Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Artykuły filtrowane wg daty: maja 2019 - Mojejaworzno.pl

Jaworznicki zespół Cronica w radiowej Trójce

  • Dział: Breaking news 2


cronicanews1
Nie po raz pierwszy w radio, ale właśnie dziś złapany na "gorącym uczynku", nie przyznając się nikomu został zaprezentowany w nocnej audycji programu Trzeciego Polskiego Radia.

Punktualnie o godzinie 3. 05, redaktor Wojciech Ossowski w audycji "Trójkowy Ossobowy" zagrał jeden z największych przebojów grupy, będący jednocześnie jednym z największych przebojów folk rockowego świata muzycznego. mamy ten kawałek "na taśmie" i nie zatrzymujemy dla siebie, publikując go wraz zapowiedzią prowadzącego i Jego gościa.

 

Mamy również nadzieję, że skoro zespół pojawił się w Trójce, to niebawem znajdzie się co najmniej w poczekalni, a potem w regularnej stawce Listy przebojów programu Trzeciego.

Przypomnijmy skład zespołu Cronica

  • Maciej Rzyman - gitara basowa
  • Dawid Dubiel - perkusja, wokale
  • Katarzyna Karoń - flet
  • Remigiusz Majcher - gitara
  • Adrianna Kania - klawisze
  • Magdalena Hałas - skrzypce
  • Dariusz Dąbek - śpiew, sopiłka, gitara



cronicanews

Czytaj dalej...

Przed nami Światowy Dzień Roweru

  • Dział: Breaking news 2





swiatdzienroweru
W ubiegłym roku w kalendarzach światowych świąt, a dokładniej przy dacie trzeciego czerwca, pojawił się Światowy Dzień Roweru. Inicjatorem tego święta był Polak, a rezolucję w tej sprawie podjęła Organizacja Narodów Zjednoczonych. Ale jazda na rowerze popularna jest nie tylko tego dnia. Jak wynika z danych kampanii społecznej Kręć Kilometry, coraz więcej Polaków wybiera „dwa kółka”.

Rowerowe święto Narodów Zjednoczonych
sdr2a12 kwietnia 2018 roku w nowojorskiej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych przegłosowano nowe święto. Od tego dnia, co roku na całym świecie, 3 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Roweru. W Polsce, w promocję święta zaangażowała się Fundacja Allegro All For Planet, która na co dzień promuje jazdę na rowerze. Rezolucja przyjęta przez ONZ przypomina, że rower „przekazuje pozytywny sygnał do wspierania zrównoważonej konsumpcji i produkcji oraz ma pożyteczny wpływ na klimat”. Wskazuje też, że ważne jest „wspieranie najlepszych praktyki i środków promocji roweru w społeczeństwie”. Ma uświadomić, że rower stanowi źródło korzyści społecznych, zdrowotnych i ekonomicznych. Namawia też wszystkich, w tym prywatne firmy i instytucje państwowe, do zainteresowania rowerem jako wszechstronnym narzędziem człowieka.
Inicjatorem święta, był Polak, socjolog, wykładowca Montgomery College ze stanu Maryland koło Waszyngtonu w Stanach Zjednoczonych, konsultant Banku Światowego, były kolarz i członek polskiej kadry olimpijskiej prof. Leszek Sibilski. Zaproponował to święto, bo chciał promować rower w nowy sposób.
„Światowy Dzień Roweru to moment refleksji nad wykorzystaniem roweru. Nawet nie chodzi o to,
by tego dnia wszyscy jechali rowerem. Mamy przecież różne święta, od tych smutnych jak Wszystkich Świętych, po różne rocznice i one wszystkie służą temu, by znaleźć czas na zastanowienie się nad danym tematem. Może tego dnia rodziny powinny wyjechać na rowerowy spacer, nauczyciele porozmawiać z uczniami i studentami o rowerach, a sklepy rowerowe dać zniżkę, żeby wszyscy mogli sobie kupić tańszy rower” – opisuje profesor Leszek Sibilski.
SDR 1Światowy Dzień Roweru już 3 czerwca. Tymczasem od połowy maja trwa kampania społeczna „Kręć Kilometry” Fundacji Allegro All For Planet, która zachęca do codziennej jazdy na rowerze. W tym roku, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów ekologicznych i jakości powietrza. W kampanii rywalizują nie tylko uczestnicy, ale także miasta. Jedno zdobędzie tytuł „Najbardziej Rowerowego w Polsce”, a 50 miast, które mają do 50 tys. mieszkańców, ma szansę wygrać czujniki smogu. Więcej informacji na: www.kreckilometry.pl.
Rowerowa Polska
Z oficjalnego rankingu kampanii wiemy, że w 2018 roku najbardziej rowerowym miastem był zdecydowanie Gdańsk. I nie chodzi tu o inwestycje w infrastrukturę czy inne rowerowe elementy, ale o zwykłe kilometry wykręcone przez mieszkańców miasta. Jak wynika z danych kampanii, gdański rowerzysta przejeżdżał w ubiegłym roku średnio ponad 36 kilometrów na tydzień. Ponad połowę mniejszy dystans pokonywali w tym samym czasie cykliści w Radomiu i Katowicach.

