Menu
reklama

Breaking news 3 (8)

Zwierzęta nie pogardzą zielonymi warzywami - marchewką, natką, kapustą...
wielblady 24

Czy wszystko co nadaje się do zjedzenia zjedliście podczas świąt?
Czy może wyrzucacie do kosza jeszcze całkiem dobre warzywa?
Jeśli tak, to nie róbcie tego - zwierzęta we Betlejemskim Ogrodzie Biblijnym bardzo chętnie posilą się tym, co Wam zostało po świętach.
bob750x100

Wszelkie zielone warzywa w formie darów są przyjmowane w siedzibie wspólnoty przy ulicy Długiej 16 w Dąbrowie Narodowej.
Przy okazji można odwiedzić Ogród i porozmawiać z alpakami, wielbłądami, czy osiołkami...

O pomoc prosimy również działkowiczów, hodowców, rolników - Może i u Was się coś znajdzie?

ZAPRASZAMY!

wielblady 3

Czytaj dalej...

Silny wiatr: co warto wiedzieć na wypadek wichury lub trąby powietrznej?

silny wiatr 815x300Lato coraz bliżej. Wzrastają temperatury. A wraz z nimi ryzyko wystąpienia gwałtownych zjawisk pogodowych – burz, nawałnic, trąb powietrznych. 21 maja trąba powietrzna przeszła przez Lubelszczyznę. Osiągnęła aż 100 metrów szerokości, uszkodziła 120 budynków. Takich zjawisk będzie coraz więcej. Co jest ich przyczyną? Czy w jakikolwiek sposób można się na nie przygotować?

007 infografika zywioly 002 724x1024Trąby powietrzne pojawiają się w Polsce od kwietnia do października. W tym czasie ze szczególną uwagą śledź alerty pogodowe. Nie lekceważ komunikatów od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, jeżeli ostrzegają przed zbliżającym się załamaniem pogody. Nie licz na to, że „burza przejdzie bokiem”. Lepiej być przygotowanym na najgorsze. Wiemy, że nie każda burza niesie takie zagrożenie i że czasem może być ich tak wiele, że nie dałoby się normalnie funkcjonować. Zachowaj rozsądek, w sezonie burzowym, zwłaszcza gdy pojawią się alerty, zabezpiecz to, co nagły podmuch wiatru może łatwo poderwać. Unikaj parkowania pod drzewami, zamykaj okna, gdy wychodzisz z domu. Nie każda burza kończy się trąbą powietrzną.

Niestety na nią nie ma rady. Niezależnie od tego, czy i jak się zabezpieczysz, siła wiatru jest tak ogromna, że przewraca zdrowe drzewa i zrywa dachy. Zdarza się, że takiego załamania pogody nawet nie da się przewidzieć. Jeśli do niego dojdzie, przede wszystkim chroń siebie i bliskich. Postaraj się zapewnić schronienie zwierzętom.

Najbezpieczniej będzie w piwnicy.
Śledź prognozy pogody!

Jeśli dzień zapowiada się bardzo burzowo, ułóż plany tak, by zapewnić sobie i bliskim maksymalne bezpieczeństwo. Nie wysyłaj np. dzieci na rowerach do szkoły. Podwieź je autem i powiedz im, żeby poczekały w szkole, jeśli rozpęta się burza.

W monitorowaniu pogody przydadzą ci się różne aplikacje, więcej szczegółów na ich temat znajdziesz tutaj: „Systemy wczesnego ostrzegania – jak z nich korzystać?”. Przypominamy o tych naszym zdaniem najlepszych:

WeatherPro

Aplikacja pogodowa oparta na najlepszym na świecie europejskim modelu prognozowania. Dopasowuje się do potrzeb użytkownika, gdyż to on sam decyduje o jakich zjawiskach pogodowych chce otrzymywać ostrzeżenia.

Meteo ICM

Numeryczna prognoza pogody opracowywana przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM). Niezwykle precyzyjna, informująca o zmiennych warunkach pogodowych z dokładnością co do godziny.

Pogodynka ALERT-IMGW

Aplikacja IMGW wysyłająca oficjalnie publikowane powiadomienia o gwałtownych zjawiskach pogodowych.
Co zrobić po nawałnicy?

