Menu
reklama

Zdrowie (51)

Akcja ?Znicz 2015?: naklejka ?Nigdy nie jeżdżę po alkoholu? dla każdego trzeźwego kierowcy

2015 10 30 202930Już dzisiaj rusza coroczna ogólnopolska akcja ?Znicz?. W najbliższych dniach nad bezpieczeństwem podróżujących będzie czuwać kilka tysięcy mundurowych, którzy w ramach kontroli drogowych sprawdzać będą m.in. trzeźwość osób kierujących pojazdami. Podobnie jak przed rokiem, podczas akcji funkcjonariusze będą zachęcać kierowców do oznakowania auta naklejką ?Nigdy nie jeżdżę po alkoholu?. Gest ten, będący manifestem odpowiedzialnej postawy za kółkiem, uczyniło już niemal 2 200 000 polskich kierowców.

Czytaj dalej...

Nakrętkowy problem - znów potrzebujemy pomocy jaworznian


2015 09 15 092908Arturka Szustra znamy wszyscy. Jest jednym z dzieci, którym co jakiś czas pomagamy, zapowiadamy i relacjonujemy imprezy charytatywne dla Niego.

Tym razem prosimy nie o zabawę, ale o konkretną pomoc związaną ze znalezieniem miejsca przechowywania nakrętek które przynoszą pomoc dla dziecka.

Zachęcamy do przeczytania prośby Mamy Arturka, Pani Gabrysi.

Prosimy o pomoc ale nie tylko udostępnianie i polubianie. Facebooka nie ma ponad połowa ludzi!
A więc trzeba o sprawie mówić, pytać znajomych, zatelefonować. Bardzo o to prosimy.

Zależy na dotarciu do przedsiębiorców, szkół, które być może mają wolne powierzchnie, pokoje, podziemia.

Mamy ogromny problem.
Potrzebujemy Waszej pomocy.
Do końca października musimy opuścić dotychczasowe miejsce w którym przechowujemy i segregujemy nakrętki.
Zwracam się kochani do Was z gorącą prośbą o pomoc w znalezieniu nowego pomieszczenia. Najbardziej dogodnym byłoby jedno pomieszczenie lub kilka o łącznej powierzchni 30 - 50 m2, ponieważ worki zajmują dużą powierzchnię. Najlepiej na terenie Jaworzna, z możliwością dojazdu w pobliże magazynu samochodem ciężarowym. Pomieszczenie to powinno mieć wentylacje z racji tego, że w okresie zimowym w czasie segregacji ogrzewamy gazowymi piecykami.
2015 09 15 093647Akcja ma sens jeśli do skupu oddajemy jednorazowo znaczne ilości ok 3 ton ze względu na koszty.
Cały proces wygląda tak, że zwozimy worki z nakrętkami ze szkół, przedszkoli, firm i innych punktów zbiórki kilka razy w tygodniu. Następnie co jakiś czas organizujemy całodniową segregacje podczas których udaje się przesegregować średnio 30 worków a więc ok. 400 kg
Aby transport mógł się odbyć potrzebujemy ok 200 worków.
Trzeba zaznaczyć, że nieposegregowane nakrętki znajdują się w workach na śmieci, reklamówkach, kartonach i zajmują dużo miejsca. Na segregacje przychodzi nieraz po kilkanaście osób więc żeby móc sprawnie segregować również potrzebna jest na to przestrzeń.
Kilka słów na temat samej segregacji, nie chodzi o to, żeby podzielić nakrętki na kolory. Oddzielamy nakrętki plastikowe od nieczystości i przedmiotów, które często trafiają do pudeł czy worków z nakrętkami. Chodzi o to, żeby to był plastik (choć jest rodzaj plastiku, który nie może być o symbolach PS i PET i staramy się je wyłapać)
Absolutnie do skupu nie mogą trafić metalowe przedmioty, a bardzo często zdarza się nam znajdować nakrętki od słoików, z frugo, wódki itp. Nie zbieramy baterii i zawieszek od herbaty. Znajdujemy też wiele innych rzeczy więc segregować musimy.
Sprawa jest poważna, ponieważ akcja zbierania nakrętek zasila subkonto Arturka już od 3 lat, zaangażowanych jest w nią wiele osób nie tylko z naszego miasta nie chcielibyśmy stanąć przed koniecznością jej zaprzestania.
Proszę udostępniajcie ten post, pytajcie kogo tylko można.
Piszcie lub dzwońcie tel. 796 977 602 Gabriela Szuster

Czytaj dalej...

