Menu
...
reklama

Artykuły filtrowane wg daty: lutego 2019 - Mojejaworzno.pl

Wiosenny rajd 4 Pór Roku

  • Dział: Zapowiedzi

rajdwiosnaWitamy wszystkich sympatyków naszych rajdów. Już dziś chcemy Was zaprosić na Wiosenną edycję która odbędzie się 14 Kwietnia 2019r.
Linia startu będzie na Jaworznickich Plantach, A meta na Azotanii.
Jeśli chodzi trasę i jej długość podamy ją w późniejszym czasie ?
Już dziś zarezerwuj czas !!!
W imieniu organizatora serdecznie zapraszamy i mamy nadzieję że znowu zaskoczy nas frekwencja ?

Czytaj dalej...

Taka sobie historia pewnego głośnika

  • Dział: Breaking news

 

 

MczyzykiewiczJak to się czasem układa.

Niby nic, a jednak jakaś miła nutka niepodziewanie kapnie...

Sobie tak brzdąkając na gitarze, postanowiłem zaopatrzyć się w jakieś fajne combo akustyczne. Żeby nie było tak, żeby do dość prostego mojego i amatorskiego grania dochodziły jeszcze brumienia, czy chrząkania głośników, do których podpinam gitarę i mikrofon.

Chwilę trwały poszukiwania i w końcu trafiłem na coś, co z pewnością w sporym stopniu przewyższa moje potrzeby i umiejętności, niemniej, ponieważ nadarzyła sie okazja, postanowiłem nabyć drogą kupna urządzenie włoskiej firmy Acus. W zasadzie nie mające równych w swoim przeznaczeniu.
Zdjęcie By Annaczyzykiewicz - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50317240

Czytaj dalej...

Zakończenie ferii zimowych z Akademią Boksu Roberta Gortata

  • Dział: Zapowiedzi

 

 

zkonczenieferiitk

Akademia Boksu Roberta Gortata zaprasza na "Zakończenie ferii zimowych" na lodowisku.

W programie szereg atrakcji, zabaw, 
a na rozgrzanie - ognisko!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zkonczenieferiitkond

Czytaj dalej...

"Jaworzno to My" zaprasza do pomocy innym.

  • Dział: Breaking news 2

 

jawtomynabor


Los innych ludzi nie jest Ci obojętny? Lubisz pomagać?

Chciałbyś mieć wpływ na to co dzieje się w Jaworznie?
Jesteś kreatywny i masz dużo pomysłów?
Dołącz do nas! Czekamy na Ciebie!


jawtomynabor0219

Czytaj dalej...

Daria Zawiałow w Szczakowskim Domu Kultury

  • Dział: Relacje


dariazawialow 3
dariazawialow 10Ważny jest temperament, prezencja i osobowość wyróżniająca się spośród innych.

Ważny jest tez repertuar, choć w przypadku Darii Zawiałow nie jest on przykładem przebojowości w potocznym tego słowa znaczeniu.

Trudniej jest wyjść z koncertu i nucić sobie jakąś jedną melodyjną piosenkę. Pozostaje raczej ogólne wrażenie, bardzo spójnej koncepcji repertuarowej, co jednym się podoba, inni woleliby bardziej odróżniać od siebie poszczególne utwory.
Takie to różne zdania mieli przybyli na koncert Darii Zawiałow jaworznianie w liczbie oscylującej wokół setki.

dariazawialow 24Wszystko, co w dorobku artystki można było usłyszeć, i to usłyszeć dobrze, dzięki dobremu jak na tę salę nagłośnieniu. Oczekiwaną niespodzianką była najnowsza piosenka "Szarówka". mająca radiową premierę dzień wcześniej i już ponad sto tysięcy wyświetleń w najbardziej popularnym serwisie video.

Można było się pokołysać, poskakać a i dla amatorów drgań w płucach było też coś interesującego, bo dźwięki naprawdę były wyważone i mimo, że nie za głośne, to w dolnych partiach dobrze trafiające w ulubione dla bassfanów częstotliwości.

