Menu

Artykuły filtrowane wg daty: sierpnia 2018 - Mojejaworzno.pl

Klub fotograficzny - zapraszamy amatorów fotopstrykania

 • Dział: Archiwum

 

Klub Fotograficzny 960Zapraszamy młodzież i dorosłych na zajęcia klubu fotograficznego w Centrum Kultury "Archetti" w Jeleniu.

Spotkania odbywają się w poniedziałki od godziny 16. 00 do 19. 30 - można przyjść w każdej chwili w tym przedziale czasowym.

Chcesz robić lepsze zdjęcia?
Chcesz, aby Twoje prace wyróżniały się spośród milionów "zwykłych pstryków" zalewających internet?

Co oferujemy?

 • - Poznawanie zasad fotografowania, optyki, kompozycji, barw,

 • - Poznawanie sprzętu i ustawień  - co to jest migawka, przysłona, balans bieli, ekspozycja i wszelkie inne terminy związane z fotografowaniem i jak je wykorzystać w praktyce.

 • - Poznawanie aspektów prawa autorskiego, prawa prasowego, i ich wykorzystania w codziennej pracy fotografa amatora.

 • - Wspólne sesje fotograficzne w plenerze, martwa natura, natura ożywiona, przyroda, architektura, krajobraz

 • - Wystawy prac uczestników klubu.

  Jak szanować czyjeś prace fotograficzne i jak szanować własny wysiłek włożony w fotografowanie, słowem, jak fotografować, aby robić to niebanalnie, ciekawie, dobrze.

  Czekamy na osoby:

 • od około 15 roku życia, posiadające aparat fotograficzny - zaawansowaną hybrydę, albo lustrzankę, bądź bezlusterkowiec.
 • posiadające komputer z nawet prostym oprogramowaniem do edycji zdjęć

  Oferta skierowana jest do osób niezajmujących się profesjonalnie, lub w ramach wykonywanego zawodu, fotografowaniem.

W programie działalności klubu - wspólne fotografowanie Jaworzna, udział w miejskich wydarzeniach kulturalnych, społecznych i rozrywkowych, organizowanie wystaw uczestników klubu w Centrum Kultury Archetti.

Przyjdź, posłuchaj, porozmawiaj - może znajdziesz swoje miejsce właśnie tutaj.

 

 

 

Czytaj dalej...

Strefa piosenki - może i Ty znajdziesz w sobie talent

 • Dział: Archiwum

Strefa piosenki 960Klub ?Strefa piosenki?

Zapraszamy młodzież i dorosłych na zajęcia klubu ?Strefa Piosenki? w Centrum Kultury ?Archetti? W Jeleniu.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w dniu 12 września o godzinie 16. 30.

Zaproszenie kierujemy do osób, które lubią śpiewać, grają amatorsko na gitarze najchętniej akustycznej, lubią wspólnie spędzać czas przy polskiej piosence, a szczególnie żeglarskiej, turystycznej, kabaretowej, poezji śpiewanej, piosenkach bardów również tych z lat 70, 80, 90.

Regularnie będziemy spotykać się na popołudniach i wieczorach z piosenką, poznawać stare i nowe czasem zapomniane przeboje z kręgu tak zwanej krainy łagodności, szant.

To w Jaworznie zupełnie nowa inicjatywa, mająca na celu oderwanie młodzieży ale i dorosłych od elektroniki, od telefonów, laptopów, komputerów, telewizorów.

Mamy w planie dużo śpiewać, a może nawet brać udział w przeglądach, konkursach piosenki, organizowanych w mieście, w regionie, ale przede wszystkim dobrze się bawić i organizować spotkania z piosenką dla mieszkańców miasta. Osoby które czuja w sobie zew muzyki zapraszamy z gitarami, tamburynami, fletami i innymi akustycznym instrumentami.

Nie trzeba znać nut ? wystarczy kilka chwytów, słuch muzyczny i chęć świetnej zabawy w rytmie najwspanialszych piosenek.

Tych, którzy śpiewać nie umieją również zapraszamy ? warto będzie posłuchać, przypomnieć sobie stare czas, albo poznać, co nowego w piosence piszczy :)

Zapraszamy również tych, którzy piszą teksty, być może powstaną z nich nowe, przeboje!

Czytaj dalej...

