Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Alex

Alex

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. URL strony:

Jaworznianie na Proteście Wolnych Polaków w Warszawie

marsz polaków 1 1200Nikt nie krzyczał "wyp...,ć" nikt nie darł się słowami ukrytymi pod iluś tam gwiazdkami, nikt nie pluł, nie wyzywał policjantów od psów, albo od morderców, czy śmieci. 
Nikt nie powodował prowokacji. Tłum śpiewał, skandował hasła pozbawione knajackich określeń, a wszystko to przeciw bandyckiej władzy, jaka pod nazwą koalicji 13 grudnia złamała wszelkie prawa w kraju, począwszy od konstytucji, po prawa człowieka.
Marsz przeciwko niszczeniu Polski, przeciwko likwidacji naszej suwerenności, przeciwko zamordyzmowi i łamaniu wolności słowa i mediów odbył się w Warszawie w normalny dzień pracy, w mroźny, nieprzyjemny dzień na przemian mroźny i wilgotny. Ale żar serc oddanych Polsce spowodował, że staliśmy jeden obok drugiego w trzystutysięcznym tłumie, jakiego Polska nie widziała dawno.

marsz polaków 29 1200To był również protest przeciwko zamykaniu do więzień ludzi niewinnych, ułaskawionych, przeciwko lekceważeniu wyroków sądów i trybunałów. 

Kiedy szedłem wśród przyjaciół na miejsce wiecu zobaczyłem policjantów w sukach i wzdłuż trasy przejścia to z reguły młodzi chłopcy, dziewczęta, którzy niestety nie mogą odmówić wykonania rozkazów, z trwogą czekali na agresję tłumu. Nie doczekali się,, zapewne ku swojemu spokojowi ducha.

Niemniej kiedy widziałem te służby we władaniu neoministra sprawiedliwości przypomniała mi się pieśń śpiewana w latach komuny, kiedy to ówczesna milicja lała jak popadnie niepokornych rodaków, a brzmi tak:

Jeźdźcy apokalipsy

Auta pokryte stalową blachą
Tego to nawet kula nie przebije
Jedyny sposób na taką maszynę
To chyba tylko butelki z benzyną

Na dachu działko wodne obrotowe
Wciąż do użytku gotowe jest
Nie służy jednak do walki z ogniem
A do gaszenia pożarów serc

Milczący ludzie w dziwnym skupieniu
Czekają jeszcze na odpowiedź
A megafony rdzawym charkotem
Krzyczą by się natychmiast rozejść

Wycie silników jak śpiew Walkirii
Poraża wszystkie bez reszty zmysły
Więc na kolana gniewny narodzie
To pędzą jeźdźcy Apokalipsy

Posępne twarze a na nich rozkaz
Odbity znakiem bezmyślności
Żadne wahanie i żadna troska
Wśród nich na pewno nie zagości

Każdy powiedział swoje „tak jest”
I od tej pory więcej nie rozumie
Zza grubych tafli pancernych szyb
Trudno jest braci rozpoznać w tłumie

No! Który pierwszy zacznie strzelać…

marsz polaków 33 1200Kompletnie niewiarygodny rząd, jego premier, ministrowie oraz rotacyjny marszałek sejmu ponownie ustawili barierki wokół sejmu – przeciw Polakom, przeciw własnemu narodowi, choć według słów neomarszałka miało być z uśmiechem przyjaźnie, już nigdy bariera między rządzącymi a narodem miała nie powrócić. To wyraz strachu tej władzy przez gniewem Patriotów, którzy na pewno nie będą działać tak, jak niedawny KOD, czy różnego rodzaju formalne czy nieformalne organizacje złożone z różnego rodzaju podejrzanych elementów anty państwowych, antykościelnych, anty demokratycznych.

Marsz był manifestacją polskości, troski o ojczyznę, wyrazem buntu przeciwko anarchii, jaką chce rządzić polskojęzyczny, jak się wydaje służący niepolskim interesom i grupom wpływów.
Nieprzebrane orze biało czerwonych flag, transparentów na których wypisane były hasła żądające respektu dla prawa i dla wolności oraz dla dobra Polski, która zagrożona utratą suwerenności jest dziś w sposób nie do opisania.
marsz polaków 54 1200Te działania, które prowadzi rząd koalicji 13 grudnia, według historyków nie miały racji bytu nawet w III rzeszy, czy w Związku Radzieckim.
To gwałt na żywym organizmie Narodu i Państwa polskiego.
Jak powiedział w swoim wystąpieniu Prezes Prawa i Sprawiedliwości Pan Jarosław Kaczyński, ten marsz to dopiero początek upominania się Wolnych Polaków o prawa dla całego narodu.
Rządzący oślepieni własnymi interesami i nienawiścią do wolności ojczyzny nie popuszczą tak łatwo, dlatego od prawych Polaków zależy czy i jak długo rząd tego szemranego pokroju będzie destabilizował, niszczył i oddawał nasze państwo obcym, a jego obywateli poniżał, deptał ich niezależność oraz lekceważył ich podstawowe prawa.

