Menu

Jak dużo wiesz o czipowaniu psów i kotów?


pies czy warto zaczipowacCzipowanie psa i kota to gwarancja, że nasz pupil znajdzie się podczas samodzielnych eskapad bądź w wypadku kradzieży. Jak dokładnie przebiega proces czipowania oraz rejestracja czipa i gdzie należy się udać, jeśli znajdziemy oznakowane zwierzę? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Na czym polega czipowania psów i kotów?

Jeśli obawiacie się o to, że wasz pupil zaginie w niewyjaśnionych okolicznościach, być może powinniście rozważyć zaczipowanie swojego czworonoga. Ten drobny zabieg wykonywany jest między innymi w Gliwickiej Klinice Weterynaryjnej. Polega on na wszczepieniu specjalnego mikroprocesora pod skórę zwierzęcia. Dzięki tego typu rozwiązaniu możliwe jest oznakowanie ulubieńca, które pomoże zidentyfikować zwierzę w przypadku zgubienia się czy kradzieży. Mikroprocesor ma wymiary zbliżone do wielkości ziarenka ryżu, dzięki temu nie powoduje żadnego dyskomfortu u oznakowanego psa czy kota. Oznakowanie zawiera piętnastocyfrowy numer identyfikacyjny, który odczytać można przy pomocy specjalnego czytnika. Skaner ten emituje pewien rodzaj fal radiowych, które uaktywniają czipa. Następnie mikroprocesor przetwarza te fale i odsyła je z powrotem do skanera wraz z informacją o zapisanym na chipie numerze identyfikacyjnym. Następuje dekodowanie numeru, który wyświetlony zostaje na ekranie czytnika. Cały proces odczytywania mikroczipu trwa mniej niż jedną sekundę. Odległość, z jakiej czytnik jest w stanie zeskanować czip, wynosi od 5 do 10 centymetrów i w głównej mierze zależna jest od wielkości anteny, w jaką wyposażony jest skaner. Odczytu numeru identyfikującego zawartego na czipie dokonać można w każdym schronisku dla bezdomnych zwierząt w Polsce, większości gabinetów i klinik weterynaryjnych i na posterunkach oraz komendach Policji czy Straży Miejskiej. Proces czipowania zwierzęcia przebiega podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Zabieg przeprowadza się z użyciem specjalnej strzykawki wyposażoną w igłę z fabrycznie wbudowanym mikrochipem, którą wkłuwa się w miejsce pomiędzy łopatkami psa i kota. Zwolnienie tłoczka powoduje wypchnięcie czipu i umiejscowienie go w bezpiecznym miejscu pod skórą. Zabieg wykonuje się tylko raz ? niewielki mikroprocesor pozostaje ze zwierzakiem na całe życie, umożliwiając identyfikację czworonoga w każdym miejscu i sytuacji.

Kiedy można zaczipować czworonoga?

Nie występują żadne przeciwwskazania co do wieku zwierzęcia, które poddane ma być zabiegowi wszczepienia czipa. Mikroprocesor umieszcza się pod skórą zarówno młodziutkich, kilkumiesięcznych szczeniąt, jak i wieloletnich psich seniorów. Oczywiście, im szybciej, tym lepiej. Młode pieski mogą mieć problemy z posłuszeństwem oraz przezwyciężeniem własnej ciekawości podczas spacerów, dlatego istnieje ryzyko, że szczeniak może się nam zwyczajnie zgubić. Starsze psy z kolei mogą wymknąć się nam podczas w czasie rui, kiedy popęd seksualny staje się ważniejszy, niż rozpaczliwe krzyki i błagania właściciela, aby uciekinier wrócił ?do nogi?. W związku z powyższym warto rozważyć czipowanie czworonogów w jak najwcześniejszym etapie życia zwierząt.

Publikacja: insane.agency

Zaloguj się, by skomentować
Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us