Menu
reklama

Sport (66)

Pobiegaliśmy z Patrycją. Kondycja, przyjaźnie i plany na wiosnę...

biegajfin021115001To było już ostatnie spotkanie oficjalne, czyli patronowane przez Urząd Miejski w Jaworznie, ale uczestnicy biegania z Patrycją nie odpuszczą nawet w zimie.

Już umawiają się na kolejne trasy, na kolejne wspólne pokonywanie zarówno odległości jak i własnych słabości, a Patrycja Włodarczyk, która nieustannie osiąga sukcesy w sporcie zaawansowanym, chętnie daje się ?wyciągnąć" na towarzyskie spędzenie sportowego czasu. Jak sama mówi, kiedy przychodzi pora na codzienny trening często odwleka się wyjście z domu o kolejne minuty. A to jeszcze herbata, a to coś przeczytam, a może jakaś przekąska...

Czytaj dalej...

Z Patrycją Włodarczyk biega się wyjątkowo przyjemnie

biegaj2110 a CustomPogoda, jaką darzy nas październik w tym roku jest całkiem niezłą do uprawiania biegania. Mimo, że chłodno to podczas ruchu ciało człowieka wydziela tyle ciepła, że żadne wychłodzenie służące drobnoustrojom i innym chorobotwórczym czynnikom nie straszne. Tak mówi o jesiennych treningach Patrycja Włodarczyk, która konsekwentnie co środy spotyka się z grupą coraz lepiej radzących sobie z kondycją osób. Na zdjęciu ci, którzy na stadion przy ul, Moniuszki dotarli  21 października jako pierwsi.
Powoduje nimi świetne samopoczucie, jakie mają po wydatnym wysiłku fizycznym. Podczas kilku tygodni regularnego treningu, jednak takiego, który nie każe się przemęczać i zbytnio forsować, z dnia na dzień czują się silniejsi i zdolni do pokonywania coraz dłuższych odcinków, coraz szybciej.

Czytaj dalej...

9 medali Sparty Jaworzno na Otwartym Pucharze Śląska Ju Jitsu GI/NO GI

sparta1015W dniu dzisiejszym w Katowicach nasza 5 osobowa reprezentacja wzięła udział w Otwartym Pucharze Śląska w Ju Jitsu Ne Waza Gi i No Gi.
Zawody były świetną okazją do sprawdzenia swoich umiejętności oraz na debiut dwóch młodych zawodników - Kacper Lipiński zdobył srebrny medal w kategorii Kadet NO GI Open, natomiast Martin Szec najpierw zdobył złoty medal w kategorii junior - 81 kg NO GI, po czym zdecydował się na start z seniorami w wadze do 77 kg, w której zdobył brązowy medal. Wśród seniorów swój pierwszy medal z zawodów chwytanych przywiózł Bogusz Szynalik - srebro kat. - 94 kg NO GI.
Najwięcej bo aż 3 medale zdobył Andrzej Miąsko - złoto w kat. - 62 kg Gi, srebro w kat. - 62 kg NO Gi oraz brąz w kat. - 69 kg Gi. Na koniec Tomasz Martyka wywalczył dwa złote medale w dwóch kategoriach - 85 kg - Gi oraz NO Gi.  \
Dziękujemy sponsorom, oraz Urzędowi Miasta Jaworzna, ponieważ dzięki dotacjom możemy startować w zawodach w ramach zadania "Promowanie brazylijskiego jiu-jitsu w Jaworznie oraz start w prestiżowych turniejach brazylijskiego jiu-jitsu i ju-jitsu na obszarze Polski."

Sparta Jaworzno

Czytaj dalej...

Adam Małysz w Jaworznie w Dniu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

amalysz161015043Adam Małysz był gościem specjalnym dzisiejszego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Jaworznie. Podczas imprezy opowiedział o swoich rajdowych doświadczeniach, a także wziął udział w organizowanej przez jaworznicką policję kontroli drogowej.

