Menu

Artykuły filtrowane wg daty: grudnia 2019 - Mojejaworzno.pl

Karczma Piwna Solidarności w ZG Sobieski

  • Dział: Relacje

 


barborka2019 232
barborka2019 12Doroczna Karczma Piwna NSZZ Solidarność w ZG Sobieski trwała aż cztery godziny. to szczególny czas dla górników, którzy wspominają "stare dobre czasy",

Czczą ciszą kolegów, którzy odeszli na wieczną szychtę, ale przede wszystkim bawią się, śpiewają, bratają ze sobą i nabierają ochoty do pracy na kolejne dni i miesiące.

W sobotnie karczmie, w dniu 7 grudnia uczestniczyli związkowcy z Solidarności a honorowym, corocznym gościem był Pan Piotr Duda przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność.


barborka2019 41W ławach biesiadników zasiadł zaproszony wicemarszałek Województwa Śląskiego, Pan Dariusz Starzycki, władze miasta, radni, dyrektorzy i prezesi spółek węglowych, a najwięcej oczywiście było szeregowych górników.

W centrum sali zasiadło "Wysokie a w sprawach piwnych nigdy nieomylne prezydium", a całość wieczoru prowadził kabaret "Jestem", który zaprezentował program kabaretowy oraz zachęcał do śpiewania niezliczonej ilości piosenek kojarzonych z górnictwem i popularnych przebojów.

Odbyły się tradycyjne konkursy sprawnościowe i oczywiście w piciu piwa na czas oraz chrzest i pasowanie na górnika połączone ze skokiem przez skórę.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wieczoru w Karczmie Piwnej w NASZEJ GALERII

barborka2019 275

Czytaj dalej...

Czy wstydzimy się świąt, Świętego Mikołaja, Gwiazdki i własnej tradycji?

  • Dział: Breaking news
krakow11218 1 3Tradycja obdarowywania dzieci prezentami nie wzięła się od coca coli ani od miasteczka nad jeziorem Mikołajskim, ale od Świętego Mikołaja, biskupa Miry, który cały swój majątek rozdał biednym. Święty Mikołaj chodził odziany w szaty biskupie, a nie w amerykański wymysł - czerwono biały łachman z ozdobami z waty.

Warto o tym pamiętać, kiedy myślimy o wychowaniu dzieci w naszej, polskiej tradycji, z poszanowaniem naszej historii i rodowodu. Niestety, nawet ci, którzy powinni być wzorem, świecić przykładem. zapominają często o tych faktach.

W przedświąteczny czas, odrywając się na chwilę od innych tematów przypominamy artykuł o Świętym Mikołaju i kontrowersjach, jakie budzi zlaicyzowana nazwa jego dnia - "mikołajki" oraz o lekceważeniu naszej tradycji na rzecz komercji.

Czytaj dalej...

Kolędowanie we wspólnym gronie

  • Dział: Zapowiedzikoledygospshant
Wprawdzie czas kolędowania jeszcze się nie zaczął, ale nie przeszkadza to wybiec trochę w przyszłość i zaprosić jaworznian na koncert połączony ze wspólnym przeżywaniem pieśni, kolęd, pastorałek i ballad kolędowych, które zaplanowano na Święto Trzech Króli, czyli 6 stycznia na godzinę 17.00 w Klubie Relax w Niedzieliskach. Szczegóły na plakacie.

Wystąpią: Chór Gospel Wings Jaworzno oraz grupa Shanta Rei.

Zapraszamy - będzie bardzo świątecznie i rodzinnie.


 

 

koledygospshant 960

Czytaj dalej...

Manhattan Podłęże zaprasza na spotkanie ze świętym Mikołajem.

  • Dział: Zapowiedzi
Zapraszamy na sobotnie przedpołudnie ze świętym mikołajem i towarzyszące temu wydarzeniu atrakcje
mikolajpodleze19

 

 

 

 

 

 

mikolajpodleze2019

 

Czytaj dalej...

Barbórka w Jaworznie - Górnicy obchodzili swoje święto.

  • Dział: Relacje
barborka2019 64
barborka2019 984 Grudnia w Jaworznie, jak co roku odbyła się tradycyjna uroczystość barbórkowa. Cechownia ZG Sobieski wypełniła się górnikami i dostojnymi gośćmi, a jedyna zakładowa orkiestra, która pozostała w Jaworznie, zakładu Tauron Wydobycie S.A, zagrała na powitanie znane standardy przypominane z tej okazji.