Wszystkim jaworznianom, którzy wzięli udział w marszu serdeczne podziękowania przekazuje Pan Dariusz Starzycki, szef struktur Prawa i Sprawiedliwości w Jaworznie.

Trzej Królowie na rynku w Jaworznie

trzechkroli60124mj 72 1600Orszaki Trzech króli w Jaworznie od lat są imponujące. Kolorowe stroje, wspaniały scenariusz, doskonała oprawa muzyczna. Zawsze zbiegało się to z ładna pogodą. W tym roku pogoda była krótko mówiąc  średnia.

Niemniej kiedy skończyła się msza święta w Kolegiacie mżawka przestała dokuczać i wydarzenia na rynku mogły się odbyć bez przeszkód. 
Jasełka zaprezentowała młodzież z I LO, a muzycznie uświetniła całość Orkiestra dęta Tauron Wydobycia S.A. Z zakładu Sobieski. 
Do zgromadzonych słowo wygłosił Ksiądz Eugeniusz Cebulski, proboszcz parafii Św Wojciecha i Św Katarzyny.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia. 


 

 

Gdzie oglądać TV Republika I jak wesprzeć Telewizję

tvrepublika

 Wiele pytań dociera do nas od czytelników, gdzie można oglądać telewizję Republika. 

Oczywiście podajemy z chęcią tę informację 

Telewizja Republika dostępna jest u następujących operatorów:

W Jaworznie i okolicach oglądamy TV REPUBLIKA na kanale 59 telewizji naziemnej

  • w Polsat Box od pakietu M - pozycja 67
  • w Canal Plus od pakietu Relaks+ - pozycja 64
  • w UPC od pakietu Select - pozycja 29
  • w Play od pakietu M
  • w Orange od pakietu Standard - pozycja 28
  • w Vectra od pakietu Złoty - pozycja 824
  • w Netia od pakietu M - pozycja 104
  • w Toya od pakietu Bogatego - pozycja 630

Republikę oglądać można również na lokalnych MUX-ach:

  • MUX lokalny TVS Katowice Kosztowy
  • MUX-y lokalne B-cast: Warszawa, Trójmiasto, Wrocław

Materiały wideo z Telewizji Republika publikowane są //www.youtube.com/@Telewizja_Republika

T
V Republika prosi również o wsparcie finansowe. 


repubwsparcieKoalicja 13 grudnia chce zniszczyć media, które ją krytykują i ujawniają jej afery. Do takich właśnie mediów należy TV Republika. Jeśli chcesz i możesz pomóc w funkcjonowaniu stacji - wesprzyj TV Republikę darowizną, wpłacając ją na konto: 90 1240 6003 1111 0010 6960 7476. Pamiętaj także od ciebie zależy, czy w Polsce uda się obronić wolność mediów i ich pluralizm. Dziękujemy!

W sytuacji, gdy do władzy w Polsce doszły siły, które faktycznie realizują obce interesy, kluczowe jest uratowanie zdolności medialnych obozu patriotycznego, tak żeby ściana kłamstwa nie przykryła wyborców. Trzeba się na wszelkich poziomach przeciwstawiać bezprawnym próbom zawłaszczenia lub niszczenia mediów publicznych. Planowane działania nie tylko są zwykłym barbarzyństwem prawnym, lecz także niszczą równowagę w debacie publicznej.

Jeśli koalicji 13 grudnia uda opanować się media publiczne, TV Republika pozostanie największą stacją telewizyjną realizującą polską rację stanu i ujawniającą wszelkie działania w tę rację stanu godzące!

Konto do wpłat z Polski:

PEKAO SA: 90 1240 6003 1111 0010 6960 7476

W tytule z dopiskiem "Darowizna"

Konto do wpłat zagranicznych:

PEKAO SA: PL 90 1240 6003 1111 0010 6960 7476

SWIFT: PKOPPLPWXXX

W tytule z dopiskiem "Darowizna"

Betlejemskie Światło Pokoju

swiatlopokoju161223UM 77 1600W sobotę, 16 grudnia, mieszkańcy Jaworzna po raz kolejny odebrali Betlejemskie Światełko Pokoju od jaworznickich harcerzy. Nie zabrakło również wspólnego kolędowania. W imieniu Prezydenta Miasta Pawła Silberta światełko odebrali Zastępca Prezydenta Łukasz Kolarczyk, Sekretarz Miasta Ewa Sidełko – Paleczny, Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Kaczmarek z Radnymi oraz Komendant Straży Miejskiej Artur Zięba.

Betlejemskie Światło Pokoju trafiło do Polski już po raz 33. Tegoroczne edycja odbywa się pod nazwą „Czyńmy pokój”. W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Kolędy i pastorałki, wspólnie z zebranymi na jaworznickim rynku, zaśpiewali : Zespół Śpiewaczy Jelenianki, Harcerze 2 Hufca ZHP Jaworzno przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Zakładu Górniczego Sobieski. /tekst: www.jaworzno.pl/  Zdjęcia :Alex Tura


 

Wyśpiewać Jaworzno. Aleksander Tura o swoich piosenkach - wywiad

oppa 0014Z Jaworznickim poetą, dziennikarzem, działaczem społecznym, człowiekiem wielu pasji i zainteresowań rozmawiamy po jego sukcesach na polu piosenki autorskiej. 

