Menu
...
reklama
Alex

Alex

URL strony:

W cylindrze na lwy by… czyli Przybora i Wasowski raz jeszcze

przyborabibliot160119 2 2

przyborabibliot160119 90Doskonały spektakl przypominający wspaniałe, sprzed kilkudziesięciu lat utwory Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, zaprezentował zespół aktorów w składzie: Agnieszka Bednarz, Anna Gamrot, Błażeja Olma i Jarosława Tyran.

Spektakl zainaugurował obchody roku jubileuszowego jaworznickiej biblioteki. 16 stycznie mija 70 lat od uroczystego otwarcia Biblioteki Miejskiej w Jaworznie.
To wielki dzień, będący okazją do wspomnień, podsumowań, życzeń i marzeń na przyszłość.

Spektakl pod tytułem „W cylindrze na lwy by… czyli Przybora i Wasowski raz jeszcze”, utrzymany w konwencji i stylistyce sławnych programów Kabaretu Starszych Panów, był pierwszym akcentem jubileuszu, których to akcentów zapewne czeka na nas wiele.

przyborabibliot160119 72Zarówno scenografia, jak i oświetlenie spowodowały przeniesienie się klimatu w lata 60, 70 XX wieku, a zgrabnie napisany scenariusz, będący podróżą współczesnych starszych panów w tamte czasy, wciągał i wywoływał wspomnienia u tych, którzy pamiętają jeszcze doskonałe, w czerni i bieli programy telewizyjne, kiedy to wieczorami przez ekranami zasiadała cała Polska, aby skosztować wybitnie wysokiej i eleganckiej, wolnej od uprzedzeń, wulgaryzmów kultury.

Z racji takiego wydźwięku programu zapraszamy na w większości czarno białej galerii zdjęć ze spektaklu.

Niech zadziałają wspomnienia i wyobraźnia.

Wodociągowe plany na 2019 rok

 

 

Plan Działań 2019wodociagi
Z Nowym Rokiem z nowym, pewnym krokiem. Wodociągowe plany i założenia inwestycyjne na 2019 rok już się ukształtowały i nabrały następującej formy.

Oprócz trwającej i prowadzonej modernizacji oczyszczalni ścieków Jeleń Dąb, ważnym
i kluczowym przedsięwzięciem będzie dokończenie inwestycji sanitarnej w Byczynie oraz rozpoczęcie budowy kanalizacji w dzielnicy Dąbrowa Narodowa. W pierwszym kwartale 2019 ponownie ogłoszony zostanie przetarg na to nie małe zadanie. Zarówno Spółce, jak
i mieszkańcom zależy, aby inwestycja w Dąbrowie została wykonana w terminie.
Zakres zaprojektowanej kanalizacji obejmuje bowiem około 20 km sieci sanitarnej dla ponad 550 posesji oraz dodatkowo modernizację 19 kilometrów sieci wodociągowej. Realizacja inwestycji jest elementem projektu „Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzna – faza VI” – tłumaczy rzecznik jaworznickich wodociągów Sławomir Grucel.

W przedsiębiorstwie trwają również prace nad dokończeniem robót wodociągowych
w osiedlu Podwale, w ulicy Ciężkowickiej, robót wod-kan w ulicy Wiosny Ludów i w rejonie Jeleń Rynek, a także nad kolejnym etapem wymiany sieci wodociągowej w os. Gigant.
W nowych planach i zadaniach na rok 2019 znalazła się również budowa kanalizacji w ulicy Kruczej i Tylnej, Upadowej i Zubrzyckiego. Przygotowywane są również przedsięwzięcia projektowe mające na celu opracowanie projektów budowlano – technicznych pozwalających wybudować sieć sanitarną w osiedlu Cezarówka, Jeziorki, i Wilkoszyn. Przygotowanie projektu nie należy mylić z wykonaniem. To może nastąpić dopiero po 2021 roku – dodaje Grucel.

