W 1945 roku władze komunistyczne przejęły poniemiecką infrastrukturę, tworząc Centralny Obóz Pracy Jaworzno.

Rok 1949 przyniósł likwidację obozów pracy. W Jaworznie rozpoczęto przebudowę COP pod przyszłe eksperymentalne więzienie dla młodocianych, czynne w latach 1951-1955. W styczniu 1956 roku przekształcono je na Centralne Więzienie Jaworzno, które ostatecznie zlikwidowano w sierpniu tegoż roku. Wówczas dobiegła kresu trzynastoletnia historia jaworznickiego obozu. Obóz dwóch totalitaryzmów to miejsce symbolicznego spotkania nazizmu i komunizmu.

bozdwochtotalkonfer 1W wydarzeniu, którego organizatorem jest Muzeum Miasta Jaworzna, wziął udział m.in. prezydent Paweł Silbert i uczniowie jaworznickich szkół, a także świadkowie historii - byli młodociani więźniowie polityczni - Wincenty Bogusław Pyka i Longin Rosicki.

W trakcie konferencji zaprezentowano osiem referatów poświęconych historii jaworznickiego obozu, które poszerzyły wiedzę na jego temat. W trakcie konferencji odbyło się także spotkanie i dyskusja z ze świadkami historii - byłymi młodocianymi więźniami politycznymi - Wincentym Bogusławem Pyką i Longinem Rosickim.

Konferencja została zorganizowana w ramach zadania pt. "Organizacja obchodów 75. Rocznicy utworzenia Obozu dwóch totalitaryzmów w Jaworznie", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Wspieranie samorządowych instytucji kultury - opiekunów miejsc pamięci.(za www.um.jaworzno.pl)

bozdwochtotalkonfer 3bozdwochtotalkonfer 7bozdwochtotalkonfer 11

 

Czytaj dalej...

Dni Otwarte w Tauron Wydobycie S.A. - Konferencja Zakupowa

 

konfer tauron 50618 14Strategia grupy Tauron, polega na tworzeniu nowoczesnego modelu biznesowego, na nowoczesnej kulturze organizacyjnej, i kulturze wartości oraz na doskonałej organizacji każdego poziomu funkcjonowania firmy.

Tauron Wydobycie S.A. (wcześniej, do 23 lutego 2014 roku - Południowy Koncern Węglowy) z siedzibą w Jaworznie powstał w 2005 roku z połączenia ZGE Janina oraz ZGE Sobieski.

Od grudnia 2016 roku model Obszaru Wydobycie to centrum zarządcze oraz trzy zakłady górnicze - Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu i Brzeszcze w Brzeszczach. Jako producent węgla, obszar Wydobycie posiada około 33 % zasobów bilansowych węgli energetycznych złóż czynnych w kraju oraz dziesięcioprocentowy udział z krajowym rynku sprzedaży węgla.

konfer tauron 50618 54W celu coraz bardziej efektywnego funkcjonowania, Tauron Wydobycie zabiega o klientów zarówno biznesowych, jak i indywidualnych wdrażając nowe sposoby sprzedaży, atrakcyjne ceny i szeroki zakres innej współpracy.

5 czerwca w trosce o swoich klientów oraz kontrahentów Spółka Tauron Wydobycie zorganizowała w Katowicach w Hotelu Angelo konferencję sprzedażową, w ramach Dni otwartych dla kontrahentów TWD.

Konferencja skierowana była zarówno do klientów jak i do dostawców.

Omówiono najbliższe plany inwestycyjne, nakreślono specyfikę zamówień publicznych, które w najbliższym czasie zostaną przeprowadzone.

konfer tauron 50618 46W pierwszej części przedpołudniowego panelu, aby zobrazować strategie firmy głos zabrali Wiceprezes Zarządu ds. Ekonomiczno-Finansowych Łukasz Gębala, Dyrektor Wykonawczy d.ds Zakupów Krzysztof Gołdys, oraz w imieniu platformy Zakupowej, Iwona Zubel.

W części branżowej zaproszeni goście spotkali się ze specjalistami w zakresie remontów i usług oraz w zakresie dostawy materiałów i najmu maszyn i urządzeń.

Sporo przedstawicieli zakładów i przedsiębiorstw skorzystało z indywidualnych rozmów na stanowiskach dotyczących platformy zakupowej oraz optymalizacji procesu zakupowego.

 

Czytaj dalej...

Uroczystości ku czci bohaterskich ciężkowian

 

ciezkowice pomnik 123 czerwca w rocznicę rozstrzelania 20 mieszkańców Ciężkowic pod pomnikiem Ofiar Faszyzmu obok Szkoły Podstawowej nr 18 oddano hołd tym, których ofiara życia sprawiła, że Ciężkowice nie zostały w 1940 roku spalone i spacyfikowane.