Jedną część uroczystości wypełniły przemówienia gości, drugą dekoracja zasłużonych górników i zasłużonych dla górnictwa, a w trzeciej części wyróżnieni górnicy otrzymali szable, jako symbol przynależności do górniczej braci.


barborka2019 106Wśród Gości znaleźli się: Biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak, Wicemarszałek woj. Śląskiego Pan Dariusz Starzycki, Wojewoda małopolski Pan Piotr Ćwik, Minister w Kancelarii Prezydenta RP Anna Surówka Pasek, władze Jaworzna w osobach Pani Moniki Bryl, Pana Tadeusza Kaczmarka, i Pana Łukasza Kolarczyka, Wiceprzewodnicząca sejmiku woj. Małopolskiego Pani Iwona Gibas, wiceminister w ministerstwie aktywów państwowych Pan Adam Gawęda, europoseł Pani Beata Szydło, posłowie na Sejm RP Pani Ewa Malik i Pan Krzysztof Kozik, Prezes Tauron Polska energia Pan Filip Grzegorczyk Prezes Tauron Wydobycie Tomasz Cudny, wielu prezydentów i burmistrzów okolicznych miast, oraz cała rzesza górników.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z jaworznickiej Barbórki.

Czytaj dalej...

Uruchomiona technologia da lepszą jakość węgla

  • Dział: Breaking news 2taursobieski2
W TAURON Wydobycie uruchomiono nowoczesny kompleks technologiczny umożliwiający produkcję najlepszych jakościowo paliw węglowych m.in. do produkcji ekologicznych produktów grzewczych.

Dzięki oddanej inwestycji Spółka zwiększy wydajność Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie i tym samym produkcję sortymentów średnich Groszek, i  Jaret®, czyli gatunków najchętniej kupowanych przez indywidualnych odbiorców do ogrzewania domów. Lepsze będą także parametry jakościowe produktów w dostosowaniu do obiektywnych warunków funkcjonowania na rynku z zachowaniem obecnych norm jakościowych obowiązujących w Polsce.

taursobieski1Szacowana wielkość produkcji sortymentów średnich wynosi obecnie 95 tys. ton,  a w kolejnych latach będzie wzrastać, do osiągniecia w 2022 roku wydajności na poziomie 190 tys. ton. Warta 20 mln zł modernizacja rozpoczęła się trzy lata temu.

- Coraz większa grupa odbiorców indywidualnych dostosowuje swoje domowe kotły do spalania ekogroszków. Wpisując się więc w te trendy rynkowe uruchomiliśmy technologię, która poprawi jakość produkowanych paliw węglowych – mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu TAURON Wydobycie. – To jedna z tych inwestycji, które podnoszą wydajność i efektywność zakładu górniczego, a przy tym sprawią że nasze produkty są bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego - podkreśla prezes Cudny.  

Wzbogacanie jest jedną z operacji technologicznych Zakładu Przeróbczego, dzięki której z urobku uzyskuje się określone sortymenty węgla o żądanej jakości, bądź sortymenty posiadające określone własności techniczne i technologiczne związane z jego dalszym wykorzystaniem.

W celu poprawy procesu wzbogacania węgla oraz optymalizacji kosztów przeróbki węgla niezbędna jest zmiana procesu technologicznego z procesu dwuproduktowego wzbogacania na wzbogacanie trójproduktowe przy równoczesnym poprawieniu skuteczności procesu rozdziału.

Zobacz video z ZG Sobieski:

Zadania, które weszły w skład projektu koncentrowały się w głównej mierze na modernizacji maszyn i urządzeń służących do przygotowania węgla surowego oraz jego wzbogacania, jak również urządzeń odpowiadających za odwodnienie wyprodukowanego koncentratu.               

Inwestycja pozwoli na wydzielenie ziaren przerostu w procesie wzbogacania w węźle osadzarkowym, a następnie ich skierowanie do powtórnego wzbogacenia w trzecim stopniu poprzez układy kruszarek, przesiewaczy i taśmociągów co skutkuje odzyskiem czystej substancji węglowej z przerostów węglowo-kamiennych. W efekcie uzyskujemy dobrej jakości wsad do produkcji i sprzedaży kruszyw stosowanych głównie w budownictwie drogowym.

Jednym z zadań projektu była modernizacja węzła technologicznego produkcji Sortymentu Jaret®, który jest jednym z ważniejszych produktów produkowanych w ZG Sobieski.

Trzy nowe ściany wydobywcze

W każdym z trzech zakładów górniczych TAURON Wydobycie uruchomiono w listopadzie nową ścianę wydobywczą. Ich zdolność produkcyjna to około 10-13 tys. ton węgla kamiennego na dobę. Uruchomienie ścian pozwoli kopalniom Grupy na zwiększenie produkcji węgla handlowego.

