Menu
reklama

Artykuły filtrowane wg daty: maja 2019 - Mojejaworzno.pl

15-lecie Manhattanu Podłęże - Piknik Rodzinny

  • Dział: Zapowiedzi

shantarei koncert maj 1200
Zapraszamy na Piknik Rodzinny z okazji 15 lecia Stowarzyszenia Manhattan - Podłęże i 10 lecia otwarcia Pasażu Handlowego.
W programie wiele atrakcji muzycznych
- koncert uczestnika Szansy na Sukces SARGISA DAVTYANA
ORAZ Koncert grupy SHANTA REI
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
Piknik poprowadzi znakomity konferansjer, aktor, wokalista
DARIUSZ NIEBUDEK !!!
Na uczestników będzie czekał tort urodzinowy, poczęstunek,
strefa kulinarna dla dzieci,
pokaz piekarniczy,
pokaz mody Galerii Fuks
oraz wiele innych atrakcji.

Zapraszamy na muzyczny, wypełniony atrakcjami
wiosenny piknik na czerwonym Manhattanie

manhattanpiknik19

 

Czytaj dalej...

Wiosenna poezja Pani Józefy Genowefy Głowacz

  • Dział: Relacje
jozefaglowacz200519 1 of 1 2
jozefaglowacz200519 3 of 22Niecodzienny wieczór poezji wydarzył się w bibliotece miejskiej we wtorek, 22 maja. Oto swoje wiersze w okresie nadchodzącej wiosny zaprezentowała Pani Józefa Genowefa Głowacz.

Pni Józefa jest mieszkanką Jaworzna – Jelenia. Zawsze miła związek z twórczością folklorystyczną, a w dzieciństwie interesowała się robótkami ręcznymi haftowaniem, wyszywaniem i szyciem.

Pracowała w zakładzie chałupniczym, a po wyuczeniu i udoskonaleniu umiejętności zaczęła szyć i haftować maszynowo.
Pracowała jako dziewiarka po ukończeniu szkoły mistrza dziewiarskiego.
Niemniej zawsze kochała czytać i pisać, a najbardziej umiłowała sobie poezję.

jozefaglowacz200519 8 of 22Ale to jeszcze nie wszystkie zainteresowania Pani Genowefy. Od 25 lat należy do zespołu Jelenianki, a od wielu lat do chóru Gospel w Jaworznie oraz do stowarzyszenia Twórców Kultury.

Dziś mieliśmy okazję zapoznać się z wierszami, które są wyjątkowo przejrzyste, starannie dopracowane, a niemal każdy z nich zawiera pouczającą puentę, naukę, morał,

Są ciekawie skonstruowane pod względem wersyfikacyjnym, a rymy zahaczają o dysonanse i wyszukane konstrukcje. Pełno tu subiektywnych porównań, opisów i wyrażania emocji.

jozefaglowacz200519 16 of 22Dobry warsztat powoduje, ze wiersze pani Józefy znajdują swoje miejsca na konkursach bądź jubileuszach, czy też z okazji różnych wydarzeń. I tak na przykład pisała wiersz do Warszawy na 90 lecie i 100 lecie naszej stolicy.

W 2011 roku wydała pierwszy tomik wierszy, a w 2018r drugi. Otrzymała wiele nagród, dyplomów i wyróżnień, między nimi dyplom za najbardziej oryginalną pracę w konkursie literackim: „Pogłębiajmy i pamiętajmy jego naukę" w ramach tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Jaworznie, który odbył się w 2008 roku.

Podczas wtorkowego spotkania Pani Józefa zaprezentowała kilkadziesiąt wierszy. Jej prace czytały i śpiewały również jej prawnuczki, a oprócz tego muzycznie balladami uzupełnił spotkanie Aleksander Tura


jozefaglowacz200519a 1 of 1

Czytaj dalej...

Sobota w Betlejem - odsłonięcie pomnika Bezdomnego Włodka

  • Dział: Breaking news

batlejentajednapl

 

25 maja we Wspólnocie Betlejem odbędą się wydarzenia związane z odsłonięciem pomnika Włodka - Bezdomnego, którego nikt nigdy nie zapomni.

W programie

- Msza Święta, Koncert Antoniny Krzysztoń

- Poczęstunek

- oraz pierwsze wykonanie piosenki napisanej specjalnie dla Wspólnoty Betlejem pod tytułem "Ta jedna chwila" autorstwa "Alexa" w wykonaniu grupy Shanta Rei

Zapraszamy

początek około godziny 15.00

 

 

 

batlejentajednapla

Czytaj dalej...

