Menu

Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych - JAWORZNO PAMIĘTAO DRUGIM MARSZU W ROKU 2016 PISZEMY TUTAJ.

 

.9 lutego 2011 roku została podpisana ustawa na mocy której dzień 1 Marca został uznany świętem Państwowym poświęconym pamięci żołnierzy wyklętych - żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.
W Jaworznie jeszcze przed tym aktem polskiego parlamentu zaczęto czcić Niezłomnych. Oto w roku 2010 podczas obchodów Dnia Polskiego Państwa Podziemnego zorganizowano nie mającą precedensu dużą plenerową wystawę pod tytułem: ?Żołnierze Wyklęci ? antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku?.

Już w roku 2012 Zastępca Prezydenta Jaworzna, Pan Dariusz Starzycki z inicjatywy Pana Łukasza Curyły, w imieniu Zarządu Prawa i Sprawiedliwości w Jaworznie zwrócił się z oficjalną prośbą do Prezydenta Miasta o uczczenie bohaterów ? żołnierzy podziemia antykomunistycznego z lat 1944-1963 poprzez nazwanie imieniem ?Żołnierzy Wyklętych? obiektu użyteczności publicznej na terenie miasta Jaworzna.


W marcu roku 2013 rada Miejska w Jaworznie podjęła uchwałę o nadaniu nazwy Żołnierzy Wyklętych Rondu przy ulicy Rzemieślniczej.

..1 marca roku 2014 dbyła się msza święta w intencji mających swój dzień bojowników o wolność.

Msza była koncelebrowana, a podczas niej ksiądz Lucjan Bielas wygłosił bardzo emocjonalne kazanie wspominające czasy, kiedy niepokorni władzom narzuconym nam po niemieckiej okupacji, przez sowietów, doznawali krzywd, więzień i śmierci, ponieważ chcieli głośno mówić o prawdziwej Polsce i o wolnościach, na jakiej Polacy zasługują, jakich nikt nie ma prawa im odebrać. relację z tamtego dnia można przeczytać TUTAJ

Tym razem, w roku 2015 obchody święta były już niezwykle bogate w oprawę, a wręcz imponujące, a to dzięki Stowarzyszeniu Katolickiemu "Przyjaźń Jaworznicka" które podjęło się ich organizacji od samego początku czyli od 2011 roku.

marszwykletych0315009Z pomocą wielu osób i instytucji zorganizowano godne upamiętnienie walczących za naszą wolność, ginących w komunistycznych więzieniach, torturowanych przez ludzi, z których niektórzy jeszcze dziś żyją nie ponosząc odpowiedzialności za swoje zbrodnie. Ale, jak mówił ponownie ksiądz Lucjan Bielas, w kazaniu podczas mszy świętej w kościele na Borach, należy wybaczać. Podczas jak zwykle fantastycznego słowa z ambony ksiądz doskonale połączył słowa ewangelii z czasem przeszłym i z czasami dzisiejszymi, z naszą ojczyzna, Polską i nasza małą ojczyzną, jaką jest nasze Jaworzno.

Krótko, ale stanowczo opowiedział się w sprawach bieżących, zaprotestował przeciw niecnym działaniom, i wezwał do wspólnej pracy dla dobra miasta.
Jak te słowa zostały odebrane przez adresatów? Tego nie wiemy, bo autorzy niedawnych brzydkich działań po kątach pochowali się, z tyłu, za plecami tych, którzy z podniesionym czołem stali przed ołtarzem, albo też po prostu ich nie było w kościele.

Po mszy został uformowany marsz, który przeszedł przez Bory, ulicą Krakowską i Grunwaldzką aż do rynku, gdzie rozpoczęły się uroczystości artystyczne, przemówienia i składanie kwiatów. program artystyczny przygotował Teatr Sztuk, a przemawiali  Prezydent Miasta Pan Paweł Silbert, Prezes Stowarzyszenia ?Przyjaźń Jaworznicka?, Pan Łukasz Curyło, oraz Pan Dominik Jurkiewicz z Jaworznickiej Inicjatywy Narodowej.

marszwykletych0315096Na uroczystościach pojawili się zacni goście, a wśród nich Pan Stanisław Nowakowski - Prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Jaworznie, Pani Poseł na Sejm RP Ewa Malik, Zastępcy Prezydenta Jaworzna, Panowie Dariusz Starzycki i Tadeusz Kaczmarek i wielu innych.
Fragmenty wszystkich ważniejszych momentów przemarszu i przemówień znajdują się  w obszernym skrócie filmowym.