SDR 2„Co roku kampania Kręć Kilometry pokazuje jak Polacy rozwijają się na rowerach. Obchody Światowego Dnia Roweru, nie tylko 3 czerwca pokazują, że rower jest świętowany niemal codziennie. Co ciekawe najwięcej aktywności rowerowych, nie tylko w 2018, ale także w latach poprzednich, rejestrowanych było od poniedziałku do piątku. Polacy prawdopodobnie zaczęli jeździć do pracy rowerem i tak świętują na swój sposób!” – opisuje Krzysztof Śpiewek, członek Zarządu Fundacji Allegro All For Planet, organizatora kampanii społecznej Kręć Kilometry.
W 2018 roku w kampanii brało udział ponad 200 tysięcy osób. Statystyki ich aktywności pokazują, że najczęściej jeździliśmy we wtorki. Najwięcej kilometrów Polacy wykręcali jednak w niedzielę, a najspokojniej poruszali się w soboty (12,7 km/h, przy 16,4 do 16,9 od poniedziałku do piątku i 17,2 w niedzielę).
„Tegoroczna, ósma już kampania Kręć Kilometry po raz kolejny pokaże, jak Polacy korzystają z rowerów. Co zmienia się w ich rowerowych przyzwyczajeniach, ale także ile dobrego niesie ze sobą rower. Przeliczymy kilometry na rowerach na zmniejszony ślad węglowy, wydłużone życie czy złotówki oszczędności. To najlepszy sposób na świętowanie Światowego Dnia Roweru” – podkreśla Krzysztof Śpiewek.
Najszybciej na rowerach poruszali się w 2018 roku mieszkańcy Lublina. Tylko w ich mieście najczęściej pojawiający się stan licznika rowerowego przekracza 20 km/h. Najwolniej zdają się jeździć mieszkańcy Radomia i Kielc (16,1km/h i 16,3 km/h).
kreckilomLogo All For Planet

Czytaj dalej...

W Betlejem rządzi styl Hudertwassera

  • Dział: Breaking news



betlejemdziedziniec 26 of 85
betlejemdziedziniec 22 of 85Długie godziny pracy, dopasowywania kawałków granitu, sprawdzania zgodności z wyrysowanym, zaplanowanym projektem, umacniania, pobijania kostek i oto naszym oczom ukazała się przepiękna mozaika na dziedzińcu, parkingu wokół budynku wspólnoty Betlejem.

Ksiądz Mirosław Tosza jest wielce dumny z tego, co powstało, bo jest to w zgodzie z dawno planowanym stylem Friedensreicha Hundertwassera - austriackiego malarza, grafika, rzeźbiarza. Cechą charakterystyczną jego stylu jest rezygnacja z linii proste.


betlejemdziedziniec 1 of 85W architekturze stosuje „cebulowe” kopuły i barokowe kolumnady. Hundertwassera fascynowała forma spirali. I te sprale najbardziej rzucają się w oczy na parkingu, zwłaszcza, kiedy pozostaje on pusty.

Osobnym motywem jest odsłonięty niedawno pomnik Włodka – bezdomnego, który stoi na zbudowanym z granitu sercu.

Prace nad otoczeniem Betlejem trwają i mimo ukończenia dużej części zamyślonych projektów, rzeczy do zrobienia nie zabraknie,. Wciąż powstaje coś nowego, pojawiają się ciekawe pomysły i za każdym razem, kiedy przychodzi się do wspólnoty, można natrafić na coś, czego jeszcze się tu nie widziało.

Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć otoczenia Betlejem i kilku z wnętrza domu Wspólnoty

Czytaj dalej...

Zintegrowany System Kwalifikacji – rozwiązanie dla rynku pracy w województwie śląskim

  • Dział: Breaking news




zik1a

zintegrowany system kwalifikacji 2 of 7Ustandaryzowanie wymagań kwalifikacyjnych pracowników w konkretnych dziedzinach gospodarki, przemysłu, edukacji, czy usług, to spore wyzwanie zarówno dla jednostek szkolących, jak i pracodawców, ale i dla samych pracowników szukających pracy, bądź szukających możliwości podniesienia swoich umiejętności, potwierdzonych odpowiednim dokumentem, będącym akceptowanym nie tylko w kraju, ale przede wszystkim za granicą, w ramach naszego kontynentu oraz w perspektywie - poza nim.
Posiadając certyfikat wydany na podstawie konkretnej skali wymagań na danym stanowisku pracy można bez dodatkowych szkoleń, bez poświęcania czasu na przekwalifikowania, zgłosić swoją gotowość do podjęcia obowiązków w pewnej dziedzinie rynku pracy, na obszarze, gdzie system działa.
To ważne również dla krajowego i międzynarodowego pośrednictwa pracy.

