Menu
reklama
Alex

Alex

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. URL strony:

W krainie piosenki poetyckiej

Centrum Kultury Archetti zaprasza na koncert
przy kawie i ciasteczkach.

strefapios1018

Aktywne dzielnice - Archetti zaprasza

aktdzieln271018
Centrum Kultury "Archetti" w Jaworznie - jeleniu serdecznie zaprasza na kolejne wydarzenie z cyklu "Aktywne Dzielnice", które tym razem odbędzie się w sali teatralnej tutejszej placówki.

 

Tematem przewodnik popołudnia będzie Rodzinny Piknik pod tytułem

TOP MODEL

Impreza rozpoczyna się o godzinie 16.00 a szczegóły dostępne są na plakacie - wystarczy kliknąć w obrazek.

Honorowy Profesor Oświaty z Jaworzna

prpfjarosz111 października 2018 roku w Kancelarii Premiera w Warszawie z udziałem minister Anny Zalewskiej odbyła się ogólnopolska uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym roku w obchodach uczestniczył nauczyciel z Jaworzna, wieloletni dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. G. Bacewicz – Jan Jarosz. Na wniosek Kapituły do spraw Profesorów Oświaty, z rąk Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, pan Jan Jarosz otrzymał tytuł- Honorowy Profesor Oświaty. Ten najwyższy tytuł w polskiej oświacie nadawany jest nauczycielom za wyróżniające osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej oraz dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami.

Warto zaznaczyć, że w szkolnictwie artystycznym niewielu pedagogów może poszczycić się tym wyjątkowym tytułem. Poza panem Janem Jaroszem, jedynie dwoje innych nauczycieli z całej Polski otrzymało najwyższe uznanie za działalność pedagogiczną w dziedzinie sztuki. Jednocześnie pan Jan Jarosz jest pierwszym nauczycielem z Jaworzna, który dostąpił tego zaszczytu.

Recepta na sukces

Co należy zrobić, by otrzymać tytuł Honorowego Profesora Oświaty? Przede wszystkim należy wyróżnić się wysoką jakością pracy dydaktycznej potwierdzoną licznymi dyplomami. Tych w swojej karierze pan Jarosz otrzymał ponad 200! Jego uczniowie zostali laureatami międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów muzycznych. Umiejętne kierowanie talentami, predyspozycjami uczniów doprowadziło do perfekcyjnego przygotowywania laureatów. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez znakomitej współpracy z rodzicami oraz zaangażowaniem w codzienne problemy wychowanków.

prpfjarosz2W ciągu 53 letniej pracy pedagogicznej pan Jarosz osiągnął znaczący dorobek zawodowy. Jego absolwenci to światowej klasy artyści, którzy kontynuowali edukację muzyczną na Akademiach Muzycznych w Polsce i za granicą. Wielu z nich pracuje już zawodowo w filharmoniach, operach oraz szkołach muzycznych. Długoletnie doświadczenie zawodowe pana Jarosza przyniosło wspaniałe owoce w postaci odznaczeń i medali, w tym Złoty Krzyż Zasługi, medal Komisji Edukacji Narodowej, odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Można powiedzieć, że całe swoje życie zawodowe pan Jarosz poświęcił pracy w szkole muzycznej w Jaworznie. Pracę podjął w roku 1965, kiedy Państwowa Szkoła Muzyczna w Jaworznie dopiero rozpoczynała samodzielną działalność. W latach 1978-1980 pełnił funkcję wicedyrektora szkoły, natomiast w roku 1980 został mianowany dyrektorem. Funkcję tę pełnił do roku 2006, kiedy przeszedł teoretycznie na emeryturę. Faktycznie praca z uczniami jest dla niego takim impulsem, że kontynuuje nauczanie kolejnych adeptów gry na trąbce. Właściwie można by stwierdzić, że mimo 53 lat pracy zawodowej nigdy nie spoczął na laurach. Wciąż inspiruje młodych muzyków oraz innych nauczycieli, dla których pozostaje niedościgłym wzorem zaangażowania i pasji pedagogicznej. Podsumowując, pan Jan Jarosz jest bezapelacyjnie „Zasłużonym dla Kultury Muzycznej w Jaworznie”.

Alicja Molitorys

Mamy nowego prezydenta Jaworzna. Mamy nowych radnych

prezydent2018 1 z 1Po podliczeniu głosów, które spłynęły z niemal połowy spośród 47 obwodowych komisji w Jaworznie prezydent Paweł Silbert wygrywa w pierwszej turze wyborów samorządowych stosunkiem procentowym 65 : 35, pokonując obu kontrkandydatów: Pawła Bańkowskiego (~30%) i Dawida Bógdała (~5 %).

Wypada nam zainicjować brawa, gratulacje i satysfakcję z tego, że jaworznianie docenili program Pana Pawła Silberta zarówno ten realizowany przez ubiegłe lata, jak i zapowiadany na kolejne pięć lat. 

