Menu
...
reklama
reklama

Artykuły filtrowane wg daty: grudnia 2018 - Mojejaworzno.pl

Grudniowy koncert Archetti - muzyka ze Skandynawii

 • Dział: Relacje

 

archetti91218 42a

Ostatni w tym roku koncert "Archetti" Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna to swoiste podsumowanie działalności kameralistów w całym roku.
Wielkie sławy muzyczne wraz z jaworznickim zespołem zapewniły trudną, ale wyjątkowo wartościową dawkę muzyki. Wśród zaprezentowanych utworów był „Koncert podwójny na wiolonczelę, gitarę i orkiestrę smyczkową” autorstwa Mauro Godoy Villalobos. Kompozycja została stworzona na specjalne zamówienie zespołu i swoją światową premierę miała właśnie u nas, w Jaworznie, a wraz z Archetti wykonał ją Duo Vitare, czyli polsko-fiński duet wiolonczelowo - gitarowy, który tworzą Agnieszka Kotulska-Rahunen oraz Kimmo Rahunen
Orkiestra wyjątkowo została powiększona o instrumenty dęte, a pokierował nią Wojciech Wantulok.archetti91218 50

 

Czytaj dalej...

Anioł dla wolontariusza 2018

 • Dział: Breaking news

 

anioldlawalont71218 1

anioldlawalont71218 91Wolontariusze mają swoje święto - jest to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza przypadający 5 grudnia. Został ono ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1985 roku.

Bardzo prężny wolontariat działa przy Domu Pomocy Społecznej w Jaworznie, gdzie rąk do pracy, ale i serc okazujących empatię dla drugiego człowieka nigdy nie jest za dużo.

Stąd jest taka potrzeba, aby całoroczny wysiłek i poświęcenie docenić, zauważyć, dać satysfakcję, radość z zaangażowania młodych i nie tylko, ludzi w ulżenie cierpiącym, potrzebującym, nie dający sobie często rady w codziennym życiu.

Uroczystości organizowane przez Dom Pomocy Społecznej i wolontariat tam działający, są zawsze bardzo miłe, ale i w sposób wyjątkowo elegancki skromne, oraz traktujące każdego człowieka tak samo - równo, jak równymi jesteśmy przed naszym stwórcą.

Tu nie liczą się tytuły, nie liczy się wielkość zasług. Doceniani są wszyscy, którzy w jakiś sposób udzielają się, wspierając działalność wolontariatu.

anioldlawalont71218 105Tak więc wymieniając udekorowanych w tym roku wspaniale skomponowanymi dyplomami, oraz przepięknymi aniołami, które powstały we Wspólnocie Betlejem, nie wymieniamy tytułów ale tylko osoby A są to: Agnieszka Kloc, Angelika Lelek, Kinga Jędrzejek, Maciej Senior, Jacek Szkółka, Maria Bryła, Grzegorz Waligóra, Roman Oleś, Jacek Nowak, Mariusz Rechul, Dariusz Starzycki, Łukasz Cyryło, Monika Rejdych, Anna Lichota, Teresa Angelika Klimczak, Aleksander Tura, Bożena Partyka, Władysława Wadowska, Janina Wesołowicz, Kinga Kurleto.

W uroczystym wręczeniu Aniołów uczestniczył czynnie zespół Jawor z Centrum Kultury, Archetti, który swym występem artystycznym rozradował serca w chłodny grudniowy dzień, śpiewając dwa bloki piosenek, Jedne typowo ludowy oparty na twórczości folklorystycznej, drugi popularny z piosenkami serdecznymi, mówiącymi o wzajemnej przyjaźni, miłości i zrozumieniu siebie nawzajem.

Czytaj dalej...

Wolontariusz Roku 2018 w Jaworznie

 • Dział: Relacje

\


wolontroku20181200 29
wolontroku20181200 4Wolontariat to w dzisiejszych czasach można porównać do walki o ojczyznę.

Dziś oczywiście nie musimy się gać po broń, oddawać życia, ale tak jak kiedyś młodzież a nawet dzieci stawały w obronie swojego państwa, swoich małych ojczyzn, tak dziś podobna młodzież pomaga innym, dostarcza im radości i sprawia, że uśmiech gości na twarzach nawet najbardziej cierpiących, bo żadne leki, żadne terapie nie są w stanie zastąpić, bliskości i ciepła drugiego człowieka, który po prostu jest, jest blisko, czasem swoją obecność sygnalizując jedynie dotykiem, albo konturem postaci który widzi pogrążony w chorobie człowiek.

