Menu
reklama

Artykuły filtrowane wg daty: stycznia 2020 - Mojejaworzno.pl

Jakie pompy hydrauliczne wybrać?

  • Dział: Breaking news 2
mojejaworznojakiepompyhydraulicznewybracObecny przemysł nie może obejść się bez takiego elementu jak pompy hydrauliczne. Dlatego też, jeśli chce się kupić i używać hydrauliki siłowej, koniecznie trzeba zadbać o to, aby posiadać do tego określony rodzaj pompy.

Problemem dla osób niezaznajomionych z branżą może być to, że będzie to wybór niemożliwy do podjęcia.
Warto więc przynajmniej cząstkowo zapoznać się z tym, jakie są na rynku modele pomp.

Pomoc firmy Fluiconnecto

Wybierając i projektując układ maszyn przemysłowych z udziałem hydrauliki przemysłowej, z całą pewnością skorzysta się z usług specjalistyczny firm. Jedną z nich jest firma Fluiconnecto. Zajmuje się ona sprzedażą, obsługą i serwisowanie układów hydrauliki siłowej, w takich dziedzinach jak górnictwo, transport morski, czy też wydobycie ropy lub gazu. I choć w ofercie Fluiconnecto znajdują się wszystkie niezbędne elementy do szeroko rozumianej hydrauliki siłowej, a także wiedza na temat tego, jak ich użyć, to jednak klient również musi odpowiedni zakres wiedzy posiadać.

Do czego służy pompa hydrauliczna?

Na samym wstępie warto widzieć, do czego w ogóle pompa hydrauliczna służy. Cały przemysł hydrauliki siłowej opiera się na zasadzie przepływu cieczy roboczej. To jej ciśnienie i tzw. energia hydrauliczna odpowiada za działanie poszczególnych maszyn i silników hydraulicznych. Energia hydrauliczna nie bierze się jednak z powietrza, lecz jest zamieniana z energii kinetycznej, która podawana jest z zewnątrz. A zamiany tej dokonują oczywiście pompy hydrauliczne.

Jakie są rodzaje pomp hydraulicznych?

Oczywiście na rynku nie występuje tylko jeden, uniwersalny rodzaj pompy hydraulicznej. Standaryzacja w tym wypadku oznaczałaby spadek efektywności, ponieważ różne zastosowania wymagają stosowania różnych rodzajów pomp. Przykładowo w sprężarkach próżniowych lub powietrza, idealnie sprawdzają się pompy łopatkowe, a jeśli chodzi o napędy hydrauliczne, pompy wielotłoczkowe nie mają sobie równych. Czym się jednak charakteryzują poszczególne modele pomp hydraulicznych? Wersja łopatkowa przykładowo jest wersją pompy wyporowej. Dzięki działaniu na ciecz łopatek wirnika następuje jej wypieranie w górę systemu. Zupełnie innym modelem jest pompa wielotłoczkowa, która swoje działanie opiera na pochylonej tarczy lub też na mimośrodowym obrotowym pierścieniu. Cechą charakterystyczną modelu wielotłoczkowego jest stała wydajność i niezwykle duża trwałość. Oprócz tych dwóch modeli wymienić można jeszcze nieco starsze, choć nadal powszechnie używane technologie w postaci pompy zębatkowej, opierającej swoje działanie na zazębiających się kołach zębatych, oraz pompę śrubową, która do działania wykorzystuje śrubę ślimakową.
mojejaworznojakiepompyhydraulicznewybraca

Czytaj dalej...

Jak Polacy radzą sobie z bólem?

  • Dział: Breaking news 2
klinikaleczeniaboluwarszawaCzy wiesz, że to właśnie Polacy uskarżają się na ból o różnym natężeniu i różnego pochodzenia, biorąc pod uwagę mieszkańców całej Unii Europejskiej?

