Menu

Kartka Świąteczna -Zdrowe i radosne święta - Konkurs profilaktyczny

  • Autor 


gkrpa8111600022Instytucje wychowujące dzieci, mające nad nimi pieczę często realizują programy zalecane i finansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić długoterminowy projekt, w okresie przedświątecznym zorganizowano dla nich konkurs dopełniający pewien zakres działań rozwijających zainteresowania plastyczne, a pośrednio zajmujące w sposób miły i twórczy czas spędzany na codziennych spotkaniach, uzupełniające zakres profilaktyki w wielu dziedzinach.

Konkurs pod nazwą : "Kartka Świąteczna -Zdrowe i radosne święta" został rozstrzygnięty we wtorkowe popołudnie przez Zespół ds. profilaktyki oraz przeciwdziałania przemocy i uzależnieniom.gkrpa8111600007Na konkurs napłynęło ponad sto prac dzieci i młodzieży z następujących jednostek:

1)    Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. Św. Brata Alberta w Jaworznie, projekt pn: "Tabor - 365 razy zaczynać od nowa",
2)    Klub Inteligencji Katolickiej w Jaworznie, projekt pn: "Chcę... Mogę ... Potrafię! - świetlica moją szansą",
3)    Parafia Rzymsko-Katolicka M.B. Nieustającej Pomocy w Jaworznie . Projekt pn: ?My i nasze dzieci"
4)    Ośrodek Interwencji Kryzysowej, projekt pn.: ?Prowadzenie grup socjoterapeutycznych w Dzielnicy Szczakowa".

Ale aby uatrakcyjnić całość przedsięwzięcia, dopuszczono do udziału w konkursie również opiekunów i nauczycieli, a to w celu większej integracji środowiska  - dorosłych z dziećmi.

gkrpa8111600009Ten celowy zabieg spowodował, że dzieci podczas wykonywania prac mogły rywalizować ze swoimi wychowawcami, którzy musieli starać się dorównać najmłodszym, a to wcale nie takie łatwe. Dzieci są bardzo pomysłowe i do prac plastycznych podchodzą bardzo twórczo.

Prace dostarczono do urzędu miejskiego.

Zespół ds. profilaktyki oraz przeciwdziałania przemocy i uzależnieniom miał twardy orzech do zgryzienia, bo prac było dużo, ale w zasadzie wszystkie były godne wyróżnienia, żadna nie była gorsza, mniej atrakcyjna.

Pośród jury powstał dylemat, czy pokusić się o wybranie najpiękniejszej kartki, czy też ocenić wszystkie jako doskonałe i wszystkie dzieci nagrodzić, bo to przecież bardzo miły i ciepły, świąteczny czas, kiedy budowanie różnic nie jest potrzebne. Wygrała druga opcja i chociaż kilka kartek było faworyzowanych, postanowiono nagrodzić wszystkich za udział i za pomysłowość.
Członkowie GKRPA odwiedzą placówki w celu wręczenia ufundowanych nagród i wyrażenia uznania dla opiekunów i wychowawców oraz wszystkich dzieci.

gkrpa8111600032Po obradach jury zarysowała się tylko jedna chyba dość ważna myśl. Na bardzo niewielu kartkach, a wręcz dosłownie na kilku, znalazły się elementy ściśle związane z Bożym Narodzeniem, czyli szopka, żłobek, matka Boska, Pan Jezus czy święty Józef.

Na większości były bałwanki, choinki, zwierzątka, Mikołaje, ozdoby choinkowe. Czy to symbol naszych czasów, że zapomina się o idei świąt, o ich genezie i stawia na zabawki, prezenty zapominając o tym co wydarzyło się ponad dwa tysiące lat temu, kiedy to rozpoczęła się nasza era, czyli czas po narodzeniu Chrystusa?

To pytanie pozostawiamy do rozpatrzenia wychowawcom i opiekunom dzieci, ale i rodzicom.

Było to jedno z milszych posiedzeń Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Najczęściej niestety jej członkowie zajmują się problemami rodzin, osób uzależnionych, tragediami rodzinnymi, czy tez samych ludzi dotkniętych alkoholizmem, jako najstraszniejszą chorobą społeczna naszych czasów.
Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us