Menu
reklama

Sport (66)

WITAMY NA PIĄTYM ETAPIE 72. TOUR DE POLOGNE

I009100 stage5start 6855 CustomAż osiem górskich premii znajduje się na piątym etapie 72. Tour de Pologne UCI World Tour. Kolarze mają do pokonania 223 kilometry z Nowego Sącza do Zakopanego.

Najdłuższy etap tegorocznego wyścigu będzie jednocześnie jednym z najbardziej wymagających. Na trasie znajduje się bowiem osiem Górskich Premii I kategorii Tauron. Peleton trzy razy będzie wjeżdżał na Ząb i Gubałówkę, a dwa razy na Głodówkę (1157 metrów nad poziomem morza). Na trasie znajdują się również dwie Lotne Premie Lotto ? Poronin i Kościelisko.

W żółtej koszulce lidera jedzie dziś Kamil Zieliński (Reprezentacja Polski), który zdobył ją po wczorajszym etapie. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajmuje zwycięzca z Nowego Sącza Maciej Bodnar (Tinkoff ? Saxo), który traci do lidera 3 sekundy. 28 sekund straty ma dziewiąty w klasyfikacji generalnej Michał Kwiatkowski (Etixx ? Quick Step).

Około godziny 15. kolarze wjadą na pierwszą z dwóch ponad 50 kilometrowych rund, na których znajdują się wszystkie dzisiejsze premie. Finisz na ul. Piłsudskiego pod Wielką Krokwią w Zakopanem zaplanowany jest na godzinę 18.40. Informacje o mieście startowym ? Nowy Sącz (http://www.nowysacz.pl/), informacje o mieście etapowym ? Zakopane (http://www.zakopane.pl/).

Czołowa piątka klasyfikacji generalnej Skandia:

 1. Kamil Zieliński, Reprezentacja Polski 15:06:27

 2. Maciej Bodnar, Tinkoff - Saxo 03?

 3. Caleb Ewan, Orica GreenEdge 22?

 4. Marcus Burghardt, BMC Racing Team 22?

 5. Tom Van Asbroeck, LottoNL ? Jumbo 24?

I009101 stage5start 6804 CustomLider klasyfikacji Najlepszy Góral Tauron: Kamil Zieliński, Reprezentacja Polski

Lider klasyfikacji Najaktywniejszy Zawodnik Lotto: Kamil Gradek, Reprezentacja Polski

Lider klasyfikacji Najlepszy Sprinter Lang Team: Marcel Kittel,  Giant-Alpecin

Najwyżej sklasyfikowany polski zawodnik Lotos: Kamil Zieliński, Reprezentacja Polski

Klasyfikacja drużynowa: Tinkof ? Saxo

Liczba kolarzy jadących w wyścigu: 140

Czwartego etapu nie ukończyli: Juan Jose Lobato (Movistar), Alex Dowsett (Movistar), Giacomo Nizzolo (Trek Factory Racing), Matthieu Ladagnous (Francaise Des Jeux)

Do piątego etapu nie przystąpili: Nikias Arndt (Giant ? Alpecin), Eugenio Alafaci (Trek Factory Racing)

Zapraszamy na www.tourdepologne.pl oraz do śledzenia mediów społecznościowych Twitter (#RideThePolishPassion), Facebook i Instagram.

Czytaj dalej...

START W JAWORZNIE, WSPANIAŁA UCIECZKA I POLSKIE ZWYCIĘSTWO W NOWYM SĄCZU

tdpnszwyc 3 CustomMaciej Bodnar (Tinkoff-Saxo) wygrał czwarty etap 72. Tour de Pologne UCI World Tour z Jaworzna do Nowego Sącza o długości 220 kilometrów. Nowym liderem wyścigu został Kamil Zieliński (Reprezentacja Polski), który dziś na mecie był drugi i odebrał żółtą koszulkę Marcelowi Kittelowi (Giant-Alpecin).

Dzisiejszy etap miał trzech bohaterów, którzy zrobili to, o czym marzy wielu kolarskich kibiców ? zagrali na nosie peletonowi i uciekając niemal od samego startu dojechali do mety, co wzbudziło szał radości wśród tysięcy ludzi na finiszu w Nowym Sączu. Maciej Bodnar, Kamil Zieliński oraz Łotysz Gatis Smukulis (Katiusza) rozpoczęli swą akcję niedługo po wyjeździe z Jaworzna. Zgodnie współpracując szybko uzyskali przewagę sięgającą momentami jedenastu minut. Czołowa trójka rozegrała między sobą wszystkie premie znajdujące się na trasie. Premię Lotną Lotto w Wadowicach wygrał Bodnar, a na trzeci Premiach Górskich Tauron (Gruszowiec, Wysokie, Trzetrzewina) triumfował Zieliński. Ostatnią Premię Specjalną Koral w Nowym Sączu wygrał Bodnar, który tym samym zdobył nagrodę w wysokości pięciu tysięcy złotych.

 


 

tdp15start050815006Zanim zaprosimy do dalszej relacji z wyścigu jako wydarzenia sportowego, wspomnijmy to, co działo się na rynku od samego rana. Pierwsze ekipy techniczne pojawiły się tu już około godziny piątej zaczynając rozstawiać strukturę trasy i obszarów zarezerwowanych dla publiczności, zawodników dziennikarzy i ekip sponsorskich.

Rynek czekał na taka chwilę cały rok, ale nie należy zapominać, że wstępem do tak wielkiej imprezy był wyścig Solidarności i Olimpijczyków, który rozegrał się tu miesiąc temu.