Gdy niebezpieczny żywioł już ustanie, w pierwszej kolejności zadbaj o rannych i poszkodowanych. Udziel im pierwszej pomocy, a w razie potrzeby sprowadź odpowiednie służby. Dopiero potem zorientuj się, jakie zniszczenia materialne spowodował silny wiatr.

Zrób zdjęcia zniszczeń telefonem. To na pewno ułatwi likwidację szkody. Samo zgłoszenie szkody jest bardzo proste. Zadzwoń do ubezpieczyciela lub skontaktuj się przez stronę internetową, jak tylko będzie to możliwe. Przy takich katastrofach często ubezpieczyciele wysyłają swoich przedstawicieli na obszar objęty zniszczeniami i stosują uproszczoną likwidację szkód. Możesz też zadzwonić do swojego agenta. Pytaj, co powinieneś zrobić po kolei, kiedy przyjedzie rzeczoznawca, czy możesz liczyć na zaliczkę. W przypadku takich dużych szkód ubezpieczyciele wypłacają często zaliczki, które pokrywają bieżące potrzeby tuż po nawałnicy. Duże nawałnice niestety niszczą czasami też całą infrastrukturę, utrudniając komunikacje zaraz po katastrofie. Ubezpieczyciele biorą to pod uwagę, ale nie zwlekaj ze zgłaszaniem szkody, zrób to jak najszybciej po zdarzeniu.

PAMIĘTAJ! Jeżeli zauważysz iskrzenie, popalone przewody lub też poczujesz swąd spalonej instalacji, wezwij służby techniczne. Pod żadnym pozorem nie próbuj samodzielnie usuwać leżących lub zwisających przewodów lub jakichkolwiek innych elementów, które mogą powiększyć szkodę lub stanowić dla ciebie zagrożenie!

Ubezpieczenie – jak to działa?

Dobre ubezpieczenie domu pozwoli ci, niezależnie od pomocy z gminy, odbudować dom w podobnej technologii, w jakiej był ten zniszczony. Ubezpieczyciel uwzględni stan techniczny twojego budynku, ale jeśli regularnie dbasz o dom, robisz przeglądy, usuwasz usterki, remontujesz, ubezpieczysz dom w dobrej, rynkowej wartości. Kupując polisę ubezpieczeniową musisz wziąć pod uwagę to, iż swoim zakresem obejmować powinna mury, elementy stałe i ruchomości. Myślisz, że taka polisa kosztuje bardzo dużo? Nie! To kilkadziesiąt złotych miesięcznie, które stanowią zabezpieczenie twoich finansów na wypadek dużych zniszczeń. Przeczytaj, przed czym dokładnie chroni ubezpieczenie domu i na co warto zwracać uwagę, zawierając umowę z agentem >>> https://nawypadekgdy.pl/2018/03/28/jak-wybrac-ubezpieczenie-domu/
Skąd biorą się trąby powietrzne?

Ekstremalne zjawiska pogodowe to efekt nagłych wahań temperatury. Nawet zmiana o dwa, trzy stopnie może doprowadzić do powstania gwałtownie wirujących kolumn powietrza. Kolumny te zazwyczaj formują się w przedniej części chmury burzowej cumulonibus i obierają kształt ciemnego leja, skierowanego ku powierzchni Ziemi. W Polsce takie zjawiska pogodowe występują średnio od 8 do 14 razy w roku i z każdym latem jest ich coraz więcej.

O tym jak niszczycielską moc ma silny wiatr świadczy m.in. nawałnica, która w 2017 roku przeszła przez Kaszuby. W jej wyniku Lasy Państwowe poniosły najbardziej dotkliwe straty w swojej historii. Choć drewno z powalonych drzew nadawało się do sprzedaży, to wstępnie straty Lasów Państwowych oszacowano na 1 mld zł. Zginęło 6 osób, a ponad 50 zostało rannych. W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie 4 tys. budynków.