Chodzi o pewność, że pracodawca zgłaszający zapotrzebowanie, otrzyma ofertę pośrednika taką, że po zaznajomieniu fachowca z podstawowymi realiami miejsca pracy, może polecić mu wykonywanie zadań z pewnością, iż będzie on wykonywał je prawidłowo.
Zintegrowany System Kwalifikacji ma służyć również sytuacjom, kiedy pracownik nie ukończył szkół, czy nie odbył szkoleń czyniących zeń fachowca, a jednak w inny sposób zdobył wiedzę na temat zawodu, czy to przez pracę w sektorze, czy przez osobiste zainteresowania.
Ciężar pozyskiwania pracowników wtedy może przejść z systemu szkoleń na system egzaminów. Jeżeli pracownik ma odpowiednią wiedzę i umiejętności, i zostanie przeegzaminowany według danych standardów, może otrzymać świadectwo i ubiegać się pracę.
Tym zagadnieniom poświęcony był briefing prasowy zorganizowany przez Instytut Badań Edukacyjnych, który jest odpowiedzialny za wdrożenie Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Wzięli w nim udział: Aleksandra Wojciechowska i Artur Wieczorek - Doradcy regionalny ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji,  Jacek Szczotka - Wicekurator Kuratorium Oświaty w Katowicach, gabriel Cyrulik - Prezes Zarządu jastrzębskiej Spółki Węglowej Szkolenie i Górnictwo oraz Aldona Urbanek Kierownik Działu Szkoleń i Adaptacji JSW Szkolenie i Górnictwo.

Zapraszamy do zapoznania się z informacją prasową IBE na omawiany temat.

Czas wyzwań na rynku pracy trwa – przedsiębiorstwa zgłaszają wyraźną potrzebę powiększenia grona wykwalifikowanych pracowników. Odpowiedzią na zmiany zachodzące na rynku

i w gospodarce może być wdrażany obecnie Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK). System ten wspiera weryfikację umiejętności, wiedzy i kompetencji społecznych kandydatów do pracy, a twórcy ZSK zapowiadają realne korzyści z tego tytułu dla biznesu regionalnego – w tym także dla  województw śląskiego.

Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji


Zintegrowany System Kwalifikacji jest swego rodzaju mechanizmem umożliwiającym potwierdzanie umiejętności nabywanych przez całe życie, dzięki czemu można nie tylko odnieść sukces zawodowy, ale również w dość szybki i łatwy sposób uzyskać awans, przekwalifikować się, pozyskać pracownika o wymaganych kwalifikacjach.

ZSK nie tylko stwarza nowe możliwości rozwoju, ale także jest idealną odpowiedzią na potrzeby rynku pracy. Podobne systemy przyjęto już w ponad 150 krajach na całym świecie, dlatego ZSK jest także dobrą alternatywą dla Polaków w kontekście zmiany kompetencji i kierunku zawodowego. Przystąpienie do walidacji (sprawdzenia tego, co faktycznie umiemy i jaką wiedzę posiadamy) i uzyskanie certyfikatu to dobre rozwiązanie, a korzyści płynące z otrzymania certyfikatu lub dyplomu pozwolą rozwinąć skrzydła pracownikowi, nie tylko w Polsce, ale też za granicą.

- Istotą systemu jest przeniesienie środka ciężkości ze szkoleń na sprawdzanie umiejętności (walidację). Zgodnie z zasadą uczenia się przez całe życie (Life Long Learning) nie jest ważne jakimi sposobami się czegoś nauczyliśmy, ale czy to naprawdę umiemy. Nie interesuje nas ile godzin ktoś spędził na sali szkoleniowej, tylko czy ma wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne. To korzyść dla osób, które chcą uzyskać certyfikat, ale nie mają potrzeby pójścia na kurs czy szkolenie. Mają kompetencje, ale potrzebują dokumentu, który je potwierdzi. mówi Artur Wieczorek, Doradca Regionalny ds. ZSK

