Menu
reklama

Zdrowie (51)

Światowy Dzień bez Tytoniu - 31 maja nie palimy ! Później też już nie

paleniea10516W związku z nadchodzącymi 31 maja obchodami Światowego Dnia bez Tytoniu Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jaworznie informuje, iż hasło przewodnie tegorocznej akcji ogłoszone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) brzmi: ?Jednolite opakowania wyrobów tytoniowych - fakty i wyzwania?.
Obok podwyższania akcyzy i ograniczania nielegalnego obrotu, wprowadzenie jednolitych, wystandaryzowanych opakowań wyrobów tytoniowych (nie zawierających logo, kolorów, firmowych obrazków ani informacji reklamujących/promujących dany wyrób tytoniowy) we wszystkich krajach będących sygnatariuszami Ramowej Konwencji Światowej Organizacji Zdrowia o Ograniczeniu Użycia Tytoniu stanowi istotny element walki z paleniem tytoniu, ponieważ:

Czytaj dalej...

Hospicjum serdecznie dziękuje za wsparcie

hospicjumpodziekKolejny już rok jesteście Państwo z nami i kolejny rok pamiętacie o potrzebach Pacjentów hospicyjnych, którymi opiekujemy się na co dzień.

Dziękujemy serdecznie tym wszystkim, którzy wiernie są z nami od lat, jak i tym którzy w tym roku postanowili swój 1% przekazać właśnie Hospicjum.

W imieniu naszych Pacjentów wyrażamy Państwu ogromną wdzięczność za dostrzeżenie potrzeb ludzi cierpiących i chęć pomocy. Dziękujemy także za zaufanie, jakim Państwo obdarzyliście Hospicjum. Każda złotówka z 1% Waszego podatku będzie wykorzystana dla pacjentów hospicyjnych.

Dziękujemy i mamy nadzieję na Państwa pamięć o nas.

Czytaj dalej...

Pokonaj cukrzycę! QUIZ Głównego Inspektoratu Sanitarnego

 

cukrzycaquizZ okazji Światowego Dnia Zdrowia, który poświęcony jest problemowi cukrzycy, Główny Inspektorat Sanitarny przygotował test, dzięki któremu w prosty i szybki sposób można sprawdzić swoje ryzyko wystąpienia stanu przedcukrzycowego.
Dzielcie się z nami swoimi wynikami i udostępnijcie test swoim znajomym - pisze GIS na portalu społecznościowym - Razem możemy więcej!
Dodatkowo na stronie - www.gis.gov.pl - umieszczone zostały materiały na temat cukrzycy oraz test w wersji gotowej do wydruku.

https://www.facebook.com/GlownyInspektoratSanitarny/?fref=ts

https://cukrzyca.gis.gov.pl

Czytaj dalej...

Poznaj Cukrzycę w Światowy Dzień Zdrowia

cukrzyca01a5Państwowa Powiatowa Inspekcja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jaworznie informuje, że 7 Kwietnia 2016 r. obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia, w tym roku pod hasłem ?Pokonaj Cukrzycę?.
Wraz z rozpowszechnieniem cukrzycy, coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, a także o sposobach jej wykrywania i leczenia.
Niemal 350 mln osób na całym świecie cierpi na cukrzycę- chorobę przewlekłą, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności.

Czytaj dalej...

RE:akcja w depresji - Ogólnopolska akcja walki z depresją również w Jaworznie

depresja230216004Depresja jest "niedocenianą" chorobą. Stanem, który bardzo trudno wykryć zarówno przez lekarza u chorego, jak i samemu choremu u siebie. Należy do tych nieprawidłowości funkcjonowania naszej psychiki oraz organizmu, które wywołują wewnętrzny protest w chwili podejrzeń o taki stan nas samych. Az ja? Skąd mnie to nie dotyczy? Ja miałbym leczyć się psychicznie? Ja jestem zdrowy na umyśle. Być może mam jakieś dolegliwości somatyczne, bóle, może nie mogę, spać, może jestem zbyt nerwowy, ale wariata ze mnie nie zrobicie - tak reaguje ktoś, komu radzimy my, lekarz, aby udał się do psychologa, wykluczyć, lub potwierdzić konieczność leczenia duszy, psychiki, a nie tylko ciała.

Czytaj dalej...

Kurs Wolontariuszy Medycznych

wolontariat0216Dajesz innym to, co nosisz we własnym sercu!
Tak rozpoczyna się ogłoszenie o kursie wolontariuszy medycznych, który zostanie organizowany w jaworznickim Hospicjum.
Bycie wolontariuzem w młodym wieku, w wieku nastoletnim, wspaniale przygotowuje do życia pod względem emaptii, jaką każdy powinien okazywać innym, czy pod względem rozumienia innych ludzi, cierpiących, czy też niemających rodziny, znajomych, przyjaciół.
Wszystkich którzy czują, że chcą żyć dla innych, a przy tym zdobyć nowe umiejętności i wiedzę, zapraszamy na kurs do Hospicjum Homo Homini im św. Brata Alberta.

kurswolont0216

Czytaj dalej...