Czy rzeczywiście dolegliwości bólowe aż tak bardzo nam doskwierają, a może nie potrafimy sobie skutecznie z nim radzić? Co ciekawe, tylko 36% osób, które odczuwają ból, reagują natychmiast w celu zwalczenia tej dysfunkcji. Większość robi to dopiero w stadium zaawansowanym, kiedy dolegliwość jest na tyle nasilona, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Kondycja zdrowotna Polaków

Według ekspertów, zdrowie statystycznego mieszkańca Polski ulega pogorszeniu, przez co ból pojawia się coraz częściej i jest coraz silniejszy. Tylko 58% Polaków potwierdza, że cieszy się dobrym zdrowiem i na co dzień nie towarzyszy im ból. Dla porównania, w tej samej kwestii pozytywnie wypowiada się ponad 82% Irlandczyków.

Odczuwanie bólu

Nawet 30% obywateli Polski deklaruje, że silny ból odczuwa przynajmniej raz w miesiącu, jednak klinika leczenia bólu jest odwiedzana jedynie przez 5% z nich. Przykre dolegliwości najczęściej pojawiają się jako efekt chorób przewlekłych, ale też nagłych urazów.

Jako jeden z najmniej znośnych uznawany jest przez Polaków ból zęba, ból brzucha oraz migrenowe bóle głowy. Patrząc zaś na częstotliwość jego występowania, najczęściej wymieniamy dolegliwości bólowe związane z wadami postawy czy nadwyrężeniem kręgosłupa i zmianami zwyrodnieniowymi.

Dlaczego Polaków boli?

Rzesza naukowców od lat zajmuje się badaniem tego zjawiska. Wiadomo na pewno, że na stan naszego zdrowia i tak częste uskarżanie się na ból znaczenia nie ma położenie geograficzne Polski ani też klimat, w którym funkcjonujemy. Specjaliści, których miejscem pracy jest przychodnia leczenia bólu, potwierdzają zaś, że mieszkańcy naszego kraju zbyt rzadko odwiedzają lekarzy. O chorobach dowiadujemy się zazwyczaj w ich zaawansowanym stadium, bagatelizujemy też jeszcze słaby, pojawiający się rzadko ból, a o pomoc prosimy dopiero wtedy, gdy przypadłość jest już rozwinięta.

Co więcej, nie stosujemy profilaktyki przeciwbólowej, ale zwalczamy ból, kiedy ten się już pojawi. Nie szukamy jego przyczyny, ale pozbywamy się objawów doraźnie poprzez sięganie po łatwo dostępne tabletki przeciwbólowe.

Gdzie szukać pomocy?

Ból jest najczęściej jednym z pierwszych objawów przypadłości chorobowych. To oznaka, że pacjent powinien zwrócić się do medyka danej specjalizacji. Pamiętajmy, że pomoc nie zawsze zostanie udzielona przez lekarza pierwszego kontaktu, chociaż ten znajduje się w pierwszej linii diagnostyki.

Uznaje się, że w przypadku występowania bólu czas ma ogromne znaczenie. W pierwszym stadium pomocne okazują się nieinwazyjne sposoby jego zwalczania, w tym rehabilitacja i potwierdzi to każdy lekarz. Terapia konopna, domowe sposoby z zakresu ziołolecznictwa, a nawet odpoczynek czy wzmocnienie organizmu i kondycji fizycznej to kolejne, które mogą dawać nadzieję na uśmierzenie bólu. Oczywiście, należy zdać sobie sprawę, że wybór konkretnej terapii jest zależny od źródła bólu, jego nasilenia oraz ogólnego stanu zdrowia indywidualnego pacjenta. W żadnym przypadku nie można mówić o jednej, uniwersalnej metodzie zwalczania dolegliwości bólowych.

Artykuł powstał na podstawie materiałów merytorycznych dostępnych na stronie internetowej: Cannabi Clinic - Klinika leczenia bólu.

klinikaleczeniaboluwarszawa1

Czytaj dalej...

"Siódmy grzech" Danuty Noszczyńskiej - nowa powieść - spotkanie autorskie

  • Dział: Relacjednoszczynska250120 4
dnoszczynska250120 22Kolejna powieść Danuty Noszczyńskiej nosi tytuł "Nigdy nie jest za daleko".

