Menu
Alex

Alex

URL strony:

Pędzlem, nitką i dłutem malowane - Pokaż co potrafisz. Konkurs Plakat Pędzlem i nitka 960

Już po raz szósty Stowarzyszenie Twórców Kultury w Jaworznie, we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, serdecznie zapraszają do udziału w konkursie artystycznym pt. „Pędzlem, nitką i dłutem malowane - Pokaż co potrafisz”. Rywalizacja, która cieszy się ogromną popularnością wśród artystów profesjonalnych i amatorów, zakończy się w listopadzie uroczystym wręczeniem nagród laureatom oraz wernisażem otwierającym wystawę zwycięskich prac. Szczegóły zawarte są w Regulaminie i na stronie internetowej www.stk.decoart.pl

 

 

Plakat Pędzlem i nitka 960

Ciężkowicki Rajd Nordic Walking. Charytatywnie dla Mikołajanordic190720 175
nordic190720 155Już po raz piąty w Ciężkowicach odbył się rajd Nordic Walking przebiegający malowniczymi terenami Ciężkowic Doliny Żabnika i okolicznych lasów.

Ponad 120 osób wzięło w nim udział, a piękna pogoda sprzyjała spacerowemu potraktowaniu ośmiokilometrowej trasy.
Tym razem Rajd był wydarzeniem charytatywnym, podczas którego zbierano środki na pomoc w leczeniu małego Mikołaja, który urodził się z wada rączki - dłoni.
Osobą, która z wielkim sercem przyłożyła się do organizacji wydarzenia był pan Mirosłąw Pieczara, radny z dzielnicy, który zadbał o organizację, przygotowanie startu, mety, i gościny nordic walkerów z całego miasta.
Na starcie jak zwykle pojawił się Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Pan Dariusz Starzycki, który rozpoczął w Jaworznie pasję tego sportu, zachęcając mieszkańców do tego aktywnego spędzania czasu.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Rajdu

nordic190720 48

Poznajmy wstrętny zapach szwedzkiego Surströmming. Pub Steeel Virgin zaprasza


surstr0720 b
Według japońskich badań, świeżo otwarta puszka Surströmmingu ma jeden z najbardziej wstrętnych zapachów spośród dań na świecie. Mowa o Surströmming, czyli tradycyjnej szwedzkiej potrawie sporządzonej ze sfermentowanych śledzi. Mało tego śledzie są zamykane w puszkach wraz z wnętrznościami, które są usuwane dopiero podczas degustacji.

Są tacy, którzy z lubością degustują rybki, ale jest ich niewielu. W internecie można znaleźć filmiki, jak amatorzy mocnych wrażeń od samego otwarcia puszki z potrawą, na sam jej zapach wykazują odruchy wymiotne.
Ale w internecie to może być zwykła ściema. Warto przekonać się na żywo, czy rzeczywiście Surströmming ma obrzydliwy zapach oraz smak, a przy tym świetnie się zabawić..
Już w sobotę 25 lipca w pubie Steel Virgin przy ulicy Pocztowej 9 o godzinie 21.00 odbędzie się pokazowa, pierwsza w Jaworznie publiczna degustacja szwedzkiego smakołyku.
W imieniu właściciela klubu zapraszamy.
Obowiązują zasady ogólnie obowiązujące w pandemii.

 

surstr0720

Badanie: COVID-19 prowadzi do poważnych zmian w szpiku kostnymcoronaw
Naukowcy z hiszpańskiej Fundacji im. Jimeneza Diaza potwierdzili, że COVID-19 prowadzi do poważnych zmian w szpiku kostnym. Wyraźne zniszczenie szpiku potwierdzono w organizmach pacjentów zmarłych na tę chorobę.

Zespół hiszpańskich badaczy wyjaśnił, że badanie zostało przeprowadzone na ciałach blisko 40 pacjentów, którzy zmarli w Madrycie wskutek COVID-19. Podstawą analiz był materiał pobrany w ramach biopsji.

Jak poinformował biorący udział w badaniu dr Miguel Piris Pinilla, wykazało ono, że rozwijający się w organizmie COVID-19 prowadzi do stanów zapalnych w kilku organach ciała, w tym m.in. w szpiku kostnym.

W komunikacie przekazanym madryckiej agencji Europa Press, Fundacja im. Jimeneza Diaza wyjaśniła, że w szpiku kostnym osób zainfekowanych koronawirusem zaobserwowano występowanie poważnych uszkodzeń komórek fagocytujących, umożliwiających pozbywanie się - w procesie fagocytozy - niepotrzebnych bądź niebezpiecznych elementów np. patogenów, martwych komórek.

Badanie nad wpływem zakażenia koronawirusem na szpik kostny zostało przeprowadzone przez współpracujących z fundacją specjalistów z kilku dziedzin medycyny, m.in. pulmonologii, chorób zakaźnych, anatomii patologicznej, a także intensywnej terapii.