Poezja Wiosenna Pani Józefy Genowefy Głowacz

  • Dział: Zapowiedzi
wiosnaglowaczPoezja wiosenna

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza, 21 maja br. o godz. 17.00, na spotkanie z Panią Józefą Genowefą Głowacz, twórczynią rękodzieła, autorką wierszy oraz tekstów piosenek ludowych.

Bohaterka wieczoru śpiewa w zespole Jelenianki, a także należy do Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie.

Podczas wydarzenia zaprezentuje nam swoją wiosenną poezję.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wiosnaglowacz1

Czytaj dalej...

Konkurs ,,Future Star” - zaśpiewali zdobyli nagrody!

  • Dział: Relacje
futurestar19 119 of 120
futurestar19 117 of 120W ubiegłą sobotę w Centrum Handlowym Galena odbył się II Konkurs Wokalno-Instrumentalny Future Star. Organizatorami konkursu byli Stowarzyszenie ,,Jaworzno to My” oraz Galeria Galena.

Ponownie jak w roku ubiegłym nagrodą główną było zaproszenie do udziału w Koncercie Charytatywnym na rzecz Domu Dziecka w Jaworznie, który odbędzie się 8 czerwca w Galenie. Będzie to już jego IV edycja.

Jury nie miało łatwego zadania, ponieważ poziom konkursu był bardzo wysoki. Podobnie jak w zeszłym roku przesłuchania odbywały się w ciemno, a członkowie jury mogli zobaczyć uczestników dopiero po ich występie.

Przedstawiamy wyniki drugiej edycji Konkursu Wokalno-Instrumentalnego Future Star.

1 miejsce – Maja Popielas
2 miejsce – Karol Bisaga
3 miejsce – Patrycja Plesiowska-Masłowska

Wyróżnienie – Iwona Tomaszewska

Zaproszenia do wystąpienia na IV Koncercie Charytatywnym na rzecz Domu Dziecka w Jaworznie trafiły do zwyciężczyni konkursu Mai Popielas oraz wyróżnionej Iwony Tomaszewskiej.

Do finałowego koncertu jeszcze trochę czasu ale już teraz serdecznie zapraszamy! Wakacje tuż tuż... zadbajmy o to aby dzieciaki z Domu Dziecka w Jaworznie miały szansę również odpocząć.


Czytaj dalej...

Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba! W Jaworznie! Zagrała!

  • Dział: Relacje

 


hanba1805119 20 of 71
hanba1805119 56 of 71Koncert zespołu Hańba, a dokładnie Zbuntowanej Orkiestry Podwórkowej Hańba, to jedno z ciekawszych wydarzeń kulturalnych w naszym mieście, w ostatnim czasie i wspaniale się zdarzyło, że to włąśnie Klubie Relax zawitali muzycy z Krakowa, bo tam klimat do muzyki dobrej, zaangażowanej, prawdziwej jest najlepszy, nienachalny, ale inspirujący. Scena i widownia, dwa najważniejsze elementy w tego typu wydarzeniach współgrają ze sobą doskonale, a kiedy jeszcze artysta czy artyści potrafią nawiązać nić porozumienia z publicznością, nic więcej nie potrzeba.

Tak było podczas "Haniebnego" wieczoru kiedy to że sceny popłynęły niezwykłe dźwięki generowane najpierw przez okrętowe syreny, a później przez Tubę, akordeon, banjo, klarnet i zestaw perkusyjny, mimo, że jaworznianie z wielką uwagą wsłuchiwali się w treści ważkie i istotne z punktu widzenia nas, rodaków, to cała sala zdawała się tańczyć i sprawiać wrażenie rzeczywistego podwórka krakowskiego rzecz jasna, bowiem my, jaworznianie, to przecież Małopolanie z dziada pradziada.

hanba1805119 35 of 71Zbuntowana Orkiestra podwórkowa Hańba to zespół który w 2018 roku został nagrodzony Paszportem Polityki za "muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący: twórczo odświeża formułę folku i punka, a przy tym celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia.

