Menu
reklama

Artykuły filtrowane wg daty: czerwca 2019 - Mojejaworzno.pl

Marszałkowski Budżet Obywatelski Województwa Śląskiego

 • Dział: Breaking news 2
bomjaworzno
mbo10719 4Po raz pierwszy w Województwie śląskim będziemy mieli do czynienia z Budżetem Obywatelskim.
W Jaworznie BO dział już kilka lat i osoby, które interesowały się naszym miejskim podziałem środków, które składały projekty, doskonale wiedzą co się z tym wiąże. Wiążą się przede wszystkim szanse na przedstawienie swojego pomysłu, ale tym razem w szerszym aspekcie – całego województwa.

Marszałkowski Budżet Obywatelski Województwa Śląskiego został zaprezentowany w Jaworznie w Geosferze w dniu 1 lica w obecności samego Wicemarszałka Pana Dariusza Starzyckiego i Pani Karoliny Kosowskiej - raczek - Sekretarz Województwa w obecności jaworznickich aktywistów oraz pracowników urzędu Marszałkowskiego.

Kilka treściwych wykładów zdołało zaspokoić ciekawość mieszkańców Jaworzna i zapewne wyzwoliło w nich wolę działania społecznego. Przyjrzyjmy się zatem założeniom MBO na 2020 rok.

Marszałkowski Budżet Obywatelski Województwa Śląskiego

I edycja

Marszałkowski budżet obywatelski województwa śląskiego pozwoli zrealizować pomysły i inicjatywy, które wpłyną na rozwój regionu.

W I edycji budżetu obywatelskiego do dyspozycji mieszkańców jest 10 milionów złotych – podzielone na dwie pule: wojewódzką (1/4) i podregionalne (3/4). 2,5 mln na zadania wojewódzkie oraz 7,5 mln na zadania podregionalne.

Minimalne wartości projektów to 100 tys. zł dla zadań wojewódzkich i 50 tys. zł dla zadań podregionalnych. W obu przypadkach maksymalnie mogą sięgać 50% poszczególnych pul.


Zadania o charakterze inwestycyjnym lub infrastrukturalnym mogą być realizowane wyłącznie na mieniu Województwa Śląskiego (na stronie internetowej bo.slaskie.pl przygotowana jest lista oraz aplikacja mapowa – z wybranym mieniem; nie każda nieruchomość może być przedmiotem projektu w ramach BO).

Każdy mieszkaniec województwa – niezależnie od miejsca stałego zameldowania – może zgłosić projekt m.in. z zakresu: zdrowia, kultury, edukacji, turystyki, sportu, ekologii czy transportu.

Od 1 do 26 lipca są przyjmowane wnioski – zgłoszenia zadań. Do wniosku należy dołączyć listę poparcia – 50 podpisów dla projektów podregionalnych i 100 dla projektów wojewódzkich.

Od 12 do 30 listopada 2019 r. na platformie bo.slaskie.pl,odbędzie się głosowanie. Każdy z mieszkańców do dyspozycji będzie miał 3 głosy na projekty podregionalne oraz jeden na projekty wojewódzkie.

Do 31 grudnia 2019 r. zostanie ogłoszona lista zadań do realizacji na podstawie wyników głosowania.

Pomysły, które zyskają najwięcej głosów zostaną zrealizowane w 2020 roku przez UMWŚ lub jednostki.

Województwo zostało podzielone na 7 podregionów (zbieżne z okręgami wyborczymi do Sejmiku)

 1. Grupa powiatów nr 1 (bielski, cieszyński, żywiecki, miasto na prawach powiatu Bielsko-Biała): 1 125 000,00 zł (15%);
 2. Grupa powiatów nr 2 (bieruńsko-lędziński, pszczyński oraz miasta na prawach powiatu: Katowice, Mysłowice, Tychy): 1 125 000,00 zł (15%);
 3. Grupa powiatów nr 3 (mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski oraz miasta na prawach powiatu: Jastrzębie Zdrój, Rybnik, Żory): 1 200 000,00 (16%);
 4. Grupa powiatów nr 4 (gliwicki, lubliniecki, tarnogórski oraz miasta na prawach powiatu: Bytom, Gliwice): 1 125 000,00 zł (15%);
 5. Grupa powiatów nr 5 (miasta na prawach powiatu: Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice i Zabrze): 975 000,00 (13%);
 6. Grupa powiatów nr 6 (częstochowski, kłobucki, myszkowski oraz miasto na prawach powiatu: Częstochowa): 825 000,00 (11%);
 7. Grupa powiatów nr 7 (będziński, zawierciański oraz miasta na prawach powiatu: Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec): 1 125 000,00 zł (15%);

 

 

Czytaj dalej...