Dla naszych czytelników oczywiście nieco zdjęć charyzmatycznej wokalistki.
UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do domowego użytku. Ściąganie i publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ!


Czytaj dalej...

Gala wiedeńska solistow miedzynarodowych scen w Jaworznie

  • Dział: Relacjekoncertwiedenski160219 1
koncertwiedenski160219 616 lutego w Młodzieżowym Domu Kultury zaprezentowała się jaworznianom, przy szczelnie wypełnionej sali, wielka Gala wiedeńska z udziałem solistów europejskich oper. Taka zapowiedź zobaczyliśmy jeszcze w ubiegłym roku, co pozwoliło dobrze przygotować się na odbiór zaserwowanego programu.

Wprawdzie nie wiedzieć czemu, bo przecież nie było o tym mowy, część osób przybyłych na koncert przygotowana była na wielką orkiestrę, a zastała tylko trzyosobowy skład - fortepian i dwoje skrzypiec oraz dwa głowy, ale skromność obsady nie znaczyła skromności programu i wrażeń. Wybitni artyści zaprezentowali kwintesencję muzyki dla koneserów, ale i dla tych, którzy od czasu do czasu odwiedzają sale koncertowe.

koncertwiedenski160219 17Klasę artysty pozna nawet mniej wyrobiony słuchacz - meloman, a swoje wrażenia artykułuje podczas oklasków  końcowych owacji, których tu nie zabrakło.

Podczas gali widzowie usłyszeli największe przeboje króla walca - Johanna Straussa, popisowe arie z najsłynniejszych operetek "Zemsta nietoperza", "Baron cygański", "Wesoła Wdówka", "Księżniczka Czardasza" oraz "Kraina Uśmiechu".

W Jaworznie zabrzmiały: Walc "Nad Pięknym Modrym Dunajem", Aria Barinkaya "Wielka sława to żart",

Duet wszech czasów "Usta milczą dusza śpiewa" czy polka "Tritsch- Tratsch".

Całość koncertu skomponowana tak, aby podsycać zainteresowanie muzyka, aby przypomnieć doskonale znane arie, ale również tak, aby prowadzić pewną muzyczną opowieść w której czynny udział brali jaworznianie śpiewając wraz z artystami najwspanialsze melodie.

My niestety nie mamy relacji dźwiękowej, ale nieco zdjęć powinno być namiastką i zachętą odo uczestnictwa w podobnych wydarzeniach proponujących klasykę,. A najbliższe z nich już niebawem w Archetti - Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna zaprosi na swój marcowy koncert.

 

Czytaj dalej...

Walentynkowy koncert w Betlejem - w 23 rocznicę powstania Wspólnoty

  • Dział: Relacjebetlejemjenapolak 18
betlej21081601823 lata temu, Ksiądz Mirek Tosza wraz z księdzem Józefem Lendą odwiedzili to miejsce. Budynek będący niemal całkowicie ruiną, w jednej chwili stał się tym wymarzonym - celem który już dziś stanowi znaną w Polsce i w świecie siedzibę Wspólnoty Betlejem, czyli zarówno miejsca, jak i żywego organizmu czyniącego dobro, pomnażającego dobro i dającego dobro.

Jest miejscem, do którego dobro niosą inni i czerpią siłę, natchnienie i wiarę, zarówno w Boga, jak i w człowieka.

Tu czas płynie inaczej, a każdy dzień przynosi coś nowego, coś wspaniałego.

Przekraczając progi Betlejem zostawia się na zewnątrz rzeczywistość czasem bardziej, czasem mniej radosną, czy też smutną, a samopoczucie przybiera postać ciepła, przy którym nasze problemy zostają całkowicie przewartościowane.

betlejem1200Nie ma mowy o euforii, ale i nie ma mowy o jakiejkolwiek rozpaczy. To swego rodzaju stoicyzm, wyważenie spraw ziemskich, które nie liczą się tak, jak dla wielu ludzi pochłoniętych codzienną walką o pieniądze, o sławę, o wyeksponowanie własnego ego.

