Menu

Artykuły filtrowane wg daty: lutego 2020 - Mojejaworzno.pl

Prawo i Sprawiedliwość w akcji zbierania podpisów poparcia kandydata

 • Dział: Breaking news 2

 

dudapodpisy2 65 
Kolejna sobota pracowita była dla członków i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości. Zbierano podpisy poparcia dla kandydata na prezydenta RP Andrzeja Dudy. W kilku miejscach miasta utworzono punkty, ustawiono stoliki i zapraszano mieszkańców do wyrażenia poparcia dla obecnie urzędującego Prezydenta RP.
Tak jak i tydzień wcześniej, spotkano się się z sympatią, wyrazami szacunku dla głowy Państwa Polskiego oraz odebrano gorące deklaracje głosowania na Pana Andrzeja Dudę w wyborach 10 maja.

 dudapodpisy220220 39
dudapodpisy220220 24W całym kraju trwa akcja zbierania podpisów pod kandydaturami na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

I w Jaworznie takie wydarzenia mają miejsce, a w sobotę 22 lutego w różnych rejonach miasta pojawili się członkowie i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości z listami gotowymi do przyjęcia podpisów mieszkańców popierających Pana Andrzeja Dudę.

W ciągu niespełna dwóch godzin zebrano ogromną ilość podpisów, spotykając się z duża przychylnością jaworznian.

W rozmowach na temat wyborów przeważały słowa uznania w związku z polityką społeczną i prorodzinną zarówno urzędującego prezydenta, jak i popierającej go partii.

 

 

Czytaj dalej...

Oddano pierwsze w Jaworznie mieszkanie chronione dla niepełnosprawnych

 • Dział: Breaking newsmieszkanie chronione otw 3327 lutego, na dwa dni przed planowanym wprowadzeniem się pierwszych mieszkańców, uroczyście otwarto pierwsze w Jaworznie mieszkanie chronione dla osób z niesprawnością intelektualną.

To duże wydarzenie, bowiem stanowi pójście o duży krok naprzód w temacie integracji i opieki nad osobami niepełnosprawnymi, które w ten sposób staną się bardziej bezpieczne, a ich przyszłość może być łatwiejsza.

Te osoby są dziś wśród swoich rodzin, które pomagają im w codzienności, ale kiedyś zarówno rodziców, jak i rodzeństwa może zabraknąć. Wtedy będą zdane na siebie, albo na obcych.

mieszkanie chronione otw 27Mieszkanie w Jaworznie daje szansę na to, że nie znajdą się one poza granicami własnego miasta, czy to w domu pomocy społecznej, czy w tego typu mieszkaniu z dala od rodzinnych stron.

Osobami, które można nazwać "rodzicami tej inicjatywy" są Pani Monika Włodarczyk Raczek - kierownik Warsztatu Terapii zajęciowej i Pan Maciej Stanek - radny jaworznickiej Rady Miejskiej, którzy od samego pomysłu, po dzień dzisiejszy z wielką determinacją starali się o każde wsparcie, każde dofinansowanie, każdą przychylność osób od których mógł zależeć każdy etap przygotowywania zaniedbanego wcześniej mieszkania do pełnej używalności.

mieszkanie chronione otw 68Pan Maciej Stanek jest radnym, który przejawia autentyczną, skuteczną, bardzo dużą aktywność na gruncie publicznym, zarówno dotyczącą bieżących potrzeb miasta, jak i związaną z pomocą osobom starszym chorym oraz niepełnosprawnym.

Podziękowania podczas przemów padały w stronę wielu osób, w tym Wicemarszałka Województwa Śląskiego, Pana Dariusza Starzyckiego, Pani Moniki Bryl, zastępcy Prezydenta Jaworzna, Dyrektora Śląskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Pana Jana Wrońskiego, oraz szeregu dyrektorów, pracowników i urzędników dzięki którym prace poszły, mimo wielu problemów do pokonania, nadzwyczaj szybko.