Na zdjęciu Prezydent Paweł Silbert w towarzystwie posłów z naszego okręgu, Panów Dariusza Starzyckiego i Waldemara Andzela, podczas wieczoru wyborczego.


Po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich wszyscy czekali na wyniki głosowania do Rady Miejskiej. Czy rada zmieni się diametralnie, czy też będą nowe twarze, nowa jakość?
Otóż i w tym wypadku mamy zdecydowaną przewagę wspierającej Pana Pawła Silberta ekipy.

Przy siedmiu mandatach dla Stowarzyszenia Jaworzno Moje Miasto i siedmiu dla Prawa I Sprawiedliwości, koalicja Platforma - Nowoczesna zdobyła 9 mandatów.

Daje to nieskrępowaną możliwość czynienia powinności w mieście dla koalicji. Kilku radnych pożegnało się z mandatami i tyleż samo nowych osób zasili to gremium.

I tak z JMM mamy następujące nazwiska: Paweł Silbert, Sebastian Pycia, Jolanta Smoliło Żabińska, Tadeusz Kaczmarek, Mirosław Pieczara, Mariusz Kowalski, Marzena Czarny.
Z PIS: Anna Lichota, Dawid Domagalski, Janusz Papuga, Monika Bryl, Teresa Kondoszek, Ryszard Maciejowski, Wiesław Więckowski
Z PO.N: Barbara Sikora, Renata Chmielewska, Ewa Głąbik, Maciej Bochenek, Tomasz Sędor, Janusz Ciołczyk, Grzegorz Piętak, Dorota Guja, Bogusław Śmigielski.

Z mocy wyników wyborów do rady wejdzie jeszcze Ewa Zuber, bowiem Prezydent Paweł Silbert złoży mandat radnego oraz prawdopodobnie za Tadeusza Kaczmarka, jeśli zostanie on zastępcą Prezydenta - Małgorzata Musiał i za Panią Monikę Bryl, Pan Maciej Stanek.
Gratulujemy jaworznianom dobrego wyboru i nowym radnym poparcia oraz życzymy owocnej pracy dla miasta i merytoryki w dyskusjach na sesjach.

Jesienny Rajd Czterech Pór Roku

roweryrajd211018 54

W kategorii artykułów "Bez komentarza" prezentujemy wyłącznie zdjęcia z wydarzeń, które działy się na terenie miasta.
"Bez komentarza" - niech same za siebie mówią kolory, kształty i to, co utrwaliliśmy za pomocą naszych obiektywów.
UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do domowego użytku. Ściąganie i publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ!

Początek sezonu w Archetti

archetti071018 69Początek sezonu artystycznego w Archetti Orkiestrze Kameralnej Miasta Jaworzna był bez wątpienia godny braw, jakie otrzymali nasi muzycy po niedzielnym koncercie przygotowanym w ramach programu Tutti.pl prowadzonego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

To już druga edycja programu, w którym preferuje się muzykę polską, tę znaną i mniej znaną, wybitnych kompozytorów.

Przybliżenie szerokiej publiczności piękna naszej rodzimej muzyki to wspaniałe założenie, które powinno procentować popularyzacją klasyki narodowej.

Szczególny wymiar Tutti.pl ma w roku stulecie odzyskania niepodległości. Niemniej koncerty obejmować będą również innej narodowości dzieła, stanowiąc o wszechstronności i różnorodności repertuarowej naszych kameralistów.
archetti071018 18W inauguracyjnym koncercie znalazły się dzieła Wojciecha Kilara - „Preludium chorałowe”, Witolda Szalonka - „Toccata polyphonica”.

Na koniec została wykonana klasyka klasyki czyli „Serenada na orkiestrę smyczkową” Piotra Czajkowskiego, grany przez nas już niejeden raz, wywołujący zawsze wielkie poruszenie ze względu na swoją monumentalność i przemawiający do najgłębszych emocji dramatyzm. Jak zwykle ciepło została przyjęta konferansjerka dyrygenta, Macieja Tomasiewicza, który z profesjonalizmem, okraszonym swadą humoru  przybliżył okoliczności powstawania dzieł i ich wagi w światowej, europejskiej i polskiej literaturze muzycznej
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu.
 

Milionowe inwestycje wod-kan w dzielnicach cz.4

Przebudowa sieci magistralnej os. Stałe 960Poniżej czwarta, ostatnia część podsumowująca inwestycyjne działania jaworznickich wodociągów w dzielnicach. Dzisiejsze prezentowane zadania obejmują m.in. budowę, przebudowę, czy też wymianę sieci wod-kan dla osiedla Stałego, Łubowca i Dąbrowy Narodowej.

  1. Stałe, rejon Elektrowni ? 8 mln zł na inwestycje wod-kan

Kalinowa ? W maju 2012 zakończyła się wymiana sieci wod-kan na ulicy Kalinowej. Dzięki niej mieszkańcy Osiedla Stałego zyskali blisko 3 km nowego wodociągu i 0,5 km nowej kanalizacji. Prace kosztowały spółkę wodociągową 1,5 mln zł. Roboty budowlane prowadzone były na całej długości ulicy Kalinowej, od skrzyżowania z ulicą Katowicką, dalej przez skrzyżowanie z ulicą Starowiejską, aż do jej końca. Natomiast w 2008r. zakończono modernizację kanalizacji sanitarnej w ul. Klonowej oraz Dalekiej. Koszt inwestycji 257 tys. zł netto.