ZSK - Wyznacz swoją drogę rozwoju


Co ważne, przekrój kwalifikacji, który pojawia się w systemie, jest bardzo rozległy. W ZSK mogą się znaleźć także kwalifikacje, które dotyczą obszarów istotnych dla każdego z regionów – Województwo śląskie jest jednym z najsilniejszych gospodarczo i demograficznie regionów w Polsce, a także jednym z najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie, o najgęstszej w kraju sieci dróg i autostrad. Jest regionem łączącym tradycję z nowoczesnością – z jednej strony górnictwo, odgrywające niezwykle ważną rolę w gospodarce, a z drugiej bardzo prężnie rozwijający się przemysł motoryzacyjny, ICT, budowa maszyn i urządzeń, przemysł spożywczy czy turystyka. W Katowicach swoją siedzibę ma Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – największa strefa w Polsce oraz najlepsza strefa ekonomiczna w Europie 2015-2017 roku według rankingu FDI Business Financial. W KSSE działa ponad 350 przedsiębiorstw, które zainwestowały 34 mld zł i stworzyły 76 tys. miejsc pracy. Śląsk to także największy w Polsce eksporter takich towarów jak maszyny przemysłowe, sprzęt elektryczny i elektroniczny czy węgiel i koks. To także 3,48 mld euro przyznane na Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego 2014-2020, przeznaczone m.in. na prace badawcze, innowacje, TIK czy dofinansowanie szkoleń. Niska stopa bezrobocia, dobrze rozwinięte szkolnictwo zawodowe i szkolnictwo wyższe, wykwalifikowana kadra, przed którą stoją cięgle to nowe wyzwania związane ze zmianami gospodarczymi województwa, a co za tym idzie – zmianami na rynku pracy. We wszystkie te działania wpisuje się Zintegrowany System Kwalifikacji. W naszej regionalnej przestrzeni jest on idealnym narzędziem do oddziaływania na rozwój biznesu, pracodawców oraz potencjalnych pracowników i, co kluczowe, jest systemem dającym możliwość realizacji indywidualnych planów zawodowych i biznesowych. mówi Aleksandra Wojciechowska, Doradca Regionalny ds. ZSK.

Prace nad Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji prowadzone są równolegle: na płaszczyźnie centralnej – przy wsparciu ministerstw oraz na poziomie lokalnym. Jak zaznacza Aleksandra Wojciechowska – na poziomie lokalnym, w każdym z województw, aktywnie działają doradcy regionalni, promotorzy Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. W regionie śląskim skupiamy się na współpracy z instytucjami rynku pracy, instytucjami oświatowymi, przedsiębiorcami, jednostkami samorządu terytorialnego. Wspólnie z naszymi partnerami podejmujemy działania upowszechniające informacje o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Organizujemy i prowadzimy seminaria regionalne, adresowane dla różnych grup uczestników. Jesteśmy na ważnych dla regionu wydarzeniach, konferencjach, targach, spotkaniach, gdzie mówimy o Systemie, o jego potencjale, wskazujemy korzyści płynące z ZSK. Wspieramy podmioty, które chcą opisywać kwalifikacje czy pełnić funkcję instytucji certyfikującej. Naszym celem, jaki postawiliśmy, jest dotarcie i zainteresowanie Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji szerokiego kręgu interesariuszy.

ZSK w pigułce dla pracodawcy

Jak to działa?

Zintegrowany System Kwalifikacji gromadzi, opisuje i porządkuje informacje na temat kwalifikacji, które możemy uzyskać w dowolny sposób. Każda kwalifikacja (np. tworzenie witryn internetowych, pilotowanie imprez turystycznych, programowanie i obsługiwanie procesu druku 3D czy montowanie stolarki budowlanej) jest dokładnie opisana – wskazane jest, co należy wiedzieć i umieć oraz jaki zasób kompetencji społecznych posiadać, żeby uzyskać formalne jej potwierdzenie i otrzymać certyfikat. Do każdej kwalifikacji jest przypisany także poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji, dzięki czemu można porównać je z kwalifikacjami nadawanymi w innych krajach. Kwalifikacje uzyskiwane w Polsce mają szansę stać się rozpoznawalne w Europie, dzięki czemu łatwiej będzie znaleźć pracę za granicą lub udowodnić kompetencje swojej kadry przed zagranicznym kontrahentem.

Aby dostosować się do rynku pracy, zarówno w Polsce jak i w Unii Europejskiej, musimy nieustannie uczyć się i podnosić swoje kompetencje. ZSK pozwala potwierdzić, co już wiemy, jakie mamy umiejętności – także te, które zdobyliśmy poza szkołą, np. w ramach kursów, szkoleń czy też nabyte w toku pracy zawodowej, realizacji własnych zainteresowań. Z punktu widzenia pracodawcy certyfikaty ze znakiem Polskiej Ramy Kwalifikacji pozwalają uniknąć błędów w rekrutacji oraz skrócić czas jej trwania. Zatem system niesie korzyści dla każdej ze stron. – mówi Aleksandra Wojciechowska, Doradca Regionalny ds. ZSK.

Bezbłędna rekrutacja i kompetentny zespół

Umiejętność zbudowania zespołu profesjonalnych i kompetentnych pracowników to dziś ważny atut przedsiębiorstwa, który nierzadko wpływa na konkurencyjność firmy i jej sukcesy. W zdobywaniu dodatkowych umiejętności i potwierdzaniu ich odpowiednimi dokumentami może pomóc ZSK. Dzięki precyzyjnemu opisowi kwalifikacji w systemie dla pracodawcy staje się jasne, jakie umiejętności posiada pracownik mogący pochwalić się daną kwalifikacją, czego można od niego oczekiwać i co wniesie do firmy. Pozwala to na ograniczenie błędów podczas rekrutacji, a także jej przyspieszenie. Efekt: pracodawca szybko i precyzyjnie kompletuje dobrze dobrany, kompetentny zespół o wiarygodnych kwalifikacjach. Ma to bezpośredni wpływ na skuteczną realizację zadań w firmie, a co za tym idzie − konkurencyjność na rynku.

