Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Jak bezpiecznie korzystać z kart płatniczych


kartaplatnW zinformatyzowanym społeczeństwie niemal każdy korzysta z pieniędzy używając kart płatniczych różnego rodzaju. Niestety brak jest wystarczającej świadomości społeczeństwa na temat bezpiecznego sposobu obchodzenia się z kartami w obrocie gospodarczym ? należy pamiętać, iż w pasku magnetycznym i chipie zakodowanych jest mnóstwo danych osobowych, a sama znajomość numeru karty i kodów zabezpieczających jest wystarczająca do korzystania ze środków zaksięgowanych na przypisanym do niej koncie. Istnieją różnorakie niebezpieczeństwa w tym obrocie bankowym ? od skimmerów ? nakładek na bankomaty kopiujących wygląd karty, aż po wirusy na terminale płatnicze. Zachowując ostrożność można jednak ustrzec się przed czyhającymi oszustami.

Pierwszą zasadą jest obowiązkowe podpisanie karty natychmiast po jej otrzymaniu. Ochrona numerów karty i innych kodów jest bowiem obowiązkiem każdego posiadacza karty. Numer PIN w żadnym wypadku nie powinien znajdować się w pobliżu karty, dodatkowo karta powinna znajdować się możliwie poza portfelem, aby zminimalizować ryzyko jej utraty. Istnieją takie specjalne etui, które zapobiegają sczytywaniu danych w technologii zdalnej PayPass. Mogą one być dobrym pomysłem dla osób, które obawiają się tego typu kradzieży.

Podczas korzystania ze środków uważnie należy kontrolować osoby, którym kartę podajemy i po dokonaniu transakcji natychmiast ją odebrać. Nie wolno nawet na chwilę utracić karty z pola widzenia. Bacznie obserwujmy także osoby znajdujące się w pobliżu, mogą one bowiem obserwować na przykład cyfry wpisywane przez nas w terminalu. Zawsze należy upewnić się co do wprowadzanej przez kasjera kwoty.

Jeśli pieniądze są wypłacane z bankomatu, należy się upewnić, czy na urządzeniu nie ma nakładek, czy nie jest ono w jakiś sposób zmodyfikowane. Jeśli wygląda dziwnie, fakt ten należy zgłosić na Policji lub w oddziale banku. Podczas wpisywania numeru PIN, klawiaturę numeryczną powinno się zasłonić drugą ręką, tak, aby kamery nie były w stanie zarejestrować sekwencji ruchów ręki.

Przy przekazywaniu numeru karty należy zachować szczególną rozwagę ? przede wszystkim należy pamiętać, że wydawcy kart nigdy nie weryfikują danych przez telefon. Jeśli więc ktoś podaje się za pracownika obsługi technicznej i prosi o weryfikację, należy odmówić takiej osobie dzwoniącej. Ignorować należy także tego typu pocztę elektroniczną (nawet, gdy kolorystyka wiadomości przypomina wygląd korespondencji wydawcy karty), a także wiadomości SMS.

Oczywiście należy kontrolować stan swojego konta ? obserwować, czy nie dochodzi do jakichś niewyjaśnionych transakcji. Przydatne jest ograniczenie limitów transakcji. Zawsze zachowujmy potwierdzenia. Dodatkowo przydatna jest znajomość numeru, pod którym można zastrzec kartę. Wówczas w wypadku jej utraty można szybko zareagować i uchronić środki zawarte na koncie.

Jeśli zastosujemy się do wszystkich tych zasad, ryzyko bycia oszukanym czy okradzionym naprawdę spada. Nie wymagają one wiele wysiłku, a przyczyniają się do zwiększenia komfortu. Aby być bezpiecznym, należy przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem oraz ideą, iż najlepsza jest profilaktyka.

Zadanie publiczne realizowane przez stowarzyszenie Klub Jagiellon?ski polegaja?ce na prowadzeniu punktu nieodpłatnej pomocy prawnej w 2016r. jest finansowane ze s?rodków miasta Jaworzno

Zaloguj się, by skomentować
Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us