Menu

Artykuły filtrowane wg daty: grudnia 2019 - Mojejaworzno.pl

Warszawska Orkiestra Sentymentalna - Kolędy i przedwojenne szlagiery dla Betlejem

 • Dział: Relacje
warszorkbetlej 100
warszorkbetlej 59Urocza muzyka, urocza atmosfera, urocze kolędy zaśpiewane przez uroczą wokalistkę - czegóż więcej potrzeba w czasie Bożego Narodzenia nam, zwykłym śmiertelnikom, którzy wierzą że 2019 lat temu na świat przyszedł Chrystus mający nas nauczyć życia?

Zasługa to oczywiście Księdza Mirka Toszy - szefa Wspólnoty Betlejem, który swoimi, sobie tylko znanymi sposobami, w tak gorącym czasie dla artystów, zdołał ich sprowadzić do Jaworzna i sprawić nam wielką frajdę. Bo co tu dużo mówić, kolęd śpiewanych tak, jak odwieczny kanon nakazuje mamy wiele, wiele. Ale wykonanych w taki sposób jak czyni to Warszawska Orkiestra Sentymentalna nie znajdzie na całym świecie.

warszorkbetlej 65Pomijając ważny dla jaworznian fakt, że w zespole gra Jakub Fedak, który jest jaworznianinem, poza tym uczniem wielkiego guru wibrafonu, Bernarda Maselego, który Jaworzno kocha i Jego kochają jaworznianie, to cała otoczka wymienionej orkiestry jest jak bajka, której słucha się z niedowierzaniem.

Niespodziewany skład instrumentalny w postaci trąbki, klarnetu, akordeonu, wibrafonu, mandoliny, gitary, tary, barabanu i kontrabasu zwiastuje coś niezwykłego, co przekształca się błyskawicznie we wspaniały koncert, który, chciałoby się, aby się nie kończył.

Szczerze nieśmiały, wręcz niewinny, acz doskonale opanowany głos Gabrieli Mościckiej, czarującej dodatkowo uśmiechem, sprawia jakoby słyszało się aniołka kolędującego przy żłóbku - to liderka grupy, pozostali nie umniejszając ich zasług w oprawę koncertu, grają, jak im zaśpiewa.

warszorkbetlej 96
Oczywiście, że w sieci można znaleźć utwory, w tym kolędy wykonane przez zespół, ale zobaczyć i usłyszeć je na żywo to pewna nagroda za bycie grzecznym przez cały rok.

warszorkbetlej 103Ponieważ publiczność pokochała muzyków od pierwszego dźwięku, to Ci nie pozostali tym uczuciom dłużni i na koniec zaprezentowali coś innego niż kolędy - wszak taneczny sylwester się zbliża - piosenki przedwojennej Warszawy, na które Orkiestra Sentymentalna ma swoje przepisy swoje aranżacje, równie mocna docierające do serca, jak docierały one kiedyś, kiedy Polska była Paryżem Wschodniej Europy i u nas na ulicach czy w lokalach albo teatrach królował foxtrot, tango czy inne piękne pieśni Andrzeja Własta, Władysława Szpilmana, Stanisława Grzesiuka, czy Adama Astona.
koledygospshant 960

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Koncertu Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej
UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do domowego użytku. Ściąganie i publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Readakcja wyraża zgodę na  udostępnianie i zamieszczanie linku do artykułu.


 

Czytaj dalej...

51. Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych „Żywieckie Gody” 2020

 • Dział: Archiwum
kolednicy
Karnawał, przebierańcy, wrzawa, śmiech i zabawa. Oto najkrótsza charakterystyka „Żywieckich Godów” – przeglądu kolędniczego, który potrwa od 11 do 26 stycznia 2020. Korowody i konkursowe prezentacje odbędą się Żywcu i Milówce, a finał w Bielsku-Białej. Swój udział zapowiedziało niemal 50 grup i wykonawców.
Fot: Wikipedia

W pierwszy festiwalowy weekend (11–12 stycznia) w atmosferę Godnich Świąt wprowadzi nas ponad 30 wykonawców, grup kolędniczych i obrzędowych, którzy zjadą z różnych stron Beskidów. W Klubie Papiernik w Żywcu zaprezentują się kolędnicy z szopką, gwiazdą, soplem, turoniem, kozą, owsem, rajem, Dorotą, Trzo Króle, herody, szlachcice, winszownicy, połaźnicy. Są wśród nich kolędnicy z dziada pradziada – bo w wielu domach przekaz międzypokoleniowy jest nadal silny. Inni to pasjonaci rekonstruujący tradycje, które już odeszły. Będą winszować „Na scynście, na zdrowie, na tyn Nowy Rok!”, śpiewać kolędy życzące, pastorałki, kantyczki, odgrywać scenki i wyprawiać różne figle. Pokażą, że w każdej beskidzkiej miejscowości Boże Dziecię nieco inaczej na świat przychodzi.