W trakcie badania hiszpańscy naukowcy potwierdzili też znane już wcześniej zjawisko niszczenia przez wirusa SARS-CoV-2 płuc. Dr Piris Pinilla przyznał, że prowadzone w Madrycie badanie jest w tej kwestii zbieżne z publikowanymi w marcu i kwietniu badaniami amerykańskich lekarzy. (PAP)

zat/ ekr/

corona20

Gdzie kupić kołowrotek matrix aquos ultra 4000?


kolowrotek matrix aquos ultra 4000
Wędkarstwo jest hobby które wymaga odpowiedniego wyposażenia jeżeli pragniemy nie tylko łapać małe rybki ale potężne okazy odpowiednia wędka oraz wszelkiego rodzaju dodatki takie jak kołowrotek matrix aquos ultra 4000, są niezbędne.

Niezawodny i wielofunkcyjny kołowrotek

Jeżeli szukasz dobrej jakości kołowrotka z pewnością interesujesz się nie tylko ofertami branżowych sklepów stacjonarnych dla wędkarzy ale również tych online, gdyż to właśnie w nich dostępne są ciekwe modele, w korzystnych cenach, które łatwo możesz porównać. Jednym z polecanych produktów jest kołowrotek matrix aquos ultra 4000. To rozwiązanie popularne wśród wędkarzy łowiących na spławik czy feeder. Kołowrotek posiada bardzo lekki, kompaktowy korpus, co więcej wykonany z wysokiej jakości materiałów.

Kołowrotek matrix aquos ultra 4000

Tanie wędkarstwo jest to sklep internetowy, w którego ofercie znajdziemy asortyment niezbędny do uprawiania wędkarstwa. W ofercie sklepu online znajdują się żyłki, plecionki, spławiki, przynęty, podpórki, pokrowce, kołowrotki oraz wędki a także wiele innych akcesoriów wędkarskich. Szczególną uwagę pragniemy zwrócić na kołowrotek matrix aquos ultra 4000.

kolowrotek matrix aquos4000

Wybory prezydenckie na finiszududa1a
Przy niemal siedemdziesięcioprocentowej frekwencji odbyła się druga tura wyborów prezydenckich w Polsce.

Według badań late poll, czyli wyników z 90 procent komisji wyborczych w Polsce wygrał przewagą dwóch punktów procentowych Pan Andrzej Duda, który w jednych z pierwszych słów podziękował za walkę swojemu konkurentowi, zapraszając go do spotkania w pałacu prezydenckim i podania sobie dłoni na znak zakończenia pojedynku, zgody i ku pomyślności Rzeczypospolitej. Jednocześnie poprosił Polaków do wykonania pojednawczego gestu podania sobie dłoni.
Niestety kontrkandydat, Pan Rafał Trzaskowski odmówił spotkania, a jego przemówienie było nacechowane utartymi zwrotami używanymi w kampanii, w tym sloganami nie zawsze nawołującymi do pokoju i zgody.
W poniedziałek, a najpóźniej we wtorek rano zostaną opublikowane wyniki wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą, co dopiero wtedy będzie stanowić powód do definitywnego werdyktu elektoratu i zakończenia wyborów. .

duda2a

NFZ: osoba towarzysząca ma prawo uczestniczyć w porodzie mimo COVID-19Osoba towarzysząca ma prawo uczestniczyć w porodzie rodzinnym mimo epidemii COVID-19 - podkreśla na swojej stronie internetowej Narodowy Fundusz Zdrowia. Fundusz dodatkowo sfinansuje m.in. środki ochrony osobistej dla osoby towarzyszącej podczas porodu.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zmianą zarządzenia w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, wprowadził mechanizm, który umożliwia przekazanie świadczeniodawcom dodatkowych środków finansowych na udzielanie świadczeń w podwyższonym reżimie sanitarnym.

"Środki te powinny być wykorzystane na zorganizowanie i zapewnienie pacjentom świadczeń medycznych w bezpiecznych warunkach, m.in. na środki ochrony osobistej dla osoby towarzyszącej podczas porodu. Szacowany wzrost wyceny grup dedykowanych porodom wyniesie ok. 100 zł" - szacuje NFZ.

Zwraca też uwagę na to, że nieuzasadnione i nieracjonalne jest żądanie przez placówkę wykonania testu diagnostycznego wykrywającego wirusa SARS-CoV-2 przez osoby towarzyszące na pięć dni przed porodem. "Poród jest - co do zasady - zdarzeniem nieplanowanym" - zaznacza.