Mieszkanie spełniać ma trzy funkcje. Pierwsza to interwencyjna - może tu znaleźć się osoba, która nagle została sama z powodu choroby rodziców, czy opiekunów. Jej pobyt może trwać miesiąc.

Druga funkcja, to funkcja treningowa - przystosowawcza, czyli dająca niepełnosprawnym możliwość nauczenia się samodzielnego funkcjonowania w pewnych zakresach.

mieszkanie chronione otw 72Funkcję trzecią będzie można wykorzystać jeśli znajdzie się osoba, która będzie mogła samodzielnie tu zamieszkać na stałe.

Jeśli okaże się że lokal spełnia oczekiwania, niewykluczone, że Będą starania kolejne tego typu inicjatywy, bo potrzeby z pewnością są ogromne.

Pomieszczenia poświęcił Ksiądz Eugeniusz Cebulski, wręczając pierwszym mieszkankom różańce poświęcone przez samego Świętego Jana Pawła Drugiego.

Teraz, we współpracy z asystentami osób niepełnosprawnych, będą mogły się wprowadzić cztery młode panie, które widać, że są z tego powodu bardzo szczęśliwe.

Życzymy im i ich asystentom jak najmniej problemów, a Jaworznu życzymy rozwoju takich inicjatyw.

UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do domowego użytku. Ściąganie i publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Readakcja wyraża zgodę na  udostępnianie i zamieszczanie linku do artykułu.
fotouslugia

Czytaj dalej...

Szczyt zachorowań na grypę trwa - 15 zgonów w lutym

 • Dział: Breaking news 2szczepienie
Sezon grypowy trwa i zbiera żniwo – tylko od 1 do 22 lutego w Polsce z powodu tej choroby zmarło 15 osób, zanotowano też ponad 600 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Najskuteczniejszą profilaktyką grypy oraz najlepszą ochroną przed jej powikłaniami są regularne szczepienia. Mimo tej oczywistej wiedzy, korzysta z nich zaledwie 4% populacji.

Śmierć co minutę
Statystyki są zatrważające – na świecie średnio co minutę umiera z powodu grypy jedna osoba, co oznacza rocznie nawet pół miliona zgonów. W samej Polsce odnotowuje się około cztery miliony zachorowań i podejrzeń zachorowań każdego roku, z czego szczyt infekcji przypada na okres pomiędzy styczniem a marcem. Eksperci nie mają wątpliwości: najskuteczniejszą formą ochrony przed grypą są szczepienia – regularnie szczepienie dorosłych mogłoby zmniejszyć liczbę zachorowań nawet o 90%! Co więcej, szczepiąc się, chronimy nie tylko siebie, ale również osoby z naszego otoczenia, które ze względu na wiek (dzieci do 6 miesiąca życia) lub stan zdrowia, nie mogą się zaszczepić.

Groźne powikłania
Jedną z najgroźniejszych konsekwencji grypy są związane z nią powikłania zdrowotne. Część z nich może prowadzić nie tylko do hospitalizacji, ale również przewlekłych, nieuleczalnych schorzeń lub nawet zgonu. Choć stanowią największe niebezpieczeństwo dla osób po 55 roku życia, mogą dotknąć także osoby młode, cechujące się dobrą kondycją fizyczną i ogólnym zdrowiem. Do najczęstszych powikłań grypy należą między innymi: zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie oskrzeli oraz zapalenie ucha środkowego.

Z tego powodu szczepienie przeciw grypie jest szczególnie zalecane z powodów klinicznych osobom chorującym przewlekle (choroby serca, płuc, nerek wątroby, cukrzyca), kobietom w ciąży, dzieciom do 5 roku życia i osobom po 55 roku życia oraz z powodów epidemiologicznych: pracownikom placówek ochrony zdrowia, nauczycielom, pracownikom transportu, handlu itp. Ponadto, jeśli spodziewamy się dziecka, powinniśmy rozważyć szczepienie nie tylko siebie, ale też osób z jego bezpośredniego otoczenia (rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, krewni, opiekunki itp.). W ten sposób dzięki „strategii kokonowej” zabezpieczamy noworodka, który nie może być chroniony. Szczepienie kobiet w ciąży chroni nie tylko osobę zaszczepioną, ale również, dzięki uodpornieniu biernemu, daje ochronę dziecku.