kolednicy 2Kolejne dwie styczniowe soboty to wesołe korowody i okazja do zabawy. Ulicami Milówki i Żywca przejdą tłumy przebierańców – dziadów noworocznych i jukacy – a wśród nich postacie Niedźwiedzi, Koni, Kominiarzy, Diabłów, Maciduli i inni. To pokazy noworocznych tradycji górali żywieckich, m.in. z Węgierskiej Górki, Suchego, Zwardonia, Ciśca, Milówki, Kamesznicy, Cięciny, Żabnicy, Żywca-Zabłocia, Nieledwi. Zamiast fajerwerków będą więc tradycyjne pokazy trzaskania z bata. Zagrają góralskie kapele złożone z heligonek i wakatu. Będą też bębny, dzwonki, gwizdki, bo huk, hałas ma zgodnie z tradycją odstraszyć wszelkie zło, aby przyszły rok był jak najlepszy. Milówiecki dzień plenerowy zaplanowano na 18 stycznia, a żywiecki na 25 stycznia. Swój udział zapowiedziało kilkanaście grup obrzędowych.

By Fiberek - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8969110

W Milówce (18 stycznia) wszystko rozpocznie się na Rynku już o godz. 8.30 od powitania grup dziadowskich i konkursu trzaskania z bata. O godz. 10.30 barwny korowód przejdzie pod Starą Chałupę, aby tam wziąć udział w prezentacjach konkursowych, ocenianych przez jury złożone z etnografów i folklorystów (od 11.00).
Natomiast w Żywcu (25 stycznia) korowód ruszy spod Karczmy Żywieckiej o godz. 11.00 i przejdzie na Rynek. Tam zobaczyć będzie można niekonkursowe prezentacje zespołów oraz drugi konkurs trzaskania z bata.
Dla przyjezdnych niecodzienne, dziwaczne wręcz stroje, pełne ekspresji maski, a także psoty dziadów i jukacy mogą być zaskakujące. Przebierańcy wydają się zupełnie niedzisiejsi, archaiczni, niemal pierwotni. Ich obrzędy, wywodzące się z czasów przedchrześcijańskich, mają zapewnić dostatek, urodzaj, powodzenie. Dla mieszkańców Żywiecczyzny są symbolem ich tożsamości, sygnalizują początek nowego roku. To zabytkowa i jednocześnie żywa forma folkloru, o czym świadczy wpis tych zwyczajów na „Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego”.

Imprezom towarzyszącym „Żywieckim Godom” przyświeca idea kultywowania tradycji związanych z okresem zimowym. Od 23 do 26 stycznia w Milówce każdego wieczoru jest coś ciekawego w programie. W Starej Chałupie odbędą się pokaz skubania pierza i łuskania fasoli, któremu towarzyszą występy kolędników (23 stycznia, czwartek), oraz wieczór wspomnień o życiu i twórczości Józefa Szczotki (24 stycznia, piątek). Ciekawym punktem programu jest „Potańcówka dziadowska” (Dom Strażaka, 25 stycznia, sobota, wstęp 20 zł), podczas której do tańca przygrywają góralskie kapele. W ramach „Gościny” można będzie skosztować takich przysmaków jak kubuś, galas, czy prażuchy (Dom Strażaka, 26 stycznia, niedziela, wstęp 20 zł). Gminny Ośrodek Kultury w Milówce zaprasza też na warsztaty rękodzieła – ceramiki i zdobnictwa bibułkowego.
Z kolei w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu podczas Przeglądu Kolęd i Pastorałek „Pastorałka Żywiecka” (7, 8, 11 stycznia) będzie można posłuchać zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych aranżacji. Jak co roku planowany jest również „Beskidzki Karnawał”, organizowany przez Starostwo Powiatowe w Żywcu (26 stycznia, niedziela). W ramach imprezy przewidziano kiermasz twórczości ludowej oraz degustacje potraw regionalnych przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, prezentacje gmin powiatu żywieckiego, a na zakończenie koncert zespołu Chwila. Ich muzyka to połączenie wielu gatunków muzycznych na bazie utworów kolędowych i pastorałek beskidzkich. Natomiast 31 stycznia (piątek) zaplanowano Przegląd Widowisk Jasełkowych Placówek Opiekuńczo-Leczniczych i Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Koncert laureatów „Żywieckich Godów” odbędzie się w tym roku Bielsku-Białej, w Kubiszówce 26 stycznia.