Ubezpieczyciele do końca września 2017 r. oszacowali wypłaty odszkodowań na 400 mln zł. Na przykładzie Kaszub widać, jak ważna jest sprawność infrastruktury dla efektywnego działania ubezpieczeń. Większość budynków i samochodów zniszczonych na skutek nawałnicy była ubezpieczona. Jednak ze względu na brak dostępu do internetu i telefonii komórkowej oraz nieprzejezdne drogi poszkodowani nie mogli skontaktować się szybko z zakładami ubezpieczeń. Zabiegamy o to, by rosła świadomość również władz lokalnych w tym zakresie. Przygotowaliśmy raport, w którym podkreślamy rolę sprawnej infrastruktury i współpracy poszczególnych służb. Zachęcamy do pobierania raportu, znajdziesz w nim więcej informacji o wpływie katastrof naturalnych na otoczenie przeczytasz w naszym raporcie „ Klimat Ryzyka. Jak prewencja i ubezpieczenia mogą ograniczyć wpływ katastrof naturalnych na otoczenie?”.Czytaj dalej...

Marzenia Weroniki. Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi
weronika naratunek
Weronika kończy już terapię i jest na ostatniej prostej do wyzdrowienia. Wszystkim – i dzieciom i dorosłym – mówi, że nie można się poddawać i trzeba MOCNO wierzyć. Bo w pokonaniu choroby nowotworowej niesłychanie ważna jest psychika.

Bo kiedy głowa jest pełna marzeń WSZYSTKO SIĘ MOŻE ZDARZYĆ❗? Weronika niedawno się o tym przekonała. Zobaczcie:

Dziś jest Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. W Polsce co godzinę, a na świecie co 35 sekund ktoś zapada na białaczkę lub inny nowotwór krwi – podaje portal Zwrotnikraka.pl. Lekarze i personel kliniki Przylądek Nadziei i pracownicy Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową wiedzą, jak poważny to problem. Przylądek Nadziei jest największym w Polsce centrum transplantacji szpiku u dzieci chorych na białaczki.

Pomyślcie dziś ciepło o wszystkich, który zmagają się z tymi chorobami. Dodajmy im siły, otuchy, wiary, nadziei i życzmy spełnienia marzeń! Tak, jak spełniło się marzenie Weroniki.


weronika naratuneka

Czytaj dalej...

Szczepienia: rodzice pytają, eksperci odpowiadająszczepienieCzy szczepienia powodują autyzm? Czy szczepienie może przeciążyć układ odpornościowy? Czy lepiej przechorować czy się zaszczepić? Czy obowiązek szczepień jest zgodny z Konstytucją? Zadaliśmy ekspertom te pytania, oto ich odpowiedzi.

Nieporównywalnie więcej stron napisano na temat tego, że szczepienia nie powodują autyzmu, niż odwrotnie - zauważa w rozmowie z portalem www.zaszczepsiewiedza.pl dr hab. n. med. Wojciech Feleszko - immunolog i pediatra - Co więcej, badania nie potwierdzające związku szczepień z autyzmem są wiarygodne i opublikowane w renomowanych czasopismach, czego nie można powiedzieć o pracy Andrew Wakefielda, który po wycofaniu tekstu z czasopisma lekarskiego „Lancet”, w wyniku dochodzenia pokazującego nadużycia i nieetyczne zachowanie autora, został pozbawiony prawa wykonywania zawodu lekarza.

Najnowsze badania przeprowadzone w Danii, opublikowane na początku marca tego roku, po raz kolejny pokazały, iż nie ma związku między autyzmem a szczepionką przeciwko odrze, śwince i różyczce. Budzące wątpliwości etyczne i metodologiczne badanie Wakefielda obejmowało tylko 12 dzieci, zaś badanie duńskie 657 461 dzieci urodzonych pomiędzy 1999 a 2010 rokiem, których stan zdrowia sprawdzany był co roku, do końca sierpnia 2013 (https://annals.org/aim/fullarticle/2727726/measles-mumps-rubella-vaccination-autism-nationwide-cohort-study).

Rodzice, którzy pytają o bezpieczeństwo szczepień wykazują zrozumiałą troskę o swoje dzieci i do tych obaw oraz lęków lekarze powinni odnieść się z szacunkiem, empatią. Więcej można osiągnąć tłumacząc spokojnie, niż strasząc np. powikłaniami lub Sanepidem. Zawsze daję rodzicom czas na zastanowienie się, mówię też, że szczepię moje dzieci i udaje mi się przekonać większość niezdecydowanych, nawet jeśli na początku szczepienia odbywają się według kalendarza okrojonego, niepełnego - mówi dr Feleszko - Jednak nie mam zrozumienia dla tych, którzy świadomie w Internecie powielają nieprawdziwe informacje o szczepieniach, przez co mogą narażać ludzi na tragedie, ze śmiercią włącznie. Swoim działaniem stwarzają sytuację zagrożenia epidemiologicznego.

