Menu

Smolilo zabinska 750 Jacek Kielski 750Mariusz Kowalski 750

reklama
Alex

Alex

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. URL strony:

W nowym żłobku w Jaworznie już głośno dziecięcym gaworzeniem

zlobekpodwale0918 58Pluszowe misie, tort i pachnące radością łóżeczka i zabawki.

Wszystko nowe, wszystko świeżutkie i radosne, kolorowe, a zwłaszcza pościel, która czeka na dzieci, mające w niej spać.

Prezydent miasta, Pan Paweł Silbert wspominał swoje doświadczenia z tego typu jednostkami, kiedy był jeszcze dzieckiem.
Przyznał, że dzisiejszy wygląd żłobka w niczym nie przypomina tamtego, czy tamtych przedszkoli, sprzed kilkudziesięciu lat, gdzie łóżeczka były albo surowe, metalowe, pokryte białą, niepierwszej jakości poszewkami, spranymi i mało przytulnymi, bądź też łóżeczka drewniane - takie składane leżaki, na których niespecjalnie chciało się leżeć.

zlobekpodwale0918 33Na skromne, ale bardzo radosne otwarcie żłobka przybyli oprócz Prezydenta, Pani Monika Bryl - Jego zastępca i Pan Dariusz Starzycki, poseł na Sejm.
To była okazja dla mam, aby poznać osobiście osoby od który w dużym stopniu zależało to, że żłobek powstanie i będzie służył, i to z dopłatami 300 zł dla każdego dziecka.

Jest tu miejsca dla 30 dzieci, a to dzięki remontowi budynku, za kwotę około 1,7 miliona złotych.
Żłobek dla rodzin oznacza ni mniej ni więcej, tylko to, że mamy będą mogły wrócić do pracy, czyli zadbać o podtrzymanie domowego budżetu, który, jak wiadomo, w wypadku obecności w rodzinie małego człowieczka, nigdy za bogaty nie jest.
Zapraszamy do obejrzenia naszych zdjęć z otwarcia placówki.

Wybory samorządowe w Jaworznie. Partie ujawniają kandydatów

 

kandydaci2018Kandydaci na radnych dwóch ugrupowań znani.
Po gorącym okresie zbierania podpisów poparcia na listach ugrupowań, nastąpił czas rejestracji list kandydatów na radnych.

Wielki sukces ogłosiła partia Prawo i Sprawiedliwość, która zebrała niemal 5 tysięcy podpisów, dystansując innych o "pięć długości".

To zapewne jest sporym dowodem poparcia partii, która obecnie rządzi w kraju, legitymując się wielkimi sukcesami w zasadzie wszystkich dziedzinach kierowania państwem.

I święcić będą nam potomni po pierwszym września, siedemnasty

 

pomn ikkatynski170918 12By uczcić ofiary sowieckiej agresji, w 79. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę, prezydent Paweł Silbert wraz ze swoim zastępcą Tadeuszem Kaczmarkiem, Poseł na Sejm RP Dariusz Starzycki oraz Paweł Kamiński - syn gen. Feliksa Kamińskiego zamordowanego w Charkowie - złożyli kwiaty przy tablicy upamiętniającej jaworznian zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Osiem lat temu w tym miejscu został posadzony długowieczny Dąb, który ma być symbolem nieustającej pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej.

Lotnictwo Polskie ma swoje centrum w Jaworznie

 

chwalebnedzieje2018 109W niedzielę, 16 września w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym i w Parku Gródek w Pieczyskach, odbyły się obchody Chwalebnych Dziejów Lotnictwa Polskiego upamiętniające stulecie Polskiego Lotnictwa Wojskowego. Uroczystości połączone były z Jaworznickim Modelarskim Piknikiem Lotniczym.

Obchody rozpoczęły się w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym, wyjątkowo gorącym i przesyconym myślą patriotyczną, troską o ojczyznę, przemówieniem Pana Tadeusza Zemuły.

W kolejnych 80 sklepach i punktach usługowych Jaworzna można robić zakupy bez gotówki!

handelDzięki darmowym terminalom mieszkańcy mogą pójść na zakupy zostawiając portfel w domu

W ciągu ostatnich 6 miesięcy w Jaworznie zainstalowano 80 nowych terminali w ramach Programu Polska Bezgotówkowa. W całej Polsce w ramach Programu do przedsiębiorców trafiło już ponad 65,5 tys. terminali. Przedsiębiorcy, którzy przystąpili do Programu Polska Bezgotówkowa reprezentują ponad 350 rodzajów działalności - przede wszystkim sektor usługowo-handlowy.

I LO w Jaworznie ma nowe boisko. Młodzież szczęśliwa!

 

boiskoiloW piątek, 14 września br. przy I Liceum Ogólnokształcącym na Podwalu, oficjalnie zostało otwarte wielofunkcyjne boisko sportowe. W uroczystości udział wziął Prezydent Miasta Paweł Silbert wraz z zastępcą Tadeuszem Kaczmarkiem, którzy życzyli młodzieży aktywnie spędzonego czasu na nowym obiekcie.

Ponadto w uroczystości udział wzięli m.in. Biskup Diecezji Sosnowieckiej Grzegorz Kaszak, Maciej Stanek – dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Dariusza Starzyckiego, przedstawiciele miejskich instytucji oraz grono pedagogiczne i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego.

Aktywne dzielnice na Borach. Kolejna impreza dla mieszkańców z Archetti w roli głownej!

Aktywne dzielnice w rękach Archetti - Centrum Kultury.
Będzie barwnie, wesoło i optymistycznie

zapraszamy

dzielnicebory0918 960a

Stowarzyszenie Twórców Kultury ma już 35 lat! Zaproszenie na jubileusz

stk35lat

Zarząd i członkowie Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie zapraszają na uroczystości XXXV lecia swojego istnienia.

Mile widziani będą wszyscy przyjaciele i sympatycy Stowarzyszenia

                  21 września 2018r.

w CK Teatr Sztuk  w Jaworznie przy ul. Mickiewicza 2 o godz. 17.00

 

Nowa wystawa czasowa w Muzeum Miasta Jaworzna.


szkolnictwo 2018 plakat 1 960Przedstawiamy wystawę czasową
„Witaj Szkoło! 200 lat historii szkolnej edukacji w Jaworznie”,
która upamiętnia rocznicę założenia pierwszych szkół.

W 1818 roku działalność rozpoczęło pięć pierwszych szkół w: Jaworznie, Ciężkowicach, Byczynie, Jeleniu i Szczakowej. Nauczanie było obowiązkowe, powszechne i bezpłatne.

Otwarcie wystawy odbędzie się 26 września 2018 r. o godz. 10. Wstęp bezpłatny.

Wystawę można oglądać od 12 września do 26 października 2018 roku w galerii antresola.

Muzeum czynne jest wtorek, środa, piątek w godz. 9 - 16; czwartek 9 - 17, sobota 9 - 14.

Cena biletu: normalny - 5 zł, ulgowy 3 zł, grupa do 30 osób (2,50 zł za osobę).

Zapraszamy!

Drapieżne ptaki - piękno samo w sobie - na dożynkach w Byczynie

dozynkiyczyna2018 131Podczas Dożynek w Byczynie swoje ptaki zaprezentowali sokolnicy.

Dzikie drapieżniki robią ogromne wrażenie pięknem smukłością, ale przede wszystkim niezwykłym wzrokiem, który jest tak przejmujący, że wzbudza ogromny respekt i podziw dla świata zwierzęcego.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pokazów, podczas których można było dowiedzieć się wiele o zwyczajach tych drapieżników i o tym, jak wiele czasu i serca trzeba poświęcić, aby je oswoić i przygotować do pracy dla człowieka. 

Byczyńskie Dożynki jak zwykle pełne atrakcji

 

dozynkiyczyna2018 53W niedzielę, 9 września br. na byczyńskim rynku odbyły się "Dożynki Dzielnicowe".
Jak zwykle lokalni gospodarze wystawili swój dorobek całego roku, aby mieszkańcy mogli podziwiać wspaniałe plony. Mimo, że lato nie sprzyjało w stu procentach uprawom, to jednak jak zwykle udało się zebrać tyle, że do następnego roku wystarczy.
Występy Zespołu śpiewaczego Byczynianki i dzieci szkolnych i przedszkolnych ubarwiły zabawę na rynku.
Największą atrakcją był pokaz ptaków drapieżnych przez sokolników. Raróg, Puchacz, uznawany za największą sowę na świecie i sokół przyciągnęły zarówno dzieci jak i dorosłych, którym wierzyć się nie chciało, że nasza rodzima sowa jest tak ogromna.

Narodowe czytanie - "Przedwiośnie" pod Jaworem

narodczytanieprzedwiosnie0918 44Po raz siódmy naród czytał polską literaturę, która stanowi wielki dorobek kulturalny naszego państwa.

Przez długie dzieje słowo pisane pozwalało przetrwać Polakom najtrudniejsze chwile, utrwalić polskość, czy wręcz zapobiec jej zanikowi, bo o to chodziło wszystkim krajom, które bądź to napadały na nasze ziemie, bądź, tak jak na przykład po II wojnie światowej, po prostu stały się naszym okupantem na skutek zorganizowanych działań mocarstw Europejskich.


W tym roku czytane było przedwiośnie Wielkie dzieło Stefana Żeromskiego, które czytano w kilkudziesięciu krajach w których Polacy żyją poza swoją ojczyzną.

narodczytanieprzedwiosnie0918 1W Jaworznie na rynku w otoczeniu biblioteki, u stóp drwala, pod jaworem, czytanie rozdziału Przedwiośnia poprzedziła muzyka grana przez Kwartet Archetti, czyli czterech skrzypaczek, członkiń Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna.

Jak na wielkie literackie dzieło traktujące o patriotyzmie i szacunku do swojej ojczyzny, oprawa muzyczna rozpoczęła się do Poloneza Wojciecha Kilara, z filmu "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy.

Pierwsze akapity, pierwsze strony przeczytał Prezydent Jaworzna Pan Paweł Silbert, by oddać kontynuację Jakubowi Przebindowskiemu, aktorowi, który w filmie Przedwiośnie Filipa Bajona wcielił się w porucznika Mamczura, dowódcę Baryki w Wojsku Polskim.

Sporo jaworznian zainteresowała sama akcja, o której szeroko informowały narodowe media. Czy udało się sprawić, że jaworznianie sięgnęli do biblioteczki po tom prozy, aby przypomnieć sobie lekturę obowiązkową ze szkoły? 

 

Szczakowianka skończyła 95 lat


szczkowianka95lat 47aTo już tyle lat, a Szczaksa w dalszym ciągu jak nastolatka. Prężna energiczna i gotowa do podejmowania najtrudniejszych wyzwań.
Uroczystości 95 lecia to oczywiście turniej. Turniej oldboyów, który rozpoczął się od akcentów związanych z uczczeniem tej spektakularnej długowieczności klubu.jubileuszem.

Od godziny 9 rano na stadionie klubu zgromadzili się działacze, zawodnicy i goście, którzy z należytą godnością, minuta ciszy, uczcili tych, których już nie ma między nami, a którzy przyczynili się do świetności zespołu.

szczkowianka95lat 13Na obchody przybył pan Tadeusz Kaczmarek, zastępca Prezydenta Jaworzna, który uczestniczył również w zakończeniu dnia, rozdaniu nagród. Wręczając prezesowi Klubu, Panu Andrzejowi Sojce okolicznościowy puchar, zapewnił o swoim wsparciu dla działaczy i sympatyków.

Wyjątkowym momentem w inauguracji jubileuszu, było poświęcenie i podzielenie chleba pomiędzy wszystkich gości i zawodników. Dokonał tego Ksiądz Józef Gut.

Artystycznie imprezę uświetniły Szczakowianki - zespół śpiewaczy pod opieka Dariusza Feca.

Po oficjalnych chwilach odbył się regularny turniej. A po nim wręczenie nagród i zakończenie dnia ze sportem.


Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us