Dla gimnazjalistów, których na widowni była większość, bo brali oni udział w rywalizacji dotyczącej bezpieczeństwa na drogach, było przeżycie ogromne. Zobaczyć na żywo, dotknąć, zrobić sobie zdjęcie z Adamem Małyszem, bez wątpienia największym polskim sportowcem to przeżycie do zapamiętania na długie lata.

Czytaj dalej...

Victoria Jaworzno, Policja i Straż Miejska zagrały dla Wiktorii

Wiktoria 7 CustomW sobotę 3 października Na Stadionie LKS Orzeł w Balinie zebrało się gro ludzi, chcących pomóc wygrać Wiktorii z nowotworem złośliwym mózgu. Komitet Społeczny Gramy Dla Wiktorii wraz ze Szkołą podstawową im. Mikołaja Kopernika w Balinie, chcą wesprzeć Wiktorię i jej rodziców, zorganizował piękne wydarzenie, wypełnione dobrą zabawą, sportową rywalizacją i smacznym jedzeniem.

Gwiazdami programu byli przede wszystkim piłkarze, którzy rozegrali charytatywny mecz piłki nożnej. Bój stoczyły między sobą Klub Sportowy Victoria Jaworzno, grając przeciwko drużynie Policji i Straży Miejskiej. Zespół mundurowych rozgromił piłkarzy Victorii 5 do 2, ciesząc kibiców zaciętą grą do ostatnich minut meczu.

Czytaj dalej...

Spartan Race, Nasi w dobrej formie

triffecta CustomW dniu 6 września na Słowacji u podnóża Tatrzańskiej Łomnicy odbyły się zawody z serii Spartan Race - tym razem trzeci poziom zwany BEAST, gdzie na starcie zameldowało się ponad 2500 zawodników. Jaworznianie, którzy od stycznia startowali na niższych poziomach - SPRINT i SUPER przyjechali zdobyć ostatni "szczebel", aby uzyskać tzw. Triffecta, czyli 3 etapy w jednym roku. Nazwa BEAST jest nieprzypadkowa ponieważ trasa wyniosła 29 km po górach i tylko dzięki wcześniejszym startom udało się ją pokonać mimo wielu przeszkód i kilometrów.
Jaworzno sporą ekipą uczestniczyło przez cały rok w zawodach Spartan Race, ale finalnie Triffecta zdobyło ośmiu reprezentantów naszego miasta z jaworznickich klubów - Sparta Jaworzno, Athletes Forge oraz Cube Szok: Marzena Musiał, Marek Kuś, Mateusz Kuś, Wojciech Cienki, Bogusz Szynalik, Krzysztof Siga, Krystian Zieliński oraz Tomasz Martyka.
 
20150906 191500 Custom
Czytaj dalej...

Po raz kolejny Chrzanów przypatruje się Jaworznu i... zazdrości

 

biegisportW przeciwieństwie do naszych "specjalistów" od sportu, dla których dobry sport w mieście to zawodowa drużyna i wielkie sukcesy, z których pożytek mają zawodnicy, działacze i ewentualnie widzowie, którzy płacą za bilety wstępu na mecze, w mieście za miedzą tęskni się do masowego sportu, do zaangażowania weń dużej, jak największej liczby mieszkańców,, aby pieniądze na to przeznaczone nie szły za sam fakt zgrania w meczu - tak jak to dzieje się na przykład wypadku piłki nożnej.

Pojęcie usportowienia miasta to nie liga, w której się gra, ale ludzie, którzy z rywalizacji korzystają, i takie zorganizowanie działań, które zachęcają zarówno młodzież jak i starszych do podtrzymywania kondycji, a nie obserwowanie w telewizorze, jak inni grają, skaczą, biegają. Owszem, to potrzebne, ale nie znaczy nic dla rozwoju kultury fizycznej w społeczeństwie.

Czytaj dalej...