Shaun Booker w Jazz Clubie Prawdziwy amerykański klimat

 shaunbooker1018 6

W kategorii artykułów "Bez komentarza" prezentujemy wyłącznie zdjęcia z wydarzeń, które działy się na terenie miasta.
"Bez komentarza" - niech same za siebie mówią kolory, kształty i to, co utrwaliliśmy za pomocą naszych obiektywów.
UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do domowego użytku. Ściąganie i publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ!

Resuscytacja na piątkę w ZSP1

resuscyt 55 96016 października czyli w ?Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca? w szkołach na terenie całego kraju spotkali się nauczyciele, uczniowie i zawodowi ratownicy medyczni, aby jak co roku pobijać rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo płucnej.

Akcja ma na celu uwrażliwić młodzież na konieczność posiadania co najmniej podstawowej wiedzy dotyczącej udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach kryzysowych, którą niewątpliwie jest zatrzymanie akcji serca u przypadkowej osoby.
Z sytuacją taką można się spotkać w każdej chwili, w każdym miejscu w którym przebywamy.

Infolinia dla bezdomnych

Fotolia 60735482 XSINFOLINIA DLA BEZDOMNYCH

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jaworznie informuje, że od 1 listopada 2018 roku zacznie funkcjonować bezpłatny numer telefonu 987 (zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych), pod którym będzie można uzyskać informację o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych na terenie województwa śląskiego.

Informacja obsługiwana jest całodobowo przez służbę dyżurną Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Wykaz jednostek świadczących pomoc osobom bezdomnym z terenu całego województwa znajduje się na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach pod adresem:

http://www.katowice.uw.gov.pl/wydzial/wydzial-bezpieczenstwa-i-zarzadzania-kryzysowego/infolinia-dla-bezdomnych

Kanalizacja i nowy wodociąg dla Dąbrowy Narodowej

 

wodociagi1018aPo zakończonych inwestycjach kanalizacyjnych w osiedlu Bory, Warpie, Byczyna, czy Jeleń Łęg przyszedł czas na skanalizowanie kolejnej dzielnicy Jaworzna. Już niebawem rozpocznie się budowa kanalizacji sanitarnej dla mieszkańców Dąbrowy Narodowej. Właśnie ogłoszony został przetarg na to zadanie.

Po opracowaniu projektu budowy kanalizacji dla Dąbrowy Narodowej oraz
po przeprowadzeniu wszelkich przedmiarów określających rodzaj, ilość i sposób wykonywania robót, przygotowana została pełna dokumentacja przetargowa dla tego zadania. Dokumentacja została sprawdzona przez Urząd Zamówień Publicznych, a przetarg oficjalnie ogłoszony na stronie wodociągów 15 października. Publiczne otwarcie złożonych ofert nastąpi 26 listopada br. Wykonawcę poznamy po ich dokładnym sprawdzeniu, prawdopodobnie końcem roku. Szacunkowa wartość zadania to ponad 20 mln zł
? mówi Prezes Zarządu jaworznickich wodociągów Józef Natonek.

Noc Rękodzieła w Muzeum Miasta Jaworzna

 

noc rękodzieła plakat informacje loga 96017 listopada 2018 r.

W godz. 17 ? 24 Wspólne dzierganie. Przyjdź i zajmij wolne miejsce w Muzeum Miasta Jaworzna, podziel się swoimi pracami, robótkami wykonanymi na drutach, szydełku, krośnie. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Zaplanowaliśmy również tematyczne warsztaty.

Zapraszamy do rezerwacji.

godz. 17 ? 20 Akrylem na plastrze drzewa ? ekologiczna ozdoba. - 55 zł,

godz. 17 - 20 Świąteczny album ? Scrapbooking. - 30 zł, (brak miejsc)

godz. 17 ? 21 Wyszyj sowę - haft krzyżykowy dla najmłodszych i rodziców ? 10 zł,

godz. 20 ? 22 Trzy życzenia. Ceramiczna ryba szkłem wysypana ? 60 zł,

godz. 20.30 ? 21.30 Ekologiczna biżuteria ? 25 zł.

Rezerwacja miejsc:

klementyna.sliz@muzeum.jaw.pl

tel: 501 45 26 97, 728 883 473.

Konkurs Młodego Skrzypka po raz drugi w Jaworznie

Już w kwietniu 2019 roku Orkiestra kameralna Mi8asta Jaworzna zaprasza na Ogólnopolski Konkurs Młodego Skrzypka.

Wszystkich miłośników pięknej, klasycznej muzyki zapraszamy do wzięcia udziału w tym znaczącym dla miasta wydarzeniu.

 

konkursskryzpka19plak1

Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us