Ponadto fundusz radzi, by w przypadku, gdy placówka odmawia osobie towarzyszącej uczestniczenia w porodzie z powodu niedostarczenia wyniku testu na COVID-19, zgłosiła ona tę sprawę do Rzecznika Praw Pacjenta lub oddziału wojewódzkiego NFZ.(PAP)

autorka: Klaudia Torchała

Śląskie: bez nowych zakażeń koronawirusem w kopalniach; przybyło ozdrowieńcówW niedzielę - po raz pierwszy od kilku dni - wśród górników z kopalń węgla kamiennego nie odnotowano nowych zakażeń koronawirusem. Przybyło natomiast ozdrowieńców - w Polskiej Grupie Górniczej wyzdrowiało dotąd 93,2 proc. zakażonych, a w Jastrzębskiej Spółce Węglowej prawie 83 proc.

Łącznie od początku epidemii w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zakażonych zostało 3988 pracowników, a w Polskiej Grupie Górniczej 1942 - w sumie w obu spółkach potwierdzono 5930 przypadków SARS-CoV-2.

Wraz z należącą do spółki Węglokoks Kraj bytomską kopalnią Bobrek, gdzie już niespełna dwa tygodnie temu wyzdrowieli wszyscy zakażeni górnicy, łączna liczba zakażeń w kopalniach węgla kamiennego wynosi 6520. Średnio blisko 87,6 proc. zakażonych SARS-CoV-2 pracowników śląskich kopalń uznano już za ozdrowieńców - łącznie jest ich obecnie 5709.

W JSW odnotowano najwięcej zakażeń SARS-CoV-2 w górnictwie - w kopalniach Pniówek (1607), Zofiówka (1180), Borynia (497), Jastrzębie-Bzie (388), Budryk (311), Szczygłowice (4) i Knurów (1). Jak przekazała w niedzielę jastrzębska spółka, już 3310 pracowników to ozdrowieńcy – o osiem więcej niż w sobotę. W kwarantannie nadal jest 84 pracowników JSW.

Podobnie jak w JSW, także w największej węglowej spółce – Polskiej Grupie Górniczej – od soboty nie przybyło nowych zakażeń. Od początku epidemii w PGG potwierdzono SARS-CoV-2 u 1942 osób, z których 1809 wyzdrowiało. 188 pracowników PGG jest na kwarantannie. W spółce przeprowadzono ponad 50,6 tys. wymazów na obecność koronawirusa. Nadal chorych jest 133 górników. Wszystkie kopalnie pracują normalnie.

Według danych sanepidu, w woj. śląskim – gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń – do soboty SARS-CoV-2 wykryto u 13 tys. 748 osób, z których 355 zmarło. W regionie wyzdrowiało dotychczas 9 tys. 674 osób, czyli ponad 70 proc. wszystkich zakażonych.(PAP)

autor: Marek Błoński

Premier Morawiecki w Jaworznie w ostatnim dniu kampanii wyborczejmorawiecki jaworzno 100720 18
morawiecki jaworzno 100720 12W siedzibie firmy Meblomar w Jaworznie odbyło się spotkanie Premiera Mateusza Morawieckiego z załogą zakładu oraz przedstawicielami samorządu i gminy Miasta Jaworzna.

Zaszczyt ten spowodowany został zaproszeniem premiera do firmy, która skorzystała z funduszy "Tarczy antykryzysowej" w związku z pandemią koronawirusa.
To przykład na to że jak się chce to się da. Duże brawa dla rządu za doskonałe rozwiązania antykryzysowe, wyróżniające się w skali Europy i świata.

Wśród gości znaleźli się wojewoda Śląski Pan Jarosław Wieczorek, Wicemarszałek Województwa Ślaskiego, Pan Dariusz Starzycki, Prezydent Jaworzna Pan Paweł Silbert , Jego zastępca, Pani Monika Bryl, oraz radni RM w Jaworznie: Anna Lichota, Janusz Papuga, Maciej Stanek, Dawid Domagalski, Dyrektor PUP Pan Łukasz Cyryło i inni.

morawiecki jaworzno 100720 14

Nowe elementy na Sosinie


sosina90720 3
sosina90720 21 lipca rozpoczął się nowy etap zagospodarowywania Sosiny - po utworzeniu piaszczystej plaży od strony wschodniej, przyszedł czas na montaż ławek i stolików na pasie zielni wzdłuż plaży.
Już w godzinę po ustawieniu tych elementów spacerowicze zaczęłi z nich korzystać.

Szkoda tylko, ze plac mający być w przyszłości parkingiem jest szczelnie ogrodzony, choć nie sprawia wrażenia niebezpiecznego. Odpoczywający muszą pokonywać za to drogę wokół siatki ogrodzeniowej gdzie niebezpiecznie naprawdę jest.
A gdyby tak wzorem prac drogowych udostępnić przejście przez parking pieszym? 
Przy pracach drogowych zawsze można remontowanym odcinkiem przejść, przejechać.

Tu, samo przejście chyba nie sprawiałoby problemu nikomu.

sosina90720 4

Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us