Na uwagę zasługuje udział, po raz pierwszy właśnie ostatnio wymienionej grupy - Jaworznickiej Inicjatywy Narodowej, z którą mocno sympatyzują grupy kibiców z Jaworzna oraz z zaprzyjaźnionych miast. Gościliśmy również w Jaworznie Młodzież Wszechpolską z Katowic.

To niezwykłe zderzenie różnych pokoleń i światopoglądów, a jednocześnie wspólnego podejścia do spraw niepodległości niezawisłości i wolności państwa było wielce wzruszające.

 33Obserwując grupy kibiców różnych drużyn, różnych klubów sportowych wspólnie wznoszących okrzyki ku chwale wyklętych ? ?Cześć i Chwała Bohaterom?, ?Armia Wyklęta - Jaworzno pamięta?, ?Bóg, Honor i Ojczyzna?, ?Oszukani, porzuceni, nieugięci? - okrzyki mocne, zdecydowane, szczere, a były i takie w sposób bezkompromisowy potępiające komunistów - ?czerwonych?. Można było odnieść wrażenie, że gdyby dziś ojczyzna stanęła w obliczu niebezpieczeństwa, to byliby to ludzie, którzy bez wahania stanęliby na jej straży.
Idący pochód grzmiał potężnymi wezwaniami artykułowanymi przez dziesiątki młodych ludzi.
To prawdziwi kibice, to prawdziwi patrioci, nie wstydzący się swojego związku z ojczyzną, Polską i swoim miastem.
Im to i wszystkim innym podziękował Pan Paweł Silbert, Prezydent Jaworzna, kończąc swoje przemówienie i zarazem całą uroczystość przedpołudniową która trwała niemal trzy godziny. Było to najgłośniej, najmocniej wyartykułowane na ulicach święto w ostatnich latach w Jaworznie.
W godzinach popołudniowych odbyła się w siedzibie "Przyjaźni" projekcja  filmu "Elegia na Śmierć Roja" w reż. Jerzego Zalewskiego, a wieczorem w jednej z restauracji swoje patriotyczne rytmiczne wyznania wyrazili artyści hip hopowi. Niestety tam już naszych kamer nie było.   ZAPRASZAMY TUTAJ DO GALERII.

Czytaj również
Za Żołnierzy Wyklętych - Jaworzno pamięta

Starania o uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych
Poparcie dla inicjatywy uczczenia Żołnierzy Wyklętych
Rondo Żołnierzy Wyklętych w Jaworznie - jest decyzja!
W Jaworznie będzie Rondo Żołnierzy Wyklętych!

Poniżej filmy
1 - obszerne fragmenty przygotowań, marszu i uroczystości w rynku
2 - kazanie księdza dr. Lucjana Bielasa

 


 

O ŚWIĘCIE
***          

zwykleci0215x"Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny". Tak brzmiało uzasadnienie projektu ustawy w sprawie ustanowienia 1 marca świętem bohaterów powojennej konspiracji niepodległościowej.
Cześć i Chwała Żołnierzom Wyklętym

Aż do powstania Solidarności, społeczność "Żołnierzy Wyklętych" była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu narodu polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia - 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych. Ostatni "leśny? żołnierz ZWZ-AK, a później WiN - Józef Franczak "Laluś? zginął w walce w październiku 1963 roku.

Wybranie na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca nie było przypadkowe. Tego dnia w 1951 r., w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną  i włączenie połowy jej terytorium do ZSRR sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę.

Źródło: www.jaworzno.pl


Zaloguj się, by skomentować
Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us