Dziś, mieszkańcy wiedzący co ich czeka, gromadzili się na kilka godzin przed startem, aby zająć dobre pozycje do obserwacji kolarzy.

tdp15start050815045Jaworzno zostało znów wychwalane przez komentatorów. Transmisja do Telewizji Polskiej trwała ponad pół godziny, podczas której oprócz wywiadów, rozmów, pokazano najpiękniejsze miejsca w mieście. Nie da się nie wspomnieć o niezwykle sympatycznych redaktorach, kamerzystach, technikach, którzy z wielką cierpliwością radzili sobie z niesfornymi gapiami, deptającymi po kablach, stający na widoku ?oczu kamer?. Klasa ludzi telewizji ujęła każdego, kto z nimi się spotkał ? tak kulturalnych i profesjonalnych ludzi telewizji w mieście się nie spotyka.

Gośćmi redaktorów byli organizatorzy ruchu rowerowego, nocnych wypadów za miasto - tzw Night Biking. Rozmawiano również władzami miasta i organizatorami, przypominając dotychczasowe etapy wyścigu.

tdp15start050815049Na tę dzisiejszą chwilę zaplanowano rozdanie nagród związanych z konkursem na nazwę kładki nad geosferą. Zwycięzczyni otrzymała wysokiej klasy rower, podobnie jak zdobywczyni drugiego miejsca,

oto nazwiska nagrodzonych

I miejsce - proponowana nazwa dla kładki: OGON NOTOZAURA - autor: Małgorzata Iwaniszyn

II miejsce - proponowana nazwa dla kładki: TRIASSOSTRADA - autor: Bogusława Zaleska -

III miejsce - proponowana nazwa dla kładki: GEOBIKE - autor: Włodzimierz Żak

Ciekawe jaką rolę będą pełniły nazwy, które jako druga i trzecia zostały narodzone. Czy może będą to nazwy zastępcze, czy pełniące jakieś funkcje rezerwowe? Tego nie udało się dowiedzieć, ale bardzo miły to gest, że doceniono inwencję i pomysłowość większej liczby uczestników.

tdp15start050815136Podczas przygotowań zawodnicy zostali zaprezentowani na specjalnie zainstalowanej scenie, na której składali podpisy na "liście obecności", po czym udawali się na z góry zaplanowane pozycje startowe.

O godzinie 13 nastąpił start honorowy, do którego sygnał z pistoetu startowego dał Pan Tadeusz Kaczmarek, po czym cały peleton objechał dookoła centrum miasta, przejechał jeszcze raz przez rynek i pojechał dalej, i tyle go w Jaworznie widziano.

Nie lada gratką dla wielu jaworznian był spotkanie z wielkimi sławami kolarstwa. Oprócz Czesława Langa na rynku pojawił się Lech Piasecki, oraz osoby znane z mediów jak choćby Tomasz Zimoch z programu trzeciego Polskiego radia.

A my mamy dla naszych czytelników obszerną galerię zdjęć oraz film z fragmentami wydarzeń na rynku. Zarówno na zdjęciach, jak i na filmie można próbować się znaleźć...

Film będzie dostępny po przesłaniu na serwer.

 


 

tdpnszwyc 1 CustomOgromne emocje rozpoczęły się na rundach w Nowym Sączu, kiedy peleton zorientował się, że przewaga ucieczki, którą zazwyczaj udaje się zniwelować, tym razem okazać się zbyt duża. Coraz mocniej naciskali na pedały kolarze Lampre ? Merida, Orica GreenEdge, a także grupy Etixx ? Quick Step, prowadzonej przez Michała Kwiatkowskiego. Coraz większe były też nerwy i coraz większe nadzieje uciekających. Kiedy Bodnar, Zieliński i Smukulis wjechali na ostatnią rundę z ponad minutą przewagi sensacyjne rozstrzygnięcie stało się więcej niż prawdopodobne. Peleton nie był wstanie nic zrobić, a na ostatniej prostej z uciekającej grupki zafiniszował Bodnar, który w wielkim stylu wygrał etap. Drugie miejsce zajął Zieliński, a trzecie Smukulis.

Nowym liderem klasyfikacji generalnej Skandia został Kamil Zieliński, który o trzy sekundy wyprzedza Macieja Bodnara. Trzeci jest Caleb Ewan (Orica GreenEdge) ze stratą 22 sekund. Michał Kwiatkowski zajmuje dziewiąte miejsce i traci do lidera 28 sekund. Zieliński prowadzi również w klasyfikacji Najlepszy Góral Tauron i w premii najwyżej sklasyfikowany Polak Lotos. Najaktywniejszym zawodnikiem Lotto jest Kamil Gradek (Reprezentacja Polski), a najlepszym sprinterem Marcel Kittel.

tdpnszwyc 2 CustomZwycięstwo polskiego kolarza w Nowym Sączu przewidział prezydent miasta Ryszard Nowak, który był pod ogromnym wrażeniem zawodów. Nie przypuszczałem, że jest to przedsięwzięcie tak duże, ważne i piękne. Cieszę się, że w Nowym Sączu jest zarówno meta jak i start następnego etapu. Mam nadzieję, że Tour de Pologne zagości na stałe na Sądecczyźnie, bo jest to szczególne miejsce. Walory, które widzowie i uczestnicy dostrzegają będą atutem dla nas i dla organizatorów ? powiedział Nowak. O perfekcyjną organizację całego etapu zadbał koordynator ds. Tour de Pologne w Nowym Sączu Grzegorz Mirek, a specjalne podziękowania należą się również partnerom etapu: Fakro, Inter-Bud oraz CH Gołąbkowice.

Kamil Zieliński: Nie myśleliśmy od początku, że dojedziemy. Staraliśmy się walczyć do końca, każdy dawał równe zmiany. Dopiero jak wpadliśmy na rundy okazało się, że mamy taką przewagę, że jest możliwość dojechania do mety. Każdy z nas szedł na sto procent swoich możliwości i udało się. Chciałbym podziękować Maćkowi, wspieraliśmy się, jest świetnym zawodnikiem, dał mi kilka wskazówek. Będziemy starać się bronić koszulki lidera. Będzie ciężko, bo jest dużo świetnych ekip, które na pewno będą starały się atakować.