Sasza Pawłow - Jest Pan pierwszym jaworznianinem, który na Międzynarodowym Festiwalu Bardów wystąpił i już dwukrotnie stał się Pan finalistą tego znamienitego wydarzenia, które 40 lat temu startowało jako Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej. Jak się Pan z na przełomie lat 70 i 80 XX w., kiedy startował on na polskiej scenie piosenki autorskiej, studenckiej poezji śpiewanej, krainy łagodności.
Fot: Marcin Miłek. 
S.P. - Czy różni się ten festiwal od innych.
A.T. - Tym, że podstawowym wymogiem dla występujących tu artystów jest taki, że wykonawca musi być zarówno autorem tekstu jak i muzyki. Zasada ta jest skrupulatnie przestrzegana. Co dziś jest sprawą łatwą, bo sprawdzenie autorstwa nie nastręcza trudności z powodu bardzo dobrze rozwiniętego internetu. Kopia, czy plagiat nie wchodzą w grę.


O Aleksandrze czytaj również TUTAJ ->  Aleksander Tura - zróbmy dla miasta więcej - wspólnie!



S.P - Być bardem – co to znaczy.
A.T. - Słowo bard jest często nadużywane. Bardo to człowiek właśnie taki, który pisze, wyśpiewuje to co napisał, a le nie tylko. Za Wikipedią: „Współcześnie mianem „bard” określa się artystę, wykonującego własne, literacko i muzycznie opracowane utwory z towarzyszeniem instrumentu – zwykle gitary”.
Ważne są tu teksty, które mówią o ważnych społecznie sprawach, poruszające aspekty życia codziennego, czyli zarówno polityka, jak i zgodność ze środowiskiem, przyrodą, ale i stosunki społeczne. Na pewno nie zakwalifikuje się do tego określenia osoba, która śpiewa choćby najładniejsze piosenki, ale wcześniej napisane przez innych autorów. Nie zakwalifikuje się także artysta nurtu disco polo, ani rockman.
Bard to pewna aura, pewna specyficzna dziedzina. Nie trzeba być wykształconym muzykiem, aby zostać bardem, ale trzeba mieć pewną unikalną wrażliwość, własny styl literacki i muzyczny oraz umieć te cechy wyeksponować przy akompaniamencie instrumentu.
Być może brzmi to jak moje przechwałki, ale skoro moje piosenki zyskały uznanie wielkich autorów, wielkich bardów, zasiadających w radzie artystycznej oraz w jury, to nie ma powodu, abym się z tego nie cieszył i nie pochwalił sukcesami.
S.P. - Bez słuchaczy, bez widzów, nie ma sukcesu
A.T.- Tak, to prawda. Niestety dziś piosenka autorska nie ma niebotycznego „wzięcia”. Ten festiwal wobec wielkich telewizyjnych show promujących blichtr, nastawionych na wielki zarobek i oglądalność w najlepszych godzinach, w tzw. prime time w TV, to dość cicha, wręcz nieco niszowa impreza, którą wielkie koncerny medialne nie są zainteresowane. Ale nie przeszkadza to wielu młodym, jak i nawet seniorom, stawać na legendarnej scenie i przeżywać radość zwycięstw i gorycz porażek. Ja już dwukrotnie znalazłem się gronie najlepszych i nie zamierzam na tym poprzestawać. Szykuję się już na kolejną edycję w 2024 roku. Mam już zestaw piosenek, z których należy wybrać pięć. A być może napiszę kolejne, które uznam za warte zaprezentowania na OPPA.
S.P. - Dlaczego dopiero teraz Pan zdecydował się wyjść ze swoimi utworami na „światło dzienne” nazwijmy patetycznie ”do ludu”.