W takiej aurze najpierw ksiądz Mirek odprawił mszę świętą, z przepięknym, długim, jak przystało na jubileuszowe, kazaniem, a potem już tylko przemówiła poezja wraz z muzyką, którą postarał się wyartykułować piszący Alex Tura.

Nigdy nie mam sztywno wyznaczonych ram repertuaru - mówi Alex. Oczywiście pewna lista utworów jest przygotowana, jeszcze przed koncertem wydaje się, że piosenki zostaną wyśpiewane jedna po drugiej, ale często już pierwsza piosenka wybrana jest dopiero po przywitaniu z publicznością, po spojrzeniu w twarze publiczności, po "złapaniu" atmosfery wśród widowni.
I tak jest z każdym kolejnym utworem. To publiczność swoimi reakcjami, kieruje w którą stronę powinna iść muzyczna opowieść - czy nastroje powinny być uspokojone, czy też należy podgrzewać atmosferę, czy też zatrzymać emocje na chwilkę na określonym poziomie.
Nie ma co ukrywać, tu przydała się nieco praktyka DJa, którzy podobnie musi reagować na preferencje bawiących się. aby ich utrzymać na parkiecie...

alexbetlejemCzasem z chwili na chwilę zostaje wszystko odwrócone o 180 stopni, czasem potrzebna jest przerwa i krótka opowieść, kilka słów dialogu z widownią.

To powoduje, że następuje świetnie zżycie się ze słuchaczami, często po raz pierwszy będącymi na koncercie, a często z dobrymi już znajomymi. Nawiązuje się porozumienie, zrozumienie i swego rodzaju przyjaźń, bo wszyscy zaczynamy podobnie rozumieć sens pieśni, przeżywać opisywane historie, albo lirykę.

Taki stan utrzymywał się przez kilkadziesiąt minut koncertu 14 lutego w Betlejem.

Nastroje falowały od smutnych i wyważonych, wyrażonych w pieśniach Włodzimierza Wysockiego o Nituchnie, o Przyjacielu, w Lirycznej, po Trzy miłości, Gruzińską Bułata Okudżawy, czy Piosenkę dla starego Wieśniaka Jacquesa Brella, po przejmujące i pełne nadziei ballady Wojciecha Młynarskiego - Jeszcze w zielone gramy, Jonasza Kofty - Song o ciszy, Roberta Kasprzyckiego - Niebo do wynajęcia, czy Stefana Brzozowskiego - Jedyne co mam, albo Sekret Kardynała Richelieu. Spodobały się piosenki Boba Dylana - Man Gave Names to All the Animals w polskiej wersji oraz oczywiście Tańcz Mnie i Alleluja Leonarda Cohena.

Trudno było się rozstać, ale obietnica kolejnych spotkań z piosenkami pozwoliła pożegnać się i zakończyć dzień. Dzień rocznicy Betlejem, święto Cyryla i Metodego - katolickich patronów Europy, oraz oczywiście dzień świętego Walentego.
Dziękuję za zaproszenie i za wysłuchanie piosenek oraz za tę wspólnotę, która tego wieczora wytworzyła się we Wspólnocie :) Alex...

 

koncbetlejem140219

betlejem1200

Czytaj dalej...

Bajka wg Čtvrtka - autora Rumcajsa - zapraszamy dzieci

  • Dział: Zapowiedzi

 

 

Chroboteka 1200Polskie dzieci zawsze lubiły bajki jednego z najwspanialszych czeskich autorów Vaclava Čtvrtka. Dzisiejsi seniorzy, a nawet i pięćdziesięciolatki pamiętają doskonale

Rozbójnika Rumcajsa czy też Bajki z mchu i paproci. Te bajki były ściśle związane z przyrodą, często z lasem i jego mieszkańcami, którzy zostali stawiani w różnych interesujących sytuacjach, a wychodząc z nich pokazywali najmłodszym jak należy się zachowywać na łonie przyrody, jak należy dbać i swoje środowisko i o środowisko zwierzątek, które niedaleko nas, albo nawet bardzo blisko, prowadzą swój żywot.