Pani Danuta Noszczyńska, to jedna z najsławniejszych jaworznianek, autorka 20 powieści, laureatka ogólnopolskich plebiscytów, reżyserka, scenarzystka, osoba oddana swojej pracy, przyjaciołom i pasom, jakimi są literatura, teatr i muzyka.

To ostatnia z cyklu "Siedmiu Grzechów głównych, choć wbrew narzucającej się interpretacji, wszystkie siedem książek nie wprost traktują ludzkie słabości i zachowania, jakie pod wyszczególnionymi grzechami się znajdują.

Autorka bardzo szeroko interpretuje części cyklu i dopiero po przeczytaniu powieści możemy pokusić się o własne spostrzeżenia na poszczególne tematy.

Spotkanie urządzone w Teatrze Sztuk prowadziła Pani Katarzyna Pokuta. Ona to nie pozostawia niedomówień, nie głaska rozmówczyni, nie boi się trudnych pytań kierowanych do pisarki, toteż rozmowa pań przy stoliku jest wyjątkowo ciekawa.

dnoszczynska250120 1Przez niecałą godzinę czytelnicy przebyli podróż od początków twórczości Danuty Noszczyńskiej, po dzisiejsze czasy dowiadując się jakie były pierwsze kroki w pisarstwie, jak z czasem ewoluował warsztat i podejście do własnej dyscypliny każdej konsekwentnie zapełniać stronice tak, aby powieść po pierwsze miała swój niepowtarzalny klimat, ale i aby sprostać wymaganiom wydawców, którzy również nie są do końca pobłażliwi.

Stawiają warunki, czasem decydują o ostatecznym tytule, czy też chcą pokierować losami bohaterów. Ale Pani Danuta jest doświadczona w bojach z marketingowcami i najczęściej forsuje własne wizje, a jeśli daje się do czegoś przekonać, to musi to mieć konkretne i umotywowane podstawy.

"Nigdy nie jest za daleko" - to opowieść zainspirowana pobytem autorki w Armenii, gdzie spotkała ludzi wyjątkowych, przyjaznych, rodzinnie nastawionych, miłych, traktujących siebie nawzajem ale i przybyszów z ufnością, radością, serdecznością.

dnoszczynska250120 47Jak mówi Pani Danuta, po latach zmian w naszym kraju, po ewolucji społeczeństwa z bardziej na "być" do takiego na "mieć", zastała w Armenii społeczność zżytą, pomocną sobie w każdej chwili, otwartą i życzliwą. Tego u nas dziś już brakuje.

Zapraszamy do zapoznania się z twórczością jednej z najsławniejszych jaworznianek i jednej z najsławniejszych autorek literatury kobiecej, ale nie tylko.

Książki można kupić, można wypożyczyć w bibliotekach, a twórczość pozapisarską Pani Danuty można obserwować podczas przestawień prowadzonego przez nią Teatru, odnoszącego coraz większe sukcesy.

Od red: Na koniec mała refleksja: Gdzie są osoby zajmujące się i zobowiązane do promowania miejskiej kultury, do opieki nad jaworznickimi twórcami i inicjatywami, do rozpowszechniania informacji o takich ludziach jak pisarze, muzycy, plastycy. Czyżby organizowanie miejskich wydarzeń kulturalnych miało ograniczać się jedynie do kupowania koncertów, przedstawień i innych atrakcji, bardziej rozrywkowych niż kulturalnych, co jest przynależne raczej wszelakim prywatnym agencjom artystycznym? A gdzie mecenat nad artystami, tymi wysokiej klasy i tymi, którzy dopiero rozpoczynają swoją drogę do być może sławy krajowej czy nawet szerszej? Gdzie wsparcie dla młodych, zdolnych, ambitnych, często amatorów, rwących się do pokazania swych talentów, dla których barierą jest często brak środków? No, bądźmy sprawiedliwi - dla niektórych wybranych środki są. Może warto aby na takich spotkaniach pojawili się ci, którzy za kulturę odpowiadają, którzy za promocję kultury biorą pieniądze, którzy, nie chce się wierzyć, ale o oddolnych często prywatnych inicjatywach artystycznych, zdolnych jaworznian i o samych takich jaworznianach nie wiedzą niemal nic... Pozostawiamy do przemyślenia.