Prestiżowa nagroda dla chłodni kominowej w Jaworznie

 • Dział: Breaking news 2
elektrownia jaworzno 2 1200
Chłodnia kominowa nowego bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie została doceniona w konkursie Budowa Roku 2018.  Uwagę komisji konkursowej zwróciły wyjątkowa konstrukcja i proporcje pozwalające porównać ją do skorupki jajka.

To już 29 edycja Konkursu - prestiżowego przeglądu osiągnieć polskiego budownictwa kubaturowego i infrastrukturalnego organizowanego przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, przy udziale Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

uwycieczka riser11 1200Chłodnia kominowa w Jaworznie jako wymagający obiekt inżynierski była pieczołowicie weryfikowana w specjalnej kategorii: obiekty oceniane indywidualnie. Uwagę komisji konkursowej zwróciły wyjątkowa konstrukcja, kształt hiperboloidy obrotowej i proporcje pozwalające porównać ją do skorupki jajka.

Zadaniem komina wywiewnego chłodni jest wywoływanie ciągu powietrza niezbędnego do odpowiedniej wymiany ciepła w jej urządzeniach technologicznych. Chłodnia jest zintegrowana z układem odprowadzającym oczyszczone spaliny z kotła. Zastosowana technologia chłodzenia ma na celu maksymalne obniżenie oddziaływania na środowisko i uniknięcie konieczności budowy komina. Odpylone spaliny, oczyszczone w instalacjach odsiarczania i odazotowania są transportowane do chłodni specjalnym kanałem o średnicy niemal 9 metrów, wprowadzonym do chłodni na poziomie około 45 metrów.

To rozwiązanie, dzięki wyższemu wyniesieniu spalin w stosunku do tradycyjnego komina, minimalizuje oddziaływanie na środowisko. Ponadto chłodnia została wyposażona w tłumiki, dzięki którym obiekt nie podniesie poziomu hałasu na granicy terenów chronionych wokół elektrowni.

O inwestycji

Blok w Jaworznie zostanie przekazany do eksploatacji w czwartym kwartale 2019 r. Formuła realizacji inwestycji obejmuje podział projektu na Kontrakt Główny – kotłownia, maszynownia, obiekty IOS – realizowany przez konsorcjum Rafako S.A. – Mostostal Warszawa S.A. oraz 12 gospodarek pomocniczych i towarzyszących.

Spółka Nowe Jaworzno Grupa TAURON powstała poprzez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa z TAURON Wytwarzanie S.A. i rozpoczęła działalność w kwietniu 2017 roku. Utworzenie wyodrębnionego podmiotu dedykowanego do realizacji projektu pozwala na ograniczenie wpływu wydatków związanych z inwestycją na bilans Grupy TAURON.

Blok będzie przystosowany do spełnienia restrykcyjnych norm z zakresu ochrony środowiska, znacznie ograniczając emisje CO2 oraz pozostałych emisji.

Jednostka o sprawności 45,9% netto budowana jest w technologii węglowej na parametry nadkrytyczne z wyprowadzeniem mocy linią 400 kV, przyłączonej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Planowane roczne zużycie węgla wyniesie do 2,8 mln ton. Paliwo w większości będzie pochodzić z kopalń Grupy TAURON. Blok wytworzy rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych.

Po zakończeniu inwestycji, ze względu na ponad 10% wzrost sprawności w stosunku do bloków oddanych do eksploatacji w latach 70 i 80 ubiegłego wieku, do atmosfery trafi o 2 mln ton CO2 mniej, a w ramach wymagań polityki klimatycznej, blok będzie dostosowany do budowy instalacji wychwytu CO2 ze spalin (CCS ready).

***

TAURON Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa TAURON jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem i jednym z największych sprzedawców i wytwórców energii elektrycznej. W skład Grupy TAURON wchodzą m.in. TAURON Wytwarzanie, TAURON Dystrybucja, TAURON Sprzedaż, TAURON Obsługa Klienta, TAURON Wydobycie, TAURON Ekoenergia oraz TAURON Ciepło. Od 2010 roku akcje TAURON Polska Energia SA notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie m.in. w indeksach WIG20 i WIG30. Spółka wchodzi w skład indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie RESPECT Index.