W roku 2020 podczas „Godów” prezentowane będzie również nowe wydawnictwo. W grudniu 2019 roku z okazji ubiegłorocznego 50-lecia Przeglądu Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej wydał książkę pt. „Czas wielkiej radości. Żywieckie Gody”, w której swoimi refleksjami podzielili się m.in. wieloletni uczestnicy imprezy. Osobny rozdział poświęcono także jej historii.

Organizatorami Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych „Żywieckie Gody” są Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Milówce. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Żywieccy górale zapraszają na swój karnawał.

Czytaj dalej...

Wózki czołowe - cena i rodzaje urządzeń

 • Dział: Breaking news 2

wozki czolowe galeria 3Wielu przedsiębiorców przed zakupem urządzeń do swojego magazynu zastanawia się, w jaki sposób wybrać najlepszy wózek widłowy.

W wielu przypadkach decydujące znaczenie ma oczywiście cena. Jednak warto zadać sobie pytanie - jak koszty związane z zakupem wózków czołowych mają się do ich jakości oraz czy bardziej opłacalny jest zakup nowych, czy używanych urządzeń?Pytania o cenę wózków widłowych, w kontekście ich zakupu, padają często. Jednak odpowiedź nie może być jednoznaczna. Na wysokość kosztów wpływa bowiem wiele czynników, takich jak:

 • rodzaj urządzenia;
 • producent,
 • źródło zakupu urządzenia;
 • stan techniczny pojazdu;
 • dodatkowe wyposażenie.

Ostateczna cena wózka czołowego może także różnić się w przypadku zakupu sprzętu na raty lub za gotówkę. Równie istotne są dodatkowe usługi wliczone w cenę zakupu czy choćby okres trwania gwarancji na sprzęt.

Wózek widłowy – cena a jakość

Kolosalny wpływ na cenę wózków widłowych ma ich stan techniczny – używane wózki są nawet o 30-50% tańsze niż nowe modele. W procesie zakupu, istotny jest również kraj produkcji urządzenia – jeśli wózek został wyprodukowany w Chinach, najprawdopodobniej jego cena będzie znacznie niższa, niż gdyby pochodził on od europejskich producentów. Jednak niestety, w tym przypadku niższa cena oznacza często również gorszą jakość wykonania oraz jest źródłem dodatkowych problemów. Najczęstsze z nich, to m.in..:

 • utrudniony dostęp do części zamiennych;
 • długi czas oczekiwania na sprzęt;
 • gorsza jakość wykonania urządzeń (zastosowanie słabszych, mniej odpornych na zużycie materiałów);
 • brak kompatybilności z osprzętem od innych producentów;
 • trudności z naprawą wózków (inne technologie niż te stosowane w urządzeniach od europejskich producentów znacznie utrudniają przeprowadzenie koniecznych napraw).

Ponadto, największy problem może stanowić fakt, iż wózki sprowadzane z Chin nie zawsze posiadają niezbędne certyfikaty i nie są przystosowane do norm Unii Europejskiej, czyli de facto - w wielu przypadkach po prostu nie można ich wykorzystywać w przedsiębiorstwach lub firmach, gdyż nie zostaną zatwierdzone w procesie rejestracji wózków widłowych.
Zamawiając wózek widłowy, lepiej robić to u sprawdzonych dealerów znanych europejskich marek, tak aby mieć pewność, iż sprzęt spełnia wszystkie wymagania i jest przystosowany do pracy. Chodzi tu przede wszystkim o to, aby wszystkie urządzenia pracujące w zakładzie pracy były bezpieczne i nie stanowiły zagrożenia dla pracowników.

Cenę wózków widłowych podnoszą też dodatkowe funkcje, typ masztu, udźwig oraz inne dodatkowe funkcje i umiejętności. Im nowsze technologie i bardziej wygodne oraz funkcjonalne wnętrze pojazdu, tym wyższa jego cena. Różnica w cenie może być wywołana nawet różnym rodzajem napędu wózków czołowych.

