Menu
reklama

Artykuły filtrowane wg daty: marca 2018 - Mojejaworzno.pl

Warta przy Grobie Pańskim w Sanktuarium na Osiedlu Stałym

  • Dział: Relacje 2

drogakrzyzwokolkolegiaty 15W Sanktuarium na Osiedlu Stałym, jak co roku w Wielką Sobotę trwa czuwanie przy Grobie Pańskim.

Główną wartę pełnią strażacy - ochotnicy z tamtejszej jednostki OSP, a wśród nich poseł na Sejm RP Pan Dariusz Starzycki.


To już tradycja, że właśnie tam strażacy uczestniczą w Triduum Paschalnym w ten sposób.

Przez cały dzień wierni przychodzą do dolnej kaplicy modlić się i ofiarować Panu swoje myśli związane z odkupieniem odrodzeniem się na nowo.

Na zdjęciach przy Grobie Pańskim wartę pełnią Poseł Dariusz Starzycki i szef OSP OST Jarosław Nelec.

 

Czytaj dalej...

Nocna Droga Krzyżowa wokół kolegiaty

  • Dział: Relacje

drogakrzyzwokolkolegiaty 55Bardzo wnikliwe obserwacje życiowych epizodów, współczesnych trendów w społecznym życiu, w życiu publicznym stały się kanwą do rozważań w trakcie drogi krzyżowej odprawionej wokół Kolegiaty w nocy z piątku na sobotę.

Świat dziś zadziwia zagubieniem, codzienność kreowana w wielkiej części przez media przekonuje nas, że tylko wartości materialne, tylko to, co zdobędziemy bezwzględną konkurencją walką z innymi jest ważne.


To nic, że każdy doskonale wie, że to za jakiś czas, wcześniej czy później ważne nie będzie, ze staniemy równi przed jedyna pewna rzeczą w naszym życiu, niezależnie od tego, czy wierzymy w Boga czy nie.
Ci, którzy wierzą, mają jednak perspektywy, niewierzący żadnych nadziei nie mają. Choć sporo z nich w obliczu śmierci zmienia zdanie.

Czytaj dalej...

Kwiecień 2018 w bibliotece

  • Dział: Archiwum

Zapraszamy do zapoznania się z propozycjami kulturalnymi Miejskiej Biblioteki Publicznej
w Jaworznie

na miesiąc KWIECIEŃ 2018

bibl18Kwiecien

 

Czytaj dalej...

Wielkanocne śniadanie w Domu Pomocy Społecznej

  • Dział: Relacje

snaidaniedpswielkan 4Wprawdzie to jeszcze nie Wielkanoc, a dopiero Wielki Czwartek, ale.. w Domu Pomocy Społecznej czas płynie troszkę inaczej i spotkanie we własnym gronie można zorganizować wcześniej. Ważne jest złożenie sobie życzeń przy jednym stole, wspomnienia jak to kiedyś się świętowało, jak spędzano wielką, święconą sobotę i jak w domach przystrajano wielkanocne stoły, jak zjeżdżały się całe rodziny, alby wspólnie iść do kościoła a potem wrócić na obiad. Jak w końcu spędzono mory, dyngusowy poniedziałek.

W Domu Pomocy Społecznej przy wspaniałej pomocy personelu mieszkańcy zebrali się jak co roku i dzieląc się wielkanocnym jajeczkiem, przybliżyli się do tajemnicy Triduum Paschalnego.

Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z poranka.

Czytaj dalej...

Archetti wraca do Jaworzna z wartościową nagrodą!

  • Dział: Breaking news

 

archettikarnawal 95Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy i Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego po raz pierwszy w tym roku zaprosiła na przesłuchania Ogólnopolskiego Konkursu Orkiestr Smyczkowych, który odbył się w dniach 27 i 28 marca 2018.

Konkurs kierowany był do orkiestr w dwóch kategoriach:
? szkoły muzyczne II stopnia
? uczelnie muzyczne i orkiestry, których członkowie nie przekraczają 30 roku życia.

Takiego konkursu jeszcze w naszym kraju nie było! Czy można sobie wyobrazić polską kulturę bez Orawy Wojciecha Kilara i niezliczonej liczby innych utworów pisanych przez kompozytorów na instrumenty smyczkowe, które przecież są podstawą każdej orkiestry symfonicznej? - czytamy na stronie internetowej konkursu.

Czytaj dalej...

Koncert Archetti w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Bytomiu

  • Dział: Archiwum

archetti bytom 0418Kiedy wiosna na dobre rozgości się w naszym życiu, wszyscy z większą energią i ambicją podchodzimy do postawionych przed nami zadań.

Także i my postanowiliśmy urozmaicić nasz najbliższy projekt i zaprosiliśmy do współpracy koleżanki z pokrewnego fachu. Rytmiczki z katowickiej Akademii Muzycznej uświetnią swoim tańcem pełnoprawnie wiosenny koncert Archetti.

Już 12 kwietnia będziemy mieli przyjemność wystąpić w Sali Koncertowej Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bytomiu. Archetti wystąpi tym razem w powiększonym składzie, a repertuar będzie również niestandardowy.

Staramy się, żeby podczas naszych koncertów nie brakowało muzyki polskiej i tak oczywiście będzie i tym razem. Wykonamy trzyczęściową Sinfoniettę Bolesława Szabelskiego.

Utwór do tej pory doczekał się ? niesłusznie ? bardzo nikłej liczby wykonań, miejmy nadzieję, że choć trochę przyczynimy się do jego popularyzacji. Z drugiej strony doskonale znana i kojarzona przez wszystkich Carmen ? w opracowaniu Rodiona Szczedrina. Obie te kompozycje, niezwykłe same w sobie, łączy również nietypowa instrumentacja, a mianowicie przeznaczone są na orkiestrę smyczkową i perkusję.