Czytaj dalej...

SuperZings w Galerii Galena – odwiedź Kaboom City!

  • Dział: Relacje


supersings0120 1
supersings0120 18SuperZings to przedmioty codziennego użytku przekształcone w figurki Superbohaterów i Superzłoczyńców, które ścierają się ze sobą w Kaboom City.

Każda z postaci dysponuje specjalną mocą, dzięki której może znaleźć i pokonać przeciwników. SuperZings używają swoich supermocy, chowają się w tajemniczych kryjówkach, ścigają się po ulicach wyjątkowymi pojazdami.

Powstało już kilka serii tych zabawek, uwielbianych przez dzieci.
Przez trzy dni w Galerii Galena milusińscy mogą pobawić się swoimi ulubionymi bohaterami, a o atrakcje i bezpieczeństwo dbają pracownicy organizatora.
Kolejka jest długa, ale warto poczekać, warto wziąć dziecko aby przeżyło wspaniałą przygodę.

 

 

 

Kaboom City 736x1024W dniach 24 – 26 stycznia, w godz. 10.00-18.00 Galerię Galenę opanują SuperZingsy! Na wszystkich miłośników SuperBohaterów i Złoczyńców czekać będzie miasteczko Kaboom City i specjalnie przygotowany plac zabaw składający się ze stref tematycznych nawiązujących do przygód kultowych SuperZingsów. Na fanów serii kolorowych figurek czekać będą strefy: Jumper – skoków do celu, oraz Super Jumper – skoków z pomiarem długości. Miłośnicy wyścigów będą mogli je organizować w strefie Race, a w strefie Shoot korzystać z wyrzutni dla figurek. W Kaboom City na najmłodszych czekać będą także jego mieszkańcy gotowi wziąć udział w super zabawie. Z kolei w Kaboom City Demolition będzie można odwiedzić całkowicie zniszczone miasto. Z myślą o prawdziwych kolekcjonerach powstanie również punkt wymiany figurek SuperZings.

Strefa SuperZings to również postacie XXL Profesora K i Enigmy, duży pojazd Monster Roller, czy Power Tower. Na wszystkich uczestników zabawy będzie czekał także Mr King – najbardziej poszukiwana postać trzeciej serii, który chętnie zapozuje do zdjęcia na specjalnej ściance. Dzieci, które odwiedzą w tym czasie Kaboom City otrzymają upominek!

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci w wieku od 3 do 12 lat do emocjonującej zabawy z fascynującymi SuperBohaterami na plac znajdujący się przy wejściu głównym do Galerii Galena w dniach 24-26 stycznia, w godz. 10.00-18.00. Udział w zabawie jest bezpłatny.


Kaboom City 736x1024a

Czytaj dalej...

Kolędowa biesiada ludowa w Klubie Relax

  • Dział: Relacje
biesiadakoledy220120 28
I znane kolędy i mniej znane pastorałki i piosenki związane z Bożym narodzeniem skomponowane i ze słowami napisanymi specjalnie na okoliczności jaworznickie, można było usłyszeć na ludowej biesiadzie kolędowej, która rokrocznie odbywa się w Klubie Relax, gdzie zbierają się wszystkie jaworznickie zespoły ludowe i... jak Pan Bóg przykazał, biesiadują.Jaworznianki, Jelenianki, Byczynianki, Dobrzanki, Borowiacy, Dąbrowianki, Szczakowianki, Jeziorczanki, Ciężkowianki w regionalnych strojach, w uroczystych fryzurach, no i Kilku Panów, którzy do zespołów należą, przynoszą do Relaksu własne wypieki i dają dowód na życie wśród nas ludowej tradycji, bez której koloryt kulturowy naszych dzielnic byłby raczej nijaki.