Bohaterstwo mieszkańców do dziś budzi wielkie uznanie, a żyjący członkowie rodzin, ale i sąsiedzi, z należytym szacunkiem wypowiadają się o tamtych wydarzeniach.

Pod pomnikiem złożono kwiaty i w towarzystwie orkiestry TAURONu udano się na mszę świętą do ciężkowickiego kościoła, gdzie odbyła się koncelebrowana msza święta uświetniona koncertem Janusza Gajca, wybitnego muzyka grającego na fletni pana.

Po złożeniu kwiatów przez delegacje i mieszkańców pod pomnikiem zebrani odśpiewali „Rotę". Następnie uczestnicy udali się do miejscowego kościoła parafialnego na mszę świętą w intencji pomordowanych.

Ofiarami egzekucji dokonanej przez Niemców byli:

1.Barański Teofil lat 36;
2.Broda Antoni lat 23;
3.Chechelski Karol lat 32;
4.Cichy Fryderyk lat 24;
5.Ciołczyk Mikołaj lat 27;
6.Nowacki Bronisław lat 34;
7.Pazdalski Karol lat 24;
8.Sołtysek Jan lat 26;
9.Kramarczyk Jan lat 40;
10.Noris Piotr lat 27;
11.Bielik Franciszek lat 39;
12.Chechelski Franciszek lat 30;
13.Chechelski Stanisław lat 30;
14.Ciołczyk Andrzej lat 29;
15.Jakubowicz Herman lat 21;
16.Pazdalski Józef lat 26;
17.Pierzchała Jakub lat 60;
18.Życiński Tadeusz lat 33;
19.Kuca Stanisław lat 32;
20.Pierzchała Roman lat 24 ( który jako jedyny zdołał zbiec z miejsca kaźni).


 

Czytaj dalej...

Niepokonani w drodze na Hel zbliżają się do celu.


niepokonani hel 2Jaworzniccy rowerzyści już nie jeden raz pokazali na co ich stać. Co rusz widzi się na portalach społecznościowych wpisy o pokonywaniu coraz to większych odległości podczas dziennych wypraw w różne okolice naszego regionu. Czasem niewiarygodną jest informacja, o przebyciu tam i z powrotem 140, 160 kilometrów.
Nic to jednak nie znaczy z wyczynami grup rowerowych których członkowie codziennie trenują, poprawiają kondycję i biją coraz to większe rekordy.

Ale czym innym jest jednorazowa wyprawa w sobotę a czym innym codzienne kręcenie tak, aby pokonać odległość na przykład nad morze.
Taki cel postawiła przed sobą grupa Niepokonani, która wyruszyła kilka dni temu na Hel i szybko zbliża się do celu.

Zainspirowani zostali ubiegłorocznym wyjazdem Grupy Rowerowej O'Rety Team Mikołów i postanowili podobną trasą dojechać na sam kraniec Polski - na Hel.
10 osób walczy codziennie ze swoimi słabościami, z często nieprzychylną pogodą, pokonując dziennie około 130 kilometrów.
Codziennie robią zdjęcia, którymi zapewne pochwalą się po powrocie. A dziś nadesłali do nas przekrojową fotorelację z już przebytego dystansu.

Czytaj dalej...

W Kręgu Formy - Otwarty trening na Osiedlu Stałym

 

wkreguformytren0518 1Stowarzyszenie W Kręgu Formy już kolejny raz zaprosiło Mieszkańców Jaworzna do wspólnego trenowania na świeżym powietrzu. Tym razem otwarty trening odbył się w Parku Lotników na Osiedlu Stałym.

Jak widać, wolny czas można spędzać nie tylko przed telewizorem - zwolenników aktywnego trybu życia i poświęcania mu wolnych chwil, jest w naszym Mieście coraz więcej.

I w to upalne, niedzielne popołudnie nie zabrakło miłośników sportu, którzy przyszli do parku, by wspólnie zrzucać zbędne kilogramy - ale przede wszystkim świetnie się przy tym bawić.

Czytaj dalej...

Festiwal Nauki w Geosferze po raz pierwszy

festiwal nauki geosfera 13Pierwszy, czyli z pewnością nie jest to jednorazowa inicjatywa, Festiwal Nauki w Geosferze trwał a piątek, 25 maja od godzin rannych. Na zapowiadane zajęcia zapisanych zostało około 350 uczniów jaworznickich szkół, a dodatkowo uczestniczyli niezapisani, nazwijmy ich wolnymi słuchaczami.

Stoiska poustawiane w centralnym punkcie ośrodka miały za zadanie zainteresować dzieci i młodzież ciekawostkami na temat służby nauki w przyrodzie, ochronie środowiska, w ochronie zdrowia, ale także w tak fascynującej dyscyplinie, jaką jest kryminalistyka.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us