Menu

ogłoszenie bezpłatne

1 września i pół wieku tragicznej niewoli Polski

  • Autor 

 

wojnaIIa1 CustomPierwszy września 1939 roku rozpoczął wielką kilkudzisięcioletnią gehennę w dziejach narodu polskiego. Sześć lat regularnego niszczenia Polaków, a potem dalsze ich niszczenie, tylko z rąk "wyzwolicieli" - jak wmawiano nam w szkołach.
To nie była wojna znana z wcześniejszej historii, to było zaplanowane mordowanie, zwożenie ludzi do obozów, maltretowanie i palenie, aby ślad po nas, po naszej kulturze nie pozostał.
Zabijano ludzi bez litości bez sensu, bez jakiegokolwiek zastanowienia się. Mordowano tak, jak się zabija insekty, zabijano w sposób zaplanowany, albo ot, dla rozrywki.
Ale i niszczono kulturę, burzono domy, zamki pałace, dzieła kultury, o których dziś nawet pojęcia nie mamy, że w ogóle istniały.


Wszystko straciliśmy przez wojnę, ale też jej zakończenie wcale nie było wyzwoleniem Polski. Nie było możliwości odbudowy klimatu, nie odrodzili się wspaniali ludzie z tamtego okresu, wspaniałego, przedwojennego, w którym Warszawa była Paryżem Europy Wschodniej, a ludzie byli cenieni na całym świecie. Ale nawet jeśli przeżyli, to nie wolno im było opowiadać o ich młodości, o ich radościach, które przerwał 1 i 17 września.
Lata komuny zrobiły przez późniejsze dziesięciolecia takie pranie mózgów Polakom, że nawet gdyby komuś przyszło do głowy żądać od Rosjan zadośćuczynienia, to nie ma szans na to.

Bo ludzie pogodzili się z tym że nas okradli ze wszystkiego. Poza tym wmówiono społeczeństwu, że wspaniała komuna, świetlana socjalistyczna przyszłość, jest dużo więcej warta niż nasze narodowe dziedzictwo.
Niemcy zniszczyli nasz kraj z premedytacją i hasłem na ustach, że tylko rasa aryjska jest godna tego świata, a sowieci z hasłem zbawienia świata pod egidą socjalizmu.
Zabytki, pałace, malarstwo, filmy - to wszystko zabrali, zniszczyli. A do tego zamordowali miliony Polaków, całą naszą elitę, inteligencję, profesorów, pisarzy, artystów.
Żyjemy w biedzie, ubóstwie, obdarci z godności, okradzeni, pozbawieni świadectw historii i wielkości naszego kraju sprzed 1 września. Bo tak chciał Hitler i Stalin. Niemcy i Sowieci.

A po to, żeby nikt nie skazał już nigdy na zapomnienie niczego co wiąże się z naszą kulturą, życiem, szczęściem, wartościami dokonaniami, z naszą tożsamością, którą niemal całkowicie zabili faszyści i komuniści, po to, musimy czcić rocznice, wspominać bohaterów, i doceniać to, co mamy nie depcząc przeszłości ołtarzy.

Wiersz o pierwszym września napisała Pani Danuta Wiśniewska, która wiele razy już uraczyła nas pięknymi emocjami w opowiadaniach na temat życia w Jaworznie, na temat Ukrainy i kilku ważnych motywów z jej życia i historii.

PAMIĘĆ - Danuta Wiśniewska

Jest taki miesiąc na polskiej ziemi.
Co liliową chustą zaściela łąki i pola.
Liście na drzewach złoci i czerwieni,
a dzieci dzwonek do szkoły woła.
Był taki miesiąc na polskiej ziemi.
Co zasłał trupami łąki i pola.
Lasy malował łunami płomieni,
a dzwonek dzieci do szkół nie wołał.
I tylko słońce po nieba błękicie krążyło
wolne od wschodu do zachodu.
A na mojej ziemi umierało życie
dławione od Zachodu i od Wschodu.
Potoki żelazo-ognistej lawy
płynęły wszystkimi drogami.
A po bezchmurnym błękitnym niebie
krążyły sępy z czarnymi krzyżami.
Lecz nie był to wróg jedyny
znany nam już od stuleci.
Pojawił się i ten drugi
krwiożerczy i zdradziecki potężny,
czerwony wróg radziecki.
Runęły hordy czerwone
na nasze polskie ziemie.
A wielki ich wódz wydał im rozkaz
?zniszczyć to polskie plemię".
I wykonali ten rozkaz skwapliwie
zbiry z czerwonymi gwiazdami na czapkach.
Rosyjskie lasy widziały te zbrodnie.
A świat widział i milczał.
Lecz nikt nie pomyślał o polskich
żonach siostrach i matkach!
Tysiące żołnierskich mogił
zakryła rosyjska równina.
Lecz o wiele więcej przykryła i milczy dotąd,
twarda i niedostępna syberyjska zmarzlina.
Nie zakłócajcie świętego spokoju,
pozwólcie bohaterom spać spokojnie.
Oddajcie im hołd należny.
I przyrzeczenie takie im złóżcie
?świat przestał już myśleć o następnej wojnie"
Spijcie żołnierze w leśnej gęstwinie.
Odpoczywajcie więźniowie syberyjskich łagrów.
Nasz polski naród przecież nie zginie.
Bo nie pokona nas nigdy ani Zachód ani Wschód.
I tak nam dopomóż Bóg.

 

Fot: wikipedia

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us