Menu

Wiceprezydent apeluje w sprawie ulg

dstarzyckipodpisDecyzją obu izb parlamentu ? Sejmu i Senatu ? większość rodzin wielodzietnych pozbawionych zostało szans na znaczącą pomoc ze strony samorządu.

Przegłosowane poprawki w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przekreślają możliwość wprowadzenia niższych opłat za wywóz śmieci w ramach karty Jaworznickiej Rodziny Wielodzietnej.

Obaj jaworzniccy parlamentarzyści ? Wojciech Saługa i Bogusław Śmigielski (obaj PO) ? poparli zmiany w ustawie.

 

 


- Politycy partii, która nazywa siebie ?obywatelską?, pokazali prawdziwe oblicze. Bo z jednej strony szumnie mówią o potrzebie wspierania rodzin wielodzietnych, a kiedy już mają szansę to zrobić, odwracają się do nich plecami. Uważam to za niedopuszczalne działanie ? mówi Dariusz Starzycki, zastępca prezydenta miasta.

Wiceprezydent wystosował list do Bogusława Śmigielskiego, w którym domaga się podjęcia zdecydowanych i skutecznych działań, umożliwiających zastosowanie ulg dla wszystkich rodzin wielodzietnych w opłatach za wywóz nieczystości. Inicjatywę Starzyckiego wspiera Bogusława Seremet, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych.
- Dla rodzin, które wzięły na siebie ciężar wychowania liczniejszego potomstwa, taka forma pomocy była bardzo istotna. Ktoś może powiedzieć, że w przypadku pięcioosobowej rodziny oznacza to likwidację 15 złotowej ulgi. Pamiętajmy jednak, że dla jednych to ?tylko? 15 zł, a dla innych ?aż?... ? mówi Bogusława Seremet.

Z informacji uzyskanych z Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych wynika, że z niższych stawek za wywóz śmieci korzystało w Jaworznie 86 rodzin. Każda z nich płaciła po 8 złotych od osoby miesięcznie za wywóz nieczystości zamiast 11 zł (bądź 14 w przypadku niesegregowania odpadów). Od 1 lutego stosowanie zniżek nie jest możliwe, bo przekreśliła to nowelizacja ustawy.
- Po nowelizacji przepisów nowe brzmienie zyskał art. 6k ust. 4, zgodnie z którym radni mogli uchwalać niższe stawki dla rodzin wielodzietnych. Tym samym część uchwały Rady Miejskiej dotycząca niższej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla rodzin wielodzietnych stała się nieważna i ?rabat? przestał obowiązywać ? wyjaśnia Tomasz Jewuła, dyrektor MZNK.

To dosyć zaskakujące, że podczas gdy samorządy starają się wesprzeć w miarę swych możliwości rodziny wielodzietne i dążą do faktycznego wprowadzania elementów polityki prorodzinnej na lokalnym gruncie, w tym samym czasie parlamentarna większość likwiduje kolejne narzędzia prawne, które to umożliwiają. Dzieje się to wbrew powszechnym deklaracjom polityków Platformy o wspieraniu dużych rodzin.
Sprawdziliśmy, jak podczas głosowania nad zmianą przepisów zachowali się jaworzniccy parlamentarzyści ? Wojciech Saługa (poseł) i Bogusław Śmigielski (senator). Okazało się, że obaj w głosowaniu reprezentowali stanowisko swej partii, bez zważania na mieszkańców Jaworzna, którzy wybrali ich jako swoich reprezentantów. Najpierw Saługa w Sejmie, a później Śmigielski w Senacie poparli zmiany przekreślające możliwość zastosowania ulg.

- Zachowanie to jest tym bardziej niezrozumiałe, że raptem kilka miesięcy temu Bronisław Komorowski w blasku fleszy podpisywał tzw. Kartę Dużej Rodziny podkreślając, jak bardzo Platforma Obywatelska popiera system zniżek dla rodzin wielodzietnych ? przypomina Dariusz Starzycki. - Ale kiedy jest okazja, aby takim rodzinom pomóc, to już się tego nie robi. Wyrażam ubolewanie z tego powodu.
Wojciech Saługa dzisiaj już nie jest posłem. Zrezygnował z mandatu obejmując fotel marszałka województwa. On zatem rodzinom wielodzietnym nie może już pomóc w odzyskaniu utraconej ulgi. Ostatnim parlamentarzystą z Jaworzna pozostał Bogusław Śmigielski. Jedyna nadzieja w tym, że senator nie pozostanie głuchy na pisemny wniosek Starzyckiego.
List wiceprezydenta Starzyckiego do senatora Śmigielskiego.
..

Zaloguj się, by skomentować
Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us