Menu

Światło Pokoju po raz kolejny w Jaworznie na rynku

  • Autor  MJ

swaitlo pokoju jaworzno 2016 13Akcja ?Betlejemskie Światło Pokoju" została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku w Linz w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę ?Światło w ciemności" i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję.

Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji - szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF w śród grona działających charytatywnie odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło jest transportowane do Wiednia za pośrednictwem austriackich linii lotniczych. Jeśli ze względu na skomplikowaną sytuację w relacjach izraelsko - palestyńskich zdarzało się, że nikt z Austrii nie mógł odebrać światła w samym Betlejem, wtedy dzieci izraelskie i palestyńskie przewoziły ogień do Tel Awiwu, a nawet do samego Wiednia.Na około tydzień przed świętami Bożego narodzenia w Wiedniu odbywa się ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych wielu krajów europejskich.
swaitlo pokoju jaworzno 2016 7Związek Harcerstwa Polskiego odbiera Światło na przejściu granicznym na Łysej Polanie w Tatrach. Stąd światło wędruje do harcerskiego ośrodka ?Głodówka", gdzie po mszy świętej w kapliczce przekazane zostaje dalej - przez Kraków, Jasną Górę rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby trafić za pomocą rąk harcerek i harcerzy do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego światłą Pokoju.
W Warszawie  delegacja   harcerek  i   harcerzy dzieli się nim z Prymasem  Polski, a następnie z Prezydentem RP, Premierem, Marszałkami  Sejmu   i  Senatu.  Światło jest  zanoszone kościołów, urzędów, organizacji, szpitali. Z Warszawy płomień wędruje na północ, a stamtąd na wschód   - na Ukrainę. Białoruś, Litwę i do Rosji. Światło z Betlejem dociera do całej Europy - nawet poza krąg polarny. Betlejemskie    Światło    Pokoju    jest   symbolem    pokoju, wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów jest znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów  i waśni. Harcerze, roznosząc betlejemski ogień po całym kraju i  przekazując go  poza granice Polski, pełnią służbę, ulepszając świat.
Działając w swoim mieście, regionie, najbliższej okolicy pokazujemy, co oznacza niesienie pokoju oraz idei braterstwa.
P
o wczesnym zimowym zmroku na rynku rozbrzmiały kolędy śpiewane przez harcerzy, a wokół choinki zebrał się krąg młodzieży i osób starszych.
W uroczystościach przekazania Światła Pokoju wzięli udział mieszkańcy miasta, młodzież, głównie zrzeszona w Związku harcerstwa Polskiego orazgospodarze miasta i goście: Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert wraz z zastępcami, panią Moniką Bryl i Panem Tadeuszem Kaczmarekiem. wodniczący Rady Miejskiej, Tadeusz Kaczmarek, Ksiądz Prałat Eugeniusz Cebulski, przedstawiciele radnych, zakładów pracy i młodzieży.
Symboliczne kaganki ze światłem najmłodsi harcerze wręczyli wybranym osobom, aby one przekazały je dalej, potrzebującym wsparcia, miłości i bliskości drugiego człowieka.

 

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us