Regularna profilaktyka i rzetelne źródła wiedzy
Szczepienia przeciw grypie należy powtarzać co rok, ponieważ wirus grypy ma silną skłonność do mutacji. Skład szczepionki jest corocznie opracowywany przez ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia na podstawie danych z laboratoriów na całym świecie. Proces przygotowań zajmuje około sześ
miesięcy, po których następują badania i testy dotyczące m.in. bezpieczeństwa i skuteczności preparatu. Dzięki temu do aptek i przychodni trafia sprawdzony produkt, gwarantujący najwyższą możliwą ochronę.
W internecie informacje o bezpieczeństwie i składzie szczepionek oraz procesie ich przygotowywania można znaleźć na portalu akcji Zaszczep się Wiedzą – www.zaszczepsiewiedza.pl. Kampania ta jest prowadzona od 2015 roku i stanowi rzetelne źródło informacji o szczepieniach w sieci.

Nie tylko szczepienia?
Lekarze i eksperci są zgodni, że ważnym elementem profilaktyki, a przede wszystkim metodą ograniczenia transmisji wirusa grypy jest zachowywanie higieny osobistej i częste mycie rąk. Wirus grypy przetrwa na dłoniach maksymalnie 5 minut, jednak znacznie dłużej zachowuje aktywność na klamkach, poręczach czy banknotach. Warto również pamiętać o zakrywaniu ust i nosa w trakcie kaszlu i kichania, wietrzeniu pomieszczeń oraz zbilansowanej, wartościowej diecie.

W okresie jesienno-zimowym bardzo popularne są także domowe sposoby wzmacniania odporności, takie jak hartowanie ciała, herbata z imbirem czy czosnek z miodem. Należy jednak pamiętać, że grypa nie jest poważną odmianą przeziębienia, tylko ostrą, wysoce zakaźną chorobą układu oddechowego. Właśnie dlatego zachowanie czystości lub zdrowe odżywianie mogą wyłącznie wzmocnić organizm, ale nie są skutecznym narzędziem ochrony przed grypą i jej groźnymi powikłaniami.

„Zaszczep się wiedzą” to akcja informacyjna i edukacyjna prowadzona od 2015 roku przez Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA. Jest przewodnikiem po wiarygodnych i sprawdzonych informacjach dotyczących szczepień. Rzetelne i sprawdzone informacje na temat szczepień można znaleźć na stronie internetowej www.zaszczepsiewiedza.pl. Osoby stojące przed decyzją: „szczepić, czy nie szczepić?”, znajdą tu informacje sprawdzone przez autorytety wspierające akcję. Są wśród nich uznani eksperci oraz instytucje od lat zajmujące się wakcynologią. Akcję „Zaszczep się wiedzą” wspierają: Centrum Zdrowia Dziecka, Fundacja Rozwoju Pediatrii, Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Medicover Polska, Polskie Towarzystwo Higieniczne, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Polska Akademia Nauk, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.
badlaborsobslide

Czytaj dalej...

1 750 000 zł dla Jaworzna od Rządu RP

 • Dział: Breaking news
promesamaluch0220 1
Z rąk Pana Stanisława Szweda-Wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Pan Dariusz Starzycki odebrał w dniu 24 lutego promesę o wartości 1,75️⃣ mln zł dla Miasta Jaworzna na utworzenie miejsc opieki dla dzieci do lat 3.

To kolejne środki dla Miasta pochodzące z rządowego Programu „Maluch+”.

promesamaluch0220 2

Czytaj dalej...