Weekend światła - od rana trwają przygotowania

 • Dział: Breaking news

 

parktauronrano 1Rano park w Jaworznie wyglądał już intrygująco, ale jeszcze nie w pełnej krasie kolorów, które obiecane mamy na wieczór. Alejki, grządki i pola zielone, oraz przestrzeń pod koronami drzew wypełnią się wszystkim barwami świata, aby uczcić jubileusz jaworznickiej energetyki.

Nocą Jaworzno będzie tylko tam. Oczywiście zaprosimy do relacji z tego wydarzenia.

 

 

 

 

Czytaj dalej...

Wędkarskie Lato Archetti i Grajdołka

 • Dział: Relacje 2

szkolkawedkarskafinal18 153Dwumiesięczna wakacyjna szkółka wędkarska zorganizowana przez Koło nr 94 Polskiego Związku Wędkarskiego Jaworzno Jeleń dobiegła końca.

Jej ukoronowaniem były zawody uczestników zajęć, którzy przez wakacje poznawali tajniki życia ryb, sposoby ich łowienia, ale również podczas zajęć uczyły się zasad bezpieczeństwa nad wodą, udzielania pierwszej pomocy, czy też ratowania tonących.

Te zajęcia zawdzięczają dzieci funkcjonariuszom Komendy Miejskiej Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie.

Czytaj dalej...

Święto latawca - z kolorowym uśmiechem żegnamy lato,

 • Dział: Relacje 2

swietolatawca2018 12Święto latawca na jaworznickim rynku to pod koniec lata niejako pożegnanie z nim. Lato mija, mijają ciepłe, dni, a ich miejsce zajmą krótkie dzionki, długie noce i chłód, potem zima, ale przecież wszystko, co piękne powróci znów za rok.
Święto latawca organizuje Świetlica Środowiskowa Pod Kolegiatą we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Wydarzeniu patronuje Poseł na Sejm Pan Dariusz Starzycki.
Na rynku pojawiła się niespotykana w naszym mieście dmuchana platforma zabawowa, było tradycyjne malowania buziek, były konkursy rysunkowe i na skonstruowanie latawca.
Była i ciekawa możliwość pomalowania samochodu osobowego w odlotowe wzory, obrazki, kształty. Ubarwieniem nieco ulotnym, ale jakże uroczym, było robienie baniek mydlanych przez najmłodszych i tworzenie zwierzątek z baloników.

Czytaj dalej...

Wieczór poetycki Alicji Dudek - wieczór wśród przyjaciół - muzyka słowo

 • Dział: Breaking news

alicjadudek 1280Co jakiś czas Alicja Dudek raczy nas przepięknymi doznaniami związanymi z tworzona przez nią poezją ulotną, pachnącą kwiatami, przydomowym ogrodem albo ciepłym letnim lasem, miłością i zachwytem nad światem.

Tym razem Alicja zaprosiła do swojego królestwa wersów, metafor, kilka osób, które postarają się słowem i muzyką przenieść wszystkich znajomych, przyjaciół w świat inny, lepszy, śpiewny i beztroski.

Już 8 września o godzinie 18 w Teatrze sztuk wystąpi na scenie sama poetka, a klimat wprowadzą Dominik Socha, słowem, oraz trio Mirosław Graczek, Jacek Maliszczak i Mateusz Motyka, w autorskim repertuarze Jacka Maliszczaka, oraz Aleksander Tura, który zaprezentuje piosenki bardów: Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy, Georgesa Brassensa, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego.

Wraz ze Stowarzyszeniem Twórców Kultury zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie.

Czytaj dalej...

Adwokat czy radca prawny - jakie mają kompetencje?

 • Dział: Breaking news 2

prawnik 8 960W kancelarii adwokackiej w Warszawie pracują adwokaci - to rzecz jasna, ale wiele osób myli pojęcie adwokata z zawodem radcy prawnego, który również może być zatrudniony w kancelarii.
Trzeba jednak mieć świadomość, że radca prawny i adwokat mają inne kompetencje.
To dwa zupełnie odmienne zawody, które prowadzą inne sprawy.

Zadania radców prawnych i adwokatów

Ogólnie rzecz ujmując zarówno radcy prawni, jak i adwokaci, świadczą usługi z zakresu pomocy prawnej. Jednak różnica tkwi pomiędzy nimi w formie wykonywania zawodu. Radca prawny może zostać zatrudniony w kancelarii na podstawie umowy o pracę, tak jak każdy inny pracownik. Natomiast, jeśli jest się adwokatem, to zawód ten można wykonywać w formie indywidualnej, jednoosobowej działalności gospodarczej lub jako wspólnik spółki.

