Menu

Co sygnalizuje przykry zapach ciała? - porady na co dzień

fetorsmrodPrzykry zapach ciała jest nie tylko kłopotliwy, ale może sygnalizować kłopoty zdrowotne. W tym artykule dowiesz się, co może oznaczać fetor z ust czy nieprzyjemny zapach z miejsc intymnych.

Czasami nieprzyjemny zapach spowodowany jest po prostu niezdrowym odżywianiem lub niewłaściwą higieną, ale zakładając, że w tym względzie nie mamy sobie nic do zarzucenia, powinniśmy zastanowić się czy nie jest to związane z chorobą? Niektóre z nich mają swój zapach. Zapach skóry będzie inny w zależności od schorzenia, więc gdy jest on niepokojący (np. charakterystyczna acetonowa woń, stężony zapach potu) należy udać się do lekarza na konsultację.

 

Przykładem może być fetor z ust, który niekoniecznie spowodowany jest nieodpowiednią higieną jamy ustnej. Problem może mieć swoje podłoże w refluksie, przepuklinie żołądkowej czy migdałach. Jeśli więc fetor nie jest związany ze spożywanymi daniami ani zaniedbaniem higieny jamy ustnej należy udać się do lekarza stomatologa, ewentualnie gastrologa lub laryngologa. W tym miejscu polecamy serwis eKliniki.pl, gdzie znajdują się wizytówki przedstawiające profesjonalne centra medyczne z całej Polski. Z pewnością znajdziemy w nich odpowiednich lekarzy.

Nieprzyjemny zapach skóry może być objawem tarczycy, podobnie jak ciągłe zmęczenie, osłabienie, stany depresyjne czy zwiększenie masy ciała. By wykluczyć niewydolność tarczycy powinniśmy zrobić badania hormonalne ? TSH oraz skonsultować się z endokrynologiem.

Gdy nieprzyjemny zapach pochodzi z naszych włosów/głowy, wtedy może to być sygnał, że doskwiera nam łojotokowe zapalenie skóry. Powinniśmy zwrócić się wtedy po pomoc do lekarza dermatologa lub trychologa, czyli specjalisty zajmującego się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń włosów. Warto to zrobić zamiast inwestować pieniądze w wątpliwej jakości preparaty wysuszające skórę głowy, czy przeciwłupieżowe.

Nieprzyjemny zapach z miejsc intymnych skutecznie zniechęca do aktywności seksualnej. Jeśli nie jest to wynik braku higieny, jak najszybciej powinniśmy poinformować o przykrym zapachu specjalistę. Odór może być sygnałem rozpoczynającej się infekcji. Panie powinny zgłosić się do ginekologa, mężczyźni do urologa, wenerologa lub androloga.

Przykry zapach to z jednej strony wstydliwy problem, ale z drugiej ostrzeżenie, że nasz organizm ma problem, z którym sobie nie radzi. Warto więc to sprawdzić, zanim będzie za późno na skuteczne leczenie.

Zaloguj się, by skomentować
Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us