Złote Pióro Prezydenta Jaworzna. Konkurs literacki - Edycja 2020

 • Dział: Zapowiedzi


zlote pioro 2020 1200
Ogólnopolski Międzyszkolny Konkurs Literacki o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna” przeprowadzony zostanie przez Miejska Bibliotekę Publiczną w Jaworznie już po raz 24. Inicjatywa, która w znaczący sposób przyczynia się do upowszechnienia literatury, wspiera młodych ludzi

w realizacji ich twórczych pasji.

Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży ze wszystkich typów szkół. Uczestnicy wysyłają swoje prace w dwóch kategoriach: poezja i proza. Głównymi ideami projektu są: rozwijanie wyobraźni i zdolności młodych ludzi do werbalnego wyrażania własnych emocji, a także podkreślenie wartości, jaką jest sprawne posługiwanie się językiem.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o zapoznanie się z Regulaminem.

zlotepioro170616001

Czytaj dalej...

V OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD TEATRÓW AMATORSKICH osób bardzo dorosłych AMARANTUS

 • Dział: Zapowiedziamarantusplak1200
Jak co roku, obecnie po raz piąty, Stowarzyszenie "Amarantus" zaprasza do uczestnictwa w przeglądzie amatorskich teatrów osób bardzo dorosłych "AMARANTUS 2020".

Brzmi groźnie, ale aż tak groźnie nie jest. Chodzi o to aby średnia wieku występujących w ramach jednego podmiotu wykonawczego wynosiła minimum 40 lat. Organizator stawia tutaj na doświadczenie życiowe, sposób przeżywania dramatu na scenie oraz  stworzenie wyjątkowej atmosfery w kręgu 40 plus

Zapraszamy do pobrania regulaminu i karty zgłoszenia. KLIKNIJ TUTAJ

Na zdjęciu uczestnicy przeglądu AMARANTUS 2019

amarantus 2019 113

Czytaj dalej...

Fiołki w cukrze - koncert z muzyką Aleksandra Brzezińskiego

 • Dział: Relacje
filokiwcukrze0220 171
Drugi dzień tegorocznego Jeunesses Musicales zagospodarowała rodzima produkcja jaworznickich twórców i artystów.

filokiwcukrze0220 104Dziś pokolenie 50 plus pamięta doskonale co najmniej fragmenty wierszy Tuwima, Gałczyńskiego , Chotomskiej, czy Brzechwy.

Mowa oczywiście o wierszach dla dzieci, bo to im głównie dedykowany był koncert, choć oczywiście wielką frajdę mieli i dorośli, którzy poprzez tych autorów wkraczali w świat literatury.
Dziś już tylko zdawkowo kilkulatkowie stykają się z piękną twórczością naszych największych poetów, bo inne „zabawki” niż książki serwuje się najczęściej kilkulatkom.

filokiwcukrze0220 119Być może dzięki takim przedsięwzięciom jak stworzenie takiego koncertu przyczyni się do powrotu do czytania i zachwytu nad wspaniałymi literackimi dziełami.
Koncert – spektakl w wchoreografii Kamila Bzukały z muzyką Aleksandra Brzezińskiego wywołał prawdziwą burzę braw, szkoda, że brakło bisów bo właściwie to wysłuchałoby się jeszcze raz wszystkich utworów.

Ale mamy nadzieję że to nie koniec z tą „przygodą” i mamy nadzieję, że to przedsięwzięcie wejdzie do swego rodzaju kanonu polskiej śpiewanej literatury, znajdując się na płytach w najlepszych sklepach muzycznych.

filokiwcukrze0220 174Czego zabrakło?
Zabrakło żywych muzyków, ale coś trzeba było wybrać. Niestety powierzchnia „desek” w Teatrze Sztuk jest na tyle mała, że musiano wybrać – albo żywa, energiczna, dynamiczna choreografia, albo muzycy.
Twórczość na tym nie straciła, a w głowach brzmią doskonale łatwe chwytliwe melodie zdobiące „Lokomotywę”, „Ptasie radio”, czy śliczną opowieść o Koniku polnym Ewy Sałużanki.