Zaawansowane inwestycje

Wartość całego realizowanego programu inwestycyjnego w TAURON Wydobycie na lata 2016-2020 wynosi 1,3 mld zł. Tylko w tym roku nakłady na inwestycje w tym segmencie wyniosą ponad 300 mln zł.

Największe realizowane zadanie to budowa Szybu Grzegorz w Zakładzie Górniczym Sobieski, którego docelowa głębokość wyniesie 870 metrów. Realizacja inwestycji pozwoli na udostępnienie nowych pokładów węgla. Inwestycja osiągnie pełną funkcjonalność w 2023 r.

Dodatkowo w zakładzie Janina pogłębiony został szyb Janina VI i budowany jest poziom 800 m. Kluczowy etap prac przy budowie powierzchniowej infrastruktury szybu Janina VI  w Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu został już ukończony. W tej jednej ze strategicznych inwestycji TAURON Wydobycie, wykonano najwyżej położony poziom technologiczny wieży szybowej. Realizowana inwestycja udostępni nowe zasoby wysokiej jakości węgla energetycznego.

W Zakładzie Górniczym Brzeszcze zrewitalizowano już ponad 2 000 metrów wyrobisk wentylacyjnych i wydrążono blisko 2 500 metrów wyrobisk inwestycyjnych, a także zmodernizowano stację odmetanowania i zakład przeróbki węgla. 

***
TAURON Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa TAURON jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem i jednym z największych sprzedawców i wytwórców energii elektrycznej. W skład Grupy TAURON wchodzą m.in. TAURON Wytwarzanie, TAURON Dystrybucja, TAURON Sprzedaż, TAURON Obsługa Klienta, TAURON Wydobycie, TAURON Ekoenergia oraz TAURON Ciepło. Od 2010 roku akcje TAURON Polska Energia SA notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie m.in. w indeksach WIG20 i WIG30. Spółka wchodzi w skład indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie RESPECT Index.

TAURON Wydobycie S.A. to jeden z kluczowych producentów węgla energetycznego w Polsce.  W Grupie TAURON zajmuje się wydobyciem, wzbogacaniem i sprzedażą węgla kamiennego w trzech Zakładach Górniczych: Sobieski, Janina oraz Brzeszcze. W każdej z kopalń spółka realizuje program inwestycyjny prowadzący do sukcesywnej poprawy efektywności i wydajności. Spółka posiada ok. 40 proc. zasobów bilansowych węgli energetycznych złóż zagospodarowanych w kraju oraz 10 proc. udział w krajowym rynku sprzedaży węgla. Zapewnia bezpieczne dostawy paliwa dla elektrowni i elektrociepłowni Grupy TAURON, a klientom indywidulanym oferuje wysokiej jakości paliwa węglowe do ogrzewania, w tym ekogroszki.

Czytaj dalej...

ŚWIĘTY MIKOŁAJ W GALERII GALENA

  • Dział: Zapowiedzi
Galena plakat B1 mikołaj2019 1 1200

6 i 7 grudnia zapraszamy wszystkie dzieci te małe i duże na spotkanie ze Świętym Mikołajem, który wraz z pomocnikami nie tylko wręczy prezenty, ale również zrobi sobie wyjątkowe zdjęcie w bajkowej scenerii. Mikołaj przybędzie do Galerii Galena o godzinie 12.00 i zostanie z nami do wieczora, do godz. 19.00. Będzie go można spotkać przy choince znajdującej się przy wejściu głównym do Galerii Galena.

7 grudnia wraz z Mikołajem odwiedzą nas także psotne elfy, które dostarczą dzieciom dużo świetnej zabawy! W Wiosce Świętego Mikołaja czeka wiele atrakcji: będą zabawy taneczno-kuglarskie, mini spektakl z udziałem wszystkich dzieci, fabryka ozdób świątecznych takich jak dekoracje na choinkę, czy dekoracje świątecznych pierników. Zapraszamy do wspólnej zabawy! Udział w zajęciach jest bezpłatny i bez zapisów, a liczba miejsc ograniczona.

 

 

Galena plakat B1 mikołaj2019

Czytaj dalej...

Mańka z Czerniakowskiej - po spektaklu w Teatrze Sztuk

  • Dział: Relacjemanka11219 23
manka11219 83Po raz drugi na jaworznickiej scenie została wystawiona sztuka w reżyserii Danuty Noszczyńskiej na motywach komedii Stefana Wiecheckiego"Wiecha".