Wózek czołowy – cena

Decyzja o kupnie nowego lub używanego wózka widłowego powinna zależeć przede wszystkim od rodzaju prowadzonej działalności i szacowanej intensywności pracy, do której pojazd będzie wykorzystywany. W przypadku, gdy branża, którą zajmuje się przedsiębiorca jest nierozerwalnie związana z prowadzeniem magazynu, zakup wózków widłowych okazuje się niezbędny. Są one przydatne również do sporadycznych prac na hali czy w większym sklepie. Wówczas z góry wiadomo, że pojazd nie będzie potrzebny codziennie.

Nowoczesne wózki czołowe są doskonałym rozwiązaniem dla każdej firmy, jednak nie należą one do najtańszych. Przedsiębiorca może wybierać pojazdy z aktualnej oferty i dostosować do nich pożądane rozwiązania technologiczne. Koszt zakupu czołowego wózka o napędzie spalinowym to od ok. 65 tysięcy złotych, natomiast ceny wózków elektrycznych zaczynają się od 75 tysięcy złotych.
Wózki czołowe spalinowe, takie jak tu, sprawdzają się podczas wykonywania prac na zewnątrz pomieszczeń. Mają duży udźwig i są bardzo wydajne. Mogą pracować nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych (deszcz, śnieg), a ich jedynym minusem jest emisja spalin (z którą jednak projektanci i twórcy wózków czołowych starają sobie radzić poprzez zastosowanie różnego rodzaju filtrów).
Wózki czołowe elektryczne, tego typu jak tutaj, charakteryzują się wyjątkowo ergonomiczną pracą. Można je wykorzystywać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Sprawdzają się w unoszeniu i transportowaniu ładunków do celu. Ich cicha praca zapewnia duży komfort użytkowania i nie jest męcząca.

Z roku na rok produkowane są coraz bardziej zaawansowane urządzenia. Producenci starają się tworzyć pojazdy energooszczędne i przyjazne dla środowiska, a przy tym możliwie najbezpieczniejsze dla pracowników.

Używane wózki widłowe bywają kilkukrotnie tańsze, jednak przedsiębiorca powinien pamiętać, że mogą one mieć na swoim koncie wieloletnie użytkowanie. Ich awaryjność jest na pewno większa niż nowych urządzeń, dlatego podczas wyboru, warto sprawdzić kilka elementów.

Używane wózki czołowe

Przed zakupem używanych wózków czołowych warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, które pomogą dobrać właściwy sprzęt, dobrej jakości. Przede wszystkim sprawdź:

 • ilość przepracowanych motogodzin;
 • rok produkcji urządzenia;
 • stan techniczny pojazdu;
 • dokumenty urządzenia (w tym adnotacje o przeprowadzonych naprawach oraz wymianie elementów);
 • ewentualne zewnętrzne ślady świadczące o niewłaściwym użytkowaniu wózka lub braku dbałości o jego poprawny stan techniczny i wizualny.

Jeśli nie jesteś pewien lub nie umiesz samodzielnie prawidłowo określić stanu technicznego wózka czołowego, na spotkanie w celu oglądania urządzenia zabierz ze sobą konserwatora lub doświadczonego operatora, który pomoże Ci i będzie potrafił ocenić, czy pojazd jest sprawny.
Warto również upewnić się, że używany sprzęt pochodzi z bezpiecznego, zaufanego źródła i jest oryginalny, np. jak tu.

Podsumowanie

Na cenę wózka widłowego wpływa wiele czynników. Sam wybór urządzenia również nie jest prosty, dlatego przed podjęciem decyzji zakupowej warto zorientować się w rynku i dostępnych rodzajów pojazdów.

Przedsiębiorca powinien ustalić, jakie urządzenia przydadzą się jego pracownikom, a następnie wybrać odpowiedni, dobrany do potrzeb pojazd.
Wózki czołowe można kupić w dwóch opcjach - nowe lub używane. Stan techniczny ma bardzo istotny wpływ na koszt zakupu. Cena wózków czołowych zależna jest także od rodzaju i producenta pojazdu.


Czytaj dalej...

Skuteczne metody na wybór firmy odśnieżającej dachy

 • Dział: Breaking news 2
odsniezanie dachowNigdy nie wiesz, kiedy zima Cię zaskoczy, czy będzie to jesienny październik, świąteczny grudzień czy już wiosenny marzec.

Sypnęło mocno śniegiem, a Ty zmagasz się z problemem zalegającego śniegu na dachu.