Wystąpili: Wiktoria Banasik, Marlena Budak, Kamil Bzukała, Tomasz Gędłek, Kamila Kurzeja, Zuzanna Lach, Joanna Pietrzyk, Martyna Pluta, Joanna Płonka, Sylwia Sarna, Klaudia Sedlaczek, Joanna Skalińska, Brigitta Wierzbik i Maciej Pierzchała - niestety nie ujęty w obsadzie na plakacie zapowiadającym koncert. .

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do domowego użytku. Ściąganie i publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Readakcja wyraża zgodę na  udostępnianie i zamieszczanie linku do artykułu.
fotouslugia


Czytaj dalej...

Brigitta Wierzbik - Pierwszy Koncert Jeunesses Musicales 2020

 • Dział: Relacje
brigitta wierzbik 1 2
brigitta wierzbik 6Anna German to wielka polska piosenkarka, którą już dziś media zapomniały.

Jest jednak wiele osób, które doskonale pamiętają czasy, kiedy piosenka była piosenką, melodia melodią, a kiedy wychodziła na scenę, albo kiedy w telewizji transmitowano bądź to festiwal, bądź nagrany program z jej udziałem, Polska wpatrywała się w ekran i słuchała przepięknych historii opowiadanych przez przepiękną dziewczynę, o czarownym głosie.

Podjąć się zorganizowania koncertu z piosenkami sprzed 50 lat, dziś, kiedy zupełnie inne rytmy i mody na scenach panują to wielka odwaga.

brigitta wierzbik 27Podjęła się zadania, wyjątkowa na jaworznickiej muzycznej scenie wokalistka, Brigitta Wierzbik.

Znana w Jaworznie, występując często w Teatrze Sztuk, który uważa za szczególnie ciepłe miejsce. Młodszym przypominam Jej współpracę z zespołem Zipnotics.

W ubiegłym roku zdobyła nagrodę publiczności na festiwalu Jeremiego Przybory  "Niebywalencja".

Koncert pod tytułem "Pomyśl o mnie" to zbiór piosenek Anny German. Ale nie wszystkich tych najbardziej znanych, mimo, że rzadko słyszanych dziś.

brigitta wierzbik 39Wybór padł na piosenki wyjątkowo osobiste, traktujące o miłości, o codzienności, o uczuciach nawiedzających kobietę, która tak na scenie, jak i w życiu prywatnym każdą chwilę przeżywa mocno i autentycznie.


Kilkanaście piosenek, w tym jedne z najsłynniejszych "Człowieczy los", "Tańczące Eurydyki", zafascynowały publiczność, chyba podobnie, jak fascynowały na scenach całej Europy, kiedy Anna German śpiewała na festiwalach w Opolu, czy Sopocie, ale i w San Remo, Czy w Paryskiej Olimpii.

Brigitta Wierzbik zachwyciła głosem, urodą, niezwykle stonowanym i godnym wielkich pieśni scenicznym image, dyskretnymi gestami podkreślającymi istotę i przekaz wykonywanych piosenek.

brigitta wierzbik 25Zespół Art Music trio w składzie Janusz Korczyk, Jarosław Mitoraj i Arkadiusz Wiech stworzyli wybitny klimat dla chwytających za serce tekstów, co złożone w całość przełożyła się na wspaniały wieczór z muzyką, jakiego chyba mało kto się spodziewał.

Dodatkowym elementem były odsłonięte szczegóły z życia prywatnego gwiazdy, które Brigitta Wierzbik jako konferansjerka dla samej siebie, w niezwykle sympatyczny sposób przedstawiła.