Wystawa ?Peleton Tour de Pologne? ? niezwykłe spotkanie sztuki ze sportem

TEO 0030 CustomW Centrum Olimpijskim w Warszawie można już oglądać wystawę ?Peleton Tour de Pologne? zorganizowaną przez Muzeum Sportu i Turystyki. W wernisażu wzięli udział między innymi autor prac Ireneusz Chmurzyński, słynny dziennikarz sportowy Bogdan Tuszyński oraz patron honorowy wystawy Czesław Lang.
?Peleton Tour de Pologne? to kilkadziesiąt obrazów, rysunków i szkiców, w wyjątkowy sposób oddających atmosferę kolarskiego peletonu. Inspiracją do powstania prac były rozmowy z Bogdanem Tuszyńskim ? legendą dziennikarstwa sportowego i wielkim miłośnikiem kolarstwa. Rozkochał mnie w kolarstwie. Opowiadał o początkach wyścigu, kiedy to w latach międzywojennych kolarze, jako jedyni sportowcy, wyszli do ludzi, do zubożałych mieszkańców miasteczek i wsi. I mówił: musisz to namalować. Więc malowałem ? mówił autor prac Ireneusz Chmurzyński.

POSŁUCHAJ!

Obrazy powstawały na przestrzeni ostatnich dwóch lat, a podczas tegorocznego Tour de Pologne artysta stworzył około 250 rysunków i szkiców, z których część trafiła na wystawę w galerii w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Można tam również zobaczyć portret Feliksa Więcka, pierwszego zwycięzcy Biegu Dookoła Polski oraz portrety Mariana Więckowskiego, Andrzeja Mierzejewskiego oraz Dariusza Baranowskiego, którzy jako jedyni trzykrotnie wygrali Tour de Pologne.
TEO 0038 CustomWystawa została zadedykowana Bogdanowi Tuszyńskiemu, autorowi wielu książek poświęconych kolarstwu i Tour de Pologne. Bardzo się cieszę, że udało mi się zachęcić do kolarstwa wielkiego mistrza pejzażu, Ireneusza Chmurzyńskiego. Kilka lat temu spotkaliśmy się po raz pierwszy. On chciał malować Katyńczyków, a ja miałem na ten temat mnóstwo informacji. Pomogłem mu, a potem on się zrewanżował ilustrując moją książkę. Tak się zaczęły rozmowie o kolarstwie, a dziś jesteśmy tu na otwarciu pięknej wystawy ? mówił Tuszyński. Patronat honorowy nad wystawą objął Czesław Lang. Cieszę się, że kolarstwo doczekało się artysty, który potrafił przelać na płótno wszystkie emocje i barwy peletonu. To wyjątkowe dzieła, które przejdą do historii. Poza tym pokazują jak ciekawą dyscypliną jest kolarstwo. Można pokazać sukces, dramaturgię, dynamikę ? to wszystko jest ujęte na tej wystawie ? powiedział Lang.

POSŁUCHAJ!


Gospodarzem wernisażu był dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki Tomasz Jagodziński. Uroczyste zakończenie wystawy odbędzie się 17 września o godzinie 17. Jednak na tym nie skończy się historia prac. Zorganizujemy galerię, takie muzeum mobilne, które będzie odwiedzało różne miasta. Przy okazji wielu wydarzeń, startów, met etapów Tour de Pologne będziemy organizowali wystawy, aby pokazać ludziom, którzy interesują się sztuką jak wyjątkowym sportem jest kolarstwo ? dodaje Lang.

foto: AFL

Czytaj dalej...

IZAGIRRE WYGRYWA 72. TOUR DE POLOGNE, CZASÓWKA DLA BIAŁOBŁOCKIEGO

tdpkoniec 2Ion Izagirre (Movistar) został zwycięzcą 72. Tour de Pologne UCI World Tour. Ostatni etap ? jazdę indywidualną na czas w Krakowie ? wygrał Marcin Białobłocki (Reprezentacja Polski).

Do trzech razy sztuka może powiedzieć hiszpański kolarz, który w ostatnich edycjach Tour de Pologne zajmował drugie miejsce. Przed rokiem musiał uznać wyższość Rafała Majki, dwa lata temu Pietera Weeninga. Tym razem, choć nie wygrał żadnego etapu, triumfował w klasyfikacji generalnej. Przed ostatnim etapem Izagirre zajmował szóste miejsce, a do lidera Sergio Henao (Team Sky) tracił czternaście sekund. Różnice czasowe w czołówce dawały nadzieję na końcowe zwycięstwo mniej więcej dziesięciu kolarzom. Ale to właśnie Izagirre oraz Ben Hermans (BMC) i Ilnur Zakarin (Katusha) byli uznawani za najlepiej jeżdżących na czas.

