Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Felieton o fajnych ludziach - pozytywnie pisze Dawid Domagalski

  • Autor 

 

feliet ludyPo dłuższej przerwie ponownie postanowiłem podzielić się z Państwem swoimi przemyśleniami na temat tego co dzieje się na świecie, w Polsce, a przede wszystkim w Jaworznie ? jednak, gdy zasiadłem przed moim laptopem i gdy na ekranie ukazał się biały prostokąt imitujący kartkę papieru nagle okazało się, że nie wiem jaką treścią wypełnić tą przestrzeń. Chodzi o to, że w ostatnim czasie tak wiele dzieje się wokół nas i tak wiele spraw przenika się nawzajem, że znalezienie ?nowego tematu? jest nie lada wyzwaniem.Pierwotnie miałem pisać o metropolii, ale przecież mieszkańcy już od dawna wystawiają żółtą kartkę tej instytucji. Wielu mówi nawet stanowcze ?NIE? widząc na dzień dzisiejszy różnice w rozwoju Jaworzna i pozostałych miast Śląska., a przede wszystkim zagrożenia płynące z projektu wcielenia naszej rodzimej komunikacji miejskiej do ?górnośląskiego tworu?. Innym zagrożeniem, na które jaworznianie zwracają uwagę jest ?odgórne planowanie przestrzenne? - i tu, słusznie zresztą, pojawia się ryzyko wstrzymania dalszego rozwoju Jaworzna.

Oczywiście, tu i ówdzie, pojawiają się pojedynczy zwolennicy metropolii wśród których są tacy, którzy mają przed oczami ?rzekę milionów złotych? lub są, wręcz w iście teatralny sposób, w stanie ?oddać swe życie na ołtarzu metropolii?. Pytanie: tylko po co? - skoro Jaworzno to takie piękne i nowoczesne miasto. Oczywiście nigdy nie jest tak by wszystko było idealne, ale właśnie dlatego powinniśmy się koncentrować na dalszej pracy na rzecz naszej a nie obcej wspólnoty. Czy to oznacza, że powinniśmy się odwrócić od metropolii plecami? Nie. To oznacza, że powinniśmy bacznie obserwować dalszy rozwój sytuacji ?za Przemszą?, bo do tej formy ?związku gmin? teoretycznie można przystąpić zawsze, ale wystąpić już nie...

Następnie pomyślałem, że napiszę o ostatnim wyborze ?narodu francuskiego?, ale po pierwsze to nie ma, na ten moment, większego związku z Jaworznem, a poza tym trzeba sobie zadać pytanie: kto tworzy ten ?naród? ? jakie grupy etniczne, religijne, mniejszości narodowe i ile z tych osób czuje się Francuzami, a ile tylko obywatelami tego kraju? W pamięci pozostaje mi cały czas widok reprezentacji piłkarskiej ?trójkolorowych? i ich postawa w trakcie odgrywania hymnu Francji przed jednym z międzynarodowych meczy...  Nie twierdzę, że jeden czy drugi z kandydatów na fotel prezydenta był lepszy, ale zauważam jak wielu bardziej wybitnych niż ja obserwatorów, że ten kraj przechodzi teraz swoisty kryzys społeczno-polityczny, a zdesperowana ludność dokonuje wyboru na zasadzie ?wybierzmy tego polityka, chociaż go nie znamy, by nie wygrał drugi?Zatem nie liczą się dokonania, czy program, ale animozje, fobie...i właśnie w tym momencie nasuwa mi się pewna analogia do Jaworzna. Zauważyliście, drodzy Czytelnicy, że w naszym mieście postępuje od pewnego czasu nagonka i atak na lokalne autorytety oraz ludzi odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój miasta tylko po to, by próbować podważyć ich ? pozytywnie odbierane przez społeczność ? dokonania. Tylko dlaczego? W imię walki o władzę, stanowiska...?

W końcu zdecydowałem, że napiszę o mieszkańcach Jaworzna ? zwykłych ludziach ? nie prezydentach, radnych, politykach czy dziennikarzach, ale o ludziach którzy bez względu na swoje poglądy polityczne, religijne, bez względu na swój status społeczny i stan posiadania poświęcają się dla dobra ogółu. Choć w wielu miastach funkcjonują społecznicy to, moim zdaniem właśnie w Jaworznie potrafią oni w sposób szczególny pokazać się z najlepszej strony, wdrażać nowe pomysły czy akcje. Ci ludzie nie oglądają się na innych lecz realizują postawione sobie zadania.

To właśnie oni ? często nieznani szerszemu ogółowi, często wręcz anonimowi, często niezabiegający o poklask ? sprawiają, że drobne dobre działania, z pozoru nieistotne, stają się pozytywną energią dla innych a nawet motywacją do lepszej pracy. Często sami tego nie zauważamy, bo paradoksalnie do tego przywykliśmy, ale widzą to ci, którzy do Jaworzna przyjeżdżają z innych miast lub wracają po dłuższej nieobecności. Słychać wtedy od nich jak fajne jest teraz Jaworzno i jak fajni ludzie tu mieszkają... bo w Jaworznie naprawdę mieszkają fajni ludzie.

Dawid Domagalski

Dawid Domagalski

dawid domagalskiRadny Rady Miejskiej w Jaworznie, prawnik,
zawodowo związany z rynkiem nieruchomości,
społecznik.
Absolwent Uniwersytetu Śląskiego
i Akademii Ekonomicznej w Katowicac
h

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us