Menu

Pięć lat temu - Szczakowa na starej pocztówce i fotografii - inauguracja albumu

  • Autor  MMJ
Pięć lat temu - Szczakowa na starej pocztówce  i fotografii - inauguracja albumu


szczkowazdjecia 42Przywiązanie do ojczyzny, rozumienie jej potrzeb, znalezienie własnego miejsca w narodzie są najczęściej wynikiem wrośnięcia i pokochania własnej cząstki ojczyzny - regionu, gdzie człowiek czuje się najbardziej potrzebny" - Tym cytatem rozpoczęła Pani Magdalena Ossysek prezentację albumu pod redakcja człowieka, który niedawno odszedł od nas.

Nie doczekał pięknej uroczystej inauguracji albumu, w którym Jego ręka uczyniła bardzo wiele. Dziś, jak dobry duch spogląda z góry i pewnie jest szczęśliwy, że jego dzieło nie tylko ten album, ale i wszystko, co dla Jaworzna w ciągu bardzo aktywnego życia uczynił, jest docenione i będzie długo pamiętane.

Album pod tytułem "Szczakowa na starej pocztówce i fotografii", album fotograficzny prezentuje niemal 300 grafik, będących skanami fotografii, będących w posiadaniu Muzeum Miasta Jaworzna, Towarzystwa Przyjaciół Miasta Jaworzna, oraz tych, które przynieśli mieszkańcy wyszukując je we własnych, domowych zbiorach.dworkolHistoria dzielnicy to ogromna część historii naszego miasta. To historia istniejących i byłych, zakładów pracy, domów, ulic, budynków użyteczności publicznej i wreszcie mieszkańców - dziadów, pradziadów żyjących dziś Szczakowian.

Historię kultywuje się za pomocą przekazów ustnych, pisanych, ale te, nawet najwspanialej działając na wyobraźnię, nie są w stanie uświadomić wyglądu ulic, domostw, czy choćby panującej dawniej mody.

Zdjęcia nie dość że są ziszczeniem wyobraźni, to jeszcze ją pogłębiają, bo wiedząc na przykład grupę osób oczekujących na wyjście na lodowisko, można sobie uświadomić, jak wyglądała sama ślizgawka, na niej zabawy, sposoby jazdy, urok tamtych czasów.

I tak z każdym zdjęciem, na których widzimy domy drewniane, później murowane, ulice z szyldami sklepów, tereny przemysłowe, przedstawicieli różnorodnych zawodów, albo dyscyplin sportowych.

Na kolażu - Szczakowa w wieczór prezentacji albumu.
szczkcolaW swojej krótkiej opowieści o pracach nad albumem Pan Adrian Rams, zauważył jedno ze zdjęć, na których widzimy drużynę szczakowską piłki nożnej w latach dwudziestych XX wieku, sfotografowaną w Krakowie. Obok stoi mały chłopiec, który jest ... Karolem Wojtyłą - wtedy kilkulatkiem.

Radości z wydania albumu nie kryła Prezes TPMJ, Pani Magdalena Ossysek. Słowa satysfakcji wyraził Zastępca Prezydenta Jaworzna, Pan Tadeusz Kaczmarek, radość z dobrze wykonanej pracy malowała się na twarzy dyrektora Muzeum Miasta Jaworzna, Pana Przemysława Dudzika, a główny sponsor wydawnictwa, Pan Lucjan Fudała  ze wzruszeniem podarował Domowi Kultury im Zdzisława Krudzielskiego, na ręce Pani Kierownik, Agaty Stelmachów, wspaniały obraz przedstawiający jeden z budynków w Szczakowej sprzed lat.

 szczkalbumMuzeum Miasta Jaworzna oraz Towarzystwo Przyjaciół Miasta Jaworzna zapraszają na spotkanie promocyjne albumu fotograficznego Szczakowa na starej pocztówce i fotografii. Spotkanie odbędzie się 11 stycznia 2017 roku (środa) o godzinie 17.00 w Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej przy ulicy Jagiellońskiej 3. Na spotkaniu będzie można zakupić album w promocyjnej cenie.  

Album zawiera cenne i unikatowe fotografie pochodzące ze zbiorów Muzeum oraz przekazane przez mieszkańców Szczakowej. Pierwsi zawodowi fotografowie i prywatni posiadacze aparatów fotograficznych przybyli do Szczakowej wraz z rozwojem kolei i przemysłu.
Czuli potrzebę uwiecznienia efektów swej pracy. Zanim zaczęły powstawać doskonałe fotografie obiektów przemysłowych i ich wnętrz, pojawiły się pierwsze pocztówki z ich wizerunkami. Oparte na zdjęciach, a powielane dzięki wykorzystaniu różnych technik graficznych, pozwalały przybyszom niewielkim kosztem przekazywać udokumentowane informacje w rodzinne strony. Z czasem niektórzy z przybyszów (H. Senn, A. Doute, J. Ryś) uwieczniać zaczęli na fotografiach także zastane, miejscowe budownictwo drewniane, pejzaże i spotkania plenerowe.
Najstarsze zdjęcia Szczakowej i okolic  pochodzą z przełomu XIX i XX w. Więcej fotografii i pocztówek pochodzi z lat I wojny światowej, dwudziestolecia międzywojennego i okupacji niemieckiej. Jednak najwięcej fotografii zaczęło powstawać po II wojnie światowej, co było efektem rozpowszechnienia sprzętu fotograficznego. Oprócz fotografii, album zawiera trzy teksty związane z historią miejscowości.

Kilkaset zdjęć opublikowanych w albumie nadal nie odzwierciedla w pełni bogactwa dokonań ludności zamieszkałej na stałe bądź tylko czasowo w Szczakowej w czasach liczonych od wynalezienia aparatu fotograficznego, dlatego prosimy mieszkańców Szczakowej o podzielenie się z Muzeum zasobem rodzinnych albumów fotograficznych.

Redakcja: Bartłomiej Cieszyński
Opracowanie graficzne: Sławomir Śląski
Wydawca: Muzeum Miasta Jaworzna

szczakowa plakat Custom

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us