Dr Feleszko tłumaczy również, iż nie ma powodu, aby obawiać się ilości antygenów zawartych w szczepieniach:

Od pierwszych sekund życia mamy kontakt z antygenami i radzimy sobie z nimi, a tego nie zauważamy. Dzisiejsze szczepionki zawierają naprawdę mało antygenów i nie mogą w żaden sposób przeciążyć organizmu nawet bardzo małego dziecka. Liczyliśmy to kiedyś arytmetycznie i okazało się, iż jesteśmy w stanie przyjąć 1000 razy więcej antygenów, niż ich ilość znajdująca się w szczepionkach. Wyjątek stanowią dzieci chorujące na bardzo ciężkie i złożone niedobory odporności, występujące bardzo rzadko, u jednego na 100 tysięcy dzieci. Niedobory te są przede wszystkim przeciwskazaniem do szczepienia szczepionkami zawierającymi żywe wirusy. Dzieci te jednak mają od urodzenia objawy, które powodują, iż wymagają wysoko wyspecjalizowanej opieki medycznej. W znaczniej większości rodzice więc nie powinni obawiać się „przeciążenia” układu odpornościowego dziecka, taka możliwość nie istnieje - uspokaja dr Wojciech Feleszko.

Jak przekonuje doktor Feleszko, zbytnia wiara w naturę i oddawanie zdrowia tylko w jej ręce nie jest działaniem racjonalnym i może zakończyć się tragicznie:

Odmawiając szczepień w przekonaniu, że po przechorowaniu nasza odporność będzie lepsza, gdyż naturalna, popełniamy podstawowy błąd polegający na tym, iż narażamy siebie lub nasze dziecko na powikłania związane z chorobą, które są znacznie częstsze niż ewentualne niepożądane odczyny poszczepienne po podaniu szczepionki. Czy warto więc ryzykować? Jako lekarz, który na co dzień na oddziale szpitalnym ma do czynienia z dziećmi cierpiącymi z powodu ciężkich powikłań po chorobach zakaźnych, którym możemy zapobiegać poprzez szczepienia, odpowiadam jednoznaczne: NIE.

Rodzice pytają również, czy obowiązek szczepień jest zgodny z Konstytucją i czy nie są w tym przypadku łamane prawa pacjenta? Czy taki obowiązek jest więc etyczny?

Żadna z konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela nie ma bezwzględnego charakteru - mówi dr Sebastian Gajewski, prawnik, specjalista w zakresie prawa administracyjnego - Konstytucja wyraźnie przewiduje, że te wolności i prawa mogą być ograniczane, choćby ze względu na bezpieczeństwo, porządek publiczny, ochronę życia i zdrowia ludzi czy środowiska. Obowiązek szczepień ogranicza naszą wolność, ale nie łamie Konstytucji. W interesie publicznym, który chroni ustawa zasadnicza, jest to, by eliminować choroby zakaźne i im zapobiegać. Nie chodzi tu tylko o ochronę życia i zdrowia ludzi, którzy poddają się szczepieniom, ale przede wszystkim – bezpieczeństwa publicznego. Obowiązek szczepień służy przecież nie tylko ochronie jednostki, osoby poddającej się szczepieniom, ale całego społeczeństwa. Zawsze kiedy ustawodawca ogranicza nasze wolności i prawa, musi wyważyć takie ograniczenia z wartościami, których ochronie służą. Obowiązek szczepień jest właśnie efektem takiego ważenia: skutki chorób zakaźnych są tak poważne, że ochrona przed nimi uzasadnia ograniczenie naszej wolności tym obowiązkiem. Konstytucja mówi jasno: najważniejsze jest zdrowie i życie ludzi oraz bezpieczeństwo publiczne.