Ale wolontariat to nie tylko pomoc człowiekowi. To również bezinteresowna działalność na rzecz sportu, kultury, oraz zwierząt, czy też środowiska naturalnego, w którym żyjemy.
W trzech kategoriach zostali nominowani Wolontariusze do miana Wolontariusza Roku 2018 w Jaworznie.

wolontroku20181200 15Uroczystość ogłoszenia zwycięzców odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w środę, 5 grudnia.
Rywalizacja w tym wypadku ma jednak bardziej umowne znaczenia, bo trudno rywalizować w tym, kto więcej robi dla innych, to raczej docenienie całej grupy osób, z których każda poświęca swój czas w takim zakresie jak potrafi, jak może, każda oddaje swoje serce innym, a takie rzecz trudno porównywać. tak więc zwycięzcami są wszyscy i wszystkim należy się wielki pokłon za ich dobroć i poświęcenie.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Gali "Wolonatriusz Roku 2018 w Jaworznie", zaznaczając jednocześnie, że druga podobna uroczystość pod nazwą Anioł Dla Wolontariusza odbędzie się już w piątek również w Bibliotece.
UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do domowego użytku. Ściąganie i publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ!

Czytaj dalej...

Jak kupować przez internet, żeby nie zostać oszukanym

 • Dział: Breaking news 2

ezakupyPREZENTY PRZEZ INTERNET?

Podstawowe zasady e-zakupów.

 • Mikołaj kupuje prezenty przez internet? Może je zwrócić bez podania przyczyny w ciągu 14 dni. Odsyła na swój koszt.
 • Ważne są terminy dostawy i realizacji zamówienia oraz zasady promocji przedświątecznych ofert.

Z roku na rok coraz więcej osób kupuje prezenty przez internet. Jest to wygodne – nie trzeba stać w kolejce, zakupy można zrobić szybko bez wychodzenia z domu a wybór jest bardzo szeroki.

UOKiK wraz z Miejskim Rzecznikim Konsumentów przypomina Mikołajom o podstawowych zasadach świątecznych zakupów.

Czytaj dalej...

Tauron Wydobycie - Barbórka w Brzeszczach

 • Dział: Relacje

 

barborkabrzeszcze181200 178Tauron wydobycie to trzy zakłady górnicze - Sobieski, Janina i Brzeszcze. Co roku uroczystości barbórkowe odbywają się w jednym z trzech miast ich siedzib: w Jaworznie, Libiążu i Brzeszczach.

w roku To brzeszczom przypadł zaszczyt organizacji święta i goszczenia znamienitych gości, którymi byli Prezydent Rzeczypospolitej, Pan Andrzej Duda, Wicepremier Pani Beata Szydło, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, przewodniczący KK NSZZ Solidarność, Piotr Duda, Krzysztof Szczerski - szef Gabinetu Prezydenta RP.

Do Brzeszcz przyjechali marszałkowie województw Śląskiego i Małopolskiego i prezydenci miast - siedzib spółki Tauron Wydobycie. Gospodarzami byli Filip Grzegorczyk - prezes zarządu "Tauron" Polska Energia i Zdzisław Filip, Prezes Zarządu "Tauron" Wydobycie.

Czytaj dalej...

13 grudnia i stan wojenny w pieśniach bardów

 • Dział: Zapowiedzi

 

Strefa Piosenki2018 960
Nie ma innych skojarzeń - 13 grudnia to data, którą kojarzy i pamięta każdy Polak.


To dzień, w którym Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego o organ mający cechy junty wojskowej, pod przywództwem gen.Wojciecha Jaruzelskiego wypowiedziała wojnę narodowi w rzekomej trosce o spokój, porządek i bezpieczeństw kraju.

W 2006 roku członkowie WRON zostali oskarżeni przez Główną Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN o popełnienie zbrodni komunistycznej, polegającej na kierowaniu zorganizowanym związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym.