Grupa O! Teatr zaprasza do poznania kolejnego leśnego bohatera o którym pisał Vaclav Čtvrtek.


Będzie nim Gajowy Chrobotek, który nauczy dzieci jak zachować się w lesie. Potrafi stanąć w obronie zwierząt, za co niestety przyjdzie mu stracić las, którym się opiekuje.

Towarzyszami Chrobotka są Krecik Kamratek i rusałka Józefka. Wspólnie będą starać się rozwiązać problemy.

Pojawi się również Myśliwy Krępak, który będzie chciał zrobić wszystko, by do tego nie dopuścić. Wykorzysta każdego byle tylko zrobić na złość Chrobotkowi. W ten sposób szybko się przekona, że straci wszystkich przyjaciół.

Ale jak to zwykle w bajkach bywa, zakończenie nie będzie smutne...
Zapraszamy

Chroboteka1

Czytaj dalej...

Konkurs na ferie zimowe - Stowarzyszenia ,,Jaworzno to My"

  • Dział: Breaking newskonkurslaser1

 

Stowarzyszenie ,,Jaworzno to My" zaprasza do wzięcia udziału w konkursie. Konkurs bardzo łatwy i przyjemny a nagrody do wygrania bardzo atrakcyjne. Wystarczy polubić post konkursowy oraz odpowiedzieć w komentarzu na pytanie ,,Z czym kojarzą Ci się ferie zimowe?". Do wygrania podwójne zaproszenie do Laserowego Centrum Rozrywki laserhouse. Zapraszamy do wzięcia udziału!
Post konkursowy znajduje się tutaj:

https://www.facebook.com/jaworznotomy/photos/a.192187054614223/542941576205434/?type=3&theater


konkurslaser2

Czytaj dalej...

Czy było cacy? To wie publiczność - nie zdadzamy fabuły!

  • Dział: Relacje

cacy100219 34
cacy100219 42Po raz kolejny na deskach Teatru Sztuk mieliśmy okazję zobaczyć spektakl w wykonaniu grupy teatralnej pod nazwą "5 Twarzy Krzysia". „… i cacy albo 2 akty o relacjach rodzinnych, a co jeden to smutniejszy”.

Biorąc pod uwagę, że poprzednia premiera odbyła się niecały rok temu, mając tytuł "Jeszcze nie umieramy", to mało że jej twórcy nie dość, że nie umarli, to weszli na kolejny poziom sztuki, który pozwala im bardzo swobodnie i sugestywnie poruszać się pośród dość skomplikowanej, po części poważnej, zagmatwanej i zaskakującej  dramatycznej, a po części komediowej fabuły.

cacy100219 22Spotykają się nieobecni dla siebie po latach ludzie, których los rzucił na różne krańce świata, a dziś przyszedł czas na rozwikłanie tajemnic, które dla nikogo nie sę oczywiste.

Nadchodzi taki czas w życiu każdego, że nawet najbardziej skrywane fakty można w końcu wyjawić najbliższym, nawet jeśli oni niespecjalnie nas obchodzili przez lata, albo my nie obchodziliśmy ich.

Spektakl okraszony świetną muzyką Jacquesa Brela w aranżacjach i z akompaniamentem Eugeniusza Puchalskiego, a piosenki znane i ściśle korespondujące z poruszanymi w dialogach kwestiami, dające oddech od zwierzeń bohaterów i pozwalające jednak nabrać dystansu do twardego, nie zawsze po naszej myśli układającego się życia.
Spektakl wyreżyserowała Anna Gamrot, scenariusz napisał Rafał Kumor, a wystąpili: Zuzanna Gołas, Paulina Kaźmierczak, Anna Pederska, Agnieszka Polityka, Anna Splikowska i Krzysztof Marciński.


 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us