Zaszczep się wiedzą to akcja informacyjna i edukacyjna prowadzona od 2015 roku przez Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA. Jest przewodnikiem po wiarygodnych i sprawdzonych informacjach dotyczących szczepień. Rzetelne i sprawdzone informacje na temat szczepień można znaleźć na stronie internetowej www.zaszczepsiewiedza.pl. Osoby stojące przed decyzją: „szczepić, czy nie szczepić?” znajdą tu informacje sprawdzone przez autorytety wspierające akcję. Są wśród nich uznani eksperci oraz instytucje od lat zajmujące się wakcynologią. Akcję „Zaszczep się wiedzą” wspierają: Centrum Zdrowia Dziecka, Fundacja Rozwoju Pediatrii, Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Medicover Polska, Polskie Towarzystwo Higieniczne, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Polska Akademia Nauk, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.

Biuro prasowe „Zaszczep się wiedzą”, Karolina Zioło, e-mail: karolina.ziolo@msg.biz.pl

fotolia 98171973

Czytaj dalej...

Jakość wody z kranu w Polsce

 

 

dystrybutorwodyzfiltremPolski Rząd promuje picie wody z kranu. Zdaniem ekspertów ta spełnia wszystkie wymogi Unii Europejskiej i jest dokładnie takie samej jakości jak woda płynąca z kranów w Londynie, Paryżu czy Berlinie.

Oficjalne stanowisko jest takie, że wodę z kranu można w Polsce pić i to bez uprzedniego przegotowania. Sami Polacy podchodzą do tego pomysłu nieco bardziej sceptycznie.

Dlaczego warto pić wodę z kranu?

Podobno dobrej jakości woda z kranu jest na terenie całego kraju. Jej picie ma przynosić wiele zalet. Przede wszystkim generuje oszczędności, bo przecież nie musimy kupować wody butelkowanej czy w baniakach, nie musimy też nabywać dzbanków filtrujących, samych filtrów ani nie jest nam potrzebny dystrybutor na wodę. Oszczędzamy też środowisko naturalne, bo nie wykazujemy popytu na plastikowe butelki, w których najczęściej dystrybuowana jest woda.

Zgodnie z programami zrównoważonego rozwoju, które promują picie „kranówki”, ta jest nie tylko nieskazitelnie czysta, ale i pożywna. Programy uzdatniania wody zmieniły się na przestrzeni ostatnich lat i już dawno Polacy powinni zmienić swoje przekonanie w tej kwestii. Woda z kranu nie jest zanieczyszczona, nie da się do niej nic dosypać, zawiera cenne minerały i jest kontrolowana na tyle często, że nie ma możliwości, by okazała się trująca. Nie wszystkich to jednak przekonuje. Sceptycy uznają, że woda z kranu może i jest czysta, ale jedynie w dużych miastach. Co więcej, sama woda może nadawać się do picia i to bez przegotowania, ale przecież płynie rurami, które nie zawsze są najlepszej jakości. Nie ma wątpliwości, że w takich przypadkach dystrybutory filtrujące wodę stają się przydatne.

Woda z kranu dodatkowo filtrowana

Rzeczywiście zmienia się świadomość Polaków w kwestii wody, jaka płynie w kranach. O ile jeszcze kilka lat temu nie zdecydowalibyśmy się na jej picie, dzisiaj w większości domów, firm, szkół czy innych obiektów publicznych montuje się specjalny dystrybutor wody filtrowanej. Można śmiało potwierdzić, że to następca słynnych baniaków z wodą. Te cieszyły się ogromną popularnością, ale szybko zauważono problem z ich magazynowaniem i koniecznością częstej wymiany. Dzisiaj stawia się raczej na dystrybutory bezbutlowe, dzięki którym filtrowana zostaje woda identyczna, jak ta, która leci z kranu. Co ważne, nowoczesne urządzenia tego rodzaju oferują nie tylko wodę schłodzoną czy wrzątek, ale też niegazowaną bądź gazowaną. Dzięki temu raz poczyniona inwestycja zwraca się szybko, my korzystamy z powszechnie dostępnej wody i nie musimy nabywać tej butelkowanej. Do tego możemy być pewni jakości wody pitnej i ochrony naszego zdrowia.

Artykuł powstał we współpracy z https://woda365.pl - dystrybutory filtrujące wodę.

dystrybutorwodyzfiltrema

Czytaj dalej...