Na ugoszczenie kawą i świetnym plackiem zawsze można liczyć. Można również liczyć na uśmiechnięte twarze pozujące do zdjęć.

My mamy dla naszych czytelników zarówno zdjęcia, jak i skrót (z konieczności) filmowy na którym możemy usłyszeć wszystkie zespoły, ale na koniec przedstawiamy zapomnianą acz wspaniałą interpretację pochodzącej z przełomu lat 60 i 70 piosenki - tryptyku - Świynto historyja narodzynio Pana. Utwór zaśpiewany wręcz brawurowo...biesiadakoledy220120 37

Czytaj dalej...

Zwróćmy uwagę na dziki - w razie czego - alarmujmy!

  • Dział: Breaking news
dzikdziki
W związku z występowaniem w naszym kraju wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) istnieje konieczność monitorowania zagrożenia, lokalizacja oraz szybka izolacja i utylizacja padłych dzików.

Dlatego zwracamy się do Państwa z apelem, by w przypadku zauważenia padłego dzika bądź jego szczątków poinformować o tym Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, które natychmiast przekaże informacje do Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Szczególną uwagę należy zwrócić na tereny zalesione i ich otoczenie, pasy przydrożne, wysypiska śmieci, itp.

Kontakt z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jaworznie:

tel. 32 618 18 90, tel. komórkowy: 668 840 327

zikdziki2

 

mail: pczk@um.jaworzno.pl

Czytaj dalej...

Wypoczynek w luksusowym hotelu

  • Dział: Breaking news 2spadladwojgJest wiele sposobów na spędzenie wolnego czasu. Wakacje to doskonała okazja do odpoczęcia od codzienności poza domowym zaciszem. Znalezienie się w nowym miejscu działa niczym orzeźwiający drink. Na pobyt w hotelu ze SPA warto zdecydować się niezależnie od tego, czy ma to być tylko weekend czy dłuższy urlop.

W każdym przypadku można liczyć na wiele korzyści płynących z takiego rozwiązania. Oferta obiektów hotelowych jest szeroka i zróżnicowana, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Jest to doskonały sposób na efektywny wypoczynek. Samo nic nierobienie typu leżenie na plażowym leżaku czy przed ekranem telewizora nie zapewni pełnego relaksu i zregenerowania sił.

Hotel ze SPA sposobem na doskonały wypoczynek

Hotele ze Spa cieszą się coraz większą popularnością, szczególnie wśród osób pragnących się w pełni zrelaksować i wypocząć. Przybywają do nich każdego roku tysiące przepracowanych i zestresowanych osób, które szukają ukojenia dla ciała i umysłu. Nowoczesne zabiegi SPA są w stanie spełnić nawet najbardziej wymagające oczekiwania. Ośrodki Wellness&SPA oferują szereg usług związanych z odnową biologiczną. Do dyspozycji jest cała masa zabiegów relaksujących i pielęgnacyjnych – zarówno dla pań, jak i panów. Mogą korzystać z nich nie tylko młode, ale też starsze osoby.

Po pobycie w takim luksusowym hotelu ze SPA można spodziewać się poprawy wyglądu, zdrowia i kondycji. W dowolnej chwili można skorzystać z licznych atrakcji takich jak aromaterapia, masaże, zabiegi kosmetyczne, basen, jacuzzi itd. Idealnym wyborem będzie ośrodek hotelowy, który może pochwalić się nie tylko nowoczesną infrastrukturą, eleganckim wystrojem, dobrym wyposażaniem, profesjonalną obsługą i smaczną kuchnią, ale też pięknymi krajobrazami. Powinno znaleźć się w nich zarówno coś dla ciała, jak i umysłu.