W dniu 12 stycznia 2012 roku warszawski Sąd Okręgowy zgodził się z aktem oskarżenia, że stan wojenny przygotowano i wprowadzono niezgodnie z ówczesną konstytucją, a dokonała tego „grupa przestępcza o charakterze zbrojnym”, złożona z ludzi na najwyższych stanowiskach. (wikipedia)

13 grudnia zapraszamy do Centrum kultury Archetti na wspomnienie i jednocześnie uczczenie tego dnia jako tragedii narodu polskiego, w którym odebrano Polakom nadzieję na długie lata.
Piosenki powstałe w tym czasie, a także wcześniej, kiedy naród był zniewolony, dawały otuchę, nadzieję, powiew skrywanej w podziemiu wolności oraz pozwalały przechować dla potomnych wspomnienia, dzięki którym dziś doceniamy wszystkich, którzy dla nas poświęcali swoje szczęście, rodziny, życie i zdrowie. W programie piosenki Jana Pietrzaka, Andrzeja Garczarka, Leszka Wójtowicza, Krzysztofa Dowgiałło, Jacka Kaczmarskiego, Macieja Pietrzyka, Mariusza Lubomskiego, 

13 grudnia Centrum Kultury Archetti - godzina 16 30

Po koncercie będzie można zdążyć na mszę świętą za "Solidarność" odprawianą w Kolegiacie w centrum Jaworzna i na przemarsz pod rondo Solidarności w celu oddania hołdu związkowcom.

Strefa Piosenki2018m1

 

 

 

 

Czytaj dalej...

Grudzień w Centrum Kultury Archetti w Jeleniu

 • Dział: Zapowiedzi

archetti zapraszaZapraszamy do Centrum Kultury Archetti w Jeleniu na szereg ciekawych wydarzeńArchetti” Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna

Plan działalności - Grudzień 2018

07.12.2018r. godz. 9.30, 10.30 Audycje Muzyczne z Archetti Orkiestrą Kameralną Miasta Jaworzna dla dzieci i młodzieży - impreza biletowana.

09.12.2018r. godz. 17.00 Koncert „Archetti” Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna. Miejsce koncertu: Archetti Wiosny Ludów 1, Jaworzno. Koncert biletowany.

12.12.2018r. godz. 19.30 Koncert „Archetti” Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna. Miejsce koncertu: NOSPR Plac Wojciecha Kilara 1, Katowice. Koncert biletowany.

03.12.2018r. godz. 15.00 Warsztaty z plastyki sensorycznej dla dzieci.

03.12.2018r. godz. 16.15 Próba otwarta chóru „Jawor”.

04.12.2018r. godz. 15.00 Rytmika dla najmłodszych w ramach warsztatów tanecznych

04.12.2018r. godz. 16.00 „Barbórka” – spotkanie z górnikiem.

04.12.2018r. godz. 17.30 Klub Aktywnego Seniora.

05.12.2018r. godz. 16.00 „Jestem baletnicą” warsztaty tańca klasycznego.

06.12.2018r. godz. 16.30 Mikołajki jak z bajki w Archetti.

06.12.2018r. godz. 17.30 Klub Aktywnego Seniora.

07.12.2018r. godz. 17.00 „Anioły dla Wolontariuszy” Koncert Zespołu Jawor. Miejsce koncertu: Miejska Biblioteka Publiczna – Jaworzno Centrum.

10.12.2018r. godz. 15.00 Bożonarodzeniowe warsztaty plastyczne dla dzieci.

10.12.2018r. godz. 17.00 Próba otwarta Grupy Musicalowej.

11.12.2018r. godz.16.00 „Tanecznym krokiem” – zajęcia dla maluchów.

11.12.2018r. godz. 17.30 Klub Aktywnego Seniora.

12.12.2018r. godz. 16.00 „W świetle reflektorów” zajęcia taneczne.

13.12.2018r. godz. 16.00 „Smutna królewna" - teatrzyk kukiełkowy.

13.12.2018r. godz. 16.30 Strefa Piosenki – koncert w wykonaniu Aleksandra Tury.

17.12.2018r. godz. 15.00 Warsztaty z plastyki sensorycznej dla dzieci.

18.12.2018r. godz. 16.00 Zimowe warsztaty taneczne dla najmłodszych.

18.12.2018r. godz. 17.30 Klub Aktywnego Seniora.

Czytaj dalej...

Czy wstydzimy się świąt, Świętego Mikołaja, Gwiazdki i własnej tradycji?

 • Dział: Breaking news
krakow11218 1 3Tradycja obdarowywania dzieci prezentami nie wzięła się od coca coli ani od miasteczka nad jeziorem Mikołajskim, ale od Świętego Mikołaja, biskupa Miry, który cały swój majątek rozdał biednym. Święty Mikołaj chodził odziany w szaty biskupie, a nie w amerykański wymysł - czerwono biały łachman z ozdobami z waty.