Ekspansja ACTION: nowy sklep otwiera się w Jaworznie

 


actionjaworzno 1Polacy docenili wyjątkowy koncept najszybciej rosnącego nieżywnościowego dyskontu w Europie

Międzynarodowa sieć sklepów Action kontynuuje swój dynamiczny rozwój w Polsce. Wraz z otwarciem nowego sklepu w Jaworznie, 28 marca 2019 roku, Action zwiększy swoją sieć sklepów do 27 punktów i tym samym wzmocni swoją widoczność na polskim rynku. Action z powodzeniem zaskakuje swoich klientów szerokim, zmieniającym się asortymentem w najniższych cenach w siedmiu europejskich krajach.

Polscy klienci mogą zanurzyć się w szerokim asortymencie sklepów Action, na który składa się ponad 6 000 produktów w 14 kategoriach, począwszy od artykułów gospodarstwa domowego, poprzez tekstylia i zabawki, aż po majsterkowanie i dekoracje. Wraz z otwarciem nowego sklepu przy ulicy Rzemieślniczej 14 w Jaworznie, Action wzmacnia swoją sieć sklepów w południowej Polsce.


actionlogo
actionjaworzno 2– Widzimy, że nasza koncepcja jest bardzo dobrze przyjmowana w Polsce i bardzo nas to cieszy. Action stawia na produkty dobrej jakości w najniższych możliwych cenach i szeroki, ciągle zmieniający się asortyment, który zaskakuje każdego tygodnia. W naszych sklepach nigdy nie jest nudno i klienci to doceniają – wyjaśnia Monique Groeneveld, dyrektor generalny Action Polska. – Właśnie dlatego możemy rosnąć tak szybko i pewnie patrzeć na naszą dalszą ekspansję w kolejnym roku. Decydując się na Jaworzno wybraliśmy świetną lokalizację, zapewniającą wygodne zakupy i łatwy dostęp dla naszych klientów.

Sklep Action w Jaworznie będzie zatrudniał ok. 20 osób, będzie miał ok. 900 m2 powierzchni, a dla klientów będą dostępne miejsca parkingowe. Action w Jaworznie będzie można odwiedzać od poniedziałku do soboty w godz. 9:00 – 21:00, a w niedziele handlowe od 9:00 do 20:00.
actionjaworzno 3Action planuje dalszy wzrost w Polsce. – Podjęliśmy znaczące kroki, aby wzmocnić naszą organizację w Polsce i stać się częścią lokalnego krajobrazu detalicznego. Naszym celem jest otwarcie zdecydowanie większej liczby sklepów w tym kraju, aby oferować jak największej grupie odwiedzających nas osób dobre i zaskakujące produkty w możliwie najniższych cenach. Chcemy podnosić komfort życia naszych klientów, niezależnie od ich możliwości finansowych – dodaje Monique Groeneveld.
Action z powodzeniem wkroczyło do Polski w październiku 2017 r. uruchamiając sześ
sklepów. Wraz z rozpoczęciem budowy centrum dystrybucyjnego w Osłej, Action inwestuje w swoją obecność na terenie całego kraju. Ponadto, na początku tego roku Action otworzyło swoje biuro w Katowicach, skąd zespół będzie koordynował i zarządzał dalszą ekspansją Action.

O ACTION
Action to szybko rozwijająca się międzynarodowa sieć dyskontów niespożywczych z ponad 1350 sklepami w Holandii, Belgii, Francji, Niemczech, Luksemburgu, Austrii I Polsce. We wszystkich krajach zatrudnia niemal 46 000 osób. W 2018 r. całkowita sprzedaż netto wyniosła 4,2 mld euro. Około jedna trzecia z ponad 6.000 artykułów w sklepach Action jest częścią standardowego zakresu produktów. Cała reszta jest dynamiczna i szybko się zmienia, a każdego tygodnia Action wprowadza na półki swoich sklepów ponad 150 nowych artykułów. Asortyment składa się z 14 kategorii: dekoracje, DIY, zabawki i rozrywka, hobby, multimedia, artykuły gospodarstwa domowego, ogród, pranie i sprzątanie, żywność i napoje, pielęgnacja ciała, zwierzęta domowe, sport, odzież i pościel. Action oferuje wiele zarówno znanych marek, jak i marek własnych. Action może gwarantować swoim klientom tak niskie ceny ze względu na dużą skalę i efektywność zakupów, optymalną dystrybucję i racjonalną politykę kosztową w całej organizacji. Action nie godzi się na jakiekolwiek ustępstwa względem jakość, bezpieczeństwa ani warunków produkcji oferowanych produktów. Polityka Etycznego Pozyskiwania Action zapewnia społecznie i środowiskowo odpowiedzialne podejście do produkcji.