Będąc w hotelu ze SPA, nie zapomnij o skorzystaniu z sauny

Luksusowy hotel ze SPA to miejsce, gdzie do dyspozycji jest strefa saun. Korzystanie z sauny wpływa korzystnie zarówno na zdrowie, jak również na urodę i samopoczucie. Okazuje się, że zwiększa to odporność organizmu, przez co zmniejsza się ryzyko złapania przeziębienia. Łatwiej jest też organizmowi rozprawić się z atakującymi nas z każdej strony wirusami i bakteriami. Dzięki saunie możliwe jest oczyszczenie organizmu z nagromadzonych w nas toksyn. Jest to możliwe dzięki intensywnemu poceniu się, gdyż wraz z potem przez skórę wychodzą różnego typu zanieczyszczenia.

Po wizycie w saunie można spodziewać się napływu energii i lepszego samopoczucia. W dłuższej perspektywie organizm zaczyna coraz lepiej funkcjonować. Sauna to również skuteczny sposób na poprawę wyglądu skóry – zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Sauna sprzyja redukcji niedoskonałości skóry. Staje się ona gładsza i przyjemniejsza w dotyku, a jej koloryt wyrównuje się. Przez dobrze oczyszczone i otwarte pory lepiej przenikają substancje aktywne z kosmetyków. Po wyjściu z sauny można poczuć się zrelaksowanym dzięki rozluźnieniu mięśni i zwalczeniu negatywnych skutków stresu.

Publikacja powstała we współpracy z bristolbusko.pl - hotelem ze strefą SPA.

 

spadladwojga

Czytaj dalej...

Nowoczesne meble do kuchni - jak stworzyć naturalne i przyjemne wnętrze?

  • Dział: Breaking news 2
brazowa kuchnia marroneKuchnia to pomieszczenie, w którym spędzamy czas najczęściej rano - podczas szybkiego śniadania z rodziną i popołudniu - gdy przygotowujemy kolację i rozmawiamy z bliskimi o minionym dniu.

Kuchnia jest to więc nie tylko pomieszczenie do przygotowywania posiłków, ale także spotkań z rodziną i przyjaciółmi.

Jak zaaranżować tego typu wnętrze? Oczywiście w zgodzie z naturą!


marsala Nowoczesne meble drewniane

Wydaje Ci się, że nowoczesność nie idzie w parze z naturalnymi tworzywami, takimi jak drewno? Jesteś w błędzie! Nowoczesna kuchnia, bez dodatków drewnianych wydaje się sterylna i mało przytulna. To naturalne elementy i desenie nadają jej wyjątkowego uroku.

Nowoczesna kuchnia, powinna być utrzymana w minimalistycznym stylu, pochowaj więc różnego rodzaju pojemniczki, deski i naczynia. Dzięki temu zyskasz prostą i funkcjonalną przestrzeń, której urok wiązać się będzie z nietypowym połączeniem drewna, kamienia, szkła i innych materiałów.

Spójrz na kuchnię MARSALA, marki Halupczok. Jest inspirowana naturą, dzięki czemu pomimo nowoczesnego designu wydaje się przytulna i ciepła. Oprócz motywu jodełki znajdziesz w niej też inne nawiązania do natury, mianowicie marmur. Cała kuchnia prezentuje się tak dobrze, dzięki dyskretnym podświetleniom, uwypuklającym fakturę zastosowanych materiałów. Odwiedź salon Halupczok w Gliwicach i przekonaj się na własne oczy!

grazia

 

Meble drewniane białe

Spodobał Cię się marmur, jednak ciemny brąz to nie Twój kolor? Marzysz o białej, nowoczesnej kuchni? Jeżeli odpowiedź brzmi TAK, spójrz na kuchnię GRAZIA, marki Halupczok, która urzeka swą prostotą i dostosowuje się do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Biała kuchnia w nowoczesnym stylu ma być nie tylko piękna, ale też funkcjonalna. Posiada więc drewniany regał, który pomaga zapanować nad kulinarnym rozgardiaszem, a także mobilny barek schowany w blacie wyspy kuchennej. Naturalne materiały, połączone z łagodną bielą, podkreślają nietuzinkowość takiego rozwiązania. Całość jest więc przykładem przestrzeni pełnej wyrazu i klasy. Odwiedź salon Halupczok w Gliwicach i daj się oczarować!