Czytaj dalej...

Bruksela, jakiej nie znacie - wystawa fotografii Aleksandra Tury

 • Dział: Relacje
bruksela 256 1200
wystawaalex270619 3"Bruksela, jakiej nie znacie", to ekspozycja 32 zdjęć zrobionych podczas wizyty studyjnej w Parlamencie Europejskim oraz w trzech belgijskich miastach - Brukseli, Brugii i Gandawie na zaproszenie Pani Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej.
Wizyta odbyła się we wrześniu 2018 roku, a jej plon to około 3 tysiące zdjęć precyzyjnie dokumentujących każdą chwilę pobytu i odwiedziny w wielu wyjątkowych miejscach.

Patronat Honorowy nad wystawą objął Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Pan Dariusz Starzycki.
W dniu 27 czerwca odbył się wernisaż na którym autor zaprezentował i opisał okoliczności powstania zdjęć oraz podzielił się wrażeniami z pobytu w siedzibie europarlamentu.

wystawaalex270619 11Do Brukseli we wrześniu 2018 roku w ramach zaproszenia Pani Jadwigi Wiśniewskiej pojechało trzech Jaworznian: Andrzej Kościański, Roman Rogala i w.w.

Zdjęcia wybrane zostały według atrakcyjności architektury na nich zobrazowanej. Przepiękne zdobienia kościołów, ratuszy i innych miejskich budowli to plon kilkuset lat starań architektów, rzeźbiarzy i budowlańców. Wojny światowe szalejące w Europie w XX wieku ominęły wiekowe uliczki, place i domy  i zupełnie nie naruszyły fantastycznych dzieł sztuki.

W ramach uatrakcyjnienia spotkania autor wykonał dwie ballady Jacquesa Brela i Georgesa Brassensa oraz w duecie z Magdaleną Ples piosenkę Andrzeja Sikorowskiego - Blues o starych sąsiadach.

wystawaalex270619 16Za zorganizowanie wystawy serdecznie dziękuję Miejskiej Bibliotece Publicznej, a za udział w wernisażu wszystkim przybyłym, w tym Państwu radnym Teresie Kondoszek, Barbarze Sikorze i Maciejowi Stankowi, będącemu jednocześnie reprezentantem Wicemarszałka Województwa Śląskiego, który objął patronat honorowy nad ekspozycją. (Aleksander Tura).

Za wsparcie serdeczne podziękowania dla firmy Tauron Wytwarzanie i Pana Kazimierza Szynola oraz Pani Teresy Kondoszek.

Wystawa dostępna będzie do oglądania do 5 lipca w Galerii Ex Libris Miejskiej Biblioteki.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji Pawła Jarząbka - TUTAJ

Poniżej kilka zdjęć ze zbioru również inne niż na wystawie, a wkrótce, po zakończeniu wystawy, więcej wrażeń z Belgii.

 

Czytaj dalej...

Zostań pacjentem OneDayClinic i usuń zaćmę pod okiem wykfalifikowanych chiurgów

 • Dział: Breaking news 2


 

oko

Perspektywa operacji zaćmy może wydawać się dla wielu pacjentów trudnym wyborem, jednak dziś medycyna nie znalazła jeszcze lepszego sposobu na trwałe pozbycie się zmętnienia soczewki i powstrzymanie procesu pogarszania się wzroku dążącego w kierunku całkowitej ślepoty. Według statystyk prowadzonych przez Międzynarodową Organizację Zdrowia WHO, znaczną część osób niewidomych lub z poważnymi uszkodzeniami wzroku stanowią pacjenci po 50 roku życia, a przyczyną tego jest pojawiająca się u nich zaćma, jaskra lub zwyrodnienie plamki żółtej.[1] Utracie wzroku z ich powodu można jednak zapobiec właśnie operacyjnie, co w Polsce możliwe jest zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Wielu pacjentów decyduje się jednak na wyjazd do Czech. Dlaczego warto wyjechać na operację za granicę?