"Hańba! jest również laureatem nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego oraz nagrody im. Czesława Niemena.
A więc zasługi i osiągnięcia zacne, które powinny za każdym razem wzbudzać respekt.

jak piszą o sobie w zapowiedzi płyt Orkiestra zbuntowana jednak nieustannie śpiewa. O płynących okrętach, dla których nie ma miejsc (Władysław Szlengel). O rycerskich łowach w cieniu alkowy (Zuzanna Ginczanka). O polskich koloniach i Wyspie Becka (Tadeusz Hollender). O lnianowłosych praczkach piorących delikatnie biel cieniutką (Ginczanka). O wojnach, które już się toczą. O wojnach co jutro wybuchną (Wittlin). Hańba! śpiewa rok '1939'.

hanba1805119 50 of 71Tytuły utworów, które w zasadzie na surowo nic nam nie mówią, w wykonaniu zespołu, w niesamowitych aranżacjach nabierają wyrazu i widz, słuchacz z wytężonymi uszami i "rozdziawionymi ustami" pochłania treści i wychodzi z koncertu naładowany niezwykłą energią, której tak naprawdę częściej nam potrzeba wobec zalewającej świat komercji i autentycznego dziadostwa prezentowanego przez, wielka szkoda, najbardziej słuchane rozgłośnie radiowe.

A wystarczy wybrać się do Krakowa i poszukać Hańby, która zmieni w nas spojrzenie na ogłupiające media i wyzwoli chęć poszukiwań czegoś naprawdę wartościowego.
Hańba! gra w składzie:
Andrzej Zamenhof - banjo, śpiew
Tadeusz Król - akordeon, klarnet
Adam Sobolewski - bęben, grzebień, śpiew
Ignacy Woland - tuba, śpiew
UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do domowego użytku. Ściąganie i publikacja w innych mediach, również
społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ!

ZAPOWIEDŹ KONCERTU


hanba011Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa 'Hańba!' to fikcyjna muzyczna opowieść, której bohaterowie piętnują zło otaczającego ich świata końca lat 30.: nienawiść, nierówności społeczne, militaryzm, szowinizm, antysemityzm. Wspierają ich w tym poeci (zarówno dobrze – Tuwim, Broniewski, jak i mniej – Szenwald, Szlengel, Ginczanka – znani) oraz podwórkowe instrumentarium (bandżo, bęben, akordeon, tuba i klarnet).

W 2018 roku zespół został uhonorowany Paszportem Polityki „za muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący: twórczo odświeża formułę folku i punka, a przy tym celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia”.
Hańba! jest również laureatem nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego (2017) oraz nagrody im. Czesława Niemena (Nowa Tradycja 2014).

hanba001Tylko do 2019 (a raczej, jak sami by powiedzieli, do 1939) roku Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa zagrała między innemi na:
MONA FOMA (Lauceston, Australia 2019)
Primavera Festival (Barcelona 2017)
Opener Festival (Gdynia 2017)
Off Festival (Katowice 2018, 2015)
Rudolstadt Festival (2018)
WOMAD Festival (Malmesbury 2018)
WOMEX Festival (Katowice 2017)
South by Southwest (Austin, USA 2017)
Colours of Ostrava (Ostrava 2017)
Pohoda Festival (Trenczyn 2016)

hanba005Ponadto Hańba! koncertowała w USA, Australii, Hiszpanii, Czechach i Słowacji (Czechosłowacji), Niemczech, Danii i Holandii oraz – naturalnie – mniej lub bardziej znanych zakątkach Rzeczypospolitej.
Zdjęcia pochodzą z koncertu 27 czerwca 2016 roku, kiedy to Hańba zagrała w Krakowie koncert jako support amerykańskiej grupy Gogol Bordello

ZAPRASZAMY DO GALERII Z KRAKOWA!!!

  

Czytaj dalej...

Rodzinna Noc w jaworznickim Muzeum

  • Dział: Relacje

 
nocwmuzeum19 29 of 41
nocwmuzeum19 34 of 41Tym razem wygrała pogoda. Po świetnie zapowiadającym się popołudniu, przyszła pora grozy, kiedy niebo pokryły potężne ciemne chmury i czar sobotniej nocy prysnął jak bańka mydlana. Wprawdzie część osób nie wystraszyła się deszczu, ale ten nie dał za wygrana i po pierwszym delikatnym postraszeniu przybył ponownie z wielką siłą krzyżując plany plenerowych wydarzeń.