toscana

 Czarne meble kuchenne

Jeżeli jesteś miłośnikiem raczej awangardowej i wyrazistej aranżacji to Twoje serce podbije kuchnia Halupczok TOSCANA. Meble w ciemnej kolorystyce nadadzą wnętrzu tajemniczości, a Tobie inspiracji do coraz odważniejszych, kulinarnych pomysłów. Czarne meble kuchenne świetnie będą pasować do modernistycznych przestrzeni, a także eleganckich, męskich mieszkań. Kolorystyka tej kuchni jest na pewno unikatowa, egzotyczny fornir wygląda ciekawie, ale też przytulnie. Podświetlane witryny dodają mu uroku i ułatwiają użytkowanie.

Masz pytania? Odwiedź salon w Gliwicach przy ulicy Pszczyńskiej 192 bądź wyślij e-mail na adres: gliwice@meble-halupczok.pl.

Czytaj dalej...

Typy uzależnień. Czy każde uzależnienie jest tak samo groźne?

  • Dział: Breaking news 2typyuzaleznien.czykazdeuzaleznieniejesttaksamogrozneUzależnienie to choroba ośrodkowego układu nerwowego polegająca na silnej potrzebie ciągłego wykonywania jakiejś czynności lub przyjmowania określonej substancji.

Uzależnienie nigdy nie dotyczy jednej osoby, a całego otoczenia - rodziny, najbliższych, znajomych.

Nałóg, czegokolwiek, by nie dotyczył, ma destrukcyjny wpływ na zdrowie psychiczne, fizyczne oraz zachowanie uzależnionego.


Uzależnienie to choroba, która może dotknąć każdego

Często bagatelizujemy zagrożenia związane z uzależnieniami, powtarzając sobie, że nas ten problem nie dotyczy. Wydaje nam się, że nałóg dotyka osoby z marginesu społecznego czy patologię. Widząc alkoholika czy narkomana, często podświadomie oceniamy. Niestety, wiele osób ma tendencję do powtarzania krzywdzących stereotypów na temat osób uzależnionych. Tymczasem musimy zdać sobie sprawę z tego, że nałogi dlatego są tak groźne, bo mogą dotknąć każdego i trudno jest się przed nimi uchronić. W dodatku istotną cechą mechanizmów działania uzależnienia jest fakt, że uzależniony nie zdaje sobie sprawy ze swojego problemu, nie dopuszcza do świadomości myśli, że ma z czymś problem. Świadomość skali problemu zwykle przychodzi zbyt późno.

Jak powstaje uzależnienie?

Niektórzy ludzie mają genetyczne predyspozycje do popadania w nałóg (więcej na ten temat w artykule: Kogo najczęściej dotyka alkoholizm?). Nie jest to jednak regułą, ponieważ w nałóg popadają również osoby, które nie wykazują skłonności genetycznych. Takie osoby, na przykład piją alkohol lub zażywają narkotyki po to, aby pozbyć się stresu. Po zażyciu określonej substancji w mózgu zaczyna wydzielać się dopamina, która daje uczucie przyjemności. Organizm uczy się niejako, że dane działanie łączy się z przyjemnymi doznaniami i włącza je do układu nagrody. Tak oto powstaje uzależnienie, nad którym nie mamy już kontroli.

Jakie typu uzależnień wyróżniamy?

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje uzależnień:

Uzależnienie fizyczne (fizjologiczne)

Uzależnienie fizyczne, zwane również fizjologicznym, to typ uzależnienia związany z silną potrzebą dostarczania organizmowi określonej substancji. Jej brak powoduje szereg nieprzyjemnych objawów fizycznych, do których zaliczyć można m.in. bóle głowy, wymioty, biegunkę, bezsenność, rozdrażnienie, drgawki, wzmożoną potliwość. Kluczowym elementem uzależnienia fizycznego jest zjawisko tolerancji. Otrzymując cały czas tę samą dawkę substancji, organizm zaczyna się do niej przyzwyczajać i domagać się większych ilości dla osiągnięcia tego samego stanu.