Pomóżmy Kacprowi w trudnej sytuacji. Chłopiec walczy z białaczką

kacperhomik0814002Kacper to walczący z chorobą miekszaniec naszego miasta. Rodzina Kacpra przyjechała do Jaworzna kilka lat temu, stąd znajomych nie ma wiele, Chłopiec nie wielu ma szkolnych kolegów, bo mało dni spędził wśród rówieśników, zmagając się z pobytami w szpitalach. Kiedy miał 12 lat, odkryto białaczkę w Jego organizmie.

W sierpniu rok temu byliśmy świadkami koncertu dla Kacpra zorganizowanego przez raperów.
To była jednorazowa akcja, a chłopcu potrzebna jest pomoc na co dzień. Dziś publikujemy apel do wszystkich, kórzy mogą przeznaczyć na leczenie młodego jaworznianina jakiekąkolwiek kwotę.

Kacper to nastolatek ujmujący swoją elokwencją i dobrym wychowaniem oraz bardzo pogodnym usposobieniem.
Mimo, że od ponad trzech lat walczy z powracającą w kolejnej formie chorobą nowotworową, jest pełen optymizmu i coraz silniej przekonany, że jego przeznaczeniem jest zostać lekarzem.
Kacper zachorował na ostrą białaczkę limfoblastyczną w lutym 2011 roku. Kiedy, po dwóch latach zmagań, w maju 2013 kończył przyjmować chemię podtrzymującą, radość jego i bliskich była  wielka. Niestety okazało się, że trwała ona krótko, gdyż choroba nie dala za wygraną i powróciła ze zdwojoną siłą.

W styczniu 2014 w trakcie badań kontrolnych zdiagnozowano wznowę szpikowo ? jądrową. Kacper przeszedł poważną operację i rozpoczął wyczerpujące organizm leczenie chemioterapią.

Choroba zmieniła całkowicie nie tylko dotychczasowe życie Kacpra, ale także całej rodziny.

W związku z tym, że ma malutkiego, 22 miesięcznego braciszka, jego mama nie może wciąż mu towarzyszyć w szpitalu.
Kacper jest bardzo samodzielny i będąc ciekawym świata wiele czasu spędza ucząc się i pogłębiając wiedzę, a także grając w swoje ulubione gry strategiczne.

Mama Kacpra dzieląc czas miedzy malucha w domu, a opiekę nad Kacprem w szpitalu nie może obecnie podjąć pracy zawodowej, a ciągłe dojazdy bardzo uszczuplają i tak skromny budżet rodziny. Dlatego bardzo prosimy o wsparcie w tym trudnych dla rodziny momentach.

Prosimy o kontakt z Mamą Kacperka pod numerem tel  799123963

Strona na facebooku Kacpra : https://www.facebook.com/KacperWalczyZrakiem

Czytaj dalej...

Udana akcja krwiodawcza

krwiodawssolid0615 1Ponad 34. litry krwi oddali honorowi dawcy krwi w kolejnej akcji krwiodawczej zorganizowanej wspólnie przez Klub Honorowych Dawców Krwi przy ZG Sobieski oraz NSZZ Solidarność w ZG Sobieski.

W piątek 26 czerwca na parkingu przed szybem Piłsudski odbyła się akcja krwiodawcza. Krew oddało tego dnia 76. krwiodawców, a chęć oddania tego niepowtarzalnego leku zadeklarowało 81. osób.  