Możesz usunąć go samodzielnie, co jest jednak niebezpieczne zarówno dla Ciebie, jak też osób, które znajdują się w pobliżu budynku.

Znacznie lepszym pomysłem jest zlecenie tego zadania profesjonalistom. Jak znaleźć i wybrać najlepszą firmę odśnieżającą dachy?


Szukaj tam, gdzie firmy się reklamują

Kiedyś była to prasa i ulotki, czasami też zdarzały się plakaty. Potem pojawiły się duże billboardy, aż w końcu reklama znalazła się w Internecie i tam funkcjonuje dzisiaj bardzo dobrze, może nawet najlepiej. Wybór firmy odśnieżającej dachy rozpocznij wiec od zapoznania się z ofertami tych usługodawców, którzy reklamują się w Internecie, oznacza to, że podążają za zmianami i dostosowują się do aktualnych nawyków społeczeństwa. Zapoznaj się ze stronami firm, które oferują podobne usługi w Twojej okolicy. Wiele firm decyduje się na odśnieżanie nie tylko w obrębie jednego miasta, ale nawet województwa. To oznacza, że dojazd do klienta nie jest dla nich żadnym problemem. Strona internetowa powinna przedstawiać zakres usług firmy, a także zasięg, w jakim wykonuje swoją pracę. Ponadto powinna też przedstawiać profil firmy.

Porównaj doświadczenie i zakres usług

Wybór firmy odśnieżającej dachy nie powinien być przypadkowy, dlatego warto jest zainteresować się usługodawcami jeszcze przed rozpoczęciem zimy. Firma oferująca takie usługi powinna cechować się doświadczeniem, które nie zawsze potwierdza długi czas funkcjonowania w branży. Bardzo często firma jest młoda, jednak zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem i wiedzą. Właśnie czasem młodość, której towarzyszy nowoczesność jest największym atutem firmy. Tak jest w przypadku firmy Komplex Breuer, która pomimo swojej młodości może pochwalić się niezwykle prężnym rozwojem i wykwalifikowanym zespołem.

Interesuje Cię usługa odśnieżania dachów, ale zwróć też uwagę, jaki jest zakres usług danej firmy. Komplex Breuer specjalizuje się nie tylko w odśnieżaniu, ale też sprzątaniu placów, dezynfekcji, sprzątaniu po remontach oraz usługach ogrodniczych. Oznacza to, że oprócz odśnieżania zimą będziesz mógł skorzystać z pomocy również latem, a wiedza i umiejętności pracowników są szerokie, co pomaga im realizować bardziej wymagające zlecenia.

Nie wiesz? Zapytaj!

Jeżeli masz wątpliwości, czy wybrana przez Ciebie firma dobrze poradzi sobie z odśnieżeniem Twojego dachu, to po prostu skontaktuj się z obsługą klienta i poproś o więcej informacji na temat marki i samej usługi. Dobrym sposobem na wybór firmy odśnieżającej dachy jest też skorzystanie z opinii jej dotychczasowych klientów. Efekty pracy są najlepszą rekomendacją, a klienci najlepszą i najbardziej wiarygodną reklamą.

Zobacz więcej na: https://www.komplex-breuer.pl/odsniezanie/

 

 

 

 

odsniezanie dachow1

Czytaj dalej...

Zwierzęta nie pogardzą zielonymi warzywami - marchewką, natką, kapustą...

 • Dział: Breaking news 3
wielblady 24

Czy wszystko co nadaje się do zjedzenia zjedliście podczas świąt?
Czy może wyrzucacie do kosza jeszcze całkiem dobre warzywa?
Jeśli tak, to nie róbcie tego - zwierzęta we Betlejemskim Ogrodzie Biblijnym bardzo chętnie posilą się tym, co Wam zostało po świętach.
bob750x100

Wszelkie zielone warzywa w formie darów są przyjmowane w siedzibie wspólnoty przy ulicy Długiej 16 w Dąbrowie Narodowej.
Przy okazji można odwiedzić Ogród i porozmawiać z alpakami, wielbłądami, czy osiołkami...

O pomoc prosimy również działkowiczów, hodowców, rolników - Może i u Was się coś znajdzie?

ZAPRASZAMY!

wielblady 3

Czytaj dalej...

Styczeń w Klubie Relax

 • Dział: Archiwum

Styczeń w Klubie Relax to dawka niezapomnianych wrażeń a wszystko za sprawą wyjątkowych wydarzeń, które przygotowaliśmy dla mieszkańców naszego miasta. 