ZSK w pigułce dla pracownika


Maksymalizacja możliwości i aktywizacja zawodowa?

Korzyści, jakie niesie za sobą Zintegrowany System Kwalifikacji dla potencjalnego pracownika mogą być rozpatrywane na różnych płaszczyznach: zawodowej, społecznej oraz psychologicznej. Po pierwsze, po potwierdzeniu w sposób formalny swoich umiejętności, stajemy się bardziej pożądanym pracownikiem. Certyfikat możemy traktować jako atut podczas rekrutacji, ponieważ pracodawca może być pewien naszych kompetencji.

Zintegrowany System Kwalifikacji pozwoli potencjalnym pracownikom z regionu stać się bardziej elastycznymi w kontekście potrzeb rynkowych, a co za tym idzie - konkurencyjnymi na rynku pracy. W dobie dynamicznej sytuacji rynkowej, ważne jest, aby kandydat na dane stanowisko był nie tylko profesjonalny w swoim zawodzie, ale także był otwarty na dostosowanie się do wymagań dzisiejszego rynku. ZSK pozwala na potwierdzenie  kompetencji zdobytych poza edukacją szkolną. Certyfikat z numerem PRK uwiarygadnia umiejętności nabyte w procesie samodzielnego uczenia sięmówi Artur Wieczorek, Doradca Regionalny ds. ZSK.

Wspieraj system i rynek!

Za prace dotyczące rozwoju ZSK odpowiedzialny jest Instytut Badań Edukacyjnych. Na co dzień współpracuje on z partnerami społecznymi, a także grupami środowiskowym, tak, aby rozmowy i konsultacje miały istotny wpływ na kształt i renomę certyfikacji ZSK.

Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na stronie:

https://www.kwalifikacje.edu.pl/

belka ZSK kolor

Czytaj dalej...

Silny wiatr: co warto wiedzieć na wypadek wichury lub trąby powietrznej?

  • Dział: Breaking news 3





silny wiatr 815x300Lato coraz bliżej. Wzrastają temperatury. A wraz z nimi ryzyko wystąpienia gwałtownych zjawisk pogodowych – burz, nawałnic, trąb powietrznych. 21 maja trąba powietrzna przeszła przez Lubelszczyznę. Osiągnęła aż 100 metrów szerokości, uszkodziła 120 budynków. Takich zjawisk będzie coraz więcej. Co jest ich przyczyną? Czy w jakikolwiek sposób można się na nie przygotować?

007 infografika zywioly 002 724x1024Trąby powietrzne pojawiają się w Polsce od kwietnia do października. W tym czasie ze szczególną uwagą śledź alerty pogodowe. Nie lekceważ komunikatów od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, jeżeli ostrzegają przed zbliżającym się załamaniem pogody. Nie licz na to, że „burza przejdzie bokiem”. Lepiej być przygotowanym na najgorsze. Wiemy, że nie każda burza niesie takie zagrożenie i że czasem może być ich tak wiele, że nie dałoby się normalnie funkcjonować. Zachowaj rozsądek, w sezonie burzowym, zwłaszcza gdy pojawią się alerty, zabezpiecz to, co nagły podmuch wiatru może łatwo poderwać. Unikaj parkowania pod drzewami, zamykaj okna, gdy wychodzisz z domu. Nie każda burza kończy się trąbą powietrzną.

Niestety na nią nie ma rady. Niezależnie od tego, czy i jak się zabezpieczysz, siła wiatru jest tak ogromna, że przewraca zdrowe drzewa i zrywa dachy. Zdarza się, że takiego załamania pogody nawet nie da się przewidzieć. Jeśli do niego dojdzie, przede wszystkim chroń siebie i bliskich. Postaraj się zapewnić schronienie zwierzętom.

Najbezpieczniej będzie w piwnicy.
Śledź prognozy pogody!

Jeśli dzień zapowiada się bardzo burzowo, ułóż plany tak, by zapewnić sobie i bliskim maksymalne bezpieczeństwo. Nie wysyłaj np. dzieci na rowerach do szkoły. Podwieź je autem i powiedz im, żeby poczekały w szkole, jeśli rozpęta się burza.

W monitorowaniu pogody przydadzą ci się różne aplikacje, więcej szczegółów na ich temat znajdziesz tutaj: „Systemy wczesnego ostrzegania – jak z nich korzystać?”. Przypominamy o tych naszym zdaniem najlepszych:

WeatherPro

Aplikacja pogodowa oparta na najlepszym na świecie europejskim modelu prognozowania. Dopasowuje się do potrzeb użytkownika, gdyż to on sam decyduje o jakich zjawiskach pogodowych chce otrzymywać ostrzeżenia.

Meteo ICM

Numeryczna prognoza pogody opracowywana przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM). Niezwykle precyzyjna, informująca o zmiennych warunkach pogodowych z dokładnością co do godziny.

