Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Słoneczna - wspomnienie ważne dla pokolenia 50+. Dziś to już inny świat

  • Autor 
Słoneczna - wspomnienie ważne dla pokolenia 50+. Dziś to już inny świat

 

Słoneczna 1200 ps 1200
W najbliższych dniach zostanie oddany do użytku blok mieszkalny zbudowany na bazie Pawilonu Słoneczna na Podwalu. Mamy dla naszych czytelników wspomnienie tego, co było tu kiedyś.
Zapraszamy do przeczytania krótkiego artykułu... Powyższe zdjęcie zawdzięczamy firmie InAir

podwale jaworzno sloneczna003Miał miano największego kompleksu sklepów w mieście. Tam można było kupić w zasadzie wszystko, skorzystać z usług i zabawić się - taka ówczesna galeria, tylko na zewnatrz. Budowla dla jednych była "pawilonem", dla innych "sklepami na Glinianej", jeszcze inni mówili o "Słonecznej", choć to tylko nazwa restauracji, a innym utkwił w pamięci jako okrąglak, chociaż z tą figura geometryczną miał i do tej pory ma niewiele wspólnego, ale... można go obejść dookoła i tu mamy usprawiedliwienie dla tej nomenklatury.

Pojawił się w połowie lat siedemdziesiątych, kiedy to zbudowano całe osiedle Podwale - wschód - potwierdza Przemysław Dudzik - znawca historii, dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna.

Wcześniej, jako dzisiejsi panowie w średnim wieku, jako kilkulatkowie wdrapywaliśmy się na samą górę, wśród zarośli krzaków i popularnych chaszczy i zjeżdżaliśmy z niej na sankach w zimie, zatrzymując się w okolicach cmentarza albo koło "Panienki" czyli kapliczki u wylotu wtedy ulicy Krzywej na Grunwaldzką.


podwale jaworzno sloneczna033Ruchu kołowego prawie w ogóle nie było, nie licząc kilku autobusów i samochodów służbowych ówczesnych partyjniaków, taksówek, albo karetek pogotowia, czy radiowozów.
Podwale wyrosło bardzo szybko, będąc przykładem masowego socjalistycznego budownictwa z wielkiej płyty. Nagłośniona przez propagandę fantastyczna technologia oparta o żelbeton, była dumą Polski Ludowej.
Bloki składano jak z klocków łącząc je jeden z drugim niekoniecznie dokładnie, toteż sceny oglądane w komediach Barei nie były zmyślone. Tak właśnie było - kiedy trzeba było dopasować tapetę, albo ustawić równo meble trzeba było się nieźle nakombinować - tu przyciąć, tam podłożyć, tu podkuć, tam zagipsować.
Ale wróćmy do pawilonu. Całe Jaworzno tam zaopatrywało się w sprzęt elektroniczny w sklepie na rogu - tam gdzie dziś jest "nocny" Z tym że wejście było od strony południowej. Sklep RTV łączył się z zakładem usługowym naprawiającym zakupione telewizory czy radia, albo małe AGD.

podwale jaworzno sloneczna007Na drugim rogu był spożywczy (dziś tapicer), bardzo dobrze zaopatrzony, a kawałek dalej grajdołek, czyli mała kawiarenka, do której w latach 80 uczęszczali na długich przerwach licealiści jadając w pośpiechu wuzetkę, bajaderkę, popijając ją oranżadą albo coca-colą, która w tym czasie, o dziwo była prawdziwą coca-colą, sprowadzana z zachodu, opartą o cukier trzcinowy.
Kto takiej Coca-coli nie pił, nie wie, czym naprawdę jest Coca Cola.
Obok sklep cukierniczy, potem apteka.

Wyżej był sklep warzywny i duży odzieżowy.

Z drugiej strony poczta, a dalej zabawki i sklep wielobranżowy, gdzie kupowało się przedmioty niezbędne w kuchni - od naczyń stołowych po garnki z Olkusza, od trzepaczki do jajek po wiadra, zmywaki, środki czystości.

podwale jaworzno sloneczna029Ze strony wschodniej najbardziej rzucał się w oczy sklep z AGD, czyli pralki, lodówki, odkurzacze i tym podobne rzeczy, który to sklep później zastąpił bar, a nie tak dawno, bo koło 7, 8 lat temu funkcjonował tam znany już w naszym portalu klub Coco Bongo, który na stałe zapisał się w historii miejskiej rozrywki, jako doskonałe miejsce muzycznych jamów i koncertów młodego jaworznickiego rocka.

Dziś miasto obiegła informacja, że planowane i realizowane  od kilkudziesięciu miesięcy prace związane z budową tutaj wieżowca w końcu zostały zakończone. Na kanwie jednej części pawilonu powstał kompleks mieszkalny - ośmiokondygnacyjny blok z mieszkaniami na wynajem i garażami. Inwestycję realizuje Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.
To będzie zapewne wizytówka tej części miasta, a być może "Słoneczna", jako obiekt handlowo usługowy stanie się dobrym miejscem do zakupów, załatwiania spraw i do rozrywki.
A dziś zapraszamy do obejrzenia zdjęć, ukazujących Pawilon na początku marca 2017 roku. Warto zachować wspomnienia.
UWAGA Wszystkie fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do prywatnego użytku. Publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu. 

 

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us