Maciej Bodnar: Takie momenty jak dzisiaj są szczególne. Po trzymiesięcznej przerwie po poważnym upadku, kiedy myślałem, że ten sezon jest skończony, takie zwycięstwo smakuje dużo lepiej. Każdy chciał wygrać, motywowaliśmy się nawzajem, czuliśmy oddech peletonu, mówiliśmy sobie przewagę jaką mamy. Na samym finiszu czułem się dość pewnie. Rzadko się zdarza na Tour de Pologne, żeby taka ucieczka dojechała do mety, bo siła peletonu jest ogromna. Sam o tym wiem, bo często kasuję takie wycieczki. Udało mi się wygrać i bardzo się cieszę.

Jutro odbędzie się piąty, najdłuższy etap 72. Tour de Pologne z Nowego Sącza do Zakopanego. Kolarze przejadą 223 kilometry.

Czytaj dalej...

WITAMY NA CZWARTYM ETAPIE 72. TOUR DE POLOGNE

 

Wkrótce duża galeria zdjęć i materiał filmowy.

 

tdpjawip15Po trzech płaskich etapach peleton 72. Tour de Pologne UCI World Tour wjeżdża dziś w góry. Kolarze wystartowali już z Jaworzna i w sumie mają do przejechania 220 kilometrów. Trasa jednego z najdłuższych etapów tegorocznego wyścigu wiedzie między innymi przez Zegartowice ? rodzinną miejscowość Rafała Majki, zwycięzcy Tour de Pologne sprzed roku. Na lotnej premii w Wadowicach kolarze powalczą o punkty klasyfikacji najaktywniejszego zawodnika Lotto. A później rozpocznie się sprawdzian dla kolarzy walczących o klasyfikację generalną. W Gruszowcu znajduje się górska premia Tauron drugiej kategorii, a później do pokonania są jeszcze dwie górskie premie pierwszej kategorii (Wysokie i Trzetrzewina).

Meta czwartego etapu znajduje się w Nowym Sączu ? wyjątkowym miejscu na mapie tegorocznego Tour de Pologne, które gości metę czwartego i start piątego etapu. Peleton powinien dotrzeć do Nowego Sącza kwadrans przed godz. 18. Kolarze pokonają tu trzy rundy i będą finiszować na ulicy Prażmowskiego obok CH Gołąbkowice około 18.40. Informacje o mieście startowym ? Jaworzno (http://www.jaworzno.pl/), informacje o mieście etapowym ? Nowy Sącz (http://www.nowysacz.pl/).

Czołowa piątka klasyfikacji generalnej Skandia:

 1. Marcel Kittel, Team Giant-Alpecin 9:51:50

 2. Giacomo Nizzolo, Trek Factory Racing 06?

 3. Caleb Ewan, Orica GreenEdge 10?

 4. Marcus Burghardt, BMC Racing Team 10?

 5. Niccolo Bonifazio, Lampre-Merida 12?

tdpjawip151Lider klasyfikacji Najlepszy Góral Tauron: Adrian Kurek, CCC Sprandi Polkowice

Lider klasyfikacji Najaktywniejszy Zawodnik Lotto: Marcin Białobłocki, Reprezentacja Polski

Lider klasyfikacji Najlepszy Sprinter Lang Team: Marcel Kittel,  Giant-Alpecin

Najwyżej sklasyfikowany polski zawodnik Lotos: Michał Kwiatkowski, Etixx ? Quick-Step

Klasyfikacja drużynowa: LottoNL-Jumbo

Liczba kolarzy jadących w wyścigu: 146

Do czwartego etapu nie przystąpił Kristof Vandewalle, Trek Factory Racing.

Zapraszamy na www.tourdepologne.pl oraz do śledzenia mediów społecznościowych Twitter (#RideThePolishPassion), Facebook i Instagram.

Czytaj dalej...

TDP rusza z Jaworzna - mamy rozpiskę godzinową

tdprnek1aJutro START 4 etapu Tour de pologne z jaworznickiego rynku.

Oto rozpiska godzinowa tego, co będzie się działo już od rana.

 

Zaczynamy o 8.20 do 9.00 - jaworznicki rynek i ciekawi goście na antenie TVP 1

 

A potem warto przyjść na rynek lub kibicować na trasie: centrum Jaworzna - Krakowska - Bory - Byczyna - Cezarówka - Chrzanów.

Rozkład jazdy:


10.20 - zbiórka kolumny reklamowej na rynku
11.20 - przyjazd ekip kolarskich do Jaworzna
11.30-12.40 - prezentacja kolarzy na rynku, podpisywanie list startowych, autografy, zdjęcia Emotikon smile
12.35 - start kolumny reklamowej
12.50 - start wyścigu z rynku (do obejrzenia także w TVP Sport)
13.10 - kolarze wjeżdżają do Chrzanowa

 

 

 


 

tdp3et 1

 

PELUCCHI ZDOBYWA SPODEK, KITTEL NADAL W ŻÓŁTEJ KOSZULCE

Matteo Pelucchi (IAM Cycling) wygrał po finiszu z peletonu trzeci etap 72. Tour de Pologne UCI World Tour z Zawiercia do Katowic. Liderem klasyfikacji generalnej wyścigu pozostaje Marcel Kittel (Team Giant-Alpecin).

Mamy żółtą koszulkę, chcemy ją obronić i powalczyć o etapowe zwycięstwo ? mówił przed startem Marcel Kittel. Lider klasyfikacji generalnej 72. Tour de Pologne jak mało kto zna się na sprinterskich rozgrywkach. Przed czterema laty wygrał w Polsce cztery etapy, w tym roku triumfował w Warszawie i zajął drugie miejsce w Dąbrowie Górniczej. Katowice były dla niego wyzwaniem jeszcze z innego powodu. W 2011 roku finiszował on w świątyni sprintu z zawrotną prędkością 78 kilometrów na godzinę. Rok temu wygrał tu Belg Jonas van Genechten, a licznik pokazał 81 km/h. A wiadomo, że rekordy działają na wyobraźnię zarówno kibiców jak i zawodników.