Perspektywa operacji zaćmy może wydawać się dla wielu pacjentów trudnym wyborem, jednak dziś medycyna nie znalazła jeszcze lepszego sposobu na trwałe pozbycie się zmętnienia soczewki i powstrzymanie procesu pogarszania się wzroku dążącego w kierunku całkowitej ślepoty. Według statystyk prowadzonych przez Międzynarodową Organizację Zdrowia WHO, znaczną część osób niewidomych lub z poważnymi uszkodzeniami wzroku stanowią pacjenci po 50 roku życia, a przyczyną tego jest pojawiająca się u nich zaćma, jaskra lub zwyrodnienie plamki żółtej.[1] Utracie wzroku z ich powodu można jednak zapobiec właśnie operacyjnie, co w Polsce możliwe jest zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Wielu pacjentów decyduje się jednak na wyjazd do Czech. Dlaczego warto wyjechać na operację za granicę?


operating room eye surgery hfdt3vjOperacja zaćmy za granicą i w Polsce – podstawowe różnice

Jednym z bardziej zauważalnych trendów w leczeniu zaćmy w Polsce są coraz popularniejsze wyjazdy pacjentów na operację usunięcia zaćmy za granicę. Najczęściej wybieranym kierunkiem są Czechy i Niemcy, które przyciągają nie tylko małymi odległościami dojazdu, ale także działającymi tam polskimi klinikami. Pracujący w nich doświadczeni chirurdzy, posiadający ponad 20 tysięcy operacji na swoich kontach, a często specjalizują się wyłącznie w leczeniu zaćmy, dzięki czemu mogą zagwarantować jakość zabiegu znacznie wyższą, niż w przypadku państwowych szpitali w Polsce, a przy tym przyjąć pacjenta bez konieczności oczekiwania w kolejce przez kilkanaście miesięcy.

Główne różnice pomiędzy operacją zaćmy za granicą i w Polsce opierają się zdecydowanie o oferowaną jakość zabiegu. Podczas gdy te wykonywane na NFZ obejmują jedynie podstawowy zabieg z wszczepieniem białej, standardowej soczewki sferycznej jednoogniskowej, okulistyka rozwinęła się już na tyle, by zaoferować pacjentom znacznie większy wybór. Brak możliwości dopłaty do lepszej soczewki jest tłumaczony przez NFZ brakiem jednej, sprawdzonej soczewki która byłaby odpowiednia dla każdego pacjenta, a także pewnymi ograniczeniami prawnymi. Pacjenci wyjeżdżający za granicę nie muszą jednak obawiać się takich kłopotów.

Operacje oczu w Czechach – kiedy warto wyjechać na zabieg?

Decydując się na operację zaćmy w Czechach pacjent może przede wszystkim wybrać klinikę i chirurgów, którym chce powierzyć zdrowie własnych oczu. To ważne, bo choć w szpitalach w kraju również operują doświadczeni chirurdzy, ci za granicą najczęściej specjalizują się jedynie w operacjach zaćmy i są w stanie zminimalizować ryzyko powikłań po zabiegu do minimum, nawet jeśli przypadek pacjenta jest niezwykle trudny. Co więcej, to właśnie doświadczeni specjaliści z klinik zagranicznych jeszcze przed operacją omawiają z pacjentem dostępne dla niego opcje pakietów i soczewek i dobierają rozwiązanie, które zapewni najlepszą możliwą jakość i pełen komfort widzenia po operacji. Na operację do Czech warto wyjechać więc, poszukując pewniejszej, bardziej zaufanej obsługi medycznej i indywidualnego podejścia do pacjenta. Co ważne, za usługi takie nie trzeba wcale dużo płacić.

Zostań pacjentem OneDayClinic i usuń zaćmę pod okiem doświadczonych chirurgów

Zlokalizowana w czeskiej Ostrawie polska placówka OneDayClinic to wyspecjalizowana klinika okulistyczna przystosowana do wykonywania operacji zaćmy w trybie jednego dnia. Pracujący w niej chirurdzy, zarówno z Czech jak i z Polski, to specjaliści wykwalifikowani w przeprowadzaniu prostych, jak i trudniejszych zabiegów usunięcia zaćmy, przygotowani do stosowania nie tylko standardowych soczewek sferycznych, ale wszystkich dostępnych rodzajów soczewek wewnątrzgałkowych. Ich kompleksowe i indywidualne podejście do każdego pacjenta daje szansę osiągnięcia wyższej skuteczności operacji i mniejszego odsetka powikłań, który w ostatnich latach działania spadł w OneDayClinic poniżej 0,5%. Na sukces taki ogromny wpływ ma także fakt, że pacjent po zabiegu zostaje w hotelu i odpoczywa, a następnie zgłasza się na kontrolę następnego dnia i otrzymuje od lekarza wszelkie zalecenia i lekarstwa, które pomogą zagoić oko bez żadnych powikłań.