A.T. - Zacząłem pisać już wielu około 17, 18 roku życia. Wtedy to przez kilka lat brałem udział w różnych imprezach muzycznych, jak OTGPS w Szklarskiej Porębie, festiwale Yapa Bazuna, Danielka, Rogacz. Wtedy to wyglądało zupełnie inaczej – były to imprezy kilkudniowe, często plenerowe, pod namiotami, na leśnych polanach, z kanapkami na śniadanie i konserwą na obiad.
Potem przyszedł czas dorosłego życia – rodzina i praca. Pochłonęły one mnóstwo czasu, starałem się być zarówno odpowiedzialnym ojcem rodziny jak i godnym zaufania pracownikiem.
Wszyscy wiedzą, że przez niemal 30 lat pracowałem z osobami uzależnionymi w Ośrodku Profilaktyki Uzależnienia od Alkoholu w Jaworznie, w tym prawie 27 lat jako dyrektor tej instytucji.
Niestety to była tak absorbująca, wyczerpująca, wymagająca całodobowej aktywności i poświęcenia, niejednokrotnie kosztem rodziny i odpoczynku. Stres, powolne popadanie w depresję spowodowały, że dopiero po zakończeniu pracy udało się powoli odzyskiwać równowagę emocjonalną, w czym niewątpliwie pomogła mi muzyka i poezja, a może nazwijmy to raczej, jako tekściarstwo.
S.P. - A Jaworzno? Jak widzi Pan Jaworzno i siebie w tym mieście?
A. T - Odpowiem również wtrącając temat muzyki.
Jaworzno to moje miasto. Wprawdzie urodziłem się w Krakowie, ale to tylko było urodzenie, mama w beciku przywiozła mnie d rodzinnego Jaworzna i dorastałem, uczyłem się i mieszkam tu bez przerwy. Jestem wychowany w tradycjach rodzinnych patriotycznych, katolickich i konserwatywnych, toteż tu jest moje miejsce, tu jest mój dom i temu miastu poświęcam w zasadzie każdą chwilę swojego życia. Pracowałem dla Jaworzna, dla jego mieszkańców, dbając o ich zdrowie i bezpieczeństwo, jednocześnie biorąc zawsze udział w życiu społecznym, a najbardziej w kulturalnym.
Angażowałem się jako dziennikarz w latach 90 w gazetach samorządowych „Jaworzno 2000” oraz „Kurier”, potem zapełniałem swoimi artykułami łamy „Jaworznickiego Sokoła”, periodyku wydawanego przez MCKIS. W 2005 roku założyłem i do dziś prowadzę portal „Mojejaworzno.pl.
Zawsze pisałem na temat kultury, wydarzeń miejskich, społecznych, ale również ubarwiałem zawartość portalu „wrzutkami” na temat politycznych aspektów życia.
Jestem pasjonatem fotografii od dzieciństwa, toteż doszedłem do poziomu profesjonalnego, a jednym z głównych tematów moich prac są jaworznickie wydarzenia publiczne oraz miasto widziane jako zmieniający się, piękniejący organizm – jego infrastruktura i społeczność.
Miałem zaszczyt prezentować swoje prace w Miejskiej Bibliotece Publicznej na kilku wystawach, które cieszyły się niezłym powodzeniem.
I teraz ten temat muzyki. Nie jest tajemnicą że potencjał miasta widzę w jego zarządzaniu przez naszego Prezydenta, Pana Pawła Silberta i doskonałą ekipę fachowców, jego współpracowników, którzy w ciągu kilkunastu lat z brzydkiego prowincjonalnego miasta uczynili z Jaworzna podziwiane zarówno przez przyjezdnych z kraju jak i zagranicy, piękne miejsce do mieszkania, życia, odpoczynku, pracy i kochania go jako swojej małej Ojczyzny.
Kiedy nastawał czas wyborów samorządowych w roku 2014, kiedy chciałem w jakiś sposób wesprzeć Prezydenta Silberta i Stowarzyszenie Jaworzno Moje Miasto. W naprawdę kilka chwil wyszła spod mojego pióra piosenka, którą zadedykowałem Jaworznu, która stała się piosenką przewodnią JMM odtwarzaną bądź śpiewaną w ważnych dla miasta i organizacji momentach.