Zbiórki krwi organizowane przez Klub Honorowych Dawców Krwi przy ZG Sobieski oraz NSZZ Solidarność w ZG Sobieski zaliczają się do największych w Jaworznie, średnio podczas tych akcji krew oddaje około 60. krwiodawców, bywa jednak, że jest ich znacznie więcej. Jedna z akcji zgromadziła jak dotychczas rekordową ilość krwiodawców, bo aż 90.

krwiodawssolid0615 2Jako organizatorzy comiesięcznych akcji poboru krwi, pragniemy podziękować dyrekcji ZG Sobieski za udostępnienie miejsca na parkingu dla autokaru z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic.

Dziękujemy również służbą ochrony za zabezpieczenie tego miejsca. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę tych wszystkich, którzy tego dnia oddali swą krew.


krwiodawssolid0615 3Mamy już wakacje, jak co roku jest to najgorętszy okres dla służb medycznych.

Podróże sprzyjają wypadkom i zwiększa się zapotrzebowanie na krew, jest ona potrzebna również do zaplanowanych zabiegów i operacji, dlatego apelujemy do oddawania krwi, a kolejna okazją do tego będzie już 10 lipca podczas kolejnej akcji krwiodawczej organizowanej na parkingu przed szybem Piłsudski. Serdecznie zapraszamy.

Darek Piechowicz

Czytaj dalej...

Jesteśmy razem z Wiktorią!

wiktoria0215 1Wiktoria to dziewczynka, którą od kilku lat, podobnie, jak inne dzieci, przedstawiamy naszym czytelnikom w czasie, kiedy prosimy o przekazanie 1 % swojego należnego podatku na cel związany z pomocą dzieciom. W oczach Wiktorii wdać smutek, ale zarazem pragnienie cieszenia się życiem, jak każde inne dziecko.
Tak wiele jest dzieci, które potrzebują naszego serca, naszych serc. Czy wystarczy i ciepła, i szczodrości, aby każde z nich poczuło, że nie jest samo? Wierzymy, że tak i przekazujemy prośbę rodziców Wiktorii.

Szanowni Państwo
Dla każdego rodzica najważniejsze jest dobro jego dziecka. My, jako rodzice zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc dla naszej córki Wiktorii.

Wiktoria ma zdiagnozowany autyzm, co oznacza, że obserwuje się u niej objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju, a zaburzenia w pracy układu nerwowego powodują, że ma ona trudności w komunikowaniu się ze środowiskiem. Tylko długotrwała i kompleksowa terapia może dać szansę Wiktorii na poprawę funkcjonowania w środowisku.

Czytaj dalej...

Julka, córeczka Mariana Folgi potrzebuje pomocy!

julka012151procMariana Folgę zna każdy, kto choć trochę interesuje się życiem artystycznym, kulturalnym w mieście. Ileż radości wrażeń dostarcza nam swoimi niepospolitymi poczynaniami na niwie teatru, baletu, malarstwa, fotografii , czy bodypaintingu. Umiejętnie łączy te dziedziny i powstają spektakle, zapadające na długo w pamięci.

Marian daje nam wiele radości, ale teraz od nas potrzebuje wsparcia.

Nie tak dawno znajomi i przyjaciela cieszyli się kiedy Marianowi urodziła się córka. Było mnóstwo gratulacji, życzeń...

Julka to oczko w głowie młodego taty. Niestety życie czasem płata przykre niespodzianki i tak się złożyło, że dziewczynka  zachorowała na bardzo poważna chorobę, jaka jest kardiomiopatia, czyli ciężkie zwyrodnienie mięśnia sercowego.

Jedynym ratunkiem dla Julki jest bardzo skomplikowane leczenie nie wykluczające operacji, bądź nawet przeszczepu serca.

Pomóżmy Marianowi Foldze, Jego żonie Monice i ich córeczce, Julce.

Pierwszą prośba jest prośba o przekazanie 1 % podatku na ten konkretny cel.
Oczekiwane są środki bezpośrednie, pieniężne, które na dzień dzisiejszy można składać w sekretariacie Młodzieżowego Domu Kultury.
Jeśli tylko to będzie możliwe rozpoczną się publiczne zbiórki, imprezy charytatywne, tak zresztą jak w każdym wypadku dzieci potrzebujących naszej pomocy.
O każdym działaniu w tym temacie będziemy informować na bieżąco.
Liczy się każdy grosz, każda złotówka...

julka012151procul

Czytaj dalej...