Na starcie trzeciego etapu w Zawierciu zebrały się tysiące kibiców, wśród których panowała atmosfera kolarskiego święta. Na trasie ? jak to bywa na płaskich etapach ? mała grupka dość szybko oderwała się od peletonu. Mocno pracowało w niej trzech Polaków ? Kamil Gradek i Marcin Białobłocki z Reprezentacji Polski oraz Adrian Kurek z CCC Sprandi Polkowice. To właśnie kolarze w biało czerwonych koszulkach podzielili się zwycięstwami na Lotnych Premiach Lotto. Białobłocki wygrał w Chorzowie i Siemianowicach Śląskich, a Gradek w Piekarach Śląskich. Do tego Białobłocki dorzucił Premię Specjalną w Tarnowskich Górach. Ucieczka utrzymywała przewagę także na początkowych rundach w Katowicach. Pierwszą Górską Premię Tauron wygrał Kurek, a niedługo później na samotny atak zdecydował się Białobłocki. Mistrz Polski w jeździe indywidualnej na czas w imponującym tempie pędził w stronę mety przy niesamowitym aplauzie tysięcy kibiców. Zgarnął drugą górską premię i na ostatnią rundę wjechał z niemal 50 sekundami przewagi. Siła peletonu była jednak ogromna i na kilka kilometrów przed metą główna grupa wchłonęła uciekiniera.

ewrfq CustomJak nakazuje tradycja na finiszu w alei Korfantego przy katowickim Spodku o zwycięstwo walczyli najsilniejsi sprinterzy. Kittel tym razem musiał zadowolić się siódmym miejscem, a triumfował ? po raz drugi z rzędu w tegorocznym wyścigu ? Matteo Pelucchi. Na drugim miejscu podium stanął Giacomo Nizzolo (Trek Factory Racing), a trzeci był Tom Van Asbroeck (LottoNL-Jumbo). Wysokie ósme miejsce zajął Paweł Franczak z Reprezentacji Polski. Liderem klasyfikacji generalnej Skandia pozostał Kittel, na drugie miejsce awansował Nizzolo, a trzecie zajmuje Caleb Ewan (Orica GreenEdge). Na prowadzeniu klasyfikacji górskiej Tauron umocnił się Adrian Kurek, a koszulkę najaktywniejszego kolarza Lotto zdobył Marcin Białobłocki. W klasyfikacji sprinterskiej Lang Team prowadzi Kittel, a w premii Lotos dla najwyżej sklasyfikowanego Polaka Michał Kwiatkowski. Najlepszą drużyną jest na razie LottoNL-Jumbo.

Matteo Pelucchi: Cieszę się bardzo ze zwycięstwa. Po ostatnim wzniesieniu przód peletonu mocno zaatakował. Miałem szczęście, bo jechałem z kolegami z drużyny, którzy mi pomogli zniwelować stratę. Taktyka była dobra, choć ryzykowna, bo na końcu decydowały ułamki sekund. Myślę, że na kolejnych etapach będzie mi ciężko. Na razie jestem zadowolony z tego co mam.

Marcel Kittel: Jestem rozczarowany, bo pracowaliśmy bardzo ciężko. Na ostatnim wzniesieniu przed finiszem rozdzieliłem się z moim teamem i od tego momentu jechałem już sam i mogłem liczyć tylko na siebie. Na koniec zabrakło sił na to, by wygrać. Nie zawsze się wygrywa.

Adrian Kurek: Muszę mieć jeszcze zapas energii, bo przed nami dużo ścigania w górach. Jestem przygotowany dobrze do wyścigu i chcę walczyć. Przyjechałem by walczyć i właśnie to robię. Jadę z głową, ale mam również silne nogi.

Marcin Białobłocki: Wiedziałem, że będzie ciężko, ale musiałem spróbować. Przez chwilę myślałem, że może dojadę, ale jak była górka to przewaga zaczęła się szybko zmniejszać. Dogonili mnie, ale i tak się cieszę. Noga była dziś świeża, wczoraj był lekki etap. Leżałem w tej kraksie, ale nic mi się nie stało. Doping kibiców był wspaniały na całej trasie, a w Katowicach to było coś niesamowitego.

 

 

 


 

ewWITAMY NA TRZECIM ETAPIE 72. TOUR DE POLOGNE

Kolarze wystartowali właśnie na trasę trzeciego etapu 72. Tour de Pologne UCI World Tour. Dziś peleton ma do pokonania 166 kilometrów z Zawiercia do Katowic. Na całkowicie płaskiej trasie znajdują się trzy lotne premie Lotto ? w Piekarach Śląskich, Chorzowie i Siemianowicach Śląskich oraz dwie górskie premie Tauron trzeciej kategorii w Katowicach. Kolarze będą również walczyć na Premii Specjalnej w Tarnowskich Górach.

Etap kończy się rundami po ulicach Katowic. Cztery niemal piętnastokilometrowe rundy zapowiadają się niezwykle ciekawie. Magnesem przyciągającym kibiców do stolicy Górnego Śląska jest sprinterski finisz w alei Korfantego przy Spodku, gdzie kolarze rozwijają niezwykłe prędkości. Przed rokiem triumfował tu Belg Jonas van Genechten osiągając 81 kilometrów na godzinę. Cztery lata temu z etapowego zwycięstwa w Katowicach cieszył się Marcel Kittel ? aktualny lider tegorocznego Tour de Pologne. Finisz trzeciego etapu zaplanowany jest na ok. 18.45. Informacje o mieście startowym - Zawiercie (www.zawiercie.eu), informacje o mieście etapowym - Katowice (www.katowice.eu)

Czołowa piątka klasyfikacji generalnej Skandia:

 1. Marcel Kittel, Team Giant-Alpecin 6:03:09

 2. Caleb Ewan, Orica GreenEdge 10?

 3. Niccolo Bonifazio, Lampre-Merida 12?

 4. Giacomo Nizzolo, Trek Factory Racing 12?

 5. Marcus Burghardt, BMC Racing Team 13?

Lider klasyfikacji Najlepszy Góral Tauron: Adrian Kurek, CCC Sprandi Polkowice

Lider klasyfikacji Najaktywniejszy Zawodnik Lotto: Kamil Gradek, Reprezentacja Polski

Lider klasyfikacji Najlepszy Sprinter Lang Team: Marcel Kittel,  Giant-Alpecin

Najwyżej sklasyfikowany polski zawodnik Lotos: Michał Kwiatkowski, Etixx ? Quick-Step

Klasyfikacja drużynowa: LottoNL-Jumbo

Liczba kolarzy jadących w wyścigu: 147

Drugiego etapu nie ukończył David de La Cruz (Etixx ? Quick-Step)

Do trzeciego etapu nie przystąpili:  Maxim Belkov (Katusha), Robert Gesink (LottoNL-Jumbo)

Zapraszamy na www.tourdepologne.pl oraz do śledzenia mediów społecznościowych Twitter (#RideThePolishPassion), Facebook i Instagram.

Czytaj dalej...

DRUGI ETAP 72. TOUR DE POLOGNE ? PELUCCHI TRIUMFUJE, KRAKSA W PELETONIE

tdpIIetMatteo Pelucchi (IAM Cycling) wygrał drugi etap 72. Tour de Pologne UCI World Tour z Częstochowy do Dąbrowy Górniczej. Liderem wyścigu pozostał Marcel Kittel (Giant - Alpecin). Pod koniec etapu w peletonie doszło do poważnej kraksy.

Drugi etap 72. Tour de Pologne rozwijał się zgodnie z dobrze znanym scenariuszem. Tuż po starcie w Częstochowie uciekło pięciu kolarzy. W grupce było dwóch Polaków ? Kamil Gradek z Reprezentacji Polski oraz Adrian Kurek z CCC Sprandi Polkowice, a także Marcus Burghardt (BMC Racing), Martinj Keizer (LottoNL-Jumbo), Sander Armee (Lotto-Soudal). Przewaga uciekinierów sięgała dwóch minut, ale nie robiła większego wrażenia na sprinterach, którzy spokojnie jechali w głównej grupie. Jak nakazuje scenariusz płaskiego etapu, na rundach w Dąbrowie Górniczej peleton wchłonął pracującą przez większość dystansu grupkę i zaczął szykować się do finiszu. Na około 300 metrów przed metą Caleb Ewan (Orica GreenEdge) przy ogromnej prędkości zahaczył o innego kolarza i peleton posypał się jak domino. Wywróciło się ponad 20 kolarzy, a ci, którzy uniknęli kraksy rozpoczęli walkę o etapowe zwycięstwo. Najszybszy okazał się Pelucchi, który wyprzedził Kittela oraz Giacomo Nizzolo (Trek Factory Racing). Pozostali kolarze ? ci zatrzymani przez kraksę i ci, którzy w niej ucierpieli ? jeszcze przez długi czas powoli dojeżdżali do mety.

Żółtą koszulkę lidera klasyfikacji generalnej Skandia zachował Marcel Kittel. Na prowadzeniu w klasyfikacji górskiej Tauron umocnił się Adrian Kurek, który wygrał dziś dwie górskie premie trzeciej kategorii w Dąbrowie Górniczej i Będzinie. Dzięki dwóm wygranym lotnym premiom Lotto koszulkę najaktywniejszego kolarza zdobył Kamil Gradek. Najlepszym sprinterem pozostaje Kittel, w klasyfikacji premii Lotos dla najlepszego Polaka prowadzi Michał Kwiatkowski (Etixx ? Quick Step), a pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej zajmuje Giant ? Alpecin.

Marcel Kittel: Jako zespół dobrze rozgrywaliśmy końcówkę. Może pod koniec, na półtora kilometra przed metą, mogliśmy być trochę wyżej, ale nie sądzę, aby to był problem. Było nerwowo, stąd ta kraksa. To się wydarzyło obok mnie, dwaj kolarze zetknęli się rowerami i tak to się zaczęło. Tak się czasem zdarza. Musimy iść do przodu i przygotować się do kolejnego etapu. To znów etap sprinterski, mamy żółtą koszulkę, więc chcemy ją obronić.

Michał Kwiatkowski: Na pewno czuję się lepiej niż ci, którzy uczestniczyli w kraksie. Mam nadzieję, że wszyscy będą w pełni sił i staną jutro na starcie, bo to nie wyglądało dobrze. Ja byłem wysoko, ale ręce miałem zaciśnięte na hamulcach od ostatniego zakrętu, bo zdawałem sobie sprawę, że takie rzeczy mogą się zdarzyć. Jechałem czujnie i miałem oczy szeroko otwarte.

Adrian Kurek: Zdecydowałem się atakować na premiach górskich, obie wygrałem. Jeśli chodzi o lotne premie to nie do końca udało się zrealizować nasze założenia. Ale koszulki nie są za darmo, trzeba o nie powalczyć. Postaramy się jedną z nich dowieźć do Krakowa.

Kamil Gradek: Mieliśmy określoną taktykę ? były osoby, które miały zabrać się w odjazd. Cel zrealizowany, bo udało się zdobyć koszulkę. Dziś jeszcze pogoda nie dała się we znaki, ale prognozy mówią o 35 stopniach, a ja nie przepadam za takimi upałami.

We wtorek odbędzie się trzeci etap 72. Tour de Pologne. Kolarze będą mieli do pokonania 166 kilometrów z Zawiercia do Katowic.

Czytaj dalej...