Czasówka w Krakowie, niezbyt długa, bo licząca 25 kilometrów, dała się wszystkim we znaki. Gdy pierwsi kolarze wyruszali na trasę   termometry wskazywały grubo ponad 30 stopni Celsjusza. W takim upale fantastycznie pojechał Marcin Białobłocki, z którym polscy kibice wiązali spore nadzieje. Nieco ponad miesiąc temu Białobłocki zdobył w Strzelinie złoty medal mistrzostw Polski właśnie w jeździe indywidualnej na czas. Ale takiego wyniku nie spodziewał się chyba nikt ? Białobłocki uzyskał czas o dwie sekundy lepszy od innego faworyta Vasila Kiryienki (Team Sky) i zwyciężył na Rynku Głównym w Krakowie. Drugi był właśnie Kiryienka, trzeci Rick Flens (LottoNL ? Jumbo). Dziesiąte miejsce zajął Maciej Bodnar (Tinkoff-Saxo), a trzynasty był Tomasz Marczyński (Reprezentacja Polski).

tdpkoniec 1Największe emocje towarzyszyły jednak przejazdom czołowych zawodników z klasyfikacji generalnej. Kiedy okazało się, że Izagirre ma lepszy czas od Zakarina i Hermansa, Hiszpan był już bardzo bliski zwycięstwa. Postraszył go mocno Bart De Clercq (Lotto Soudal), ale i jemu zabrakło dwóch sekund. Dotychczasowy lider Sergio Henao, świetny w górach, w czasówce okazał się zbyt słaby i ostatecznie zajął ósme miejsce. Izagirre cieszył się ze zwycięstwa, a przewaga, którą uzyskał nad De Clercqiem ? dwie sekundy ? jest najmniejszą przewagą zwycięzcy nad drugim zawodnikiem w historii Tour de Pologne.

W pozostałych klasyfikacjach nie zaszły żadne zmiany. I tak Najlepszym Góralem Tauron 72. Tour de Pologne został Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice), Najaktywniejszym Zawodnikiem Lotto Kamil Gradek (Reprezentacja Polski, Najlepszym Sprinterem Lang Team Marcel Kittel (Giant Alpecin), a najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w premii Lotos Tomasz Marczyński (Reprezentacja Polski). Najlepszą drużyną została grupa Lotto Soudal. Fantastyczni kibice, którzy zebrali się na Rynku Głównym w Krakowie oklaskiwali wszystkich, ale największe owacje otrzymał oczywiście zwycięzca klasyfikacji generalnej Skandia Ion Izagirre, który otrzymał nagrodę główną 72. Tour de Pologne UCI World Tour ? samochód Hyundai Tucson.

Ion Izagirre: Jestem bardzo zadowolony, zwycięstwo w wyścigu daje ogromną satysfakcję. W ostatnich latach zajmowałem drugie miejsca, w tym roku przyjechałem z nadzieją na zwycięstwo. Udało mi się, jestem na najwyższym stopniu podium i bardzo się z tego cieszę. Najcięższe były etapy w górach ? w Zakopanem i Bukowinie. Chyba cięższe niż w ubiegłym roku, a na pewno przyczyniła się do tego pogoda. To jest wyścig World Tour, są tu najlepsze zespoły świata. Organizacja jest świetna, a polscy kibice fantastyczni.

Marcin Białobłocki: Było bardzo ciężko, do czego przyczyniła się temperatura. Szybka trasa mi się podobała, ale naprawdę topiłem się podczas jazdy. Do Tour de Pologne przygotowywałem się poprzez katorżnicze treningi. Kilka wyścigów pojechałem bardzo mocno, nie zważając na wynik. Trener dał mi tak w kość, że go nienawidziłem. Powiedziałem, że jeśli to nie przyniesie efektu, to koniec naszej znajomości. Ciężka praca opłaciła się.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us