Nowe zagrożenia epidemiologiczne - Uwaga na antybiotyki


tabletkiZapoczątkowana w 2005 roku działalność Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Personelu Medycznego przy Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie rozwija się nadal. Ciągle odnotowuje się szerszy krąg odbiorców. W szkoleniach czynnie uczestniczą, poza kadrą kierowniczą, lekarze oraz przedstawiciele pozostałych medycznych grup zawodowych: pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni itd. Różnorodna tematyka szkoleń, od tematów stricte medycznych ("Kardiodiabetologia ? co nowego w leczeniu pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą?  marzec 2015 r.), po propagowanie oświaty zdrowotnej i tematyki związanej ze zdrowiem publicznym (?Objawy, diagnostyka i leczenie osteoporozy? ? październik 2015 r.), zachęca do uczestnictwa pracowników ochrony zdrowia oraz licznych słuchaczy działającego na terenie miasta Jaworzna Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
   W dniu 21.01.2016 r. odbyło się kolejne szkolenie w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego Personelu Medycznego. Pan dr Zbigniew Cebo ? Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sosnowcu, wygłosił wykład na temat ?Superbakteria NEW DELHI? .
Na wstępie uczestnicy szkolenia zostali zapoznani z sytuacją epidemiologiczną na świecie.
W dalszej części wykładu dr Zbigniew Cebo omówił mikrobiologię bakterii NEW DELHI oraz opracowanie ogniska i nadzór nad przypadkiem pacjentki z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu.
        Przedstawiono problem nadmiernego nieuzasadnionego stosowania antybiotyków i oporność na nie, uodpornienie bakterii związane jest z mechanizmem przerwania pierścienia B-laktarowego, co powoduje nieskuteczność działania antybiotyków. Wtedy prosta infekcja może być trudna do leczenia i prowadzi do tragicznych konsekwencji, dlatego tak ważnym problemem jest nadużywanie antybiotyków, stosowanie ich bez antybiogramu. Należy również szczególnie przestrzegać norm reżimu sanitarnego przy wyjazdach do krajów Azji, ze szczególnym uwzględnieniem rejonu Indii.  Problemem jest inna flora bakteryjna tam występująca, która może stanowić problem dla Europejczyków. Szczególną uwagę należy zwrócić na korzystanie z wody butelkowanej i nie używanie wody nieprzegotowanej. Doniesienia naukowe mówią, że np. w New Delhi stolicy Indii woda wodociągowa nadaje się do picia dopiero po 20 minutach gotowania. Zachowanie ostrożności w takich przypadkach da nam gwarancję bezpieczeństwa zdrowotnego przy wyjazdach w tamte regiony świata.
           Z uwagi na ograniczoność czasową, na szkoleniu zostały omówione najważniejsze zagadnienia z ww. zakresu. Spotkanie zakończyła ogólna dyskusja, oraz możliwość bezpośredniej wymiany uwag z Wykładowcą. Obecni na szkoleniu wyrazili zadowolenie
z interesującego pod względem merytorycznym i ciekawie zaprezentowanego wykładu.

Czytaj dalej...

Deontologia, misja, powołanie lekarza w spełnieniu oczekiwań dzisiejszego społeczeństwa

lekarki a1       Wychodząc naprzeciw prośbom i oczekiwaniom środowiska lekarskiego oraz dbając
o poszerzanie znajomości zagadnień z zakresu deontologii lekarskiej, przy współudziale koordynatora Zespołu Szkoleniowo-Konsultacyjnego Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Personelu Medycznego dr Ryszarda Maciejowskiego, w dniu 15.01.2016 r. w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie odbyło się szkolenie pt. ?Deontologia, misja, powołanie lekarza w spełnieniu oczekiwań dzisiejszego społeczeństwa?.

Czytaj dalej...

Kolejny rok walki o zdrowie Bartusia - prosimy o pomoc


asaran0116Już za chwilę rozpocznie się wielkie rozliczanie. Będziemy skrzętnie wypełniać druki i wysyłać je do urzędów skarbowych aby wyrównać nasze rachunki z Państwem, przyznać się do tego ile zarobiliśmy, odebrać albo nadpłatę, albo dopłacić niedobór tego, co jesteśmy winni państwu. Drobnym, ale bardzo ważnym etapem procedury jest określenie, na co ma pójść 1 procent podatków które jesteśmy winni. Możemy ten procent przeznaczyć na jakiś ważny cel.
My zachęcamy do wsparcia Bartusia Sarana i jego wspaniałej Mamy, która walczy zdrowie swojego syna. Mimo bardzo trudnej sytuacji, wychowując samotnie dwójkę dzieciaków, bliźniaków, którzy obaj są poszkodowani, doświadczeni przez los.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us