Mamy nadzieję, że tak jak dla nas, tak i dla Państwa, koncert zapowiada się interesująco! Serdecznie zapraszamy!
12 kwietnia 2018 godzina 18.00 Sala Koncertowa OSM w Bytomiu. Wstęp wolny.

Czytaj dalej...

JEDYNA TAKA SZKOŁA W MIEŚCIE!

  • Dział: KRÓTKO

 

 

szkniepublicz18newWiedza-Wychowanie-Wartości

Dlaczego "jedyna szkoła w mieście"? Co ją wyróżnia?

Od pięciu lata działa w Jaworznie jedyna niepubliczna szkoła podstawowa. Tak jak szkoły publiczne realizujemy podstawę programową i zapewniamy dzieciom opiekę na świetlicy do godziny 16.30. Dzieci spędzające czas w szkole do godzin popołudniowych mogą zjeść gorący obiad. Tym co nas wyróżnia jest wychowanie w duchu wartości chrześcijańskich, a także bogaty wachlarz zajęć - cyklicznie prowadzone zajęcia plastyczne, muzyczne, logopedyczne, przyrodnicze, ekologiczne, origami, robotyka, szachy i sprawności zuchowe. Wszyscy uczniowie mają także dodatkową lekcję języka angielskiego oraz lekcje języka włoskiego lub francuskiego. Nasi uczniowie na terenie szkoły mają także zorganizowane zajęcia z samoobrony, prowadzone przez naszego jaworznickiego mistrza świata p. Tomasza Guję z Jaworznickiej Szkoły Wali Wręcz.

Czytaj dalej...

DZIEŃ OTWARTY DLA GIMNAZJALISTÓW W CKZIU W JAWORZNIE

  • Dział: Breaking news 2

 

warsztatyckziu18Przedstawiciele Stowarzyszenia JLUG, Wydawnictwa informatycznego ITSTART s.c. oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie mają zaszczyt zaprosić na I konferencję nowych technologii połączoną z warsztatami elektryczno-informatycznymi. Odbędzie się ona 7.04.2018 r. o godz. 9:00 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Józefa Lompy w Katowicach, filia w Jaworznie (w budynku biblioteki miejskiej - II piętro).
W programie przewidziano:
? 9:00 ? 9:15 Przywitanie gości i prezentacja prelegentów
? 9:15 ? 10:15 Nowoczesne techniki sterowania i budowa inteligentnych urządzeń (suwnica grająca z człowiekiem w warcaby), inteligentna winda, sterowniki SIEMENS
? 10-15 ? 11:00 Internet rzeczy IoT ? czyli tworzenie i programowanie inteligentnych budynków
? 11:00 ? 11:15 Uroczyste wręczenie międzynarodowych certyfikatów CISCO dla kursantów KKZ w CKZiU w Jaworznie.
? 11:15 ? 11:30 Możliwość zapisania się na nowe kursy KKZ, SEP z możliwością uzyskania kwalifikacji zawodowych oraz międzynarodowych certyfikatów IT ESSENTIALS, ROUTING&SWITCHING LINUX, PYTHON, C++
? 11:30-11:45 Panel dyskusyjny oraz pożegnanie gości.

Czytaj dalej...

Zespół Lecznictwa Otwartego został uhonorowany certyfikatem ?Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia?

  • Dział: Breaking news

 

 

zlozcertjkosci0318Konkurs o znak jakości to ogólnopolska inicjatywa środowisk akademickich związanych z uczelniami medycznymi i naukami o zarządzaniu organizowana w tym roku po raz czwarty przez Instytut Zarządzania i Rozwoju Jakości. Jego ideą jest identyfikowanie i promowanie podmiotów funkcjonujących na szeroko rozumianym rynku ochrony zdrowia, które cele i zadania związane z jakością realizują w sposób szczególnie efektywny, skuteczny, nowoczesny i trwały. Certyfikat przyznawany jest jednostkom wyróżniającym się wysoką jakością świadczonych usług lub wytwarzanych produktów, nowoczesnym podejściem do zarządzania, dynamicznym rozwojem oraz troską o zapewnienie najwyższych standardów w relacjach ze swoimi pacjentami, klientami i kontrahentami. Certyfikat został przyznany spółce podczas uroczystej gali, która miała miejsce 26 marca w Rezydencji Belweder Klonowa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie.

Czytaj dalej...

Farbowane jaja - jak to robić dobrze

  • Dział: KRÓTKO


jajka malowaneJednym z elementów zbliżających się świąt Wielkiejnocy są pisanki. Symbolizują one nadzieję, a także nowe życie. Co ciekawe, zwyczaj dekorowania jajek czy to kurzych, czy np. gęsich, jest znacznie starszy niż historia chrześcijaństwa i sięga czasów pogańskich. Obecnie, mimo że wiele tradycji ulega zapomnieniu, to zwyczaj malowania jajek na WIelkanoc jest ciągle żywy i nic nie zapowiada, aby sytuacja ta miała ulec zmianie.

Koszyk pełen jajek

Najprostszą i jednocześnie tradycyjną metodą jest wykorzystanie naturalnych produktów, które dodaje się do wody i gotuje wraz z jajkami. Różne dodatki dają w efekcie odmienne zabarwienie skorupek. I tak łupiny cebuli dymki barwią na żółto-brązowo, łupiny cebuli czerwonej na bordowo, a kora brzozy lub szpinak na zielono. Najlepsze efekty uzyskuje się, wybierając jajka o jasnych skorupkach.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us