Menu
reklama

Artykuły filtrowane wg daty: października 2018 - Mojejaworzno.pl

Spacerem przez cmentarze - ze wspomnieniem i obiektywem

  • Dział: Breaking news

 

cmenarze271017 10Obok grobów smutnych i zaniedbanych widuje się na cmentarzu groby tętniące życiem.

Zawsze, kiedy nadchodzi czas wspomnień i szczególnie intensywnego odwiedzania naszych bliskich, którzy odeszli, początkiem listopada, powraca dawno usłyszana myśl Stanisława Jerzego Leca.

Nie ma w niej nic ani śmiesznego, ani satyrycznego, ani drwiącego... jest cała prawda, ale nie o grobach, jest prawda o nas samych, którzy albo pamiętamy o tym, że nas rodzice leżą na pobliskim cmentarzu, albo o tym nie pamiętamy w ogóle, albo też przypominamy sobie zawsze w ostatniej chwili. I nawet nie chodzi o bogactwo plastikowych lampionów, sztucznych kwiatków ocierających się o zwykły kicz.
Bo jakim to fałszywym odruchem jest kupno półmetrowego koromysła dającego takie samo światło jak zwykła świeczka, tylko po to, aby sąsiadowi z grobu obok zaimponować.

Czytaj dalej...

Jak odbudowywano Rzeczpospolitą po 1918 roku

  • Dział: Relacje

niezgiksiazki81018 31We wtorek 30 października po spektaklu Nie zginęła w sali teatralnej Młodzieżowego Domu Kultury odbyła się debata historyczna poświęcona zagadnieniu odbudowy Rzeczypospolitej po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

W debacie udział wzięli uczniowie z I, II, i III Liceum Ogólnokształcącego w Jaworznie. Debatę prowadził Adrian Rams z Muzeum Miasta Jaworzna.

Dyskusja rozpoczęła się od omówienia zagadnienia odzyskiwania niepodległości w poszczególnych częściach ziem polskich przez struktury lokalne, np. przez Polską Komisję Likwidacyjną w Galicji.

Czytaj dalej...

Wieża Jasnej Góry w nowej odsłonie

  • Dział: KRÓTKO

jasnagora1aWieża Sanktuarium na Jasnej Górze zyska całkiem nowe oświetlenie. Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, TAURON przygotował nową oprawę świetlną tego miejsca. Już 4 listopada odbędzie się inauguracja oświetlenia wieży, która rozbłyśnie w biało-czerwonych barwach.

TAURON kontynuuje projekty związane z oświetlaniem architektury i przestrzeni publicznych oraz prezentowanie ich w całkiem nowy sposób. Tym razem metamorfozę przejdzie wieża Sanktuarium Jasnej Góry. Obiekt, który dotychczas miał dosyć przestarzałe oświetlenie, zyska nowoczesną i efektowną iluminację. Do oświetlenia wieży inżynierowie TAURONA użyli 16 projektorów nowej generacji, które pozwolą na podświetlenie budynku w dowolnej barwie. Dodatkowo będzie można wyświetlać symbolikę lub dowolny kształt zaprojektowany w matrycy GOBO.

Sterowanie całym systemem iluminacji będzie się odbywać w sposób automatyczny. Dzięki zastosowaniu odpowiednich urządzeń, będzie także możliwe realizowanie dowolnej zaprojektowanej sceny iluminacyjnej związanej z funkcjonowaniem obiektu, takich jak sceny świąteczne, okazjonalne, na dzień powszedni, każda ze ścian wieży w innym kolorze czy zmiana barw sekwencyjnie. Wybór scen będzie odbywał się automatycznie zgodnie z listą scenariuszy zaprogramowanych i zapisanych w pamięci serwera, uwzględniając np. kalendarz świąt i wydarzeń, lub zdalnie dzięki dostępowi do interfejsu serwera poprzez użytkowe oprogramowanie zainstalowane np. na smartfonie.

jasnagora2Iluminacja zrealizowana jest z czterech punktów ulokowanych na dachach różnych budynków obiektu Sanktuarium, z zachowaniem równomierności oświetlenia wszystkich ścian wieży.

Inaugurację nowego oświetlenia wieży Sanktuarium zaplanowano na 4 listopada, w czasie obchodów na Jasnej Górze setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Około godz. 18.00 każda ze ścian budynku zamieni się w biało-czerwoną flagę Polski. Dopełnieniem oświetlenia wieży będzie okazjonalna iluminacja budynku Pokoi Królewskich, którą będzie można podziwiać także wieczorem 3 listopada

TAURON od kilku lat efektownie oświetla obiekty zabytkowe, sakralne czy użyteczności publicznej. W ostatnim czasie rozbłysły ozdobne iluminacje w Zamku w Niemodlinie, na Rynku w Opolu, bazylice w Panewnikach, w kościele w Nakle Śląskim czy Urzędach Miast w Tarnowskich Górach i Tworogu. Od zeszłego roku świetlne realizacje TAURONA dodają także klimatu miastom w okresie świąt. W Krakowie i Katowicach firma sprawiła mieszkańcom świecące w ultrafiolecie choinki utkane z piętnastu kilometrów nici i taśm oraz iluminowała akcentami świątecznymi budynek krakowskiej kurii.

W tym roku firma przygotowała cykl wydarzeń, których celem było pokazanie miejskiej architektury i przestrzeni publicznych w zupełnie nowej odsłonie. Za pomocą nowych technologii świetlnych i multimedialnych TAURON „wydobył” z mroku atrakcyjne budynki i przestrzenie wokół nich. To sposób na pokazanie, jak atrakcyjnie wykorzystać światło w przestrzeniach miejskich, aby stały się bardziej przyjazne i bezpieczne.