6.01.2020 - Wspólne kolędowanie z Gospel Wings & Shanta Rei.
*Bilety w cenie 15,00 zł dostępne w Klubie oraz online https://bit.ly/2PNDA6k
19.01.2020 - godz. 18.00 - Koncert BLUNT RAZOR
*Bilety w cenie 15,00 zł (przedsprzedaż) i 25,00 zł (w dniu koncertu) dostępne w Klubie oraz online https://bit.ly/2PNDA6k
22.01.2020 - godz. 16.00 - Koncert Kolęd i Pastorałek w wyk. Zespołów Śpiewaczych Miasta Jaworzna
* wstęp za zaproszeniem
23.01.2020 - godz. 19.00 - Stand-Up Modzelewski & Banaś
Bilety w cenie 25 zł (przedsprzedaż) i 35 zł (w dniu występu) dostępne w Klubie oraz online https://bit.ly/2PNDA6k
Szczegółowe informacje: www.klubrelax.jaworzno.pl
 
Zaprasza
eM Band Orkiestra Rozrywkowa Miasta Jaworzna/ Klub Relax
ul. Szczakowska 35b, tel. 32 762 91 49
Czytaj dalej...

II JFK Jaworznicki Festiwal Komedii

 • Dział: Archiwum

 

 


jfk20 1

II JFK Jaworznicki Festiwal Komedii odbędzie się w dniach 31 stycznia - 2 lutego 2020.

Dzień 1
31 stycznia 2020
ŚCIANA

Czterdziestopięcioletni Jacek, kawaler z Mokotowa, agent nieruchomości chce wypłacić pieniądze w banku. Z pozoru zwykła sytuacja, staje się bardzo niecodzienną, gdyż pracownicy banku, rozpoczynają dochodzenie, czy aby ich klient nie ma za dużo pieniędzy… Bohater dowiaduje się, że polski bank został wykupiony przez indyjską grupę kapitałową i on sam podlega już nie polskiemu, a indyjskiemu ustawodawstwu.

Traktowany jak przestępca z racji na „wysoki współczynnik awansu społecznego” uczestniczy w serii coraz bardziej surrealistycznych, momentami przezabawnych i dziwacznych sytuacji, które prowokują go do skrajnie różnych emocji, od zniecierpliwienia, przez furię, po zobojętnienie. Bawi do rozpuku śmiały, ostry jak brzytwa i surrealistyczny humor rodem z Monty Pythona.

W popisowa rolę Klienta wciela się Paweł Okraska, krakowski aktor teatralny znanym m.in. z filmu „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” Krzysztofa Zanussiego.

„Ściana” w reżyserii Artura Barcisia aktora i reżysera nagrodzonego Złotą Maską, za spektakl na deskach Teatru Żelaznego pt. „Jabłko”, łączy w sobie sztukę zaangażowaną i przewrotną komedię z przesłaniem w oparach absurdu.

Reżyseria: Artur Barciś
Autor: Sébastien Thiéry
Tłumaczenie: Bartosz Wierzbieta

Muzyka: Bartosz Ebert
Scenografia: Artur Barciś

Występują: Paweł Okraska
Bogumiła Murzyńska
Anna Wesołowska/Małgorzata Gadecka/Elżbieta Okupska
Marta Marzęcka-Wiśniewska
Piotr Wiśniewski

Premiera 1 września 2018
czas trwania: 90 min

Bilety w cenie 60 zł dostępne online: http://kbq.pl/44444
oraz od 2 stycznia w CK Teatr Sztuk

Dzień 2
1 lutego 2020
Teatr Improwizowany Hofesinka

Hofesinka to grupa zajmująca się improwizacją teatralną, o charakterze komediowym. Wszystkie występy są w 100% improwizowane. Do momentu pojawienia się na scenie nie wiadomo co aktorzy będą grać. Żaden spektakl nie jest taki sam. Wszystko wydarza się tylko raz i powstaje na oczach publiczności. Spektakl improwizowany zapewnia doskonałą rozrywkę przez swoją nieprzewidywalność. Improwizacja niesie ze sobą element zaskoczenia zarówno dla publiczności jak i samych improwizatorów. Angażuje i skupia uwagę widza, który sugestią lub słowem inspiracji ma bezpośredni wpływ na przebieg spektaklu. Świetna zabawa gwarantowana!
W Jaworznie wystąpią: Aleksandra Markowska, Joanna Pawluśkiewicz, Robert Pieńkowski, Antoni Syrek-Dąbrowski