Podstawą prawną w działalności radcy prawnego są przepisy ustawy z dnia 6 lipca 1982 roku o radcach prawnych. Natomiast dla adwokatów będą to przepisy ustawy z dnia 26 maja 1982 roku Prawo o adwokaturze.

Radca prawny i adwokat mają obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej, czyli nie mogą rozpowszechniać w żaden sposób informacji, jakie pozyskali w toku obsługi i prowadzenia spraw swoich klientów. Mają też obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, co do czynności wykonywanych przy udzielaniu pomocy prawnej.

Kiedy korzysta się z pomocy radcy prawnego, a kiedy z pomocy adwokata?

Indywidualny klient będzie korzystał z pomocy radcy prawnego wtedy, gdy chce zasięgnąć prostej porady prawnej lub uzyskać opinię prawną. Radca może wystąpić w jego imieniu przed sądem lub urzędem, jako pełnomocnik klienta lub jego obrońca. Radca prawny może też być zatrudniony przez dowolne przedsiębiorstwo na stanowisku prawnika. Będzie wówczas oceniał pod względem prawnym umowy i kontrakty czy konstruował pisma.

Adwokat może także udzielić porady prawnej lub wydać opinię prawną, ale w przeciwieństwie do radcy prawnego, może być obrońcą swoich klientów w sprawach karnych i karnych skarbowych, czego nie można osiągnąć w przypadku radców.

Źródło: https://dm-adwokaci.pl

Czytaj dalej...

Archetti z Marcinem Wyrostkiem koncertowała w Warszawie

 • Dział: Relacje

 

archettiursynow260818 241Warszawa przywitała jaworznicką orkiestrę mało gościnnie: deszczem chłodem przejmującym, w granicach 12 stopni, ogólna szarością i brakiem jakichkolwiek zwiastunów poprawy pogody.

Nic nie zwiastowało że koncert się odbędzie, oprócz sceny, która już od wczesnych godzin rannych, 26 sierpnia stała na terenie Urzędu Dzielnicowego na Ursynowie, nomen omen, graniczącego terenem z ulicą Wojciecha Kilara, wielce sprzyjającego Archetti niestety zmarłego niedawno kompozytora.

Padało.

Czyżby muzyczne lato miało odejść wraz z potokami deszczu, zmarzniętymi palcami i mało szczęśliwymi instrumentami, dla których wilgoć i chłód nie są sprzymierzeńcami.

Czytaj dalej...

Jaworznickie dożynki za nami. Czas na przygotowania do zimy

 • Dział: Relacje

dozynki260818 157 2Dożynki w Jaworznie są zawsze pełne radości, wesołości i świetnych nastrojów w obliczu zakończonego kolejnego roku pracy i nadchodzącej jesieni, zimy i kolejnego cyklu biologicznego życia naszego i całej przyrody. Wszyscy związani z rolnictwem, choć oczywiście nie jest ich wielu w naszym mieście, tych który utrzymują się z upraw i hodowli, zbierają się najpierw na uroczystej mszy świętej, a później na rynku, aby zaprezentować okazy zebrane na swoich użytkach, pochwalić się wypieczonym ze świeżej mąki chlebem i odebrać gratulacje od władz miasta, które w wypadku Jaworzna niezwykle intensywnie wspierają grupę gospodarzy, doceniając poświęcenie dla tego niełatwego zawodu, jakim jest bycie rolnikiem.

Czytaj dalej...

Aktywne Dzielnice ponownie na Podłężu

 • Dział: Relacje

dzieclnice250818 70Aktywnie Dzielnice pod koniec wakacji w dalszym ciągu oferują lekkie, ciekawe i prawdziwie rodzinne zabawy, które sprawiają, ze rodziny chętnie w nich biorą udział.
Czasem pogoda powoduje, że mieszkańcy nie dowierzają, że impreza się odbędzie i z ostrożności podchodzą do tematu z rezerwą. Ale tak jak na przykład było dzisiaj, w sobotę 25 sierpnia, w kilkanaście minut od rozpoczęcia zabawy, głośna muzyka dotarła do mieszkańców Podłęża, którzy przyszli i wzięli udział w pikniku.
Konkursy, zabawy zarówno umysłowe, jak i potyczki fizyczne wymagające nieco wysiłku, podobają się i będą kontynuowane w następnych zaplanowanych terminach.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us