Kim jest Arturek i dlaczego chcemy mu pomóc...

2015 02 03 021635Kim jest Arturek?

Artur Szuster to młody jaworznianin, który urodził się we wrześniu 2011 roku. Niestety już od pierwszych dni swojego życia musiał mieć zapewnioną specjalistyczną opiekę medyczną, ponieważ w czasie trwania ciąży stwierdzono u niego kilka wad serca. W ciągu pierwszych miesięcy swojego życia był kilkakrotnie hospitalizowany i przebył dwie poważne operacje.

Po przeprowadzeniu badań genetycznych okazało się, że jest chory na mukowiscydozę - chorobę układu oddechowego wyniszczającą płuca i zdecydowanie osłabiającą cały organizm chorego. Jest to choroba przed którą ratunkiem może okazać się jedynie niezmiernie kosztowny przeszczep płuc w późniejszym okresie życia.

Mukowiscydoza jest nieuleczalna, istnieją leki, formy rehabilitacji, które spowalniają jej przebieg. Niestety większość z nich nie jest refundowana. Miesięczny koszt kuracji to ponad 1 tys. zł. Cały czas staramy się gromadzić pieniądze na przeszczep płuc, który kosztuje ok 600 tys. zł.

Czytaj dalej...

(NIE) WINNE przygody z alkoholem

zakaz_alkohol.gifPodczas zwykłego, jak na nasze warunki, spotkania rodzinnego, w którym nieodłączną rolę musiał pełnić alkohol, w jednym z jaworznickich mieszkań, 32 letnia kobieta zabiła mężczyznę - swojego wujka. Nie ważne co będzie dalej. Człowiek stracił życie. Stała się tragedia, która nigdy nie wydarzyłaby się, gdyby nie alkohol. Bo gdyby nie on, kobieta pewnie doskonale wiedziałaby co robi, umiałaby ocenić rzeczywistość i nie przyszło by jej do głowy wzięcie noża do ręki.

Straszne - powiedzą Polacy, również jaworznianie - straszne, bo ludzie nie umieją pić. Nie umieją pić z umiarem.

Ile osób każdego dnia jest zatrzymywanych od wpływem alkoholu za kierownicą. Ile osób spędza noce w klatkach schodowych, kanałach, opuszczonych budynkach. Ile osób wyrządza sobie krzywdę idąc upojonymi, czasem nawet nieznacznie, na przykład na śliskiej nawierzchni chodnika.

Ileż osób urządza w domach karczemne awantury tylko dlatego, że ich samopoczucie pod wpływem alkoholu jest zmienione, albo paradoksalnie, że alkoholu zabrakło.
Szkody, z którymi spotykamy się na co dzień, wyrządzone każdej społeczności lokalnej, rodzinom, nam wszystkim tylko z powodu alkoholu są nie do oszacowania.

Czytaj dalej...

Co slychać u Bartusia w nowym roku?

bsaran0115_33.jpgWszystkiego Najlepszego w Nowym Roku! Samych sukcesów, spełnienia marzeń i zdrowia, zdrowia, zdrowia dla wszystkich czytelników, dla wszystkich jaworznian życzą Bartuś z bratem Arturkiem i mamą Anią.
 
Bartuś u progu Nowego Roku ma za sobą burzliwe okresy. Artur, brat Bartusia miał ciężki infekcyjny okres, przeszlismy ciężkie zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok - prawdziwa litania chorób układu oddechowego mówi Pani Ania Saran, mam chłopców - jestem w ogromnym szoku, że Bartuś niczego nie "złapał" od Arturka! Czasami mówię, że nie musiałabym robić specjalizacji z pediatrii, bo mam już ogromną praktykę w chorobach dzieci. Niestety nie jest to powód do dumy, ale cóż... takie życie...
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us