Pogodynka ALERT-IMGW

Aplikacja IMGW wysyłająca oficjalnie publikowane powiadomienia o gwałtownych zjawiskach pogodowych.
Co zrobić po nawałnicy?

Gdy niebezpieczny żywioł już ustanie, w pierwszej kolejności zadbaj o rannych i poszkodowanych. Udziel im pierwszej pomocy, a w razie potrzeby sprowadź odpowiednie służby. Dopiero potem zorientuj się, jakie zniszczenia materialne spowodował silny wiatr.

Zrób zdjęcia zniszczeń telefonem. To na pewno ułatwi likwidację szkody. Samo zgłoszenie szkody jest bardzo proste. Zadzwoń do ubezpieczyciela lub skontaktuj się przez stronę internetową, jak tylko będzie to możliwe. Przy takich katastrofach często ubezpieczyciele wysyłają swoich przedstawicieli na obszar objęty zniszczeniami i stosują uproszczoną likwidację szkód. Możesz też zadzwonić do swojego agenta. Pytaj, co powinieneś zrobić po kolei, kiedy przyjedzie rzeczoznawca, czy możesz liczyć na zaliczkę. W przypadku takich dużych szkód ubezpieczyciele wypłacają często zaliczki, które pokrywają bieżące potrzeby tuż po nawałnicy. Duże nawałnice niestety niszczą czasami też całą infrastrukturę, utrudniając komunikacje zaraz po katastrofie. Ubezpieczyciele biorą to pod uwagę, ale nie zwlekaj ze zgłaszaniem szkody, zrób to jak najszybciej po zdarzeniu.

PAMIĘTAJ! Jeżeli zauważysz iskrzenie, popalone przewody lub też poczujesz swąd spalonej instalacji, wezwij służby techniczne. Pod żadnym pozorem nie próbuj samodzielnie usuwać leżących lub zwisających przewodów lub jakichkolwiek innych elementów, które mogą powiększyć szkodę lub stanowić dla ciebie zagrożenie!

Ubezpieczenie – jak to działa?

Dobre ubezpieczenie domu pozwoli ci, niezależnie od pomocy z gminy, odbudować dom w podobnej technologii, w jakiej był ten zniszczony. Ubezpieczyciel uwzględni stan techniczny twojego budynku, ale jeśli regularnie dbasz o dom, robisz przeglądy, usuwasz usterki, remontujesz, ubezpieczysz dom w dobrej, rynkowej wartości. Kupując polisę ubezpieczeniową musisz wziąć pod uwagę to, iż swoim zakresem obejmować powinna mury, elementy stałe i ruchomości. Myślisz, że taka polisa kosztuje bardzo dużo? Nie! To kilkadziesiąt złotych miesięcznie, które stanowią zabezpieczenie twoich finansów na wypadek dużych zniszczeń. Przeczytaj, przed czym dokładnie chroni ubezpieczenie domu i na co warto zwracać uwagę, zawierając umowę z agentem >>> https://nawypadekgdy.pl/2018/03/28/jak-wybrac-ubezpieczenie-domu/
Skąd biorą się trąby powietrzne?

Ekstremalne zjawiska pogodowe to efekt nagłych wahań temperatury. Nawet zmiana o dwa, trzy stopnie może doprowadzić do powstania gwałtownie wirujących kolumn powietrza. Kolumny te zazwyczaj formują się w przedniej części chmury burzowej cumulonibus i obierają kształt ciemnego leja, skierowanego ku powierzchni Ziemi. W Polsce takie zjawiska pogodowe występują średnio od 8 do 14 razy w roku i z każdym latem jest ich coraz więcej.

O tym jak niszczycielską moc ma silny wiatr świadczy m.in. nawałnica, która w 2017 roku przeszła przez Kaszuby. W jej wyniku Lasy Państwowe poniosły najbardziej dotkliwe straty w swojej historii. Choć drewno z powalonych drzew nadawało się do sprzedaży, to wstępnie straty Lasów Państwowych oszacowano na 1 mld zł. Zginęło 6 osób, a ponad 50 zostało rannych. W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie 4 tys. budynków.

Ubezpieczyciele do końca września 2017 r. oszacowali wypłaty odszkodowań na 400 mln zł. Na przykładzie Kaszub widać, jak ważna jest sprawność infrastruktury dla efektywnego działania ubezpieczeń. Większość budynków i samochodów zniszczonych na skutek nawałnicy była ubezpieczona. Jednak ze względu na brak dostępu do internetu i telefonii komórkowej oraz nieprzejezdne drogi poszkodowani nie mogli skontaktować się szybko z zakładami ubezpieczeń. Zabiegamy o to, by rosła świadomość również władz lokalnych w tym zakresie. Przygotowaliśmy raport, w którym podkreślamy rolę sprawnej infrastruktury i współpracy poszczególnych służb. Zachęcamy do pobierania raportu, znajdziesz w nim więcej informacji o wpływie katastrof naturalnych na otoczenie przeczytasz w naszym raporcie „ Klimat Ryzyka. Jak prewencja i ubezpieczenia mogą ograniczyć wpływ katastrof naturalnych na otoczenie?”.