 

TAURON Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa TAURON jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem i jednym z największych sprzedawców i wytwórców energii elektrycznej. W skład Grupy TAURON wchodzą m.in. TAURON Wytwarzanie, TAURON Dystrybucja, TAURON Sprzedaż, TAURON Obsługa Klienta, TAURON Wydobycie, TAURON Ekoenergia oraz TAURON Ciepło. Od 2010 roku akcje TAURON Polska Energia SA notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie m.in. w indeksach WIG20 i WIG30. Spółka wchodzi w skład indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie RESPECT Index.

 

Czytaj dalej...

Zabawki rozwijające wyobraźnię dziecka

  • Dział: Breaking news 2

zabawki1118Dziecko już od narodzin zostaje obsypywane przez rodzinę oraz bliskich masą różnorodnych prezentów. Są to najczęściej środki do pielęgnacji i higieny, śpioszki oraz inne maleńkie ubranka, a także zabawki.To właśnie te ostatnie odgrywają kluczową rolę w prawidłowym rozwoju naszego maluszka. Każdy rodzic doskonale wie, jak ważne jest kształtowanie i pobudzanie jego wyobraźni już od przysłowiowej kołyski poprzez wspólne zabawy lub też pomocne do tego gadżety.

Czytaj dalej...

"Nie zginęła" - jaworznicki spektakl o drogach do Niepodległej

  • Dział: Breaking news

 

 

niezginelapremiera281018 152Drogi przez jakie przeszła Polska podczas swojego marszu do niepodległości były zawsze zawiłe, zawsze trudne, zawsze naznaczone krwią i łzami, upokorzeniem i cierpieniem, bólem i śmiercią.


Fakt, że w roku 1918 Polska stała się krajem wolnym po 123 latach zaborów, wcale nie oznaczał całkowitej i nieprzerwanej wolności Polaków.

Dopiero niedawno Polska naprawdę stała się krajem wolnym i niepodległym, choć i teraz dawni ciemiężyciele próbują zdominować nasze życie swoimi żądaniami, albo pomysłami na zorganizowanie nam porządku w naszym kraju.

Czytaj dalej...

Zagłosujmy na jaworznicki zespół w Festiwalu Supportów

  • Dział: Breaking news 2

bluntrazor1118Jaworznicki Zespół Blunt Razor bierze udział w konkursie o nazwie Festiwal Supportów.

Rywalizacja polega na ocenie przez publiczność i fanów występów na koncertach, na których zespoły zagrają przez znanymi grupami muzycznymi w krakowskim klubie Forty Kleparz.

Zespół liczy na głosy jaworznian i zaprasza do linku, pod którym można raz dziennie oddać głos i zbliżyć zespół do zwycięstwa.

Zapraszamy DO GŁOSOWANIA TUTAJ

Czytaj dalej...

Noc rękodzieła już 17 listopada

  • Dział: Archiwum

noc rękodzieła1118Zapraszamy na ciekawą imprezę pod tytułem Noc Rękodzieła w Muzeum Miasta Jaworzna

17 listopada 2018 r.

W godz. 17 – 24 Wspólne dzierganie. Przyjdź i zajmij wolne miejsce w Muzeum Miasta Jaworzna, podziel się swoimi pracami, robótkami wykonanymi na drutach, szydełku, krośnie. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Zaplanowaliśmy również tematyczne warsztaty.

Zapraszamy do rezerwacji.

godz. 17 – 20 Akrylem na plastrze drzewa – ekologiczna ozdoba. - 55 zł,

godz. 17 - 20 Świąteczny album – Scrapbooking. - 30 zł, (brak miejsc)

godz. 17 – 21 Wyszyj sowę - haft krzyżykowy dla najmłodszych i rodziców – 10 zł,

godz. 20 – 22 Trzy życzenia. Ceramiczna ryba szkłem wysypana – 60 zł,

godz. 20.30 – 21.30 Ekologiczna biżuteria – 25 zł.

Rezerwacja miejsc:

klementyna.sliz@muzeum.jaw.pl

tel: 501 45 26 97, 728 883 473.

Czytaj dalej...

Orkiestra Archetti w Nikiszowcu

  • Dział: Relacje

archetti nikisz 21101800031Wyrobiona, wiedząca czego oczekuje, publiczność zabytkowej dzielnicy Katowic, Nikiszowca licznie przybyła do kościoła świętej Anny aby wysłuchać koncertu będącego jednym z punktów XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych.

To wydarzenie z tradycjami, a biorą w nim udział najbardziej utalentowani muzycy, którzy wyróżniają się zarówno warsztatem wykonawczym, jak i wrażliwością muzyczną i niepospolitymi zdolnościami interpretacyjnymi.

Soliści powinni mieć dobrych akompaniatorów, a tych organizatorzy konkursu znaleźli w Orkiestrze Kameralnej Miasta Jaworzna Archetti pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza.

Czytaj dalej...

W krainie piosenki poetyckiej

  • Dział: Archiwum

Centrum Kultury Archetti zaprasza na koncert
przy kawie i ciasteczkach.

strefapios1018

Czytaj dalej...

Aktywne dzielnice - Archetti zaprasza

  • Dział: Archiwum

aktdzieln271018
Centrum Kultury "Archetti" w Jaworznie - jeleniu serdecznie zaprasza na kolejne wydarzenie z cyklu "Aktywne Dzielnice", które tym razem odbędzie się w sali teatralnej tutejszej placówki.

 

Tematem przewodnik popołudnia będzie Rodzinny Piknik pod tytułem

TOP MODEL

Impreza rozpoczyna się o godzinie 16.00 a szczegóły dostępne są na plakacie - wystarczy kliknąć w obrazek.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us