Zwyczajem panującym w Teatrze Sztuk, Brigitta otrzymała swego rodzaju certyfikat, czyli portret namalowany przez Jacka Gąsiora, artystę obdarzającego występujące tu osobistości swoimi działami, na których oni są, jako żywi

Dziękujemy za przeżycia i zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do domowego użytku. Ściąganie i publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Readakcja wyraża zgodę na  udostępnianie i zamieszczanie linku do artykułu.
fotouslugia

 

Czytaj dalej...

Poznaj 6 niezawodnych sposobów na zdrowy sen małego dziecka

 • Dział: Breaking news 2maledziecko 1200
Marzenie wielu rodziców jest czasem bardzo prozaiczne… wyspać się! Często jest to zwyczajna abstrakcja, bo dzieci z natury są bardzo aktywne, choć bywają też nerwowe, nadmiernie pobudzone i niespokojne. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych naukowo sposobów na ukojenie rozemocjonowanego malucha: kołysanie, czytanki, śpiewanie, kąpiel, szum urządzeń elektronicznych czy wreszcie wszystkim dobrze znany smoczek.

Metod usypiania i uspokajania dzieci może być tak wiele, jak wiele jest dzieci i ich rodziców. Część z nich jest powszechnie stosowana w domach na całym świecie, a niektórych skuteczność została  potwierdzona naukowo. Wszyscy rodzice dobrze wiedzą, że  wypoczęte dziecko to wyspane dziecko. Specjaliści podkreślają wagę odpowiedniej długości i jakości snu niemowląt. ”Zdrowy sen ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka. Badania wykazują, że dzieci, które sypiają w sposób przerywany i o nieregularnych porach, częściej mają problemy w szkole i rozwijają się wolniej” - mówi prof. Wendy Hall, ekspertka ds. snu z kanadyjskiego Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w artykule „Jak ważne są zwyczaje dotyczące dziecięcego snu” opublikowanego na portalu Science Daily.

Przyjrzyjmy się więc sześciu sprawdzonym metodom na usypanie niespokojnego dziecka.

1) Kołysanie i noszenie na rękach

Dowody naukowe potwierdzają codzienne doświadczenia rodziców. Wyniki badań opublikowane w 2013 r. w prestiżowym czasopiśmie „Current Biology” pokazują, że niemowlęta naturalnie wyciszają się pod wpływem skoordynowanych i powtarzalnych, huśtających ruchów. Jest to zjawisko uniwersalne, a co ciekawe, dotyczy także zwierząt. Małe dzieci lubią taki ruch, bo są w ten sposób neurobiologicznie zaprogramowane. Jest to dziedzictwo naszego rozwoju ewolucyjnego, które pomaga przetrwać w pierwszym okresie życia.   

2) Śpiewanie i opowiadanie

Metoda stara jak świat, choć niestety obecnie wypierana przez technologię. Bajki są puszczane na  telewizorach, tabletach i smartfonach, a coraz rzadziej czytane. Z wyników szeroko zakrojonego badania przeprowadzonego w 14 krajach na grupie ponad 10 000 rodzin z dziećmi w wieku do 5 lat wynika, że rytuał czytania i śpiewania kołysanek jest niezwykle ważny. Opowiadanie bajek przed snem przekłada się na lepsze umiejętności językowe w wieku szkolnym. Naukowcy podpowiadają, że im częściej i bardziej regularnie stosuje się rytuał czytania przed zaśnięciem, tym lepiej działa to na sen dziecka. Przyczynia się to do wcześniejszego i szybszego zasypiania, rzadszych nocnych pobudek i dłuższego snu w nocy. Poddane badaniu dzieci, którym opowiadano bajki przed snem, spały średnio o godzinę dłużej od pozostałych. „Potwierdziła się skuteczność niektórych praktyk higieny snu dzieci w wieku szkolnym, do których należą: regularne godziny snu, czytanie przed zaśnięciem oraz cisza w sypialni” – podsumowuje prof. Wendy Hall. Okazuje się, że codzienny rytuał śpiewania, opowiadania bajek lub czytania przed snem stosowany jest w się w mniej niż połowie domów. A szkoda!