Czytaj dalej...

Pani Zofia Orzechowska w składzie Śląskiej Rady d.s. Seniorów

  • Dział: Breaking news 2


semslseniorzy1 1
W Sali Sejmu Śląskiego zorganizowany został I Konwent Śląskich Rad Seniorów. W trakcie spotkania wręczono powołania członkom Śląskiej Rady ds. Seniorów II kadencji.
W skład rady weszła również Pani Zofia Orzechowska – Przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Jaworzna. Serdecznie gratuluję!

Śląska Rada ds. Seniorów to organ opiniująco – doradczy i inicjatywny działający przy Marszałku Województwa Śląskiego w zakresie regionalnej polityki senioralnej. Powołanie powyższego ciała stanowi odpowiedź na dostrzegane konsekwencje demograficznego starzenia się społeczeństwa regionu, wobec których konieczne jest zintensyfikowanie działań w obszarze regionalnej polityki senioralnej.

semslseniorzy1 2

Czytaj dalej...

Ekologiczna rewolucja w domu, czyli jak ograniczyć zużycie plastiku

  • Dział: Breaking news 2



plastik 1
Rosnąca świadomość zanieczyszczenia środowiska powoduje, że coraz chętniej ograniczamy zużycie plastiku. Przedsiębiorcy zapewniają produkty biodegradowalne, restauracje rezygnują z tradycyjnych słomek, a miasta wprowadzają nowe ekologiczne regulacje. Konsumenci zmieniają swoje przyzwyczajenia, jednak wciąż wchodzą w posiadanie przedmiotów, które szybko przeobrażają się w odpady. Jak więc minimalizować ilość zbędnego plastiku we własnym domu?

W marcu 2019 r. Parlament Europejski poparł dyrektywę wprowadzającą zakaz sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na terenie Unii Europejskiej. Nowe prawo wejdzie w życie w 2021 r., co spowoduje, że ze sklepów znikną plastikowe talerze, sztućce, słomki czy patyczki do uszu. Wyeliminowana zostanie też sprzedaż torebek foliowych, a tych według niektórych szacunków statystyczny Polak wykorzystuje aż 490 rocznie. Obecna skala ich zużycia na świecie ma wpływ na ekosystem do tego stopnia, że reklamówkę znaleziono nawet na dnie Rowu Mariańskiego.

plastik 2Zmiany zaczynają się od świadomych decyzji

Skutki nowych zapisów prawnych są szczególnie dotkliwe dla przedsiębiorstw, które będą musiały w zastępstwie wprowadzić nowe ekologiczne rozwiązania. Jednak niektóre z nich, nie czekając na wejście w życie nowych przepisów, wdrażają działania, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów. Sklepy stopniowo wyzbywają się plastikowych reklamówek na warzywa, zastępując je opakowaniami np. ze skrobi kukurydzianej, a restauracje testują przyjazne środowisku słomki. Zmienia się także polityka samorządów, które chcą dawać dobry przykład. Władze Wałbrzycha, jako pierwsze w Polsce, zapowiedziały wprowadzenie całkowitego zakazu używania jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych w instytucjach miejskich i na imprezach organizowanych przez miasto.

Niemniej, jak zaznacza Anna Sawicka, Główny Specjalista ds. Rozwoju Strategii Ekologicznej w Banku Ochrony Środowiska, dopiero świadome decyzje i zmiana przyzwyczajeń konsumentów mogą istotnie ograniczyć zaśmiecanie środowiska plastikowymi odpadami. – Robiąc zakupy, warto zwrócić uwagę na szczegóły, które mają istotny wpływ na środowisko naturalne. Wybierajmy produkty w opakowaniach szklanych, a nie z tworzyw sztucznych. Kupując produkty dostępne wyłącznie w butelkach plastikowych, sięgajmy po te w opakowaniach o większej pojemności. O środowisko możemy dbać również podczas organizowanych przez nas imprez i spotkań. Plastikowe kubki, talerzyki i sztućce można zastąpić papierowymi albo jadalnymi (np. z otrąb pszennych), które są dostępne w popularnych sieciach handlowych. Z kolei sięgając po owoce i warzywa, należy wybierać te na wagę i nie pakować ich w foliowe torebki – podkreśla Anna Sawicka.

Zapobieganie plastikowym zakupom

Jednak zmiana przyzwyczajeń powinna odbywać się już na etapie wyposażenia torebki czy plecaka, który towarzyszy nam w ciągu dnia. W myśl zasady zero waste (z ang. brak odpadów), powinno się nosić przy sobie opakowania wielokrotnego użytku, które pozwolą na zmniejszenie ilości generowanych śmieci. – Chcąc lepiej chronić środowisko, na zakupy warto zabierać materiałowe woreczki na pieczywo oraz owoce i warzywa kupowane na wagę. Idąc do kawiarni, można wziąć metalową słomkę wielkokrotnego użycia i własny kubek, a zamawiając jedzenie na wynos, zapytać o możliwość opakowania pożywienia w opakowania biodegradowalne. Z kolei rozwiązaniem zamiennym dla plastikowych szczoteczek do zębów i patyczków higienicznych są produkty wykonane z bambusa, które w przypadku braku dostępności w sklepach stacjonarnych można nabyć w internecie - zaznacza Anna Sawicka.

