Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Jak jeść zdrowo? Kilka przydatnych wskazówek

zdrowa dieta tez moze byc smaczna i urozmaiconaaO konieczności zdrowego żywienia mówi się w zasadzie wszędzie, podkreślając jego rolę w budowaniu naszej odporności i wpływie na osiągnięcie pięknej sylwetki. Jednak co w rzeczywistości oznacza zdrowe odżywianie? I do jakich zasad powinniśmy się stosować, by mieć pewność, że jemy prawidłowo? Oto parę sugestii co do zmian, które możemy zastosować w naszym codziennym jadłospisie.

Określenie ?zdrowa dieta? dla wielu osób oznacza przede wszystkim moc wyrzeczeń. W rzeczywistości jednak nie chodzi tu o bezmyślne rezygnowanie z licznych, smacznych potraw, a jedynie o odpowiednio zbilansowane posiłki oraz naturalne produkty. Co więcej, nierzadko elementy dotychczasowego jadłospisu, które powinniśmy odstawić, mają swoje zdrowsze odpowiedniki. Warto więc zapoznać się z kilkoma kluczowymi radami, pozwalającymi zarówno zadbać o nasz organizm, jak i dalej cieszyć się jedzeniem.

 

Pieczywo jasne vs pieczywo ciemne

Wbrew temu, co podaje wiele źródeł, wcale nie musimy rezygnować z pieczywa. Chleb, zwłaszcza taki z ziarnami zbóż, może być istotnym źródłem cennych składników odżywczych. Ważne jednak, by zamiast białego bochenka zdecydować się na razowy. W tym przypadku więc należy zachować ostrożność i czytać składy umieszczone na opakowaniach. Pieczywo wyglądające na ciemne często jest barwione karmelem i niekoniecznie wytwarzane z mąki razowej. Podobna zasada dotyczy makaronów oraz produktów mącznych w ogóle. Możemy pozwalać sobie na nie nawet kilka razy w tygodniu ? upewnijmy się jednak, że zostały wyprodukowane z pełnoziarnistej mąki.

Wyeliminuj biały cukier!

Cukier dostarcza nam niezbędnej energii i nasz organizm potrzebuje go tak samo, jak białka czy tłuszczy. Niestety, w większości przypadków dostarczamy go w nadmiernych ilościach oraz bardzo nieodpowiedniej formie. Zakupione w sklepach słodycze, oprócz cukru, zawierają mnóstwo szkodliwej chemii ? barwniki, konserwanty, aromaty, spulchniacze i utwardzacze. Chcąc jeść zdrowo, zastąpmy łakocie ze sklepu tymi przygotowanymi samodzielnie w domu, a zamiast białego cukru ? użyjmy miodu, cukru brzozowego lub stewii.

Warzywa lub owoce kilka razy dziennie

O konieczności jedzenia warzyw i owoców nie bez powodu mówi się bardzo dużo. Tak naprawdę powinny być zawarte w każdym dostarczanym przez nas posiłku ? wyjątek może ewentualnie stanowić kolacja, by ustrzec się kłopotów z żołądkiem. Produkty te bowiem zawierają wiele witamin, minerałów i błonnika, a wprowadzając je na stałe do jadłospisu, już po kilku tygodniach powinniśmy zauważyć poprawę stanu skóry, włosów i paznokci.

Jedz częściej? ale też mniej!

W zdrowym odżywianiu liczy się nie tylko jakość tego, co jemy, ale również częstotliwość oraz ilość przyjmowanych posiłków. Pokarm powinniśmy dostarczać co 3-4 godziny, zjadając w sumie 4 lub 5 niewielkich, zdrowych posiłków dziennie. Zaś ostatni z nich należy spożyć około 2 godziny przed pójściem spać.

Unikaj chemii ? postaw na samodzielne gotowanie

Jedną z ważniejszych zasad zdrowego odżywiania jest unikanie żywności wysokoprzetworzonej. Jeśli nie dysponujemy zaufanym miejscem ze sprawdzonymi posiłkami, najlepiej po prostu gotować samemu. Wtedy będziemy mieć całkowitą pewność, że jedzenie nie zawiera zbędnej chemii, a produkty, z których powstały nasze dania, są świeże i naturalne. W domu mamy też wpływ na sposób przyrządzenia potrawy. Powinniśmy unikać smażenia na głębokim tłuszczu, a najlepiej zrezygnować z niego całkowicie. Dużo zdrowszą alternatywą jest pieczenie w piekarniku, grillowanie lub gotowanie.

Wprowadzenie zasad zdrowego jedzenia w życie wymaga czasu i nierzadko dyscypliny ? szczególnie na samym początku, gdy musimy poszerzać wiedzę o produktach i nie wszystko może wydawać nam się jasne. Jednak wysiłek z pewnością się opłaci, bo rozsądne odżywianie ma kolosalny wpływ na zdrowie i piękny wygląd!

Źródło: www.kreatywna.pl

Zaloguj się, by skomentować
Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us