Danuta Noszczyńska to wybitna osobowość świata kultury, pisarka, reżyserka, scenarzystka, autorka siedemnastu powieści, którymi zaczytują się nie tylko kobiety. To również laureatka ogólnopolskich plebiscytów czytelniczych, mająca znaczące osiągnięcia również właśnie w realizacjach teatralnych.

manka11219 114Mimo, że swoje pasje teatralne realizuje najogólniej rzecz biorąc prywatnie, to sprzyja jej cała rzesza osób zarażonych miłością do teatru, przyjaciół, którzy w ramach Stowarzyszenia Sympatyków Amatorskiego Ruchu Teatralnego Art Amarant, spotykają się na próbach i doskonalą swój warsztat, szlifują dialogi oraz dopracowują muzykę.

manka11219 140O premierze, która odbyła się 12 maja tego roku, pisaliśmy, toteż odsyłając do artykułu zapraszamy do obejrzenia zdjęć z przedstawienia zrealizowanego w dniu 1 grudnia - Mańka z Czerniakowskiej. Bardzo smutna komedia - Po premierze.

Jako że wystąpiły zmiany w obsadzie i wśród muzyków, wymieniamy ich teraz - Katarzyna Paryż, Michał Wiewióra, Sargis Davtyan, Ludwika Smalcerz, Danuta Noszczyńska, Kazimierz Głowacz, Przemysław Kujawski, Sabina Jamrozik, Bronek Gregorczyk. Zagrali i zaśpiewali, tworząc Kapelę spod Aniołka: Marta Krupa - śpiew, Kasia Biłko - skrzypce, Piotr Nowatkowski - instr Klwiszowe, Aleksander Tura - banjo, gitara.

UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do domowego użytku. Ściąganie i publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Readakcja wyraża zgodę na  udostępnianie i zamieszczanie linku do artykułu.

Czytaj dalej...

John Porter w Jaworznie - solo - niezwykły koncert

  • Dział: Relacje

 

 

john porter301119 14 2
john porter301119 24Dla pewnych osób, dla pewnych środowisk, zwłaszcza dla tych, które wychowywały się i poznawały życie u progu lat 80 John Porter był i pozostaje ikoną tamtych czasów.

Kiedy ukazała się płyta Helicopters, młodzi ludzie byli w niekłamanym szoku pod wpływem kilku rzeczy. Że to płyta polska, że to płyta śpiewana po angielsku, że śpiewa ja człowiek, który wybrał Polskę, zamiast Wysp, co wtedy było nie do pomyślenia! To przecież my chcieliśmy wyjeżdżać, osiedlać się, pracować na zachodzie.
Surowe, zupełnie nowatorskie brzmienie, polscy muzycy... to było coś niewyobrażalnego. Czarne krążki były słuchane do zdarcia ostatniego rowka, do bólu.


john porter301119 32Czas mijał szybko i ukazywały się kolejne płyty. China Disco, Mobilizations, One Love, I'ts a Kid's Life, Magic Moments, Wings Inside, a w międzyczasie wspólne z Maciejem Zembatym interpretacje piosenek Leonarda Cohena, z których "Wspomnienia" pomimo upływu czasu czarują wrecż niebiańskimi wokalizami Johna.

Potem czasy się zmieniły, John Porter poszukiwał różnych form wyrazu, i to już nie było tak dla Jego wielbicieli ważne, ale kiedy tylko pojawia się w repertuarze z "tamtych lat" stawiają się obowiązkowo na widowni i przeżywają solowe poczynania artysty.
Po kilkudziesięciu latach John Porter zagościł snów solo, znów ze swoimi gitarami i niezmienionym głosem, z niemieniona cudną łamaną polszczyzną mimo tego, że przecież czas nie stoi w miejscu.

Ten sam uśmiech, ten sam żart, ujmujący, celny, nieco frywolny.
john porter301119 28Zaśpiewał i Life, i Fixin, i Crazy, Crazy, Crazy, i I'm just a Singer... i jeszcze parę starych i nowych utworów, w których wciąż słychać tamtego Johna Portera, do którego przyzwyczaił nas i oby w dalszym ciągu przez długie lata śpiewał bo są takie piosenki, są tacy artyści, którzy wręcz trzymają przy życiu takie skromne pokolenie lat 60, 70. Dziękujemy John, że jesteś.

P.S.

John otrzymał od artysty Jacka Gąsiora potrójny portret. Ten gest jest kierowany już tradycyjnie w stronę artystów występujących w Jaworznie. Bardzo miły i niecodzienny gest, dzięki któremu zapewne bytność w naszym mieście będzie przez nich z pewnością niezwykle wspominana.


UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do domowego użytku. Ściąganie i publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Readakcja wyraża zgodę na  udostępnianie i zamieszczanie linku do artykułu.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us