Segregowanie odpadów

Wiele produktów wciąż nie ma ekologicznych zamienników, co nie pozwala na uniknięcie plastiku podczas zakupów. Dlatego, chcąc ograniczyć negatywny wpływ odpadów na środowisko naturalne, trzeba segregować śmieci w sposób zalecany przez ogólne zasady selektywnej zbiórki (rozporządzenie Ministra Środowiska z 29 grudnia 2016 roku). Zgodnie z nim należy segregować odpady na 5 grup - papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, odpady ulegające biodegradacji oraz odpady zmieszane). Szczegółowe zasady sortowania odpadów zależą od poszczególnych gmin. Zgromadzony plastik można też oddać do specjalnych punktów skupu, które przekazują go do recyklingu. Niestety większość Polaków wciąż nie stosuje się do zaleceń Ministerstwa Środowiska. – W badaniach wykonanych na zlecenie Ministerstwa Środowiska w 2018 r. 62 proc. Polaków stwierdza, że segreguje śmieci regularnie. Według danych GUS z 2017 r. ten odsetek jest ponad dwa razy mniejszy. Wiele osób błędnie uważa, że odpady zbierane selektywnie trafiają do jednego, zbiorczego bębna śmieciarki. Każdej frakcji odpadów dedykowany jest inny pojazd lub wydzielona komora. Stosując się do prostych zasad, da się realnie pomóc środowisku. Odpowiednio segregowane śmieci są wartościowym towarem dla firm zajmujących się przetwarzaniem surowców wtórnych – wyjaśnia Anna Sawicka.

Czytaj dalej...

Niewidoczne symptomy SM - 30 maja obchodzony jest Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego

  • Dział: Zdrowie

stward rozsiane 1
Ze stwardnieniem rozsianym zmaga się ponad 2,5 miliona osób na całym świecie. W Polsce na tę chorobę cierpi około 50 tysięcy osób. Stwardnienie rozsiane najczęściej dotyka osoby młode w przedziale wiekowym 20-40 lat. Większość pacjentów to kobiety. 30 maja obchodzimy Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego. Głównym motywem tegorocznych obchodów są niewidzialne objawy SM, z których większość społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy, a które znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie chorych.

Czytaj dalej...

Raz, Dwa, Trzy dla Betlejem w Jaworznie - Piękny koncert

  • Dział: Relacje



raz dwa trzy betlejem 2019 50 of 51
raz dwa trzy betlejem 2019 10 of 51Zwieńczeniem trzydniowego pasma wydarzeń wokół Wspólnoty Betlejem, związanych z odsłonięciem pomnika Bezdomnego Włodka, Pana Miotełki, który żył w domu aż 7 lat, był niesamowity koncert grupy raz. Dwa Trzy.

Zespół jest zawsze przyjmowany w Jaworznie owacjami i jeszcze większymi, po zakończeniu występu żegnany z żalem, że znów będzie trzeba nań czekać długie miesiące.

Zespół śpiewał piosenki i nie wykonywał na scenie żadnych innych czynności. Według Adama Nowaka jest wystarczająco dużo wykonawców, którzy różne inne czynności wykonują, że Raz Dwa Trzy akurat może sobie pozwolić na komfort wyłącznie śpiewania.

I to wychodzi na dobre, zarówno zespołowi, jak i piosenkom, ale i publiczności, która w sposób należyty może odbierać teksty zarówno samego zespołu, jak i piosenki innych artystów z parnasu polskiej muzyki.

raz dwa trzy betlejem 2019 26 of 51I tak oprócz, wymieńmy kilka, utworów własnych - Pod niebem pełnym cudów, Mam imię nazwisko i pracę, Nie będziemy, Tak mówi pismo, Zapyta bóg, Nazywaj rzeczy po imieniu, ale i nieśmiertelny Talerzyk, pełna publiczności sala miała okazję wysłuchać Wojciecha Młynarskiego - Jeszcze w zielone gramy i Nie ma jak u mamy i Agnieszko osieckiej - Wielka Woda, a perełką było wykonanie polskiej wersji wielkiego przeboju My Way - Moja Droga, zadedykowanej specjalnie księdzu Mirkowi.

Mamy z koncertu zdjęcia, choć nie jest ich wiele, bo artyści tylko grali i śpiewali i nie wykonywali "żadnych innych czynności" wobec tego wachlarz poz, zachowań i "momentów" nie był zbytnio szeroki, Ale to wystarczy.

Ważne, że muzyka podziałała na serca i dusze.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS