Menu
...
reklama
Alex

Alex

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. URL strony:

Charytatywny koncert kolęd - Radosny czas, dobroci czas

koncharytgosp161218 2415 grudnia w Teatrze Sztuk odbył się niezwykle miły i o serdecznym wydźwięku koncert charytatywny pieśni, kolęd i pastorałek pod tytułem "Radosny czas, dobroci czas". Koncert był dedykowany Stowarzyszeniu "W Labiryncie" na rzecz osób niepełnosprawnych
W bożonarodzeniowy nastrój z wprowadzili publiczność wykonawcy mający za sobą udział i sukcesy w konkursach kolęd i pastorałek.
Wystąpili: Ewa Domańska, Natalia Kaczor, Nikola Łaskarzewska, Przemysław Rogalski oraz chór Gospel Wings Jaworzno pod kierownictwem Edyty Gryboś - Zabrzeńskiej.
Dla naszych czytelników mamy nagranie występu Chóru Gospel Wings oraz zdjęcia z kolędowego wieczora.

koncharytgosp161218 20

Święta bez marnowania żywności


ecomiastoŚwięta Bożego Narodzenia to czas, gdy szczególnie łatwo o… marnowanie – przede wszystkim pieniędzy, jedzenia i zasobów naturalnych. Warto temu przeciwstawić ideę gospodarki o obiegu zamkniętym i przeżyć święta w sposób zrównoważony. Jak miasta mogą pomóc w tym mieszkańcom?

Gospodarka o obiegu zamkniętym należy do kategorii konkursu ECO-MIASTO, jednego z największych projektów promujących zrównoważony rozwój polskich miast. Organizatorami projektu są Ambasada Francji w Polsce i Centrum UNEP/GRID-Warszawa. ECO-MIASTO jest realizowane we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą Saint-Gobain, Ceetrus Polska, Dalkią i TIRU, a także
WSPÓLNIE – Fundacją LafargeHolcim.

Jedna trzecia żywności trafia do śmietnika

Święta kojarzą się przede wszystkim z rodzinnymi spotkaniami przy stole. Dlatego poprzedza je prawdziwe zakupowe szaleństwo – często osoby, które zapełniają sklepowe wózki różnymi produktami, nie zastanawiają się, czy rzeczywiście będą w stanie spożyć taką ilość jedzenia.

Marnowanie żywności jest niewłaściwe z dwóch powodów. W Polsce wciąż żyje wiele osób, których nie stać na wyprawienie nawet skromnej kolacji wigilijnej. W minionym roku według danych GUS problem ubóstwa dotknął 13,4% osób w gospodarstwach domowych, z czego ponad 4% osób żyło w skrajnym ubóstwie, poniżej minimum egzystencji.

Trzeba wziąć pod uwagę także ekologiczne konsekwencje, jakie niesie za sobą wyrzucanie jedzenia do śmieci. Przeciętnie w Europie marnuje się blisko jedna trzecia żywności
– począwszy od etapu produkcji, przez transport, aż po moment, gdy jedzenie trafia do naszych domów. Tymczasem wyprodukowanie go wymaga wykorzystania wody czy paszy dla zwierząt hodowlanych, uprawy na dużą skalę wiążą się ze stosowaniem sztucznych nawozów i szkodliwych środków ochrony, a transport – zwłaszcza na duże odległości – odpowiada za emisję dwutlenku węgla i zanieczyszczeń. Oznacza to, że gdyby wszyscy kupowali tylko tyle jedzenia, ile potrzebują, można byłoby znacząco ograniczyć negatywny wpływ człowieka na środowisko naturalne.

Mieszkańcy uczą się gotować bez marnowania

Jak można przeciwdziałać marnowaniu żywności na poziomie lokalnym? Władze miast mogą prowadzić działania edukacyjne wśród mieszkańców, np. warsztaty na temat właściwego przechowywania jedzenia czy kuchni zero waste. W tym roku podczas targów zero waste w Warszawie objętych patronatem prezydenta miasta odbył się panel dyskusyjny właśnie na temat sposobów na ograniczenie marnowania żywności.

Dzielenie się jedzeniem

Wiele ośrodków miejskich ułatwia również przekazywanie nadmiaru żywności osobom, którym jej brakuje. Powstają tam jadłodzielnie, czyli punkty bezpłatnej wymiany żywności. Są to miejsca wyposażone w lodówki i/lub szafki, gdzie można zarówno pozostawić jedzenie, jak i zabrać potrzebne produkty.

W tym roku pierwsza jadłodzielnia powstała w Białymstoku. Za wspieranie działań na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym miasto zostało nagrodzone w konkursie ECO-MIASTO 2018. Jadłodzielnie można też znaleźć m.in. w Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie czy Wrocławiu oraz wielu mniejszych miastach.

Logo ECO MIASTO

 

TAURON OSTRZEGA! Uwaga na wiadomości mailowe z fałszywymi wezwaniami do zapłaty!

 

elektrownianoca1a2a 960
TAURON otrzymuje zgłoszenia od Klientów, że dostają wiadomości mailowe dotyczące konieczności zapłaty określonej kwoty wraz z linkiem do numeru rachunku. Prosimy nie klikać w link podany w wiadomości ze względów bezpieczeństwa.

Wiadomości stanowią element kampanii, w której osoby podszywające się pod TAURON rozsyłają wiadomości zawierające link prowadzący do strony ze złośliwym oprogramowaniem, które może zainfekować komputer. 

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt z infolinią: 32 606 0 606 (czynna od 7.00. do 20.00). Informacje można uzyskać również w punktach obsługi klienta. Adresy i godziny otwarcia znajdują się na stronie www.tauron.pl/pok

***

TAURON Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa TAURON jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem i jednym z największych sprzedawców i wytwórców energii elektrycznej. W skład Grupy TAURON wchodzą m.in. TAURON Wytwarzanie, TAURON Dystrybucja, TAURON Sprzedaż, TAURON Obsługa Klienta, TAURON Wydobycie, TAURON Ekoenergia oraz TAURON Ciepło. Od 2010 roku akcje TAURON Polska Energia SA notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie m.in. w indeksach WIG20 i WIG30. Spółka wchodzi w skład indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie RESPECT Index.

 tauronenerg

25 lat Stowarzyszenia Rodzin Katolickich

rodzinkatolickie151218 9Dwudziestopięciolecie swojego istnienia obchodziło w ostatnia sobotę Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Sosnowieckiej. Uroczysta msza święta z tej okazji została odprawiona w kościele Świętego Krzyża w Jeleniu, a opłatkowe, przedświąteczne spotkanie z udziałem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka połączone z okazjonalną wieczerzą odbyło się w Centrum Kultury Archetti.

Na spotkanie przybył zarząd stowarzyszenia oraz rodziny z okręgu działania organizacji.
Wspólne modlitwy, śpiewanie kolęd i pastorałek oraz łamanie się opłatkiem było przyczynkiem do wspomnień, życzeń, planów i wzajemnego wyrażania serdeczności.

Oto kilka zdjęć z tego miłego wieczoru.


rodzinywielodz151218 18

Jarmark Bożonarodzeniowy Tym razem skromna galeria uśmiechów


jarmarkbn151218 8W kategorii artykułów "Bez komentarza" prezentujemy wyłącznie zdjęcia z wydarzeń, które działy się na terenie miasta.
"Bez komentarza" - niech same za siebie mówią kolory, kształty i to, co utrwaliliśmy za pomocą naszych obiektywów.
UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do domowego użytku. Ściąganie i publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ!


jarmarkbn151218 19

 

Opłatkowe spotkanie na Manhattaniemanhattan151218 68
Miłe, jak co roku spotkanie świąteczno opłatkowe zorganizowało Stowarzyszenie Kupców Manhattan. Już godzinie 10 zaczęły rozbrzmiewać dźwięki muzyki kapeli, która przyjechała specjalnie na te okazję z Mszany Dolnej.

manhattan151218 24Kupcy, z zarządem na czele częstowali gorącym barszczykiem, drożdżówkami i wypiekami domowej roboty, a zebrani i zaproszeni a także przypadkowi goście, klienci sklepów umiejscowionych na terenie obiektu mogli wraz z muzykami pośpiewać i złożyć sobie nawzajem życzenia.

Zaszczytem była obecność Pełnomocnika Prezydenta, Pana Łukasza Kolarczyka, Radnej Sejmiku Śląskiego Pani Marii Materli, oraz jaworznickich radnych P.T. Teresy Kondoszek, Marzeny Czarny, Macieja Stanka.

Życzenia wraz z poświęceniem świątecznego poczęstunku złożył ksiądz parafii na Podłężu.
Oprócz kapeli góralskiej goście wysłuchali kolęd angielskich, które przygotowała szkoła języka Angielskiego British Cottage.

Andrzej Kościański, Jadwiga Grzybek, Maria Królikowska, to osoby, które niezawodnie tworzą wspaniałą atmosferę przedświąteczną, organizując tego typu spotkanie integrujące lokalną społeczność. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i migawki filmowej z przedpołudnia na czerwonym Manhattanie.

 

13 Grudnia w Jaworznie. Msza święta, marsz Solidarności i koncert pieśni strajkowych

 

rocznica131218 66

rocznica131218 3613 grudnia to wielki dzień w dziejach naszego państwa i narodu.

Wielki ale i tragiczny - początek ogromnej gehenny wielu internowanych rzez reżim WRONy, kierowanej przez Wojciecha Jaruzelskiego, słuchającego niewątpliwie rozkazów i pogróżek z Kremla.

Nacisk Sowietów na uporządkowanie spraw w naszym kraju spowodował że Wojskowa rada Ocalenia Narodowego złożona z najwyższych aparatczyków partyjnych w Polsce, chwyciła za gardło rodzącą się demokrację i w obronie swoich interesów, stanowisk, internowała kilka tysięcy osób, ale i posunęła się do otworzenia ognia do robotników.

rocznica131218 38Z wielką troską wypowiada się Pan Waldemar Sopata w obliczu dzisiejszych wydarzeń upamiętniających 13 grudnia.

Przewodniczący jaworznickiej Solidarności i członek Komisji Krajowej, mówi że trzeba z wielkim uporem przypominać, kultywować, głośno mówić a nawet krzyczeć o wydarzeniach z 1981 roku, aby nie zapomniano o nich.

A jednak liczba osób chcących upamiętnić ten dzień nie jest imponująca.

rocznica131218 26W Jaworznie o godzinie 18 30 odbyła się msza święta za ofiary tamtego okresu, podczas której ksiądz Eugeniusz Cebulski wspomniał żywo pamiętane do dziś chwile, najpierw pierwszego dnia stanu wojennego, kiedy to ulice stały się obce, nieprzyjazne, pełne strachu, nieprzyjemnych spotkań z ZOMO, obaw przed niewiadomym. Wspomniał  poświęcenie i świadectwo wiary i odwagi księdza Jerzego Popiełuszki, zaznaczając, że wtedy w Kościele naród upatrywał drogi do wolności, otuchy. Wtedy kościół był przekaźnikiem wieści, często zawoalowanych między słowami homilii, wystąpień do wiernych.

a później skromna grupa osób przeszła w marszu w obręb ronda Solidarności i am odśpiewała hymn państwowy raz wysłuchała przemówienia przewodniczącego, nasyconego troską o ojczyznę i o pamięć.

koncert1312alex 6Tylko jedno wydarzenie kulturalne zorganizowano w mieście w związku z 27 rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Był to koncert w Centrum Kultury - siedzibie Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna złożony z piosenek towarzyszących w trudnych dniach strajkującym i wszystkim Polakom, którzy w pieśni upatrywali nadziei i przekonania, że dominacja nad narodem komunistycznej partii podporządkowanej sowietom musi w końcu przeminąć.

Kilkadziesiąt osób zebranych w sali Kominkowej "Archetti" wysłuchało smutnych, czasem przerażających ale zarazem bardzo emocjonalnych pieśni autorstwa Macieja Pietrzyka, Leszka Wójtowicza, Krzysztofa Dowgiałło, Nataniela Tenenbauma, Jacka Kaczmarskiego, Jana Pietrzaka, Mariusza Lubomskiego, kabaretu Tey, w wykonaniu Aleksandra Tury.
Wśród tytułów znalazły się takie utwory, jak Jeźdźcy apokalipsy, Ballada o Janku z Gdyni, Boże nasz, Sierpień 80, Modlitwa o wschodzie słońca, Mury, Korespondencja, Panie Kontrolerze, Oj, czy zna, oj czy wie...
Zapraszamy do galerii z jaworznickich wydarzeń poświęconych trzynastemu grudnia.

Nowoczesny oddział urologii w Jaworznie

urologia13122018 52
urologia13122018 62Oddział urologiczny w Szpitalu Wielospecjalistycznym Jaworznie regularnie zwiększa liczbę przyjętych pacjentów. Od 383 ośób w roku 2009 liczba ta wzrosła do 2800 osób do 11 grudnia roku bieżącego.

Średnio rocznie wykonuje się tu 630 zabiegów na bloku operacyjnym, a w warunkach sali zabiegowej aż ponad 1400! od roku 2007 na oddziale leczyło się 45620 pacjentów, co daje rocznie imponującą liczbę 3800 pacjentów rocznie.

Tak działający oddział zasługuje na szczególne potraktowanie i wkład pieniężny.

urologia13122018 65W czwartek, 13 grudnia br. w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie otwarto Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej. Remont był możliwy dzięki dotacji udzielonej przez miasto w wysokości blisko 3,7 mln zł.

Uroczyście wstęgę wraz z dyrektorem jaworznickiego szpitala Józefem Kurkiem, przecięli Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert i jego zastępca Monika Bryl, Wicemarszałek Województwa Śląskiego Dariusz Starzycki i ordynator Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej dr Artur Kuligowski.

 

Anioł dla wolontariusza 2018

 

anioldlawalont71218 1

anioldlawalont71218 91Wolontariusze mają swoje święto - jest to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza przypadający 5 grudnia. Został ono ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1985 roku.

Bardzo prężny wolontariat działa przy Domu Pomocy Społecznej w Jaworznie, gdzie rąk do pracy, ale i serc okazujących empatię dla drugiego człowieka nigdy nie jest za dużo.

Stąd jest taka potrzeba, aby całoroczny wysiłek i poświęcenie docenić, zauważyć, dać satysfakcję, radość z zaangażowania młodych i nie tylko, ludzi w ulżenie cierpiącym, potrzebującym, nie dający sobie często rady w codziennym życiu.

Uroczystości organizowane przez Dom Pomocy Społecznej i wolontariat tam działający, są zawsze bardzo miłe, ale i w sposób wyjątkowo elegancki skromne, oraz traktujące każdego człowieka tak samo - równo, jak równymi jesteśmy przed naszym stwórcą.

Tu nie liczą się tytuły, nie liczy się wielkość zasług. Doceniani są wszyscy, którzy w jakiś sposób udzielają się, wspierając działalność wolontariatu.

anioldlawalont71218 105Tak więc wymieniając udekorowanych w tym roku wspaniale skomponowanymi dyplomami, oraz przepięknymi aniołami, które powstały we Wspólnocie Betlejem, nie wymieniamy tytułów ale tylko osoby A są to: Agnieszka Kloc, Angelika Lelek, Kinga Jędrzejek, Maciej Senior, Jacek Szkółka, Maria Bryła, Grzegorz Waligóra, Roman Oleś, Jacek Nowak, Mariusz Rechul, Dariusz Starzycki, Łukasz Cyryło, Monika Rejdych, Anna Lichota, Teresa Angelika Klimczak, Aleksander Tura, Bożena Partyka, Władysława Wadowska, Janina Wesołowicz, Kinga Kurleto.

W uroczystym wręczeniu Aniołów uczestniczył czynnie zespół Jawor z Centrum Kultury, Archetti, który swym występem artystycznym rozradował serca w chłodny grudniowy dzień, śpiewając dwa bloki piosenek, Jedne typowo ludowy oparty na twórczości folklorystycznej, drugi popularny z piosenkami serdecznymi, mówiącymi o wzajemnej przyjaźni, miłości i zrozumieniu siebie nawzajem.

Wolontariusz Roku 2018 w Jaworznie

\


wolontroku20181200 29
wolontroku20181200 4Wolontariat to w dzisiejszych czasach można porównać do walki o ojczyznę.

Dziś oczywiście nie musimy się gać po broń, oddawać życia, ale tak jak kiedyś młodzież a nawet dzieci stawały w obronie swojego państwa, swoich małych ojczyzn, tak dziś podobna młodzież pomaga innym, dostarcza im radości i sprawia, że uśmiech gości na twarzach nawet najbardziej cierpiących, bo żadne leki, żadne terapie nie są w stanie zastąpić, bliskości i ciepła drugiego człowieka, który po prostu jest, jest blisko, czasem swoją obecność sygnalizując jedynie dotykiem, albo konturem postaci który widzi pogrążony w chorobie człowiek.

Ale wolontariat to nie tylko pomoc człowiekowi. To również bezinteresowna działalność na rzecz sportu, kultury, oraz zwierząt, czy też środowiska naturalnego, w którym żyjemy.
W trzech kategoriach zostali nominowani Wolontariusze do miana Wolontariusza Roku 2018 w Jaworznie.

wolontroku20181200 15Uroczystość ogłoszenia zwycięzców odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w środę, 5 grudnia.
Rywalizacja w tym wypadku ma jednak bardziej umowne znaczenia, bo trudno rywalizować w tym, kto więcej robi dla innych, to raczej docenienie całej grupy osób, z których każda poświęca swój czas w takim zakresie jak potrafi, jak może, każda oddaje swoje serce innym, a takie rzecz trudno porównywać. tak więc zwycięzcami są wszyscy i wszystkim należy się wielki pokłon za ich dobroć i poświęcenie.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Gali "Wolonatriusz Roku 2018 w Jaworznie", zaznaczając jednocześnie, że druga podobna uroczystość pod nazwą Anioł Dla Wolontariusza odbędzie się już w piątek również w Bibliotece.
UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do domowego użytku. Ściąganie i publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ!

Jak kupować przez internet, żeby nie zostać oszukanym

ezakupyPREZENTY PRZEZ INTERNET?

Podstawowe zasady e-zakupów.

  • Mikołaj kupuje prezenty przez internet? Może je zwrócić bez podania przyczyny w ciągu 14 dni. Odsyła na swój koszt.
  • Ważne są terminy dostawy i realizacji zamówienia oraz zasady promocji przedświątecznych ofert.

Z roku na rok coraz więcej osób kupuje prezenty przez internet. Jest to wygodne – nie trzeba stać w kolejce, zakupy można zrobić szybko bez wychodzenia z domu a wybór jest bardzo szeroki.

UOKiK wraz z Miejskim Rzecznikim Konsumentów przypomina Mikołajom o podstawowych zasadach świątecznych zakupów.

Tauron Wydobycie - Barbórka w Brzeszczach

 

barborkabrzeszcze181200 178Tauron wydobycie to trzy zakłady górnicze - Sobieski, Janina i Brzeszcze. Co roku uroczystości barbórkowe odbywają się w jednym z trzech miast ich siedzib: w Jaworznie, Libiążu i Brzeszczach.

w roku To brzeszczom przypadł zaszczyt organizacji święta i goszczenia znamienitych gości, którymi byli Prezydent Rzeczypospolitej, Pan Andrzej Duda, Wicepremier Pani Beata Szydło, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, przewodniczący KK NSZZ Solidarność, Piotr Duda, Krzysztof Szczerski - szef Gabinetu Prezydenta RP.

Do Brzeszcz przyjechali marszałkowie województw Śląskiego i Małopolskiego i prezydenci miast - siedzib spółki Tauron Wydobycie. Gospodarzami byli Filip Grzegorczyk - prezes zarządu "Tauron" Polska Energia i Zdzisław Filip, Prezes Zarządu "Tauron" Wydobycie.

13 grudnia i stan wojenny w pieśniach bardów

 

Strefa Piosenki2018 960
Nie ma innych skojarzeń - 13 grudnia to data, którą kojarzy i pamięta każdy Polak.


To dzień, w którym Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego o organ mający cechy junty wojskowej, pod przywództwem gen.Wojciecha Jaruzelskiego wypowiedziała wojnę narodowi w rzekomej trosce o spokój, porządek i bezpieczeństw kraju.

W 2006 roku członkowie WRON zostali oskarżeni przez Główną Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN o popełnienie zbrodni komunistycznej, polegającej na kierowaniu zorganizowanym związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym.

W dniu 12 stycznia 2012 roku warszawski Sąd Okręgowy zgodził się z aktem oskarżenia, że stan wojenny przygotowano i wprowadzono niezgodnie z ówczesną konstytucją, a dokonała tego „grupa przestępcza o charakterze zbrojnym”, złożona z ludzi na najwyższych stanowiskach. (wikipedia)

13 grudnia zapraszamy do Centrum kultury Archetti na wspomnienie i jednocześnie uczczenie tego dnia jako tragedii narodu polskiego, w którym odebrano Polakom nadzieję na długie lata.
Piosenki powstałe w tym czasie, a także wcześniej, kiedy naród był zniewolony, dawały otuchę, nadzieję, powiew skrywanej w podziemiu wolności oraz pozwalały przechować dla potomnych wspomnienia, dzięki którym dziś doceniamy wszystkich, którzy dla nas poświęcali swoje szczęście, rodziny, życie i zdrowie. W programie piosenki Jana Pietrzaka, Andrzeja Garczarka, Leszka Wójtowicza, Krzysztofa Dowgiałło, Jacka Kaczmarskiego, Macieja Pietrzyka, Mariusza Lubomskiego, 

13 grudnia Centrum Kultury Archetti - godzina 16 30

Po koncercie będzie można zdążyć na mszę świętą za "Solidarność" odprawianą w Kolegiacie w centrum Jaworzna i na przemarsz pod rondo Solidarności w celu oddania hołdu związkowcom.

Strefa Piosenki2018m1

 

 

 

 

Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us