Jednym z większych atutów operacji zaćmy z OneDayClinic jest fakt, że pacjenci po zakończeniu operacji i badaniu kontrolnym nie są pozostawieni sami sobie. W Polsce działa obecnie 5 klinik okulistyczno-optycznych, pod których opiekę trafiają osoby operowane w czeskiej placówce. To dzięki pracującym tu lekarzom pacjenci nie muszą powracać zaraz po operacji do swojego regularnego okulisty, który nie zna szczegółów zabiegu i mogą korzystać z pomocy kliniki aż do całkowitego zagojenia się oka i upewnienia się, że operacja przebiegła zgodnie z planem. Placówki w Polsce wykonują także zabiegi usunięcia tzw. zaćmy wtórnej, czyli jednego z najczęstszych powikłań pooperacyjnych, co automatycznie eliminuje konieczność ponownego oczekiwania w kolejce do wykonania takiego zabiegu na NFZ.

Leczenie zaćmy za granicą ma wiele plusów, które coraz częściej przekonują pacjentów do wyjazdu i operacji poza polskimi szpitalami NFZ. Dzięki obowiązującej Dyrektywie Transgranicznej koszt podstawowego zabiegu za granicą może być pokryty ze środków NFZ, przez co jedyne opłaty wnoszone przez pacjenta to ewentualne dopłaty do lepszej soczewki i transportu do i z kliniki. Krótki czas oczekiwania i szansa na uratowanie ostrości widzenia przed całkowitą utratą wzroku są wystarczającym powodem, by rozważyć takie rozwiązanie.

[1] https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/blindness-and-visual-impairment

Czytaj dalej...

Zachowaj rozwagę, bądź ostrożny, nie ryzykuj - to tylko wakacje!

 • Dział: Breaking news
wakacjezdrowe17

W związku z rozpoczynającym się okresem wakacyjnym Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności przypomina o zasadach bezpiecznego wypoczynku:

Wakacje w górach

 • Wybierając się w podróż po górskich szlakach należy zaopatrzyć się w dobre buty i ubranie.
 • Pamiętaj, żeby nie wyruszać w góry bez opieki dorosłych.
 • Co ważne pogoda w górach może zmienić się niezwykle szybko, silny wiatr halny może utrudnić poruszanie się, a także doprowadzić do szybkiego wyziębienia organizmu, z kolei słońce to ryzyko odwodnienia oraz poparzeń słonecznych.
 • Ruszając ze schroniska dla własnego bezpieczeństwa warto powiedzieć dokąd idziemy i jakimi szlakami, zapamiętaj numer alarmowy GOPR.
 • Wyruszaj w góry rankiem, gdyż pogoda najczęściej psuje się po południu.
 • Miej ze sobą na wszelki wypadek latarkę, plandekę przeciwdeszczową oraz ciepłe ubrania, nawet jeśli jest lato.

Wakacje nad morzem, jeziorem, rzeką

Zasady bezpiecznej kąpieli

 • Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR.
 • Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
 • Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, niebezpiecznego dla naszego organizmu.
 • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.
 • Dbaj o czystość plaży.
 • Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu

 • Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu.
 • Noś nakrycia głowy i okulary słoneczne (UWAGA! Noszenie ciemnych okularów bez filtra jest szkodliwe. Źrenica, do której dochodzi mniej światła, rozszerza się, dzięki czemu do wnętrza oka wnika więcej promieni UV).
 • Chroń się w cieniu w godzinach południowych.

Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze

 • Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru.
 • W czasie jazdy używaj kasku.
 • W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów.
 • Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów.
 • Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu.
 • Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu.
 • Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty.

WAŻNE TELEFONY

112 – telefon alarmowy służb ratowniczych
997 – telefon alarmowy Policji
998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej
999 – telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego
601 100 100 – telefon alarmowy WOPR

ŻYCZYMY UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI!

Naczelnik Wydziału Zarządzania

Kryzysowego i Ochrony Ludności

Zbigniew Piątek

sosina02

Czytaj dalej...

Letni Festiwal Rocka 2019 - Znamy line up koncertów

 • Dział: Archiwum
Letni Festiwal Rocka w Klubie Relax 960
Zapraszamy wszystkich na koncerty Letniego Festiwalu Rocka.

To już trzecia edycja muzycznego święta organizowana w naszym klubie.

