Menu

ogłoszenie bezpłatne

Uczciliśmy bohaterów - Powstańców Warszawy

  • Autor 

 

godzina w Jaworzno 2017 90Prawda o bohaterstwie i o zbrodniach w końcu wychodzi na jaw.

Choć są osoby, dużo osób, wychowanych i wykształconych w Polsce za lat powojennych, za lat siedemdziesiątych, osiemdziesiątych, ale i później. Musimy sobie zdać sprawę z tego, że dopiero ostanie lata od momentu, kiedy swoje działania w celu przywrócenia pamięci walczących o Warszawę, rozpoczął prezydent Lech Kaczyński.

To od jego decyzji zależała późniejsza dążność do wyjaśnienia i zobrazowania społeczeństwu odpowiedzi na wiele wątpliwości, które dotąd pokutują, które do dziś są wielce kontrowersyjne. Począwszy od tego, że przecież właśnie w tym czasie, teraz, trudno jest nam, przekazać światu, że obozy koncentracyjne, w których zginęły miliony ludzi, były organizowane i prowadzone przez Niemców.


godzina w Jaworzno 2017 48Kolejnym jest fakt zupełnego zafałszowania dziejów na temat rzekomego wyzwolenia Polski przez armię sowiecką. Dziś dowiadujemy się, że kiedy Niemcy mordowali w sposób sukcesywny, zorganizowany, ludność Warszawy po pierwszosierpniowym zrywie, Rosjanie stali nieopodal i patrzyli na to z lubością, że przyjdzie im wkroczyć do oczyszczonego terenu.

Wiele jest zdań czy powinno się mówić o powstaniu Warszawskim, jako o sukcesie, czy jako o porażce.

Czy Powstanie było dobrym, czy złym rozwiązaniem. Czy było potrzebne, czy nie.

Najbardziej rozsądnym zdaniem chyba jest to, wypowiadane dziś często, że Powstanie było wielkim zrywem narodu, pokazującym Polską dążność do wolności, do wyzwolenia się z jarzma niemieckiego.

godzina w Jaworzno 2017 106Ale należną krytykę potrzeba wyrazić w stosunku do dowódców, którzy wiedzieli, że powstanie skazane jest na niepowodzenia, a jednak wysłali na pewną śmierć wojsko uzbrojone niezwykle ubogo.

Dumnie z honorem i wielką krasą należy mówić o tym co się stało. To coś niespotykanego na skalę światową. Wyjątkowość pokazuje siłę Polski, zryw patriotyzmu, który później, jak mówią historycy, spowodował, że nigdy więcej sowieci nie wkroczyli na nasze tereny, wkraczając przecież w granice innych państw.

Sowieci wiedzieli, że polski naród to duch, to duma, to nieugiętość. Nas należy się bać.

godzina w Jaworzno 2017 66Kiedy dogłębnie zastanawiamy się nad wydarzeniami Powstania Warszawskiego, ale i całej wojny, która okazała się niespotykanym w dziejach ludzkości systematycznym mordowaniem ludzi, kiedy wyobrazimy sobie sytuację, kiedy dziś w wolnym kraju, jakim była w 1939 roku Polska, nagle pojawiają się uzbrojeni po zęby obcy oprawcy i zaczynają na ulicach strzelać do kogo popadnie, ładować na ciężarówki naszych bliskich, sąsiadów i wywozić albo do miejsc mordów, ścian śmierci, albo do obozów koncentracyjnych, i mielibyśmy już nigdy naszych bliskich nie zobaczyć, nie mielibyśmy możliwości nawet ich godnego pochowania, to trwoga w nas wzrasta.

Kiedy wyobrazimy sobie przedwojenną Polskę, jako państwo kwitnące kulturą, przemysłem, technologią, radością, miłością, młodością, i kiedy zdamy sobie sprawę że nic z tamtych czasów nie ostało, to rozpacz jet małą, słaba reakcją.

godzina w Jaworzno 2017 81Wyobraźmy sobie Warszawę, do której po wojnie powróciło pięć, może sześć procent przedwojennej ludności!
Tak, tylko tylu Warszawiaków ocalało i wróciło, aby potem odbudowywać stolicę. A ilu z nich wymordowali jeszcze sowieci i ich polscy powiernicy budujących rzekomą świetlaną socjalistyczną przyszłość?

 

Ludzi z młodych pokoleń zaczyna dziś "kręcić" to, co związane z tamtymi latami. Czytają, dowiadują się, dyskutują, przeżywają gehennę wojenną na swój sposób, nie zdając sobie chyba nawet sprawy, jakie uczucia targały tamtą, młodzieżą lat trzydziestych XX wieku. Bo kto potrafi sobie to wyobrazić?

godzina w Jaworzno 2017 104Ale może potrafią sobie uzmysłowić jak wiele tysięcy ich rówieśników miało swoje radości, plany, miłości, wolność które zostały w jednej chwili zamienione na wojenną tragedię.

Młodzi dziś łakną prawdy. Już nie są wychowywani jak pokolenie 50, 60, 70, na filmach typu ?Czterej Pancerni?, czy ?Wiosna panie sierżancie?, które to filmy miały pokazać wojnę, jako czas wspaniałej przygody, świetnej zabawy.

Dziś mamy końcu wolny kraj, w którym wolno mówić prawdę o tym, kto nasza Polskę niszczył przez długie, długie lata.
Zostały jeszcze rachunki, które powinni spłacić Niemcy za wojnę. (A czyż Rosja nie powinna?)

Inne państwa zachodu reparacje wojenne otrzymały. My nie.

godzinawposel17a CustomMoże w końcu ten rząd i ten prezydent, a wszystko wskazuje że tak, upomną się skutecznie o to, co nam się należy za naszych obywateli, za naszą gospodarkę przedwojenną i za straty moralne.

Zobaczmy jak jaworznicka młodzież wraz z dorosłymi, oddaje hołd Powstańcom Warszawskim o których ostatni Prezydent USA powiedział w swoim przemówieniu i uświadamiając wielkość Polski przed całym światem.

Na rynku utworzono znak Polski Walczącej, dzieci wypuściły gołębie, delegacje złożyły kwiaty, a jaworznianie odśpiewali hymn i ciszą wspomnieli poległych.

W uroczystościach wzięli udział inicjatorzy czczenia rocznicy, członkowie Jaworznickiej Inicjatywy Narodowej,. Przybyła Pani Monka Bryl, Zastępca prezydenta Jaworzna, Członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Przyjaźni Jaworznickiej i wielu jaworznian.

Wcześniej, przed południem kwiaty złożył Poseł na Sejm, Pan Dariusz Starzycki wraz z Dyrektorem biura, Panem Maciejem Stankiem.


UWAGA Wszystkie fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do prywatnego użytku. Publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ! .

 


 

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us