3) Smoczek

Nie bez przyczyny nazywany jest uspokajaczem. Doskonale zaspokaja naturalny odruch ssania u niemowląt i nie ma od niego lepszej alternatywy dla matczynej piersi. Zalet stosowania smoczka jest mnóstwo, szczególnie jeśli zastosujemy odpowiedni jego wariant. „Należy pamiętać, żeby wybierać smoczki jednoczęściowe. Dwuczęściowe modele mogą się rozpaść i grozić zadławieniem” – czytamy w artykule opracowanym przez Amerykańską Akademię Pediatryczną. Dobrą propozycją może być smoczek duńskiej marki HEVEA, odlany z jednego kawałka naturalnego kauczuku. Brud, pleśń czy bakterie nie mają w nim szczelin do rozwijania się. W dodatku jest zupełnie nietoksyczny i biodegradowalny. Do wyboru mamy modele anatomiczne (łagodne dla zębów i dziąseł), symetryczne (dla niemowląt karmionych piersią) i okrągłe (przeznaczone dla dzieci karmionych butelką).

4) Kąpiel

To codzienny zabieg pielęgnacyjny, który wycisza i uspokaja nawet najbardziej rozbrykane oraz niespokojne dzieci, tuż przed położeniem ich do łóżka. Pomaga w zapadaniu w sen głównie ze względu na to, że podnosi nieco temperaturę ciała. Może sprawdzić się o dowolnej porze, choć mało komu zdarza się kąpać dziecko w dzień. Ciekawym faktem jest, że do uspokojenia dziecka przed snem wystarczy samo zanurzenie stópek w ciepłej wodzie. 

5) Masowanie

Zrelaksuje i wyciszy, a przy okazji będzie świetną zabawą budującą więź pomiędzy niemowlęciem a rodzicem. Co więcej, taki masaż wspiera rozwój dziecka i jego przybieranie na wadze. Delikatne masowanie ciała niemowlęcia poprawia rozwój mózgu i wspomaga trawienie. Masaż warto rozpocząć od nóżek, bo są one najbardziej przyzwyczajone do dotyku. Później kolejno delikatnie głaszczmy brzuszek, klatkę piersiową, rączki, plecy i głowę. Taki dotyk jest przyjemny i kojący, a bliski kontakt z rodzicem daje wyciszające poczucie bezpieczeństwa.

6) Biały szum w tle

Delikatny szum o odpowiednim natężeniu i tonacji działa na nerwy niemowląt jak kojący balsam. Przypomina dziecku przytłumione dźwięki w brzuchu matki czy szum przepływającej krwi pępowinowej. Udowodniły to badania, przeprowadzone w 2016 r. na tureckim Dumlupinar University. Okazało się, że jednostajny szum jest metodą skuteczniejszą nawet od kołysania. U dzieci poddawanych działaniu białego szumu odnotowano zwalniające tętno. Jednostajny przyjemny dźwięk wyraźnie pomaga nadpobudliwym dzieciom, wspierając ich koncentrację. Ponadto, zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez dr De-Kun Li, epidemiologa z Centrum Medycznego w Oakland w Kalifornii, biały szum zmniejsza ryzyko wystąpienia SIDS (zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej). Badacz zaznacza, że prawdopodobnie ma to związek z dźwiękiem pobudzającym mózg do stałej i ciągłej pracy. Sen staje się lżejszy, ale trudniej o samoistne zatrzymanie oddechu. Idealnym źródłem takiego białego szumu może być np. wentylator, odświeżacz powietrza, odkurzacz, suszarka do włosów czy nawet lodówka. W Internecie dostępne są także gotowe opracowane nagrania i dedykowane aplikacje na telefon z zapętlonymi dźwiękami.

zabawkia1maledziecko 2

Czytaj dalej...