Konkurs rozstrzygnięty - Tour de Pologne - Tauron ufundował nagrody

tauronnagrodyPięć osób wylosowała redakcja. Pięć osób, które otrzymają ufundowane przez TAURON nagrody w konkursie z okazji 72 Tour De Pologne. Pytania, z którymi należało się zmierzyć podajemy poniżej, ale nie dajemy odpowiedzi - większą wartością będzie dla czytelników w dalszym ciągu szperanie w internecie, aby znaleźć te odpowiedzi.

Co ciekawe, zdecydowaną większość biorących udział w konkursie stanowiły... Panie.

Być może spowodowane było to wielką miłością do sportów rowerowych, ale równie powodem mogły być nagrody - do przytulania, do uśmiechania.

A my ogłaszamy, że zestawy upominków związanych z Wyścigiem, kolarstwem i Tauronem, otrzymują Państwo.

Darek Przewoźnik

Andrzej Wilkosz

Monika Boba (z córcią Matyldą)

Kasia Moskwa

Izabela Miszczyk

Nagrody będą do odbioru w Muzeum Miasta Jaworzna - w recepcji na parterze już we wtorek, 4 sierpnia w godzinach - 9 do 16

Gratulujemy udziału w konkursie i szczęścia w losowaniu

 

 

 


 

Treść archiwalna

 

Zapraszamy naszych czytelników do udziału w drugim konkursie naszego portalu, w którym nagrody, tym razem funduje TAURON.

Piękny zestaw gadżetów, ale nie tylko - są to bardzo przydatne rzeczy, które przydadzą się każdemu kolarzowi amatorowi i jego sympatii. W zależności czy chłopak, czy dziewczyna wygra nagrody, każdy będzie mógł obdarować nimi kogoś bliskiego, a jeśli wygra rodzic, to sprawa jest oczywista... Są i inne warianty, bo przecież odpowiedzi na pytania przygotowane przez sponsora, można przysłać wspólnie.

Niestety w takim wypadku zestaw nagród będzie jeden, atak jak w wypadku pojedynczego uczestnika.

 

Zestawów mamy pięć, a w skład każdego wchodzą dwie koszulki, okulary, bidon, zestaw narzędzi rowerowych, firmowa maskotka Taurona - byk oraz przepiękna parasolka otwierająca się na kształt serca. Wszystko w tonacji różowej czyli tauronowej.

 

tauronnagr2Aby wziąć udział w losowaniu nagród, trzeba do dnia 2 sierpnia (niedziela - do godz 21.00) odpowiedzieć na TRZY dowolne, spośród zadanych pytań i odpowiedzi przysłać na adres mojejaworzno@prokonto.pl w tytule wpisując - KONKURS TdP TAURON.

W treści e-maila należy podać imię, nazwisko oraz numer telefonu.

Ogłoszenie nagrodzonych nastąpi nazajutrz po zakończeniu konkursu, a odbiór nagród ustalimy z każdym z pięciu zwycięzców indywidualnie.

Zatem podajemy pytania

 1. Ile km będzie liczył tegoroczny etap z Jaworzna do Nowego Sącza?

 2. Wymień co najmniej dwóch jaworznian obecnych w komitecie honorowym i komitecie organizacyjnym tegorocznego TdP.

 3. Przez jakie dzielnice Jaworzna przejedzie tegoroczny TdP?

 4. Pod jakim hasłem odbywa się tegoroczny TdP?

 5. Wymień dwa kraje, poza Polską, w których odbywały się poprzednie edycje TdP?

 6. W jakich kanałach TV będzie można oglądać transmisje z TdP?

 1. Kiedy odbędzie się tegoroczny TdP Amatorów?

 2. Wymień co najmniej 7 miast startu i mety etapów tegorocznego TdP.

Czytaj dalej...

Zakończony konkurs portalu Mojejaworzno - Lang Team - nagrody funduje Scandia!

tdp15nagrodyJak zapowiadaliśmy, wczoraj, 1 sierpnia, został zakończony konkurs, jaki ogłosiliśmy kilka dni temu, związany z 72 Tour de Pologne, a w którym nagrody funduje Skandia, główny sponsor imprezy.

Skoda, że tylko jeden zestaw nagród posiadamy, bo miło by było uhonorować wszystkich, którzy nadesłali swoje odpowiedzi, a było ich kilkadziesiąt osób. Losowanie w redakcyjnym kręgu polegało na "ciągnięciu" paska z nawiskiem osoby, czyli bardzio demokratycznie. A tym naszym czytelnikiem, który jak inni odpowiedział prawidłowo na zadane pytanie był, a raczej była...

Czytaj dalej...

WIELKIE GWIAZDY NA STARCIE 72. TOUR DE POLOGNE - mamy składy reprezentacji!

SYL 5276 CustomMichał Kwiatkowski, Fabio Aru, Marcel Kittel, Moreno Moser ? to tylko niektóre z gwiazd startujących w 72. Tour de Pologne UCI World Tour. Składy drużyn ogłoszono podczas konferencji prasowej, która odbyła się na PGE Narodowym, miejscu startu tegorocznego wyścigu. Podczas konferencji odbyło się także przekazanie floty samochodowej Hyundai ? Oficjalnego Partnera 72. Tour de Pologne.

