Menu

Młodzież spotkała się z Prezydentem

.Nie jest tajemnicą, że Jaworznicka młodzież dba o swoje miasto i aktywnie angażuje się jego sprawy. Wyrazem tego zaangażowania może być choćby zeszłoroczna akcja zbierania podpisów pod petycją w sprawie budowy Galeny, szereg akcji charytatywnych czy też powstanie Młodzieżowej Rady Miasta.

W odpowiedzi na aktualne potrzeby młodzieży we wtorek, 27 stycznia w 1 Liceum Ogólnokształcącym odbyła się debata uczniów Jaworznickich szkół z prezydentem miasta, Panem Pawłem Silbertem.

Przed południem szkolna świetlica zaczęła wypełniać się znamienitymi gośćmi. Zjawili się przedstawiciele samorządów uczniowskich z Jaworznickich gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego. Zjawił się także gwóźdź programu - sam prezydent.

Dzięki czternastoletniej tradycji debat, ich inicjatorka - dyrektor szkoły; Pani Patrycja Pietraszczyk do perfekcji opanowała przygotowanie wydarzenia. Wcześniej, przez jedenaście lat spotkania organizowała w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, w którym również dyrektorowała.

W trakcie krótkiego wstępu organizatorka podziękowała za przybycie wszystkim zebranym, a także zaprosiła na nadchodzące w tym roku obchody siedemdziesięciolecia istnienia najstarszego Jaworznickiego liceum.

Po oficjalnym rozpoczęciu spotkania zapadła krótka cisza. Jak się okazało, uczestnicy krępowali się, aby zadać pierwsze pytanie. Prezydent szybko jednak zorientował się co powoduje niezręczną ciszę i zaczął od sytuacyjnych anegdotek, aby nieco ośmielić spiętą młodzież. Machina momentalnie ruszyła. Wszyscy uczestnicy zaczęli się rozluźniać. W ruch poszły paluszki, krakersy, ciasta i inne rozmaite smakołyki; bo jak powszechnie wiadomo; jak człowiek głodny to i spięty. Znaleźli się zatem pierwsi śmiałkowie, którzy zaczęli zadawać swoje pytania.

Obecny na spotkaniu naczelnik wydziału Promocji i Informacji UM; Pan Sebastian Kuś skrupulatnie notował wszystkie poruszone zagadnienia. A było co zapisywać. Omówione zostały tematy aktualnie najbardziej interesujące młodych ludzi. Prezydent odpowiadał na wszystkie pytania niezwykle wyczerpująco.

I tak na początku zapytano o plany związane ze sportem. Prezydent mówił między innymi o wydatkach wiążących się z utrzymaniem obiektów sportowych, trudnościach w pozyskiwaniu sponsorów, a także o problemach lokalnych klubów piłkarskich. Przy okazji rozmawiano o umiejscowieniu planowanej budowy stadionu lekkoatletycznego. Prezydent zaprosił także do angażowania się w oddolne, obywatelskie inicjatywy związane ze sportem i rekreacją.

W odpowiedzi na pytanie o możliwości związane z rozpoczynaniem kariery zawodowej w Jaworznie Pan prezydent nakreślił bieżące potrzeby lokalnego rynku pracy. Zachęcił do studiowania kierunków uwzględniających osobiste predyspozycje. Zaznaczył, że sam postawiłby na kształcenie zawodowe i specjalistyczne. Wspominał także z sentymentem czasy swojej edukacji i pierwszych doświadczeń w pracy, kiedy to wyszywał dziecięce ubranka, sprzedawał jabłka, czy też prowadził szlifiernię kamieni szlachetnych.

Na spotkaniu pojawiły się także zagadnienia związane z działalnością Młodzieżowej Rady Miasta, takie jak na przykład pomysł wydzielenia z JBO tzw. budżetu młodzieżowego. Prezydent określił Młodzieżową Radę jak kuźnię kadr do przyszłej pracy dla miasta. Podkreślił, że doświadczenia zdobyte w pracy dla młodzieży są znacznie cenniejsze od (nie popartej praktyką) wiedzy teoretycznej.

Uczniowie technikum energetycznego poruszyli kwestię utrudnień związanych z dojazdem do szkoły autobusami PKM. Niestety okazuje się, że od czasu zeszłorocznej debaty, kiedy to temat problemów komunikacyjnych został poruszony po raz pierwszy nic się nie zmieniło. Jak wyjaśnił Pan prezydent problem leży w dość specyficznych okolicznościach. Analiza monitoringu z porannych kursów przeprowadzona przez zarząd spółki wykazała, że pasażerowie gromadzą się przy wyjściach, nie zajmując miejsc w środku autobusu, przez co autobus wydaje się być zatłoczony.

Uczniowie Ci, poinformowali także o problemach związanych z praktykami w ramach Europejskich projektów firmowanych przez Urząd Miasta. Prezydent zapewnił, że wyjaśni problemy. Poprosił o spisanie na kartce uwag i ich bezpośrednie przekazanie.

Na spotkaniu poruszano także znacznie bardziej abstrakcyjne tematy. Rozmawiano o ekonomii, przemyśle energetycznym, światowym kryzysie a momentami bujano w obłokach. Nie zabrakło opowieści o wyjazdach na narty. Młodzież wymieniła się z włodarzem miasta swoimi doświadczeniami. Pan prezydent przypomniał także, że do Jaworznickiego Multikina będziemy mieli szansę wybrać się już w listopadzie tego roku.

W atmosferze twórczej dyskusji spotkanie powoli dobiegło końca. Organizatorzy życzyli uczestnikom udanych i bezpiecznych ferii zimowych. Po wykonaniu kilku pamiątkowych zdjęć młodzi ludzie rozeszli się z powrotem do szkół.

zdjecie: www.jaworzno.pl

Zaloguj się, by skomentować
Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us