Bilety w cenie 30 zł dostępne http://kbq.pl/43996
oraz od 2 stycznia w CK Teatr Sztuk


Dzień 3
2 lutego 2020
HIPNOTYZER - Teatr Nowy Proxima

Na scenie widzimy dwójkę aktorów, kanapę, fotel, stół z krzesłami oraz choinkę. W domową przestrzeń około świąteczną wkraczamy wraz z utarczką słowną bohaterów. Oto Boria, głowa rodziny, która nie stroni od alkoholu, ukrył gdzieś w swoim pijackim transie ostatnią wypłatę i za nic w świecie nie może sobie przypomnieć co z nią zrobił. Pomysłowa małżonka Nadia postanawia wezwać więc hipnotyzera, który wydusi z krnąbrnego małżonka miejsce ulokowania pieniędzy. W taki sposób uporządkowany chaos tego domu ulega totalnemu przekształceniu, któremu blisko do katastrofy. Farsa z minuty na minutę nakręca się coraz bardziej i niewiele brakuje jej do przerodzenia się w tragedię, tym bardziej, że hipnozie poddaje się także Nadia... Dokąd zaprowadzi bohaterów to powolne odkrywanie sekretów?
Występują: Tomasz Schimscheiner, Piotr Sieklucki, Martyna Krzysztofik

Bilety w cenie 60 zł dostępne http://kbq.pl/43995
oraz od 2 stycznia w CK Teatr Sztuk

UWAGA UWAGA:
Karnety na trzy powyższe przedstawienia w cenie 139 zł do nabycia: http://kbq.pl/43998
Ilość ograniczona!


IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

Wystawa rysunków Pawła Jarońskiego.
Wernisaż z udziałem autora odbędzie się 31 stycznia o godzinie 18 w Galeria Obecna (CK TEATR SZTUK, 1 piętro). Wstęp na wystawę, która potrwa do końca lutego jest bezpłatny.

Open Mic - Stand-Up Night (tylko dla dorosłych)
godz. 21, Jazz Club Muzeum

W pierwszej edycji JFK wystąpiło mnóstwo fantastycznych komików, którzy obecnie zdobywają sceny polskich klubów. Czy i tym razem będziemy gościć następców Gizy, Paczesia czy Lotka? Młodzi adepci komedii stand-up zawalczą o nagrodę publiczności. Na scenie dziesięciu komików, 3 godziny zabawy. Prowadzenie wieczoru - Damian Kubik, znany jako Antoni Gorgoń Grucha, ale tym razem będzie prowadził imprezę jako on sam. Tanio wychodzi, mniej niż 2,50 za komika
bilety:
http://kbq.pl/43997 oraz od 10 grudnia w Jazz Club Muzeum

Jaworznicki Festiwal Komedii NA BIS!
5 lutego godz. 19 - Jazz Club Muzeum
Stand-up Bartosz Zalewski + Cezary Ponteffski :)
Bilety: http://kbq.pl/46322

jfk20 2

Czytaj dalej...

Jubileusz 80 urodzin Aloszy Awdiejewa!

 • Dział: Archiwum
alosza awdiejew
Człowiek-instytucja, człowiek-orkiestra. Człowiek kultury i nauki. Jest wyjątkowym Alosza Awdiejew artystą estradowym i jednocześnie wybitnym naukowcem - profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do tego para się aktorstwem filmowym, pisze popularne felietony, tłumaczy poezję. Rosjanin z polskim obywatelstwem, który przybył do Krakowa, po raz pierwszy w 1967 r. Mówi o sobie: jestem Polakiem z wyboru i dodaje przewrotnie, że to bardziej komfortowo niż być kimkolwiek z przymusu. Urodził się w Stawropolu (wtedy Woroszyłowsk), na północnym Kaukazie w 1940 r. Już w dzieciństwie zaczął występować publicznie śpiewając wraz z matką na amatorskich koncertach. Ukończył średnią szkołę muzyczną w Moskwie, gdzie osiadł na stałe i prowadził amatorskie chóry. Później studiował anglistykę na Uniwersytecie Moskiewskim. W tym czasie występował w kabaretach studenckich, w teatrze i uprawiał pantomimę. Na drugim roku studiów uzyskał stypendium Radia Moskiewskiego i rozpoczął studia na filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tak zaczęła się przygoda z Polską, która z czasem przemieniła się w drogę życia trwającą do dziś.
Zespół występuje w składzie:
Alosza Awdiejew- śpiew, gitara
Michał Półtorak - skrzypce
Kazimierz Adamczyk- śpiew, gitara basowa

Bilety:
Pierwsze 10 biletów w cenie 70 zł
Następne 20 biletów w cenie 80 zł
Następne 70 biletów w cenie 90 zł

 

alosza awdiejew a

Czytaj dalej...