Uzależnienie psychiczne

Uzależnienie psychiczne, zwane również psychologicznym, oznacza silną potrzebę wykonywania określonej czynności czy też zażywania danej substancji, ale bez objawów uzależnienia fizycznego. Ta forma uzależnienia bazuje na szybkiej poprawie samopoczucia, nastroju. Kluczowym elementem uzależnienia psychicznego jest więc uzyskanie pożądanych stanów emocjonalnych. W sytuacjach dyskomfortu psychicznego chorzy nie szukają innych rozwiązań, a jedynie dążą do szybkiej ulgi poprzez wykonanie określonej czynności. Ten rodzaj uzależnienia powoduje osłabienie woli. Oznacza to, że uzależniony nie jest w stanie sam zaprzestać wykonywania określonych czynności.

Uzależnienie społeczne

Uzależnienie społeczne (socjologiczne) związane jest z powtarzaniem określonych zachowań lub używaniem danej substancji pod wpływem panującej mody. Uzależnienie to wynika z silnej potrzeby poczucia przynależności jednostki do określonych grup lub kręgów społecznych. Bardzo często ta chęć przystosowania związana jest z poczuciem osamotnienia, odrzucenia.

Czy każde z typów uzależnienia jest tak samo groźne?

Choć z pozoru może się wydawać, że uzależnienie psychiczne jest łagodniejsze niż uzależnienie fizyczne, to jednak każdy typ uzależnienia jest tak samo groźną chorobą. Bez względu na to, czy borykamy się z chorobą alkoholową, uzależnieniem od narkotyków, seksu, hazardu, dopalaczy, zakupów czy leków każde z nich prowadzi do koncentrowania się życia wokół tego, co jest bezpośrednią przyczyną.

Jak walczyć z uzależnieniem?

Podstawową formą leczenia uzależnienia jest terapia prowadzona w ośrodku leczenia uzależnień takim jak ten w Krakowie. Terapia uzależnień zwykle zaczyna się od kilkutygodniowego intensywnego programu terapeutycznego. Najlepsze efekty prowadzi terapia realizowana w warunkach stacjonarnych ze względu na stałą opiekę nad pacjentem. Podczas pobytu w placówce pacjent poznaje mechanizmy nałogu, jednocześnie ucząc się go pokonywać.
typyuzaleznien.czykazdeuzaleznieniejest taksamogrozne

Czytaj dalej...

Natalia Przybysz w Szczakowej

  • Dział: Relacje
natalia przybysz 15
natalia przybysz 31Frekwencyjnie szału nie było. Cóż, Natalia Przybysz ma chyba tyle samo zwolenników, co i przeciwników. Chodzi oczywiście wyłącznie o rodzaj wykonywanej muzyki i sposób śpiewania. Po kilku piosenkach otrzymujemy dość zwartą, acz jednostajną porcję utworów, połączonych swoistą manierą w artykułowaniu dźwięków.

Ale... nad gustami nie ma co dyskutować. Jeśli tylko wokalistka ma fanów na koncertach, a fani ci są wierni, to niech tak będzie.

Oczywiście, jak to zwykle bywa, Gwiazda Dekatonu zaśpiewała swoje największe przeboje, z dość ciekawymi akrobacjami na scenie, co było dawką wrażeń dla wzrokowców. Dźwięk świetny, potężny i czysty.

Szkoda tylko, że tego typu gwiazda nie chce rozświetlić swojej twarzy, bo taki zabieg pozwoliłby na zrobienie paru zdjęć bez nadwyrężania parametrów aparatu. Niemniej udało się skompletować galerię, a aby nie była jednostajna, mamy sporo zasłuchanych w swoja idolkę fanów i fanek.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do domowego użytku. Ściąganie i publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Readakcja wyraża zgodę na  udostępnianie i zamieszczanie linku do artykułu.
fotouslugia

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us