Action prowadzi obecnie 27 sklepów w Polsce i zatrudnia tu ok. 400 osób.

Czytaj dalej...

Pionierska wieża przyspieszy budowę szybu Grzegorz w Jaworznie 

szyb grzegorz 1 1200Pionierska wieża przyspieszy budowę szybu

Szyb Grzegorz, czyli strategiczna inwestycja TAURON Wydobycie, będzie pierwszym w historii polskiego górnictwa węglowego szybem głębionym z tzw. wieży szybowej ostatecznej. Jest to nowatorska konstrukcja, która będzie wykorzystywana zarówno podczas głębienia szybu jak i po oddaniu go do użytkowania.

Blisko 600 tonowa wieża stanęła już na placu budowy, gdzie trwa również mrożenie górotworu poprzedzające drążenie szybu. >Szyb Grzegorz Jaworzno Kopalnia ZG Sobieski<

Budowany w Jaworznie w Zakładzie Górniczym Sobieski Szyb Grzegorz osiągnie pełną funkcjonalność w 2023 roku. Aktualne zaawansowanie realizacji inwestycji wynosi 29%.

szyb grzegorz 1a 1200Realizacja inwestycji pozwoli na skrócenie dróg transportu ludzi, powietrza i materiałów do miejsc pracy górników, a także podniesie wydajność pracy załogi, poprzez wydłużenie efektywnego czasu jej pracy. Szyb zwiększy również bezpieczeństwo załogi poprzez poprawę warunków klimatycznych w kopalni.

Usprawnienia są tym bardziej istotne, że ze względu na optymalne parametry jakościowe wydobywanego węgla, to głównie ZG Sobieski będzie dostarczał paliwo dla zlokalizowanego nieopodal nowego bloku energetycznego Grupy TAURON 910 MW.

Szyb o średnicy 7,5 m i głębokości 870 m, początkowo pełnił będzie funkcję szybu wdechowego, czyli doprowadzającego świeże powietrze do wyrobisk. W dalszej perspektywie szyb będzie dodatkowo pełnił funkcję materiałowo-zjazdową, co pozwoli uprościć i usprawnić procesy transportu maszyn, materiałów, urządzeń oraz załogi do rejonów prowadzonych robót.

szyb grzegorz 2 1200- Budowa Szybu Grzegorz na terenie kopalni Sobieski to strategiczna inwestycja TAURON. Prace na budowie realizowane są zgodnie z planem. Nowy szyb usprawni pracę kopalni i wydłuży efektywne wydobycie w ZG Sobieski co najmniej o 50 lat - mówi Zdzisław Filip, prezes zarządu TAURON Wydobycie - Przy realizacji inwestycji wykorzystujemy nowoczesne technologie redukujące jej koszty i zwiększające tempo prac. Przykładem jest zastosowanie po raz pierwszy w historii polskiego górnictwa węglowego tzw. wieży szybowej ostatecznej przy drążeniu szybu, co oznacza że jej konstrukcja umożliwia adaptację na okres głębienia szybu bez konieczność jej późniejszego demontażu i zastąpienia nową – wyjaśnia prezes TAURON Wydobycie.

W okresie głębienia szybu wysokość wieży wyniesie 35 m, a docelowo wieża ma mieć 52 m wysokości. Transport elementów wieży szybowej do Jaworzna odbywał się etapowo, a dostarczane kolejno elementy konstrukcji następnie były scalane na placu budowy. Głównymi elementami nośnymi wieży są zastrzały. To na nich będą wspierać się rygle i belki poszczególnych poziomów technologicznych.

Po pierwsze mrożenie

szyb grzegorz 2a 1200Szyb Grzegorz będzie głębiony przy zastosowaniu technologii mrożenia górotworu. Takie rozwiązanie przyjęto na podstawie wyników badań hydrogeologicznych z otworów kontrolno-badawczych, wykonanych w fazie projektowej dla bezpiecznego zgłębienia szybu. Pierwsza faza realizacji inwestycji obejmowała więc, m.in. wykonanie 40 otworów mrożeniowych o głębokości 485 m każdy na pierścieniu mrożeniowym o średnicy 16 m.