Warto o tym pamiętać, kiedy myślimy o wychowaniu dzieci w naszej, polskiej tradycji, z poszanowaniem naszej historii i rodowodu. Niestety, nawet ci, którzy powinni być wzorem, świecić przykładem. zapominają często o tych faktach.

W przedświąteczny czas, odrywając się na chwilę od innych tematów przypominamy artykuł o Świętym Mikołaju i kontrowersjach, jakie budzi zlaicyzowana nazwa jego dnia - "mikołajki" oraz o lekceważeniu naszej tradycji na rzecz komercji.

Czytaj dalej...

Pędzlem, nitką i dłutem malowane - Czwarta edycja zakończona

 • Dział: Relacje 2

 

pioremnitka301118 58

pioremnitka301118 34Pokaż co potrafisz - i pokazują - twórcy amatorzy, mający talent, mający wyobraźnię, poczucie estetyki i wrażliwość na otaczające piękno świata.

Pod hasłem "Pokaż co potrafisz" po raz czwarty odbył się konkurs dla twórców kultury, w którym artyści mogli zaprezentować swoje prace malowane tradycyjnym pędzlem, wyszywane i rzeźbione.

Ta trzecia kategoria po raz pierwszy zaistniała w tym roku, dzięki decyzji Stowarzyszenia Twórców Kultury, które jest organizatorem konkursu.

Gościnny Teatr Sztuk przyjął laureatów na uroczystym rozstrzygnięciu, na którym ogłoszono wyniki i zaprezentowano podczas wernisażu prace, które napłynęły z wielu zakątków kraju.
Swoje zadowolenie z przebiegu konkursu wyrazili Pan Jacek Maliszczak, prezes Stowarzyszenia i Pani Marta Figura - Członek zarządu STK.

Dekoracji zwycięzców dokonały trzy wielce szanujące działalność artystyczną Jaworznickie Radne: Ewa Zuber, Anna Lichota i Teresa Kondoszek, a muzyczną niespodziankę zaproponował Sargis Davtyan - uczeń III Liceum ZSO w Jaworznie
Do zapoznania się z protokołem Jury oraz do obejrzenia zdjęć prac oraz przebiegu uroczystości serdecznie zapraszamy.

 IV Ogólnopolski Konkurs Malarski "Pędzlem, nitką i dłutem malowane - Pokaż co potrafisz"...
Tegoroczny konkurs odbył się pod honorowym patronatem prezydenta miasta Jaworzna - Pawła Silberta.
W IV-ej edycji wzięło udział 25 uczestników, w tym 13 z miasta Jaworzna, którzy nadesłali aż 80 prac.
Prace wykonane były różnymi technikami tj; oleje, akwarela, malowany jedwab, akryl, linoryt, grafika, rzeźba oraz haft.
Na konkurs nadesłano prace z; Jaworzno, Radomsko, Mielec, Kraków, Jerzmanowice, Tenczynek, Przytyk k.Radomia, Legnica, Rzeszów.
Jury w składzie; Jacek Gąsior, Małgorzata Wosik, Zbigniew Kramarz, Iwona Brandys, Barbara Wiktorowicz.
Przyznało nagrody
- w kategorii malarstwo:
I Natalia Jankowska - Urant - "Droga do światła"
II Jan Ryszard Drąg - Grafiki
II Zofia Łącka - "Zwózka siana"
Wyróżnienie- Sabina Piotrowska - "Na pograniczu"
Wyróżnienie - Jadwiga Godzik - "Granowo"
Wyróżnienie - Bogumił Serczyk - Linoryty
- w kategorii haft:
I Józefa Stańczak - "Zimorodek"
II Lucja Góralska - "Bajkowy las"
III Ewelina Pawelec - "Cała w kwiatach"
Wyróżnienie - Krystyna Kłosowicz - "Ryby z krainy fantazji"
Dodatkowa nagroda sponsorowana przez CORICAMO:
Lucja Góralska - "Bajkowy las"
- w kategorii rzeźba :
Wyróżnienie - Jan Knapik - „Mężczyzna z chłopcem na rękach"
Wyróżnienie - Józefina Szkółka - "Piłsudski"

Wszystkie prace będą do obejrzenia do 31 grudnia 2018r. w Teatrze Sztuk na sali wystawowej.

 

 pedzlemnitka2018 Medium

 

 

 

 

 

 


Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us