Z moim przyjacielem Czesławem Langiem od dawna rozmawialiśmy, że fajnie byłoby zrobić start tak prestiżowego wyścig właśnie z byłego Stadionu Dziesięciolecia, a obecnie PGE Narodowego. Dziś to marzenie się spełnia i jestem z tego niezwykle dumny ? powiedział prezes PL.2012+ Tomasz Półgrabski. W najbliższą niedzielę czołowi kolarze świata wyruszą w trasę pierwszego etapu, który w całości odbywa się w Warszawie. To dodatkowy powód do radości. Mam nadzieję, że któryś z polskich kolarzy założy tu koszulkę lidera. Widowisko będzie znakomite także ze względu na bardzo ciekawą trasę i kibiców, którzy na pewno licznie stawią się na stołecznych ulicach ? dodał Jarosław Jóźwiak, zastępca prezydenta m. st. Warszawy. Ze stolicy Tour de Pologne pojedzie na południe ? przez Częstochowę, Dąbrowę Górniczą, Zawiercie, Katowice, Jaworzno, Nowy Sącz, Zakopane, BUKOVINA Terma Hotel Spa aż do Krakowa. Tour de Pologne to kolarska Liga Mistrzów i jest to nasze wspólne dzieło ? sponsorów i mediów. Szykuje się piękny wyścig. Wielu kibiców na pewno będzie dopingować Michała Kwiatkowskiego. Po raz pierwszy w historii będziemy mieli Polaka w tęczowej koszulce zawodowego mistrza świata ? powiedział dyrektor generalny Tour de Pologne Czesław Lang.

WA150730SD 009 CustomPodczas konferencji zaprezentowano wszystkie koszulki, o które będą walczyć zawodnicy ? Klasyfikacja Generalna SKANDIA, Najlepszy Góral TAURON, Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO, Najlepszy Sprinter LANGTEAM oraz klasyfikacja premia Najlepszy Polak LOTOS ? a także nagrodę główną ? samochód Hyundai Tucson. Bezpośrednio po konferencji prasowej, na płycie PGE Narodowego odbyła się prezentacja i przekazanie floty samochodowej Hyundai, który w tym roku został Oficjalnym Partnerem Tour de Pologne. Hyundai od wielu lat jest blisko fanów sportu towarzysząc im podczas Mistrzostw Świata i Europy w piłce nożnej FIFA i UEFA, a team Hyundaia staje się coraz silniejszym graczem w rajdach WRC. Zatem związanie się z kolejną dyscypliną sportową jaką jest kolarstwo, marka traktuje jako kolejne pasjonujące wyzwanie, tym bardziej, że szansa na podium Polaków jest bardzo duża ? mówi Leszek Płonka, Dyrektor Zarządzający Hyundai Motor Poland. Symboliczny klucz do floty samochodowej przekazał Czesławowi Langowi Prezes Hyundai Motor Poland Seung Sik Nam.


Zapraszamy do zapoznania się z innymi publikacjami dotyczącymi 72 TdP - linki znajdują się poniżej, w sekcji "Artykuły powiązane"


Hyundai przekaże na potrzeby wyścigu całą flotę samochodową - 53 samochody marki Hyundai ? a będą to modele: i40, Tucson, H350, Santa Fe oraz Genesis. Są to nie tylko samochody biorące udział w samym wyścigu, towarzyszące kolarzom na trasie przejazdu, ale także lekkie samochody dostawcze służące chociażby do transportu niezbędnego sprzętu i wyposażenia. Do dyspozycji organizatorów jest także luksusowa limuzyna Genesis dedykowana gościom specjalnym i VIP. Hyundai zapewnia także bieżącą opiekę serwisową na wszystkich etapach wyścigu. Hyundai jest też fundatorem nagrody głównej - zwycięzca tegorocznego wyścigu stanie się także posiadaczem całkowicie nowego modelu typu SUV, Hyundaia Tucson, który nie tylko zaskakuje nowoczesną i wyróżniającą stylistyką ale wyjątkowo bogatym wyposażeniem i zastosowaniem najbardziej nowoczesnych technologii.

SYL 5215 CustomWyjątkowym wydarzeniem tegorocznego Tour de Pologne będzie start Michała Kwiatkowskiego z Etixx ? Quick Step. Jeszcze nigdy w historii nie zdarzyło się, aby polski kolarz startował w naszym narodowym wyścigu w tęczowej koszulce zawodowego mistrza świata. Dla Kwiatkowskiego będzie to powrót na trasę Tour de Pologne. W 2012 roku zajął on drugie miejsce ustępując jedynie Moreno Moserowi. W tym roku będzie okazja do rewanżu.

Wśród zagranicznych gwiazd należy wymienić przede wszystkim Fabio Aru. Znakomity włoski zawodnik Astany zajął w tym roku drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Giro d?Italia i wygrał dwa etapy włoskiego wyścigu. Rok wcześniej był w Giro trzeci, a podczas Vuelta a Espana triumfował na dwóch etapach. Dla Aru będzie to drugi z rzędu start w Tour de Pologne. Na starcie zobaczymy również jego rodaka ? Moreno Mosera, zwycięzcę Tour de Pologne sprzed trzech lat. W 2012 roku to właśnie w Polsce rozpoczęła się jego kariera, a emocjonujący pojedynek z Michałem Kwiatkowskim o żółtą koszulkę kibice pamiętają do dziś.

Tour de Pologne to wyścig, który kreuje gwiazdy. Moser jest jedną z nich, innym przykładem kolarza, dla którego Tour był przełomem jest Marcel Kittel z Giant Alpecin. W 2011 roku niemiecki sprinter wygrał cztery etapy Tour de Pologne! Później sprinterskimi finiszami czarował kibiców Tour de France, gdzie odniósł osiem etapowych zwycięstw. W tym roku z powodów zdrowotnych nie wystartował w Wielkiej Pętli i liczy na odzyskanie formy właśnie w Polsce.

W zgłoszonych przez ekipy składach jest jeszcze wielu znakomitych zawodników. Christophe Riblon z AG2R, który wygrał słynny etap jubileuszowego 70. Tour de Pologne z metą na szczycie Passo Pordoi. Znakomici Hiszpanie z Movistaru - Jon Izaguirre i Benat Intxausti, którzy przed rokiem zajęli drugie i trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej 71. Tour de Pologne. Zwycięzca dwóch etapów tegorocznego Giro d?Italia Sacha Modolo z Lampre Merida. Są wreszcie znakomici polscy kolarze ? Przemysław Niemiec z Lampre Merida, Michał Gołaś z Etixx ? Quick Step, Maciej Bodnar z Tinkoff-Saxo, Maciej Paterski z CCC Sprandi Polkowice, czy mistrz Polski Tomasz Marczyński jadący w barwach Reprezentacji Polski.