Nam udało się zastać w Muzeum Miasta Jaworzna nieco zwiedzających podczas rodzinnej Nocy w Muzeum i mamy kilka zdjęć, które obrazują jak bogato i ciekawie zaplanowano atrakcje na ten czas.

Czytaj dalej...

To niewiarygodne - Jaworznianin Sargis Davtyan na festiwalu w Opolu!

  • Dział: Breaking newsSargis Davtyan
Wyraźmy to słowami samego Sargisa, który oszalał ze szczęścia!

Nie mogę w to uwierzyć!!!!
Moi Drodzy Dostałem się na Debiuty w Opolu!!!

probamankamale 7Z Moją Piosenką "Powiedz " już 14 czerwca zobaczycie mnie w TVP1 o 22:30 jak będę stał na deskach Opolskiego Amfiteatru.

Będą potrzebne SMS-y od was moi Kochani żeby spełniło się moje marzenie. Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie.

Słowami nie mogę opisać radości którą odczuwam, tyle dobrego się dzieje. Jestem też bardzo szczęśliwy że mam wokół siebie ludzi którzy mnie wspierają . Dziękuję wam Kochani.

Jeśli ktoś z was chce usłyszeć na żywo mój występ jest możliwość zakupu biletu na piątkowy wieczór. Bilety sprzedają się w szybkim tempie dlatego warto się pospieszyć a mnie będzie bardzo miło zobaczyć wśród publiczności znajome twarze. Pozdrawiam was cieplutko i będę informował na bieżąco o tym, co się będzie działo.

sargis davtyan 2

Czytaj dalej...

Dzień dziecka ze Stowarzyszeniem Jaworzno Moje Miasto

  • Dział: Zapowiedzi
dziendziecka19jmmJeśli Dzień Dziecka to z JMM.

Już 1 czerwca, w sobotę na milusińskich czeka sporo atrakcji.

Na tegoroczne święto dziecka stowarzyszenie wraz z partnerami przygotowało ciekawy program, podczas którego nie zabraknie konkursów z nagrodami, quizów, wielkich dmuchańców, gier multimedialnych, koncertów, efektownych eksperymentów… i tradycyjnej odlotowej podniebnej niespodzianki!

Warto być na jaworznickim Rynku od 13:00 do 17:00.

dziendziecka19jmm1

Czytaj dalej...

Bunia - Druga odsłona spektaklu - DK Szczakowa - 9 czerwca

  • Dział: Zapowiedzi
buniaszczak 1
Buniaszczxaka2Zespół Aktorski Proscenium ma zaszczyt zaprosić na drugą odsłonę spektaklu teatralnego „Bunia” w reżyserii Marcina Milińskiego, która odbędzie się 9 czerwca w Domu Kultury im. Z. Krudzielskiego w Szczakowej o godz. 18.00

Tragikomedia opowiada o włoskiej rodzinie na emigracji, w której życie sprowadza się do zaspokajania nienasyconego apetytu tytułowej bohaterki.
Członkowie rodziny bez wyraźnego efektu nieustannie podejmują kolejne próby znalezienia pracy i funduszy, skutkiem czego są ciągle narastające konflikty prowadzące do tragedii. Wycieńczona psychicznie rodzina planuje pozbyć się niewygodnego domownika. Czy im się to uda? O tym dowiecie się Państwo oglądając nasz spektakl.
W spektaklu biorą udział: Aleksandra Chudoba, Agata Mikłas, Anna Miller, Sylwia Sural, Damian Jasiński, Marcin Miliński.

Wstęp wolny ( wejściówki do odbioru w Domu Kultury)

Roberto Cosso jest autorem z jednej strony groteskowego, a z drugiej bardzo życiowego tekstu. Sztuka, którą się zainspirowaliśmy powstała w latach 70′ ubiegłego stulecia i jest bez wątpienia ponadczasowa.

Pomysłodawczynią jest Marta Grabska, która również pracowała przy adaptacji scenariusza, a kostiumy przygotowali sami aktorzy.


Zapraszamy do artykułu, który ukazał się po premierze spektaklu
Zespół Aktorski Proscenium przedstawił spektakl teatralny „Bunia”


 

 

Zespół Aktorski Proscenium powstał w 2014 roku a pierwszą zrealizowaną sztuką była Moralność Pani Dulskiej, w skład wchodzą pasjonaci teatru, amatorzy.

Facebook

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us