Bądźmy razem tego miasta przyjaciele

Bądźmy razem kiedy wspólnie trzeba iść

By szczęśliwym być nie trzeba nam tak wiele

Bo u stóp nam szczęście leży właśnie dziś

Po kilku latach w swoich piosenkach zawarłem wiele razy temat Jaworzna. Napisałem tekst o Jaworznickich Nordic Workerach, piosenkę dla jaworznickich wielbicieli wycieczek rowerowych, piosenkę o związkach Jaworzna z Krakowem – przecież jesteśmy terenem należącym do Małopolski, jest i piosenka o wspomnieniach z jaworznickiego rynku sprzed lat oraz piosenka skierowana do tych, którzy zastanawiają się czy wrócić do Jaworzna z dalekich stron – oczywiście decyzja może być jedna.
S.P. - Gdzie Pana Można posłuchać?
A.T. - Wszystko to na kanale //www.youtube.com/@AlexTura">www.youtube.com/@AlexTura, gdzie można znaleźć kilkadziesiąt moich piosenek. Jedne mniej, jedne bardziej udane, są i poważne, smutne, są i nieco frywolne. Dla każdego coś...
Wciąż jakieś przybywają, albo są nagrywane na nowo. Tak, to nagrania amatorskie, trochę kuleją, ale nie mam ambicji bycia wirtuozem. Przyjaciel, Aleksander Brzeziński, znany kompozytor, muzyk oczywiście wywodzący się z Jaworzna, kiedy powiedziałem mu o swoich wątpliwościach co do moich umiejętności wybierając się właśnie na festiwal OPPA, powiedział mi: „Jesteś amatorem, a nie zawodowym muzykiem, więc jedziesz na OPPA, a nie na festiwal Chopinowski. Nie masz powodu, aby mieć jakiekolwiek kompleksy” . To utwierdziło mnie w przekonaniu, że powinienem robić to co robię, a jeśli to przynosi jeszcze radość innym, nie mam się czego ani obawiać, ani wstydzić.
A co do moich występów na żywo - zdarzają się w Jaworznie, nawet dość często w małych gronach słuchaczy - są to kluby seniora – jest ich kilka w naszym mieście, bywam w Warsztacie Terapii Zajęciowej, bywam w Domu Pomocy Społecznej.
Niezmiernie cieszy mnie śpiewanie i dawanie radości osobom, które tak naprawdę mają niezbyt wiele okazji do przeżywania emocji, wzruszeń i radości płynących z muzyki i poezji. Takie podejście do muzykowania i do występów mamy wspólnie z Panią Alicją Dudek, która razem ze mną odwiedza wiele miejsc, gdzie w towarzystwie mojej muzyki prezentuje własną poezję.
Uśmiech tych osób, które przychodzą na spotkania jest najlepszym, najmilszym wynagrodzeniem dla artysty.
Ale bywam również zapraszany do ubarwienia różnych wydarzeń w mieście, ostatnio na przykład jubileuszu Polskiego Czerwonego Krzyża. Czy „Zaduszek Jedynki”, organizowanych przez Pierwsze Liceum Ogólnokształcące w Jaworznie.
Za kilka dni mam występ w Krakowie w pewnym niezwykłym środowisku
S.P. - Czy śpiewa Pan tylko własne piosenki?
Oczywiście oprócz własnych piosenek mam w repertuarze ogromną ilość popularnych utworów zarówno rozrywkowych z zakresu muzyki polskiej. Obracam się również w kręgu muzyki tworzonej przez bardów polskich – Wojciecha Młynarskiego Agnieszki Osieckiej, Macieja Zembatego, Jonasza Kofty i wielu innych, a z zagranicy: Gorgesa Brassensa, Jacquesa Brela, Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy.
S.P. - Słyszałem, że jest Pan zadeklarowanym szantymenem.
A.T. - Tak, oprócz tematyki, o której była mowa wcześniej, osobną grupę stanowią piosenki żeglarskie, turystyczne, o których wiele osób nawet nie wie, że istnieją, a słuchając ich, są zaskoczeni jakie wspaniałe utwory powstały w naszej przestrzeni muzycznej i poetyckiej w różnych obszarach tematycznych.
S.P. W takim razie życzę Panu wielu nowych utworów, a Pana Słuchaczom wzruszeń podczas koncertów.

Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda odwiedził Jaworzno w Barbórkę

prezdudabarborka041223MJ 34 16004 grudnia, w dzień tradycyjnej górniczej Barbórki do Jaworzna przyjechał Prezydent Rzeczypospolitej, Andrzej Duda.
Wizyta zaplanowana na Jaworzno była związana zarówno z górniczym świętem, jak i z wypadkiem, który niedawno wydarzył się w jaworznickiej kopalni, w którym zginęło czterech górników, a kolejnych dwóch zostało poszkodowanych.
Prezydent Andrzej Duda złożył kwiat w kaplicy Świętej Barbary zlokalizowanej na terenie szybu Sobieski, po czym spotkał się z ratownikami górniczymi, którzy brali udział w akcji ratowniczej.
Następnie Prezydent wygłosił oświadczenie związane ze świętem i z tragedią rodzin, niezmiernie ubolewając nad kruchym życiem i niebezpieczeństwami czyhającymi na górników pod ziemią.
Wspomniał również swoje związki z Jaworznem, gdzie mieszka jego chrzestny, a gdzie w latach młodości mieszkała i wychowywała się jego mama.
Po wizycie w Jaworznie Prezydent udał się do Gliwic.

Święto Polskiego Czerwonego Krzyża w Jaworznie

pck231123mj 120 1600W czwartek, 23 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie odbyły się uroczystości jaworznickiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża związane z obchodami Dni Honorowego Krwiodawstwa.

Uhonorowanych zostało ponad trzydziestu jaworznickich krwiodawców, którzy otrzymali odznaczenia za dzielenie się najcenniejszym darem życia jakim jest krew.

 

Gratulacje w imieniu Prezydenta Jaworzna Pawła Silberta i swoim, złożył krwiodawcom Zastępca Prezydenta Łukasz Kolarczyk.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w GALERII.

Więcej a ten temat na stronie www.jaworzno.pl 

Magia Kolorów 2023 - nagrodzeni szczęśliwi


magiakolorow221123mj 171 1600Wyłoniono i udekorowano nagrodami laureatów XIII. Regionalnego Konkursu Plastycznego „Magia Kolorów”, skierowanego do osób z niepełnosprawnościami.

W tym roku tematem przewodnim prac były utwory Aleksandra Fredry.
Zwycięzcom gratulacje złożył Prezydent Miasta Paweł Silbert, wręczając nagrody regulaminowe.
Regionalny Konkurs Plastyczny „Magia Kolorów”, którego organizatorem jest Warsztat Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jaworznie przeznaczony był dla osób niepełnosprawnych intelektualnie – uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z regionu Śląska. 65 prac złożonych w konkursie napłynęło z piętnastu ośrodków wspierających osoby niepełnosprawne z regionu. Tematem prac, z okazji roku Aleksandra Fredry, były jego utwory – „Zemsta”, „Paweł i Gaweł” oraz „Małpa w kąpieli”.

magiakolorow221123mj 11 1600Zacytujmy słowa Pani Monika Włodarczyk – Raczek

ROK 2023 poświęcony jest między innymi obchodom Roku Aleksandra Fredry z okazji jego 230 rocznicy urodzin. Był polskim hrabią, zajmował się poezją i pamiętnikarstwem, jednak najbardziej znany jest jako najwybitniejszy polski komediopisarz. Tworzył na styku dwóch epok: romantyzmu i pozytywizmu, współtworząc kulturę XIX wieku, jednak jego sztuki nie dają się zakwalifikować do żadnych prądów tych epok, bowiem mają charakter autorski i innowacyjny. Fredro był bardzo dobrym obserwatorem ówczesnych typów ludzkich: sarmatów, lichwiarzy, wojskowych, hulaszczych młodzieńców, sentymentalnych panienek, wyrachowanych dam i sług różnego autoramentu. Różnicował swoje postacie pod względem temperamentu, stosował komizm sytuacyjny i językowy. Do najbardziej znanych jego komedii należą: „Zemsta", „Śluby Panieńskie" i „Pan Jowialski". Jest również autorem pamiętników „Trzy po trzy", w których opisał swoje czasy dzieciństwa i młodości. Ponadto Fredro spisywał przez całe swoje życie fraszki, przysłowia i aforyzmy. Należy też wspomnieć o Fredrowskich bajkach stanowiących udaną kontynuację XVIII -wiecznych bajek narracyjnych. Należą do nich między innymi: „Małpa w kąpieli", „Paweł i Gaweł" i „Osiołkowi w żłoby dano".
Jako pisarz bardzo mocno zaistniał w naszym języku potocznym. Do dziś często słyszy się w potocznych wypowiedziach Polaków cytaty z jego utworów: „gwałtu, co się dzieje", „wielki człowiek do małych interesów", „wolnoć Tomku w swoim domku", „idź serdeńko, bo cię trzepnę", czy „niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba".
Jak widać utwory Aleksandra Fredry po 230 -u latach nie tylko bawią i uczą, ale stały się wdzięcznym materiałem do działań plastyczno - terapeutycznych tegorocznej Magii Kolorów. Ale nie tylko, są bowiem od dawna w repertuarze teatru Warsztatu Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jaworznie, który w tym roku obchodzi Jubileusz 30 - lecia działalności.

Prace oceniało jury w składzie.
dr hab. Sybllla Skałuba adiunkt na Wydziale Grafiki Warsztatowej AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH W KATOWICACH
Sonia Wilk kierownik Działu Sztuka Nieprofesjonalna MUZEUM ŚLĄSKIE W KATOWICACH
Monika Włodarczyk – Raczek skarbnik Zarządu POLSKIE STOWARZYSZENIE NA RZECZ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ KOLO W JAWORZNIE
Przemysław Dudzik dyrektor MUZEUM MIASTA JAWORZNA
Jolanta Kempka – Dzikowska specjalista ds. osób niepełnosprawnych FUNDACJA POMOCY OSOBOM NIEPEŁNOSPRAWNYM „RATOWNIK GÓRNICZY" W JAWORZNIE
Agata Karweta bibliotekarz MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAWORZNIE
Dorota Pamuła artysta plastyk STOWARZYSZENIE TWÓRCÓW KULTURY W JAWORZNIE
Maciej Stanek radny RADA MIEJSKA W JAWORZNIE
Paulina Śląska kurator wystaw ATEIIer KULTURY W JAWORZNIE
Anna Wysocka specjalista ds. programowych MIEJSKIE CENTRUM KULTURY I SPORTU W JAWORZNIE
Mariola Zych – Walaszczyk dyrektor MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W JAWORZNIE

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z finału konkursu. 


”Pędzlem, nitką i dłutem malowane – Pokaż co potrafisz”...2023

pdinmal2023 6IX Ogólnopolski Konkurs Plastyczny ”Pędzlem, nitką i dłutem malowane – Pokaż co potrafisz”...

Tegoroczny konkurs jak co roku objęty był honorowym patronatem Prezydenta miasta Jaworzna – Pawła Silberta. Przewodnim celem konkursu było pobudzenie inwencji twórczych zarówno artystów zrzeszonych jak i nie zrzeszonych, oraz promocja miasta Jaworzna w sferze kultury plastycznej, a przy okazji stworzenie możliwości do bliższego kontaktu oraz nawiązanie bezpośrednich relacji z twórcami całego kraju. Konkurs skierowany jest, tak do młodzieży szkolnej jak i do osób dorosłych.
W tegorocznej IX-ej edycji wzięło udział 52 uczestników, w tym 6 z miasta Jaworzna, którzy nadesłali aż 95 prac.
Prace wykonane były różnymi technikami tj; oleje, akwarela, akryl, grafika, rzeźba oraz haft. Na konkurs nadesłano prace z takich miejscowości jak; Jaworzno, Tychy, Katowice, Wadowice, Łaziska Górne, Mikołów, Będzin, Chorzów, Siemianowice Śl, Polkowice, Mielec, Dąbrowa Górnicza, Legnica, Chrzanów, Guzice, Kraków, Jerzmanowice, Bielsko Biała, Bieruń, Przytyk, Chełmek, Oświęcim, Bobrownik, Tuszów Narodowy, Zabrze.
Ogłoszenie wyników odbyło się 17 listopada 2023r, w pięknej galerii Muzeum Miasta Jaworzna w Jaworznie, gdzie zgodnie z protokołem Jury w składzie; Małgorzata Wosik, Zbigniew Kramarz, Magdalena Milka-Bielińska oraz Angelina Więckowska wręczone zostały nagrody w poszczególnych kategoriach;

W kategorii malarstwo:

Grand Prix Agnieszka Sroka

I miejsce Agnieszka Sroka
II miejsce Renata Bartecka – Grochla
III miejsce Bożena Polaczek
Wyróżnienie Sylwia Prażnowska – Kulig i Marian Knapik

Akwarela:

I miejsce Krystyna Nowak
II miejsce Alicja Zdunek
III miejsce Katarzyna Skrodzka – Piętek

Grafika:

I miejsce Ewa Błaszczyk
Wyróżnienie Katarzyna Skrodzka – Piętek
Rysunek:
I miejsce Eugenia Sochowska
II miejsce Felicja Habdas

Rzeźba:

Wyróżnienie Monika Spyra

Haft:

I miejsce Ewelina Pawelec
II miejsce Bożena Nester
III miejsce Józefa Stańczak
Wyróżnienie Marta Figura

Powyższe wyniki ogłoszone zostały również poprzez media internetowe tj: facebook.stk.pl, stk.decoart.pl, Radio Art, Radio Fest, Puls Jaworzna, MojeJaworzno.pl, oraz rozpowszechnione zostały poprzez wiele indywidualnych stron naszych przyjaciół i sympatyków.
Na galę finałową przybyli niemal wszyscy wyróżnieni laureaci, dotarło też nie małe grono miłośników naszego konkursu i gości, którzy niezmiennie kibicują i uważnie obserwują rozwój naszej imprezy, czemu dają wyraz w rozmowach kuluarowych.
Po części oficjalnej, czyli przywitaniu wszystkich przybyłych, podziękowaniu współorganizatorom i sponsorom oraz wręczeniu nagród i wyróżnień, wszyscy uczestnicy wernisażu mogli nawiązać luźną rozmowę oglądając nadesłane prace.
Wystawa najciekawszych prac z tegorocznej edycji będzie dostępna do obejrzenia w Galerii Muzeum Miasta Jaworzn do 25 listopada 2023r.
Już po raz dziewiąty finał konkursu okazał się bardzo pomocny w nawiązywaniu nowych znajomości, oraz umacnianiu już zawartych, a rozmowy kuluarowe prowadzone nie tylko o sztuce, często podkreślały uznanie dla miasta Jaworzna za tą inicjatywę, oraz potrzebę kontynuacji tego projektu.
Ten wspaniały finał kolejnej edycji nie mógł by się jednak odbyć bez dużego zaangażowania przyjaciół skupionych wokół tego pomysłu i wytrwałych sponsorów takich jak; Urząd Miasta Jaworzna, Tauron, oraz bardzo dobrej współpracy pomiędzy Muzeum Miasta Jaworzna a STK Jaworzno – Dziękujemy.


Zaduszki Pierwszego Liceum Ogólnoksztłcącego

zaduszkijedynka91123 90 1600Jedynkowe Zaduszki odbyły się jak zwykle w okresie jesiennym, z inicjatywy Pani Ewy Zuber, która wraz ze swoją klasą, której jest wychowawczynią, oczywiście w Pierwszy LO, zawsze zaskakuje ciekawa koncepcja koncertu poświęconego tym nauczycielom, którzy odeszli tak już dawno temu, jak i w ostatnim czasie.

Tym razem zadanie było o tyle trudne, ze Pani Ewa Zuber ma wychowawstwo w klasie pierwszej, a więc pod swoja opieka ma najmłodszych licealistów, którzy jeszcze oswajają się z nową szkoła. A tu już tak odpowiedzialne zadanie, jak występy przed pełną salą publiczności.

Wyszło fantastycznie, mimo pojawiającej się tremy było wręcz rodzinnie, a tak naprawdę „szkolnie” Na widowni zasiedli absolwenci i byli pedagodzy, a wśród gości honorowych znaleźli się Zastępca prezydenta Jaworzna, Pan Łukasz Kolarczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej, Pan Tadeusz Kaczmarek oraz Pani Irena Wojtanowicz Stadler – Naczelnik Wydziału Edukacji UM.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu.


Opowieści natury - spektakl z tej ziemi - dosłownie

opowieści natury271023mj 66 1600Na scenie Dom Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej odbył się finał projektu „Opowieści Natury” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury oraz Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje 2023.
Koordynatorką projektu jest Pani Katarzyna Pokuta. 

Podziękowania oraz gratulacje dla niej i dla uczestników przedsięwzięcia złożył w imieniu Prezydenta Miasta, Pana Pawła Silberta Przewodniczący Rady Miejskiej Pan TadeuszKaczmarek.
Projekt skierowany był do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych z uwzględnieniem osób o szczególnych potrzebach. Opowieści Natury to rozmaite działania artystyczne pobudzające różne wrażenia odbiorców. Polegały one na nowatorskim "odbiorze od roślin, różnych dźwięków za pomocą nowoczesnych urządzeń akustycznych i przetworzeniu ich na "zrozumiałą" dla ucha ludzkiego specyficzną muzykę, przy której młodzież wykonała spektakl czarujący, tajemniczy i wzbudzający wyobraźnię. 
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z premiery spektaklu. 
UWAGA Wszystkie fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do prywatnego użytku. Publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linku do artykułu  NIE KOPIUJ - LINKUJ ARTYKUŁ! .


Licealiści dla Seniorów w 1 LO

seniorzy1lo251023 49 DużyTym razem uczniowie z Pierwszego Liceum Ogólnokształcącego, i to z pierwszej klasy pod wychowawstwem Pani Ewy Zuber zorganizowali dla seniorów rozrywkowe popołudnie.

Rezydenci Klubów Seniora "Pod Arkadami",  Podwale - Słoneczna" oraz "Mój czas dla Seniora" przybyli do licealnej świetlicy aby zostać ugoszczonymi przez uśmiechniętych uczniów, którzy doskonale zdają sobie sprawę że seniorów trzeba szanować, bo. jak brzmiało hasło na tablicy - "My też będziemy seniorami". Zapewne młodzi jeszcze nie zdają sobie sprawy jak to szybko nastąpi, ale szacunek i sympatie dla przybyłych gości dało się odczuć na każdym kroku. 

Były występy artystyczne uczniów - piosenki, wiersze, były śpiewy zespołu  śpiewaczego jaworznianki, był akcent przygotowany przez Świetlicę Środowiskową "Pod Kolegiatą, a gościem specjalnym była Pani Alicja Dudek, której wiersze odczytał współpracujący z nią znany stąd i zowąd Alex.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego miłego popołudnia. 

XIX Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Złotą Lirę”

zlotalira2023 3Po raz dziewiętnasty poeci zmierzyli się w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Twórców Kultury w Jaworznie. 
Liczba edycji świadczy o popularności konkursu i o konsekwencji organizatorów, którzy stawiają na popularyzację poezji w różnych środowiskach - od uczniowskich wszelakiego szczebla  szczebla, po dorosłych. 

To ważne, aby podtrzymywać miłość do literatury,  do jej piękna zawartego w poezji.
W dzisiejszych czasach nastawionych na komercję i blichtr, piękne słowo owiane emocją i tajemniczością,  liryką i ulotnością jest po wielokroć pożądane. 

Niniejszym publikujemy sprawozdanie z przebiegu konkursu, jako zadania publicznego pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Jaworzna 

.....XIX Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Złotą Lirę”.....

Konkurs objęty honorowym patronatem
Prezydenta Miasta Jaworzna

Głównym celem konkursu było rozbudzenie umiejętności twórczych, oraz kształtowanie poprawnego i zarazem poetyckiego wyrażania swoich spostrzeżeń i uczuć w języku ojczystym. Konkurs skierowany był tak do młodzieży szkolnej jak i do osób dorosłych. W tegorocznej XIX-tej edycji wzięło udział w trzech kategoriach wiekowych 52 uczestników, wśród których zdecydowana większość to młodzież z miasta Jaworzna. Ogółem nadesłano 90 prac (wierszy) do konkursu. W tym roku nadeszły prace z Dąbrowy Górniczej, Nowej Huty, Kielc, Tychów, Chorzowa, Sosnowca, Piły, Suwałk i z Krakowa.
Ogłoszenie wyników odbyło się 20 października 2023r w klubie „Relax” gdzie zgodnie z protokołem Jury w składzie; Anna Adamus, Magdalena Gajocha-Kulpa, odczytane zostały wyniki konkursu.
Nagrodzone utwory zaprezentowali uczniowie III LO im.”Orła Białego” w Jaworznie. Następnie wręczone zostały nagrody w poszczególnych kategoriach;

Kategoria A;
I Laura Stasikowska godło - Lauren
II Natalia Kątny godło – Ex aequo
II Marcel Musialik godło - Podgrzybek
III Milena Trela godło - Anelim
Wyróżnienie - Lena Prędka oraz Mateusz Kasperkiewicz

Kat. B
I Nikodem Baran godło - Arnika
II Magdalena Helbin godło - Sheenani
III Łukasz Pasek godło - Strajp
Wyróżnienie - Oliwia Surmacz

Kat. C
I Paulina Wojciechowska godło - Beatrycze
II Dominika Świaczny godło - Brzoza
III Jan Gumbisz godło – Janko
Wyróżnienie - Tadeusz Charmuszko


Godnym zauważenia jest fakt, że konkurs cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem, a do pięknej rywalizacji nieustannie dołączają nowi uczniowie nie tylko z jaworznickich szkół.
Konkurs nasz, cieszy się nadal dużym zainteresowaniem czego dowodem są powyższe statystyki oraz fakt, że całe rodziny chętnie uczestniczą i wspierają naszych laureatów co widoczne jest na oficjalnym rozdaniu nagród.


Subskrybuj to źródło RSS

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us