SKŁADY DRUŻYN W 72. TOUR DE POLOGNE*

TINKOFF-SAXO: Maciej Bodnar, Paweł Poljański, Jesper Hansen, Robert Kiserlovski, Chris Anker Sorensen, Evgeny Petrov, Ivan Rovny, Edward Beltran.

ETIXX ? QUICK STEP: Michał Kwiatkowski, Michał Gołaś, Maxime Bouet, Gianluca Brambilla, David De La Cruz, Gianni Meersman, Petr Vakoc, Carlos Verona Quintanilla

ASTANA PRO TEAM: Fabio Aru, Borut Bozic, Dario Cataldo, Andrea Guardini, Alexey Lutsenko, Diego Rosa, Paolo Tiralongo, Andrey Zeits

TEAM SKY: Ian Boswell, Philip Deignan, Sergio Luis Henao Montoya, Vasil Kiryienka, David Garcia Lopez, Mikel Nieve Iturralde, Salvatore Puccio, Xabier Zandio.

LAMPRE MERIDA: Przemysław Niemiec, Niccolo Bonifazio, Mattia Cattaneo, Roberto Ferrari, Sacha Modolo, Manuele Mori, Diego Ulissi, Valerio Conti

BMC RACING TEAM: Darwin Atapuma, Marcus Burghardt, Alessandro de Marchi, Silvan Dillier, Ben Hermans, Amael Moinard, Dylan Theuns, Peter Velits

MOVISTAR: Andrey Amador, Igor Anton, Eros Capecchi, Jon Izaguirre, Juan Jose Lobato, Jasha Sutterlin, Francisco Jose Ventoso, Benat Intxausti

ORICA GREENEDGE: Caleb Ewan, Mitch Docker, Brett Lancaster, Christian Meier, Damien Howson, Simon Clarke, Mathew Hayman, Ivan Santaromita

TEAM GIANT ? ALPECIN: Marcel Kittel, Lawson Craddock, Tom Stamsnijder, Bert de Backer, Johannes Frohlinger, Nikias Arndt, Caleb Fairly, Luka Mezgec

TREK FACTORY RACING: Eugenio Alafaci, Fumiyuki Beppu, Marco Coledan, Giacomo Nizzolo, Yaroslav Popovych, Jesse Sergent, Kristof Vandewalle, Riccardo Zoidl

KATUSHA: Maxim Belkov, Sven Erik Bystrom, Sergey Chernetskiy, Sergey Lagutin, Gatis Smukulis, Eduard Vorganov, Anton Vorobyev, Ilnur Zakarin

TEAM LOTTO NL JUMBO: Robert Gesink, Tom van Asbroeck, George Bennett, Rick Flens, Martijn Keizer, Bert-Jan Lindeman, Bram Tankink, Dennis van Winden

LOTTO SOUDAL: Sander Armee, Kris Boeckmans, Vegard Breen, Jasper de Buyst, Bart de Clercq, Maxime Monfort, Jurgen van den Broeck, Louis Vervaeke

CANNONDALE GARMIN: Moreno Moser, Alberto Bettiol, Davide Formolo, Lasse Norman Hansen, Alan Marangoni, Matej Mohric, Kristoffer Skjerping, Davide Villella

AG2R LA MONDIALE: Gediminas Bagdonas, Carlos Betancur, Guillaume Bonnafond, Patrick Gretsch, Rinaldo Nocentini, Sebastien Minard, Christophe Riblon, Sebastien Turgot

IAM CYCLING: Marcel Aregger, Clement Chevrier, Stefan Denifl, Jonathan Fumeaux, Roger Kluge, Matteo Pelucchi, Sebastien Reichenbach, Lawrence Warbasse

FDJ: Steve Morabito, Kenny Elissonde, Murillo Fischer, Matthieu Ladagnous, Olivier le Gac, Lorenzo Manzin, Laurent Pichon, Kevin Reza

CCC SPRANDI POLKOWICE: Maciej Paterski, Grega Bole, Branislau Samoilau, Jan Hirt, Nikolay Mihaylov, Davide Rebellin, Marek Rutkiewicz, Bartłomiej Matysiak

REPREZENTACJA POLSKI: Dariusz Batek, Paweł Bernas, Marcin Białobłocki, Paweł Franczak, Kamil Gradek, Błażej Janiaczyk, Tomasz Marczyński, Kamil Zieliński.

* składy mogą jeszcze ulec zmianie.

Czytaj dalej...

Jaworznicki etap TdP coraz bliżej - mamy mapki, minuty wykresy

2015 07 30 181027Jako regionalny partner medialny 72 Tour de Pologne zapraszamy do zapoznania się z bardzo dokładnymi danymi dotyczacym przejazdu 4 etapy wyścigu, który startować będzie z Jaworznickiego rynku, a zakończy się w Nowym Sączu.

Dla miłośników kolarstwa kazda nawet najdrobniesjza wiadomośc, kazdy szczegół przejazdu jest wazny, bowiem od szczegółów właśnie zależy kto będzie lepszy, szybszy, kto wygra.

Poniżej przezntujemy - najpierw przewidywane czasy przejazdu począwszy od startu ostrego, na mecia zakończywszy, poprzez poszczególne punkty ważne dla całości przejazdu. Wystarczy kliknąć w obrazki, aby powiększyć.

Etap4 czasA CustomEtap4 czasB Custom

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Zapraszamy do zapoznania się z innymi publikacjami dotyczącymi 72 TdP - linki znajdują się poniżej, w sekcji "Artykuły powiązane"


 


Kolejnymi obrazami są te, które prezentują szkice przejazdu oraz przekroje trasy mówiące o wysokościach do pokonania przez kolarzy

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us