Wiosna w ogrodzie - jakie narzędzia ogrodowe powinno się zakupić?

 • Dział: Breaking news 2ogrodnictwo3
Jak nie trudno się domyślić po zimie ogród nie prezentuje się zbyt dobrze, dlatego konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich prac, aby przywrócić jego dobry wygląd. W pierwszej kolejności trzeba zrobić porządki, następnie warto przeznaczyć czas na sadzenie, siew oraz rozmnażanie. Aby wszystko to było możliwe warto wyposażyć się w odpowiednie narzędzia.

Narzędzia i inne akcesoria, która są potrzebne do pracy w ogrodzie

Najbardziej potrzebne narzędzia ogrodowe można zakupić w sklepach stacjonarnych lub internetowych. Warto zwrócić uwagę na korzystny stosunek jakości do ceny. Na liście podstawowych akcesoriów i narzędzi z pewnością powinny znaleźć się

  • dobrej jakości rękawice ogrodowe - nie powinno się wykonywać żadnej pracy ogrodowej bez odpowiedniego zabezpieczenia rąk, dobrze jest zakupić kilka par, do precyzyjnych prac jak np. sadzenie przydadzą się cieńsze rękawice, z kolei grubsze sprawdzą się do ochrony rąk przed urazami,
  • łopata, łopatka do sadzenia i szpadel - aby cokolwiek posadzić w ogrodzie lub usunąć chwasty czy korzenie trzeba posiadać różne rozmiary łopatek,
  • grabie - po wiośnie konieczne jest zgrabienie liści i pozostałości, a także pierwszej skoszonej trawy,
  • sekator - po zimie konieczne jest przycięcie zeschłych pędów, połamanych gałązek itd.
  • kosiarka - zależnie od wielkości trawników można zdecydować się na zakup kosiarki spalinowej lub mniejszej np. elektrycznej podkaszarki,
  • taczka - dzięki niej można bardzo szybko wywieść np. na kompostownik zebrane liście, trawę, czy gałązki.

Na co zwracać uwagę przy zakupie narzędzi ogrodowych?

Zakupując narzędzia ogrodowe przez Internet lub w sklepach stacjonarnych warto przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał, z którego je wykonano. Warto stare, drewniane trzonki wymienić na nowoczesne, bardziej wytrzymałe elementy wykonane z włókna szklanego. Narzędzia dobrej jakości, wytrzymałe i trwałe sprawdzą się przez kilka sezonów i pozwolą na komfortowe wykonywanie wszelkich prac.

Jeżeli chodzi o większe narzędzia jak np. łopata, kosiarka itd. przed decyzją na zakup warto zwrócić uwagę na to czy wysokość jest odpowiednio dopasowana do wzrostu użytkownika. Niektóre prace ogrodowe wymagają dużego nakładu siły, dlatego jest to niezwykle ważne, aby wybrać odpowiedni rozmiar. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są narzędzia, które posiadają regulowany trzonek.

Co jeszcze warto kupić przed rozpoczęciem się wiosny?

Oprócz narzędzi, które będą potrzebne do wykonywania prac ogrodowych, wiosenne prace ogrodnicze powinny także obejmować zakup różnych sadzonek i nasion. Wiosną sadzi się niektóre odmiany roślin, zakłada się rabaty kwiatowe i ogrody warzywne. Ponadto można też zasadzić niektóre drzewa owocowe i ozdobne. Warto zasięgnąć porady ogrodnika i wybrać takie gatunki, które najlepiej sprawdzą się w danym ogrodzie, będą pasować do jego ogólnego wystroju. Jest to niezwykle ważne, dobrze zadbany ogród jest najpiękniejszą ozdobą każdego gospodarstwa.

Współautorem artykułu jest internetowy sklep ogrodniczy sklep.poradnikogrodniczy.pl oferujący szeroki wybór produktów do ogrodu.
ogrodnictwo3a

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us