W nowym roku, jednak nie wcześniej niż na wiosnę, ruszy proces i akcja podłączania mieszkańców osiedla Byczyna do kanalizacji sanitarnej. Sukcesywnie rozbudowywany będzie również system monitoringu sieci wodociągowej, dla lepszej kontroli i analizy przepływów wody produkowanej i wtłaczanej do sieci. Niezmiennie oprócz powyższych, cały czas spółka wodociągowa będzie produkować wodę dla mieszkańców oraz stać na straży jej jakości.

 

 

Plan Działań 2019wodociagiab

Audycje muzyczne dla dzieci

 

 

audmuzluty19

Zapraszamy

Audycje muzyczne 1 lutego w siedzibie Archetti w Jaworznie przy ul. Wiosny Ludów 1. Bilety w cenie 7 zł do nabycia w siedzibie Orkiestry, więcej informacji tel. 602 701 238. Do zobaczenia!

Więcej można przeczytać TUTAJ - https://centrumkultury.jaworzno.pl/audycje-muzyczne-dla-dzieci/

 

 

 

Koncert Noworoczny - życzenia Prezydenta dla mieszkańców. Zdjęcia

 

 

koncnoworoczny2019 1 3
koncnoworoczny2019 1 4Dwa razy wybrzmiał w Jaworznie koncert Noworoczny.
Podczas gdy hala przy ulicy Grunwaldzkiej jest w remoncie, wybrano największą i najlepiej do tego się nadającą salę koncertową w Młodzieżowym Domu Kultury.
Wystąpiła Narodowa Orkiestra Filharmonii Lwowskiej INSO pod dyrekcją Johanna Kruka, a solistami byli Anna Szumarina, Liliya Nikitchuk, Serhii Kutepov, Vladslav Tluchch i Agata Sava, która jednocześnie koncert prowadziła.

Wrażenia z koncertu oraz galerię zdjęć zaprezentujemy naszym czytelnikom później, a teraz słowo noworoczne Prezydenta, Pana Pawła Silberta i kilka taktów muzyki. Poniżej galeria zdjęć.

koncnoworoczny2019 1 6

Tomasz ŻóŁtko we wspólnocie Betlejem

tomasz zoltko jaworzno

Zapraszamy na kameralny koncert Tomasza Żółtko - polskiego pieśniarza, gitarzysty, kompozytora, muzyka, poety i publicysty. Twórcy współczesnej piosenki autorskiej, autora i wykonawcy słynnego już przeboju "Kochaj mnie i dotykaj" - https://www.youtube.com/watch?v=mOE1UznQ7YE. Wstęp wolny. Po koncercie dobrowolna składka na pokrycie kosztów. Ponieważ liczba osób mocno ograniczona zachęcamy do wpisywania się w wydarzeniu "WEZMĘ UDZIAŁ" tylko wtedy, gdy naprawdę weźmiesz udział

Wtorek., 22 stycznia o 18:00 - Wspólnota Betlejem, Jaworzno ul Długa 16

Szkoła jak marzenie! KANA

kana dni otwarte 2019 1a
Dlaczego "szkoła jak marzenie"?

Przede wszystkim dlatego, że nasi uczniowie każdego dnia nie chcą wychodzić ze szkoły. Ciągle słyszymy jak mówią do rodziców: za wcześnie po mnie przyjechaliście, mamy jeszcze takie fajne zajęcia. Chcę zostać! To dla nas ogromnie motywujące i miłe.

Skąd taki entuzjazm wśród dzieci?

Przede wszystkim z dwóch powodów: po pierwsze - mamy nauczycieli, którzy naprawdę pracują z pasją i są autentycznie zaangażowani w pracę z dziećmi. Po drugie - oferujemy naszym uczniom bardzo bogaty wachlarz zajęć dodatkowych, zarówno artystycznych, "techniczo-inżynierskich", jak i ruchowych. Każde dziecko znajduje coś dla siebie. Nie bez znaczenia są też liczne wyjścia i wyjazdy edukacyjne. Dlatego też szkoła nie kojarzy się dzieciom z długimi, trudnymi lekcjami, a z ciekawymi zajęciami, które ich rzeczywiście interesują.

Co jeszcze odróżnia Waszą szkołę od szkół publicznych?

W związku ze szczególnym charakterem naszej szkoły i zastosowaniem niektórych metod, zaczerpniętych z pedagogiki Marii Montessori, mamy możliwość elastycznego prowadzenia zajęć. Nie używamy dzwonków - bywa, że lekcje trwają dłużej lub krócej, bo dostosowujemy czas pracy do możliwości dzieci w danym momencie, tak by pracowały najbardziej efektywnie.

Większość zadań domowych dzieci odrabiają jeszcze w szkole, więc rodzice mają mniej dodatkowych obowiązków, a dzieci czas po południu na inne zajęcia lub na rozrywkę i odpoczynek.

Mamy kilkuosobowe klasy, dlatego nauczyciel może poświęcić czas każdemu uczniowi z osobna.

Niektóre zajęcia odbywają się w grupach wielorocznikowych, w których młodsi uczą się od starszych, a starsi pomagają młodszym.

To wszystko powoduje, że atmosfera w szkole jest rodzinna, każdy zna każdego, a do tego autentycznie się lubimy, co ma kapitalne znaczenie, jeśli chodzi o aspekt wychowawczy szkoły.

Co z Pani punktu widzenia jest najistotniejsze w tworzeniu takiej szkoły?

Niewątpliwie najważniejsze jest tworzenie nowej jakości w edukacji. Jest to proces niełatwy i długotrwały, ale dzień po dniu staramy się tworzyć szkołę, do której sami chcielibyśmy chodzić. Jednym z głównych naszych celów jest zmiana myślenia o nauce i szkole jako o przykrym obowiązku. Obserwacja małych dzieci pokazuje, że są one w naturalny sposób zainteresowane otaczającym je światem. Chcą wszystkiego dotknąć, polizać, obejrzeć - w ten sposób poznają swoje otoczenie, a potem..... idą do szkoły i cała ciekawość świata znika. Naszą ambicją jest, by podtrzymać w dzieciach tę naturalną radość i zainteresowanie światem, co przekłada się w dalszych latach na chęć zdobywania wiedzy. To jest klucz do pełnego rozwoju człowieka.

A jak wygląda metoda nauczania w Waszym liceum?

W szkole średniej, gdy mamy do czynienia z niemal dorosłą młodzieżą, jeszcze mocniej stawiamy na samodzielność i odpowiedzialność uczniów. Stosowana przez nas metoda Indywidualnego Nauczania Symultanicznego pozwala każdemu na naukę we własnym tempie i zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami i możliwościami, a także eliminuje niezdrową wśród uczniów rywalizację. Nasze liceum jest zupełnie inne niż wszystkie dotąd nam znane. Uczniowie, sami planując swój dzień nauki, mają szansę na maksymalne wykorzystanie czasu w szkole, zyskując go na liczne swoje aktywności pozaszkolne, mają też możliwość swobodnego konfigurowania rozszerzeń, a że metoda nauki przypomina system akademicki, fantastycznie przygotowuje ich do studiów. Najważniejszą jednak wartością jest to, że w ramach tak prowadzonego nauczania młodzi ludzie uczą się uczyć! To umiejętność nie do przecenienia w czasach, gdy kilkakrotnie w dorosłym życiu musimy zmienić miejsce pracy, a nawet wykonywany zawód. Nasi absolwenci mówią nam jak ogromne znaczenie dla ich dalszej edukacji miało zdobycie tej umiejętności samodzielnego i efektywnego uczenia się. Nie muszę chyba dodawać, że wszyscy nasi uczniowie zdają pomyślnie egzaminy końcowe, znajdując się wysoko w rankingu szkół naszego województwa! Taka metoda nauki po prostu musi przynosić efekt!

Jak wygląda rekrutacja?

Prowadzimy zapisy do wszystkich klas szkoły podstawowej oraz do liceum.

Na naszej stronie internetowej można zarezerwować miejsce w szkole. Potem jest czas na spotkanie - albo podczas dni otwartych, albo w innym, dogodnym momencie. Podczas takiego spotkania można szkołę obejrzeć i zapoznać się z pełną ofertą. Zapraszamy do odwiedzania nas w Jaworznie i w Sosnowcu, w ramach dnia otwartego, bowiem wówczas jest możliwość porozmawiania nie tylko ze mną czy nauczycielami, ale też z uczniami i ich rodzicami, którzy najlepiej opowiedzą o własnych odczuciach i doświadczeniach. Poza tym dzień otwarty to takie nasze święto szkoły i okazja, by razem bawić się i uczyć. Zawsze przygotowujemy szereg ciekawych zajęć - dla naszych uczniów oraz tych wszystkich, którzy chcą nas poznać.

Zapraszamy zatem na Dni Otwarte:

  • w szkole podstawowej - 6 lutego, godz. 17.00, Jaworzno, ul. Chopina 40,
  • w liceum - 31 stycznia, godz. 17.00, Sosnowiec, ul. Legionów 10.

I jeszcze słowo zachęty.....

Warto starannie wybrać szkołę podstawową dla swojego dziecka, bo jak mówiła Maria Montessori: „Okres wczesnego dzieciństwa jest bez wątpienia najbogatszy. (...) Straty tego czasu nie da się odnowić.”

W dzisiejszych czasach umiejętność samodzielnego i szybkiego zdobywania wiedzy wyposaży człowieka na całe dalsze życie i da mu swobodę wyboru zawodu, miejsca pracy i sposobu życia. Szkoła średnia stawiająca na te zdolności jest szkołą na miarę współczesnego świata.

Daj sobie szansę na edukacyjną przygodę! Dołącz do nas

Więcej informacji na stronie: www.kana.edu.pl lub pod tel. 32 363 10 30.

  dr Magdalena Kielska                       

Dyrektor                       

Uniwersyteckiego Zespołu Szkół Katolickich KANA                       

kana dni otwarte 2019 1

Zima w mieście Archetti zaprasza dzieci

 

dzielnicearchetti110818 1280 166

FERIE ZIMOWE - ZAPRASZAMY DZIECI
Wprawdzie zdjęcie pochodzi z letnich zabaw, ale i w zimie u nas będzie gorąco i kolorowo.

Akcja Zima w Mieście 2019 - Orkiestra kameralna Miasta jaworzna

11.02.2019r. godz. 10.00 „Jak to leciało?” - muzyczne zgadywanki

godz. 12.00 Bajkowe stwory, a nawet potwory – zabawy plastyczne

12.02.2019r. godz. 9.00 Wyjazd do Parku Trampolin w Jaworznie

13.02.2019r. godz. 10.00 „Co podpowie wyobraźnia?” – warsztaty twórcze

godz. 12.00 Ruch to zdrowie. Zajęcia rekreacyjno - sportowe

14.02.2019r. godz. 9.00 Wyjazd do Multikina

15.02.2019r. godz. 10.00 „Co nam w duszy gra” - warsztaty teatralne

godz. 12.00 Zabawy i ćwiczenia muzyczno - taneczne dla dzieci

18.02.2019r. godz. 10.00 Zabawy przy muzyce – mini playback show

godz. 12.00 Eko plastyka dla małych i dużych – zajęcia twórcze

19.02.2019r. godz. 9.00 Wyjazd do Parku Trampolin w Jaworznie

20.02.2019r. godz. 10.00 Zima także może być kolorowa – zajęcia plastyczne

godz. 12.00 Warsztaty cheerleaders dla dzieci

21.02.2019r. godz. 9.00 Wyjazd do Multikina

22.02.2019r. godz. 10.00 „Wesoły autoportret”- zajęcia plastyczne

godz. 12.00Klub Przyjaciół Zwierząt

 

11, 18 lutego godz. 14.30 Aerobik dla Seniora

Rajd Zimowy Czterech Pór Roku przed nami!