Koncerty są formą konkursu, w którym biorą udział kapele niemalże z całej Polski.
Po zaprezentowaniu się zespołów w każdym dniu odbędą się głosowania. Finał LFR odbędzie się 1 września a zwycięska kapela zagra support podczas 6. edycji Festiwalu ProRock
Poniżej prezentujemy harmonogram, wstęp na wydarzenia jest bezpłatny!

13 LIPCA – GODZ. 19.00

ZNAKI CZASU/ RYBNIK
INSEKT / PSZCZYNA
HOT STREAK / KRAKÓW

14 LIPCA – GODZ. 19.00
MOONSHINERS / KATOWICE
WARHLACK / KATOWICE
NOC NA WYCIERACZCE / JAWORZNO

20 LIPCA – GODZ. 19.00
SNOWBLIND / KATOWICE
ERANNIE / KRAKÓW
4 GENERACJE / CZECHOWICE-DZIEDZICE; TYCHY

21 LIPCA – GODZ. 19.00
MY OWN WASTELAND / WARSZAWA
MASTER MEN / JAWORZNO
TRAFIŁEM NA OWCZARNIĘ / DĄBROWA GÓRNICZA

Więcej informacji: www.klubrelax.jaworzno.pl lub 32 762 91 49

Wydarzenie Facebook: www.facebook.com/events/437807913667241/

Letni Festiwal Rocka w Klubie Relax a

 

Czytaj dalej...

Galaktyczny szał w Muzeum Miasta Jaworzna

 • Dział: Archiwum
 
galaktycznyszalmuz
Podziwiasz zdjęcia Drogi Mlecznej? Latem obserwujesz deszcz Perseidów? A może po prostu lubisz gapić się w niebo?
Niezależnie od pobudek, jakie Tobą kierują, z nami możesz stworzyć swój wymarzony galaktyczny plakat!
Podczas warsztatów przekażemy Ci całą naszą wiedzę na temat akwareli, pokażemy jak malować i pomożemy Ci stworzyć własny plakat.
Nasze warsztaty to czas twórczego relaksu.
Warsztaty poprowadzi @AleksandraPierwsza artysta, plastyk, promotorka arteterapii, miłośnik ekologii i slow life.
Koszt warsztatów: 50 zł.
W cenie warsztatów są wszystkie niezbędne materiały.
Ilość miejsc ograniczona. Rezerwacja telefoniczna 501 45 26 97 lub e-mail: klementyna.sliz@muzeum.jaw.pl

Czytaj dalej...

Święto Patronki Miasta

 • Dział: Archiwum
swietopatronkijaworzna 960Z okazji 15-lecia koronacji obrazu MBNP - Patronki Jaworzna, 25-lecia odzyskania wolności oraz 30-lecia parafii na Osiedlu Stałym w sanktuarium odprawiono 28 czerwca 2014 r. koncelebrowaną Mszę Świętą pod przewodnictwem ks. biskupa Grzegorza Kaszaka. Jubileusz to czas wspomnień, ale przed wszystkim czas dziękczynienia.

Czytaj dalej...

Piosenka Odkopana 27

 • Dział: Archiwumodkopana0619
Zapraszamy na koncert z cyklu "Piosenka odkopana" - "Piechotą do lata". Wspólne, letnie muzykowanie, zapewne wprawi Was w wyśmienite nastroje

Czytaj dalej...

Marian Dziędziel - spotkanie z aktorem

 • Dział: Archiwum
190626 spotkanie dziedziel
Z okazji czerwcowego święta naszego miasta przygotowaliśmy dla Czytelników pełne niespodzianek spotkanie z udziałem Mariana Dziędziela. Aktor rozpoczynał swoją karierę w serialu „Stawka większa niż życie”, grając w odcinku „Akcja LIŚĆ DĘBU” ukrywającego się u Tomali Polaka. Później były kreacje u Kazimierza Kutza oraz epizody w „Blisko, coraz bliżej”. Zagrał genialne role w wielu serialach telewizyjnych oraz na deskach teatralnych. Znany jest również z filmów Wojciecha Smarzowskiego (m.in. „Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”), znakomicie wcielając się w postacie o skomplikowanej osobowości. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 17.00 w jaworznickiej Bibliotece Głównej.
Wydarzenie zorganizowane zostanie w ramach projektu „70 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie”, dofinansowanego ze środków Fundacji Energetyka na Rzecz Polski Południowej.
Miejscówki do odebrania w Wypożyczalni dla Dorosłych od 18 czerwca br. godz. 17.00.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us