To właśnie otworami mrożeniowymi zatłaczana jest do ziemi ciecz chłodząca z instalacji mrożeniowej. Instalacja poprowadzona została kanałami mrożeniowymi od stacji mrożeniowej do szybu oddalonego od niej o ok. 100 m, a wokół samego szybu rozprowadzona została w piwnicach mrożeniowych.

Mrożenie górotworu zaplanowano dwuetapowo. Pierwszy etap to mrożenie aktywne, które potrwa około 6 miesięcy. Następnie proces przejdzie w etap mrożenia pasywnego, który potrwa do czasu zgłębienia szybu do głębokości osiągnięcia strefy mrożenia, czyli 475 m.

Inwestycje w każdej kopalni

TAURON Wydobycie, oprócz typowych dla górnictwa inwestycji odtworzeniowych, realizuje kluczowe inwestycje strategiczne w każdym ze swoich trzech zakładów górniczych. Są one ukierunkowane na rozwój kopalń oraz zabezpieczenie węgla dla Grupy TAURON na najbliższe kilkadziesiąt lat.

W ZG Janina w Libiążu trwa budowa poziomu 800 metrów. Po zakończeniu etapu pogłębiania szybu Janina VI, kontynuowane jest drążenie wyrobisk służących do udostępnienia poziomu 800 m oraz realizowane są prace zmierzające do budowy docelowej infrastruktury dołowej i powierzchniowej. W najbliższym okresie realizacja prac związana będzie z pracami zapewniającymi zasilanie obiektów inwestycji w energię elektryczną, uruchomieniem węzłów technologicznych w kompleksie przeróbczym oraz rozpoczęciem budowy wieży basztowej. Zakończenie inwestycji przewidziane jest na trzeci kwartał 2021 roku.

W ZG Brzeszcze prowadzony jest program inwestycyjny, który ma zapewnić stabilne i efektywne prowadzenie działalności produkcyjnej kopalni. Oprócz przedsięwzięć związanych z odtworzeniem i unowocześnieniem ogniw technologicznych, w ostatnim okresie zakończono prace związane z uniezależnieniem kopalni od powiazań ruchowych ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń. W najbliższym czasie prowadzone będą prace związane z dostosowaniem dołowej infrastruktury sieci wyrobisk górniczych do perspektywicznej działalności wydobywczej kopalni oraz dalsze odtwarzanie i unowocześnianie mocy produkcyjnych ukierunkowane na wzrost efektywności procesów wydobywczych i wspomagających. Program inwestycyjny dla ZG Brzeszcze obejmuje lata 2016-2025.

***

TAURON Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa TAURON jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem i jednym z największych sprzedawców i wytwórców energii elektrycznej. W skład Grupy TAURON wchodzą m.in. TAURON Wytwarzanie, TAURON Dystrybucja, TAURON Sprzedaż, TAURON Obsługa Klienta, TAURON Wydobycie, TAURON Ekoenergia oraz TAURON Ciepło. Od 2010 roku akcje TAURON Polska Energia SA notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie m.in. w indeksach WIG20 i WIG30. Spółka wchodzi w skład indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie RESPECT Index.

Czytaj dalej...

Taka sobie historia pewnego głośnika

 

 

MczyzykiewiczJak to się czasem układa.

Niby nic, a jednak jakaś miła nutka niepodziewanie kapnie...

Sobie tak brzdąkając na gitarze, postanowiłem zaopatrzyć się w jakieś fajne combo akustyczne. Żeby nie było tak, żeby do dość prostego mojego i amatorskiego grania dochodziły jeszcze brumienia, czy chrząkania głośników, do których podpinam gitarę i mikrofon.

Chwilę trwały poszukiwania i w końcu trafiłem na coś, co z pewnością w sporym stopniu przewyższa moje potrzeby i umiejętności, niemniej, ponieważ nadarzyła sie okazja, postanowiłem nabyć drogą kupna urządzenie włoskiej firmy Acus. W zasadzie nie mające równych w swoim przeznaczeniu.
Zdjęcie By Annaczyzykiewicz - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50317240

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us