 

zimawms17

 

Zapraszamy na zimową edycję Rajdu Stowarzyszenia Cztery Pory Roku!!!
Zapiszcie datę w kalendarzu i zarezerwujcie czas aby go razem z nami spędzić :)
Niezmiennie zapisy i start rajdu będzie na Plantach przy Galerii Galena, a meta będzie na Stadionie Azotania.
Oczywiście na Mecie będzie ciepły posiłek regeneracyjny, szereg gier aby w zimowej aurze nie zmarznąć.

Będą również upominki

Szczegóły będziemy przekazywać sukcesywnie

W imieniu Zarządu jak i całej grupy SR4PR Zapraszamy !!!

 

 

 

 

zimawms17a

Psy będą „służyć” w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

psywot0119 1200To właśnie w województwie śląskim przeprowadzony zostanie pilotażowy program tworzenia w WOT grup
poszukiwawczo – ratowniczych K9.

Psy zajmą się poszukiwaniem osób zaginionych w terenie oraz w sytuacji gdy dojdzie do katastrofy budowlanej. Dowódca 13. ŚBOT płk Tomasz Białas przypomina, że żołnierze OT mają działać nie tylko w czasie wojny, ale i w czasie pokoju w sytuacjach kryzysowych czyli m.in. właśnie w akcjach poszukiwawczych.

Obecnie większość psów poszukiwawczych w Polsce należy do strażaków z OSP. Dowództwo WOT podkreśla, że nie chodzi o dublowanie zadań straży pożarnej, a jedynie o uzupełnienie ich możliwości.


– Z czasem psy WOT wyszkolone zostaną także do zadań militarnych czyli między innymi do wykrywania ładunków wybuchowych, grup dywersyjnych przeciwka czy też poszukiwania izolowanego personelu.– dodaje dowódca 13. ŚBOT.

WOT chce odejść od praktykowanych dotąd w armii sposobów szkolenia i hodowli psów. Przede wszystkim nie będą one własnością wojska a żołnierza OT, który sam będzie go sobie musiał zakupić. Później jednak może liczyć na dofinansowanie m.in. wyżywienia czy weterynarza, będzie miał także opłacane szkolenie oraz niezbędny sprzęt w tym smycze, szelki, obroże.

Intencją dowództwa 13 ŚBOT jest całkowita rezygnacja z chowu klatkowego, na rzecz kynologii rodzinnej. Psy mają być socjalizowane, zaprzyjaźnione z ludźmi i pozbawione agresji.

- Już teraz zainteresowanie tym tematem jest ogromne, chętnych do pracy z psami jest sporo. Trzeba jednak pamiętać, że to wyzwanie, które wymaga zaangażowania 24 godziny na dobę. Szkolenia rotacyjne raz w miesiącu nie wystarczą, by szkolić psa. - podkreśla płk Białas.

Śląska brygada przez najbliższy rok będzie szkolić wyłącznie nawigatorów czyli osoby, które w czasie akcji idą w teren wraz z przewodnikiem i psem. Jego zadaniem jest nawigowanie zespołu tak by cały wskazany grupie teren został dokładnie przeszukany. Później wybrane, chętne osoby zostaną przewodnikami psów.

Grupa poszukiwawczo – ratownicza K9 będzie składała się z 13 osób w tym z dowódcy oraz 6 zespołów złożonych z nawigatora, przewodnika i psa.

Służba psów w WOT oparta będzie o istniejące przepisy – rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie zwierząt wykorzystywanych w akcjach ratowniczych. Pewne wzorce czerpane będą np. z jednostek izraelskich. Tam dziedziną tzw. Urban Search and Rescue zajmuje się Dowództwo Frontu Krajowego.

Jeżeli projekt grup poszukiwawczo – ratowniczych K9 sprawdzi się w Śląskiej BOT, dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej zamierza zaimplementować projekt w kolejnych jednostkach OT.

psywot0119a

Konkurs kolęd Angielskich - zgłoś się , zaśpiewaj, wygraj!

Zapraszamy do udziału w Konkursie Kolęd Angielskich.

Już po raz dwudziesty święta w kulturze anglosaskiej zawitają do Jaworzna za sprawą konkursu Kolęd śpiewanych w języku Szekspira.

konkkoledaang2019

 

 

 

konkkoledaang202019

 

Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us