Marcin Pater Trio - 19 stycznia

 • Dział: Archiwum
patertrio
Oscylacja między jazzowo – rockowym brzmieniem w połączeniu z wibrafonem, to mieszanka będąca wizytówką zespołu Marcin Pater Trio. Muzyka znajduje odzwierciedlenie w osobowościach każdego członka zespołu. Jest jak ogień i woda, pełna nieprzeciętnych historii. Katowicka formacja powstała z inicjatywy Marcina Patera – lidera, wibrafonisty, kompozytora. Każdy utwór jest jego osobistą konfrontacją ze światem zarówno tym wewnętrznym jak i zewnętrznym.
Debiutancki album studyjny Nothing But Trouble został wyprodukowany oraz wydany nakładem włoskiej wytwórni Emme Record Label. Jest wynikiem wygranego konkursu międzynarodowego w ramach jednego z najstarszych polskich festiwali jazzowych ‘Jazz Juniors’, w 2018 roku, odbywającego się w Krakowie. Zespół zaprosił gościnnie do współpracy jednego z najznakomitszych gitarzystów młodego pokolenia polskiej sceny jazzowej – Jakuba Mizerackiego.
Intensywny rok koncertowy wypełniony występami w prestiżowych salach koncertowych oraz na festiwalach takich jak: Nisville Jazz Festival (Serbia), Sibiu Jazz Festival (Rumunia), Jazz nad Odrą Festival (PL), Fara Music Festival (Włochy), RCK PRO Jazz Festival (PL), Polska Jazz Budapest (Węgry), a także trasa w Chinach (m.in. na Taichung Jazz Festival, Real Live Jazz Festival, OctLoft Jazz Festival), czy występ w Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach, otworzył drzwi na świat dojrzewającej muzyce zespołu, a to jeszcze nie koniec! Już w nowym roku trio wyruszy w trasy promując swój najnowszy album.
Skład zespołu: Marcin Pater – wibrafon Mateusz Szewczyk – kontrabas, gitara basowa Adam Wajdzik – perkusja
Nagrody i wyróżnienia: Grand Prix na Jazz Juniors Festival 2018 (Polska) Grand Prix na Sibiu Jazz Contest 2018 (Rumunia) oraz pierwsza nagroda za najlepszy utwór ‘Take Down’ Pierwsza nagroda podczas RCK PRO Jazz Festival w Kołobrzegu 2018 (Polska) Finaliści B-Jazz International Contest w Leuven (Belgia)
patertrio a

Czytaj dalej...

Bukartyk i Ajagore "Raport z przesłuchania"

 • Dział: Archiwumbykartykajagore
Projekt Bukartyk/AJAGORE to efekt spotkania wyjątkowych osobowości na polskiej scenie muzycznej, Piotra Bukartyka -znakomitego tekściarza, charakterystycznego wokalisty, radiowca, wnikliwego obserwatora rzeczywistości i muzyków grupy AJAGORE- instrumentalistów, nie dających się zamknąć w żadne stylistyczne ramy- od Jazzu, rhythm n blues przez amerykański folk, country i nasze tradycje ludowe.

Warto nadmienić iż muzycy AJAGORE towarzyszą na codzień w muzycznej wędrówce Grażynie Łobaszewskiej czy Jorgosowi Skoliasowi. Z kolaboracji Bukartyk/AJAGORE musiało powstać zatem coś nietuzinkowego a gdy dodamy do tego bezkompromisowy komentarz wobec otaczającej nas rzeczywistości będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem absolutnie dziś na scenie niespotykanym.

BUKARTYK/AJAGORE- Myślisz, Dumasz, Tańczysz… i jest Ci dobrze!

Ich poprzedni koncert (czerwiec 2019) w naszym klubie jest wspominany do dzisiaj. Wtedy nie wszyscy mieli szansę go zobaczyć i posłuchać (z braku wolnych miejsc), dlatego postanowiliśmy go powtórzyć.
Istnieje możliwość rezerwacji miejsc (osobiście lub drogą elektroniczną - mail, mesanger) wraz z zakupionym biletem.

 

bykartykajagore a

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us